3TelfgvftCt®c!ïe EericlUsts. 's Gravenhag e. Men verneemt, dat de pruis- sische regeering den vrijen invoer van nederlandscli fokvee uit Nederland, met ingang van 20 Juli a.s., weder zou liebben toegestaan. JHarkï- su ScarsbtrtcfsUa- stel een paslood opwaarvan de draad b. v. een meter lengte heeft en door het genoemde vlak middendoor gedeeld wordt. De richting waarin uit het instru mentje dit paslood gezien wordtis geheel willekeurig; laat hetom een bepaald getal te nemeneene zui delijke zijn. Ziet men nu over den rand van het prisma naar het andere van den draad van het paslood dan ziet men tevens het teruggekaatste beeld van een hoo- ger gelegen gedeelte daarvan. Kan men nu door schroeven den stand van het bovenvlak veranderen dan zal men zien dat daarbij ook de genoemde beel den tot elkander naderen of zich van elkaar verwijde ren. Men is dus in staat, die beelden te deen samenval len wanneer men dit bereikt heeft, niet alleen in den oorspronkelijk en standmaar ook wanneer men het paslood b.v. ten oosten van den toestel ophangtdan is het bovenvlak horizontaal. Om nu het tweede gedeelte van het stellen van bet werktuigjehet plaatsen in den meridiaan te onder nemen, ziet men in eenig astronomisch werk, op welk uur de poolster of eene andere ster, met kleinen poolafstand, den meridiaan passeert en stelt daarna het instrument zoo dat men op dat uur, naar de aan wijzing van een gewoon horloge of huisuurwerk de beide beelden der ster, die men gekozen heeftziet samenvallen. Dan zal het werktuig al op weinig na gesteld zijnomdat tengevolge van de lang zame beweging der gekozen ster eene fout in haar doorgangstijd van zeer weinig invloed zal zijn. Den volgenden dag kan men nu door een zonsdoorgang den waren tijd al zeer nabij bepalen. Met de hierdoor verkregen juistere kennis van den tijd zal het nu mo gelijk zijn, des avonds den stand van het werktuig door middel der poolster te verbeteren. Natuurlijk is het op het hypothenusa-vlak teruggekaatste beeld der pool ster tamelijk zwakzoodat de voorgestelde wijze om het instrument in den meridiaan te plaatsenalleen bij heldere nachten, een gunstigen uitslag zal opleveren. Het hier beschreven werktuigje onderscheidt zich daardoor van vele anderen van dien aard dat men het stellen kan, zonder den tijd met juistheid te kennen. Is het eenmaal goed gesteld dan kan het voortdurend dienst doen terwijl de aflezingen luttel moeite eischen. U dankend voor de toegestane ruimte, X. Dinsdag 14 Juli. Bij het overgangsexamen aan de Rijks Hoogere Burgerschool van 9 en 10 Juli 1.1., ziin tot de 2e klasse bevorderd W. de Geus J. Hoek E. J. Kist L. Vroom terwijl 3 anderen slechts voorwaardelijk kun nen overgaan; tot de 3e klasse: W.K. L. A. van Bom mel C. Dekker, A. H. Gouwe, A. Fortuin, J. Harp, J. Lansdorp, C. Schoenmaker, A. StuurmanJ. Ph. Vogel en J. P. Moerbeek twee anderen slechts voor waardelijk tot de 4e klasse: L. van Albada, J, K, W. F. van BommelP. M. J. Koek J. Maats en A. Visser; eindelijk tot de 5e werd bevorderd D. J. Bosman. Bij het toelatings-examenop den 13 en 14 Juli, zijn tot de eerste klasse toegelaten A. G. Bosman A. P. Dijksen L. P. F. van GemertJ. Gouwe, P. A. van Leeuwen L. van de Pol N. Reiziger J. J. de Sonnaville L. Verboon, J. Th. Vogel, A. Vrijer en J. W. Wicherink. Een aantal vlaggenzoowel van alle openbare gebouwen als van enkele particuliere woningen getuig de dat het gemeentebestuur van Alkmaar met vele van de inwoners ingenomen waren met het besluit der vorige algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheidom de 108ste die van 1885, alhier te houden. De directeuren, afgevaardigden der verschillende departementen, en een achttal donateurs in den loop van den dag aangeko- mende zijndewerden den 13, des avonds te 7% uur, door het Dagelijksch Bestuur der gemeente, ten stadhuize feestelijk ontvangen en bij monde van den Burgemeester hartelijk welkom geheeten waarvoor de voorzitter der Maatschappij de heer J. F, W. Conrad zijnen dank betuigde. Daarna had in bet lokaal van de Sociëteit „Hereeni- ging" de ontvangst plaats door het Departement. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer C. Bosman, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was, sprak de heer M. Cohen Stuart, de vice voorzitter, den welkomst groet uit en de heer Mr. N. H. de Lange namens het bestuur der sociëteit. Beider waardeerende woorden werden door den heer Conrad beantwoord. De muziekuitvoering door het stedelijk muziekkorps onder directie van den heer J. M. Otto op het Doe- lenveld directeuren en afgevaardigden daarna door het departement aangeboden was door de families uit de stad niet druk bezochtwat wel voornamelijk aan het niet al te gunstige weder zal te wijten geweest zijn. Dinsdag den 14des morgens te 9 uurving in het kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente, daartoe door heeren kerkvoogden welwillend afgestaan de 108e algemeene vergadering aan. De voorzitter sprak in zijne openingsrede eenige zeer vleiende woorden over Alkmaar en wees op de groote wijziging die deze stad vroeger door water plassen omringd heeft ondergaan en nu niet alleen eene der liefelijkste plaatsen in deze provincie is maar tevens op eene niet onbelangrijke nijverheid wijzen kan. Spreker schetste vervolgens de veranderingen, gedurende 6 eeuwen in de provincie boven het IJ aangebracht en verduidelijkte een en ander door 3 kaarten suc cessievelijk van 1288 1575 en 1885 hoe het voorheen kleine dorp Alkmaar het middenpunt was van eene menigte meerennu alle in boezems herschapen en met de Zuiderzee in verbinding stond zoodat de storm vloed ongehinderd tot in het hart van het land kon doordringen hoe in de 15e eeuw de meeste van die plassen werden drooggemaakt en de geulen naar de Zuiderzee afgedamd; hoe tusschen 1612 en 1644 in Noord holland 24250 hectaren land aan de golven werden ontwoekerd daarbij in het licht stellende met welke geringe middelen dat alles werd tot stand gebracht en welk eene geestkracht noodig was, om zich niet door de schier onoverkomelijke bezwaren en den herhaalden tegenspoed te doen ontmoedigen. Spreker beschreef, in verband met deze bezwaren, min of meer uitvoerig de droogmaking van het Beemster- meer, waar in 1574 de spaansche schepen zich nog vertoonden. In 1612 was het werk volbracht met 43 molens en had dit eene uitgave vereischt van/ 1.900.000. Men stelde zich niet alleen tevreden met het droog maken van binnenlandsche plassen. Ook de zee moest aan de nijvere hand des mensehen haar gedeelte af staan. Callantsoog en Wieringerwaard werden achter eenvolgens drooggelegd en nu is het Alkmaarder of Lange meer het eenig overgeblevene. Dat deze veranderde toestand groote voordeelen gaf, behoeft geen betoog. Alkmaar wist daarvan partij te trekken voor handel en nijverheid. Maar ook de schoone kunsten vonden in haar eene beschermster. In den laatsten tijd is eene stoommeelfabriek eene cartonfabriek eene kunstboterfabriek, houtzagerijen, een kunstzandsteenfabriek enz. verrezen, maar ook de gevel van waaggebouw en stadhuis naar den eisch van den ouden stijl gerestaureerd en een museum gesticht, waarin een schat van schilderijen bewaard wordtdie beschreven zijn door den kundigen Bruinvis, van wiens werk nog onlangs in een paar buitenlandsche kunst bladen met lof was gewaagd geworden. Er was echter ook een wanklank gekomen in al dat goede en spreker duidde met een enkel woord op het verdwijnen uit Alkmaar van een schilderstuk uit de Groote kerk, dat door kunstkenners voor restauratie geschikt werd geacht. De heer Conrad herinnerde vervolgens aan eene in de provincie nog jeugdige industriede kunstmatige oesterteelt en hoe deze reeds eene belangrijke tak van nijverheid geworden is. Door de Maatschappij werd indertijd op voorstel van het departement Goesin ons land aan deze zaak de eerste stoot gegeven. Thans worden de oesterbanken reeds in grooten getale hier te lande aangetroffen niet alleen in Zeelandmaar ook in de Zuiderzee, alle door particulier kapitaal tct stind gebracht. Spreker noemde eenige belangwek kende cijfers van de hooge pachtsommen die ann den Staat betaald worden voor banken op zijne domeinen maar waarschuwde tevens tegen het al te hoog op drijven van deze industrie hetgeen, als altijd, op teleur stelling zou moeten uitloopen. Na eene aanbeveling van de belangen der Maat schappij aan de afgevaardigdenving de behandeling van de punten van beschrijving aan. 18 Departementen, met 285 stemmen, zijn ter verga dering vertegenwoordigd terwijl mede 8 donateurs aanwezig zijn. De heer van Eeden deelt den uitslag mede van de correspondentie, gevoerd met den gouver neur van Suriname over den toestand van dit gewest. De voorzitter deelt mede dat het Paviljoen, nadat de schilderijen vandaar naar het Rijksmuseum zijn over gebracht, door directeuren voor het grootste gedeelte, voor f 100,per jaaris gebuurd en dit nu zal worden ingerichtteneinde het museum voor kunst nijverheid beter tot haar recht te doen komen. De commissie voor het onderzoek der rekening over 1884 en der begrooting voor 1886 wordt benoemd op voor stel van directeuren wordt besloten de beslissing over prijsvragen evenals vorige jaren weder aan de ver gadering te houden en niet aan commissiën op te dragen omtrent het ledental wordt medegedeeld dat dit thans 2390 bedraagt, de donateurs tot 140 zijn geklommen en de Maatschappij 53 eereleden telt voor de verslagen over het koloniaal museum en het museum van kunstnijverheid wordt naar het tijdschrift van Juni 1.1. verwezen doch tot het laatstgenoemde door den heer van Eeden nog eene aanvulling gegeven. In verband met de door den huur van het Paviljoen verkregen grootere zalen worden meerdere kosten vereischt en is aanvulling van tal van voorwerpen noodig geworden wat eene uitgave vorderen zal van 14400, welke som men zal trachten te vinden door subsidie aanvrage aan Rijk provincie en het gemeentebestuur van Haarlem op een bedrag van 1100 na, dat men hoopt te zullen dekken door vrijwillige particuliere bijdragen. Aan de verslagen over de boekverzameling en het tijdschrift, (zie meergenoemd Juninummer) werd niets toegevoegd; aan die van de onderscheidene departementen nog een nagekomen verslag van Schiedam. De rekening over 1884 en de begreoting voor 1886 benevens de lijsten der candidaten voor de benoeming van directeuren werden daarna ter inzage voor de vergadering gelegd. Op punt 14 Overleg omtrent eene hervorming van het Herhalingsonderwijs en omtrent het verplicht Tee- kenonderwijs op de lagere school, brengt de commissie, bij monde van den heer mr. J. C. Meyer, te Leeuwarden, verslag uit en stelt zij voor, haar voor het Herhalings onderwijs opnieuw diligent te verklaren en wat het teekenonderwijs aangaatzich tot de regeering te wen den met verzoek, dit met die uitzonderingen die zij noodig mocht oordeeleu zoo spoedig mogelijk te plaatsen onder de verplichte leervakken der openbare lagere school. Het eerste gedeelte van het voorstel der commissie werd met algemeenehet tweede slechts met ééne stem, tegen, die van Groningen, aangenomen. Op punt 14 Overleg omtrent den toestand der kunstnijverheid in Nederland en den wegdie men tot ontwikkeling daarvan behoort te volgenwaren slechts van vier departementen antwoorden ingekomen, die men in het tijdschrift vindt. Het nagekomen ant woord van het departement Leeuwarden werd nog voorgelezen. Punt 15. Het voorstel, om aan de Maatschappij op te dragen het Patronaat over het Nederlandsch Handels museum te Amsterdam wordt toegelicht door den heer Mr. J. C. Meyer, die uit naam van directeuren prae adviseert, het patronaat niet te aanvaarden, daar het op het krachtig initiatief van den heer Westerouen van Meteren gestichte Handels-museum zonder op de waarde van de zaak iets af te dingen meer eene zui vere handelsonderneming is dan dat het zich direct ten doel stelt de bevordering van algemeene handelsbelan gen. De vergadering vereenigt zich met algemeene stem men met dit praeadvies. De uitnoodiging van het Nederlandsch Landbouw- comité aan de Maatschappij, om zich in dit comité te doen vertegenwoordigen, werd nadat Groningen en Alkmaar hunne tegenstem hadden toegelicht, met 110 tegen 175 stemmen verworpen. Het verzoek van het Sloetfonds om eene geldelijke bijdrage werd niettegenstaande na het ongunstig prasadvies van directeuren, in het Juninummer van het tijdschrift, opnieuw een schrijven van de commissie voor genoemd fonds ontvangen wasdoor de vergadering afgewezen mét algemeene stemmen. Het voorstel van het dep. Amsterdam, om van wege de Maatschappij een verzoek tot de regeering te richten tot wijziging van de inkomende rechten op van het buitenland ingevoerde biscuit, werd zeer bestreden door den afge vaardigde van Utrechtdie met cijfers trachtte aan toonen hoe Amsterdam in zijn voorstel en directeuren in hun praeadvies de zaak niet juist hadden ingezien. Bij de discussie stelde o.a. de heer mr. A. van Delden, namens directeurenuitdrukkelijk in het lichtdat het slechts de bedoeling van deze is, aan de Regeering te verzoeken den bestaanden toestand in zooverre te wijzigen dat invoerrecht worde geheven in overeen stemming met het suikergehaltein verband met den hier te lande bestaanden accijns, zoodat het groote voordeel dat de buitenlandsche fabrikant nu boven den binnenlandsche heeftdaar eerstgenoemde biscuits van minder dan 20 °/0 suikergehalte vrij invoert, en de laatste f 5.40 per 100 nederl. ponden van zijne bis cuits betaalt, wordt weggenomen. Nadat ook Leiden nu in dezen geest eene motie had voorgesteld wordt dienovereenkomstig besloten. De subsidie-aanvrage van Assen voor eene aldaar bestaande school voor huisvlijt werd warm verdedigd door haren afgevaardigdedoch niet minder krachtig bestreden door dien van Amsterdam en Deventer. Wel brak daarna Assen opnieuw eene lans voor hare school, maar met 227 tegen 58 stemmen werd de subsidie geweigerd. Een verzoek van Delft om eene subsidie voor de in ternationale tentoonstelling van aardewerk en gebrand glasden 1 Juni j.l. aldaar geopend waarop direc teuren in zooverre gunstig adviseerden, dat het voor stelde, om alleen bijeen mogelijk tekort de gevraagde som te verleenen, werd door Groningen ontraden, op grond, dat de Maatschappij een gevaarlijken weg zou inslaan, daar men later den een niet kon weigeren, wat men den ander bad toegestaan. De vergadering deelde Groningens vrees niet en stond de subsidie met 160 tegen 125 stemmen toe. Delft's voorstelom van wege de Maatschappij aan de Regeering te verzoeken zoo spoedig mogelijk een stadsbrief port van 2% ets. in te voeren, lokte eene levendige discussie uitmaar werd ten slotte volgens het praeadvies van Directeuren niet voor inwilliging vatbaar verklaard. Nadat omtrent een aantal prijsvragen verschillende mededeelingen waren gedaan en eenige beslissingen gevallen, die onze ruimte niet toelaat, afzonderlijk te vermelden sloot de voorzitter de vergadering onder mededeeling, dat het Congres op den 15 's morgens te 9 uur zal aanvangen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 12 Juli. Dirk Schipper, gescheiden echtgen. van Jansje Smit en Gerritje van Drunen. GEBOREN. 11 Juli. PetrusZ. van Pieter Roskam en Maartje van der "Velden. 12 Trijntje, D. van Hendrik van Leijen en Neellje Trampée. 14 Gerrit, Z. van Willem Beemsterboer en Gerritje Bleeker. OVERLEDEN. 11 Juli. Hendrica Maria, D. van Christiaan Gerrit Eckhard en Helena Catharina Rike14 m. 12 Adriana, D. van Jan de Boorder en Neelije Steenhof, 6 w. 13 h Jacobus, Z. van Aldert Vreeker en Aagje Baltus, 4 j. en 10 m. Antje Kriek, echtgen. van Jan de Boorder, 49 j 14 Cornelis Brakenhoff, 52 j. en ruim 7 m. ARRONDÏSSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 14 J uli. D. G., te Egmond aan Zeemiskandeltng, 1 maand eenzame opsluiting. J. J.V. en N. B., beiden te Alkmaar, mishandeling, ieder 3 dagen gev. J. d. W., te Alkmaar, mishandeling, 6 dagen gev. H. H., te Alkmaar, mishandeling, 8 dagen eenzame opsluiting. O. G„ te Hoogkarspel, openbare dronkenschap, 14 dagen gev. E. N., te Medemblikbedrog in koopwaren, 3 maanden gev. en t 25 boete, subs. 3 dagen gev., alles in eenzame opsluiting. K. d. G., te Enkhuizenrebellie 4 maanden eenzame op sluiting. C. Z., huisvrouw van L. L., te Enkhuizen verkoopen van sterken drank zonder vergunning, 2 boeten, ieder van 1 25, subs. 7 dagen gev. voor iedere boete. M. M huisvrouw van J. D., te Helderonwillige manslag, 183 dagen gev. en 25 subs. 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting. J. R„ te Marken, mishandelingvrijgesproken. Alkmaar 13 Juli. Aangevoerd 4 Koeien en Ossen f 200 a 230471 vette Kalren 1 25 a 9016 nucht. dito f 15 a 27, 251 Schapen 1 27 a 32 152 vette Varkens 0,38 a 0,48 per P., 14 Magere dito f 13 a 18. Amsterdam 10 Juli. Aardappelen Andijker Muisjes 3,50 a 5, dito ronde f 4, Westlandsche klei in manden 1 2,60 a 2,70, dito lossen 1 1,90 a 2,10, dito Muisjes f 3,50 a 4,40 dito zand muisjes f 4,20dito zand f 3,20 a 3,50Katwijker

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3