No. 84. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ D A G 17 JULI. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën (Scheelte. ISnttcnl&nb. ^EÏUIUL.EITOIM. Blaat sstl&wb. ALKHAARSCHECOURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat ter Secretarie dier gemeente ter lezing ligt, liet bestek en de voorwaarden, waarnaar op 30 Juli e.k., te 's Gravenhage zal worden aanbesteed het bomen van een steenen magazijn met woning voor den dienst van het loodswezen te Amsterdam. Alkmaar, De Burgemeester voorn., 16 Juli 1885. A. MAGLAINE PONT. ENGELAND. Hoogerhuis. Den 14 kwam lord North- brook op tegen de beschuldigingen door minister Hiefes-Beach tegen hem gericht over het geldelijk beheer van het departement van Marinehij zeide dat die volkomen ongegrond waren en eischte een parlementair onderzoek. Lord Harrowby verklaarde dat minister Hicks-Beach geen persoonlijken aanval op den heer Northbrook beoogde. Ook hij achtte een parlementair onderzoek meer dan ooit gewenscht. Lagerhuis. Den 14 heeft minister Churchill verklaard dat er geene onderhandelingen met den Emir over het kantoneren van Kandahar gevoerd waren. Hij wist ook niet, dat er voor zulke onder handelingen plan bestaan hadmaar Engeland was verplicht naar omstandigheden den Emir militaire hulp te verstrekkenmocht hij die ter verdediging van Kandahar inroepen. Op eene vraag van den heer Buchanan of er plan bestond om Kandahar met of zonder toestemming des Emirs te bezetten gaf hij zijne bevreemding te kennen daar eene dergelijke bezetting een oorlogsbedrijf zou zijn en de Emir thans Engelands vriend en bondgenoot was. De heer Lubbock vroeg den 15, of het waar was dat de russen tegen Afghanistan optrokken. Minister Churchill antwoordde dat kolonel Ridgway bij gerucht vernomen had dat eene vermeerdering van russiscbe strijdkrachten nabij Zulfikar had plaats ge vonden omtrent de grootte of beteekenis dier ver meerdering wist men echter nog niets. Men trachtte nadere inlichtingen te verkijgen. De grenscommissie onder kolonel Ridgway had Zulfikar verlaten en de kapiteins Peacock en Yate waren op verlangen van het bestuur dier stadnaar Herat gegaan. Op voorstel van den heer Hamilton is eene com missie benoemd om onderzoek te doen naar de uitgaven voor de marine. Ierland. De „Munster Bank" heeft hare betalingen gestaakt. Het tekort is nog onbekend. De Bank werkte met een kapitaal van f 18.000.000. Deze zaak maakte grooten indruk te Dublin. FRANKRIJK. De Algemeene Raad der Seine, grootendeels uit dezelfde personen bestaande als de gemeenteraad van Parijs, heeft met 50 tegen 8 stemmen den volgenden wensch aangenomen Overwegende, dat het Pantheon langs wettigen weg 70) Menken begreep hem en lachte. „Ha zoogij wilt discreet zijn en vreest vreemde ooren I" zeide hij. „Stel u gerustmijnheer Waldau is mijn beste vriend en heeft als zoodanig hetzelfde belang bij uwe mededeelingen als ik." De markies boog beleefd tegen Elimar. „Ik hoop, dat gij mij mijn wantrouwen niet kwalijk zult nemenmijnheerDe verzekering van uwen vriend baron Menken is mij overigens voldoende ik ben zeker dat ook gij hetgeen gij hooren zult slechts tegen Cadama niet tegen mij zuit gebruiken. Doch ter zake zooals ik u reeds vroeger vertelde, beschouwde ik Rome sedert mijne jeugd als mijn tweede tehuis, en steeds werd ik als door eene onzichtbare macht daarheen getrokken wanneer ik het omdwalen aan de verschillende speelbanken van Europa moede was. Het is misschien drie jaren geleden of misschien nog niet eens zoo langtoen ik weer eens uit Parijs verdre ven werd. Het was eene onaangename geschiedenis waaraan ik zelf, als altijd, onschuldig was, maar wat vragen spionnen en politie naar iemands onschuld wanneer zij maar iemand te pakken kunnen krijgen Het einde van het lied was, dat ik Parijs ontvluchten moest. Regelrecht vertrok ik naar Romedaar kende ik ieder huisiedere straatdaar zou ik bereidwillig gehuisvest wordentot men ia Frankrijk de dwaze geschiedenis vergeten had. Ik was nog slechts een dag in Rome, toen ik op eene wandeling op het Corso mijnen ouden vriend den principe Oreste Chiavoni, ontmoette. De man is onder ons gezegd evenals zoovele spruiten van oud-romeinsche geslachten tamelijk diep gezonken. Toen ik hem ontmoettehad hij toevallig zijne beurs in eenen anderen broek laten zitten in bestemd is geworden tot begraafplaats der groote man nen dat derhalve het kruis op den top van het ge bouw moet worden vervangenspreekt den wensch uitdat het kruis hetwelk het Pantheon bekroont ten spoedigste zal worden verwijderd en vervangen door een zinnebeeld van den roem of de onsterfelijkheid, waar toe een wedstrijd onder de kunstenaars zal worden geopend Het Bastillefeest is den 14 te Parijs rustig voorbij gegaan. De gebruikelijke betuigingen van ingenomen heid met Elzas Lotharingen lokten grooten geestdrift uit. Kamer. De minister van financiën heeft den 13 betoogddat de begrooting voor 1886 geene teleur stelling zou opleveren en het daarop voorkomende even wicht tusschen ontvangsten en uitgaven niet denkbeel dig is. Hij betreurde hetdat de aanvallen op het geldelijk beleid der regeering een wapen leverden aan de vijanden der republiek. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het plan van een tolverbond tusschen Duitschland en OostenrijkHonganje schijnt van de hongaarsche regeering uitgegaan te zijn, maar werd door de oostenrijksche regeering afgekeurd, als ontijdig. Het plan der hongaarsche regeering kwam volgens de Pester Lloyd hierop nederdat Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije hunne toltarieven onder elkander zouden vaststellen maar tegenover vreemde Staten ieder voor zich en ten eigen voordeele een tarief in toepassing brengen zouden. Iedere staat zou de op zijn gebied te beffen rechten zelfstandig bepalen ver- hoogen of verlagen maar beiden zouden elkander vocr- deelen verzekeren u t den invoer van vreemde Staten en daarvoor hoogere rechten overeenkomen die niet dan in ouderling overleg gewijzigd zouden kunnen worden. Daarbij zouden niet alle artikelen verbonden worden verscheidene onverschillige artikelen zooals koffie rijst, koloniale artikelen zuidelijke vruchten zouden geheel buiten het kader dier overeenkomst blijven. Voor de verbonden artikelen die in het voorstel der hongaar sche regeering allen opgesomd waren, zou het tolverbond tegenover de vreemde staten een geheel vormen ver dragen met die staten zouden Duitschland en Oosten rijk-Hongarije alleen na onderling overleg sluiten en zulk een verdrag zou moeten inhouden dat de Staat, met wien het gesloten werd zich bij het tolverbond aansloot. Wilden b. v. Zwitserland of Italië toetreden dan zouden zij moeten belooven dat zij tegenover alle andere Staten dezelfde differentiëele behandeling zouden toepassen die Duitschland en Oostenrijk Hongarije hadden aangenomen. Nu de herstemmingen voor het oostenrijksche huis van afgevaardigden afgeloopen zijn bestaat het huis dat 353 afgevaardigdenteltuit 131 leden van de linker187 van de rechterzijde en 35 tot geen van beiden beboorende. Onder hen vindt men 46 ambte naren, 22 hoogleeraren, 24 geestelijken, 19 fabrikanten, 41 advocaten en 161 grondeigenaren. 103 Afgevaar digden hebben den titel van doctor en 132 behooren tot den adel. vertrouwen gezegd, bezat hij er slechts een en vroeg mijop den toon van Cesardie den senaat begroetom vijftig lires voor een ontbijt. Daar Oreste bemerkte dat ik niet zonder geld in Rome aangeland wasbegon hij toen wij in de birreria Mortes bij caviar en Chablis zaten mij een plan te ontwikkelen hoe men op gemakkelijke, amusante en weinig avon tuurlijke wijze veel geld verdienen kon. De plannen van Oreste waren niet slecht. Kent gij mijne heeren, het grappige parijsche blijspel „Tricoehe et Cacolet Een bureau van het soortdat die beide agenten er op na hieldendacht Oreste met mijne middelen en onder zijnen glorierijken naam op te richteneen bureau dat zich bereid verklaardetegen hooge of lage provisie al naar den aard der opdrachtzoowel voor de inwoners, als voor de tallooze vreemde'ingen, alles ten uitvoer te brengen wat men verlangde een bureau waardoor zelfs het schijnbaar onmogelijke mogelijk gemaakt werd. Een paar handige menschen met een niet al te ruim geweten waren noodig om zulk eene agentuur in het leven te roepenen men kon niet loochenen dat wij die beide eigenschappen bezaten. In 't korthet bureau van den vorst Oreste Chiavoni bloeide reeds in het eerste halfjaar van zijn bestaan zoozeer, dat de politie reden meende te hebben, om ons scherp op de vingers te zien. Maar hoe scherp zij ook toezag en zeker is het meermalen noodig ge weest want al te groote angstvalligheid kende men op ons bureau niet zij vond nooit ietsdat ons met het gerecht in aanraking had kunnen brengen tot op het oogenblik dat signor Cadama betrekkingen met ons aanknoopte. Cadama bracht ons onheil zou er wel iemand bestaan wien hij ten zegen was De opdrachtdie de sluwe advokaat ons gaf was eene van de leelijkste soort maar wij namen haar oogenblikkelijk aan gij ziet daaruitdat er voor ons geen andere stelregel bestond dan deze wie waagt die wintHet betrof eenen jongen man dien Cadama om de een of andere reden in zijne macht wilde hebben SPANJE. De schout bij nacht Peguela is tot mi nister van marine en de prefect van Madrid tot min. van binnenl. zaken benoemd. Den 12 kwamen in het rijk 1197 choleragevallen voor, en 588 sterfgevallen waarvan 6 te Madrid 109 in de provincie Murcia en 296 in de provincie Valencia; den 13 1091 gevallen en 474 dooden waarvan 3 te Madrid 20 te Aranjuez 47 in de provincie Alicante, 102 in Murcia en 176 in Valencia; den 14 1668 ge vallen en 663 dooden waarvan 4 te Madrid en 297 in de provincie Valencia. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft de overeen komst over de zalmvisscherij in den Rijn tusschen Duitschland Zwitserland en Nederland ontworpen reeds goedgekeurd. Bij kon. besluit van den 10 zijn voor het studie jaar 1885/6 benoemd tot rector magnificus der rijks universiteit te Leiden de heer dr. J. P. N. Land; te Utrecht de heer dr. J. A. Wijnne te Groningen de heer dr. J. P. van Braam Houckgeest. Bij kon. besluit van den 10 is met ingang van 1 Aug. benoemd tot directeur van het rijks telegraaf kantoor te Lemmer de heer W. Bos thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Medemblik. Bij kon. besluit van den 10 is bij de dienstdoende schutterij te Zaandam eervol ontslag verleend aan den heer A. J. van Wessem als 2e luitenant en benoemd tot 2e luit. de heeren A. J. J. Zwaardemaker en G. C. Kamphuys beiden thans sergeant. Ter gelegenheid van haar 15jarig bestaan hield de Amsterdamsche Zwemclub den 12 in de bad- en zweminrichting aan de De Ruyterkade waarvan wij in ons vorig nummer reeds bortelijk melding maakten, een nationalen geeostumeerden zwemwedstrijd met dezen uitslag A. Snelzwemmen op den buik. Lengte der baan c a. 90 el. Prijs het eereteeken der A. Z. en een groote bronzen medalije. Premie: eene kleine bronzen medailje, beiden aangeboden door de stad Amsterdam. Getal deelnemers 38. Prijs Wissmann, te Utrecht, in 1 mi nuut 20 seconden. Premie J. D. Bloemen te Am sterdam in 1 minuut 32 seconden. Langste tijd 2 minuten 9 seconden. B. Snelzwemmen op den rug. Lengte c.a. 40 el. Prijs: als boven en een zilveren medailje, aangeboden door dames-geabonneerden der Bad- en Zweminrichting aan de De Ruyterkade. Premie een sigarenkist, uitge loofd door de A. Z Getal deelnemers 36. Prijs behaald door Sertonte Utrechtin 35 seconden. Premie behaald door Groenhuizen, te Utrecht, in tweeden kamp met J. D. Bloemen, te Amsterdam. C. Duiken. 1ste Afdeeling. Diepte c.a. 4 el. Prijs het eereteeken der A. Z. en een barometer, aangeboden door de Arnhemsche Zwemclub. Premie een inkt- standaard aangeboden door een lid der A. Z. Getal en wien hij daarom schijnbaar aan eenen diefstal wilde laten deelnemen. Ik zelf wilde met die eenigzins duistere zaak niet alteveel te doen hebben en liet dus den principe alles over. Buiten zijne bureauzaken deed deze ook nog voor zichzelf nu en dan aan helerij, vooral wanneer het gestolen kunstvoorwerpen betrof die hij op handige wijze aan buitenlandsehe kunstkoopers wist te verschacheren. Eene kleineuitgezochte bende, wier leden zich allen in de boevenkronieb van Rome in eenen berechten naam konden verheugen had juist het plan gemaakt tot eene inbraak in het muntenkabinet van het Palazzo Borgheseen deze gelegenheid wilde Oreste zich ten nutte maken om zich van Cadama's opdracht te kwijten. De genoemde jonge man werd op het oogenblik der inbraak onder het een of andere voorwendsel naar den zuilengang van het Palazzo ge lokt en hem daar door eenen dief eenige der gestolen munten in den zak gestopt. De boeven moesten daar zij plotseling ontdekt werdeneerder vluchtendan hun lief washunne opdracht was echter uitge voerd en hunzelf gelukte het nog te ontkomen. In hunne plaats werd de onschuldige jonge knaap bij den kraag gepaktin een wagen getild en zou door eenen geheimen politieagent in burgerkleeding naar den naast- bijzijnden post gebracht worden. Wat er verder met den knaap gebeurd isweet ik niet ik weet alleen dat de vermeende geheime politieagent niemand anders was dan Cadama zelf. Den volgenden morgen was ik vroegtijdig naar Tras- tevere geweesttoen ik eenige uren later in de straat, waarin ons bureau stond terugkeerdezag ik tot mijne verbazingdat politieagenten het huis bezet hadden en oogensehijulijk met het in beslag nemen van onze boeken papieren enz. bezig waren. Ik had zelf wel geen slecht geweten maar toch zou het mij on aangenaam geweest zijn, juist in dit oogenblik te worden gezien en dus snelde ik naar Cadama's woningin de verwachtingvan hem wel opheldering te zullen krijgen over deze plotselinge huiszoeking. Cadama

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1