ISimtcttlAttb. QlUcvleu 2Tel«0rafi0cft« Cerichtew, torpedo-vaartuigen en goed werkende torpedo's, waarbij echter tevens een volstrekt vereischte is een voldoend en inzonderheid een goed geoefend personeel, volkomen in staat om deze veel koelbloedigheidbeleid nauw keurigheid en voorzichtigheid eischende verdedigings middelen te gebruiken. DRUKFOUT. In het artikel „Buiten onze grenzen" in het nummer van Zondag, 12 Juli 1.1., staat in de le kolom 8e en 7e regel van onderen „waar zij een plaats wenschte in te nemen als Koloniale mogendheid." Dit moet natuurlijk zijn: „waar liet (Duitschland) een plaats wenschte in te nemen" enz. De vergadering van onderwijzers in het arrondis sement Medemblik, te Westwoud gehouden, werd druk bezocht. Punten van behandeling waren: 1 het onder wijs in handwerken 2 de speelplaats. Inleiders de heeren Braunius van Oostwoud en Brouwer van Me demblik. De 37e algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunde wordt krachtens het te Middelburg genomen besluit in 1886 te Hoorn gehouden. Den 23 zal te Haarlem in de Sociëteit „Vereeniging" optreden het Kaiser-Cornet-Quartetdat in dezen zo mer Duitschland en Nederland doorreist. De Yoss. Zeitung zegt van dit quartet„Na al de geleerde kunstmatige en moeielijk te begrijpen muziek doet het ons goed deze melodiën te hooren die onmiddellijk tot het hart en het gemoed spreken. Slechts door veeljarig samenspel hebben deze vier kunstenaars de schoone klankverhouding verkregen die niet nalaten, eene aangrijpende uitwerking op het auditorium te weeg te brengen," Een duitsch vakblad deelt het volgende mede: Door onvoorzichtigheid brak ik in den zomer des vorigen jaars eene ilesch boomolie. Om den inhoud niet van de tafel op het tapijt te laten loopen greep ik in aller ijl een nabij staande pot met een Pelargonium en liet de olie (een wijnglas vol) daarop afloopen. Eeeds na 48 uren toonde de plant veel meer leven dan eene in de nabijheid staande. De bloem vooral ontplooide zich intensiever en fraaier dan die van andere exemplaren. Ik beproefde de uitwerking van zulke olie op verschillende andere potplanten en steeds met verrassend resultaat. Tk raad ten dringendste aan van deze eenvoudige manier gebruik te maken en voeg er nog aan toedat niet licht te veel olie genomen worden kan. Ldb. Ct. Zaterdag 18 Juli. Petehsbueo. Het officiëele blad zegt dat indien al eenige bewegingen der Russen in Afghanistan hebben plaats gehad zij totaal onbeduidend geweest zijn. In elk geval zal Rusland alles vermijden wat de han gende onderhandelingen zou kunnen bemoeielijken. In de tweede algemeene vergadering van direc teuren en afgevaardigden der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid in de Doopsgezinde kerk alhier, werd door den Voorzitter een telegram van gelukwensching voorgelezen, door directeuren aan de firma van Kempen en Zoon te Voorschoten gezonden, ter gelegenheid van hun halt eeuwfeest waarmede de vergadering hare in genomenheid te kennen gaf. De rekening over 1884 werd daarop goedgekeurd in ontvangst op f 18932.25, in uitgaaf op 18746,08$ waarna de begrooting voor 1885 werd vastgesteld en directeuren daarbij o. a. ge machtigd art. 76 der wet toe te passen wanneer het Koloniaal Museum meerdere uitgaven mocht vereischen dan de post op de begrooting bedraagt 950). Daarna kwamen de conclusiën in behandeling door de verschillende afdeelingen den vorigen dag genomen. De voorgestelde uitloving eener groote gouden medalje voor de uitgebreidste en volledigste proeven met inge dikte spoeling, werd goedgekeurdevenals de in de eerste afdeeling (Landbouw) op punt 1 genomen con clusie tot samenwerking met de Vereeniging tot be vordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in zake ontginning van heideveldenmet het oog op het streven om het trekken van de landelijke bevolking naar de steden te verminderen. Het door Utrecht aangeprezen voorstel omtrent eene hoefsmidscbool werd aangehouden. De voorgestelde prijsvraag voor een loodskotter werd bestreden door den heer Meijerdie dit eene zaak der regeering achtte; met deze meening vereenigde zich de vergadering die daarop het voorstel verwierp. Het adres van het Nederlandsch Werklie denfonds met bezwaren tegen het ontwerp van wet op de zegelbelasting besloot de vergadering niet te steunen. Voor de door de periodieke aftredingen opengevallen plaatsen in het Hoofdbestuur werden gekozen de heeren Gen. F. A. T. Delpratmr. F. Th. Pahud de Mor- tangesen voor de vacature-Enschedé (Haarlem) de heer S. J. graaf van Limburg Stirum te Haarlem. De heer J. F. W. Conrad werd als voorzitter herkozen terwijl tot eerelid der maatschappij werd benoemd de heer dr. U. Burck onderdirecteur van 's Lands Plan tentuin te Buitenzorg. De departementen Groningenden Haag Haarlem, Leiden Utrecht en Zierikzee werden aangewezen om ieder een lid te kiezendie met drie directeuren de commissie zullen vormen tot de tienjaarlijksche wets herziening. Tot plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Haarlem gekozen. Nadat eene poging om terugtekomeu op het besluit aangaande de loodskottersna stemming, bleek niet door de meerderheid te worden ondersteund sloot de voorzitter de vergadering. Te 5 uur van dienzelfden dag vereenigden zich direc teuren en afgevaardigden en eenige genoodigden, waar onder de Burgemeester en de heeren mr. W. van der Kaay afgevaardigde voor dit districten mr. D. F. van Leeuwen dijkgraaf van den Hondsbossche aan een diner in het lokaal Harmonie, dat de goede zorgen van den heer C. D. Proot eer aandeed. Kwistig klonken de toasten en menig hartelijk woord werd aan Alkmaar en de wijze, waarop zij de afgevaardigden ontvangen had gewijd. Des avonds woonde een zeer talrijk publiek het door het Departement aangeboden feestconcert, op het Doo- lenveld, bij, gegeven door de Orchestvereeniging van Amsterdam, onder directie van den heer F. Wedemeyer, dat met groote aandacht werd gevolgd en waarvoor haar niet minder warme toejuichingen ten deel vielen, dan Woensdagavond aan Sonnemans kapel waren ge schonken. Den 17 brachten de nog aanwezige directeuren en afgevaardigden een bezoek aan de kaasmarkt, waar ook de Burgemeester aanwezig was. De zeer drukke markt met haar schilderachtige omgeving werd door de vreem delingen met kennelijk genoegen aanschouwd. Te elf uur reed men over Bergen en Schoorl naar Kamper duin, vanwaar men zich naar Petten begaf, om daar onder leiding van den Voorzitter der Maatschappij den heer J. F. W. Conrad, en den hoofdopzichter, den heer H. T. G. Mann, met groote belangstelling de Hondsbossche en Pettemer zeewering in oogenschouw te nemen. In het Gemeenelandshuis op bet dorp werd het diner ge bruikt waarna menzeer voldaan over den doorge- brachten dag naar Alkmaar terugreed. Hiermede behoort de 108e vergadering der Neder landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid weder tot het verledens en hoe het departement Alk maar met hare geringe krachten er in geslaagd is, om directeuren en afgevaardigden eene waardige, maar tevens genoegelijke ontvangst te bereiden, bewijst de adverten tie in ons vorig nummerwaarin de afgevaardigden „hunnen hartelijken dank betuigen voor de gastvrijheid en vriendelijkheid, die zij iu deze schoone stad genoten". En als waren zij bevreesd, dat dit nog niet onder ieders oogen zou komennamen zij bovendien den omroeper te baatom Alkmaars ingezetenen van hunne erken telijkheid luide verzekering te geven. De langdurige voorbereiding noodig voor den goeden gang van zaken in de feest week, heeft de feestcommissie en het De partement heel wat tijd en zorgen gekost maar zij heeft dan ook de streelende voldoeningvolkomen ge slaagd te zijn in het beoogde doel en op eene wijze die der stad tot eer strekt hunne taak ten einde te hebben gebracht. Wij meenen te spreken uit naam van Alkmaars burgerij, wanneer wij bedoelde commissie en oprechthoor mij bedaard aan", viel Cadama haar snel in de rede en zijne stem klonk zachter dan gewoonlijk. „Yergeet nietwat gij mij zooeven zeidet„ik wil de waarheid hooren al zij die ook nog zoo droevig." Ik sprak de waarheid ik zweer het ubij God en bij mijne eerde overleden kapitein von Hackert was uw vader niet 1" Veel had Lucia verwachtte zullen hooren. Zij had in haar scherp denkend hoofdje alle mogelijkheden overwogen van eene misschien reeds lang geleden ge pleegde maar in vergetelheid geraakte misdaad in hare familiedie nu het toeval aan het licht zou brengen zij had aan erfenisdiefstal en dergelijke akelige dingen meer gedacht en was bij hare overpein zingen eindelijk op romantisch gebied geraaktzoodat haar zelfs de meest avontuurlijke vermoedens geloof waardig en waarschijnlijk begonnen voor te komen. Maar zelfs het verschrikkelijkste zou Lucia met grootere kalmte hebben gedragen dan Cadama's woorden. De teergeliefde doode aan wien zij altijd zoo inniginnig was gehecht geweestzou niet haar vader zijn. Aan alles had zij gedachtalles voor mogelijk gehouden dat echter niet, hare knieën knikten, het werd donker om haar heen, als een verwijderd geraas klonk het haar in de ooren zij voelde dat zij niet meer kon blij ven staan en met een zachten gil zakte zij ineen Toen zij uit hare onmacht ontwaakte, lag zij op de sofadicht bij het venster. Een kussen was haar onder het hoofd geschovenen een plaid over haar uitgespreid. Eenige minuten lang hield Lucia nog de oogen gesloten om hare gedachten te verzamelen. Tegen de vensterruiten hoorde zij den regen kletteren; er was blijkbaar een storm opgestoken het geheele paviljoen kraakte en de jaloeziën klapperden. Plotseling bedacht Luciadat zij in Cadama's woning was en dat de plaidwaaronder zij laghem toebehoorde. Dat vervulde haar met eenen ontzaggelijken afkeer met eene haastige beweging wierp zij den deken op zijde en richtte zich op. Cadama zat naast haar op een stoel. „Wilt gij niet bedaard blijven liggen, mejuffrouw f" zeide hij op fluisterenden toon „ik betreur het zeer dat ik de oorzaak van dit ongeluk ben en toch was het m ij n e schuld Lucia streek met de hand de losse verwarde haren glad. „Neen", antwoordde zij haastig„gij hebt er geen schuld aan dat ik in onmacht viel het is ook reeds weder voorbij 1 Het was slechts de eerste schrik, de eerste ontzetting, nu ben ik weer sterk en kan u verder aan- hooren 1 Vertel verder, bewijs uwe bewering uitvoe rig in alle bizonderheden ik zal sterk zijn en niet meer in onmacht vallen 1" „Ik stel ééne voorwaarde", gaf Cadama ten antwoord, „en alleen danwanneer gij daaraan voldoetzal ik voortgaan en u alles mededeelen. Ik verlangdat gij gaat liggen ik moet het verlangen, want ik zie, dat mijne woorden u ondanks uwe verzekering aangrijpen." Lucia voldeed oogenblikkelijk aan dit verlangen. Zij was doodsbleek en sidderde over al hare leden maar zij wilde om eiken prijs opheldering hebben omtrent het geheim dat men voor haar verborgen wilde houden. Wordt vervolgd. het departement onze warme hulde brengen. Zij hebben zeker zeer veel bijgebracht, om van onze stad bij de talrijke vreemdelingen uit alle deelen van ons land, eene aangename herinnering levendig te houden. Yan den 11 tot en met den 17 zijn aan de bad en zweminrichting genomen 441 buitenbaden, waarvan 89 door onvermogenden en 3 binnenbaden. De gemiddelde temperatuur van het water in die dagen was 70 graden Fahrenheit. Den 16 werd de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de bad- en zweminrichting alhier gehouden. Aan het door het bestuur uitgebrachte verslag worden de volgende opgaven ontleend. Het aantal genomen baden van 1 Juli 1884 tot en met 30 Juni 1885 was als volgt: 5678 buitenbaden tl 10 centen f 567.80 13 20 „(roode kaarten),, 2.60 21 familiebaden „30 6.30 1 stortbad ,40 0.40 23 koude binnenbaden a 20 centen 4.60 159 warme baden buiten abonnem. a 25 c. 39.75 94 bij 20 18.80 f 640.25 924 Baden werden door onvermogenden gebruikt en 370 door de weezen van het burgerweeshuis, waarvoor weder de overeengekomen som van tien gulden ont vangen werd. Was het aantal buitenbaden aanzienlijk hooger dan dat over het tijdvak van 1 Juli 1883 tot en met 30 Juni 1884 (het bedroeg toen slechts 3019), het aantal warme baden is niet onbeduidend verminderd. Het bestuur ver wacht hieriu echter verbetering wanneer de inrichting in October a. s. aangesloten kan worden aan de duin waterleiding. De belangstelling in de inrichting blijft toenemende het oprichten der Alkmaarsche Zwemclub ten vorigen jare is een bewijs daarvan terwijl dezer dagen nog eene tweede club door jongeren van jaren gesticht is. Het bestuur tracht aan de wenschen dier vereenigiugen zooveel mogelijk te gemoet te komen altijd voor zooveel zulks niet ten nadeele der inrichting strekt. Besprekingen over het maken van een vierde bassin van grooter omvang waren afgestuit op bezwaren van geldelijken aard. Daartoe strekkende plannen moes ten tot betere dagen uitgesteld worden. Niettegen staande de hoogere ontvangst was de uitkomst der re kening ongunstig en het schadelijk slot, waarmede de vorige rekening slootzelfs grooter gewordendoch en het bestuur verheugde zich die mededeeling te kun nen doen de toestand was niet ongunstig. Verscheidene buitengewone uitgaven zooals het schil deren van een deel der inrichtinghet aanschaffen van rietmatten om het groote bassin te onttrekken aan de blikken van nieuwsgierigen enz., waren allen betaald gewordenzooals de rekening aantoontterwijl voor het oogenblik in geene buitengewone uitgaven be hoeft te worden voorzien, Nadat het verslag voor kennisgeving aangenomen was werd het bestuur op zijn verzoek gemachtigd, de inrichting aan te sluiten aan de duinwaterleiding en in verband daarmede den prijs der warme baden voorloopig te verhoogen buiten abonnement van f 0,25 op 0,30 en bij abonnement van ƒ0,20 op f 0.25 per bad. De rekening werd vervolgens goedgekeurd in uitgaaf op f 1510.57, waaronder f 350.67% nadeelig slot der vorige rekening, met een nadeelig slot van f 408.40, zullende de volle rentewaarborg van de gemeente Alkmaar dus benoo- digd zijn. Nadat een aandeel uitgeloot was en de aftredende bestuursleden, de heeren J. Nuhout v. d. Yeen tevens voorzitter, en W. F. du Croix herkozen waren werd ten slottenaar aanleiding van eeue vraag van een aandeelhouder, of het niet wenschelijk en mogelijk was het nadeelig slot te doen verdwijnen, door den voor zitter het denkbeeld geopperd dat algemeene instem ming vondom door samenwerking van verschillende krachten in den aanstaanden winter zulks te beproeven, op zoodanige wijze als later blijken zal het best aan het doel te kunnen beantwoorden. Het bestuur ver klaarde zich bereid stappen in d;en geest te doen. Na de behandeling van eenige huishoudelijke punten werd de vergadering gesloten. De heer M. L. van Gemert alhier is benoemd tot hoofd der parochiale scholen te Haarlem. Namens het bestuur van de „Alkmaarsche Zwem club" zal dezer dagen aan in de zwemkunst belangstellende ingezetenen eene uitnoodiging worden gericht van den natemelden inhoud. Wij drukken den wensch uitdat zij bij velen een gewillig oor en eene milde beurs zal vinden In hare algemeene vergadering, gehouden op Woens dag 24 Juni 1885, besloot de Alkmaarsche Zwemclub op Zondag den 9 Augustus, des middags om 12 uur, eenen gecostumeerden zwemwedstrijd te houden. Evenals in vorige jaren bij de zwemwedstrijden uitgeschreven door het bestuur der Alkmaarsche Zwem- en Badin richting het geval was meende het bestuur der Alk maarsche Zwemclub ook dit jaar weder den toegang tot den wedstrijd aan ieder open te moeten stellen, tegen betaling van vijf en twintig cents per persoon. Aan dezen wedstrijd zijn echter zeer belangrijke uitgavan verbonden. Voor het goval de zwemwedstrijd niet door mooi weder begunstigd wordt en eenmaal op eenen vasten dag bepaald niet kan uitgesteld worden, zoude dit op de ontvangst nadeelig werken en daardoor een misschien zeer nadeelig saldo door de Alkmaarsche Zwemclub te dekken zijn. Met het oog op de nog geringe krachten van bovengenoemde club, is het wenschelijk dit zooveel mogelijk te vermijden. Het bestuur heeft daarom gemeend, eene inteekening te moeten openste'len tot een bedrag van één gulden. Men ontvangt daarvoor een toegangsbewijs voor twee personen en heeft recht op twee gereserveerde zitplaatsen. Het bestuur noodigt ieder een die belangstelt in de uitoefening der zwemkunst, uit, zijne pogingen door ruime inteekening zooveel moge lijk te willen steunenopdat de zwemwedstrijd naar wensch moge slagen en daardoor voor velen eene aan sporing zij, om zich voortdurend te blijven oefenen in de voor het lichaam zoo hoogst gezonde zwemkunst.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2