No. 85*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. TWEEDE BXjAD. ZONDAG 19 JULI. gevonden voorwerpen. Bnittnl&ttb. ALKIAARSCHE COURANT. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een duimstok; een doekspe d|e met steentjes; een kinderrammelaar; twee strengen bloedkoralen; eene fluweelen portemonnaie; een gouden ringeene vermoedelijk gouden brocheeen parapluieknopeen kinderboezelaareen zilveren tornmesje; een sigarenkoker, met briefje;een wit manteltje, een bonte bok. BELGIE. Het wetsontwerp betrekkelijk de suiker- belasting is den 15 met 62 tegen 6 stemmen en 2 onthoudingen in de Kamer aangenomen. Den 17 bood de minister voor de spoorwegen een wetsontwerp aan waarbij de regeering wordt gemachtigd, om de vroeger door België overgenomen spoorwegobligatiën van den Grand Luxembourg af te lossen of te verruilen. De obligatiën, groot 250, zullen aflosbaar zijn met f 312.oO. De houders kunnen hunne obligatiën inruilen tegen eene nieuwe soort rentebrieven a 3% p.ct. DUITSCHLAND. De Keizer heeft in den avond van den 14 Ems verlaten. Hij zag er vrij goed uit en werd door eene talrijke volksmenigte aan de station vaarwel gezegd. Van verscheidene dames ontving nij bloemruikers. ENGELAND. Volgens de Daily Telegraph zijn de russen werkelijk niet in de nabuurschap van Zoelfikar voorwaarts gerukt en is de pas van dien naam met door hen bezit. De berichten over hunne getalsterkte bij die plaats zijn overdreven. De engelsche regeering heeft aan de russische opheldering gevraagd en aange toond dat elke vermeerdering harer strijdkrachten in die richting onmogelijk als eene vriendschappelijke han deling zou kunnen worden beschouwd. Het meerendeel der ochtendbladen van den 17 vatten den stand van zaken kalmer op en stellen in het lichtdat er geen ernstige reden bestaat om voor een oorlog beducht te zijn. De Times uit de hoop dat het feitdat Enge land zeer gevoelig blijkt te zijn voor zwarigheden, door Rusland aan de regeling van deafgbaansche grensregeling in den weg gesteld ontnuchterend moge werken op de diplomaten en de militaire staatslieden m Rus land Engeland is volgens dat blad verplicht, door alie in zijne macht staande middelen, voor de veiligheid van den Emir de vervulling te eischen van de heionen door Rusland afgelegd toen het ministerie Gladstone toebereidselen tot den oorlog maakte. Hoogerhuis. Den 16 is bij derde lezing het voorstel betrekkelijk de leening voor Indie van 10 mil joen en bij tweede lezing het wetsontwerp omtrent de verbetering der arbeiderswoningen aangenomen. Lord Harrowby zeide den 17dat de regeering den toestand van de verdediging der kusten en der handelshavens van Engeland overwoog. Zij hoopte spoe dig daaromtrent inlichtingen te kunnen geven. Haar voornemen was om de plaatselijke pogingen door torpe dobooten en kanonneerbooten te ondersteunen. He toestand der vloot was evenzeer het onderwerp van nauwkeurig onderzoek. Vele verbeteringen zouden aan gebracht worden. De regeering hoopt zoodoende den wereldvrede des te beter te verzekeren. Bij derde lezing werd het wetsontwerp aangenomen, strekkende om den verkoop van pachtgoederen aan de pachters in Ierland te vergemakkelijken. Aan de pach ters zullen door den Staat voorschotten voor aankoop worden gedaan tegen 4 pet. rente. Lagerhuis. Den 16 heeft minister Hicks Beach verklaarddat hij niets te voegen had bij zijne mede- deeling van den vorigen dag over het geruchtdat de russen naar de afghaansche grens opgetrokken zouden zijn. Van alle mogendheden was nog met de goedkeuring ontvangen op de overeenkomst over de waar borgen der egyptische leening. De onder-minister Bourke deelde mede dat de regeering bij Rusland vertoogen ingediend had over de behandeling welke een in boorlingsecretaris van den engelschen consul Tmn, ondergaan had en een volledig onderzoek veriangO had naar alle daarmede in verband staande omstandigheden. De russische regeering antwoordde, dat zij stappen had gedaan om een onderzoek in te stellen doch van generaal Komarofl vernomen had dat genoemde secretarisvolgens zijne verklaring aan de russische overheden niet in dienst van een engelschman stond. De russische overheden hadden allen grond om hem en zijn geleider voor verdacht te houden. Met 279 tegen 20 stemmen werd bij tweede lezing bet wetsontwerp aangenomen, houdende intrekking van de bepalingwaarbij het kiesrecht onthouden wordt aan personen, die geneeskundige verpleging uit de armenkas genieten. ERANKRIJK. Senaat. Het verdrag met China is den 16 goedgekeurd, na eenige heftige aanvallen op het afgetreden ministerie Eerry. K a m e r. Een voorstelom de belasting op de on gebouwde eigendommen te doen vervangen door eene verhooging der belasting op het gedistelleerd is met 303 tegen 121 stemmen verworpen. De buitengewone begrooting en de wet op de mid delen werden den 16 ongewijzigd aangenomen. Zij vereenigde zich den 17 met het voorstel der begrotingscommissieom de opheffing der papierbe lasting eerst met 1 December 1886 van kracht te verklaren en aldus het evenwicht op de begrooting van bet tegenwoordig dienstjaar tot stand te brengen. De commissie ging daarbij uit van de overweging dat het onmogelijk is, eene vergoeding voor die opheffing te vinden in eene verhooging der belasting op de fijnere tabaksoorten. De begrooting van 1886 is daarop in zijn gehee met 396 tegen 80 stemmen aangenomen. Na eenige bespreking werd vervolgens het wets ontwerp aangenomen waarbij de regeering gemachtigd wordt, de voortbrengselen uit Ruuienië bij invoer in Erankrijk met een verhoogd recht van 50 pet. te treilen. SPANJE. Den 15 kwamen 1472 choleragevallen voorwaarvan 657 met doodelijken afloopwaarvan te Madrid 8 en 304 in de provincie Valencia. De ziekte is ook uitgebroken in de provincie Grenada. De minister van binnenlandsc-he zaken heeft in de Kamer medegedeeld dat sedert de verschijning der cholera 60000 gevallen aangegeven zijn waarvan 1/000 met doodelijken afloop. CHINA. Generaal de Courcy seinde den 15 uit Hue, dat de koninklijke familie, die aldaar teruggekeerd was, tot eersten regent benoemd had Dhoxnan oom van Tu Due. In den regeeringsraad hebben thans zitting aanhangers van Erankrijk en verscheidene notabelen. De portefeuille van oorlog was aan Charapeaux toever trouwd. De nieuwe regent zou den 16 eene proclamatie uitvaardigen waarin alle ambtenaren in Annam en Tonkin worden bevolen de rust te herstellen, de plun deraars te straffen en het franscbe leger te steunen. Thuyet was in de citadel te Kam-Lo met slechts 1500 aanhangers. De gezondheidstoestand der troepen was uitstekend. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 17 zijn achtereenvolgend zonder beraadslaging met alge1 mesne stemmen aangenomen de volgende wetsontwerpen: 1». Wijziging en verhooging der begrooting van Ommerschans en Veenhuizen voor '84, 2°. Naturalisatie van H. G. Hanekamp en acht anderen. 3°. Wijziging der wet op de handels- en fabrieksmerken. 4° Onteigening voor eene nieuwe straat te Nijmegen. 50' Verkoop aan de gemeente Tiel van het voormalig rechts. 6°. Verstrekkingen door het Dept. van Marine, gedaan gedu- rende den dienst '85. 7° Onderhandsche verkoop van voormaligen vestmggroncl aan de r' k. parochie van den heiligen Martinus te Groningen. 8°. Idem van grond onder Etten en Leur en lerheijden aan de provincie Noordbrabant. „ïooo 9° Dekking van het nadeelig slot der staatsrekening over 1882. 10». Onderhandsche verkoop van grond aan de gemeente ^11°. Idem aan de Zevenbergsche beetwortelsuikerfabriek "De Verhooging der vestingbsgrooting dienst 1884- 13°. Bepalingen nopens het begraven van lijken van militairen beneden den rang van officier voor rekening van den staat 14». Beschikbaarstelling van gelden wegens door t dept. van oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1885. 15». Onteigening ten behoeve van een tramweg van oneek naar Joure. Tweede Kamer. Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp tot bekraehti gin- der met de Hollandsehe Spoorwegmaatschappij gesloten overeenkomst betreffende de exploitatie van den spoorweg Amers foort—Resteren—Nijmegenwaren eenige leden van oordeel, dat het de voorkeur had verdiend, de exploitatie van het ge deelte Amersfoort—Resteren op te dragen aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Deze maatschappij toch is aangewezen om de door den staat aangelegde spoorwegen te exploiteerenen zonder overwegende redenen, ontleend aan 's lands belang moest van dit beginsel met afgeweken worden. Dergelijke redenen nu waren hier met aanwezig. Er was niet aangetoond, dat de exploitatie der lijn Amersfoort-Nij- megen in 's lands belang aan de Hollandsehe Spoorwegmaat schappij en niet san de Exploitatie-Maatschappij moest worden geDeze' bewering bleef niet zonder tegenspraak. Wel degelijk wasvolgens de meening van anderen bij vorige gelegenheden aangetoond, dat zoowel de billijkheid als 's lands belang me debrachtende exploitatie dezer lijn aan de maatschappij te geven, die al de Noordhollandsehe lijnen exploiteert eigenares is van den spoorweg Amsterdam—Amersfoort en de meeste aandeelen bezit der Nijmeegsche Spoorwegmaatschappij, -oo- doende geraakte de exploitatie van den geheelen spoorweg van Amsterdam over Nijmegen naar de duitsche grenzen in éene hand en werd zekerheid erlangddat beter partij van de lijn Amersfoort—Nijmegen getrokken werd, dan indien hare exploitatie gegeven werd aan eene maatschappij, die geen eind punt te Amsterdam bezit, eene bijna evenwijdige lijn Utrecht 's Hertogenboseh -Venloo exploiteert en bovendien beschouwd kan worden haar hoofdbelang te hebben te Rotterdam door de lijnen van die plaats naar België, Duitsehland, Vlissingen, Eist enz. Ten aanzien van eene spoorwegverbindingzooveel moge lijk in ééne hand, van Amsterdam over Nijmegen naar de duitsche grenzen wees men er op, dat de voorgestelde rege ling dit vraagstuk onopgelost liet. Men krijgt eene lijn in ééne hand van Amsterdam naar Resteren, eene zaak van zeer gering algemeen belang; de miljoenen, aan den spoor- weg Amersfoort—Resteren besteed, zullen bijna nutteloos zijn en alleen voor plaatselijke belangen strekken, waarin even voldoende en veel goedkooper had kunnen zijn voorzien door den aanleg van een stoomtram. De redenen, die thans de regeering beletten aan de Hollandsehe maatschappij de exploi tatie tot Nijmegen op te leggen, blijven bestaan De over eenkomst droeg geene kenmerken van een krachtig optre den der regeeringdie zich eenvoudig nederlegt bij het verzet der Exploitatiemaatschappij, om eene regeling tot stand te bren gen en zich daarbij als het ware verschuilt achter den wetgever. De meerderheid bleef het wenschelijk achten, dat de regeering hf eene definitieve verklaring gaf, of alsnog eene bepaling in het wetsontwerp opnam, waarbij zij de verplichting aanvaardde binnen den kortst mogelijken tijd, in zake de exploitatie Res terenNijmegen een besluit te nemen. Thans, nu door de opdracht der exploitatie Amersfoort-Nij megen een groot voordeel aan de Hollandsehe maatschappij werd gegevenhad de regeering van deze gunstige gelegen heid gebruik moeten maken, om het Hibre parcours' voor de Exploitatie-maatschappij te regelen. Zij had dit niet gedaan waardoor eene regeling in het vervolg nog veel bezwaarlijker zal worden. De door de Hollandsehe maatschappij te betalen schadeloos stelling voor bet medegebruik van den spoorweg Resteren— Nijmegen tot een bedrag van f 87,000 ontmoette bij vele leden bezwaar. Wegens dringende behoefte aan versterking der mid delen heeft de regeering het onlangs verworpen wets ontwerp tot verhooging van het recht van overgang op nieuw ingediend thans echter zonder die verhooging uit te strekken tot de rechte lijn. -De opbrengstnaar den maatstaf van f 0.34 per f 100wordt geraamd op 667.000. De schade, die den 11 te Eist bij Amerongen toe gebracht is aan de tabak door een zwaren hagelslag tijdens een onweersbuiwordt begroot op f 35000 a f 40000. Bij de onweders, die den 11 en 12 te Limburg hebben gewoedsloeg te Rolduc de bliksem in het Seminarie met een begin van brand; te Geulle werden de toreneen gedeelte van het dak, het orgel en een beeld der r. k. kerk verbrijzeldte Vaals sloeg de bliksem in hét post- en telegraafkantoor, zonder veel schade aan te richten eD te Itteren in twee woonhuizen, zonder brand te veroorzaken. Te Molenbeersel werd de molenaar getroffen en de knecht op den molen gedood en te Testelt een man in het veld gedood. De tuinders in de Bangert nabij Hoorn hebben den 14 besloten twintigmaal een schip te bevrachten met roode aalbessen naar Amsterdam. Het eerste schip vertrekt den 19 en verder iederen Dinsdag en Donderdag. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandschen leeuw de heer L. J. Kespereerstaanwezend ingenieur bij den aan leg van Staatsspoorwegen te Arnhem. De Badhoeve te Haarlemmermeer van wijlen den heer mr. J. P. van Amersfoordt is den 15 toegewezen aan den heer Smitauyzen te Nieuweramstel voor f 169.700, ot met inbegrip van het houtgewas voor f 179.650. Den 15, des morgens te 4 uur, is te Haarlem mermeer afgebrand de boerderij „de Boterham" van don heer T. Pianteydt te Haarlem bewoond door L. Hont- kcoper. Het huisraad is mede verbrand benevens 60000 pond hooi500 kazen en 20 mud tarwe. Het gebouw was verzekerd in de Scbermeer. Den 15 is de eerste tramweg in de provincie Overijselloopende van Zwolle naar Katerveer, feeste lijk geopend, Den 15 is zonder eenige feestelijkheid de lokaal spoorweg Winterswijk—Deutichem—Zevenaar en Deu- tichem-—ZelhamRuurloo voor het publiek geopend. In den avond van den 15 had op de grensschei ding van 's Gravenhage en Loosduinen, op de boerderij van Groot-Zorgvliet, een twist plaats tusschen een knecht van den boer en een arbeider, waarbij eerstge noemde aan laatstgenoemde een ernstige verwonding toebracht. Het lijk van den vermoordedie een huis gezin hadwerd den 16 in het land gevonden. yoor het uitvoeren van eenige onderhoudswer ken ten behoeve van de Keulsehe vaart in Noordhol land geraamd op 2230, was den 16 laagste inschrij ver de heer R. Barneveld te Vreeswijk voor f 1630. Den 16des avondsis te Tilburg de wollen stoffenfabriek vau den heer André Lombarts afgebrand. Provinciale Staten van Zuidholland hebben den 16 het plan eener geldleening van f 2.200.000 voor vaartverhetering en overbrugging van de Maas goed gekeurd. De heeren D.Verbeek en Zoon te Amsterdam waren den 16 laagste inschrijvers naar den bovenbouw der fa brieken van den heer Blooker aldaar voor ruim 121,000. Mej. G. Laan en E. Rooker van Bovencarspel verkregen den 16 te Amsterdam het diploma als ver loskundigen. In den ochtend van den 17 ongeveer half zes is te Helder aan de Smidstraat eene door drie gezinnen bewoonde bakkerij afgebrand. De krijgsraad te 's Gravenhage heeft den 17 en 18 behandeld" de bekende zaak der huzaren-officieren aldaar. De min. van binnenl. zaken heeft aan de districts schoolopzieners opgedragen, de directeuren der rijks normaallessen uit te noodigeuaan de kweekelingen bij hunne inrichtingen mede te deelen, dat zij verlof van directeur en onderwijzers behooren aan te vragen om aan het akte-examen deel te nemen onder bedrei ging, dat art. 29 2e zinsnede van het algemeen reglement voor die lessen op hen zal worden toegepastindien zij zonder daartoe het bedoelde verlof te hebben bekomen, zich aan het examen onderwerpen. Die vergunning moet worden gegeven in eene opzettelijk daartoe belegde vergadering van directeur en ouderwijzers. De Nederiandsch-Indische gasmaatschappij keert oVer 1884 10 pet. dividend uit. Beroepen bij de christ. geref. kerk te Hoorn Ir. Bieraterveld te Sixbierum. Te Nieuweramstel is een boerenknecht die trachtte de op hol gegane paarden voor een met hooi geladen wagen te grijpen gevallen waarna de paarden en de wagen hem over het lijf gingen. Hij overleed weinige oogenblikken later.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5