No. 88*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. T~WlEdIlDEï BIjAD. ZONDAG 20 JULI. BuiUulftttb, fiitumtlaui». ALK1AARSCHE COURANT BELGIE. Bij het aangekondigd Te Deum ter ge dachtenis van de troonsbestijging van Koning Leopold 1 in de Gudala-kerk te Brussel was geen enkel lid der linkerzijde van de Kamer tegenwoordigniettegen staande de Kamer besloten had gezamenlijk daarheen te gaan. Den 22 beweerde de oud-minister Roün Jacque- mijns in de Kamer naar aanleiding van een besluit waarbij aan de gemeente Eist volgens de bepalingen der nieuwe schoolwet vergunning was gegeven, de open bare school aldaar te sluiten en de bijzondere, welke er bestond te „adopteren", dat zulks geschied was in weerwil van een der openbare school gunstig advies van den hoofdinspecteur dat hij eene „streek" van de regeering noemde. Toen hij weigerde deze^ uitdrukking, welke door den oud-minister-president Frère-Orban be aamd werd in te trekken, werd hij tot do orde geroe pen. Ook daarop hield genoemde afgevaardigde de uit drukking als juist vol en eischt.e dat de Kamer zou worden "geraadpleegd. De door den voorzitter toe gepaste straf werd met 42 tegen 27 stemmen en zeven onthoudingen bekrachtigd. DUITSCHLAND. Te Frankfort hebben ernstige ongeregeldheden plaats gevonden bij de begrafenis van den sociaal democraat Hiiler. De politie had het hou den van redevoeringen op het graf verbodenmaar niettemin verschenen de sociaal democraten met roode vaandels op het kerkhof. Zoodra hun leider een begin gemaakt had met zijne rede, trokken de politie-agenten den sabel en boden de sociaal-demoeraten weerstand waardoor het kerkhof eerst ontruimd werd nadat een vijftigtal personen min of meer ernstig gewond waren. Op de in deze week te Dresden gehouden Turnfees- teu waaraan ongeveer 80 hollanders deel namen zijn de hollanders met warme ingenomenheid begroet. Hunne kleeding trok mede zeer de aandacht. Den 24 des namiddags half één zijn te Keulen op de Holzmarkt, de twee huizen nrs. 75 en 77, samen door 16 gezinnen bewoond ingestort. Tot 1 uur waren reeds elf personen uit de puinhoopen te voorschijn ge haald waarvan drie doodelijk vijf zwaar en drie minder ernstig gewona waren. De brandweer en genie-soldaten zijn met de redding belast. In het benedengedeelte van beiden werden restauraties gehouden. Hog zestig personen bevinden zich onder de puinhoopen. ENGELAND. Den 23 is het huwelijk van prinses Beatrice, 28 jaar oud, jongste dochter der Koningin met prins Hendrik von Battenberg, 29% jaar oud, voltrok ken in de kerk te Whippingham, in de nabijheid van het koninklijk slot Osborne op het eiland Wightin te genwoordigheid van de ministers de gezanten en vele aanzienlijken. Hoogerhuis. Den 24 zijn bij derde lezing aan genomen het wetsontwerp tot verbetering der arbei derswoningen en dat op den verkoop van pachtgoe deren in Ierland. Lagerhuis. De onder-minister Bourke deelde den 23 mededat de onderhandelingen over de uit gifte der egyptische leening aangevangen waren en dat generaal Grenfell geseind haddat het gerucht be treffende den dood van den valechen profeet algemeen in Assoean geloof vond. Zijne meeste agenten hadden zich uit Dongola en den omtrek naar het zuiden terug getrokken. Het opium verdrag met China was onderteekend, maar nog niet bekrachtigd. Minister Hicks Beach verklaardedat aangaande de zending van den heer Wolff nog niets vastgesteld was. Bij de beraads;aging over het ontwerp tot opheffing der bepaling dat zij, die geneeskundigen onderstand van gemeentewege genieten, geen kiesrecht mogen uitoefenen, nam het Huis met 180 tegen 130 st., ondanks het verzet der regeering, een amendement van den heer Col- lings aan, bepalende dat de genees- en heelkundige hulp alles omvat wat door de geneesheeren der armen verstrekt of aanbevolen wordt. De minister verklaarde daarop dat de regeering na die wijziging thans alle verantwoordelijkheid voor het ontwerp alwees. Het werd echter onmiddellijk door de oppositie overgeno men ter verdere beraadslaging. Den 24 deelde de onder minister Bourke mede, dat na afloop van het rechtsgeding tegen de gezagvoerders der schepen Diedrich en Anna de engelsche regeering aan de nederlandsche gevraagd had of stappen ge daan waren tot spoedige bijeenkomst der mogendheden over den handel in sterken drank op schepen die de Noordzee bevaren. De nederlandsche regeering antwoordde, dat zij reeds stappen bad gedaan en de spoedige bijeenroeping der mogendheden hoopte. Daarna werd zonder stemming bij derde lezing het wetsontwerp tot wijziging der kies wet aangenomenalsmede bij tweede lezing het wets ontwerp om een afzonderlijk minister voor Schotland te benoemen. SPANJE. Den 22 kwamen 1278 choleragevallen vcjpr, waarvan 780 met doodelijken afloop o.a. te Madrid 8, in de provincie Valencia 174, te Badajoz 31 en te Barcelona 2. VEKEENIGDE STATEN. Generaal Grant, de oud-president, geboren in 1822, is te Mount Mac Greyor den 23 overleden. Het geheele land is over dezen dood in rouw. President Cleveland beeft eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij zijne verdiensten herdenkten beveeltdat alle openbare gebouwen gedurende dertig dagen met rouwfloers behangen zullen worden en bij gelegenheid der begrafenis gesloten moeten blijven. De familie van den overledene ontvangt on telbare bewijzen van deelneming. De beurs en de markt van granen enz. zullen op den dag der begrafenis, zijnde den 8 Augustus a.s., gesloten blijven. Te Nieuw-York zal het lijk 3 dagen ten toon gesteld worden. Omtrent zijn levensloop worden de volgende bijzon derheden medegedeeld. In 1843 verliet hij als luitenant de militaire akademie van Westpoint. Gedurende den mexicaanscben oorlog waaraan hij van den aanvang at deel nam, werd hij wegens zijne dapperheid van lui tenant tot kapitein bevorderd. In 1854 verliet hij den dienst, was eenigön tijd landmeter, daarna pachter en in 1859 lederhaudelaar als opvolger van zijn vader. Bij het uitbreken van den burgeroorlog bood hij den Gouverneur van Illinois zijne diensten aan maar werd eerst den 17 Juni 1861 als kolonel van het 21e regi ment vrijwilligers aangesteldin Augustus werd hij brigade-generaal deed met afwisselend geluk dienst en behaalde in September en October 1862 aan het hoofd van het leger van West-Tennessee do overwinningen bij Yuka en Corinthe. Den 4 Juli 1863 vermeesterde hij het sterke Yicksburg waarmede de Bonds-regeering de beschikking over den Mississippi verkreeg. Deze uitkomst was de vrucht eener reeks vun bewegingen die met veel stoutheid opgevat en een half jaar lang met veel volharding uitgevoerd waren. Hij werd tot generaal-majoor van het leger der Veeeenigde-Staten benoemd. In die hoedanigheid wist hij den oorlog zoo gelukkig te leiden dat eindelijk de weifelende Staten Kentucky en Tennessee voor het Noorden ver zekerd werden en Georgie, gelijk het geheele zuidoos telijk gebied der afgescheiden Staten, in den rug be dreigd werden. Den 2 Maart 1864 verleenden de President en het Congres hem den titel van luitenant- generaal en opperbevelhebber der verschillende leger korpsen. In dat voorjaar opende hij aan het hoofd van het Potomac-leger den veldtocht tegen Richmond die elf maanden duurde en een der bloedigste en hardnekkigste was, welke ooit ondernomen werden. De zuidelijke generaal Lee betwistte hem eiken voet breed gronds. Eerst den 3 April 1865 eindigde de kamp met de overgaaf van Petersburg en Richmond en zes dagen later viel Lee met het overschot zijner troepen bij Apponatox Courthousein Virginiein handen van Grantwaarmede de burgeroorlog ten einde was. Den 4 Maart 1869 aanvaardde hij de betrekking van presidentwaartoe hij in 1868 gekozen was met 309.685 stemmen meerderheid. In 1872 werd hij met 762.991 stemmen pils zoodanig herkozen. Zijn beheer gedurende dat tweede tijdvak was niet gelukkig, althans zijn aftreden werd met ingenomenheid door bet volk begroet. Op 4 Maart 1877 keerde hij tot het ambte- looze leven terugwaarna hij groote reizen deed in Europa en Azië. Bij kon. besluit van den 16 is benoemd tot bur gemeester van Hensbroek de heer J. J. Wülinge se cretaris dier gemeente en van Obdam de heer J. Buis Pz. De in den nacht van den 20 op den 21 te Hil- legersberg afgebrande molen schijnt in brand te zijn gestokende vermoedelijke dader is althans door de justitie aangehouden. Het gerechtshof te Arnhem heeft den 21 H. J. van der Steen commissionair in effecten te Wage- ningen, schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk, door het te zijnen bate aanwenden van gelden en effecten hem met een bijzonderen last of in deposito ter hand gesteld of toevertrouwd en veroordeeld tot eene correctioneele gevangenisstraf van 4 jaren en L. F. te Boekhorstzonder beroep te Gendringen we gens moedwilligen manslag tot 7 jaren tuchthuisstraf. De gemeenteraad van Doetinchem heeft den 22 besloten nog twee leeraren elk op 1800 jaarwedde, aan het gymnasium aldaar te benoemen op grond van het groot aantal leerlingen waarmede de nieuwe cur sus zal aanvangen. In den avond van den 22, ongeveer te 11 uur, is te Deventer brand uitgebroken in een pakhuis aan de Haverstraatdat met den geheelen inhoud afge brand is. Twee daar achter gelegen pakhuizen die ook reeds aangetast warenzijn door den ijver der brandweer behouden. De in het pakhuis geborgen goederen waaronder f 2000 aan timmerhoutwaren niet tegen brandschade verzekerd. Bij kon. besluit van den 22 is de heer mr. JE. baron Mackay voorzitter van de 2e Kamer der Staten Generaalbenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw. Het twaalfde Zuider Zendingsfeest is den 22 onder zeer gunstig weder, nabij Bergen op Zoom in de bosschen der familie Dorrepaal gehouden. Het werd door ruim 5000 personen bijgewoond. De heer Lhoste, die met zijn luchtballon den 22 te 5 uur te 's Hertogenbosch opgestegen was is des avonds te half acht langzaam in een korenveld te Moer gestel neergedaald waar de bevolking hem dadelijk de behulpzame hand bood. Hij keerde daarop naar 's Her togenbosch terug. Den 22 en 23 zijn te Amsterdam van de 16 voor de hiofdacte geëxamineerden 3 geslaagd, namelijk de heercii Th. M. KetelaarM. A. Mentiuckberg en G. Orbaan, allen van Amsterdam te Arnhem slaagde de heer M. B. A. Sanders van Haarlem. In den nacht van den 22 op den 23 te 2% uur is een woonhuisje van hout en steenaan den Ring dijk nabij Halfweg bewoond door de broeders Borrias, verbrand. Kareide eigenaar van het huis waarvan het recht van opstal binnenkort zou verstrijken stond op den wegtoen zijn broeder Gerritsedert 6 maanden aldaar verblijvende, en wiens vrouw en 3 kinderen te Waddenoijen in Gelderland wonen nog in de bran dende woning was; dadelijk werd een gat in den wand geslagen en de man er uitgehaald doch hij was reeds gestikt. Het huisraad is mede verbrand. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 23 benoemd tot leerares in de hoogduitsche taal en let terkunde aan do hoogere burgerschool voor meisjes mej. E. M. van der Werff te Haarlem en bij acclamatie be sloten tot het voeren van een rechtsgeding tegen den staat over het eigendomsrecht der voormalige marine werven. De gemeenteraad van Kralingen heeft den 23 besloien, het voorstel van den polder Kralingen tot uitmaling van onrein water uit de slooten dier gemeente aangenomen. De kosten zullen behalve 300 jaar- lijksehe bijdrage aan Schieland, ongeveer ƒ800 a 900 per jaar bedragen, waarvoor de polder dan gedurende 20 etmalen per jaar zal worden uitgemalen. Den 23 is te Apeldoorn op het buitengoed Ma- ria-Lust eene rozententoonstelling geopend. De Staten van Noordbrabant hebben den 23 40000 subsidie toegestaan voor het bouwen eener sluis in den Steenbergschen vliet en aan het Bovensas. De heer H. D. Kramer, particulier te 's Graven- hage, is den 23 met algemeene stemmen door aandeel houders der Ned. Ind. Landbouwmaatschappij benoemd tot directeur, in plaats van wijlen den heer Pies. De burgemeester der gemeente Rotterdam heeft den 23 aan den raad medegedeeld dat er geene ter men waren om de bekrachtiging te vragen van de on langs door hem uitgevaardigde verordening tegen sa menscholingen. Te Callantsoog is den 23 door het werpen van een brandende lucifer door een jongen in de helm brand in de duinen ontstaan, die na 3 uren inspanning eerst gebluscht kon worden. Een 8jarig knaapje te Scheveningen is den 24 zonder voorkennis van de school weggebleven en op eene verboden plaats in zee gaan zwemmen met het gevolg, dat hij verdronken is, niettegenstaande de aan gewende pogingen om hem te redden. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft besloten tot het aangaan eener 4 pet. geldleening van 120000, in schuldbekentenissen van 500. Te Breda heeft zich een geval van pokken voor gedaan bij eene vrouwdie op weg naar Brussel ziek geworden door de zorgen der politie naar het gast huis is vervoerd. Jeanne Marie Lorette heeft, na de weigering van den advokaat mr. Michiels van Verduijnen om haar te verdedigentoegestemdop aandrang barer familie in hare verdediging door mr. Pb. A. Haas te Amsterdam toen deze na kennisneming der stukken, zich daartoe bereid verklaard had. Te Haarlem is tot directeur van bet huis van arrest en provoost beDoemd de heer H. van Dijk thans cipier van het huis van arrest en bewaring te Rotterdam. De gemeenteraad van Oudorp heeft de aan de heeren Jos. de Kuyper en jhr. J. H. van Reigersberg Versluys verleende concessie tot den aanleg en de ex ploitatie van een stoomtramweg van Alkmaar naar Oost huizen Purmerend en Hoorn verlengd tot 1 Juli 1886. Te Renswoude is eene boerenhofstede met den niet tegen brandschade verzekerden inboedel grooten- deels afgebrand. Op een adres van eenige landbouwers te Kol- horn om machtiging te verleenen aan den subontvan ger te Kolhorn tot afgifte van inslagbiljetten voor land- bouwzout (documenten acc. 32) werd den 23 door den provincialen inspecteur der directe belastingenin voerrechten en accijnsen te Amsterdam gunstig be schikt. Tot heden moest men bij het gebruik van accijnsvrij zout invoerbiljetten halen aan het kantoor der rijksbelastingen te Sebagen 1% uur van Kolhorn verwijderd. Gemakshalve gebruikte men dan maar ge woon keukenzout. Te Midwolda zijn aan zes paarden van den heer P. Djkbuis de staarten afgesneden. Het zevende paard is ongedeerd gelaten. De daders zijn nog onbekend. De minister van binn. zaken heeft aan eenige kiezers voor den gemeenteraad te Andel waar sedert geruimen tijd spanning tusschen den burgemeester en den raad bestaat, op hun verzoek, om niet toe te laten, dat het beheer der gemeentelijke belangen, zoolang die gespannen toestand duurt wordt opgedragen aan een gezagdat volgens de wet aan dat gezag vreemd moet blijven geantwoord, dat de roeping der leden van den gemeenteraad niet is het beheer der zaken van de ge meente te verzuimen en anderen nog te belemmeren in het waarnemen van hun ambt, en dat, wanneer de ge meenteraad en de wethouders weigeren, de hun door de wet opgelegde plichten te vervullen de commissaris des konings krachtens art. 217 der Gemeentewet op treedt om in de uitvoering van de gemeentewet en andere wetten te voorzien. De kiezers zullen zich nu tot de Tweede Kamer wenden met verzoek pogingen bij den minister aan te wenden om aan den onhoud- baren toestand op de een of andere wjze een einde te maken.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5