No. 90. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ D A G 31 JULI. ONZICHTBARE HANDEN. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers O 06. Prijs der gewone Advertentiön Ëtiiteulanb, ISittttenlAttb. Ui ALKMAA8SCHEC0UBANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEB ZOON. BELGIE. De Senaat heeft den 25 het wetsontwerp betreffende de rechten op de suiker goedgekeurd met 34 tegen 8 stemmen en ééne onthouding. De minister Beernaert antwoordde o. a. aan de bestrijders dat de voorgestelde verhooging geene prijsverhooging van de suiker ten gevolge zou hebben daar deze afhankelijk zou blijven van de marktprijzen te Londen. Overigens zou indien de toestand beter werd en de suikernijver heid het zonder buitengewone maatregelen stellen kon, de verhooging weder kunnen vervallen en de regeering betoogde niets liever. Aan het einde der zitting werd de regeering door den oud-minister Graux geïnterpelleerd over het ver- leenen eener vergunning voor een buurtspoorweg met staatkundige bijoogmerken en wel ter bevordering van de belangen der clericale partij. Minister Beernaert bestreed deze beweringen waarna de Senaat tot nadere bijeenroeping uiteen ging. DENEMAEKEN. De min. van binnenl. zaken Finser heeft zijn ontslag gevraagd om redenen van gezondheid. DUITSCHLAND. Den 26 is te Keulen nog een lijk uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. Des na middags te 1 uur wa3 men zoo ver gevorderd, dat men de zekerheid had allen gered of opgespoord te heb ben die zich onder het puin bevonden. ENGELAND. Bij het ongeluk te Chatham is nie mand omgekomen. De heer Mozes Montefiore wiens honderdjarig feest met zooveel luister gevierd werd is den 28 's na middags half 5 te Eamsgate overleden. Een uur na den afloop der huwelijksvoltrekking van prinses Beatrice is het gepeupel het kerkgebouw bin nengedrongen en heeft het alle versierselen in een oogenblik vernield. De militairen waren reeds ver trokken en de politie was niet in staat de menigte te keeren. Lagerhuis. De heer Hicks Beach zeide den 28, dat de heer Drummond Wolff bij den Sultan van Tur kije met eene bijzondere zending belast wasbetrek king hebbende op Egypte. Hij zou zich later naar Egypte begeven om daar dezelfde zending te vervuilen, namelijk bescherming van het gebied dat bij besluit van 1879 ouder het bestuur van den Onder-Koning was gesteld tegen de herhaling van onlusten en ver zekering aan dat gebied van de weldaden weike eeen goede regeering en de vrede kunnen verschaffen. FKANKKIJK. Het agentschap Havas bevat eene mededeeling waarbij tegengesproken wordtdat de minister van buitenl. zaken bij eenige gelegenheid zijne ambtgenooten onderhouden heeft over de aanwijzing van den toekomstigen stadhouder van Elzas-Lotharingen. Het Hof der Seine heeft twee personendie zich door vernuftige oplichterijen van aanmerkelijke sommen 76) Menken daukte den Italiaan voor zijne hulp waarop deze zich verwijderde. Toen wendde de baron zich weder tot Uonadie zwijgend en met saamgeperste lippen naar het verhaal van den speler geluisterd had. „Het verhaal van signor Tratto is daarom nog ge wichtiger" zeide hij met nadruk, „omdat die Anniba.e Faresi de broeder en voogd van Carmella Boecanide moeder van Luciawasen dat de valsche speler wiens slachtoffer hij werd hem niet alleen van zyn eigen vermogenmaar ook van dat zijner zuster be roofde." Een zenuv. a.htig trillen vloog door llona s slanse gestaltezij hief het hoofd op en een triomteerende trek, waarin eene honende uitdrukking niet te mis kennen viel, trad in de plaats van den ernst, die tot nu toe hai r jeugdig schoon gelaat had verduisterd. „Neem mij niet kwalijkdat ik het verhaal van uwen zegsman een weinig wijzig", viel zij hem op snijdenden toon in de rede. „Die jonge damedie zich onder den naam van mejuffrouw von Hackert- Selchern in de berlijnsche wereld heeft binnengesmok keld is volgens de inlichtingen die ik inwon niet uit eene romeinsche bankiersfamilie ontsproten maar is de dochter van eene bedelares 1" „Die inlichtingen mevrouwgaf u natuurlijk, Ca- damaen die schurk was slim genoeg uwe antipathie tegen mejuffrouw von Hackert daardoor voedsel te geven, dat hij Lucia's voorvaderen niet aan eene patricierfamilie liet ontspruiten doch eene armoedige herdershut op de Campagna of ergens anders deed bewonen. Cadama is geen gewone bedriegeralles wat hij doet is fijn doordacht en zoo had hij ook zeer gewichtige redenen, om u Lucia's afkomst als zoo laag mogelijk afteschil- gelds hadden meester gemaaktzekere Victor Guinet en een Italiaan, Zappaterra genaamd verooordeeld elk tot 12 jaar tuchthuisstraf en f 50 boete met verbod om gedurende tien jaren daarna op nader aan te wij zen plaatsen den voit te ze. t n overeenkomstig de onlangs afgekondigde wet op reeds vroeger veroordeelde misdadigers. In zeer korten tijd hadden zij meer dan 7 100.000 aan verschillende 1 ankiers af handig gemaakt; zij leefden op grooten voethielden rijtuig gaven feesten enz. Zij waren begonnen met kleine sommen in te brengen waardoor zij kantoren bezochten en zich daar konden ophouden. Op die wijze kwamen zij de namen van verschillende personen te weten, die in deze of gene bank gelden in bewaring hadden gegeven, ja zelfs het bedrag daarvan en de nummers hunner cheques. Zij wis'en met deze personen in briefwisse ling te treden verwijderden door chemische middelen het geschreveneuitgezonderd de onderteekening en het hoofd en maakten dan van het papier gebruik om een chequeboek aan te vragen. Eenige dagen later werd een cheque ingevuld, van eene valsche onder teekening voorzien en het bedrag opgestoken. Den 9 Febr. b taalde een bankier op die wijze een chèque waarvan de valschheid aan het licht kwam door eene spelfouthet woord Annulé had twee I's in plaats van één. Dit gaf de politie den draad in handen en spoe dig waren zij in hechtenis. Te hunnent werd al het noodige aangetroffen dat voor de vervalschingen ge bruikt was. Zij betuigden met veel vertoon hunne onschuld. Kamer. Den 28 zette de heer Ferry zijne den vorigen dag aangevangen rede over de koloniale staat kunde voort. Hij achtte het noodig dat de meerder heid der Kamer zich aan den vooravond der verkie zingen over die staatkunde verklaarde. Zijn doel was steeds geweest de bevordering van het geluk des lands. (Hier werd hij van sommige kanten in de reden gevallen). Hij had bij de beraadslaging over bet verdrag met China het woord niet gevoerd om de besprekingen niet te verbitterenmaar tegen het einde der laatste zitting scheren alien, zelfs de leden der rechter- en der uiter ste linkerzijde, het eens te zijn over de handhaving van Frankrijk's rechten." (Bumoer. Twee leden der uiterste liakirzijde en van het centrum werden tot de orde geroe pen.) Hij verweet aan de uiterste linkerzijde, dat zij van de koloniale staatkunde geen juiste voorstelling, maar een caricatuur maakte. Onvoorziene omstandigheden waren steeds aan ondernemingen in ver verwijderde stre ken verbonden. Hij wees op de verklaring van het ministerie-Brissondat het de solidariteit tusschen de aangelegenheid van Tonkin en die van Madagascar aanvaardde. Hij verklaarde, dat de koloniale staatkunde haren oorsprong vond in behoeften van economischen aard en door de algemeene belangen der maatschappij geboden werd. (Elk woord van den redenaar lokte uitroepen der rechter- en uiterste linkerzijde uit. De zitting werd geschorst.) a apmr»g!Tiiwi«mrrrM'"*iii|»i»i"'ii| i i n deren. Het consulaat in Bome en Napels en bet kerk register van San Maria Maggiore in de eerstgenoemde s ad zouden u gemakkelijk het tegendeel kunnen bewij zen. Eindelijk mevrouw moet ik uwe bewering, dat Lucia zich met den naam van mejuffrouw von Hac kert—Selchern in de berlijnsche kringen heeft binnen gesmokkeld, eveneens nog verbeteren. Lucia werd reeds b'j het begin van haar tweede jaar door den overleden kepitein volgens de wet geadopteerd". De schoone lippen der jonge vrouw krulden zich ver- ach elyk. „Men heeft het die jonge dame altijd wel kunnen aanziendat er geen adelijk bloed door hare aderen stroomt God zij dank, zijn onze kringen exclusief ge noeg om een aangeënt takje van den waren stam te kunnen onderscheiden". Meuken richtte zich in zijne volle lengte op hij zag er waarlijk ridderlijk uit in dit oogenblik waarin een edel vuur zijn staalblauw oog deed schitteren, „Ook het adelijk bloed kan bederven kan troebel en giftig worden", antwoordde hij„en ook in den echten stam kan zich een insect nestelen en dien ver nielen. Sla niet op uw wapenschildmevrouwhet klinkt niet meersedert zijn laatste drager het schan delijk bezoedeld heeft 1 Buiten den eenen getuige dien ik zooeven binnenriep wacht er nog een tweede op mijn wenk. Ook hij is een levend bewijs daarvoor, dat de adel der Hilgersdcrfs tegenwoordig niets meer is dan een ijdete klanken dat de ridderslagdien de oude kruisvaarderals eerste van uw geslacht, van Barbarossa's hand ontving, niet op zijne nakomelingen is overgegaan. G ij draagt den naam Hilgersdorf mevrouw maar Hilgersdorf was ook de naam van hem die twee malen zijne hand met gestolen geld bezoedelde Ik ben niet gekomen om met u te twisten over de vraag of er ook een adel zonder adel be staat ik kwam hier om u te waarschuwen. Gij haat Lucia von Hackert ik weet het en ken ook de reden daarvan en omdat gij Lucia haat daarom Bij de hervatting der zitting ontwikkelde Ferry, onder de algemeene aandachtde economische zijde der ko loniale staatkunde. Daar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika voor den uitvoer gesloten zijn, ontstond de noodzakelijkheid om andere uitwegen te vinden. Hij wees op de beweging van Duitschland op koloniaal gebied. En wat het algemeen belang betrof, tartte hij zijne tegenstanders om hunne stellingen vol te houden. Hij betoogde het overwicht der ontwikkelde rassen op de onontwikkelde. (Bumoer.) Ten slotte zeide hij, dat „het democratische Frankrijkdoor het volgen eener koloniale staatkunde welke door alle groote volkeren van Europa was aangenomen, getoond had, op de hoogte te zijn van zijne zending, welke daarin bestaat, om zich te plaatsen op den rang dien het toekomt". (Aanhou dende toejuiching.) ITALIË. Den 26 is kardinaal Ninaoud-staats secretaris bij den Pausoverleden. SPANJE. Uit berichten den 29 te Parijs uit dat rijk ontvangen, blijkt, dat de cholera zich steeds uit breidt. Het aantal ziektegevallen in 24 uren was ge klommen tot 4000 en dat der sterfgevallen tot 2000. VENEZUELA. Volgens sommige berichten is de uitgebroken opstand weder bedwongen: volgons andere breidt hij zich uit. EGYPTE. In 1881 zijn 3284 schepen door het Suez-kanaal gegaan, waarvan 2474 engelsche300 frans-he, 145 hollandsche, 130 duitsche 65 oosten- rijk-hongaarsche 54 italiaansche enz. Aan tolgelden werd betaald door Engeland ruim f 23.500.000 door Frankrijk ruim f 3.000.000 en door Nederland bijna f 1.400000. Volgens sommige berichten is de valsche profeet niet aan de pokken maar aan den gevlekten typhus over leden. Deze was in Khartoem ontstaan ten gevolge van nalatigheid in het begraven van lijken. ZUID-AFBIKA. Een over Engeland gekomen be richt, dat de Transvaal hare betalingen gestaakt had heeft zijn outstaan hieraan te danken, dat het sluiten eener leening ter voorziening in onmiddelijke behoef ten van 1,200,000 mislukt schijnt te zijn ten ge volge waarvan de Volksraad thans beraadslaagt over de uitgifte van f 600,000 schatkistbonsonder ver- band der achterstallige grondbelasting. Aan de den 27 te Heiloo gehouden harddraverij namen 8 paarden deel. De prijs werd gewonnen door Graaf Adolf, van den heer J. Frans, bereden door P. Frans Jzn., de eerste premie door de Deugd van den heer C. van der Velden Jr., bereden door J. Mulder Hz de 2e premie door de zwarte ruin van den heer J. Frans bereden door B. Tromp. werktet gij bereidwillig den schurk Cadama in de hand, toen hij het er op toelegdehet geluk van dit jonge meisje met alle misdadige middelen te verwoesten. Daarom ook zult gij later zelfs wanneer Cadama on schadelijk gemaakt en het geheele weefsel van leugens, dat hij spon vergeten is niet rusten, vóór uwe vijandin onmogelijk is geworden in de berlijnsche kringen en haar vlekkeloos goede naam zoo schandelijk door het slijk gesleurd isdat zij vrijwillig zich aan de wereld onttrekken zal." Ilona antwoordde geen woord maar Menken las in hare oogendat zijn vermoeden juist was. En met luider stem ging hij voort „Pas op, mevrouw, dat het giftige zaad, dat gij wilt uitstrooien, niet u zelf ten vloek worde Overigens, geef acht op mijne woorden Zoodra ik hoordat gij inderdaad moeite doetden goeden naam van Lucia von Hackert door leugensvan welken aard ook in gevaar te brengen zal de wereld vernemenwelk eene smet er op den naam Hilgersdorf kleeft. Bij den hemel, mevrouw het is mij vreeselijke ernstik ben niet van plan een onschuldig moisje door uwe lastering onge lukkig te laten worden. Gij hebt te kiezen of gij bewijst Lucia voor het oog der wereld de achting die zij verdient, of gij wordt openlijk door mij als de we duwe van eenen eerloozen valschen speler gebrandmerkt, die slechts het toeval tot hooge waardigheden heeft gebracht en die het tuchthuisbuis in plaats van de uniform had moeten dragen 1" De schoone vrouw sloeg de handen voor het vaal- bleeke gelaat en zonk op eenen stoel neer. „Ga heenbaron Menken", bracht zij met mieite uit„nooit zal mij een woord ten nadeele van uwe beschermelinge over de lippen komen mijn eerewoord daarop Ga heen en heb medelijden met mij 1" Menken zag dat hij zijn doel bereikt had. Hij boog zwijgend en verliet het vertrek. In de voorkamer stonden de beide speelprofessors nog met elkander te praten.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1