Me. van dee Hoeven, Bnitcnlanb. ëinncnlftub. „fiere Fries spoedig in strijd met zijne mannelijke acht baarheid zittend glijden was voor jongens en vrou- „wen en ouwemannetjes goed hij wou 't staande doen. „Hij bond onder eiken voet een paarderib, nam een „paar lange prikstokken in de handen en vloog over „'t ijs, dat de raven van Wodan zelfs hem niet bij „konden houden. En uit dit glijden op paarde- en os- „seribben is later de kunst van schaatsenrijden geboren, „die nergens zoo beoefend is als door de Friezen en „nog bloeit bij al hunne afstammelingen tusschen Eems „en Schelde." 3°. een houten pinwaarvan gelijkvormige beenen exemplaren gevonden werden te Wijk by Duurstede. Het schijnt een zoogenaamde nesteipin of priem te zijn. 4°. een fluitje van zwarte gebakken aarde, uitstekend geconserveerd zoodat de beide fluittonendie er op kunnen worden voortgebracht, nu nog volkomen helder zijn. In het midden is een gaatje aangebracht om het door middel van een snoertje aan den hals te kunnen dragen. Dit voorwerp is, naar ik meen, eenigal thans ik herinner mij niet het in eenige verzameling te hebben aangetroffen of in afbeelding te hebben gezien. 5. een platrond schijfje van gebakken aarde zwart gekleurd en een fragment van een dito. Die schijfjes komen veelvuldig voor in oude begraafplaatsen en wa ren zeer zeker reeds hier te laude in gebruik vóór de komst der Eomeinen. Sommige houden ze voor ver sierselen dieaan een snoer geregenom den hals werden gedragen andere beschouwen ze als werp- steentjes die door een stok in de opening te steken werden weggeslingerd wederom andere beschouwen ze als vischnetverzwaringen of spinsteentjes. Het meest waarschijnlijk schijnt de meeningdat zij den dienst van knoopen hebben gedaan om de ruwe kleederen der Germanen en hunne nakomelingen op te houden en dus vooral bij arme lieden denzelfden dienst de den als de sierlijke bronzen fibula's of mantelhaken naar het Eomeinsche modelbij meer vermogende personen. Ik druk ten slotte den wensch uit dat wanneer het wederom bij opgravingen in deze sfad mocht blijken dat er groote hoeveelheden beenderen in den grond aanwezig zijn deskundige personen daarmede in ken nis worden geste'dgelijk dit in 1841 te Wijk bij Duurstede werd gedaanten einde te verhoeden dat voorwerpen, die uit velerlei oogpunt merkwaardig zijn, roekeloos aan de vernieling worden prijs gegeven. BELGIE. In de Kamer is een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der kieswet. Een lid beweerde, dat bij aanneming het aantal kiezers in de steden zou verminderen, maar op het platte land vermeerderen en zeide daarom dat de regeering met dit ontwerp begunstiging barer partij beoogde. Het ontwerp kende namelijk het kiesrecht alleen toe aan den hoofdbewoner van een huis. Nadat minister Beernaert verklaard had zich te kunnen ver eenigen met de door de centrale commissie in het ont werp gemaakte veranderingen, onder voorbehoud vaD den vorm, werd de verdaging der beraadslaging voor gesteld, totdat de regeering den vorm nader zou hebben vastgesteld. Toen daarover gestemd zou worden bleek geen voor het nemen van besluiten voldoend aantal leden tegenwoordig te zijn. Men ging daarop uiteen tot den 3. DUITSCHLAND. De minister van binnenlandsche zaken heeft de voorschriften uitgevaardigd voor de op December a s. te houden volkstelling. De opening van het internationaal telegraaf-congres is met goedkeuring des Keizers vastgesteld op den 10, 's middags 12 uur. ENGELAND. Louis Eiel, het hoofd van den laatsten opstand in Canadais wegens hoogverraad ter dood schreeuw klonk door de lucht. Allerlei gedierte dat in het lage kreupelhout huisde vloog schuw en met suizenden vleugelslag op. Toen hoorde men weder kreunen en steunen. In de worsteling was het Cadama geluktmet de rechterhand in de borstzak te grypen. De blanke loop van een pistool schitterde Hackert tegen hij zag den dreigenden mond op zich gericht en met een vuistslag sloeg bij het wapen terug. Op dit oogenblik viel een schotnog een rochelen drong over Cadama's lippen zijne gebeele gestalte trildetoen was alles stil. Met glazige oogen met eene uitdrukking van ont zetting op het gelaat sproDg de student op en vloog dwars door het bosch. Van het station naderden twee mannen du Cat en Tratto. Zij hadden den nachttrein gemist en moesten nu terug naar het hotel. Ook zij hadden het schot gehoord en waren een oogenblik blijven staan. „Onder de Johannisbroodboomen was het'', zeide Tratto, „het zal er een zijn die bij het spel zijn laatste frank verloren en nu met het pistool voor zijn leven gequitteerd heeftDat plekje is de lievelingsplaats van de zelfmoordenaars van Monte Carlo." „Laat ons er even heen gaan", viel de markies goe- dig in „misschien leeft de ongelukkige nog en kunnen wij hem helpen Tratto knikte en beiden sloegen van den weg af het voetpad indat naar de Johannisbroodboomen leidde. „Het is stikdonker onder het gebladerte", merkte du Cat op „wees voorzichtig Het laatste woord van den markies viel samen met een uitroep van schrik van den Italiaan. Tratto had met den voet tegen eene onbewegelijk zwarte massa gestooten. „Hier ligt hij reeds help mij hem oprichtenCa- radac het schijnt wel reeds gedaan te zijnhij ver roert zich niet meer Wordt vervolgd. veroordeeld. Hij is onmiddelyk in hooger beroep gekomen. De gemeenteraad der City te Londen heeft in eene buitengewone zitting eene motie aangenomenwaarin hij zijn diep leedwezen uitspreekt over den dood van Moses Montefiore, een van Londens uitstekendste burgers. De prins en de prinses van Wales zullen met hunne kinderen gedurende ongeveer 2 maanden Schotland en Zweden en Noorwegen bezoeken. De Standard een der hoofdorganen van de conser vatieve partij valt in een hoofdartikel den minister Churchill heftig aan. Dat blad juicht zeer toe de ver klaring van de conservatieve afgevaardigden van Liver pool dat zij zich niet kunnen vereenigen met de houdingdoor dien minister in den laatsten tijd ten opzichte van verschillende vraagstukken aangenomen Daaruit blijkt duidelijk dat vele aanhangers der partij zich ongerust maken over de beweging makende en verkeerde handelwijze van dien minister. Men kon deze kunsten niet langer duldentenzij men gevaar wilde loopen, dit ministerie of zelfs de conservatieve partij te zien uiteenspatten. Dit blad wil zich wel door den heer Salisbury laten leiden maar niet door iemand die veel van een opgeschoten knaap heeft die onbeschoft heid voor geestigheid houdt en niet verstandig genoeg schijnt te zijn om zijn eigen onkunde op staatkun dig gebied te beseffen. Hoogerhuis. Met groote meerderheid is bij tweede lezing het wetsontwerp dat aan de vrouwen het staatkundig stemrecht gaf, verworpen. Lagerhuis. Den 30 vroeg de heer Labouchère aan de regeering, waarom het vroegere plan der regeering niet gevolgd was, om de egyptische leening bij openbare in schrijving door de engelscbe bank te laten uitgeven waar door een aanzienlijke besparing zou zijn verkregen, naar zijne meening van f 2.400.000. De minister van financiën antwoordde, dat overwegingen van internationalen aard de regeering hadden doen besluiten, de leening voor 1/3 te Londen, voor 1/3 te Berlijn en voor 1/3 te Parijs te doen uitgeven. Hij twijfelde zeer of bij uit gifte der leening door de bank van Engeland eeue som van ,'.400 000 bespaard zou zijn. De firma Eoth- schild die te Londen de leening uitgaf, ontving als pro visie f 6000 per f 1000.000. Volgens de Daily News is er verandering in de door het vorige ministerie voor genomen wijze van uitgifte gebrachtomdat prins Bis marck daarop aandrong opdat de duitsche bankiers huizen ook een deel van den buit zouden hebben. Den 31 is bij derde lezing de wet aangenomen die het tarief voor binnenlandsche telegrammen op der tig centen vaststelt. Den 3 is de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerpwaarbij meisjes tegen het verleiden tot onzedelijkheid beschermd worden ten einde gebracht. Ieedand. Bij de Muusterbank te Dublin die on langs hare betalingen staaktezijn vervalsehingen op groote schaal in de boeken ontdekt. De directeur is gevlucht. FEANKEIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten de overblijfselen van lijken die in de zieken huizen ontleed en door de betrekkingen niet opgeëischt worden in een lijkoven te verbranden. Op het kerk hof Père Lachaise zal die oven opgericht worden waar dan jaarlijks de overblijfselen der 4000 lijken verbrand zullen worden. In de op den 1 te Parijs gehouden zesde vergade ring der Munt-bijeenkomst hebben de afgevaardigden der verschillende Etaten het gevoelen hunner regeerin gen kenbaar gemaakt omtrent het van wege de bal- gische regeering in de vorige zitting door den heer Pirmez ter tafel gebrachte voorstel tot verlenging der overeenkomst van 1878 voor een jaar. Zij vernieuwden daarbij de vroegere verklaringen tegen elk verder uit stelwaarop de heer Pirmez eene bepaling voorstelde, alleen ten doel hebbendede likwidatie gemakkelijk te makenwelke na ontbinding der Unie van zelf ge schieden zou. Toen de vergadering weigerde zich met dit voorstel te vereenigendeden de belgische afge vaardigden uitkomen, dat zij nu weder te staan kwa men voor de oorspronkelijk ontworpen likwidatie-rege- lingwelke hunne voorschriften hun niet vergunden aan te nemen. Zij lieten doorschemeren dat op deze wijze Belgie zeer waarschijnlijk genoopt zou worden zich aan de Unie te onttrekken. Senaat. Den 3 is met 143 tegen 86 stemmen verworpen het door de Kamer aangenomen voorstel tot afschaffing der papierbelasting. Met eenige kleine wijzigingen werd de begrooting m haar geheel aange nomen en onmiddelijk naar de Kamer verzonden. Kamer. Den 3 is met 234 tegen 60 stemmen het wetsontwerp betreffende het koloniaal krediet van Obok aangenomen waarover den 1 niet kon worden gestemd bij gebrek aan een voldoend aantal leden en met 251 tegen 96 stemmen goedgekeurd de algemeene acte der berlijnsche overeenkomst over den Congo. OOöTLjNEIJK-HO^ GAEIJE. Te Weenen met 744.000 inwoners, terwijl de gemeenten, die vlak bui ten hare grenzen liggen en 454.000 inwoners tellen wat het politiewezen betreftmet haar vereenigd zijn bestaat het personeel der politie uit 3132 man d. i. 1 op de 444 inwoners, waarvan de kosten bedragen ruim f 2.534.000 door den staat gedragen wordende tot een bedrag van f 1.877.000. SPANJE. De regeering heeft besloten krachtige maatregelen te nemen tegen sommige plaatselijke over heden voornamelijk in Andalusië, die weigeren de ge- neesheeren toe te laten door de regeering gezonden om den stand der cholera te onderzoeken, en die door hare land-quarantaines alle verkeer belemmeren. Tot 31 Juli zijn 34003 menschen aan de cholera ge storven. Het aantal gevallen was 114714. De inwo ners van het dorp Hyar weigerden zich door dr. Fer- ran te laten inënten. VEEEENIGDE STATEN. De gouverneur-generaal van Nieuw-York heeft bepaald, dat de dag van generaal Grant's begrafenis als een algemeene vrije dag zal wor den gevierd. De oud-president Arthur is voorzitter der commissie geworden die f 2.500.000 bijeen wenscht te brengen aan bijdragen uit alle oorden des lands voor een op te richten gedenkteeken. Eeeds kwamen aan zienlijke sommen in. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Volgens het voorloopig verslag over de voorstellen tot grond wets-herziening meenden de meeste leden, dat aan die herziening behoefte bestaatvooral wat betreft het kiesrecht. Zeer vele meendendat die herziening zich verder moest uitstrekken allereerst tot de bepalingen omtrent het onderwijs, de samen stelling der Eerste Kamer en de geldelijke verhouding van den staat tot de kerkgenootschappen. Afgescheiden van den inhoud der aangeboden voorstellen was het meerendeel der leden van de noodzakelijkheid van grondwets-herziening overtuigdsom- migen waren van eene andere meening. Zeer vele leden meen den dat de regeering de nationale behoeften en wenschen, welker vervulling door de bestaande grondwet wordt belemmerd en waarop dus bij hare herziening bovenal had moeten worden gelet, ten eenemale had miskend. Eenerzijds klaagden de voor standers van een zeer uitgebreid stemrecht, dat de voorstellen der regeering de mogelijkheid uitsloten, om aan de zoogenaamde arbeidende klasse kiesbevoegdheid toe te kennen. Anderzijds kwamen de tegenstanders der bestaande schoolwetgeving na drukkelijk op tegen de houding der regeering, die zich van het ar tikel der grondwet omtrent het onderwijs met enkele regelen had afgemaakt. De reeds bekende twee gemeenschappelijke nota's werden overgelegd. De voorstellers betoogden, dat een nationaal werk als grondwets-herziening alleen kon worden volbracht door eene regeering, die de behoefte van het volk gevoelde. Dit kon van de tegenwoordige regeering niet gezegd worden, anders had zij de beide vraagstukkenwaaromtrent bij het volk een bepaald verlangen bestaatde onderwijszaak en het kiesrecht der arbeidende klasse, niet onopgelost gelaten. Verscheidene leden betoogden daarentegendat de regeering wel degelijk omtrent beide punten een bepaald standpunt had ingenomen. kiesrecht stelde zij bepalingen voor, die hoogst waar schijnlijk meer in den geest der Kamer zouden blijken te vallen dan eene regeling, waarbij nu reeds aan de arbei dende klasse kiesbevoegdheid werd toegekend, en ten aan zien van het onderwijs ware het onredelijk, haar tot grief te makendat zij daarin geene veranderingen brachtnu zij deze niet door de noodzakelijkheid of een gewichtig staatsbelang geboden achtte. lntusschen moesten sommige voorstanders der bestaande schoolwetgeving erkennendat de regeering zich van het onderwijs-vraagstuk een weinig al te gemakkelijk had afgemaakt. De overgroote meerderheid achtte het lntusschen een duren plicht om de beslissing over de aan geboden voorstellenondanks de nota'ste helpen voorbe reiden met bekwamen spoed. De mogelijkheid bestond dat de regeering alsnog wijziging van art. 194 zou voorstellen en de voorstellers der nota's verzekerden dan ook dat de in diening daarvan beoogde, de regeering met de volksstem bekend te maken, om haar van de noodzakelijkheid van ver andering van Hoofdstuk X te overtuigen. In zoover hadden die notas geene belemmerende, maar wel degelijk eene op bouwende strekking. Vele leden vertrouwden dan ook, dat kwam het met tol een vergelijk omtrent art. 194, de onderteekenaars der notas zouden medewerken tot grondwetsherziening, daar hunne ongezindheid toch weinig grondwettig en evenmin ver standig was. De onderteekenaars verklaarden evenwel daarop, dat zij hun ingenomen standpunt niet konden prijsgeven. Overigens meenden vele ledendatal kwam geene herziening tot stand, de overweging er van tot eene betere verstand houding der staatkundige richtingen onderling kou leiden. De voorstellers der nota's wezen de uitnoodiging van de hand om hun art. 194 te formuleren. Dit was regeeringsplicht. Verscheidene voorstanders der bestaande schoolwetgeving verklaarden zich bereid omter afdoening van den onderwijs strijd mede te werken tot wijziging van dat art.voor zoover dit zonder verloochening van beginselen mogelijk was. De onderteekenaars der nota's verzekerdendat hunne bedoeling met was, de openbare school op eenmaal af te breken, maar het oprichten van vrije scholen door de wetgeving in de hand te laten werkenopdat zij langzamerhand meer en meer in de tl ij overheids3cholen konden treden. Het denkbeeld van enkele ledenom de commissie van rapporteurs met de re geering over eene wijziging van art. 194 in overleg te doen treden, werd van verschillende zijden bestreden. Vee leden betreurden het, dat de regéering hoofdstuk XI geheel onveranderd wilde laten. De meesten hunner betuigden goedkeuring aan het voorstel der staatscommissie. Eenige leden zagen geen voldoenden grond om thans op herziening van dat hooldstuk aan te dringen. Verscheidene ledendie ten volle instemden met de regee ring, dat materiëele veranderingen in de regeling der troonop volging onnoodig zijnachtten het evenmin geraden, den vorm van de bepalingen der grondwet te dien aanzien te wijzigen andere leden bestreden dat. Enkele leden hadden bezwaar tegen het behoud der bepaling volgens welke de kroon eventuëel in itj1S Van ^as3au'Weilburg zou kunnen overgaan. Dit de gedachtenwisseling over hoofdstuk III blijkt, dat het stelsel van twee Kamers bij de meeste leden ondersteuning vond, mits de bevoegdheid der Eerste Kamer beperkt en hare samen stelling gewijzigd werd in den zin van verruiming der keuze buiten de hoogstaangeslagenen. Velen wenschten uitbreiding van kiesbevoegdheid tot alle gezeten burgersmet loslating van den census. Een vast Kamerledental vond schier algemeene goedkeuring. Verschil van gevoelen heerschte omtrent per soonlijken dienstplicht en wettelijke legerregeling. ,.^®e.r ve'e leden hadden bezwaar tegen uitzending der dienst plichtigen naar overzeesche gewestenen de voorstanders wilden haar onafhankelijk maken van eene bijzondere wetsmachtiging. Vele leden achtten wijziging van art. 168 dringend noodig om de losmaking voor te bereiden der knellende bandenaan de kerkgenootschappen opgelegd door hunne geldelijke ver houding tot den Staat. Het beperkte voorstel der regeering had hen dan ook in hooge mate teleurgesteld. Over de vraag welk standpunt de grondwetgever moest innemen ten aanzien van de inkomsten der kerkgenootschappen of hunne leeraars liepen de meeningen zeer uiteen. Wordt vervolgd. Den 28 zijn te Terschelling twee mannen die bezig waren in eene put van 30 voeten diepte overvallen door eene plotselinge grondverschuiving waardoor de put vol zand geraakte en zij daaronder bedolven werden. De een die met zijn hoofd boven den grond was gebleven, werd spoedig gereddoch van den ander werd na 4 uren het lijk gevonden deze laat eene vrouw met 4 kinderen achter. Er heeft zich eene commissie ge vormd met den burgemeester aan het hoofd die voor dit gezin liefdegiften vraagt. De gemeenteraad van Schagen heeft den 29 be sloten door een deskundige een ontwerp omtrent de inrichting productie en winstberekening eener nieuwe gasfabiek te laten maken en daarvoor als deskundige benoemd den heer S. Kenens dircteur der gasfabriek te Alkmaar, daartoe aanbevolen door den heer mr. A. P. de Lange advokaat aldaar, die den gemeenteraad voorgesteld hadin dien geest te besluiten,

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2