SlUerlei. gUtggratiecteg ggnchleu. S>tabg-33cric&tctt. JtiavHl- cu ficnrsb<titfattw. Den 30 is te Zuidscharwoude bij herstemming tot iid van den gemeenteraad gekozen de heer Jacob Grei- danus met 52 stemmen, tegen 14 op den heer P. Hoogwaterin plaats van den heer A. M. van Twuy- yer, die om gezondheidsredenen bedankt had. Bij kon. besluit van den 30 is de beer mr. K. W. P. F. baron Gericke van Her wijnen thans uederl. saakgelastigde te Lissabon benoemd tot minister-re sident te Madrid. Bij eene den 30 te Hoofddorp in de Haarlem mermeer gehouden harddraverijwaaraan 13 paarden deel namen werd de prijs gewonnen door de Snijboon van den heer W". H. J. Brom te Utrecht berijder A. Bos; de premie door Johanna van den heer B. Max te Amsterdam, beryder A. C. Wouters. De benoeming van den heer mr. J. Heemskerk Ar, tot minister van staat is den 30 hem geworden toen hij zijnen 67en verjaardag vierde. Den 30 is te Assendelft een israëlitisch koopman tan Zaandam 66 jaren oud door eene beroerte op den weg getroffen en onmiddellijk overleden. Den 30 ontstond nabij het Nieuwe Schild op Texelwaarschijnlijk door onvoorzichtigheid van een Sjarig knaapje brand in een hooiberg, die dat gehucht met geheele vernieling bodreigde. Aan de krachtige hulp der aldaar woonachtige vrouwen was de spoedige blussching grootendeels te danken. Den volgenden dag brandde des morgens de groote huismanswoning met schuur van den heer O. A. Keyser aan de Waal al daar af, waaruit de meubelen bijna geheel gered werden. Bij kon. besluit van den 30 is benoemd tot no taris te Heemstede arrondissement Haarlem de heer mr. W. H.Smit, kand. notaris en advokaat te Haarlem. De gemeenteraad van Purmerend heeft den 31 afwijzend beschikt op de adressen der classieale ver gaderingen te Alkmaar en te Edam waarbij verzocht werd allen openbaren handel in vee op Zondag in die gemeenten te verbieden. Daargelaten den tegenwoordi- gen toestand van den landbouw werd het niet wen- schelijk geacht, eene uitzondering te maken op de ge meentebesturen van Alkmaar en Hoorn welke op de indertijd gedane pogingen om dien handel te beper ken niet zijn ingegaan. Op voorstel van burg. en weth. val echter in zoover aan het verlangen der ver zoekers te gemoet gekomen worden dat voortaan met de najaarsmarkt het vee des Zondags niet vóór 12 uur des middags ter markt mag worden aangevoerd. Ook de heer ds. van den Broek, predikant te Heiloo, heeft den heer Tauber, op diens feest van den 1toegesproken, terwijl onder de talrijke vrienden en belangstellenden die den jubilaris op het feestterrein kwamen gelukwenschen ook de pastoor en de kapelaan werden opgemerkt. Bij kon. besluit van den 1 is het beheer van het ministerie van buitenl. zaken wegens het aan den heer jhr. mr, P. J. A. M. van der Does de Willebois ver leend verlof tot afwezigheid met ingang van den 10 tijdelijk opgedragen aan den minister van justitie. De erfgroothertog en erfgroothertogin van Saksen Weijmar zijn den 1 te Scbevtningen voor eenige weken aangekomen. - Den 1 is te Amsterdam met goed gevolg van de werf en fabriek „de Nachtegaal" aan de groote Bikker- straat te Amsterdam van den heer Jan F. Meursing, te water gelaten het eerste Rijnschip voor de Amster- damsche Rijnbeurtvaartzijnde 52 el lang wijd 7.47 hol 2 13 el met een draagvermogen van ongeveer 520 ton. Onmiddellijk werd weder de kiel voor een derde vaartuig gelegd staande het tweede vaartuig nog op stapel. Bij de harddraverij den 1 te Beemster gehouden, waaraan 8 paarden deel namen, werd de prijs f 75 gewonnen door de Snijboon van den heer Brom te Utrecht de le premie f 25 door het paard van den beer C. de Wit te Zijpe en de 2e premie f 10 door dat van den heer Jb. Schilder te Spierdijk. De illuminatie is in den avond van den 2 te 'sGravenhage goed gelukt door het stille weder. Bij kon. besluit van den 2 is met 1 Sept. a.s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Medem- blik de heer J. Benthem thans in die betrekking te Vucht. Bij kon. besluit van den 2 is de heer A. L. J. Goethalsveearts te Amsterdam benoemd tot plaats vervanger van den district-veeartswien Alkmaar als standplaats is aangewezen onder toekenning van den titel van gouvernements-keurmeester van vee en als zoodanig belast met de visitatie van vee te Amsterdam, vóór de inlading in een schip naar het buitenland bestemd. Bij kon. besluit van den 2 No. 8 is aan den heer IV. F. van Erp Taalman Kip op zijn verzoek eervol ontslag verleend als minister van marine met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den Koning en den lande bewezen en in zijne plaats benoemd de heer W. L. A. Gericke, ka pitein ter zee bij de kon. nederl. marine, inspecteur van de artillerieeen en ander met ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den benoemde. In de St. Josephskerk te Rotterdam is in den nacht van den 2 op den 3 ingebroken. De dieven hebben twee zilveren ciboreien, die met hostiën gevuld waren ontvreemd uit de door hen geopende ijzeren binnenkast van den tabernakel en uit eenige offerblokken den inhoud medegenomen. Te Kolhorn is den 3 een jongentje vau nog geen twee jaren dat nauwelijks kon loopen in eene sloot op eenigen afstand van het ouderlijke huis, verdronken. Den 3 waren op de paardenmarkt te Utrecht 551 paarden en veulens aangevoerd. Weelde paarden f 500 tot f 700, werkpaarden f 100 tot f 500, veulens 120 tot f 350 met levendigen handel voor binnen- en buitenland. Aan de den 3 te Oudorp gehouden barddraverij voor paarden die elders geen prijs hadden gewonnen, werd door 14 paarden deelgenomen. De prijs, een haam en hoofdstel werd gewonnen door Jek van den heer G. Admiraal, Oudorp berijder W. Vader; de le pre mie door de Zwarte Ruin van den heer G. Visser Olerleek en de 2e premie door Goliath van den heer P. Hoek Heer Hngowaard berijder J. Pronk. Alles liep in de beste orde af, terwijl de feestelijkheid door Baboon weder begunstigd werd. Op raad van de kamer van koophandel en fa brieken heeft de gemeenteraad van Purmerend beslo ten het plan der heeren J. Galman c. s. tot over brugging van het IJ te ondersteunen. Uit Maastricht wordt nader gemelddat niet de mede-uitvinder van het Beaumont-geweer overleden is, maar zijn zoon, Eduard de Beaumont. De gemeente-rekening te Zijpe over 1884 bedraagt in ontvang f 40774.06, in uitgaaf/' 38059.97, alzoo sluitende met een batig slot van f 2714.09. De regenmeter der rijkslandbouwschool te Wa- geningen wijst over Juli aan dat slechts 15 streep water gevallen is tegen 86% in Juli 1884. De gemeente-rekening te Schagen over 1884 sluit met een batig slot van f 3662.54. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Koning na zijne terugkomst luiden guns ig hij is opgeruimd en maakt eiken dag eene flinke wandeling. De heer E. J. Attema heeft wegens voortdurende ongesteldheid zijn ontslag genomen als lid der 2e Ka mer voor het district Dokkum. Op den 25 is de ver kiezing en op 8 September een eventuëele herstemming bepaald. Te Noordwijk aan Zee is dezer dagen het nieuwe badhotel „Huis ter duin", gebouwd door den heer A. R. Freem uit Arnhem geopend. César Timmermans de moordenaar van den ad vokaat van Oppen en zijne kinderen, zal den 18 voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch terecht staan. Hij is reeds daarheen vervoerd. Mr. J. A. A. Bosch is hem als verdediger toegevoegd. In de maand Juli zijn met den stoomtram tus- schen 's Gravenhage en Scheveningen ongeveer 208.000 personen vervoerd. Het Ned. Tooneel zal een nieuw blijspel van Justus vaD Maurik jr. in studie nemen. Ged. Staten van Noordholland hebben bepaald dat de verkiezing voor een lid der Staten te Amster dam in plaats van den beer H. J. C. Bienfaiton langs overleden zal plaats hebben den 15 September en eventueele herstemming den 29 d.a. De maatschappij tot bevordering der handelsbe trekkingen tusschen Nederland en Zuid-Afrika behaalde over het afgeloopen boekjaar f 7089.87winston geveer 14 pet. van het kapitaal daarvan is 5 pet. aan de aandeelhouders uitgekeerd en f 4589.87% op de reserve-rekening overgeschreven. Het kapitaal groot 50000zal vergroot worden tot f 500000 verdeeld in 1000 aandeelen van 500met de be paling dat het tot 1.000.000 kan worden uitgebreid. De gemeente-rekening van Haarlem over 1884 sluit in ontvang op f 1.171.465.72 in uitgaaf op 1.118.517.00% met een voordeelig slot van f 52.948.71%, De gebouwen der voormalige garnizoensbakkerij te Venloo worden ingericht tot stallen voor de paarden der kon. maréchaussees. Iu Juli is bij de regeering geen enkel ambtsbe richt ontvangenwaaruit bleek dat de besmettelijke longziekte onder bet rundvee in Nederland was waar genomen. Ged. Staten van Limburg hebben vergund, dat in alle gemeenten dier provincie eene geldinzameling worde gehouden tot het lenigen van den noodveroorzaakt door den hagelslag op 30 Mei 1.1. onder de gemeenten GrabbenvorstArcen en Velden. In de maand Juli werden te Texel uit het en- gelsche stoomschip Sapphire 343 balen katoen geborgen, vertegenwoordigende eene waarde van f 30870. Onder de punten van beschrijving voor de 48ste aigemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van landbouw te Purmerend op 17 September e.k. komen voorstellen voorvan de afdeeling Amster dam tot het houden bij wijze van proefin 1886 van de tentoonstelling, in Juni of in Juli, in het belang der inzenders van werktuigen; van de afd. Rotter dam, Schiedam en omstreken, om uit f 2400 2 beurzen te bekostigen voor het bezoeken van klasse A der Rijkslandbouwschool door zonen van minvermogende landbouwers; vau de afd. Sloten tot benoeming eener commissie van toezicht op de verzending van goede na tuurboter naar Engeland. Het hoofdbestuur acht het wenschelijk, op de aigemeene vergadering te bespreken het vraagstuk omtrent de al of niet wenschelijkheid der oprichting van een centraal dépot van landbouwzout te Amsterdam. Tevens is aan de orde gesteld de benoeming van een voorzitter uit Noord-Hollandin plaats van den heer C. J. van der Oudermeulen. Bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin deden de Koning en de Koningin met het Prinsesje te Apeldoorn des namiddags eene rijtoer door het dorp terwijl des avonds een feestmaal ten Hove werd gegeven waartoe de Commissaris des Konings en ver scheidene autoriteiten genoodigd waren. De pachtprijs van de brug over de Nauernasche vaart tusschen Krommenie en Wormerveer was niet f 100 lager maar 100 hooger. Een der zich met het stelen van oorbelletjes van kinderen bezig houdende vrouwen is te Amsterdam aangehouden nadat zij weer 2 kinderen daarvan be roofd had. Te Kralingen is de offerbus in de roomsch katho lieke kerk waarin slechts een paar gulden waren gestolen. De kolonel-kommandant van het regement gre nadiers en jagers te 's Gravenhage heeft bij gelegen heid van den verjaardag der Koningin alle straffen met de daaraan verbonden gevolgen kwijtgescholden uitgezonderd die opgelegd voor dronkenschap en het verbod om buiten dienst den sabel te dragen De heer J. Scheflelaar Klots, arts te Westwoud, is benoemd tot genees-, heel- en verloskundige voor het personeel der lijn HoornEnkhuizen voor de ge meenten Oost- en West-Blokker en Westwoud. Een door het Utrechtsch dagblad geopperd denkbeeld om te trachten in Nederland één nationa- len feestdag in het leven te roepen en daartoe te be stemmen den 31 Aug., den verjaardag van prinses Wil- helmina, wordt van verschillende zijden ondersteund. Eenige kunstenaars willen een fonds vormen tot instandhouding van het oude, schilderachtig gelegen kerkje te Katwijk aan Zeedoor het houden eener openbare verloting van schilderijen waarvoor reeds een 25tal ontvangen zijn. Ds. J. Schotelpredikant bij de Christ. Geref. gemeente te Haarlem, heeft bedankt voor het beroep naar Arnhem. Van een onzer lezers ontvangen wij het volgende, naar aanleiding van een bericht in het Algemeen Handelsblad In het Handelsblad wordt met veel opbef gewag gemaakt van het wasschen met zeepwaterwaarbij geest van salmiak en terpentijn gevoegd zijn. Het stuk eiudigt met een zevenklapper ter eere der vrouwen, die steeds genegen zijn het nieuwste en beste in prak tijk te brengen. Maar bet Handelsblad schijnt niet te weten dat de daar beschreven methode reeds zoo oud is als Methusalem en dat haar bovendien het groote nadeel aankleeft, dat de geur der terpentijnolie zich zelfs door stroomen water niet laat verwijderen. Voor hemdie door groveu arbeid en de verwerking van vette en andere zelfstandigheden zijn lijfgoed heeft verontreinigd moge deze handelwijze aanbeveling ver dienen zeker niet voor haardie in fijner stoffen gekleed gaat. In zulk geval mag men om dezelfde redenzelfs van geen groene zeep gebruik maken maar zet men het goed gedurende 24 uren in lauw warm watermet witte zeep bedeeld. Om het ver volgens te wasschen zijn de geribde zinkeu trommels zeer aan te bevelen in deze heeft het goed volstrekt niets te lijden. Men vult den trommel met kokend zeepnat, uit witte zeep bereid, en het linnen, dat men aan de behandeling wil onderwerpen schudt den trommel 250 malen heen en weder of doet 500 slagen, zooals de geijkte term luidt, herhaalt, zoo noodig de bewerking met ander zeepnatwringt het goed uit, zet het bij gebrek aan bleekveld in water dat een weinig fijn verdeeld bleekpoeder bevaten spoelt het den volgenden dag in ruim watertot de reuk vau het chloor geheel verdwenen is. Moet het lang in de kast liggen dan kan men het zelfs met antichloor, of eene slappe oplossing vau onderzwaveligzure natron, behandelen waardoor men zich tegen het geel worden vrijwaart. Voor menige lezeres disschen wij hier bekende zaken opmaar zij die genoodzaakt werd nu en dan een nacht in een logement door te brengen en, als wij, ge folterd werd door den onnitstaanbaron reuk van groene zeep uit afval vau levertraan en wat al niet samenge steld zal het goede onzer bedoeling beseffen. Dinsdag 4 Aug. Londen. De Standaard zegtdat Engeland geen oorlog wil en dat Rusland d en dan ook vermijden kan, door zoo spoedig mogelijk eene eervolle oplossing van het afghaansche geschil mogelijk te maken. Mej. G. Bakker alhier is benoemd tot onderwij zeres aan de openbare lagere school te Veenhuizen. Een kind dat den 2 aan de Turfmarkt te water geraakte werd door den heer M. Holman gered die zich daartoe gekleed te water begaf. Het nummer van den 2 van den Nederlandschen Spectator bevat van de hand van C. V(osmaer) de volgende beschrijving van het plafond-schilderwerk onlangs uit de Groote Kerk alhier naar Maastricht overgebracht. „In 12 jaren tijds zal het 3% eeuw oude werk wel niet zooveel zijn achteruitgegaan. Het is een dozijn jaren geleden dat wij dit zolderstuk zagen. Wat wij er ons van herinneren is dit het was op smalle berden geschilderd in bet gewelf van het koor en verbeeldde het Laatste Oordeel in zeven vakken afgedeeld. In het midden de tronende Christus op de aarde gezeten met naakt bovenlijf eu van onder gedrapeerd. Om hem heen Gjd de valer engelen met bazuinen, met den staf, met de doornenkroon, allen in lange zwaaiende kleederen. Lager links de hemel met biddendengeknieldenin het midden naakte opgestane menschen rechts de hel met pij nigingen sommigen op het radanderen gehangen of in de vlammen. Dit alles was beneden van den grond zeer zichtbaar. De stijl en opvatting onder den invloed der Italiaansehe kunst, Het was een werk van Jan van Scorel." Mej. J. F. Wolters alhier heeft den 4 te Am sterdam de acte als hoofdonderwijzeres verkregen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 2 Aug. Simon Jacobus Sieuwerts, wednr. van Maria Magdalena Theresia Arbous en Margaretha Antonia de Visser. GEBOREN. lAug. Clasina Johanna, D. van Cornelius Henrieus Kemps en Jansje van Son. Antonius Aloïsius, Z. van Severius van der Gulik en Alida Collier. 2 Johannes AdrianusZ. van Cornelis Morsch en Mar garetha Baart. Adriana Johanna, D. van Wilhelmus Johannes Bieman en Adriana Jaeoba Jobina de Vries. Maria Elisabeth D. van Adelbertus Jansenen Anna Suzanna Kolkman. OVERLEDEN. 4Aug. Anna, D. van Jan de Boorder en Neeltje Steenhof, 7 j. en ruim 3 m. Alkmaar 3 Aug. Aangevoerd 3 Koeien en Ossen f 190 a 220, 348 vette Kalveren t 30 a 1024 nucht. dito 15 a 26, 479 Schapen f 26 a 30, 118 vette Varkens 0,40 a 0,50 per P., 30 Magere dito f 13 a 18.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3