No. 93. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ D A G 7 AUGUSTUS. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën (Officieel (Scheelte. STUUELIJk HIJSEUII. jBnitenlanb. FEUHUjETOIST. ALKMA4RSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOED van het plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n° 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat de kohieren voor de belasting op het personeel, No. 1 voor de wijken A en B, No. 2 voor de wijken C en D en No. 3 voor de wijken E en Edienstjaar 1885/86, op A Augustus 1885 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gereek- tell^tt/Ia7r°lëlnS' Het Hoofd van het Bestuur voorn., 4 j„g 1885.A. MACLA1NE PONT. Bezichtiging tegen 10 cents per persoon, ZONDAG, 9 Augustus 1885 vnn 1 tot 3 ureu. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG, 16 Au gustus 1885waarvoortoegangskaarten te verkrijgen ter vergadering der commissie van toezicht op DON DERDAG 13 Augustus 1885 's namiddags 2 ure ten stadhuize. Verder wordt herinnerd dat het Museum lederen MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddagskan worden bezichtigd tegen 25 cents per persoon. BELGIE. Drie leden van den gemeenteraad van Brussel hebben aan de Kamer van Vertegenwoordigers gevraagd de verwerping van het thans aanhangige wets ontwerp tot wijziging dor kieswet doch wijziging van art. 47 der grondwet, opdat ook voor de verkiezingen der Kamer het stelsel der bekwaamheden aan den cen sus toegevoegd kan worden. DUITSCHLAND. De Nordd. Allg. Zeitung bevat een opstel tegen de artikelen van het fransche blad Le Temps, het hoofdorgaan der gematigde republikein- sche partij, waarin vermeerdering der fransche cavalerie aan de zuidoostelijke grenzen aanbevolen wordt. Dat blad zegt dat in dit chauvinistische streven het kon- teekon ligtdat de vredelievende ontwikkeling der be trekkingen met Frankrijk waarnaar Duitschland streeft, niet strookt met de meening der lezers van dat blad. Tegen wil en dank wordt de bezorgdheid opgewekt dat Frankrijk slechts op eene gunstige gelegenheid wacht om hetzij alleen hetzij in bondgenootschap met anderen Duitschland aan te vallen. Ook in het bui tenland zal niemand in twijfel trekken dat Duitsch land onder geene omstandigheid voornemens is zijnen nabuur aan te tastenmaar niemand zal zekere be zorgdheid van zich kunnen weren wanneer hij ziet dat de door Frankrijk gewensebte weiervergelding nog altijd een middel is, waarmede elke partijman in t rank- rijk zijne landgenooten mag medeslepen. Deze moge lijkheid en het bereiden van moeilijkheden aan eene vredelievend gezinde regeering door een beroep op wedervergeldingdoen vreezendat de fransche na buur in den vrede met Duitschland geene boogere waarde stelt dan in eenig tijdvak sedert 200 jaren. De Köln. Zeitung zegt bij de bespreking van hit punt, dat de vrede alleen kan blijven bestaaD, wanneer beide partijen dien willen. Duitschland heeft meerma len Frankrijk's wenechen ingewilligd maar is met van plan, om ter wille van den lieven vrede zich allerlei beleedigingen en uitdagingen te laten welgevallen. et wordt tijd dat men dit in de toongevende en kalm denkende kringen in Frankrijk leert bedenken. Duitsch land heeft langen tijil elke uiting van fransche gevoe ligheid als een onvermijdelijk natuurverschijnsel gelyh wind en regen kalm opgenomen in de hoop, dat et beroemde gezonde verstand der franschen ten slotte de overhand zou behouden. Bijkt deze soort van waanzin echter ongeneeslijk dan zal Duitschland genoodzaakt zijn een anderen weg in te slaan. De gemeenteraad van Hamburg heeft met algemeene stemmen een voorstel aangenomenwaarbij het .ver branden van lijken aldaar wordt toegelaten. ENGELAND. Prins Hendrik van Battenburg, die dezer dagen gehuwd is met prinses Beatrice was door een verzuim niet genaturaliseerd vóór het af leg »en van den eed van getrouwheid aan de Koningin eu zijn huwelijk Deu 31 is het wetsontwerp tot zijne naturalisatie met den meesten spoed zoo in het Hooger- als in het Lagerhuis afgehandeld. De algemeene verkiezingen zullen gehouden worden in de 3e week van November. In December komt het parlement dan bijeen om den voorzitter te verkiezen en de leden te beëedigen. Daarna wordt het verdaagd tot Februar. Hoogerhuis. De min. van buitenl. zaken Salis bury verklaarde den 4, dat Meroetsjak aan Afghanistan bleef en Penjdeh aan Rusland. Naar de meening der regeering waren Engeland enRusland door hunne beloften verplichtden Zoelfikar- pas aan den Emir te geven. Rusland bestreed deze bewering. Engeland's staatkunde zou zijn de indische grens te versterken en dit werk zoo snel en zoo krachtig mogelijk voort te zetten. Het lag niet in de bedoeling, in dit najaar strategische stellingen in de bezittingen van den Emir te bezetten. Lagerhuis. Het wetsontwerp tot aankoop van pachtgoederen door iersche pachters is den 4 bij tweede lezing aangenomen terwijl de artikelsgewijze behande ling van de wetsvoordracht betreffende den Bondsraad voor Australië ten einde werd gebracht Het wetsont werp, houdende machtiging tot den aanleg van een bevaarbaar kanaal bij Manchester, werd den 5 in derde lezing aangenomen alsmede de begrooiing van inkom sten en de wetsontwerpen tot instelling van een bonds raad voor Australië en een ministerie voor Scbot'and. Minister Hicks Beach zeide, in verband met de bij zondere zending, aan den heer Drummond Wolff bij den Sultan opgedragen dat de regeering de rechten van den Sultau op Egypte erkende. Het doel der zending was van staatkundigen aard. De egyptische regeering moestwat de geldmiddelen en het inwendig beheer betreftgesteld worden op een voetwelke zekerheid gaf voor hare vrijheid en haar onafhankelijk werken in de toekomst. Wolff zal met Turkije onderhandelen over de vraag der verdedigiug van Soeakim. Engeland zal in Egypte blijven, totdat het werk der hervormingen voltooid" "8 en de regeering hoopt weldra een belang rijken stap te doen welke tot verbetering van zaken voert. De heer Bourke herhaalde de verzekering dat Engeland den Onder-Koning zal steunen. FRANKRIJK. Het bevestigt zich, dat de cholera te Marseille uitgebroken is. Reeds gedurende 8 dagen komen er gevallen voor don 4 zouden er 44 sterf gevallen plaats gehad hebben. De Temps ziet geene reden om op de waarschuwin gen der Norddeuteche Zeitung (zie Duitschland) te antwoorden. Dat blad heeft slechts eene militaire 'be schouwing geleverd om Duitschlands voorrang boven FYankrijk in geval van eene mobielverklaring aanschou welijk te maken eenige slotsommen omtrent de verde diging der oostelijke grens er aan toegevoegd en op versterking der ruiterij aan die grens aangedrongen. Naar zijne bedoeling gold het de oefening der troepen. Ieder had de zaak ook zoo opgevat, behalve genoemd blad en de Kölniscbe Zeitung, welke zich houden, als waren zij overtuigd dat de fransche burgerij een wraak neming'oorlog in het schild voert. Zulk eene veront waardiging is evenmin gerechtvaardigd als zij oprecht gemeend zou bunnen zijn. De taal door de Nord deuteche gevoerd heeft waarschijnlijk ten doel het vormen eener nieuwe brigade ruiterij en om eene verlenging van het militaire septennaat in Duitschland gemakkelijker te maken. Senaat. Den 5 is de handelsovereenkomst met Nederland goedgekeurd met 154 tegen 84 stemmen. Kamer. De heer Roche las den 5namens de begrotingscommissie een rapport voor, strekkende tot handhaving van het door den Senaat verworpen ontwerp waarby de papierbelasting wordt afgeschaft welk rapport goedgekeurd werd. De heer Roche verklaarde verder, dat in de wet op de middelen geen verhooging op het patent voor 1886 is opgenomen. Alleen wordt om de vijf jaar eene her ziening voorgeschreven- De begrooting werd in haar geheel met 381 stemmen tegen 1 stem aangenomen. SPANJE. Het aantal choleragevallen was den 2 3807, waarvan 1364 met doodelijken afloop; den 3 3718 gevallen met 1501 dooden en den 4 4379 gevallen 79) De beide mannen sleepten den oogenacbijnlijk doode tot op het midden van den weg, waar de maan een helderder licht verspreidde. „Per Bacco nep de Italiaan toen hij in het vaalbleeke gelaat keek„is dat niet de bocheldie van middag vóór het Casino rozen verkocht?" De markies keek strak in de hem welbekende ge laatstrekken. „Men zou werkelijk beginnen te gelooven dat er eene vergelding bestaat", antwoordde hij zacht en hui verde alsof hij plotseling hinder kreeg van de koude. „Pak aan Trattode man ademt nog wij zullen hem naar het hotel brengen. Philibert moet hem opnemen. Mijnheer Philibert, de hotelhouder, verzette zich aan vankelijk welmaar de beide speel professoren hadden hem reeds zooveel klandisie aangebracht en waren zelf zulke goede klanten, dat bij ten slotte toegaf. Cadama werd te bed gelegd en du Cat liet eenen dooter halen. „Zeer ernstig," zeide dezenadat hij den bewuste- loo e overal betast en geklopt hadmet een geleerd gt z^cht, „zeer ernstig De kogel is, zonderling genoeg, sch'iiaS door het lichaam gegaan, hetft, naar het schijnt, de derde rib, in hare geheele lengte geraakt en zit nu dicht bij de long; de geringste opwinding zal den dood ten gevolge hebben." „Kan de gewonde den dag van morgen nog halen r vroeg du Cat. „Jawel zekerHij kan ook overmorgen nog leven, zoo spoedig zal de kogel niet zakken, maar er moet voor gezorgd worden, dat bij zooveel mogelijk rustig in dezelfde houding blijft liggeD voortdurend ijscom- pressen krijgt, om koorts te voorkomen en zooals ik reeds zeide dat allereerst alle opwinding ver meden wordt. Goeden avond heeren De doctor zag, dat du Cat niet meer dan een tien guldenstuk op den kant der tafel legde en daarvoor scheen den wakkeren medicus hetgeen hij voor den zieke had gedaan en wat hij over hem gezegd had meer dan voldoende. Hij nam zijnen hoed en ging heen. De markies verzond dienzelfden nacht nog het vol gende telegram „Baron Menken, San Remo, Hotel de la Paix. Cadama voor dood opgenomenkom dadelijk over. Du Cat". Den volgenden morgen te tien uur kwam Menken te Monte Carlo. De markies wachtte hem reeds aan het station op en vertelde hem hetgeen in den afgeloopen nacht was voorgevallen. Menken schudde het hoofd hij wilde en kon niet aan zelfmoord gelooven, hij hield Cadama niet voor dwaas genoeg, om de hand aan zich zelf te slaan. Wai ht gij in de restauratietot ik u roep waarde baron", zeide du Cat, toen beiden in Hotel Philibert waren aangekomen„ik zal Cadama op uw bezoek voorbereidenwat mij noodzakelijk schijntom alle opwinding bij hem te vermijden." De advokaat lag met de oogen gesloten. De kleur van zijn gelaat was groenachtighij lag onbewegel jk alken de boven de dekens liggende handen beelden aanhoudend. Tosn de markies de kamer binnentrad sloeg Ga- dan a de oogen op en staarde du Cat sombermaar Mijn doodsvijand wilde mij redden", zeide hij zacht men kon 't het door pijn vertrokken gelaat aanzien, hoe moeielijk het spreken den zieke viel „dat overtreft nog het verhaal van den barmhartigen Samaritaan De dooter is hier geweest, niet waar? Zeg mij eerlijk, getrouwe collega in de zwendelarij hoe denkt hij over mijnen toeBtandhoe lang heb ik nog te leveD i „Wanneer gij u zeer rustig houdt en mij wat de docter vooral aanbeval, belooft, dat gij u niet zult opwinden dan wil ik u antwoorden." Een glimlach gleed over de lippen van den gewonde, een verachtelijk honend lachje. „Ik vrees den dood nietoude jongen ik ben filo soof genoegom den man met de zeis kalm in de oogen te zien. Wat zou de dood verschrikkelijks heb ben voor mij die het leven niet de moeite waard heb geacht. Welnu, wat heeft de docter gezegd?" „Hij meendedat gij nog één hoogstens nog twee dagen zoudt kunnen leven maar alleen dan wanneer gij u zoo rustig mogelijk houdt." Cadama's oogen sloten zich wederhij haalde zwaar adem. Hij schatte den dood even gering als het leven, daarin had hij niet gelogen. Nu hij echter nauwkeurig wistdat zijn laatste uur geslagen en geen hulp meer mogelijk washield de filosofiewaarop hij zich be roemde geen stand meer. Bonte beelden drongen zich aan zijnen geest op en als met een tooverslag stond hem zijn gansche verleien voor oogen. Ruw en doornig was zijn levenspad geweest van zjjne kindsheid afbet was hem Diet vergund geweesteene enkele roos te plukken en dat had hem vroeg verbitterd had hem vroeg eenzelvig gemaakt en hem de menschen doen haten. Dit had hem op slingerpaden geleid had van den advokaat een verkrachter van wet en recht gemaakt, had hem gemaakt tot hetgeen hij nu was. Langzaam opende Cadama nogmaals de brekende oogen. Hij wenkte du Cat nader te komen, zijne stem begon reeds fluisterend te worden. „Kent gij baron Menken vroeg hij. De markies knikte. Kunt gij hem telegrafeerendat hij zoo Bpoedig mogelijk bij mij kome De stervende heeft nog eenen wensch op het hart." „Menken is in Monte Carlo", gaf dn Cat ten ant woord„hij wacht in de restauratie zal ik hem halen

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1