li ill1 ISüutctilanb. ;legvafisch« Kcrtcfeten. QUlertei. voor het stichten of vergrooten van een gebouw nam men een loterij op groote schaal of een rederijkers wedstrijd te baat. Zoo werden te Amsterdam loterijen gehouden ten behoeve van een „nieuw dolhuis" en een nieuw oude mannen - en - vrouwengasthuis, te Middel- burg te Schiedam en te 's Gravenhage ten behoeve van het weeshuis, te Rotterdam en te Gouda teu be hoeve van gasthuizen en oude - mannenhuizen en te Egmond aan Zee ten behoeve van het oude - mannen- en - vrouwenhuis. Toch bestond de voeding in de weeshuizen in de zeventiende eeuw hoofdzakelijk in boo- nen erwten gort en roggebrood. Eerst omstreeks het midden der volgende eeuw werd het gebruik van vleesch meer algemeen. Te Meppel had den 5 een werfman, teven; jager, naar een eend geschoten en het geweer, waarop nog een schot wasin zijne boot gelegd. Waar schijnlijk heeft hij met den overgehaalden haan tegen het dek gestooten althans het schot ging af en trof hem in de borst. Den 5 en 6 zijn te Amsterdam van de 15 voor de hoofdacte geëxamineerde vrouwelijke kandidaten ge slaagd de dames C. R. v. d. Groen J. M. Janseu en A. F. J. Kerbertallen te Amsterdam, en M. Kist te Leiderdorp. Het bestuur van den Eilandspolder benoemde den 6 tot heemraad den heer R. Smit te Graft. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 6 met algemeene stemmen besloten tot het aangaan eener 4 pet. leening van ƒ5.000.000 en machtiging verleend tot het tijdelijk opnemen van gelden. Den 6 is teWapervelde bij Heerdo en te Groesen eene boerderij afgebrand. Beiden waren tegen brand schade verzekerd. Den 6 werd te IJsselstein het bouwen eener r. k. kerk met toren en pastorie aanbesteed. Van 19 inschrijvers was de heer J. de Groot aldaar voor 123152 de laagste inschrijver. Den 7 is overleden de heer mr. A. J. E. Mod derman oud-minister van justitie en onlangs benoemd tot lid van den Hoogen Raad, in den ouderdom van 50 jaren. Tijdens zijn ministerschap werd het nieuwe wetboek van strafrecht en de drankwet vastgesteld. Den 7 heeft de commissionair en notarisklerk te Amsterdam B. van Ommeren voor de arr. rechtbank aldaar terecht gestaan beklaagd van het feitdat bij te Amsterdam in den nacht van den 27 op den 28 Mei 1885, met den boosaardigen wil om de waardig heid van het gezag van den Koning of de rechten van het koninklijke stamhuis aan te randen en den persoon des Konings te smaden te honen en te lasteren, op onderscheidene plaatsen aan den openbaren weg, o. a, op eene schutting aan het Rjkin bij de Wijde Kapel steeg biljetten heeft aangeplaktwaarop een door hem vervaardigd staatsrechtelijk testament van den Koning voor een ieder zichtbaarwas gedrukt. De officier vau justitie eischte eene gevangenisstraf van 2 jaren., vernietiging van het stuk en veroordeeüng van den beschuldigde in de kosten. De beklaagde, die zelf zijne verdediging voordroegontkende het feit be dreven te hebben. Den 7 ontstond des namiddagswaarschijnlijk ten gevolge van het omvallen van een petroleumtoestel, te Rijp in het perceel behoorende aan A. Blaauw en bewoond door J. Schrodereen hevige brand. Het vuur deelde zich verder mede aan het huisbewoond door den manufacturer H. J. Nijkrakezoodat ook hier weinig van behouden bleef. Ook de huizen, be woond door J. de Graaf en J. C. C. Sarletwerden belangrijk beschadigd. De drie spuiten van Rijp een van Graft en een van de Beemster mochten er einde lijk in slagen het vuur meester te worden. Alles was verzekerd tegen brandschade. Te Maastricht is een maréchaussée uit een raam der kazerne op straat gevallen en dood gebleven. Op de herhaalde oproeping van een geneesheer te Beekbergen op 1000 jaarwedde heeft zicb geen enkele sollicitant aangemeld. De mazelen hebben te Zutfen opgehouden epi demisch te heerschen. zijn verlangen te kennen dat er geene gerechtelijke vervolging tegen Hackert zou worden ingesteldik wildedat de ongelukkige niets meer van zich hooren liethij heeft het geslacht Hackert-Selchernwelks laatste vertegenwoordiger hij is, reeds genoeg schande aangedaan Cadama's laatste woorden brachten mij overigens geen nieuw lichtzij bevestigden slechts wat ik reeds wist en na al hetgeen geschied was begrijpen kon. Want ook het feit, dat Carmella het geheim van den overste niet zelf verraden heeft, maar dat de trouwelooze Hilgersdorf het aan Cadama heeft mede gedeeld kon ik wel uit Francesco's verhalen afleiden. Hilgersdorf haatte Hackertomdat deze hem na dien speelavond op Saint-Estain waarvan ik u verteld heb, kras de waarheid heeft gezegd en zijne woordbreuk was zijne wraak daarover eene wraak die zich tot over het graf moest uitstrekken. Het is echter noch Hil gersdorf noch zijnen werktuigen gelukthet wezen dat tijdens Hackert's leven diens eenige geluk uit maakte van hare hoogte neder te halen laat ons den Hemel daarvoor danken „En naast den Hemel u, Ottokar", zeide Waldau, diep bewogen. „Gij hebt u Lucia's belangen aange trokken alsof gij haar vader waarten uwe edele zelfverloochening verdient te meer dank nu Lucia ik weet dat zeer goed daaraan niet wilde gelooven. Gij zijt echter gewoon miskend te worden want er verliep een geruimen tijd voordat ook ik uw offervaardig trouw vriendenhart erkende. Maar even zeker als mij de oogen geopend werden en ik in u den beste aller menschen leerde zieneven zeker zal ook Lucia u anders beoordeelenwanneer zij eenmaal vernomen zal hebben wat gij voor haar hebt gedaan en hoeveel zij u verplicht is." „Dank verlang ik niet", antwoordde Menken „het Te Rotterdam wordt door de Vereeniging voor katholiek onderwijs eene nieuwe meisjesschool in het noordelijk deel der stad voor 320 leerlingen gebouwd. Bedankt bij de Ned. Herv. gemeente te Beets door ds. J, Gesseler te Purmer. Dezer dagen is te Aalsmeer eene boerderij met 32 U bunders bouwlandgelegen in den Oosteinder- polder, voor f 17000 verkocht, d.i. ongeveer 520 per bunder, terwijl voor eenige jaren die prijs 1600 bedroeg. De booten der stoomvaartmaatschappij Neder land zullen wegens het uitbreken van de cholera te Marseille, te beginnen met de Prinses Amaliadie den 8 van Amsterdam vertrektin plaats van die haven Genua aandoen. Aan het eindexamen der hoogere burgerscholen in Noordholland werd door 62 candidaten deelgenomen, waarvan 10 werden afgewezen terwijl aan 52 het diploma werd toegekend en wel aan 19 leerlingen van de h. b. te Amsterdam namelijk M. van Regieren Altena C. P. Anspach A. Coops, A. Eelkema H. Evers Wz., G. Houwing, J. W. L. Kohier, J. D. Laudré Jr., F. H. van Leent, G Man- coury, A. F. Meijer, C. F. van der Noords, J. G Olivier, G. Pino, W. F. Proost, H. F. Roll Jr., C. F. Schreve Jr, C. Sleeswtjk en A. Spakler. 13 van de h. b. te Haarlem namelijk J. de Beurs, L. de Bruijn J. A. Ie CaultreE. G. W. 0. Derx W. F. Drujjvestein E. R. Goteling Finnis C. Jonges| J. C van Leeuwen, C. G. S. Sandberg, VV. F. Stoel, G. W. Uhlenbroek U. U. Yersteegh en G. H, Vrijdag! 11 van de h. b. te Leiden namelijk W. van Bem- raeleu, W. C. Blanken, T. J. C. Bujs, C. Brüggeman, J. B. M. Coebergb C. M. Cremer J. A. van Grasstek, J. W. C. Kern J. KuustA. J. G. van der Upwich en J. L. C. Wortmaa. 6 van de h. b. te Hoorn, namelijk: J. J. H. F. C. Kruisman, C. Nobel, S. NooitgedachtE. A. Pan, J. J. Raisig en mej. M. de Vries. Voortgaan: G. W* Fris, van de b. b. te Zaandam, H. F. P. Maasland^ van de h. b. te Breda en aan 1 van Alkmaar. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen heen. tegen 1 September a.s. opgezegd de met de Holl. spoorwegmaatschappij gesloten overeenkomst waarbij verschillende zaken geregeld zijn, o.a. den dienst te Rotterdam tusschen de stations Delftsche poort en Beurs en de verplichting der Exploitatie-Maatschappij om doorloopende wagens te hebben die uit Frankrijk en Belgie over Rotterdam en 's Hage naar Amsterdam loopen. De exploitatie-maatschappij beweertdat het getal reizigers naar Belgie en Frankrijk te gering is om steeds voor hen doorloopende wagens te hebben. Dat beweren staat wellicht in verband met haar streven cm het verkeer op den weg van Amsterdam over Utrecht naar Belgie en Frankrijk te bevorderen op dezen weg zijn steeds doorloopende wagens, zoodat de reizigers uit Amsterdam er bij voorkeur gebruik van zullen maken. Door de tijdelijke afwezigheid van den directeur- generaal der exploitatie-maatschappij is nog geen nadere regeling tot stand gekomenmaar bepaalddat tot 1 October de tegenwoordige toestand zal blijven bestaan. De rekening der gemeente Wormerveer over 1884 bedraagt in ontvang 68165.06%, in uitgaaf f 61051.33%, alzoo met een batig slot van ƒ4113.73. Voor de betrekking van onderwijzer aan boord van het opleidingsschip Anna Paulowna te Rotterdam, jaarwedde 700 a 1000, hebben zich 106 sollicitan ten aangemeld. Te Leeuwarden is de prijs van het rund- en kalfsvleesch met f 0.10 per P. verlaagd en op 0.90 per P. gebracht. Te Wormerveer werd aanvankelijk om den ande ren dag, doch in de laatste week eiken dag, eene schuit met duinwater aangevoerd welke schuit f 50 kostte en waarvoor ongeveer 10 terugontvangen werd door de bepalingdat 1 cent per emmer door de ingezete nen moest worden betaald. De gemeente heeft voor dat doel reeds bijna f 900 uitgegeven. Tot bestuursleden van de Vereeniging ter bevor dering van de belangen des Boekhandels werden den 5 in de jaarlijksche te Amsterdam gehouden vergadering gekozen de heeren dr. H. D. Tjeenk Willink te Haarlem, F. Adama van Scheltema te Amsterdam en J. L. Beijers is mij genoeg wanneer Lucia mij slechts het eene schenkt, wat zij mij tot nu toe heeft onthouden hare achtingdan zat ik mij gelukkig voelen voor zoover ik het nog zijn kan." En de baron wendde het gelaat af, om den smarte- 1 ijken trek te verbergendie het op dit oogenbhk ver toonde. XXVII. „JA" d0 lieve villa, die de familie van den handelsraad en zij die deze daartoe rekendebewoonde ging het sinds den noodlottigen avond waarop men Lucia be wusteloos thuis had gebracht, zeer stil toe. Men hoorde mevrouw Aenny's vroolijk lachen niet meer evenmin als Dreyfusz' zware stem en zelf de onvermoeide tong van mevrouw Dreyfusz scheen verstomd te zijn. De dienstmeisjes slopen op hare toonen door de kamers en fluisterden mevrouw Dreyfusz wat zij te vragen hadden in het oor en de italiaansche kok verveelde zich doodelijk want men had in deze dagen alle belangstel ling voor het eten verloren. In de slaapkamer van mevrouw Thérèsewaar zich onder het venster de toppen van een aantal donker groene olijfboomen zacht heen en weder bewogen, lag Lucia stil en bleek te bed. De gevolgen van het ge sprek met den reeds overleden romeinschen advokaat hadden zich bij het jonge meisje in eene plotseling en met groote heftigheid optredende koorts vertoond. Reeds sedert weken van het oogenblik af, toen zjj meende te weten dat een of ander geheim op bare familie drukte had zich eene knagende onrust van Lucia meester gemaaktdie opnieuw haar nauwelijks weder hersteld lichaam ondermijnde en wel de hoofdoorzaak te Utrechttot secretaris de heer N. G. van Kampen en tot algemeen penningmeester Tj. van Holkema te Amsterdam. Er werd o. a. besloten eene wet tot regeling van het auteursrecht met aanteekeningen uit te geven en eene prijsvraag uit te schrijven op het gebied van bibliografie of boekhandel, in te leveren vódr I Juni 1886. Het bekroonde stuk blijft het eigendom van den schrijver, maar ban, zoo noodig, met onder steuning van de Vereeniging worden uitgegeven. De vak tentoonstel ling zal voortaan om de twee jaren plaats hebben. Te Haarlem zijn door de politie twee valsche kwartjes in beslag genomen dragende de beeltenis van Koning Willem II en bet jaartal 1849. De Utrechtsche zendingsvereeniging heeft eene gift van 2500 ontvangen, met bestemming voor de uitzending van 2 zendelingen. Volgens het te Utrecht uitgegeven weerbericht over de maand Juli was de gemiddelde temperatuur 0.31 gr. boven de normale, bleef de barometer gemid deld 4.7 boven den normalen stand en viel er 5.2 streep regen 72 streep minder dan er volgens 36jarige waarneming in die maand gevallen is. De grootste hoeveelheid was in Juli 1865 afgetapt, namelijk 183.5 streep. Slechts één onweder en wel op den 11 kwam voor. Benoemd tot secretaris-penningmeester van den Starnmeerpolder en Kamerhop de heer J. Groot Pz. te Markenbinnen met 5 stemmen; de heer S. do Graaff te Rijp bekwam 3 stemmen en de heer M. de Vries 1 stem. Te Leeuwarden is onder het garuizoen roodvonk uitgebroken. Vier soldaten zijn door die ziekte aangetast. Tot le onderwijzeres aan de nieuwe meisjesschool te Zaandam is benoemd mej. E. W. J. saa Loghem te Amsterdam. Zaterdag 8 Aug. s Gravenhage. In de hedeu namiddag gehouden zitting van de vacantie-kamer van den Hoogen Raad herdacht de voorzitterde heer mr. Coninek Lief- stiug, het treffdnd overlijden vaD den oud-minister Mod derman, den rijkbegaafden jurist, die als minister zijnen naam verbond aan groote hervormingen de drankwet, het militaire wetboek en bovenal het strafwetboek'. Tragisch was hetdat hij die hoopte als raadsheer in den Hoogen Raad aan de toepassing van het strafwet boek te werken stierf alvorens de practische vruchten te aanschouwen van zjn arbeid, die zegenrijke vruch ten voor de gansche natie dragen zal. Ook de advo aat- generaal Gregory stemde geheel met die weemoedige hulde in. Parijs. Ofschoon de cholera te Marseille voort duurt, weigert de maire, aldaar, de sterfteljsten der cholera openbaar te maken. De minister van koop handel zond 300000 francs naar Marseille. Te Parijs verscheen on angs een werk getite'd Rem brandt, ses eaux-fortesses tableaux, ses dessins, waar van de fransche bladen getuigen „alle etsen van den meester zijn weergegeven op de oorspronkelijke grootte en met eene merkwaardige nauwkeurigheid", en voorts: „de technische uitvoering is volkomen onbeiispelijk en doet den heer A. Levy, die hiermede d an ook trouwens geen proefstuk aflegt, alle eer aan. Wat de platen be treft deze zjn gedrukt door de beroemde firma Lemer- cier, die ondanks haren welbekenden goeden naam in dit opzichttot heden nog niet zoo iets volmaakts ge leverd heeft." Op de plaat met het onderschrift „le peseur d'or" ziet men een bediende op de knie liggend aan den we ger een zak goud overhandigen; deze zit bij de schaal en houdt een pen waarmede hij het gewicht zal op- teekenen losweg in de hand. Met de andere hand omvat hij den zak goud, dien de bediende hem toereikt. Het is verbazend met welk gemak hij dit doetgeen spier vertrekt zijn gelaat noch dat van den dienaar. En toch blijkt uit de vergelijking der afmetingen van hand en zak, dat deze minstens een inhoud moet hebben van anderhalve kubieke decimeter vertegenwoordigende met goud gevuld een gewicht van zeker 27 nederl. ponden. De piaat maakt den indruk of er een zak met veeren wasdat de plotselinge koortsaanval zoo heftig optrad. De voortreffelijke geneeskundige behandeling door doc tor Bierman en niet minder hare eigen krachtige na tuur overwonnen echter den dreigenden vijand, zoodat Lucia reeds den derden dag buiten gevaar was. Wel voelde zij zich nog ontzettend zwak en slap en de ge dachte aan hetgeen geschied was kon baar vaak zoo opwinden dat zij telkens weder dreigde in te storten. Lucia beproefde te vergeefs deze gedachten die haar als akelige droomen overvielen, van zich af te schudden telkens keerden zj weder terug. Wanneer zj in de langeslapelooze nachten met gesloten oogen maar toch wakker, op hare legerstede lag dan drongen zich benauwende vragen aan haar op die dan afschuwelijk spookachtige gestalten aannamen en als eene troep kaboutermannetjes om haar heen dansten. En daar- tusschen verschenen van tijd tot tijd heldere lichtbeelden, die de spoken verjoegen. Eerst steeg de ernstige, hooge, bleeke gestalte van den man voor haar op aan wien zij met al de innige en roerende teederheid van een kind was gehecht geweest en die toch haar vader niet was. Ln deze geliefde gestalte hief de bleeke handen op en legde ze zegenend op haar hoofdzoo gaarne had zij ze gekust en zj greep er ook naarmaar zij voelde slechts de koele zachte rechterhand van de trouwe verpleegster uit de Casa di salute die aan haar bed waakte. Daarop vertoonden zich weer andere gestalten voor hare legerstede. Een meisjesgezicht met zwarte schitterende oogen boog zich over haar heen haar spiegelbeeld en toch was zij het zelf niet. Was het hare moeder P „O moeder, moeder fluisterden vaak genoeg de bleeke lippen der zieke en vol innig verlangen drukte zj de handen op het kloppende hart. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2