No. 94\ Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. TWEEDE BLAD. ZONDAG 9 AUGUSTUS. ©ffictëtl ®ebcelte, SCHIJTIDHIJ STÉnÊEijK, MUSEUM.' BniUnlattb. ISimtenlaub. ALKMAARSCHE COURANT. Emanuel Laurentius Dionysius Goossens en J acob Hallf worden verzocht zich ter gemeente-secretarie alhier aan te melden. Bezichtiging tegen 10 cents per persoon, ZONDAG, 9 Augustus 1885 van 1 tot 3 uren. KOSTELOOZE bezichtiging op ZONDAG16 Au gustus 1885waarvoortoegangskaarten te verkrijgen ter vergadering der commissie van toezicht op DON DERDAG 13 Augustus 1885 's namiddags 2 ure ten stadhuize. Yerder wordt herinnerd dat het Museum iederen MAANDAG en VRIJDAG, van één tot drie uren des namiddagskan worden bezichtigd tegen 25 cents per persoon. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een partijtje klompen; een rozen krans in etui, een rijtuigtrede; een portemonnaietje met centen; een katje; een nikkel armband; een kinderspeelwagentje; een pakje manufacturen een zwarte dameshoed een zilveren ta baksdoos; een gouden oorbelletje met blauw steentje, een ko ralen armband met koperen sluiting; een gouden vingerring met plaatje; een paar glacé handschoenen; een koperen schroefje en inlichtingen aangaande eenen noorschen balk. Te Oudorp is, bij gelegenheid der harddraverij gevonden een gouden doekspeld. Inlichtingen geeft de burgemeester van bovenvermelde gemeente. BELGIE. Den 5 zijn de algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der kieswet afgeloopen. Minister Thonissen toonde aan hoezeer de voorgestelde hervorming noodzakelijk was door de belemmering ver oorzaakt bij de Hoven door de openhooping van ver- kiezings-gedingen. In 3 maanden tijds waren door het hof te Brussel toch niet minder dan 18000 arresten gewezen. Het thans door de regeering in overleg met de centrale afdeeling aanbevolen ontwerp nam door verschillende vereenvoudigingen de oorzaken tot geschil zooveel mogelijk weg. Een viertal artikelen werden na levendige beraadslaging aangenomen, met verwerping van bijna alle door de linkerzijde voorgedragen amen dementen. Den 11 en 12 September wordt in eene der zalen van het stadhuis te Antwerpen een internationale samenkomst tegen het misbruik van sterke dranken gehouden de deelneming daaraan is volkomen kosteloos. ENGELAND. In antwoord op het adres van eene invloedrijke commissiebestaande uit leden van het Parlement en andere belanghebbenden bij Zuid-Afrika, verklaarde de beer Stanley, minister van koloniën den 5 niets te zullen doendat strekken kon om het onderscheid tusschen Engelschjn en Hollanders in Zuid-Afrika te doen uitkomen. De regeering kon het aanbod van het kafferhoofd Kahmaom zich onder engelsche bescherming te stellen niet aannemen. Om trent Bechuanaland was nog geen besluit genomen hij geloofde evenweldat de tegenwoordige politiemacht aldaar voldoende was om de orde te handhaven. De vraag van eene inlijving of herstel van het bescherm heerschap over Zoeloeland hield de regeering ernstig bezig. De minister van buitenl. zaken antwoordde dienzelfden dag aan eenige afgevaardigden van werklieden, die kwamen aandringen, dat het ministerie van buitenl. zaken maatre gelen nemen zou, om de afschaffing der premiën op buiten- landsche suiker te verkrijgen, dat het ministerie machteloos was, zoolang het parlement weigerde het heffen van rechten bij wijze van weervergelding toe te staan. De zaak ging dus den kiezers aan. Hoogerhuis. Den 6 werd in derde leziDg de wet aangenomen waarbij de prijs van binnenlandsche telegrammen op f 0.30 wordt bepaald. Lagerhuis. Minister Bourke deelde den 6 mede, dat de schadevergoedingen te Alexandrie, onder toezicht der consuls, aan de onderdanen van elke mogendheid afzonderlijk uitbetaald zouden worden. Plaats en tijd zouden te Alexandrie bekend gemaakt worden. Minister Balfour verklaardedat de vraag, of de invoer van lompen uit Erankrijk wegens het heerschen der cholera verboden zou worden overwogen werd. Minister Churchill den 6 de indisehe begrooting overleggende zeide, dat de in Maart bekend gemaakte begrooting door de gebeurtenissen in Afghanistan was omvergeworpen. De uitgaven waren vermeerderd met f 46.360.000 en eene verhooging der aanstaande oorlosrsbegrooting was noodzakelijk. Er werd eene re serve gevormd van inboorlingen in Iud'e en het staande leger was vermeerderd met 8450 man. Het indisehe leger zou Martini-Henry geweren krijgen ea de indisehe havens zouden beschermd worden door torpedo's en kanonneerbooten. In het geheel zullen de behoeften voor Indie voortaan 2 of 3 miljoen per jaar meer be dragen. De regeering stelde zich voor, het administra tief stelsel in Indie in de volgende zitting tot een onderwerp van parlementair >nderzoek te maken. ERANKRIJK. De Nederlandsche vereeniging te Parijs telde volgens het 4e jaarverslag 45 leden en 8 buitenledenzoodat men zich beperkt zag met eene begrooting van even j 1500. De huur van een lokaal werd opgezegd en daarentegen iederen Zaterdag avond eeoe zaal gehuurd op de binnenplaats van het Grand- Hótel. Nu men slechts eens per week bijeen komt, is het abonnement op de nederl. bladen en tijdschriften opgezegd. Op den 5 December 1884St. Nicolaas avond en op den 23 Maart 1885 werden concerten gegeven aan eerstgenoemd concert nam. o.a. deel Me vrouw Storm-Mauve. Den 16 Januari 1885 was een letterkundige avondwaarop de heer Albert Reville de godsdienst van het oude Peru behandelde en de heer Paul du Costal eenige zijner dichtwerken voordroeg. Op den 19 Eebruari 's Konings verjaardaghad een inschrijvingsbanket plaats tegen 10 per couvert. Er werd een comité van liefdadigheid voor 1 ehoeftige landgenooten benoemdvoor het liefdadigheidsfonds staat de vereeniging alle jaren 2.50 voor ieder harer leden af. De latijnsche muntbijeenkomst is tot 1 October ver daagd zonder tot volkomen overeenstemming te zijn gekomen. Te Marseille en te Parijs breidt zich ook de typhus uit. In de vorige week stierven te Parijs aan die ziekte 36 personen. Senaat. Met 184 tegen 58 stemmen werd den 6 een amendement van den heer Buffet verworpen, strekkende om de afschaffing der papierbelasting 1 Januari 1886 te doen ingaan daarentegen werd met 144 tegen 57 stemmen aangenomen de door de Kamer vastgestelde bepaling dat die belasting van 1 Decem ber 1886 afgeschaft zal zijn. Na goedkeuring der staatsbegrooting in haar geheel met 207 tegen 9 stemmen werd door den minister de Ereycinet het besluit voorgelezen waarbij de zitting gesloten wordt verklaard. Kamer. Den 6 las de voorzitterde heer Eloquet, het besluit tot sluiting der zitting voor. Hij hield daarna eene redevoeringwaarin hij aan zijne ambtgenooten dank betuigde voor de hem be toonde welwillendheid. Eene staatkundige verklaring had hij niet af te leggen het land zou over zijne last hebbers uitspraak doen en hij geloofde dat het eenmaai te meer de progressieve republiek zou bekrachtigen. Doch hoe ook de uitspraak mocht uitvallen zeker was hetdat alle lasthebbers bezield waren met dezelfde liefde en toewijding voor het vaderland. Deze woorden werden algemeen toegejuicht. Onder den kreet van „leve de Republiek 1" gingen de leden uiteen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens de Weener bladen zullen de Keizers van Rusland en Oostenrijk elkaar den 25 in Moravië ontmoeten. Beiden zullen vergezeld worden door den kroonprins en den minister van buitenlandsche zaken. Den 6 brachten de Keizer en de Keizerin den Kei zer van Duitschland te Gastein een bezoek. Zij kwa men des namiddags te 6 uur daar aan en werden door Keizer Wilhelm opgewacht. SPANJE. Den 5 werden in het geheele rijk 4294 personen door cholera aangetast, waarvan 1638 met doodelijken afloop. ITALIË. Tengevolge van het uitbreken der cholera te Marseille is voor het verkeer aan de fransche grens een geneeskundig onderzoek voorgeschreven. VEREENIGDE STATEN. De uitvaart van generaal Grant begon den 4 met eene familie godsdienstoefening in zijne villa op Mount M'Gregor en saluutschoten bij zonsopgang. Om bet half uur werd den geheelen dag geschoten en bij zonsondergang een saluut van 38 schoten. Eene eerewacht van twee compagniën infan terie en artillerie vergezelde het lijk naar de spoor wegstation Te 1 uur vertrok de trein die uit zeven wagens bestond. In den eersten was de lijkkist met eene wacht van negentien manschappen in de andere wagens de drie zonen van Grant, generaal Hancock met zijn Staf, de genoodigden enz. Te Saratoga werd het lijk in een anderen trein naar Albany overgebracht. Er was eene groote menigte belangstellenden toege stroomd en elke minuut werden gedurende het over brengen saluutschoten gelost. Aan alle stations, waarbij de trein steeds langzamer reed waren groote scharen volks bijeen. Te Albanywaar men te 4 uur aankwam en mede tot zonsondergang saluutschoten werden gelost werd het lijk naar het Kapitool overgebracht, begeleid door de plaatselijke militairen en tal van Vereenigingen. Het werd ontvangen door den Gouverneur van Nieuw- Vork Hill, en de leden der "Wetgevende Macht, en bleef daar den geheelen nacht ter bezichtiging liggen. Eene ontelbare volksmenigte had voorbij het lijk, lig gende op een met zwart behangen electrisch verlich ten katafalk, gedefileerd. Den 6 werd het naar Nieuw- York vervoerd. van de Uitvoerende Macht onafhankelijk gezag in hoogsten aanleg worden beslist. Van de overige geschillen van bestuur kome de beslissing aan den Koning. De minderheid wil de beslissing over die geschillen aan den Koningals hoofd der Uitvoerende Macht, laten. Wat betreft de geschillen van kiesbevoegdheidwenscht de meerderheid de beslissing te laten aan den burgerlijken rechter en de minderheid den wetgever vrij te laten in de opdracht der geschillen aan een ander on afhankelijk gezag. Hoofdstuk VI. (godsdienst). De meeste leden gaven er de voorkeur aan, ten opzichte van de openbare godsdienstoefening buiten gebouwen den tegenwoordigen toestand te handhaven, lie ver dan door wettelijke regeling gevaar te doen ontstaan voor belemmering van thans bestaande procession of van uitbreiding der openbare godsdienstoefeningen. Vele leden oordeelden drin gend noodig verbreking van de knellende banden, aan de kerk genootschappen door hunne geldelijke verhouding tot den Staat opgelegd. De meeste leden stemden in met de heeren deGeer en Lobman, om de regeling van al wat op de uitbetaling van de kerkgenootschappen betrekking heeft, aan den gewonen wetgever op te dragen en in afwachting daarvan den bestaan- den toestand te handhaven. Eenige leden waren voor geheele of bijna onveranderde handhaving van artikel 168 zonder na dere regeling bij de wetop grond van de meening dat de geldelijke verhouding geen band vormt tusschen Kerk en Staat, maar inderdaad aan de kerkgenootschappen vrijheid van bewe ging laat. Hoofdstuk VII. Verscheidene leden wenschten eene bepa ling dat aan leden van de Algemeene Rekenkamer bij het bereiken van een leeftijddoor de wet te regelenontslag verleend wordt. Hoofdstuk VIII (Verdediging). Eenige leden hadden be zwaar omzooals werd voorgesteldaan den gewonen wet gever, zonder eenig voorbehoud, de bevoegdheid toe te kennen, om de geheele mannelijke bevolking voor onbepaalden tijd aan de zeer gestrenge militaire wetgeving te onderwerpen. In de grondwet wilden zij niet alleen den duur van den diensttijd maar ook andere bijzonderheden betreffende de verplichte krijgsdienst regelen. Zij achtten het dan ook volstrekt nood zakelijk den omvang der verplichtingen voor de dienstplich tigen in hoofdtrekken in de grondwet te blijven omschrijven. Vele andere leden achtten het voldoende, dat de grondwet alle weerbare Nederlanders verplichtte, tot handhaving der onafhankelijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied mede te werken. De regeling van die verplich tingen moest, als meer van technischen aardaan den gewonen wetgever worden overgelaten. De Vertegenwoordiging zou voor de belangen des volks te waken hebben als er sprake was van verzwaring van den militairen druk. Trouwens thans reeds regelt de gewone wetgever belangrijke onderwerpen van het krijgswezen. In sommige afdeelingen wenschten leden de waarborgen tegen den persoonlijken dienstplichtdie de tegen woordige grondwet bevaten bepaald ook de lotingte be houden. Volgens andere leden zou afschaffing der dienstver- vanging, bij aanneming der regeeringsvoorstelleneene open vraag blijven. De mee.te leden wenschten art. 180 te doen vervallen. Enkele bepleitten het behoud alseen waarborg voor de oprichting der z. g. indisehe brigade. Bij het hoofdstuk, handelende over de additioneele artikelen, kwam vaststelling van een voorloopig kiesreglement naar de denkbeelden, ontwikkeld in het adres van den heerEarncombe Sanders, aan vele leden gewenscht voor. Volgens andereleden waren geeue tijdelijke, nieuwe grondslagen van het kiesrecht noodigwaar de bestaande regeling in werking kon blijven totdat de kieswet naar de voorschriften der gewijzigde kieswet was herzien. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vervolg van hei verslag over de voorstellen tot grondwetsherziening Hoofdstuk IV. Het gevoelen, of het bestaan der Provinciale Staten nog wel door het gewicht van hun werkkring gerecht vaardigd werd vond bij de groote meerderheid der betrokken afdeeling geen steun. De meerderheid der commissie van rap porteurs acht behoud van de koninklijke goedkeuring voor pro vinciale verordeningen noodig. Hoofdstuk V. Over de grondwettelijke voorschriften be treffende de administratieve rechtspraak wordt het zelfstandig gevoelen der commissie van rapporteurs vermeld. Volgens hare meerderheid moeten die geschillen van bestuur, waarbij het vra gen van recht geldt, niet door den Koning, maar door een Den 4 is te Nibbikswoud tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer K. Berkhout met 54 stem men tegen 51 op den heer Jb. Leek. Van de lil kiezers kwamen er 105 op. Den 4 zijn te Uitgeest tot leden van den ge meenteraad gekozen de heeren G. IJff en B. Zonjee. Den 4 is te Delft bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. M. Sehagen van Leeuwen aftredend lid met 434 stemmen. Op den heer J. D. Virulijmede aftredend liberaal liddie door de anti-liberalen gesteund werd, niettegenstaande hij zelf de verkiezing van den heer van Leeuwen be vorderde waren 407 st. uitgebracht. Den 4 hebben de zoogenaamde kwartjesvinders te Rotterdam aan een schipper f 100 afhandig ge maakt. De politie heeft de daders en medeplichtigen, daaronder den herbergier, in wiens lokaal valsch ge speeld was, opgespoord en den 5 in hechtenis genomen. Den 5 is te Arnhem de bekende harmonica spe ler Jaspers uit een open tram gevallen en overreden zoodat hij dadelijk dood was. Den 5 is een zwaar onweder, vergezeld van re gen losgebroken boven Groenloo en Groningen. Op eerstgenoemde plaats is eene groote boerderij van den heer Colson Aberson door den bliksem getroffen en afgebrand. Uit het jaarverslag der Vereeniging voor Gere formeerd Schoolonderwijs den 5 op de 16e te Dordrecht gehouden algemeene vergadering uitgebrachtblijkt dat het aantal hulpvereenigingen van 130 tot 131 is Aan de 35 scholendie blijkens het vorige verslag bestonden werd door 35 hoofd-, en 33 hulponder wijzers en 47 kweekelingen les gegeven aan 5042 kinderen tegen ten vorigen jare 4644 met 33 hoofd-, en 28 hulponderwijzers en 42 kweekelingen. Voor deze scholen werd f 70.980 uitgegeventegen ƒ65.762 in het vorige jaar dus f 5218 meer. Elke leerling kost gemiddeld alzoo 14.07%. Doordat op enkele scholen tusschen de f 2 en 4 schoolgeld per jaar wordt geheven wordt jaarlijks het tekort grooter. Daarbij komtdat op sommige scholen te weinig hulp personeel is. Het toenemen van het getal onderwijzers geeft hoop dat de jaarwedden minder zullen worden, waardoor men hun aantal uitbreiden kan. De ontvangsten, met inbegrip van een saldo van f 4184.60% van het vorige jaar, bedroegen f 11333 84%, de uitgaven f 7989.73alzoo voordeelig slot van f 3344.11%.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5