No. 95. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 12 AUGUSTUS. ONZICHTBAKE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiëel ©ebeelte. IStnUttlAttb ALKSIAARSCHE COUR AN T Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat het ijkkantoor, nu de henjkreis in de buitengemeenten afgeloopen is te be ginnen met 17 Augustus, wederom geregeld GEOPEND zal zijn eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, van des vóórmiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Aug 1885. De Secretaris, g NUHOUT VAN DER VEEN. DENEMARKEN. Den heer Tensen is thans op zijn verzoek eervol ontslag verleend als minister van binnenl. zaken de heer Ingerslev is zijn opvolger. De regeering heeft de quarantaine voorgeschreven voor personen en goederen uit de fransche havens in de Middellandsche Zee en uit alle spaansche havens afkomstig. DU1TSCHLAND. Den 10 is te Berlijn het inter nationaal telegrafen-congres geopend met eene toe spraak van den postmeester-generaal dr. Stephan. 72 Afgevaardigden vertegenwoordigden 33 Staten en 17 kabel-maatschappijen. Op voorstel van Engeland werd tot voorzitter gekozen dr. Stephan en tot onder-voor zitter de directeur van den telegraafdienst Hake. De werkzaamheden zullen worden geregeld als ten vorigen jare te Londen. Twee commissies werden gekozen ter beoordeeling der tarieven-quaesties en het technische ge deelte die dadelijk aan het werk togen. ENGELAND. Den 4 is in de Westminster Abdij te Londenin tegenwoordigheid van eenige aanzien lijke amerikanen een lijkdienst gehouden voor gene raal Grantoud president der Vereenigde Staten. De leden der koninklijke familie hadden vertegenwoordigers gezonden. Den 7 is te Bristol een uit Marseille gekomen en- gelsche matroos overleden aan eene ziektewelke de verschijnselen van cholera had. Hij was 2 dagen ziek en weigerde een geneesheer te raadplegen. De l eer Gladstone is den 8 aan boord gegaan van het jacht Sunbeam, om een reis naar de Noordzee te ondernemen aan de kust van Noorwegen. Hij zal drie weken afwezig blijven Den 8 is de heer Wo'fi van Londen naar Konstan- tinopel vertrokken. Hij reist over Brussel en Weenen; in laatstgenoemde plaats zal hij 3 a 4 dagen verblijven. De Daily News zet den minister vojr Indië, lord Randolph Churchillop zijne plaats over diens heftige uitvallen in zake de Afghaansche geschillen, waardoor het blad vreest dat de invloed der oorlogspartij te St. Petersburg zal toenemen. Lagerhuis. Den 8 is bij derde lezing het wets ontwerp aangenomen strekkende om jonge meisjes en vrouwen tegen verleiding te beschermen. Den 10 werd het ontwerp tot het maken van betere woningen voor den arbeidenden stand bij tweede lezing aangenomen. FRANKRIJK. Van den 7 op den 8 stierven in 24 uren te Marseille 30 personen aau de cholera in de vorige 24 uren was dat getal 26 geweest. Van den 9 op den 10 kwamen 17 sterfgevallen voor. Uit een door den minister van koophandel aldaar ingesteld on derzoek Bchijnt gebleken te zijn dat het gemeentebe stuur sedert het vorige jaar geene maatregelen had ge nomen ter verbetering van den openbaren gezondheids toestand en dat een vernieuwd ontkiemen der smetstof de ziekte weder had doen ontstaan. De oud-minister Jules Ferry is den 8, des avonds, bij zijne aankomst te Lyon, door eenige personen uitgefloten en uitgejouwd. Deze vijandige stemming werd grooter, naarmate hij zijnen weg vervolgde naar het hotel in de Rue de la République waar hij zijn intrek zou nemen. De kreet van „weg met Ferry," werd van andere zijde door bijvalsbetuigingen ten zijnen gunste gesmoord. De politie had zeer veel moeite om het verkeer op straat vrij te houden. Te Toulon, waar één verdacht cholerageval voor kwam, is na dien tijd de gezondheidstoestand bevredigend. Den 9 is tot lid van den Senaat voor het departe ment der Seine benoemd, in de plaats van wjjlen Vic tor Hugo, de heer Songeon, radicaal met 337 st. tegen 257, uitgebracht op den kandidaat der gematigde repu blikeinen, den heer Daix. De verkiezingen zullen den 4 October plaats hebben. De Kamers komen dan in het laatst van November bijeen tot het onderzoeken der geloofsbrieven van de afgevaardigden en om een president der republiek te kiezen. De gemeenteraad van Parijs beeft besloten ten be hoeve der nieuwe openbare werken voor riolering wa- teraanvoerbouw van scholen enz. nog niet onmiddel lijk eene leening te sluiten, doch schatkistbons uit te geven ten bedrage van f 125.000 000, verdeeld over 10 jaren tot 1896 van welk jaar af de annuïteiten voor de leeningen van 1855 en 1860 Diet meer behoeven te worden betaald, zoodat de bons dan in eene va.te lee ning veranderd zullen worden. De rente op die bons zal gevonden worden nit eene verhooging der huisbe lasting. Den 10 ontving de regeering bericht van generaal Courcy dat de hoofden der „zwarte vlaggen" uit Tonkin verdwenen en bunne aanhangers voorloopig uit elkander gedreven zijn. In eene toespraak, den 10 door den oud-minister Terry gehouden, zeide hij o. a., nooit te hebben geloofd aan een maatschappelijk gevaar, dat in Jjrankrijk niet be- staatwel echter vreest hij voor het onvruchtbaar drij ven van staatkundige warhoofden die ten gevolge kun nen hebben dat de aanstaande verkiezingen eene voor de regeering gunstige meerderheid niet zullen opleveren. 81) Er waren ongeveer acht dagen verloopen sedert het drama te Monte Carlo was afgespeeld. Mevrouw von Sporken zat Daast Lucia dieuit een korten slaap ontwaakt, zich onrustig op haar bed heen en weder wierp. „Tante", zeide zij plotselingde hand der oude dame vattende. Mevrouw von Sporken boog zich vol liefde over het gloeiende gezichtje en streek Lucia de haren van het voorhoofd. „Wat wilt gij, mijn kind?" vroeg zij ernstig.^ „Ik heb eene dringende bede aan u tantetje", fluis terde Lucia, „en ik weet, dat gij die zult inwilligen, wanneer ik u zeg dat mijne volkomen genezing daar van afhangtZie, tante, ik voel, dat ik licha melijk veel beter zou zijn wanneer ik mijnen geest tot kalmte kon brengen en de onrustige gedachten die mij met alle macht vervolgen, verbannen kon. Dat is echter slecbts dan mogelijk wanneer ik de waarheid verneem omtrent mijzelf en mijDe geboorte. Hetgeen mij die verschrikkelijke man verteldewas niet de volle waarheid die ik hem gesmeekt had mij te openbaren bij heeft de geschiedenis zoo verwrongen, als dit in zijne plannen paste ik weet datmijn hart zegt het mij. Ik ben vast overtuigd, tantetje, dat gij mij niets verhelen zult ik smeek ugeef mij den vrede mijns harten terug Dat was eene bede die mevrouw von Sporken ver wacht had en zij had geen bezwaarze te vervullen. Het kwam haar zeer natuurlijk voordat het gevoel van onzekerheid Lucia zwaar drukken moestdat zij vurig verlangdezich van dien last te bevrijden, hetzij hetgeen zij te verwachten had, goed of treurig zou blijken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Engelschman Boydell te Weenen, die den oud-minister Gladstone dreigbrieven geschreven heeftis veroordeeld tot zes maanden zware gevangenisstraf, met bepaling, dat hij elke maand één dag vasten moet. Van zijne twee medeplichtigen heeft de eene hetzelfde vonnis gekregen en is de andere vrijgesproken. SPANJE. Den 8 werden 4864 choleragevallen aan gegeven waarvan 1577 met doodelijken afloop. Een sterfgeval waarbij de verschijnselen van cholera vermoed werden, is te Gibraltar voorgekomen. De spaansche regeering heeft eene landquarantaine voorgeschreven. CHINA In het hospitaal te Haiphong zijn ver scheidene choleralijders opgenomen. De bisschop van Quinhoneene volksplanting m Annam die door de Fransehen is bezet deelt mede, dat in de provinciën Bundint en Thuyen 5 zende in- gen en een groot aantal christenen vermoord zijn. 8000 uitgeweken christenen zijn naar Quinhon gevlucht. Ge neraal Prudhomme is derwaarts vertrokken. VEREENIGDE STATEN. Toen den 5, des namid dags te 5 uur, de treindie het lijk van generaal Grant van Albany naar Nieuw-York vervoerde, op laatstgenoemde plaats aankwam begonnen de klokken van alle kerken te luiden tot zonsondergang toe ter wijl de batterij van Haarlem-rivier elke minuut een sa luutschot loste. Van de statioD werd de kist in optocht naar het stadshuis gebrachtwaar het lijk tot den 8 ter bezichtiging bleef. Alle straten waar de stoet doortrok, waren vol mensehen en alle huizen waren van rouw- teekenen voorzien. Van de gelegenheid, om het lijk te zien werd druk gebruik gemaakt 8000 a 10000 menschen per uur meldden zich aan. De orde werd bewaard door 500 politie-agenten. Den 10 bad de begrafenis plaats die volgens de engelscbe bladen de grootste plechtigheid van dien aard was, welke men ooit in Amerika aanschouwde. De lijkkoets werd getrokken door 24 paarden elk geleid door een neger. Toen de geheele stoet was opge* steld had hij eene lengte van meer dan 10 engelsche mijlen en bevatte hij 30 000 a 40.000 personen, waar onder het geheele land vertegenwoordigd was. Men schat het aantal toeschouwers op minstens 1% miljoen. De plechtigheid liep zonder wanorde en opstopping af en er kwamen slechts enkele onbeduidende ongevallen voor. In sommige gedeelten van Amerika is het in den laatBten tijd zeer warm geweest. Zoo wees den 20 te Chicago de thermometer 's namiddags half vier 92.7 graden Fahrenheit aan de warmste dag ia 1884 was 19 Augustus, toen de thermometer 91 graden stond. Den 2 viel daar in 24 uren tijd 137.5 streep regen. ZUID AFRIKA. De duitsche vice-admiraal Paschen is met zijn eskader voor Zanzibar aangekomen. Naar het algemeene gevoelen zal de vertooning der schepen alleen voldoende zijn, om den Sultan te bewegen, zijne vijandige houding op te geven. Baron Menken had op den morgen na het gebeurde in het paviljoen van het park van mevrouw Hilgersdorf den handelsraad de geschiedenis van het zoolang be waarde geheim dat nu toch niet langer bewaard kon worden verteld en door dezen was mevrouw von Sporken weder ingewijd. 1 De oude dame aarzelde niet lang openhartig voor de zaak uit te komen. Uit de mededeelingen van Francesco wist zij op welke wijze Cadama de zaken had voorgesteld en met fijne tact en zeer voorzichtig begon zij nu diens leugens te verbeteren overeenkomstig de waarheid en de leemten in zijne verhalen aan te vullen. Zij vertelde op hare eigenaardige lieve manier den geheelen kleinen roman die aan Lucia s geboorte verbonden wasop eene wijzedat Lucia gelooven moestdat hare moeder slechts afstand van baar bad gedaan om haar voor een leven van ellende en ont- bering te behoeden. De overleden overste bleef steeds het middelpunt van bet verhaal van mevrouw von Sporken, waardoor deze den gedachtengang van de zieke aanhoudend tot haren aangenomen vader bepaalde en voorkwamdat Lucia's geest verontrust werd door bijzaken zooata zij zich die ten onrechte voorstelde. „Het was het grootste eu edelste bewijs van liefde dat uw aangenomen vader u gaf," besloot de oude dame, „dat hij voor u verheelde wie uwe ouders waren. Hij wildo dat gij steeds zoudt beschouwd wordeu als zijne dochter, als eene Hackert-Selchern, opdat de booze wereld u niet met hare kwade tong bezoedelen zou. Daar om hield hij uwe adoptie geheim en stelde bet eenige document, dat die bewijzen kon aan zijnen trouwsten vriend ter band, bij wien hij wistdat het goed bewaard was. Misschien zal men beweren dat ook eene groote mate van egoïsme den overste er toe bewoog om uwe geboorte geheim te houden. Goed ik wil dat niet tegensprekenmaar er is een egoisme dat genade vindt in da oogen van God en de menschen en dat is de zelfzucht der liefde. De overste had u liet alsof gij zijn eigen vleesch en bloed waart en hij zal, in een vergeeflijk wantrouwen gevreesd hebben dat de kinderlijke liefde die gij voor hem gevoeldetdoor de ontdekking van het geheim verminderen zou. Nu is het onthuld het kan niet meer verborgen blijven dat gij slechts de aangenomen dochter van den over ledene zijtmaar gij hebt geen reden om u over deze omstandigheid te schamen. Uwe moeder was eene smetteloos eerlijkerechtschapen vrouwdie in baar door vele beproevingen bezocht leven slechts dezen eenen fout heeft begaan dat zij den man naar het altaar gevolgd heeftdien zij liefhad. Dat was geene zonde maar als eene zonde is het aan haar gewroken en gij moogt den almachtigen God danken, dat hij u eenen tweeden vader gafdie u den uwe vergoedde Mevrouw von Sporken zweeg en zag aandachtig de zieke in het gelaat. Lucia lag kalm met het hoofd op het kussen en de handen op de borst. Zij had geen enkele maal de spreekster in de rede gevallennu echter zeide zij na een diepen zuchtdaarbij de rechterhand van hare oude vriendin vattende en teeder drukkende „Ja, tante, ik wil mij niet bezondigen 1 Wel smart het mij dat ik mijne arme moeder niet gekend heb dat ik haar laatste moeielijke uur niet heb kunnen verlichten maar wellicht geschiedde dit slechts in het belang barer kinderen want was ik niet door mijnen tweeden vader als kind aangenomen dan had ik ook mijnen armen broeder niet kunnen helpen en waren wij beiden in ellende omgekomen Niet waar tantetje wij zorgen nu samen voor Francesco? Er zit een prachtige kern in hem, dien zelfs de slechte handen waarin hij gevallen is niet hebben kunnen vernietigen. Hij heeft een goed hoofdheeft reeds veel geleerd in zijn jong en toch zoo avontuurlijk leven en zal gemakkelijk de leemten in zijne ontwikkeling kunnen aanvullen. En wanneer hij een wakker, eerlijk en rechtschapen man geworden is zal ik hem die mij opvoedde dubbel dankbaar kunnen zijn want hij zal dan niet alleen mijmaar ook Francesco goed hebben gedaan

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1