i;l De afdeeling Velsen en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw heeft den 6 besloten tot voorzitter van de maatschappij aan te bevelen den heer mr. D. Visser van Hazerswoude en tot lid van het hoofdbestuur den heer jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo. Ten dienste der Staatsspoorwegen op Java werd den 6 aan het ministerie van Koloniën te 's Gravenhage aanbesteed 1°. Delevering van vee en houtwagens. Laagste inschrij ver de „Société Anonyme des Ateliers des Constructions de Malines" te Mechelen voor 21.130, 2°. De levering van het ijzerwerk enz. benoodigd voor de overkapping van een stationsgebouw met twee perronoverdekkingen en eenige andere ijzerwerken. Laag ste inschrijver de heer John Lysaght, limited, te Bristol voor f 30.300. 3°. De levering van den metalen bovenbouw van 21 bruggen. Laagste inschrijver de „Société Anonyme des Forges et Ateliers des Constructions de Seneffe" te Seneffe voor f 26.084. Te Veldhoven zijn den 7 des namiddags 3 boer derijen afgebrand, Door den bliksem zijn den 7 te Houten eene boerderij met 5 varkens en eenige biggen en te Noord laren 5 arbeiderswoningen afgebrand. Den i brachten de leden van het 5e congres van blindenonderwijzers een bezoek aan de Prins Alexander stichting te Bennekom welk dorp met vlaggen en eerepoorten versierd was. Aan den ingang werden zij in het fransch welkom geheeten door den burgemees ter, tevens bestuurslid der stichting. Prof. W. M. Gunning, voorzitter-bestuurder, sprak hen bij het bin nentreden in het duitsch toe. Alles werd in oogen- scbouw genomen de kinderen maakten vlechtwerk en zongen liedjes, terwijl een op de harmonica speelde, Alle gasten roemden deze stichting en prezen de wijze van beheer. Na het gebruik van eenige ververschingen keerden zij naar Amsterdam terug waar des avonds het congres gesloten werd. Na de sluiting liet het muziekkorps van het Parijsche blindeninstituut zich nogmnals hooren in het Paleis voor Volksvlijt welk concert wederom levendig toegejuicht werd. Den 8 is de boerderij van G. de Haan in den IJpolder afgebrand, waarschijnlijk door het broeien van bet hooi. Een kalf kwam in de vlammen om, Den 8 is te Tessel in het openbaar aanbesteed het maken van een grintweg van den Burg naar de Kooglaagste inschryver was de heer J. de Vaal te Gouda voor 20500. Den 8 is te Utrecht voor de fransche taal o.a. geslaagd de heer A. van Katwijk te Amsterdam. Den 9 heeft te Hilversum voor het eerst een zwemwedstrijd plaats gehad in de zwem- en badinrich ting bij den aanvang des jaars opgericht. Den 9 is in het Noordbollandsch kanaal bij Am sterdam de schipper van een uit Purmerende afkomstig vaai tuig doordat hij met de voeten in de jaagliju verward geraakteoverboord gevallen en verdronken. De twee concerten door de Strauss-kapel den 9 en 10 te Amsterdam in den tuin van den Park- schouwburg gegevenwerden ieder door ongeveer 2500 personen bezocht. De ministers van binnenl. zaken en waterstaat zijn te 's Gravenhage van hun bezoek aan de antwer- pensche tentoonstelling teruggekeerd. De min. van bui- tenl. zaken heeft den 10 met verlof de residentie ver laten zijn ambtgenoot, do min. van justitieis tijdelijk met het beheer van dat departement Leiast. Den 10 is aan de station te Haarlem de trein komende van IJ muiden tegen den in beweging zijnde Zandvoortschen trein geloopen waardoor een achttal passagiers lichte verwondingen bekwamen. Aan het materieel van laatstgenoemden trein vooral is vrij be langrijke schade veroorzaakt. Tot burgemeester van Wognum is benoemd de heer A. Commandeur, secretaris dier gemeente. Hare tante knikte met het hoofd. „Het zou mij innig verheugen, wanneer uw broeder bij ons wilde blijven," zeide zij, „maar ik geloof, dat hij baron Menken die hem uit de handen van Cadama bevrijdde, niet verlaten zal. Francesco heeft hetzelfde bloed als gij en dat is het ongetwijfeld ook wat den romeinschen advocaat eene streep door diens rekening trok Francesco heeft hetzelfde goede hart als gij en zal zijnen weldoener niet alleen willen laten, en dit te mee';, daar hij zeer aan Menken gehecht is. Ik geloof overigens, dat wij ons over uwen broeder het hoofd niet be hoeven te breken, want wanneer hij bij Menken blijft, zal hij zeker niet minder goed worden behandeld, dan bij ons." Lucia streek met de hand over haar voorhoofd. „AVAt toch het vooroordeel doet," begon zij opnieuw. „Van alle menschen die ik in den loop der jaren heb leeren kennengevoelde ik voor den baron altijd de grootste antipathie. Ik begreep niet, hoe papa dezen mmdien ik voor een intrigant hield, zijne vriend schap en zijn vertrouwen schenken kon. De tegenzin, dien hij mij inboezemde, groeide echter aan tot haat toen ik toevallig ontdektedat hij in het bezit was van een geheim dat de familie Hackert betrof. Ik heb Menken zwaar beleedigd toen hij mij dit niet wilde openbaren nu weet ik waarom hij het niet deed en nu kan ik mij de raadselachtige woorden ver klaren waarmede hij toen weigerde. Hij waakte over mij hij wilde eerst den vijand vernietigenopdat deze mij niet later nogwanneer ik alles ontdekt had, met het gif van den laster schaden kon. Zeer veel heb ik jegens hem goed te maken hoe gaarne en van gan- scher harte echter zal ik dat trachten te doen 1" Mevrouw von Sporken gaf hare nicht met vriendelijke woorden te kennen hoezeer zij het met haar eens was en vermaande haar toenom voorloopig niet al te veel nog te spreken. Lucia zag in dat dit noodzakelijk was en sloot de oogen en uit den kalmen glimlach op haar gelaat leidde bare tante af, dat de beelden, die haar omringden, niet meer afschrikwekkend konden zijn. In de afgeloopen week hebben zich te Leeuwarden 21 gevallen van rondvonk vertoond meer dan in de daaraan voorafgaande week. Volgens het Dagblad heeft de firma L. J. Ent hoven en Co. een 40 tal harer arbeiders, wegens gebrek aan werk moeten ontslaan. In de overblijfselen van den op den 28 Juli 1.1. in de Vogelwijkslanden aan de overzijde van het IJ verbrande boerenplaats is eene klomp goud gevonden afkomstig van gesmolten gouden tientjes, ter waarde van ruim 160. De gemeente Bergen op Zoom heeft voorloopig tot 1888 ontheffing gekregen van de verplichting tot oprichting eener burger dag- en avondschool en de gemeente Arnhem, voor zoolang de krachtens raads besluit van 20 Juni 1885 op te richten avondschool voor handwerklieden ten genoegen van de regeering in stand wordt gehouden. De gemeenteraad van Brielle heeft met ééne stem meerderheid een voorstel tot het invoeren eener progressieve inkomstenbelasting verworpenmaar be sloten, de eigen aaDgifte af te schaffen en te vervangen door ambtshalven aanslag door burg. en weth. met aanzienlijke verhooging der vermindering voor kinderen. Tot den 14 is te Amsterdam de inschrijving opengesteld op 110 obligatiën a 1000 elk van de 5 pets. geldleening, groot f 600 000, ten laste van de Ooster-Stoomtrammaatschappij te Utrecht en tot den 22 op de 2e serie, groot/81000, der 4 pets. geldleening, groot 243 000, ten behoeve van de uitbreiding en verbetering der gemeentelijke gasfabriek. De Vereeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer te Amsterdam had tegen den 7 een 60tal vereenigiugen tot het houden eener bijeenkomst opgeroepenom te beraadslagen over de viering van een nationaal feest in de hoofdstad op den 31„den Prinsesjesdag". Onder de opgekomenen waren ver scheidene afgevaardigden die verklaarden eerst hunne Vereeniging te moeten raadplegen. Met het oog daarop werd geen besluit genomen en de vergadering verdaagd tot den 10 des avonds die echter niet is doorgegaan. In eene byeenkomst van bestuurderen van enkele°ver- eenigingen werd daartoe besloten met het oog op den geringen beschikbaren tijd van voorbereiding. In de weesinrichting te Neerbosch, tellende eene bevolking van meer dan 800 personen heeft zich in do laatste twee maanden geen enkel ziektegeval voor gedaan dat gedurende de 22 jaren van haar bestaan nog niet was voorgekomen. Wijlen de beer mr. H. A. van Dijkin leven raad van legatie te 's Gravenhageheeft bij uiterste wilsbeschikking aan de koninklijke bibliotheek aldaar zijne geheele bibliotheek atlassen kaarten, platen en plaatwerken vermaakt en aan de Herv. Diakonie te Amsterdam f 5000 beide legaten vrij van rechten. Duitsche onderdanen in Nederland verblijf hou dende moeten zich voortaan ter verkrijging of tot het doen legaliseeren van door hen benoodigde stukken, rechtstreeks zonder van tusschenpersonea gebruik te maken wenden tot het ministerie van buitenl. zaken te Berlijn, daar aan verzoeken, door anderen uit hun nen naam gedaan geen gevolg wordt gegeven. Te Veuloo is op last van het geneeskundig staats toezicht een der openbare pompen gesloten als scha delijk voor de gezondheid. Benoemd tot hoofd der handwerkschool te Bo- venkarspel mej. E. P. de Nes te Heerenveen. Te Meppel trachten eenige ingezetenen het ste delijk muziekkorps te verbeteren zij hebben aan den gemeenteraad verzocht, de gemeentelijke toelage van f 400 tot f 800 te verhoogen. De maatschappij ter bevordering van landonlgin- ning op de vlakte van het Zwolsche diep keert over 1 Aug. 188431 Juli 1885 een dividend uit van f 16.10 per aandeel van f 500 tegen 17,15 in het vorig dienstjaar. De biezen, die in 1883 voor/14119 verpacht'werden, brachten slechts 8205 op. Sedert dien dag nam Lucia snel in beterschap toe. Nu zij hare innerlijke kalmte teruggevonden had, keerde ook hare veiloren kracht weder, Lucia herstelde met den dag. Het duurde niet lang meerof docter Bier- mann vergunde haar het bed te verlaten, kleine wan delingen door den tuin te doen en vóór den middag eenigen tijd op de veranda te vertoeven. Men zat dan als in de goede dagen bijeen Lucia zat, zorg vuldig in kussens en dekens gepaktin een groo- ten armstoel, vanwaar zij het geheele kleine park en daarbuiten den spoorweg en eindelijk de blauwe ein- delooze zee overzien kon, en om haar heen zaten de overige bewoners der villa. De dames waren als ge woonlijk met handwerkjes bezig en de oude Kaad was in zijne courant verdiept, er werd echter meer gepraat dan gewerkt en gelezen maar men vermeed daarbij zorgvuldig de treurige gebeurtenissen van den laatsten tijd weder optefrisschen. Lucia had wel is waar niet kunnen nalaten, ook Dreyfusz nog eens in den arm te nemen en te trachten hem tot vertellen te bewe gen maar de Kaad was niet bizonder mededeelzaam en daarenboven zeer voorzichtig in zijne woorden ge weest. „Wat uwe tante von Sporken heeft gezegd Lux", zoo was hij geëindigd, „behelst alles, wat over deze romantische geschiedenis verteld kan worden. Nu moet gij allereerst zorgen dat de roos weer hare oude kleur en hare oude frischheid terugkrijgtdan bunnen wij later nog eens over de zaak spreken. In uwe tegen woordige zenuwachtige stemming ziet gij alles in een verkeerd licht, dat is niet noodig. En daarmede uit De Kaad zou zeer spoedig zien dat de „roos" zijne vermaning ter harte had genomen. De frischheid van gemoeddie gedurende de herstelling terugkwam tooverde ook weder kleur op de wangen van het meisje en reeds na eenige weken zou zelfs een scherp oog op het glimlachende gelaat van de herstelde geen spoor van het doorgestane groote gevaar meer hebben kunnen ontdekken. In den tijd van Lucia's herstel had een gesprek plaats gehad tusschen den Kaad en Menken waarvan Ds. Hagate Witmarsum heeft voor het beroep naar de doopsgezinde gemeente te Beemster bedankt. De gemeenteraad van Breda heeft besloten tot het doen plaatsen van drie Nortonpompen in de nieuwe buitenwijken aldaar. De gemeenteraad van Woensel heeft besloten, een jachtrecht van 20 te heffen vo >r eiken jager die van de gemeentegronden gebruik maakt. Bij eene verkoopiag eener hofstede onder Wis- senkerke groot ongeveer 7 bunders werd geen enkel bod gedaan. De min. van binnenl. zaken heeft aan den ge meenteraad van Yenloo aangebodeneene som van f 51,100 te brengen op de staatsbegrooting voor 1886 voor het bouwen eener nieuwe rijks hoogere burger school aldaar zoo de gemeente daartoe 30 p.ct. wil bijdragen. De nieuwe school wordt dan gebouwd op een vroeger aangewezen terrein en zal gemakkelijk interichten zijn voor 5jaiigen cursus, terwijl de tegenwoordige voor deze inrichting gebruikte gebouwen weder aan de ge meente zullen worden afgestaan. Uit het verslag omtrent de inrichting voor doof stommen-onderwijs te Rotterdam over 1883/84 blijkt, dat er bij het einde van den cursus 186 leerlingen waren, waarvan 128 kosteloos onderwijs en 92, geheel of gedeeltelijk, kostelooze verpleging genoten, wat een en ander eene uitgave vorderde van 48296.49%. De jaarlijksche contributie der leden benevens de vaste subsidiën van het Rijk de provinciën Zuidholland en Zeeland, de gemeenten Rotterdam, Deifshaven en Hel- levoetsluiszijn niet voldoendeom in de behoeften te voorzien, en sluiten de rekeningen der laatste jaren met een tekort. Doet zich meermalen het geval voor, dat ouders, betrekkingen of weldoeners, zich tot eene jaarlijksche tegemoetkoming in de verplegingskosten verbindende, hiermede na eenige kwartalen ophouden en zich niet tot voortgang laten bewegen door de be dreiging dat de kindereD zullen worden teruggezon den waartegen dan ten slotte het medelijden met de ongelukige kinderen zich verzetis het eene uitge maakte zaak dat zonder buitengewone inkomsten, als giften of legaten op den duur de ïnriehting het getal harer verpleegden zal moeten beperken. Aanvankelijk zal men beproeven verbetering aan te brengen door de jaarlijksche uitkeering voor vergoeding van verple gingskosten te verhoogen van 100 op f 150 en wel op de volgende gronden Aan do behoeftige leerlingen wordt reeds eene groote weldaad bewezen door hun het onderwijs kosteloos te geven bovendien worden de knapen door het aanlee- ren van een beroep of ambacht in staat gesteld na het verlaten van de school in hun eigen onderhoud te voorzien. Voor ieder der knapen wordt aan de bazenbij wie zij hun beroep aanleeren jaarlijks 50 betaald. Verder worden de vrouwelijke leerlingen in alle vakken onderwezen die voor de vrouwen on misbaar zijn om daarmede later in haar onderhoud te kunnen voorzien. Drie onderwijzeressen houden zich dagelijks in de namiddaguren met dit onderwijs bezig en is het lichtelijk te begrjjpen dat ook dit onderwijs belangrijke uitgaven na zich sleept. Verder worden de geneeskundige hulpbenevens de te verstrekken geneesmiddelen mede kosteloos toegediendterwijl aan het onderwijs in den godsdienst, ingevolge de voor schriften van artikel 5 der statuten de noodige zorg wordt besteed. Al is nu verder in de statuten het beginsel eener tegemoetkoming in de verplegings kosten aangenomenzoude deze toch tot de uiterste grenzen moeten teruggebracht worden. Want het kan nimmer de bedoeling der oprichters geweest zijn om een opvoedings-instituut als armbestuur te doen op treden. Opvoeding en opleiding dit moet het hoofd element eener inrichting als deze zijn de verple ging moet overgelaten worden aan de ouders of aan hen, die met de verzorging der misdeelden belast zijn. Den 15 zal de nieuwe station te Delft in dienst worden gesteld. aan het jonge meisje niets gezegd was, ofschoon zij er indirect het onderwerp van was geweest. Den ba ron was weinige dagen na Cadama's dood een nummer der door docter Rahlow geredigeerde courant in handen gekomen waarin nogmaals een de familie Hackert- Selchern betreffend schandaal-artikel voorkwam dat in onbeschaamdheid en leugenachtigheid de voorgaande ver overtrof. De schrijver zonder twijfel Rahlow zelf was stellig nog niet bekend met hetgeen te San Remo en Monte Carlo was gebeurd en hield in het volle vertrouwen op een sensatiemakend slot van het kleine familie-drama zooals hij zich dit als uitge maakt voorstelde, een aantal fantastische beschouwingen. „Zelfs op gevaar atvan nog eens officieel te worden tegengesproken", aldus werd o.a. geschreven, „moeten wij de aandacht onzer lezers nogmaals vestigen op den geheimzinnigen diefstaldie indertijdjuist in den nachttoen de overste v. H.-S. stierfbij dezen aan huis plaats vond. Ons op gewichtige gronden steunend vermoeden dat het bij deze inbraak die zonderling genoeg tot zoo goed als geen onderzoek en volstrekt niet tot vervolging der daders aanleiding gaf, te doen was om belangrjjke familiepapieren schijnt nu in alle doelen bevestigd te worden. Naar ons namelijk door eene persoonlijkheid die tot bedoelde kringen in zeer nauwe betrekking staat en wier geloofwaardigheid geen twijfel toelaat, geschreven wordt moet de nalatenschap van den overste onrechtvaardig verdeeld zijn, daar de hoofderfgename ondanks het volkomen in alle vormen opgemaakt testamentgeen recht had er aanspraak op te maken. De gestolen documenten moeten door iemand, die met den overste zeer bevriend wasslechts daarom uit den weg zijn geruimd, omdat zij daarvan de bewijzen bevatten. Reeds zeer spoedig zal het geheim dezer ingewikkelde zaak kunnen worden blootgelegdde oplossing van dit raadsel zal tevens eenen diepen blik doen slaan in zekere maatschappelijke kringen waarvoor een eerlijk man huiveren moet Wordt vervolgd. ~f"

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2