Cïüerlci. S AATÜ-LOT 14 IJ. Nr. 20727 1000 Ns. 7735 en 14707 f 400 Ns. 1958 en 6154 f 200; Ns. 1116, 1500 en 9975 f 100. Dins<iag ftft .4ug. 3e Ifist. Nr. 14556 f 20000; Nr. 10850 5000; Ns. 5370, 7344 en 8206 1000 Ns. 5405 8787 en 20850 200; Ns. 1115, 5089, 6182, 9836, 11713, 14674 en 16503 100. glgUgcafigcfte ftertchica. 1. VOOR JONGELIEDEN BENEDEN 14 JAAR. De heer W. M. Oppedijklid der Staten van Friesland en van den gemeenteraad van IJlstis voor de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Dokkum ter vervanging van den heer Attema de candidaat der anti-revolutionairen. De stoomschepen der maatschappij „Nederland" zullen tengevolge van het besmet verklaren der haven van Marseille voorloopig Genua aandoen zonder dat daardoor evenwel het tijdstip van verzending der brie venmail uit Nederland eenige verandering ondergaat. De oudste der dienstdoende adjudanten van Z. M. den Koning in 1849 als zoodanig benoemd de heer E. G. L. W. van Heemskerck, gepens. generaal-majoor, indertijd aanvoerder van het Euxemburgsche honds- contingent, is te Wiesbaden ovet leden. De oud-luitenant-kolonel der infanteriejhr. Pickenghe is te 's Gravenhage overleden. De gemeenteraad van Monnikendam heeft aan dien van Amsterdam een adres gericht, ter ondersteuning der tram-concessie-aanvrage van de heeren Sanders c. s. De opgaven voor de verlangde wand- of grond- oppervlakte voor de door het genootschap Arehitectura en Amicitia te houden tentoonstelling bunnen alsnog geschieden tot den 15 terwijl de inzendingen den 19 te Amsterdam moeten zijn. Voor het le gedeelte van het notarieel examen is geslaagd de heer S. Brandenburg, Purmerende, voor het tweede gedeelte de heer O. M. F. Haffmans, Helder. Het verspreide bericht als zou de gevierde dichter en redenaar, pastoor B. van Meurste Kui lenburg gevaarlijk ziek zijn blijkt ongegrond. 10 Aug., 2e kl., le lijst. De eerste proeven van telefoongeleidingen onder water zijn in Duitschland vrij goed geslaagd. Thans beproeft men het in de Vereenigde Staten op grootere schaaler wordt een telefoondraad onder water door gelegd van 1300 mijlen tusschen Halifax, Nieuw Schot land en Gloucester in Massachusets. Gelukt deze proefneming dan wil men een onderzeeschen telefoon kabel aanleggen tusschen Nieuw-York en Europa. De russische fabriekstad Kineschma in het gouver nement Kostroma is geheel afgebrand. Andere t'jden, andere zeden. Bij gelegenheid van het huwelijk van den prins van Battenberg met de dochter van koningin Victoria werd ook een feest gegeven aan het hofdienstpersoneel, dat zelfs gedeeltelijk werd bijge woond door het vorstelijk bruidspaar, waaruit men kan zien, dat de hoogere kringen dat personeel evenzeer trach ten te vriend te houden, als de bezoekersvan publieke plaatsen en koffiehuizen dit doen met het geven van fooitjes aan ober- en andere soort van kellners enz. Ten allen tijde zullen aan die soort betrekkingen de lasten wel evenredig zijn geweest met de lusten maar zeker is het, dat die lasten vroeger heel wat meer be- teebenden dan tegenwoordig. Ziehier bijv. een uittrek sel uit het reglement voor het dienstpersoneel aan ons stadhouderlijk hof in de XVIIde eeuw. „Voor de Stadhouder opstaatmoeten zijn kleeren geschuierd en ordelijk op de tafel gelegd worden de schoenen en laarzen gepoetst en onder de bank gezet versch water en een schoone banddoek in gereedheid zijn. Zijn Exellentie moet voorts netjes aangekleed wordenen alles wat hij aflegtzorgvuldig opge borgen." „De spijzen bij ieder maal behooren in goede volg orde te worden opgedischtzonder storten en de schotels met een buiging afgenomen. Indien het ge beuren mocht dat een der bedienden aan een of auder knabbeldeof vinger of mond aan de spijzen brachtdan zal men hem heete of brandende spijze doen eten, als geneesmiddel voor zijne gulzigheid. „Een iegelijk is gehouden om zoodra hij daartoe gehouden wordtonder het maken van een buiging nader te tredenen met heldere en hoorbare stem vóór te danken. Indien hij daaronder stotteren of haperen mochtontvangt hij zes knippen voor den neus." „Dient iemand aan tafel met vuile handen dan zal bij hebben te doenalsof hij ze wieseh terwijl een an der er water over gieten een derde ze met scherpe roeden afdroogt totdat ze bloeden van 's gelijken zoo iemand ongekamd verscheen die zal duchtig geroskamd worden met een roskam in den paardenstal." „Het tafellaken moet met éénen worp worden ge spreid ieder bord moet een servet hebbenen de zoutvaatjes behooren dagelijks met versch zout te wor den gevuld. De kaarsen moeten ter gepaster tijd worden binnengebrachten gestadig gesnoten steeds te begin nen met de plaats waar de hoogste gast zit. Eindelijk moet het tafellaken ordentlijk worden afgenomen en zullen de knechts met een strijkaadje vertrekken. Alles op straffe van zes knippen op den neus." „Een elk die zich in de tafelgesprekken mengt of grinnikt om wat er gezegd wordtzal men doen buigen, totdat hij niet meer kan en ieder, die overluid scha tert krijgt vier tikken op de vingers." „Al wie een glas te vol schenkt, en het dan met zijn eigen mond leeger drinktontvangt zweepslagen." „De bediende, die een vuil glas aanreiktmag kiezen tusschen vier oorvegen of zes knippen voor den neus." „Na den eten zal aan iederen gast met voegsamen eerbied een waschkom en een schoone handdoek wor den aangeboden. Bij gebreke straf als boven." „Daar het schandalig en onverdragelijk in dienst boden is dat ze lang tafelen zoo wordt geboden, dat aan hen die er meer daD een kwartier over zitten het eten voer den neus zal worden weggenomen. "Wat moeten, bij veel overtredingen, sommige neu zen er raar hebben uitgezien (Yad.) Dezer dagen zou een fransch goochelaar in een schouwburg te Konstantinopel eene voorstelling geven, toen die door de politie verboden werd op grond dat de Eranschman vroeger in eene samenzwering tegen den Staat zoude zijn betrokken geweest. De samenzweerder wendde zich tot het gezantschap van zijn land en de zaak werd aan zijne majesteit den Sultan medrgedeeld die den artist bevel gaf om voor hem te goochelen. De beheerscher der geloovigen was zoozeer in de wolken over de behendigheid van den Fransehman dat hij hem eene ridderorde en honderd vijftig pond sterling sebonk. Den volgenden avond gaf de goochelaar eene open bare voorstelling voor eene dichtbezette zaal. Zekere Johnny Skae te San Francisco die eenmaal voor minstens tien millioen dollars goed was is dezer dagen in die stad in armoode gestorven. Hij kwam in Californië, toen bij nog een knaap was en bestudeerde de telegraphie. In de dagen dat de vier goud-koningen Flood O'brien Mackay en Fier de mijnen van Virginia en Californië tot ontwikkeling brachten was hij aangesteld bij de „California Tele graph Company". Mackay en Fair stonden van Virginia uit in gere gelde telegraphische gemeenschap met Flood en O'Brien te San-Francisco en maakten bij het wisselen van depêches van cijferschrift gebruik. Het mocht Skae gelukken, achter het geheim er van te komen en daardoor was hij van alles op de hoogte wat de mijnen betrof en wisteenige dagen vroeger dan het groote publiek wanneer er iets bijzonders op til was. Johnny stak al het geld dat hij bijeen kon krijgen in de mijnen en verdiende er drie millioen dollars aan. Er volgde echter een „Krach" en hy werd beambte in een hospitaal. Later verdween hij van het terrein tot ongeveer een jaar geleden toen een politie-agent te San Francisco hem smoordronken op straat vond liggen. Hij werd naar het poiitie-bureau gebracht en daar bleek het, dat de man, die eenmaal over millioenen had te beschikken tot de grootste armoede was ver vallen. Een amerikaansch blad deelt mede dat onlangs zes duitsehe landverhuizers spoorloos verdwenen zijn en dat zekere Christiaan Paulsen uit Sleeswijk Holstein die eenige maanden geleden naar Amerika kwam twee honderd dollars heeft uitgeloofd voor hem, die ze weet te vinden. Paulsen kocht te Davenport fin den staat Iowa) eene boerderij en het beviel hem er zoo goed. dat hij eenige weken geleden zijne bruid, Nicolina Wacker, schreef om onmiddellijk over te komen. De bruid ging dan ook op reis, vergezeld door Peter Behrens J ihan Junge, Anna Rosz Anna Hansen, Marie Hasz en Margaretha Ellessen allen jongelieden. Zij kwamen einde Juni te Nieuw-York aan en namen plaatskaartjes naar Davenport. Den 2en Juli arri veerden zij te Chicago waar zij twee rijtuigen namen om naar een ander spoorwegstation te gaan. Behrens ging in het eene rijtuig en Junge met de vijf meisjes in het andere. Toen Behrens aan het station kwam wachtte hij geruimen tijd maar de reis- genooten kwamen niet opdagen hij doolde den geheelen dag in de straten rond, maar slaagde er niet in ze te vinden en daarop vertrok hij des avonds alleen naar Davenport. Hij zocht dadelijk Paulsen op en vertelde hem het raadselachtig voorval; deze wachtte nog eene week in de hoop dat de vermisten zouden terecht komen, maar toen hij niets omtrent hen vernam, zond hij een be kende naar Chicago, die de engelsche taal machtig was, om daar naar de verdwenenendie geen van allen Engelseh spraken te zoeken en de politie van de ver dwijning te verwittigen. Tot nog toe is het niet gelukt, eenig spoor te vinden. Te Parijs is dezer dagen uitspraak gedaan in een proces tusschen den homoeopaath, doctor Anastasio Alvarez en de hertogin van Medina-Celi. De geneesheer had de hertogin voor eene kortston dige geneeskundige behandeling zes honderd duizend francs in rekening gebrachtde dame vond die nota onbeschoft en weigerde te betalen waarop Alvarez een proces begon. De rechtbank kende den eischer, die zijne vordering op den onmetelijken rijkdom der hertogin grondde, een honorarium van vier en tachtig duizend francs toe en veroordeelde hem in de kosten der procedure. De uitslag is voor den doctor daarom zoo teleurstel lend omdat de hertogin teneinde een geruchtmakend proces te vermijden hem hooger som geboden had dan de rechtbank thans heeft toegestaan. Dinsdag 11 Aug. Amsterdam. In de heden gehouden algemeene ver gadering der maatschappij tot Nut van het Algemeen werd eene motie vau het departement Assen tot het onveranderd behoud der kweekschool met 611 tegen 330 stemmen verworpen evenals met 700 tegen 219 stemmen een sub-amendement van het departement Leeuwarden tot schorsing der uitvoering en tot benoe ming eener commissie van onderzoek. Ten slotte is bet amendement der departementen Amsterdam en Haarlem om het besluit van 1883, voor zoover aan het hoofdbestuur de keuze der plaats van vestiging is overgela ten, intetrekken en eene commissie van 7 personen te be noemen tot het uitbrengen van rapport op de vraag, welke plaats de meest geschikte is en door de eerstvolgende Algemeene Vergadering deze plaats te doen bepalen aangenomen na eene bijvoeging van bet departement Rotterdam, met 591 tegen 439 stemmen. Morgen wetsbehandeling. Parijs. Thans is te Marseille een cholerahospitaal geopend. De cholera heeft zich ook te Avignon vertoond. Brussel. De rechtbank heeft de aanklacht- wegens laster van den gewezen minister-president van Luxen- burg, tegen de dagbladenwelke hem van beursspel beschuldigden ongegrond verklaard. Door eene commissie uit de bestuursleden is den heer mr. D. P. van Leeuwen, den 10, den dag, waaroP hij vóór 10 jaar de betrekking van Dijkgraaf van de Hondsbossche zeewering en duinen te Petten aanvaardde, een prachtig album van blauw pluchemet zilver gemonteerd, aangeboden, bevattende de portretten der leden. Blijkens het in dit nummer voorkomend uittreksel uit het verslag der inrichting voor doofstommen-onder wijs te Rotterdam over 1883j84 wordt de jaarlijksche uitkeering voor vergoeding van verplegingskosten van f 100 tot f 150 verhoogd en zal dus ook voor Vrouwtje Grootkerkuit deze gemeentedat meerdere bedrag moeten worden uitgekeerd. Wanneer dus de inteeken- lijst, evenals telken jare geschiedt, den ingezetenen dezer dagen weder zal worden aangeboden drukken wij den hartelijken wensch uitdat de menschliovende pogingen van den stadgenootdie zich het lot der on gelukkige Vrouwtje Grootkerk aantrekt, met goeden uitslag zulien worden bekroond en bij velen een mede lijdend hart en eene open beurs zullen vinden. Onder de aangenaamste verrassingen van de laatste dagenbehoort zeker wel diewelke het weder den belangstellenden in den gecostumeerdeu zwemwedstrijd Zindag 1 1. bereidde. Was de Zaterdag d. a. een ware gure herfstdag en hadden reeds velen der deelnemers die zieb hadden aangegevenbesloten niet mede te dingen naar den prijsde Zondag stak zich plotseling in een feestkleed en de zon schitterde vroolijk trotsch op hare overwinning op de elementen. Het water had niet noemenswaard geleden onder den grooten toevloed van regen en boodmet eene temperatuur van 65 graden Fahrenheit, eene aangename verfrissching aan. Had het bestuur der Alkmaarsche Zwem- en Bad inrichting nu 2 jaren geleden de wedstrijden op touw gezet en zeer veel voldoening van zijn werk gesmaakt, meende het toch het aanbod van de ten vorigen jare opgerichte Alkmaarsche Zwemclub om de organisatie en de leiding van den jaarlijkschen wedstrijd overtenemen, met het oog op de financiëele zijde der zaak voorna melijk, niet te moeten weigeren. We! was de deelneming niet zoo groot als een vorig jaar, maar de krachten van vele zwemmers bleken op verrassende wijze ontwikkeld en zeker is het gehalte van den wedstrijd hooger geweest dan vroeger. Zeer moeielijk was dan ook nu en dan de strijd en vaak werd de prijs met een punt of eene seconde ver schil gewonnen. De uitslag is als volgt: Snelzwemmen op den buik. Afstand 40 el 5 Deelnemers. Prijs J. P. Bosman, 37 seconden. Eer volle vermelding J. P. Ohmstede, 42 sec. Snelz wemmen op den rug en Duiken vervielen wegens niet genoegzame deelneming. Fraaizwemmen, met vrijoefeningen. Te behalen punten 25. 5 Deelnemers. Prijs J. Keuter, 18 p. Eerv. Verm. J P. Ohmstede, 17 p. 2. VOOR GEOEPENDEN. Snelzwemmen op den buik. Afstand 40 el. 9 Deelnemers. Prijs P. v. d. Horst, 35 seconden. Eer volle vermelding J. P. Moerbeek 38 sec. Snelzwemmen op den rug. Afstand 40^el. 5 Deelnemers. Prijs P. v. d. Horst46 seconden. Eer volle vermelding j. Koster50 sec. Fraaizwemmen, met vrijoefeningen. Te be halen punten 25. 7 Deelnemers. Prijs G. Scalé, 21% p. Eervolle vermelding H. J. Vonk en H. Siebert Ooster, ieder 20 p. Duiken naar een voorwerp. 7 Deelnemers. Prijs D. J. Bosman 40 seconden. Eervolle vermelding J. J. C. Moerbeek50 sec. Boegsprietloopen. 13 Deelnemers. Prijs P. v. d. Horst, 18 seconden. Eervolle vermelding G. Scalé 19 sec. Tobbenwedstrijd. 5 Deelnemers. Prijs D. J. Bosman 53 seconden. Eervolle vermelding C. Bos man Jr., 60 sec. Eene zwemoefeningdoor eenige leden der Alk maarsche Zwemc'ub, voorstellende „Redding van Dren kelingen", waarbij de methode te volgen by het op wekken der levensgeesten bij drenkelingenpractisch werd voorgesteld en eene zeer aardige oetening door eenige leden van den Voorbereidenden Cursus De Batavier voorstellende „de kluchtige Hengelaars die zeer in den smaak viel van bet publiek, legden beide getuigenis af, dat een groot aantal zwemmers zich ook met kleederen aan vry en gemakkelijk in het water weten te bewegen. Verrassende springoefeningen, snel en vlug uitgevoerd, besloten het pogramma. Na een woord van dank door den voorzitter der Alkmaarsche Zwemclub, den lieer J. C. Moerbeek, aan allen, die het hunne hadden bijgedragen, om den wedstrijd te doen slagen inzonderheid aan den heer G. S alé en den zwemmeester W. Ouborg, werden de prijzen aan de winners uitgereikt. Moge deze naar wensch afgeloopen wedstrijd menigeen die nog niet genoeg doordrongen is van het nut en de noodzake lijkheid der zwemkunst, tot andere gedachlen hebben gebracht en opwekken, om, door hetzij ah lid, hetzij als donateur tot de Alkmaarsche Zwemclub toetetreden, ook op practische wijze blijken daarvan te geven. De secretaris der Zaanlandsche Zailvereeniging de heer H. Leenhard Avis was met zynen boeier, Betsy, naar hier gekomen om den wedstrijd bijtewonen.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3