No. 96. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885, V K IJ 1> V 14 AUGUSTUS. ONZICHTBARE HANDEN. Deze Courant wordt Dinsdag», Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele ltijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: ©fftcicel CBcbccIte. Bnitxulanb. ISinneuIanb. De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het primitief kohier van het Patentrecht, over het dienstjaar 1885/6, op 10 Augustus 1885 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe belas tingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolgingen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 13 Aug. 1885. A. MACLAINE PONT. BELGIE. Den 8 is het internationaal spoorweg congres in het Paleis der Academie te Brussel door den minister der spoorwegen, den beer van den Peere- boom, met eene toespraak geopend. Na den aanwezigen een welkomstgroet te hebben gebracht verklaarde hij zich te verheugen over de groote deelneming aan dit congres, om vervolgens de geschiedenis te schetsen van bet aanleggen der spoorwegen in Belgiedat thans spoorwegen ter lengte van 4356 mijlen bezitwaarvan 3109 door den Staat geëxploiteerd worden. Hij geloofde, dat naar evenredigheid geen enkele Staat zooveel spoor wegen bezit. In 1835 bedroegen de invoer en de uit voer van Belgie 180.000.000, in 1882 f 2.700.000.000. Die vermeerdering kon men grootendeels aan de spoor wegen toeschrijven. Verder deed hij uitkomen dat dit congres het eerste in zijne soort waser waren wel bijeenkomsten in Duitschland en Frankrijk geweest, maar nooit een congres als dit. Hij hoopte dat deze vereeniging van afgevaardigden uit alle landen tot eene meer besliste uitkomst zou leiden en daaruit een internationale Unie zou geboren worden die tarieven, spoorwegwijdte en tal van andere zaken zou vast tellen en met vrucht werkzaam zijn gelijk de Post- en de Telegraaf-Unie. De heer Brameafgevaardigde van Frankrijkbeantwoordde den minister en verklaarde zich geheel met dezen wensch te knnnen vereenigen. Verscheidene andere afgevaardigden voerden nog het woord. De heer Fassiaux secretaris-generaal van het belgische departement voor spoorwegen, werd tot voor zitter benoemd. Olficiëele afgevaardigden van vele Staten waren tegenwoordig zelfs de nieuwe Congo Staat was vertegenwoordigd. Het congres duurt acht dagen. De Kamer heeft den 12 het wetsontwerp tut wijzi ging der kieswet in zijn geheel aangenomen met 73 tegen 41 stemmen. DUITSCHLAND. Graaf Kalnoky, de oostenrijksche minister van buitenlandtche zaken kwam in den oeh- teud van den 12 te Berlijn aan omna een kort oponthoud de reis naar Varzin voort te zetten. 82) Toen Menken dit artikel gelezen had, begaf hij zich terstond naar den handelsraad om met dezen te be raadslagen hoe deze nieuwe schandelijke aanval op de eer van Lucia het best kon worden afgeslagen. Drey- fusz was woedendzijn breed gelaat was rood van toorn en zijne stevige vuist daalde meermalen op de tafel neer. „Ongeloofelijk, ongeloofelijk riep hij uit, „men kan bijna niet gelooven, dat er schepsels zijn, die, alleen om eene ellendige wraak te koelensteenen werpen naar het hoofd van een onbeschermd meisje, een meisje, dat geen dezer schurken ooit iets in den weg beeft gelegd? Wacht, wacht, rekels wij zijn nu aan het opruimen, ook gij komt allen aan de beurt, al hebt gij gemeend u te kunnen laten verdedigen door hem, die nu nog slechts door eene hoogere macht kan wor den geoordeeld Natuurlijk beste Menkeu zal ons eerste werk zijnom Rahlow dadelijk wegens laster en beleediging aanteklagen." „Daar de kerel na het gebeurde met Waldauincafé Bauer niet meer mot een eerlijk man raag vechten zal er niets anders overblijven," antwoordde de baron. „In alle gevallen zullen wij de aanklacht niet tegen Rahlow persoonlijk moeten richten, maar tegen den erken den redacteur en den uitgever van het blad; zooals ik echter de verhoudingen bij deze courant ken, zal Rahlow toch gedwongen zijn, zich als schrijver van het bewuste artikel bekeud te maken en wij kunnen dan hemzelf bij den kraag nemen. Daar ik dezer dagen toch naar Berlijn terugkeerzal ik een en ander zooveel mo gelijk bespoedigen. Het doet mij leed dat de jour- nalistische ploertenstreek van Rahlow de zaak nu toch nog voor de rechtbank brengtmaar alleen ter ENGELAND. De oud-minister Chamberlain heeft den 6 te Hall eene rede gehouden waarin hij o. a. deed uitkomen dat het conservatieve ministerie thans eene buitenlandsehe staatkunde volgde, door zjne leden met alle macht bestreden, (oen zij in de oppositie waren, en dat zij bezig waren naar een vrede te streven, dien zij toen als vernederend voor Engeland hadden voorgesteld. Naar zijne meening trachten de conserva tieven thans de gunst van het volk te winnen door groote gematigdheid; mochten zij echter aan het bewind blijven, dan zouden zij het land spoedig weder in moeie- lijkheden brengen. De voorzitter en eenige leden van den gemeenteraad te Parijs stellen te Londen een onderzoek in naar den aard en de inrichting van het armwezen, in het bijzon der Daar de instellingen, bestemd tot nachtverblijf voor behoeftigen die geen onderkomen hebben. In de nabijheid van Cbollentonin het graafschap Northumberland, heeft zich een cholerageval met doode- lijken afloop voorgedaan. De Koningin heeft aan generaal Wolseley den titel van burggraaf verleend. Lagerhuis. Den 11 is bij derde lezing de wet betreffende den aankoop van pachtgoederen in Ierland aangenomen en den 12 die tot verbetering der arbei derswoningen. Bij acclamatie werd een voorstel aangenomenom aan de engelsche strijdmacht in Soedan dank te betuigeu voor de diensten door haar verricht. Ierland. De voortvluchtige directeur der Munster- bank te Dublin, Farquharson, is den 8 failliet verklaard. Voor zijne inhechtenisneming is eene som van f 6000 uitgeloofd. FRANKRIJK De gemeenteraad van Moulins heeft bij breedvoerig toegelicht besluit beslist, dat het thans door den bisschop aldaar bewoonde gebouw tot een museum zal worden opgericht. Den 9 werden te Marseille 23 sterfgevallen aan cho lera aangegevenden 10 35 en dsn 11 39. De gemeenteraad heeft thans een krediet van f 50000 toegestaan voor het nemen van maatregelen in het belang van de gezondheid der ingezetenen. Den 9 zijn bij 4 verkiezingen voor de algemeeDe raden de republikeinsche kandidaten gekozen; bij eene verkiezing moet herstemd worden tusschen Paul Bert een radikaa! en een conservatief. Den 10 zijn te Parijs ten aanschouwe van eene tal rijke volksmenigte de moordenaars Gaspard en Mar- chandou ter dood gebracht. De president der republiek had afgewezen een verzoek om verandering der straf. OOSTENRIJK HONGARIJE. Den 8 heeft te Wee- nen terecht gestaan Charles Boydell de engelschman, die uit die plaats dreigbrieven aan den heer Gladstone geschreven had, nart het doel om hem geld af te persen en gelijke poging tot geldafpersing waagde tegen twee wille van Lucia wier naam nu nog meer op de tong zal komen, dan reeds het geval is in alle andere op zichten schijnt het mij daarentegen zeer wenscbelijk dat ook de rechtbank in deze zaak een woord mede- spreekthet oordeel der wereld zal daardoor slechts te zuiverder zijn. In ieder geval moet in Rahlow een voorbeeld gesteld worden daar anders het scliandelijke artikel tot nieuwe praatjes en verzinsels aanleiding geven zal." „Natuurlijk natuurlijk beijverde de Raad zich te beamen „misschien vinden wij als wij Rahlow aan klagen, ook uit, wie er nog meer achter zit en ontdek ken wij dengene die hem het artikel in de pen heeft gegevenwant Cadama zelf schijnt mij toe veel te slim te zijn geweestdan dat hij zou gewenscht hebben, dat eene zaak, die nog niet als uitgemaakt kon worden beschouwd openbaar werd." „Naar mijn vermoeden heeft de studentde neef van onzen overste Rahlow de stof tot zijn artikel geleverd", merkte Menken op. „Ik stel mij voor, dat de verloopen muzenzoon ongeduldig zal geworden zijn, misschien ook wantrouwend jegens zijnen beschermer Cadamaen daarom op zijne eigene hand aan het werk is gegaan De jonge Hackert is echter waar schijnlijk door Cadama niet geheel in het geheim ingewijd wie zal de reden daarvan opgeven en daaruit laat zich de vergissing met het „gestolen" document verklaren, waarvan het artikel spreekt. Nu, dat is hetzelfde ik zal zorgendat ook Rahlow niet aan den arm der gerechtigheid ontsnapt en met hem hoop ik den laatste van Lucia's tegenstanders uit het veld te hebben geslagen Drie dagen na dit gesprek lieten de baron en Fran cesco zich bij Lucia aandienen om afscheid te nemen. Menken zag er bleek en mat uit en ook de jonge Campaguees die in een elegant reistoilet verscheen dat hem voortreffelijk stond keek niet vroolijk. Terwijl Francesco op Lucia's dringend verlangen gedurende haar herstel reeds meermalen de villa had dames te Lymington en Chiawick. Hij werd aan twee der drie misdrijven schuldig verklaard en tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld met één dag vasten per week na den afloop dier straf wordt hij uit Oostenrijk eebaDnen. Uit de behandeling dezer zaak bleek dat hij 25 jaren oud en van goede familie was en eene be hoorlijke opvoeding genoot. Na den dood van zijnen vader erfde hij ruim f 30.000waarmede hij zich in Australië een bestaan trachtte te verschaftenmaar dit mislukts. Hij keeide toen naar Europa terug en werd te Weenen in hechtenis genomen omdat hij de rekening van zijn hótel niet kon voldoen. Zijne vrienden hielpen hem zijne schulden af te doen en zonden hem geld om naar Engeland terug te keeren maar hij bleef te Weenen, geraakte daar weder in schulden en ten tweeden male in hechtenis. Toen werd hij ver dacht vau de schrijver te zijn van de dreigbrieven door Gladstone en audere personen ontvangen. Hij bekende, die brieven geschreven te hebben, maar beweerdeniet geweten te hebben wat hij deed. Hij kende de personen niet, aan wie hij geschreven had; hij had hunne namen slechts toevallig vernomen en de beschuldigingen verzonnen van de zaken die hij open haar dreigde te maken, als men hem geen geld zond. Zijn verdediger trachtte hem als iemand van gekrenkte geestvermogens te doen voorkomen. De Keizer heeft den 8 het groote schuttersfeest te Inshrück bijgewoond. SPANJE. Den 10 werden 3724 cholera gevallen aangegeven waarvan 1386 met doodelijken afloop terwijl de opgaven uit verscheidene provinciën nog ontbraken. Den 11 4405 gevallen, met 1661 dooden, waarvan 35 en 19 te Madrid. De aartsbisschop van Sevilla bezweek o. a. aan die ziekte. VEREENIGDE STATEN. Volgens het verslag vau het ministerie vau landbouw over Augustus is eene kleine verbetering gekomen in den stand der katoen. Het gemiddelde is 96£. De oogst is eenige dagen ten achteren vooral in de Atlantische Staten. Het gewas heeft slechts weinig van droogte, regen en insecten geleden. De stand van maïs heeft zich verbeterd de opbrengst zal 26 a 27 schepel per acre zijn een op brengst, sedert 1880 niet overschreden. De gemiddelde stand van zomertarwe is lagerde opbrengst wordt thans geschat op 6 miljoen schepel beneden ue raming van 1 Juli. De gemiddelde opbrengst van haver wordt geschat op 96 van rogge op 94 van garst op 92. Den 8, des avonds is te Doniawerstal eene groote boerenwoningbehoorende aan den heer jhr. mr. J. A. Lycklama a Nijebolt, waarin stalling voor ongeveer 100 stuks vee in den winter, door het broeien van het hooi afgebrand. 1 ezochtzag Menken het meisje voor de eerste maal sedert den beslissenden avond en zijn oog schitterde van voldoeningtoen Lucia hem hartelijk tegemoet kwam en hem de hand toestak. „Komt gij afscheid van ons nemenmijnheer von Menken?" zeide zij, „juist nu ik weder vroolijk begin te worden dat is niet aardig van u Ik hoop dat uwe reis van korten duur zal zijn en wij u spoedig zullen weerzien „Ik ben van plan om naar Berlijn terug te keeren, freule waar ik nog eenige dringende zaken te regelen heb waarheen ik vandaar den wandelstaf richten zal weet ik op het oogenblik nog nietmisschien naar Japan, misschien ook naar Indiëmisschien naar Noord Amerika De jaren van mannelijke kracht loopen bij mij ten eindeen ik wil mij de overblijvende nog ten nutte maken om die deelen van den aardbol te zien waarmede ik nog niet bekend ben." Eene uitdrukking van teleurstelling vertoonde zich op Lucia's gelaat. „O, mijnheer von Menken", riep zij, „dan hebben wij weinig kansu spoedig weder te zien En ik had er mij zoo op verheugd datnu aan alle kanten klaarheid verkregen is, tusschen ons een enger en vriendscbappelijker verkeer zou komen en dat het mij vergund zou worden weder goed te maken wat ik uit wantrouwen en vooroordeel misdaan heb. Geloof mij, mijnheer von Menken, ik heb innig berouw, u zoo te hebben miskend en ik smeek umij vergiffenis te schenken voor alles, waarmede ik u met en zonder bedoeling gekrenkt en beleedigd heb." De oogen van den baron openden zich wijd en eene diepe zucht van verlichting Bteeg uit zijne borst. „Gij weet nietfreule hoe gelukkig mij uwe woorden makeual moet ik bet verzoek om vergiffenis ook weigeren. Gij hebt mij nooit gekrenkt en nooit be leedigd omdat ik nooit een oogenblik vergeten heb dat uw hart voor geen slechte neigingen vatbaar is. Gij waart oprecht jegens mij en toondet mij openlijk

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1