Dan 8 ia te Enschede het gymastiekfeest aange vangen. De gymnasten gingen in optocht naar bet atadhuiawaar zij ontvangen werden door den burge meester De oefeningen werden door een talrijk publiek met belangstelling bijgewoond. Den 8 ia bet bouwen eener nieuwe lagere school te Schooten aanbesteed aan den Jaagaten inschrijver P. Rings te Velaen voor f 5554. De hoogste van 26 inschrijvers was voor f 6860. Den 9 heeft zich in de nabijheid van Utrecht een soldaat doodgeschoten In den nacht van den 9 op den 10, ongeveer 3 uur, is te Bergen op Zoom een felle brand uitge broken in de stalhouderij van M. H. Janssen aan de Stationstraat, die met het daarin aanwezige hooi afge brand is. Paarden en rijtuigen werden met moeite gered; één paard bad reeds drie brandwonden bekomen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Den 10 is door de Hollandsche Spoorwegmaat schappij aanbesteed 1°. het maken van ophoogingen wegen en slootenhet leggen van houten kokers voor waterafvoer en het maken van houten laudbruggen met bijbehoorende werken tot uitbreiding van het sta tions-emplacement 's Gravenhage. Minste inschrijver de heer M. A. J. Taverne te 's Gravenhagevoor 25.386; 2®. het ophoogen en verbreeden van den spoorweg tusschen Amsterdam en Sloterdijk met bijbe hoorende werken voor eene spoorverbinding met de gasfabriek Haarlemmerwegbewesten Amsterdam. Minste inschrijver de heer C. van Boven te Amsterdam, voor f 20.248. Het ministerie van justitie te 's Gravenhage was den 10 gesloten ten blijke van rouwbetoon over den dood van den oud-minister van justitie Modderman. Den 10 is te Utrecht voor de enaelsche taal o.a geslaagd mej. J. J. Buysing Damsté te Velsen en voor de fransche taal mej. V. J. Maureau te Amsterdam. Den 10 werd te Amsterdam eene vergadering gehouden van de nederlandsche banketbakkersvereeni- ging waarop door den heer Spoor eene St. Nicolaas stuif-, vorm- en snijmachine werd getoond waarmede in één uur 50 pond deeg kan worden verwerkt. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 10 be sloten tot het aangaan eener 4 pet. geldleenicg van 54000 ter voldoening der kosten van twee nieuw gebouwde scholen en andere werken. Den 10 is te Amsterdam door het gemeente bestuur aanbesteed het verbouwen der openbare lagere school der le klasse No. 19 aan de Laurierstraat. Laagste inschrijver de heer H. C. Dorlas aldaar voor f 13100. Aan de harddraverij den 10 te Akersloot ge houden namen 10 paarden deel. De prijs, een haam, werd gewonnen door het paard, genaamd Betje, van den heer A Kapteic door hem zeiven bereden en de premie, een hooldstel, door dat, genaamd Mietje, van den heer Jb. Blokker, berijder K. Blokker. Den 10, des morgens, hebben de pontonniers uit Dordrechtonder bevel van kapitein de Bruynbij Oosterbeek nabij bet Drielsche veerin 2 uren tijd eene brug over den Eijn gelegd waarover de artillerie met volle bespanning is gegaan. Des namiddags werd die oefening nabij Eenkum herhaald. In den nacht van den 10 op den 11 is te Be verwijk eene koe door den bliksem dood geslagen en bij de gemeente Eijp de bliksem geslagen in eene boerenwoning aan den "Westdijk van de Beemster, behoorende aan den heer Brantjes te Purmerend en bewoond door Jb. Stuyt, die zich met zijn gezin te nauwernood kon redden. Van de 15 den 10 en 11 te Amsterdam voor de hoofdacte geëxamineerden zijn 3 toegelaten, namelijk de dames M. 0 Slothouwer te Leiden, G. A. J. Goteling Vinnis te Haarlem en J. M. van der Voort te Zaandam. Den 11 is het stoffelijk overschot van den heer mr. A. E. J. Modderman op Eik en Duinen te 's Gra venhage begraven. De regeering was bij die plechtig heid vertegenwoordigd door de ministers van justitie, binnenlandsche zaken en financiën terwijl zich tal van personen aan den stoet aansloten, o. a. zijne oud ambt- uwe verachting, want gij meendet, dat ik deze verdiende dat smartte mij welmaar het be- leedigde mij niet. Doch het verledene is voorbij en het goede van het menschelijk leven misschien het beste is: te kunnen vergeten. Laat ons hetgeen ons smartte achterlaten en van de toekomst spreken." Lucia stak Menken de hand toe en deze kuste die. „Ik schaam mij tegenover uw verheven zin en uwe edelmoedigheid, baron", antwoordde het meisje „en dat is wel de minste straf, die mij treffen kan. Zjjt verze kerd, dat ik nooit vergeten zalzoolang ik leef, dat de onzichtbare handen die mij kwaad wilden berokkenen, door eene evenzeer onzichtbare hand die slechts mijn bestwil beoogdeteruggeslagen zijn. De innigste vriendschap moet die zijn welke uit vriendschap ont spruit, en ik geloof het gaarne. Tot nu toe waart gij mijn vijandzoo meende ik nu echtermijnheer von Menken zal geen macht der aarde meer onze vriend schap kunnen schokken." De baron boog het hoofd hij wilde de tranen niet laten zien die hem overvol als zijn hart wasin de oogen waren gekomen. „En Cecco vroeg Lucia verder en wendde zich tot haren broeder. „Wilt gii ons ook verlaten „Wees niet boos op mij Lucia", antwoordde de Campagnees met eenen hoogen blos, „wanneer ik aan de uitnoodiging van den baronom met hem mede te gaan gevolg geef. Ik doe het gaarne blijf ik in uwe nabijheid dan zou de wereld er altijd weder aan herinnerd worden dat onze moeder eene arme verlaten vrouw is geweest en dat uw broeder eens door den allerlaagsten handenarbeid zijn brood moest verdienen. Dat behoeft niet zij is slecht genoegom u deze feiten te doen gevoelen 1" „CeccoCecco riep Lucia uit en hare oogen wer den vochtig „gelooft gij dan dat ik mij voor mijne moeder en mijnen broeder schamen zal Laat de menschen vrij praten en elkander vertellenwat en zooveel zij willenik bekommer mij daarom nietwant genooten als minister, vertegenwoordigers van de Leid- scheAmsterdamsche en Groninger hoogaschoolen vertegenwoordigers der rechtsgeleerde ptrs. De mi nister van justitie Bprak eene rede uit waarvoor de broeder van den overledene dank betuigde. Aan de den II te Noordschermeer gehouden ring- rijderij voor ongehuwde paren, werd door 25 paren deel genomen. De le prijs werd behaald door P. de Boor- der en Guurtje Termeulen de 2e door W. Glijnis en Aagje de Vries de 3e door P. Tollen en Dieuwertje Bessen de 4e door C. Kuiper en Lizette Tolle, allen uit de Schermeer. Op de algemeene vergadering der leden van de maaLchappij tot Nut van 't Algemeen van den 11, die geopend werd door eene sierlijke rede van den voorzitterprofessor Mr. H. P. G. Quack werd ten aanzien van den stichting der kweekschool voor bewaarschoolhouderessen nog ingetrokken een amen dement Dokkum om den wensch uit te spreken dat bet hoofdbestuuralvorens tot de stichting over te gaan, de rente van het aanwezige geld kapitaliseere totdat de vereischte som verkregen is. Het sub amendement van Botterdam dat op het door Amster damHaarlem voorgestelde amendement werd over genomen, komt hierop neder, dat de te benoemen commissie van onderzoek rekening moet houden met een cyfer van ten hoogste f 80000 voor kosten van stichting en van ongeveer f 6000 voor jaarlijkscbe kosten. Den 12 werd bij de behandeling van het ontwerp der nieuwe wet een voorstel Amsterdam e a., om art. 1 te doen luiden het doel der maatschappij is algemeen volksgeluk te verspreiden, verworpeu met 536 tegen 386 stemmen zoodat gehandhaafd is als doel der maatschappij de bevordering van algemeen volksgeluk naar de beginselen van den christelijken godsdienst. Het voorstel Amsterdam om art. 4in bijzonderheden omschrijvende de bemoeiingen der maatschappijte doen vervallenwerd aangenomen met 546 tegen 355 stemmen. Een voorstel Gouda en Zwolle, om in art. 9 te lezen wie van zijn belangstelling in de maatschappij op uitstekende wijze heeft doen blijkenkan door de algemeene vergadering op voorstel von het hoofdbestuur of van eenig departement tot lid van verdienste worden be noemd werd bij acclamatie aangenomen. Hetzelfde gebeurde met eenige andere wijzigingen van administra tieven aard waaronder de bepaling, dat de algemeene vergadering voortaan zal worden gehouden des Woensdags na Pinksteren. Het amendement Amsterdamom te bepalen, dat de voorzitter der maatschappij zijne woon plaats te Amsterdam moet hebbenwerd bij accla matie aangenomen daarentegen datom te bepalen, dat minstens negen leden van het hoofdbestuur te Amsterdam moeten wonen in plaats van zes te en zes buiten die gemeentewerd verworpen met 504 tegen 402 stemmen. Het voorstel Amsterdamom de lOjarige wetsherziening te laten vervallenwerd verworpen het voorstel van het hoofdbestuur, om de eerste gewone algemeene vergadering na het in wer king treden dezer wet te houden des "Woensdags na Pinksteren 1887, werd bij acclamatie aangenomen. Het gewijzigde ontwerp werd ten slotte met alge meene stemmen aangenomen. Een voorstel Wolvega, Alkmaar, Sneek e. a. om jaarlijks 1500 uit te trekken voor het verleenen van medailles enz.dat uit de wet vervallen waswerd met zitten en opstaan verworpen. Het wordt "in het vervolg aan de departementen over gelaten. Een voorstel van het hoofdbestuur om 1000 te zijner beschikking te stellen om daarmede reis en verblijfkosten te vergoeden van sprekers die zich be reid verklaren in departementen buiten hunne woon plaats voordrachten te houden over onderwerpenin verband staande met het streven der Maatschappij onder gestelde voorwaardenwerd met eenige wijzi ging aangenomen met 592 tegen 398 stemmen. Met 452 tegen 425 stemmen werd besloten aan het departement Arnhem geene verdere ondersteuning te verleenen tot bevordering van het onderwys in handen arbeid. Daarna werd de vergadering gesloten. ik heb maar al te dikwijls ondervondenhoe weinig waarde hun oordeel heeftBaron Menken zeide met rechtdat de mensch alleen staande kan blyven wanneer hij vergeten kan en wat bindt u aan het verledene. Gij zijS jong en draagt een hart in de borstdat voor al het goede en schoone licht ontvan kelijk ishet zal u dus niet moeielijk vallenuwe geestelijke gaven nog meer te ontwikkelen. Bovendien, beste broeder vergeef mij wanneer ik dit punt aanroer zijt gij niet meer de arme jongen van vroe ger. Ik veracht den boozen Mammon die het hart versteentik misken echter geenszins den machtigen invloed dien hij naar buiten uitoefent. God zij dank ben ik rijkgij behoeft mij dus niet te bedanken wanneer ik een deel van mijn vermogen te uwer beschikking stelindien iets in onzen tijd zonder idealenin staat isde algemeene achting af te dwingen dan is het zeer zeker het geld." Francesco viel voor zijne zuster op de knieën en bedekte hare hand met gloeiende kussen. „Ik begrijp uLucia", riep hij bewogen „en weethoe goed gij het mij meentHet zal mij ech ter niet afbrengen van mijne overtuiging, dat ik slechts eenen last voor u ben en uwe maatschappelijke positie in den weg sta wanneer ik bij u blijf. Aan mijnheer von Menken heb ik het te danken dat ik ontrukt ben aan een twijfelachtig bestaan en hij wil zich mijn lot ook verder aantrekken laat mij bij hem blijven 1" „Vergeef mij freule" nam de baron nogmaals het woord „dat ik mij in uw gesprek meng. Ik heb Francesco leeren kennen hij is als eene heidebloem die niet tusschen enge muren bloeien en slechts in de vrije natuur ontluiken kan. Ik heb Francesco echter ook leeren liefhebben en daarom zou ik hem gaarne bij mij houden. Hij zal mij iederen dag en ieder uur aan u herinneren en dit zal hem mij nog dierbaarder maken. Evenals mijD edele overleden vriend, uw aangenomen vader, u als kind tot zich Te Zandvoort is den 11 tot lid van den gemeen teraad gekozen de heer M. van der Schinkel Cz. met 56 stemmen tegen 26 op den heer C. L. E. Kaufmann en zulks in de plaats van den heer J. R. Boerlage, die zijne benoeming niet aangenomen beeft. Den 11 is aan den heer jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude te 's Gravenhage bij gelegenheid van zijn 80en verjaardagdoor een 12tal leden van het centrale comité der anti-revolutionaire vereenigingen een fraai album aangeboden, voorzien van vele hand- teekeningen. Te Leiden hebben de schuttersna afloop van de oefening op den 11, zich verzet tegen een kapitein, die tegen een schutter op- of aanmerkingen gemaakt bad. De officier vluchtte eerst in een winkel en werd later onder politiegeleidevergezeld van eene groote volksmenigte, waaruit eenige steenen geworpen werden, naar het politie-bureau gebracht. De menigte ging na aanmaning daar kalm uiteen en de kapitein naar huis. De geneeskundige inspecteur voor Friesland en Groningen heeft den 11 het roodvonk te Leeuwarden epidemisch verklaard; te Groningen, waar die verkla ring reeds den 22 Maart werd gegeven werden in de vorige week nog 14 personen aangetast, terwijl 3 per sonen overleden. In de den 11 te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het Werkliedenverbond „Patrimonium" werd verslag uitgebracht omtrent den toestand van het verbond, waaruit bleek, dat het thans telt 47 afdeelin- gen met 4834 leden en dat de ontvangsten in 1884 beliepen f 517,03waaronder een batig saldo van f 199,70 en de uitgaven f 313,86%. De heer jhr. mr. Elout van Soeterwoude werd bij acclamatie tot eerelid benoemd. Na langdurige bespreking over het bij de 2e Kamer aanhangige wetsontwerp tot regeling van den kinderarbeid werd eene motie aangenomen, waar bij zoowel dat ontwerp als de wet van den heer van Houten afgekeurd werden en tegen het misdadig ex- ploiteeren van kinderen voorziening bij het strafwetboek werd gevraagd. De aftredende bestuursleden N. J. H. Slegt en J. Witmond werden herkozen en de heer van Balen gekozen in de plaats van den heer S. Verhoef. Tot eereleden werden benoemd de heeren J. A. Worm- ser en ds. W. H. Gispen, beiden te Amsterdam; ds. v. Hoogenhuyze, te Dordrechtjbr. mr. Bicbon v. IJssel- monde en ds. van Andel te Leeuwarden. De door gunstig weder begunstigde wedrennen te Clingendaal werden den 12 niet druk bezocht. De uitslag was als volgt 1° Wedren op do vlakke baan voor paarden 3 jaren en ouder eigendom van Nederlanders en bereden door Nederlandsche gentlemenridersafstand 2400 elingeschreven 4 deelnemers waarvan 3 waren opgekomen. Prijs een kunstvoorwerp van ongeveer f 500uitgeloofd door den heer C. J. van Ouder- meulenbehaald door Bambin eigenaar luitenant Metelerkamp. Tweede aankomende Princes Charlotte eigenaar baron van Brienen van de groote Lindt. 2». Harddraverij voor Nederl. paarden gespannen voor tweewielige rijtuigen, alktand 2400 el. Ingeschreven 20 deelnemers. Opgekomen 17. Prijs f 500 werd ge wonnen door David II, eigenares wed. Kneppers, rijder F. van der Burgde premie 150door Emma eigenaar H. J. Peters; het derde aangekomene was Concordia, eigenaar W. J. H. Albers. 3°. Internationale hurdle race (Handicap) afstand 3200 elingeschreven 7 deelnemerswaarvan 3 op kwamen, Prijs f 1500, uitgeloofd door de Maatschappij „Zeebad Scheveningen", Boleroeigenaar Hertog van Hamilton. Tweede aankomende was Togaeigenaar Vicomte L. de Buisseret. Derde Hernette Hunter van mr. Pall Mali. 4°. Ciingendaalcap. Internationale wedren op de vlakke baan voor paarden bereden door gentlemen riders, afstand 3200 el. Ingeschreven 11, deelnemers 2. De geringe deelneming wekte teleurstelling daar er geen strijd was. De prijs, een kunstvoorwerp van ongeveer f 600, aangeboden door baron van Brienen nam, zoo wil ik Francesco als mijnen zoon beschou wen, en freule Lucia", Menken glimlachte„ver laat er u op, dat ik een goed vader voor hem zal zijn. Om deze reden echter moet ik de som gelds die gij Francesco zoo grootmoedig aanbiedtvan de hand wijzen ook ik ben niet arm en Cecco zal mijn erf genaam zijn." Lucia was ten hoogste verrast over dit blijk van grootmoedigheid van Menken. Een zonderling gevoel overviel haartoen zij den blik van den baron met eene eigenaardige uitdrukking op zich gevestigd zag het was haar te moedealsof zij zich nederbuigen moestom den handkus te beantwoorden, dien hij haar zooeven gegeven had. In een oogwenk was Menken een geheel ander mensch in hare oogen geworden zy begreep nietdat zij voor dezen man, wiens woorden en daden getuigenis aflegden van eene zeldzame groot moedigheid eens zulk een onuitroeibaar wantrouwen had kunnen koesteren. Zij had zoo gaarne het gesprek nog langer willen voortzetten maar Menken drong op heengaan aan daar hij den avondtrein naar Parijs nog wilde halen. „Vergeet den ouden vriend niet geheel freule Lu cia", zeide Menken en hij hield de hand van het meisje in de zijnetotdat hij bad uitgesproken„gij staat aan den vooravond van eene lange reeks geluk kige dagen en men wordt zelfzuchtig in bet geluk zegt de wereld En nu nog één ding Lux, vergun mij dat ik u bij het afscheid noemzooals ik u noemde toen gij nog een kind waart ik ga van hier met het dankbare gevoel, dat gij mij nu begrijpt, dat alle wantrouwen uit u verdwenen is, dat gij in mij werkelyk slechts den welmeenenden vriend ziet. Zal dat altijd zoo blijven „Altijd, mijnheer von Menken", antwoordde Lucia, den blik van den baron beantwoordende. „Vaarwel dan, Lux God bescberme u Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2