STAATS-LOTKRIJ. xtllcrlci. gsletjratigche Berichten. jfiarfot- cu ficarebcrichlcw. van de Groote Lindfcwerd gewonnen door Cosmos eigenaar Hertog van Hamilton. Tweede aankomende (Hern, the Hunter) van mr. Pall Mall. 5° Clingendaal stakes. Internationale wedren. Deel nemers 7. Prijs: Queens Colour, van baron Ed. von Oppenbeim. Tweede aankomende Maria, van L. Evelyn. Derde aankomende Surprenant, van baron Delataille. 6' Officiers steeple chase. Deelnemers 5. I rijs Brunswicher, van jhr. Boreel. Tweede aankomende Hike, van luit. Sanders. Bij dezen rit werden drie ruiters uit het zaal geworpen. 7°. Internationale prijs. Deelnemers 13. Prijs Corsir, van H. Everts premie Maarten van Rossem van id.; derde aankomende Biegawoyeigenaar Kolkman. 8°. Visitors Stakes. Deelnemers 3. Prijs Maria van L. Evelijn tweede aankomende Lempronie van sir Edwards; derde aankomende Alarm, van J. G. Huitink. Werden de kinderen der laagste klassen van de openbare school te Koedijk, die zich aan gering school verzuim schuldig gemaakt hadden den 6 in den Bpeelfcüin te Alkmaar onthaald, den 13 hebben de leerlingen der hoogste klassen per stoomboot een uit stapje naar Haarlem gemaakt. Te Utrecht is met 444 van de 625 geldige stem men tot lid der Provinciale Staten gekozen de heer J. C. van Eelde, liberaal; de heer jbr. W. von Wran- gel auf Lindenberg bekwam 167 stemmen. De politie heeft te Rotterdam een duitscher aan gehouden d e in zijn geboorteland onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot 3 jaren gevange nisstraf was veroordeeld wegeni manslag en op het einde van Juli uit de militaire strafgevangenis te Dres den was ontvlucht. De algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk heeft met 13 tegen 5 stemmen verworpen de voorstellen om ten behoeve van de kweekelingen der vrije universiteit het reglement voor het proponentsexamen te wijzigen. De heer A. Smit is op nieuw benoemd tot bur gemeester der gemeente Viissingen. De geneeskundige raad voor Gelderland en Utrecht heeft naar aanleiding van een id zijne laatste vergade ring genomen besluit de aandacht der geneeskundigen in die provinciën gevestigd op de groote waarde van goed verrichte koepok-inëntingen. Hij herinnert dat, zoo na zorgeloos verrichte inentingen later bij de ingeënten pokken uitbreken de tegenstanders der koe- pok-inënting hieruit wapenen smedenom de zaak der inënting in wantrouwen te brengenen dat het onverantwoordelijk is een inëntingsbewijs in te vullen en te onderteekenen, zonder zich vooraf persoon'ijk van den uitslag te hebben vergewist. Ook worden zij uit- genoodigd hunnen invloed in de buisgezinnen te willen aanwenden, om de kinderen meer en vroeger dan thans te doen inënten. De gemeente-secretaris van Witstelling werf is verdwenen. De koninklijke maatschappij „de Schelde" heeft in 1884 66D verlies geleden van f 80.339. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft ge weigerd te voldoen aan het verzoek van den rijksar chivaris in Noordbrabant, om de in het gememte-ar- chief berustende oude rechterlijke archieven af te geven. Thans is de tusschenkomst van den minister van binnenl. zaken ingeroepen. Het bestuur der tramwegmaatsebappij te Dordrecht geeft met 1 Sept. a s. abonnementskaarten uit ten dienste van de schoolgaande jeugd welke uitsluitend gangbaar zullen zijn tijdens de uren van begin en einde der schooltijden. Den 19 September wordt te Purmerend bij gele genheid der tentoonstelling van de maatschappij van Fandbouw eene nationale barddraverij gehouden van paarden van zessen kiaar, bereden onder den man prijs 300 premie f 100. De heer P. W. van der Lem den 3 tot lid van den gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin gekozen, heeft voor die benoeming bedanktde nieuwe stemming heeft den 24 plaats. Den 5 en 6 September wordt te Helder de jaar- lijksche bloemententoonstelling van Ploralia gehouden. Den 7 Sept. en volgende dagen wordt te 's Gra- venhage het examen gehouden van commiezen voor de betrekking van commies verificateur. In de commissie voor dat" examen is o.a. tot lid benoemd de heer E. Franken controleur te Helder. De min. van waterstaat heeft onlangs aan den heer H. Linseingenieur te 's Gravenhage, tot 31 December 1886 voorloopig vergunning verleend tot indijking en droogmaking van het Hoornsche Hop en de Goud-Zee, onder bepaling dat zij voor goed zal worden verleend: indien 1<>. vóór dien tijd zijn overge legd de verschillende door Ged. Staten van Noord holland goedgekeurde overeenkomsten met de bij die onderneming betrokken gemeente- en polderbesturen getroffen moetende worden en waartoe de grondslagen reeds voor het meerendeel gelegd zijn 2°. het bewijs geleverd is dat het voor die onderneming benoodigde kapitaal gestort is en 3°. eene nader te bepalen waar borgsom gestort is. De indijking zal zich uitstrekken van de Nek, ten noordoosten van Schellinkhout, tot aan de Nes, ten zuid-oosten van Monnikendam, met insluiting van het eiland Marken en ruim 12000 bun ders omvatten. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Hy- politushoef en Stroe op Wieringen ds. P. K. Bijl te Edam. De heeren C. Koker Cz., te Broek in Waterland, Th. J. Daniëls te Landsmeer en P. J. Verdam te Mon- nickendam zijn geplaatst op de voordracht voor penning meester van het waterschap Waterland. Den 10 werd door den gemeenteraad van Rijp op verzoek eervol ontslagen de heer H. P. Benit als gemeente-secretaris en benoemd tot waarnemend ge meente-8ecretaris de heer W. J. ten Dam Ham. De minister van waterstaat heeft bij brief van den 6 aan de 2e Kamer medegedeelddat hij het wetsontwerp tot regeling der gemeenschap door electro- magnetische telegrafen, waarvan art. 1 voor eenigen tijd door haar verworpen isverlangt in te trekken. Te Rijp heeft zich eene commissie gevormd be staande uit de heeren Bok DilHalbesma, van Aken, Zonnevijlle en de Graaff, met bet doel om 31 Aug. a s., den verjaardag van prinses Wilbelmina feestelijk te herdenken. De kinderen der openbare school zullen op dien dag onthaald en het volk in de gelegenheid gesteld worden om feest te vieren. Daartoe zal men volksspelen geven terwijl de gymnastiekvereniging Bato hare medewerking toegezegd heeft om den luister van bet feest te verhoogen. Ten einde de noodige gelden bijeen te krijgen ver voegde de commissie zich aan de huizen der ingezetenen; de inzameling gaat zoo goed dat het feest als vast gesteld kan beschouwd worden. 12 Aug., 2e kl., 3e lijst. Nr 5377 2000 Ns. 4692 en 5416 f 1500 Nr. 1738f 1000; Ns. 13746, 18050 en 19726 400: Ns. 6437, 11712, 14383, 16763 en 17359 f 100. Donderdag 13 Aug. 4e l||st. Geen hooge prijzen gevallen. Op de rivier voor Dordrecht werd den 8 's morgens het schip Wilhelm door den hevigen wind zoodanig geslingerd dat de zwaarden moesten worden nederge- laten.°Terwijl men hiermede bezig was, werd een eveneens voor anker liggende ijzeren schuit met zulk eene kracht tegen bet roer van de Wilhelm gedreven, dat het touw, waarmede de helmstok aan den mast was vastgemaakt, losgerukt en de 13jarige dochter van den schipper over boord geslagen werd. Door den sterken stroom verdween het meisje terstond onder het dwars in de rivier liggend schip maar ook op hetzelfde oogenblik sprong haar 20jarige broeder haar na dook onder het schip doch te vergeefsdoor twee in de nabijheid liggende schepen en den sterken golfslag verloor hij d(Tdrenkelinge uit het oog. Pogingen met dreggen, door onderscheidene schippers aangewend om haar lijk op te visscben bleven mede vruchteloos. De correspondent van den Pester-Lloyd te Karlsbad vertelt het volgende omtrent een eerste onderhoud dat Bismarck met doctor Schweninger had. Wat den vorst bewoog den geneesheer te consul tee'ren weet ik niet; maar zooveel is zeker dat hij hem liet roepen. De doctor liet zich door den rijkskanselier diens lijdensgeschiedenis vertellen en deedtoen hij gereed wasallerlei vragen. Aanvankelijk gaf Bismarck bereidwillig antwoord maar toen er geen einde aan het vragen kwam werd hij van seconde tot seconde ongeduldiger en gaf aan zijn ongeduld ten slotte met da barscbe opmerking lucht:„Vraag niet zooveel!" Op vasten en volstrekt niet onderdanigen toon ant woordde Schweninger „Zeer goed Durchlaucht, wan neer ge echter genezen wilt worden zonder dat men u iets vraagtmoet ge een veearts laten komen die geneest zonder te vragen." De vorst was sprakeloos van verbazing over het on beschofte antwoord en wierp den geneesheer een woe denden blik toedie er echter volstrekt niet door van streek geraakte. Er volgde eene tamelijke lange pauze en toen zeide de vorst" zeer kalm „Als het dan niet anders kan vraag dan in 's hemels naam verder maar ik verwacht dan ook van u dat ge u als geneesheer even hoogst bekwaam zult toonen als in qualiteit van lomperd." Men schrijft aan de Amsterdammer Evenals bijna alle polders, heelt ook de Eilandspolder zijne quaestie tusschen eigenaren van hoog en van laag gelegen landerijen. Het land ten Noorden van de Rijp en Graft, uitmakende de bannen Grootschermer en Schermerhorn, ligt laag en dat ten Zuiden en Westen van beiden plaatsen hooger, terwijl bovendien de grond soort van dit laatste verschilt met de eerste. Het hooge, voor het grootste deel uitmakende de bannen Graft en Rijp bevat zeer veel veen. Dewijl nu gedurende de laatste jaren het waterpeil geregeld werd naar het lage land, begint de veenlaag van het hooge geheel uit te drogen zoodat wanneer het niet aanhoudend regent het°laatste land slechts weinig voorbrengt. Om daarin verbetering te verkrijgen is er onder de eigenaren en gebruikers van land in de bannen Graft "en de Rijp een adres aan het bestuur van den polder in omloop geweestwaarin verzocht wordt om over te gaan öf tot verhooging van het peil voor den geheelen polder, of, indien dat niet wel mogelijk is tot afscheiding van de beide bannen en dan tot ver- hoo"ing van het peil enkel voor het afgescheidene deel. Dit adres verwierf blijkens het groot getal handteeke- ningen algemeenen bijval. De instemming zou nog grooter geweest zijn indien zij die van bet vaarwater gebruik maken, geraadpleegd waren, want, in weerwil van de belangrijke sommen voor het uitbaggeren der slootenjaarlijks besteed gebeurt het weldat bij een stevigen Zuidenwind de slooten droog worden en de boeren hunne koeien niet kunnen melken. Dat de hoop op goed succes algemeen is behoeft dus niemand te verwonderen. In het kamp der Soedaneezen te Berlijn heerschte Vrijdag j.l. groote opschudding. De troep die uit vijf mannen en eenige vrouwen en kinderen dromedarissen enz. enz. bestaathad te Praag een contract verbroken en een aanklacht was ingediend tengevolge waarvan de „impresario" Abderrahman Ef- fendi el Gindi uit Cairo tot het betalen eener boete van duizend mark was veroordeeld gelijke boete was ook aan den troep opgelegd. Gindi betaalde beide boeten maar thans weigerden de vijf mannen om hun aandeel terug te gevenkozen een hunnerAli Eechmitot chef en zetten de kunst reis voor eigen rekening voort. Gindi reisde de ontrouwe makkers na en wist te Berlijn te verkrijgen dat de rechtbank een bevel tot in beslagneming gaf. Vrijdagsavonds verscheen een ambtenaar met twee politie-agenten bij de Soedaneezen en vertelde hun iet doel zijner komst. De Afrikanen wilden het geld niet goedwillig afstaan en men begon henniettegen staande heftig protestte fouilleeren. Ali Fechmi liet dit rustig toe en weldra vond men in een lederen gordeldien hy om het middel droeg een groot aantal gouden muntstukken hij ging er toen toe over zijn aandeel van tweehonderd mark te betalen. Met den tweeden Soedanees Mahommed Hamed Bey uit Soeakim gebeurde hetzelfde en ook hij betaalde. De derde Abdoel Tamm een echt zoon der woestijn had met steeds toenemende verontwaardiging het onderzoek gevolgd. Toen de beurt aan hem kwam verweerde hij zich krachtig en schreeuwde in gebroken Duitsch „L ever hier liever hier" daarbij wees hij op zijn hals en maakte een gebaar alsof hij die doorsneed „maar geen geld geveneerder bloed bloed 1 Thans kwamen ook do overigen in verzet, snelden naar hunne hutten en wapenden zich met hunne kromme lange messen. Zes politieagenten te voet en twee te paard werden nog te hulp geroepen maar het was te laat in den avond geworden om nog iets te doen. Den volgenden dag brachten de Soedaneezen hun beklag bij den Turkschen gezant in maar deze ontving ben alles behalve plezierig en liet hen wegens weder- spannigheid arresteeren. Gindi was hier echter niet mede gediend hij nep de bemiddeling van den consul van Turkije Zwicker in en onderhandelde geruimen tijd met de gevangenen, die daarop weder in vrijheid werden gesteld. Zij hielden echter hun woord niet om de zaak uit de wereld te maken en de gerechtelijke ambtenaar zal dus nog eens met de wilde zonen der woestijn te doen krijgen. Donderdag 13 Aug. Raamsdonk. Heden zijn alhier ruim 20 huizen door brand vernield. Berlijn. De verlaging der telegraaftarieven door Duitschland op het telegraafcongres voorgesteld stuit af op het verzet van den engelschen afgevaardigde. De hoofdinspecteur van den waterstaatde heer Caland te 's Gravenhageen onze stadgenootde heer J. W.Welcker, ingenieur van den waterstaat alhier, zullen zich naar wij vernemen eerlang voor eenige maanden naar Brazilië begeven. Die reis zal strekken tot bet voldoen aan eene van de Braziliaansche regeering ont vangen opdracht om rapport nit te brengen over de ontwerpen, die zijn opgemaakt voor de verbetering dei- in het zuiden van Brazilië gelegen riviergenaamd Rio Grande do Sul en voor de opruiming van den drempel of baar die zich voor den mond der rivier in zee heeft gevormd en de vaart van diepgaande zeeschepen belemmert. Wanneer het door den Koning te verleenen verlof, dat van wege de Braziliaansche regeering voor genoemde heoren aan de Nederlandsche regeerin» is aangevraagd, tijdig mocht worden ontvangen, za? het vertrek naar Brazilië den 20 dezer uit Bordeaux plaats hebben. Met genoegen doen wij deze mededeeimg daar die opdracht opnieuw een bewijs is hoe onze ingenieurs in den vreemde worden gewaardeerd. BURGERLIJKE stand. GETROUWD. 13 Aug. David Meiboom en Geertrui Impeta. 11 Aug Hendrika D. van Gerrit Terhaak en Elisabeth Maria 11AUS Chrisïóffelina Kleberg. - Cornells, Z. van P.eter Mie- nis en Trijntje Deugd. 12 Grietje, D. van Reindert Nierop en Grietje Kuijk. 13 - KlaasjeD. van Alexander Franciscus Rombout en Grietje Peereboom. Griet|e D. van Dirk Kogeren Aaiije Prins. Cornelia, D. van Adnanus Cornells Mooi) en Maaike Wierda OVERLEDEN. 1C, 11 Aug. Cornelis, Z van Dirk Hildering en Leentje Wiedyk, 16 d. 12 Bartholomeus Willem, Z. van Mr. Gerard Wttewaall en Adèle Crommelin bijna 5 m. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 13 Augustus. P. d. J., G. W-, B. D, W. L., C. A. E., P. S C d. V., P W. B. en L. F. v. U., allen zonder vaste woonplaats be- delarij', de acht eersten 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht, de laatste 14 dagen gev. u-j.u.k in H S en J V. beide zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding, ieder 14 dagen gev. en opzending naar een bede- LarsgejStickt. beide zonder vaste woonplaatsbede larij in verbinding, ieder 14 dagen Amsterdam 12 Aug. Aangevoerd 189 vette KalJere" f a 0 70 per P., 9 Graskalveren f 18 a 36. 44 nuckt. dito a 12 7 Schapen, 202 vette Varkens 0 37 a 0,44 per pond. Raankopken f 74 a 78 Lijnkoeken f 8,50 a 12 per 100. Peterolie onveranderd, loco 9,12%, Sept.-Dee. /9,37% entr. ^aZlleJlO Aug. Gerst f 4,10 a 4,40, Oliezaad 8 25 a 8.80. Haarlem 12 Aug. Kleine kaas f 25,50, aangevoerd 100 st., makende 13414 stuks. weg. 25346 P stier 60 Aangevoerd 21 Koeien en Ossen 100 a 190, 1 öuer T do, 5 Vaarsen 100 a 130, 21 nucht. dito 8 a 18, 8 Schapen /15 a 21. 22 Lammeren 7 a 16. irhanen 13 Aug. Aangevoerd 8 Paarden E a 225, 18 Stieren 90 a 140, 32 Geldekoeien /70a 240, 6 Kalfkoeien f 160 a 210, 4 Vaarzen 70 a 90, 7 nucht. Kalveren/ 17 185 Schanen 12 a 25 70 Lammeren 1 9 a 13, 15 VïkÏÏTS 17. 37 Bif» 3 «7,30, B.ter p., koo 0 90 a 1Kipeieren /3a 3,50 per 100. Wil Aug. Aangevoerd 1336 kwart en 48 achtste va ten boter le soort 50. Vereeniging le. soort f 49,50 ft *1 2e 48.50 a 49, 3e t 48. Schiedam 12 Aug. Moutwijn 9,50, Jenever '15 per v. Zaandam 12 Aug. Kleine kaashoogste prijs, t 24aange voerd 26 stapels. rBB TBIBÖBAAP Hoorn 6 Aug. Kleine Kaas 30, Commissie 23.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3