Ml EümcuUnb. Qiücrlci- Den 13 woedde des namiddags tusschen 2 en 3 uren boven Zaandam een kortdoch hevig onweder verge zeld van zwaren regen en hagelsteenen. Yier molens werden door den bliksem getroffen zonder brand te veroorzaken behalve een waar de werklieden een begin van brand spoedig bluschten. Twee in die la- brieken werkzame personen werden mede getroffen een bekwam brandwonden terwijl de ander moer in bedwelmden toestand verkeerde. Ook te Westzaan is een molen getroffen de ontstane brand kon gebluscht worden. Bij de den 13 gehouden aanbesteding van het verbouwen der scholen te Westgraftdijk en Graft het maken van eene nieuwe school en het verbeteren der onderwijzerswoning te Oostgraftdijk, was door 13 personen ingeschreven. Laagste inschrijvers waren de heeren J. Messchaert te Westgraftdijk en C. Blaauw te Midwoud, namelijk voor het le perceel f 2500, het 2e f 3500 het 3e f 12000 en in massa voor f 13000. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 13 B. van Ommerennotarisklerk en commissionair in verzekeringen schuldig verklaard aan hoon smaad en laster en veroordeeld tot 1 jaar celstraf. Yan Omme ren die van dit vonnis reeds in hooger beroep is ge komen werdna het verlaten der gerechtszaalop straat door een paar honderd personen opgewacht waarvan enkelen gejuich aanhieven en het socialis ten volkslied op de wijze der Marseillaise zongen. Al zingende trokken zij een gedeelte van de stad door. Onderweg werd een stuk rood gordijn tot vlag geheven aan een stok en een zwart boezelaar aan een stok als rouwvlag meegevoerd. Op den NZ. Voorburgwal werd een telegram afgegeven aan het hoofdkantoor van den Bijks-telegraaf. Toen de groep zich weder in beweging had gesteldwilden eenige politie-agenten haar de roode vlag ontnemen. Daartegen kwamen zij op. Do agenten, die aanvankelijk hun voornemen wilden vol voeren en de sabels trokken, kwamen van dat besluit terug en lieten hen met hunne vlag ongemoeid. Onder een „hoezee 1" en herhaling van het gezang trokken zij verder, de roode vlag nu eens afzonderlijk ontplooid dan als wimpel aan de zwarte vlag bevestigd. Van Ommeren en eenige uit de openbare vergaderingen be kende woordvoerders der sociaai-democraten waren on der de wandelende en zingende groep, die zich spoedig verspreidde. Den 13, 's namiddags 3 uur, sloeg de bliksem in den toren te Noordwijkerhoutwaardoor een ernstig begin van brand ontstond waarvan de voortgang door de wakkere houding der brandweer spoedig ge bluscht werd. Bij kon. besluit van den 13 is de heer dr. F. B. Trosee, schoolopziener in het arrondissement 's Her togenbosch en directeur der rijkskweekschool voor on derwijzers aldaar, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Den 13 is bij de oefeningen van bet artillerie- instructieschip „het Loo" aan de Hors bij Tessel een matroos, die werkzaam was aan de schijf, tusschen pantserstukken beklemd geraakt en zoo ernstig ver wond dat hij spoedig overleed. Het lijk werd naar het marine-hospitaal te Nieuwediep gebracht. Bij den brand te Baamsdonk op den 13 zijn, naar men berekent, ongeveer 500.000 pond hooi verbrand en bovendien de geheele oogst van rogge, tarwe en ha ver, die bij sommige personen zeer aanzienlijk was. De felle westen wind was oorzaak dat het voortwoeden der vlammen niet kon worden gestuit en de brand zulk een omvang kreeg. De uit Geertruidenberg ter hulp gekomen militairen hebben veei bijgedragen tot de blussching. Er zijn slechts 3 a 4 van steen gebouwde en met pannen gedekte huizen blijven staan. De Hooge Baad heeft den 14 verworpen het be- „Ik begrijp het volkomen", antwoordde hij; „gij hadt tot nog toe al zeer weinig sympathie voor Menken gevoeld, en de plotselinge ommekeer in uwe gevoelens jegens hem zal u hebben geschokt. Mij is het overigens in der tijd evenzoo gegaan." „U dus ook?" riep Lucia, bijna verheugd, dat zij niet de eenige was geweestdie het echte goud voor valsch had aangezien. „Yoor zoover ik mij herinner, waart gij en de baron altijd de beste vrienden; noemde men u beiden te Berlijn niet de „onafscheidelijken" „Pringsberg de assessor die naar men mij onlangs schreef, verloofd is met de dochter van eenen geheim raad dus schijnbaar solide wil worden had die geestigheid verzonnen. En inderdaadmen kon ons voor onafscheidelijk houden alleen echter kwam de vriendschap geenszins van mijnen kantmaar van dien van Menken. Hij heeft zich sedert ik door den verkoop der „Vestaalsche Maagd" met hem bekend geworden was, op inderdaad broederlijke wijze mijner aangetrokken en toch hield ik al zijne beminnelijk heid al zijne welwillendheid en zijne vriendelijke tegemoetkoming niet voor oprecht gemeend ik zocht er zelfzuchtige beweegredenen achter. Ik heb mij ver gist en dit openhartig aan Menken gezegd." „En wat bracht u er toe om uwe dwaling in te zien?" „De zelfverloochening, waarmede Menken de geheim zinnige machten bestreed i die u freule, in het ongeluk wilden storten." „Maar dat was toch nog geen bewijsdat de vriend schap van den baron jegens u oprecht gemeend was „Wel zeker, freule Lucia. Menken wist" Elimar aarzelde een oogenblik en eene hooge blos kleurde zijne wangen „hij wist hoezeer ik u vereerde wanneer hij u een dienst beweesdeed hij het ook mij en wanneer hij uw vriend waswas hij ook de mijne." Nu was de beurt aan Lucia om te blozen. „Dat is zeer gezocht mijnheer Waldau", antwoordde zij en een glimlach speelde om haren mond „Ha, zie eens, hier is het prachtig, laat ons hier wat blijven Zij hadden den oever bereiktdie op deze plaats vele woeste spleten en kloven bevatte. In fantastische roep in cassatie van C. C. IJz te Egmond aan Zee, met bevestiging van een vonnis der rechtbank te Alkmaar, door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 5 maanden celstraf en 12,50 boete, wegens mondelinge bedreiging met doodslag en feitelijken en gewelddadigen weerstand tegen politie-beambten. De uitslag van den wielrijderswedstrijd, den 14 te Nijmegen gehouden, was als volgt I. Nieuwelingswedstrijd voor tweewielers van alle stelselsbaan van 1600 el. Eerste prijs de heer A. Knübel tweede de heer F. Hart Nibbrig te Amster dam derde de heer F. Houten te Botterdam, in 3 min. 42'/» sec., 3 min. 43'/» sec. en 3 min. 33l/t sec. II. Internationale wedstrijd voor driewielers, baan 2000 el. Eerste prijs E. Kiderlen te Delfshaven, tweede de heer Baden te 's Gravenhage, derde de heer J. W. Holst te Amsterdam, in 4 m. 50'/i sec., 5 m. en 5 m. G'/t sec. III. Voor tweewielers om het meesterschap lengte der baan 2000 el, eerste prijs, de heer Kiderlen, te Deltsbaven, tweede prijs de heer E. de Beukelaar te Antwerpen derde prijs de heer Bingham te Utrecht, in 4 m. '/s sec., 4 m. 4% sec. en 4 m. 314,'» sec. Den 14 is te Helder het lOOjarig bestaan der B. K. gemeente aldaar herdacht. Den 14 is te Utrecht voor de fransche taal o.a. geslaagd de onderwijzer P. Binkes te Hoorn. Den 14 is tot commissaris bij de Wederl. handel maatschappij in plaats van wijlen den heer H. J. C. Bienfait verkozen de commissaris-plaatsvervanger de heer D. Cordesvoorzitter der kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam. Den 14 is de luchtreiziger Lhoste des namiddags te 4 uur, met zijn balion „de Ylieger" te Botterdam opgestegen. Na eene hoogte van ongeveer 1800 el be reikt te hebben, is bij te Sliedrecht neergedaald. - Door ds. J. Bottinga van Irnsum is voor het be roep naar Noord- en Zuid Zijpe bedankt. De haven van Gibraltar in S; anje is besmet ver klaard door den minister van binnenl. zaken nu daar aziatische cholera ia waargenomen. Te Venloo zijn bij den gemeenteraad twee aan vragen ingekomen om vergunning tot het maken eener drinkwaterleiding. Het vaandel der afdeeling Gouda en omstreken van de Yereeniging „het Metalen Kruis" is ten geschenke gegeven aan de gemeente en prijkt thans in bet stedelijk museum. De Vereeniging Nederland en Oranje te Dokkum heeft den heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman te 's Gravenhage tot kandidaat voor de 2e Kamer gesteld. Den 16 wordt te Yeenwouden eene vergadering der verschillende liberale kiesvereenigingen gehouden ter verkiezing van een liberalen kandidaat. In de ver schillende onder-afdeelini'en van het district zijn uit gebracht op de heeren mr. van Weideren baron Ben- gers oud lid, 66 »t., mr. J. J. Kuipers, kantonrechter te Delft 45, B Heldt te Amsterdam L4, D. Fontein de Jong te Murmerwoude 9 stemmen. Uit die per sonen zal eene keuze geschieden. Aan den heer H. P. Benit is eervol ontslag ver leend als secretaris van Graft en in zijne plaats benoemd de heer B. Smit. De nieuw opgetreden minister van marine heeft de door minister Geerling ingevoerde presentielijsten, ten blijke dat de ambtenaren aan het ministerie tijdig aanwezig waren afgeschaft. De gemeenteraad van Breda heeft aan de rede rijkerskamer Vreugdendal aldaar, ten behoeve van den te houden tooneelwedstrijd eene subsidie uit de ge meentekas van 250 toegestaan, benevens 100 voor een uit te reiken gouden medalje. Van de 113 mannelijke en 21 vrouwelijke kan didaten die te Arnhem voor de hoofdacte geëxamineerd zijn, werden 43 mannelijke en 11 vrouwelijke toegelaten. vormen staken enkele afzonderlijke rotsgevaarten in zee uitverdwenen dan onder de golven die er over heenspoelden om een twintig schreden verder, alsof het donkergrauwe afschrikwekkende zeedieren waren, weder uit het water op te duiken. Tusschen de op het land liggende stukken steen woekerde allerhand rietklis kruid en groen mos. Op den top van de rots zag men nog het overblijfsel van eenen reeds lang vervallen muur het laatste stuk van eenen toren die hier vóór honderden jaren als beschutting tegen den roofzuch- tigen Saraeeen Chaireddin met den rooden baard op gericht was. Een van de steenen was in het midden door den golfslag gedurende den vloed uitgehold geworden zoodat die er bijna als een stoel uitzag. Lucia ging daarop zitten. De golven wierpen haar wit schuim tot dicht voor de sierlijke voetjes en nu en dan vloog een glad blinkend steentje waarmede het water had ge speeld van den geïmproviseerden stoel. Lucia sloeg met de punt van haar parasol de kleine steentjes door elkanderdie dicht voor haar lagen. Plotseling hief zij het hoofd naar Elimar op. „Gij zult onzen vriend Menken spoedig volgen?" vroeg zij „vergis ik mij nietdan sprak de Baad er vandat zaken die geen uitstel duldden u naar Berlijn terugroepen." „Helaas", antwoordde Waldau. „Ik ben niet voor intrigeeren in de wieg gelegd wanneer er echter eene intrige tegen mij op touw wordt gezet dan moet ik er tegen in gaan." „Heeft men van uwe afwezigheid gebruik gemaakt, om u nadeel te berokkenen „Men wil het doen. Tegen de bekroning van mijne „Liefde in den Kerker" is protest aangeteekend. Daar de jury geen gevolg heeft gegeven aan een protest door eenige afgunstigen onderteekend heeft men tot krachtiger middelen zijne toevlucht genomen. Eene anonieme aanklacht beweertdat mijne schilderij niets anders is dan eene copie eener schilderij die 20 jaren geleden gemaakt is door een hongaarsch schilder van onbekenden naam." „Foei, hoe schandelijk!" riep Lucia verontwaardigd; Den 16 viert de heer Chr. Fr. Philipponadeken en pastoor te Schagen zijn vijf en twintigjarig pries terfeest. Een groot deel van Schagen heeft zich voor deze plechtigheid in feestdosch gekleed, 's Avonds wordt de jubilaris een concert in de open lucht door de St. Gregorius-vereeniging aangeboden. Aan de ver schillende liefdadige instellingen in de gemeente werd door hem een genoeglijken avond bereid. Bij deze gelegenheid is door den heer Philippona een boekwerk in het licht gegevendat de geschiedenis van de Parochie Schagen behelst. Belangstellenden zullen zeker met genoegen kennis met dit geschrift maken Voor de katholieke kerkgeschiedenis in deze streken is het eene belangrijke aanwinst. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft den I7ja- rigen klerk ter griffie van de rechtbank te Groningen Bcbuldig verklaard aan 3 misdaden van bet verduisteren en wegnemen van gelden, op eene griffie bewaard wor dende en zijne jonge jaren zijn vroeger hoogst gunstig gedrag en zijn berouw aannemende als verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 3 maanden celstraf. 's Bijks middelen hebben in Juli opgebracht f 7.733 305, tegen f 9.974.634 in Juli 1884, en ge durende de eerste zeven maanden van 1885 57.254.706, tegen f 57,537.398 in gelijk tijdvak van 1884. Het 7/12 der raming bedraagt f 62.586 052. Door den raad der gemeente Oosthuizen is aan de heeren Jos. de Kuyper, te Botterdam, en jhr. J. H. van Beigersberg Versluys tot 1 Juli 1886 uitstel ver leend tot het aanleggen en in exploitatie brengen der geconcessioneerde tramlijnen Alkmaar Oosthuizen en Purmerend— Hoorn. De gemeenteraad van Venloo heeft met algemeene stemmen beslotende door den min. van binnenl. zaken gevraagde eubsidie van 15330 voor het bouwen eener nieuwe rijks hoogere burgerschool toetestaan. De Algem. Synode der Nea. Her?, Kerk heeft het voorstel van de commissie voor de voorstellen tot hervor ming der Kerk strekkende om de zaak in handen te geven eener bijzondere commissie, verworpen. Zij zal nu zelve weldra over de voorstellen tot hervorming beslissen. Daarentegen is aangenomen het voorstel van de com missie over de aanhangige wijziging van het regiement op het examen ter toelating tot de Evangeliebediening ten behoeve van de kweekelingen der „Vrije Uuiversiteit". Dat reg ement blijft dus onveranderdwat den eisch der universitaire opleiding betreft. Het waterschap „bet laag Hemaal" in Noord brabant heeft besloten tot het aangaan eener 4 pet. geldleening van 185000 ter aflossing der in 1876 en 1880 gesloten 4% pet. leeningen. Zoodra de benoeming van den heer A. Smit tot burgemeester te Vlissingen bekend was werden van de openbare on eenige bijzondere gebouwen de vlaggen uitgestoken terwijl het carillon op den St. Jaeobstoren bespeeld werd. Onder de bekroonden op de wereldtentoonstelling Ie Antwerpen komt o. a. voor de Noordhollandscbe Mair.zer Zuurkoolfabriek van Grelinger Jansen en Oo. te Noordscharwoude. Van het door het Nederl. verbond voor algemeen kies- en stemrecht uitgegeven Propagandablad zijn omstreeks 60000 exemplaren verspreid. Te Wormerveer is tot hoofd van de bewaarschool aan de Marktstraat beDoemd mej. C. J. te Lintum en van die aan 't Schoolpad mej. H. F. van der Woert, beiden leerlingen van de school voor bewaarschool-on derwijzeressen te Leiden. 'HiffiHTiT" '■""'■yTWfffilWiflWW'hlft HUI 11inTlirP,a,™M^i De vorige week is de parijsche gifmenger Pel voor de tweede maal, thans te Melun, voor de rechtbank verschenen. Het getal getuigen was nog talrijker dan de eerste maalen op eene tafel lag een ontzaglijke hoop bewijsstukken, waarvan een groot gedeelte echter „natuurlijk zal het u gemakkelijk vallen deze beschul diging te ontzenuwen „Ik hoop het maar toch blijft het mogelijkdat het mij niet gelukt. Tegelijk met de aanklacht werd namelijk aan de jury de schilderij van den Hongaar toegezonden, die, zooals een vriend mij schreef, in ieder geval volkomen op de mijne gelijken moet. Daar ik het onmogelijk achtdat twee schilders hetzelfde onderwerp op volmaakt dezelfde wijze kunnen behan delen zonder van elkander te weten moet een sluw verzonnen bedrog in het spel zijn. Ik wil daarom zelf naar Berlijn gaan en heb ook Menken verzochtnaar deze zaak vóór mijne komst reeds een voorloopig onder zoek in te stellen." „En hebt gij geen vermoeden wie de bewerker van deze grenzelooze schanddaad kan zijn „Mijn agent beweertdat Blankner er achter zit". „Blankner De „stille Eugène"? Die zou waarlijk de laatste zijn wien ik tot zulk eene schurkenstreek in staat achtte 1" Elimar haalde de schouders op. „Blankner is de aanvoerder dier schildersclique wier geheele scheppingskracht op reclame is gericht Zij staan meestal in zeer nauwe verbinding met een zeker soort van journalisten die met hen hand in hand gaan en betreurenswaardig genoeg zijn de resultaten waarop zij wijzen kunnenlang niet onbeduidend. Gij ziet een voorbeeld in mij. Kort na mijne bekroning schreef docter Bahlow mijn per soonlijke vijand een lang smadelyk artikel tegen de jury en tegen mijne schilderij het gevolg' was het pro test waarvan ik u zooeven vertelde. Nu wordt een tweede nog schandelijker artikel tegen mij opgenomen, waarin ik, zonder nader onderzoek of de beschuldiging iwaur en de medegezonden schilderij niet eene bedriegerij s, rondweg van plagiaat word aangeklaagd. De groote hoop zweert bij bare courant en al weet ik mij ook tienmaal van de tegen mij ingebrachte beschuldiging te zuiveren, waarop ik, ondanks de sluwe wijze, waar mede de intrige is op touw gezetnog hoop heb toch blijft in veler oogen eene smet op mij kleven." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2