No. 97* Zeven en tachtigste Jaargang. 1885 ZONDAG 16 AUGUSTUS. ©fficiëel (öebecltc, jauiUulaub. Bintijenlaub. QUUrtei. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat het ijkkantoor, nu de henjkreis in de buitengemeenten afgeloopen is te be ginnen met 17 Augustus, wederom geregeld GEOPEND zil zijn eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, van des vóórmiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Aug. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijvingden verlofganger SIMON WINDER, van de gemeente Egmondbinnenom zich, tot bjjwoning der oefeningen, bij zijn korps te Helder aan te mel den, op 15 September 1885, des namiddags vóór 4 uur. De opgeroepene kan vrij transport naar zijn korps en een daggeld van 25 centen ter gemeente-secretarie aanvragen. Alkmaar De Burgemeester voornoemd, 15 Aug. 1885. A. MACLAINE PONT. Zijdie met 1 October 1885 in aanmerking wenschen te ko men voor marktmeester der vischmarkt te Alkmaar op f 40, jaarwedde, aan welke betrekking tot heden mede verbonden was die van keurmeester der visch op f 10,jaarwedde, wor den verzocht, zich vóór 23 Augustus 1885 te wenden tot den gemeenteraad bij op zegel geschreven verzoekschrift. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een lederen sigarenkoker met gouden plaatjeeenige postzegels van 2^ cent; een lederen sigarenkoker met eenige sigareneen schroevedraaier van een rijtuigeen serveteen kinderkraag met knoop twee ledige teertonneneen vermoedelijk gouden horlogesleuteleen koperen hondenhalsband met penning No. 184; een koralen armbandje met kapittelstokjeeen onderstukje van een gouden oorbelletje (peervormig); een bruin gestreepte zijden halsdoekeen nickel armband; een zakboekje; een partij kinderklompeneen rozen krans in etuieene kinderportemonnaie met eenige centen; een poppen-kinderwagent j e. 897 cholera-gevallen voorgekomen, waarvan 566 met doodelijken afloop. Het gemeentebestuur van Sevilla heeft zijn ontslag genomen. He bevolking kwam op de markt samen en eischtedat de maatregelen tegen de choleri ge handhaafd zouden worden. De prefect had de qua rantaine opgeheven. Eene samenscholing werd door de cavalerie uiteengejaagd waarbij eenige personen licht gewond werden. De orde is hersteld. De minister van binnenlandscbe zaken heeft het gemeentebestuur naar de rechterlijke magt verwezen. Den 13 kwamen in het geheele rijk 3855 cholera- geva'len voor waarvan 1281 met doodelijken afloop daaronder waren 48 gevallen en 38 dooden te Madrid. De ministerraad heeft den 13 besloten, aan de duit- sche regeering opheldering te vragen omtrent de be zetting door de duitschers van een der Carolinen-ei- landen. Twee oorlogschepen zijn van Manilla naar die eilanden vertrokken. EGYPTE. Majoor Chermside zal zich dezer dagen van Soeakim naar Massouah begeven om met den Abyssinicchen generaal Rasulula maatregelen te be ramen tot het ontzet van Kassala. Zoo noodig zal bet noodige geld ter beschikking der Abyssiniërs gesteld worden. BELGIE. Bij het leger worden weder de vroegere trommels ingevoerd. In de Kamer heeft de min. van financiën de heer Beernaertop verzoek van den heer Erère-Orban inlichtingen gegeven omtrent de te Parijs gehouden en verdaagde munt-bijeenkomstdie voornamelijk we gens de houding der belgische afgevaardigden uiteen gegaan is. Volgens de verklaringen van den minister waren do voorstellen der belgische afgevaardigden op die bijeenkomst geheel overeenkomstig de voorschriften, door de regeering gegeven. De hoop moest nog niet worden opgegeven, dat die voorstellen op nieuw onder zocht zouden worden en een vergelijk tot stand zou komen. De Kamer heeft den 13 met 54 tegen 13 stemmen het wetsvoorstel tot terugneming der aandeelen van den Groot Luxemburgschen spoorweg verworpen. Na dat besloten was, het wetsoutwerp ter vermindering der invoerrechten op de katoenen garens en geweven stof fen in de volgende zitting te behandelen ging de Kamer voor onbepaalden tijd uiteen. DÜITSCHLAND. Het te Berlijn vergaderde Tele- graaf-Congres begon den 13 de algemeene beraadsla gingen over het tarief, vooral over de daaromtrent ingediende voorscellen van Duitschland en Oostenrijk- Hongarije. Beiden werden naar de tariefcommissie ver wezen. Algemeen werd de volkomen onhoudbaarheid erkend van den tegenwoordigen toestand van het inter nationale tarief; een aanzienlijke meerderheid liet zich gunstig over Duitschlands voorstellen uitmaar het ontbrak niet aan gewichtige stemmen daartegen. ENGELAND. De hertog van Richmond is benoemd tot secretaris van staat voor Schotland met een zetel in het ministerie. Lagerhuis. Minister Churchill verklaarde den 14 dat hij niet geheel zonder hoop wasdat de nog bestaande moeielijkheden van het afgbaansche vraagstuk weldra uit den weg zouden zijn geruimd. De zitting werd door eene koninklijke commissie gesloten. In de rede der Koningin wordt gezegd, dat de dood van den valschen profeet vermoedelijk het vervullen der plichten, haar door de omslandigheden jegens den souverein en het volk van Egypte opgelegd gemakkelijker zou maken. Zij zou daarom hare pogingen niet opgeven om het bestuur en de goede orde in dat land op vaste grondslagen te vestigen. De betrekkingen met de andere mogendheden dragen een vriendschap pelijk karakter. De onderhandelingen met Rusland over de grenzen van het grondgebied van den Emir van Afghanistan Engeland's bondgenootworden nog steeds voortgezet. De Koningin hooptdat zij weldra een voldoenden uitslag zullen opleveren. Intusschen nam de regeering de noodige maatregelen, om de noord westelijke grens van ïndië in voldoenden staat van tegenweer te brengen omdat zonder afdoende verde digingsmiddelen de welvaart en de rust der onderdanen in Indië van tijd tot tijd verbroken en verstoord zouden kunnen worden. Overigens is aileen melding gemaakt van binnenl. zaken welke niet van algemeen belang zijn. Van de zending van den heer Wolff werd geen gewag gemaakt.' RUSLAND. Het gerucht, dat te Odessa de cholera uitgebroken zou zijn is ongegrond. De gezondheids toestand is zelfs gunstiger dan ten vorigen jare. SPANJE. Van 20 Mei tot 10 Aug. zijn te Madrid Amsterdam opgeroepenen kwamen 12 op, waaronder 1 dame, die alleen toegelaten werd, mej^ G. Lange van Amsterdam: te Groningen slaagde E. J. Hcgowind te Monnikendam. Door een buitengewonen trein van Rolduc naar Venloo is den 13 te Wickrath een landbouwer over reden die dadelijk gedood werd. Den 13 is te Amsterdam het bouwen van tien woonhuizen op een terrein bij de Muiderpoort aldaar aanbesteed. Van 18 inschrijvers was de heer G. Boon de laagste voor f 90 410. -- Bij kon. besluit van den 4 opgenomen in het Staatsblad No. 172, is bepaald, dat de sterkte der schutterijen overeenkomstig de wettelijke bepalingen zal bedragen 2 man van elke 100 zielen in elke ge meente naar de uitkomsten van de 6e tienjarige volks telling; dat in elke gemeente, welker bevolking volgens de uitkomsten dier volkstelling binnen den besloten kring of omtrek der gebouwen 2500 zielen en daar boven bedraagteene dienstdoende schutterij zal zijn, overeenkomstig de algemeene bepaling, opgenomen in den aanvang der wet op de schutterijen. Door den minister van binnenl. zaken zullen, zoo spoe- d'g mogelijk, immers vóór 1 Januari 1886, de Ged. Staten gehoordde vereischte voordrachten gedaan moeten worden ter bepaling van de bestemming, sterkte, samen stelling en indeeling der schutterijen, zoo dienstdoende als rustende, in de verschillende gemeenten. Tot aan die regeling blijven de bestaande dienst doende en rustende schutterijen op den tegenwoordi gen voet. £)en 11 zijn te Sleeuwijk aan den Merwede dijk twee huizen geheel afgebrand. Prins Albert van Pruisen die eenigen tijd te Scheveningen doorbrachtis den 11 naar Duitscbland vertrokken. He algemeene vergadering der friesehe maat schappij van landbouw heeft den 11 blijkens de be raadslaging tegenover de verklaring van den tegen woordigen minister van financiën dat van hem geen ontwerp eener inkomsten belasting is te verwachten, eene motie aangenomen, dat zij overtuigd is, dat bij de te genwoordige wijze van verdeeling der lasten het grond bezit en de landbouwers te veel worden gedrukten daarom het hoofdbestuur verzoekt door een algemeen verzoekschrift te doen bliiken en te bevorderen dat billijker verdeeling der lasten worde verkregen tusschen grondbezit en geldswaardig papier. Den 12 werd te Rotterdam aanbesteed het ma ken leveren en stellen der bruggen behoorende tot den bovenbouw van den ijzeren viaduct voor de gas- tabriek aan den rechter Maasoever. Van de 9 inschrij vers was de laagste „de Société anonyme de construc tion la Métallurgique" te Brussel voor 66.500. De hoogste was de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam voor f 91 899. Ia den namiddag van den 12 is te Tilburg op het terrein van den staatsspoorweg een ruim OOjarige timmermansknecht bij het lossen van een wagon met plannen of ribben gevallen aan de gevolgen waarvan hij eenige oogenblikken later overleed. Bij de op den 12 te Sneek gehouden harddraverij met paard en sjees is de prijs van f 200 behaald door de bruine ruin „Eriso", van jhr. V. L. Vegelin van Claerbergen te Joure, bereden door S. Hettiuga, en de gratificatie van f 50door „Taborvan den heer P. Eilerbroek te Hoorn, bereden door A. Siderius. Eene familie uit Delft, die de kermis te Rotterdam den 12 bezocht bad en des avonds omstreeks 12 uur per rijtuig, met 2 paarden bespannen, nnar huis ging, geraakte door een onvoorzien toeval aan de Heulbrug te water. Allen werden gered door eenige toegeschoten politie-agenten en burgers. In den namiddag van den 13 is in de gemeente Haarlemmermeer te Nieuw-Vennep een korenmolen af gebrand, waarschijnlijk door den bliksem. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 12 een subsidie van f 1000, gedurende 3 jaren toegestaan aan het museum voor kunstnijverheid aldaar. Den 12 heeft de advokaat-generaal bij het ge rechtshof te 's Gravenhage met aanneming van ver zachtende omstandigheden, 2 jaar celstraf geëiscbt te«en den gewezen commissionair in effecten K. v. d B. te° Hellevoetsluiswegens bedriegelijke bankbreuk door als gefailleerd koopman ten eigen bate te hebben aangewend de waarde van bijzondere papierenwaar omtrent bij van bijzonderen last was voorzien en waarvan hij als bewaarnemer aangesteld was geweest. Het bof heeft hem den 13 tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Van de 17 voor de hoofdacte den 12 en 13 te De elf-jarige Heinrich Wallker, zegt een te Weenen verschijnend blad werd kort geleden aan de hoede zijner tante te Penzing toevertrouwd omdat zijne ouders van Rudolfsheim naar Grafendorf moesten ver huizen. De jongen liep herhaa'delijk en zonder toezicht in de open lucht rond en viel, eenige dagen geleden, uit een boom hij werd ongekwetst maar bewusteloos op genomen en naar een gasthuis te Penzing gebracht. Na eene langdurige geneeskundige behandeling ver ergerde de toestand van den knaap en na weinig dagen werd zijn overlijden geconstateerd. De ouders die telegraphisch bericht van hun verlies ontvingen kwamen weldra te Penzing aan ten einde maatregelen voor de begrafenis van den knaap te nemen. Men bracht de diep bedroefde ouders iu het vertrek, waar de lijken tijdelijk bewaard werden en waar nadat de lijkschouwing had plaats gevonden het kin derlijkje gedurende den nacht gelegen had. Schrik en ontsteltenis maakten zich van de aanwe zigen meester toen zij het doode knaapje niet op de oorspronkelijke plek maar in een hoek van het ver trek in elkander gedoken, vonden. De jongen was niet dood, maar in vasten slaap. Nadat men hem heen en weder had geschudwerd de doodgewaande patient wakker en vertelde weenen- de dat hij des nachts ontwaakt was en geschreeuwd had omdat het hem voorkwam dat hij in een kelder was opgesloten. Hij had de doeken, waarin hij gewikkeld was, van zich afgeworpen en was, door vermoeidheidin een hoekje ingeslapen. De ouders namen den teruggevonden Heinrich mede naar huis zij hopen dat hun kind, door zorgvuldige verpleging, weder geheel herstellen zal. De jonge baron N. N., zegt het Wiener IU. Extra- blatt had het laatste gedeelte van eene erfenis, die hem zeer onverwacht te beurt was gevallen, op dolle wijze doorgebracht en sedert weken werd over verkoop bij executie gesproken. Dezer dagen vond die werkelijk plaats toen de met de zaak belaste ambtenaren in de woning van den jongen man verschenen vonden zij hem met twee dames en eenige vrienden tamelijk opgewonden aan tafel zitten. Gevulde schotels en cbampagne-glazen waren in zon derlinge tegenstrijdigheid met het ernstige van het ge val op den parketvloer stond de noodige hoeveelheid gefrappeerde champagne te wachten. De baron stond op en bracht een toast op de amb tenaren ui", waarop de dames en heeren zeer veel schik hadden en lustig klonken aan het slot zijner rede zeide de vroolijke heer des huizes: „ga gerust uw gang, mijne heeren Ge ziet, dat uw komst mijne gasten en mij volstrekt niet lastig valt Terwijl in de andere vertrekken verkooping werd gehouden, dronken de losbollen de laatste champagne op. Wanneer voor een of ander stuk een hooge prjjs werd besteed klonken zij vol vuur op het welzijn van den „hyena der verkooping." Eerst toen ook tafel en stoelen der bende verkocht moesten worden stond men lachend op en verliet men de woning de baron ging mede en wist volstrekt niet, waar bij des nachts onder dak zou moeten komen. In een brief aan den secretaris van staat dr. Ste- phan - den chef van het postwezen in Duitschland wordt door een zijner landgenooten het volgende uit Kameroen geschreven omtrent een gehoor-telegraaf „Eene merkwaardige en voortreffelijk ingerichte te legrafische gemeenschap bestaat er bij de Doealla-negers, Zij is zoo goed als men zonder toepassing der electri- citeit maar verlangen kan. In elke hut is een houten trom. Slaat men daarop dan geeft dit een diepen of hoogen klank. Volgens een zeer ingewikkeld stelsel hetwelk eenige overeenkomst heeft met het Morse systeem hebben zij voor de woorden niet voor de letters bijzondere tonen. Daar de trommen op verren afstand kunnen gehoord worden en ieder die ze hoort, verplicht is, het gehoorde verder te seinen, worden berichten met ongelooflijke snelheid verspreid. „De kunst, om met de trom te spreken, wordt zeer in eere gehouden slaven en vrouwen z\jn van het aan- leeren er van uitgeslotenook de zonen der^ vrijen mogen eerst op zekeren leeftijd daarin onderwijs ont vangen. Aan de blanken is het tot dusver niet gelukt, er iets van te begrijpen. Dit is de eenige kunst, die wij van onze rijksnegers kunnen leeren". Men verkrijgt een middelom inktvlekken enz. uit te maken door een fijngestooten poeder van aluin amber, zwavel en salpeter, van elk éen deel, dooreen te mengen. Met dit mengsel kan men inktvlekken en schrift volkomen uit het papier verwijderen.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5