No. 98. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 19 AUGUSTUS. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën; (Bebteltt. $nit«alAub. IPEUIULiEïTOJNr. fiüinenlaub. ALKMAARSOHECOIIRANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag™ en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Doodweg en het gedeelte van den Heiloërhoutdat aan het bestuur der Harddraverij - vereeniging voor het houden eener harddraverij afgestaan is evenals vroegere jaren, bij gelegenheid der harddraverij op Woens dag, 19 Augustus 1885, van des voormiddags 8 tot des na middags 6 uren voor het verkeer GESLOTEN zullen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Aug. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de kermis dit jaar wordt gehouden van Zaterdag 22 Augustus tot en met Zondag 30 Augustus d.a.v., terwijl den 31 Augustus, des morgens, onmiddelijk moet worden aangevangen met het afbreken en opruimen der tenten kramen of uitstallingenzijnde den com missaris van politie opgedragende straatmuziek zooveel moge lijk in te korten en aan regelmaat te onderwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Aug. 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Zijdie met 1 October 1885 in aanmerking wenschen te ko men voor marktmeester der vischmarkt te Alkmaar op f 40, jaarwedde, aan welke betrekking tot heden mede verbonden was die van keurmeester der visch op f 10,jaarwedde, wor den verzocht, zich vódr 23 Augustus 1885 te wenden tot den gemeenteraad bij op zegel geschreven verzoekschrift. BELGIE. Het spoorweg-congres te Brussel heelt den 10 eene motie aangenomen nadat het vraagstuk der zondagsrust ter sprake was gekomen, volgens welke het zoowel in het belang van het personeel als in dat van de dienst wenschelijk zon zijn, zich te verstaan om trent de uitbreiding van het stelsel van wekeljiksche rust en dat men die rust zooveel mogelijk moest doen samenvallen met den zondag en de kerkelijke feestdagen. DUITSCHLAND. Van den schout-bij-nacht Pasehen is te Berliju het bericht outvangen, dat de Sultan van Zanzibar onvoorwaardelijk het beschermheerschap van den Keizer over al het door duitschers in bezit genomen gebied dat van bet vasteland Vitu daaronder begrepen, erkend heeft. De troepen en ambtenaren van Zanzibar hebben zich reeds uit dat gebied teruggetrokken. Ver mits een opstand in Vitu als binnenkort ophanden was aangekondigd werd reeds den 13 door den Sultan een bevel aan al de onder hem staande autoriteiten uitge vaardigd om den vrede te bewaren. Graaf Kalnoky kwam den 16 des avonds te 6 uur te Berlijn en vertrok te 9 uur 20 min. over Dresden naar Weenen. ENGELAND. De heer Stanhope, tot heden onder- 83) Lucia had met fonkelende oogen geluisterd zij was verontwaardigd over deze onbeschaamde pogingom de kunstenaarseer van Waldau aan te tasten. „Wanneer gij tegenover de geheele wereld gezuiverd zijt van de op u geworpen blaam", riep zij „dan zal het u gemakkelijk vallen u over het oordeel van de weinigendie het karakter van een ander naar dat van zichzelf beoordeelen, heen te zetten „Zeker zal ik dat doen VoorRopig blijft het echter nog altijd de vraag of ik overwinnaar zal blijven in deze intrigeof niet de gansche bedriegerij zoo fijn in elkander is gezet, dat ook de jury zich tegen mij verklaart en ten slotte ook de rechtbank. In dit geval kan ik ook in de onaangename noodzakelijkheid komen, aan den tegenwoordigen eigenaar van de „Liefde in den Kerker" den koopprijs te moeten terugbetalen, want het is te betwytelen of bedoelde kooper zich met een „plagiaat" tevreden zal stellen." Lucia zag tot Elimar op zij glimlachte. „Uwe schilderij is in handen die het zeker niet meer zullen afgeven", antwoordde zij maar zij schrikte zelf over hare ondoordachte woorden. Waldau zag het meisje met groote, verbaasde oogen aan zijne geheele gestalte beefde en zijn gelaat werd purperrood. „Freule Lucia hoe moet ik dat begrijpen Mijn Godzou het waar zijn hebt gij zelf Elimar sprak niet verder, zijn blik hing aan het meisjedat verward en beschaamd met het hoofd op de borst voor hem stondde parasol was aan hare handen ontvallen. Zij had berouw, z o onvoorzichtig te zijn geweesthare gedachten onder woorden te hebben gebracht wat moest Elimar wel denken voorzitter van den geheimen raad is in de plaats van den hertog van Richmond tot voorzitter van het de partement van koophandel, met een zetel in het minis terie benoemd. FRANKRIJK De République fran9»ise handhaaft het berichtdat tussehen Engeland en China een tegen Rusland gericht bondgenootschap gesloten is, al spreekt het chineesche gezantschap te Londen en Parijs het tegen. Dat blad beweert verder, dat de heer Wolli' door Engeland naar Konstantinopel gezonden isom Turk-je over te halen, de derde in het bondgenootschap te zijn. Mocht dit gelukken dan zouden de vijande lijkheden tegen Rusland beginnen. Den 15 werden te Marseille 61 sterfgevallen aan gegeven waarvan 34 aan de cholera. Den 16 werden 27 s erfgevallen aan cholera aangegeven. Bij de aanstaande verkiezingen voor bet parlement zijn ook vrouwen tot kandidaten gesteld. GRIEKENLAND. Turksehe oorlogschepen blokke ren het eiland S^tni, op de kust van Azie onder voorwendsel, dat zulks noodig zou zyin voor de volks telling maar in werkelijkheid om een einde te maken aan de voorrechten van dat eiland. Vrouwen en kin deren vluchtten verschrikt naar het gebergte en men vreesde voor hongersnood indien de blokkade voort duurde. De bewoners hebben hunne klachten ter kennis der groote mogendheden gebracht en roepen hare tusaehenkomst in. De grieksche regeering heeft te hunne gunste stappen te Konstantinopel gedaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Baron Patier, de ooostenrijksche kapitein, die een half jaar in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, als beschuldigd van mili taire pianneu aan eene buitenlaudsche mogendheid ver raden te hebben is op vrije voeten gesteld daar het gebleken is dat bij op zyn hoogst onvoorzichtig ge weest ismaar nooit het voornemen heeft gehad ver raad te plegen. SPANJE, Den 15 werden 4522 choleragevallen aangegeven en bezweken 1727 personen aan die ziekte. Daarvan kwamen 46 gevallen (17 met doodelijken af loop) te Madrid voor en 42 gevallen (29 met doode lijken afloop) in de provincie Barceloua. Den 16 4528 gevallen, waarvan 1621 met doodelijken afloop; voor Madrid waren die cijfers 25 en 16. EGYPTE. De betaling der schadeloosstellingen, den 16 begonnen, zal vóór het einde van Augustus afloopen. Abdullah, de opvolger van den valschen profeet, wordt gezegd bij een oproer dat den 26 Juli te Khartoem uitbrak gedood te zyn. BRAZILIË. Het ministerie heeft zijn ontslag ge nomen ten gevolge van de vijandelijke gezindheid der meerderLeid van de Kamer. Plotseling voelde zij zijnen adem dicht boven baar voorhoofd hij knielde voor haar neder. Zijne handen vatten de hare en drukten ze warm en vast en zijn schitterende blik zccht haar oog. „Lucia Lucia Voor de tweede maal doe ik aan zoek om uwe hand maar ik ben niet meer dezelfde die aan den voet van den Seelisberg naar uwe liefde dong. Ik heb de woordendien gij mij toen hebt toegevoegd niet vergeten en heb uwe vermaningen ter harte genomenik heb er naar gestreefd mijne fouten af te leggen zooveel als in mijn vermogen was, heb getracht een man te worden Mijn streven was ernstig en oprecht, want ik moest voor mijne liefde strij den; en ai heb ik ook niet alles bereikt, wat ik mij heb ten doel gesteld het leven dat ik voor mij heb is God zij dank nog langMaar ik zweer udat ik uwe woorden „Word een man nsoit vergeten zal, bet zal voortaan en altijd het richtsnoer mijns levens zyn Voor de tweede maal doe ik aanzoek om uwe hand, Lucia, zult gij mij ten tweeden male afwijzetP Het kan niet zijn want het zou mij dooden het kan niet zijn want dan moest mijn hart liegen Mijn hart zegt mij dat gij mijne liefde beantwoordt is het zooLucia Antwoord mij ten tweeden male Ja of neen Een zacht snikken verstikte hare stem maar dui delijk zeer duidelijk hoorde Elimar het zalige „Ja Hij sprong op en trok Lucia mede in de hoogte en toen nam hij haar aan zijne borst en kuste haren lieven mond en hare vochtige oogen. En evenals in de lente op den weg van den Rütli in ieder tochtje van den wind hem een jubelend „heb haar lief" was tegengekloDken evenzoo fluisterden nu de golven en klonk het door den herfstwind dubbel juichend: „Heb haar lief!" Het gezelschap op de veranda van de villa zou dezen avond van de eene verrassing in de andere vallen. Onmiddelijk nadat de Raad met zijne van verontwaar- STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De regeering heeft hare memorie van antwoord in gezonden omtrent het wetsontwerp tot regeling van het auteursrecht op werken van beeldende kunst. Tegenover de bestrijding gegrond op de bewering dat niet zou gebleken zijn dat de vervaardigers van dergelijke werken de voorgestelde bescherming verlan gen beroept zij zich op een adres van vele Haagsche kunstschilders van 1879. In 1880 is de zaak dan ook alleen niet geregeld omdat men bet beter achtte haar bij afzonderlijke wet en niet bij die op het letterkundig auteursrecht te re gelen. Zij blijft van meening dat het niet wensche lijk is, Nederland eene uitzondering te laten maken op de in vele landen bestaande wetgeving nopens het artistiek auteursrecht, en houdt vol, dat deze wet een noodzakelijk gevolg is van die op het letterkundig au teursrecht. Zoowel voor kunstenaars als voor schrijvers geldt het evenzeer, oorspronkelijke voortbrengselen van den geest onder de hoede der wet te stellen. Do voortbrenger van een vrucht des geestes heeft uit sluitend het recht, te bepalen, of, wanneer en in welken vorm hij zijn voortbrengsel, dat aan het gevaar van nadruk of nabootsing blootstaatwil openbaar ma ken daaruit vloeit het recht voort, om, zoo het open baar gemaakt wordtte bepalen of wanneer en in welken vorm bij het verveelvoudigd wil zien. Uitvoerig wordt aangetoonddat wel degelijk het voordeel der nabootsers wordt verkregen ten koste van den kunstenaar, die bet voortbracht. Vaak heeft de uit gever eener gravure zich met de winsten daarvan reeds verrijkt, voordat de kunstenaar zelf voor zijn oorspron kelijk stuk een kooper heeft gevonden. Verscheidene gravures hebben gezamenlijk meer opgebracht dan aan den schilder van hot oorspronkelijk stuk betaald werd. Bij boetseerwerk gaat het oorspronkelijk kunstwerk dikwijls geheel verloren en wordt alleen de reproductie in brons of pleister in den handel gebracht. Overigens verklaart zij uitdrukkelijkdat met dit ontwerp niets zal zijn geprejudiciëerd voor of tegen de octrooien van uitvinding. Een gewijzigd ontwerp wordt ingediend dat echter het oorspronkelijk voorstel in hoofdzaak onveranderd laat. Den 9 heeft te Leerdam een krankzinnige, dien men naar het krankzinnigengesticht te Utrecht wilde overbrengeneen geweerschot op den veldwachter gelostdie vrij ernstig gewond werd. Bij kon. besluit van den 9 is bepaald, dat in het krankzinnigengesticht te Deventer niet meer dan 125 mannen en 125 vrouwen verpleegd mogen worden. Bovendien mogen op het bij dat gesticht behoorende landgoed Brinkgreve niet meer dan hoogstens 30 krank zinnige mannen worden geplaatst. De geneeskundige diging gloeiende rede over den zedenbedervenden invloed der speelholen te Monte Carlo gereed was, hoorde men plotseling in de richting van de deur van het tuinhek eene krachtige mannenstem helder en luide joedeien. Mevrouw Aenny slaakte eenen lichten kreet, maar reeds in het volgende oogenbiik snelde zij met vluggen tred de trap af. Uit de oiijfboomen kwam een man te voorschijn in reiskostuum en met een door de zon verbrand ge laat die de armen opende om de hem tegemoet ijlende vrouw aan zijne borst te drukken. „Hans!" juichte Aenny, en toen zweeg zij weder, daar een mond, waarboven een fraaie snor prijkte, den hare sloot. Hans Döring had eenige dagen verlof gekregen en het niet noodig gevonden aau zijn vrouwtje mede te deelen dat hij zich deze wilde ten nutte maken om haar in haar „Slot aan de zee", zooals hij de villa noemde op te zoeken. Aenny's vreugde over de onverwachte komst van haren man was natuurlijk groot. Zij hing aan zijnen arm deed als gewoonlijk twintig vragen tegelijk maar wachtte op geen enkele daarvan het antwoord af, vertelde zelf in éénen adem van hon derderlei dingen en gaf daartussehen haren man af en toe een hartelijken kus, zoodat deze inderdaad nauwelijks op adem kwam. Toen de begroeting met de overige niet minder verraste bewoners der villa voorbij was, was Döring's eerste vraagnadat hij den kring had rondgezien „En waar is freule von Hackert „Daar komt Lucia met Mevrouw Aenny riep ditmaar het slot van den zin bleef baarvan grenzelooze verbazingin den mond steken. Op den grindweg vóór de veranda na derden Lucia en Elimar maar Eietzooals zij gegaan waren zeer zedig naast elkandermaar arm in arm zoo zelfs, dat het donkere hoofdje van het jonge meisje op den schouder des schilders leunde. En reeds van verre riep Elimarzonder Döring te bemerken

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1