De laatste dienst van mijnheer von Menken. behandeling wordt aan ten minste 2 geneeskundigen opgedragen en aan het bestuur ran dat gesticht is een termijn van 6 maanden gesteld voor het maken der noodige toestellen tot kunstmatige ventilatie. Den 9 heeft te Zijpe een oppassend jongeling van 16 jaren door verdrinking een eind aan zijn leven gemaakt. Te Heivoort is den 12 overleden de heer J. van Gogh gepensioneerd vice-admiraal oud-bevelhebber van de marine in Ned. Indie. De koloniale staten van Suriname hebben den 13 Juli 1.1. de begrooting voor het dienstjaar 1886 verworpen met 5 legen 4 stemmen dit is de tweede maalsedert Suriname eene vertegenwoordiging bezit dat de begrooting verworpen is De eerste maal was in 1871. Den 13 hield de vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen van Nederland hare 2e algemeene vergadering te Rotterdam. Den 13 brak des morgens te 7 uur in de boer derij van de weduwe "Wagenaar in het bosch van Wa tervliet, te Yelsen, een felle brand uit waarschijnlijk een gevolg van hooibroeiing. Een groot gedeelte van het huis is verbrandaismede ongeveer 60 wagens hooi een stier 2 varkens en vertcheidene kippen. Den 13 en 14 is te Haarlem de 34e algemeene vergadering der Yereeniging tot bevordering van fa briek- en handwerksnijverheid in Nederland gehouden, onder het voorzitterschap van dr. J. Th. Mouton die in zijne openingsrede in het bijzonder wees op de hoofd bezwaren tegen het door den minister van justitie du Tour ingediende wetsontwerp op den kinderarbeid dat een groote achteruitgang was bij het ontwerp van minister Modderman, vooral door het zonder eenige reden of op heldering weglaten van het toezicht op dien arbeid. Tien afdeelingen waren vertegenwoordigd. Een voorstel van de afdeeling Utrecht, om bij de regeering aan te drin gen op wettelijke regeling van de opleiding van den handwerksman werd verworpen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd tot de benoeming eener commissie, in over leg met de maatschappij ter bevordering van nijverheid, om te onderzoeken of ontginning van heidevelden te gemoet kon komen aan het te groote aanbod van werkkrachten, in vergelijking met de behoefte en zich tot de regeering te wenden met een adres waarin het nut wordt aangetoond dat zij zorge dat overal een zelfde verplicht teekenonderwijs op de lagere school in gemeenten boven de 10000 zielen worde ingevoerd onder toezicht van personen die met de eischen daar van goed bekend zijn. Verder werd o a. besloten I. bij de regeering aan te dringen op herziening der algemeene voorschriften voor de aanbesteding van rijks werken in dien zin dat het rijk niet alle geschillen steeds beslistgeen onbillijke risico op den aannemer worde geschoven en de rechten van aannemers en leveranciers zoo min mogelijk worden verkort of mis kend II. aan den minister van financiën de bezwaren kenbaar te maken gerezen tegen het nieuwe wetsont werp op het zegelIII. als het oordeel der vergadering uit te spreken dat de arbeid van kinderen boven de 12 jaren niet bepaald schadelijk kan worden geachtdoch dat de aard van den arbeid van kinderen tusschen 12 16 jaar geregeld en daarop een voldoend toezicht uitge oefend moet warden IV. de invoering van een plaat selijk briefport van 2% cent niet aan te bevelen op grond dat de eenvormigheid van het briefport van te groot belang is V. de oprichting van eene arbeids beurs waardoor hem, die werk zoekt de gelegenheid zou worden verschaft werk te vinden wenschelijk te achten VI. inmenging van de regeering door instel ling van examencommissiën ter verkrijging van bekwa me machinisten onnoodig te achten daar de gelegen heid om ze te bekomen niet ontbreekt. Aan het hoofdbestuur werd met algemeene stemmen een krediet toegestaan om een onderzoek in te stellen naar de vraag hoe het best in den werknood kan wor den voorzien. De volgende vergadering wordt te Mid delburg gehouden. „Ik kom u mijne verloofde Lucia Haekert voorstellen!" De Raad was de eerste die zijne vreugde te kennen gaf in zijnen op dreunenden toon geuiten lievelings- uitroep „Ongeloofelijk XXVIII. Het eerste werk van baron von Menkentoen hij weder te Berlijn kwam wasom een bezoek af te leggen op het redactiebureel der courant, waaraan Rahlow werkzaam was. De in de voorkamer rond- lummelende knechtwien Menken naar Rahlow vroeg, gaf ten antwoorddat „mijnheer de docter" op het oogenblik niet te spreken wasdaar „mijnheer de docter" het „ontzettend druk had met zijne artikelen." Menken kreeg uit zijne portefeuille een visitekaartje, dat hij den knecht ter hand stelde. „Geef mijnheer Rahlow dit kaartje en zeg hem dat de zaak waarover ik hem verlang te spreken even „dringend" is als zijne artikelen De knecht aarzelde een oogenblik maar verdween na eenbijna schuwenzijdelingschen blik op de hooge elegante figuur van den bezoeker, spoedig ach ter de deur. De baron liep ongeduldig in de kamer op en neer. De knecht liet lang volle tien minutenzooals Menken's horloge uitwees op zijne terugkomst wach ten en toen hij eindelijk binnentrad zag hij er op vallend gedrukt uit. „Mijnheer de docter verzoekt duizendmaal om ver ontschuldiging", stamelde hij „maar het is hem op het oogenblik inderdaad onmogelijkom beneden te komen." Menken stampte met den voet. „Dat was te vermoeden", mompelde hij met ge- fronsd voorhoofd en luide voegde hij er bij „Breng mij dan naar mijnheer Bergheim." Het toeval wilde, dat deze, de eigenaar der cou- Den 14 is te Ede des namiddags een door 2 gezinnen bewoond huis nabij de station Ede afgebrand; eene geit kwam mede in de vlammen om. Den 16 des avonds ontstond brand in de groote stoomslachterij van den heer Levi aldaar, die zich eerst ernstig liet aan zien wegens gebrek aan hulp. De achterste schuur met den inhoud brandde geheel af. De eigenaar was juist gezeten in den treindie uit Arnhem kwam toen hij den brand ontdekte. De verdere uitslag van den wielrijderswedstrijd te Nijmegen op den 14 was: N°. IV. Langzaamrijden. Internationale wedstrijd voor tweewielers. Afstand 50 el, Ie Prijs A. N. W. Kerkhoven te Arnhem 2e G. Vrolik te Dieren. N°. V. Rijden met de handen los. Internationale wedstrijd voor tweewieler?. Afstand 1000 el (3 ronden). Ie Prijs Emile de Beukelaer te Antwerpen 2e E. Ki derlen te Delfsbaven 3e G. Vrolik te Dieren. N®. VI. Internationale wedstrijd voor veiligheids- tweewielers. Afstand 3000 el (9 ronden). Ie prijs E. Kiderlen te Delfsbaven, 2e Em. Burghoff te Roermond. N°. VII. Wedstrijd voor tweewielers om het mees terschap van Nederland op de lange baan. Afstand 7000 el (ronden). Dit nummer was alleen open voor wiel rijders, die Nederlanders zijn volgens nederlandsche wetten. Ie Prijs E, Kiderlen te Delfsbaven2e E. J. de Stuers te 's Gravenhage, 3e J. Westerman te Haarlem. Den 15, toen de wedstrijd met gunstig weder en een veel talrijker publiek werd voortgezetwas de uitslag als volgt N°. VIII. Wedstrijd voor tweewielers. Afstand 1000 el (3 ronden). Alleen voor de leden der Nijmeegsche Velocipèieelub „Velocitas". Ie prijs: G. H. van Os, 2e Victor Sormani. N°. IX. Internationale wedstrijd voor drie of vier wielige tweepersoons-wieiors (Tandem and sociable cy cles) Afstand 2000 el (6 ronden). Ie piijs: C. Bigham met E Kiderlen 2e J. J Jacobson met E J. de Stuers. N°. X. Knapen-wedstrijd, Internationale rit op twee wielers, voor jongens beneden 16 jaar. 666 el (2 ronden). Ie prijs: A. E. Holmberg de Beckfelt te Apeldoorn, 2e A. M. Neill te Arnhem 3e aankomende Jan Root haan te Nijmegen. N°. XI. Groote internationale wedstrijd voor twee wielers. Afstand 10000 el (30 ronden). Bij dezen rit was de eerste prijs een groote gouden eerepenning ter waarde van f 50 met een getuigschrift en een eereprijsaangeboden door de gemeente Nijmegen bestaande uit een grooten verguld zilveren beker met opschriftter waarde van f 350 en de tweede een groote vergald zilveren eerepenning met getuigschrift en een kunstvoorwerpbe taande uit. een kristallen met zilver gemonteerden beker met opschrift. Ie prijs: Em. Kiderlen te Delfshaven in 22 min. 11 seconden, 2e E. J. de Stuers te 's Gravenhage; 3e dr. B. Brauner te Praag 4e J. Westerman te Haarlem. N°. XII. Internationale wedstrijd met hindernissen. Afstand 2000 el (6 ronden). Ie prijs: Em. Burghoff te Roermond 2e John Jacobson te Rotterdam. N°. XIII. Kunscrijden. Internationale wedstrijd. Ie prijsde heer Kiderlen2e de beer Koenen van Amsterdam. Bij het uitreiken der prijzen werd de heer E. Kider len, die zoovele prijzen gewonnen had met daverende toejuichingen ontvangen. Van de 16 opgeroepenen voor de hoofdacte kwa men den 14 en 15 te Amsterdam 15 op, waarvan 11 afgewezen en 4 toegelaten werden namelijk de beeren J. Tenger Jr., A. Stokvis en W. Zwaagstra te Amster dam en J. Beers te Watergraafsmeer; te 's Graven hage slaagde op die dagen o. a. de beer G. Kempers te Haarlem. Den 15 heeft de beer J. Th. Heijligers sedert 1880 deken en pastoor te Beverwijk zijn zilveren priesterfeest gevierd. - Het hoog militair gerechtshof heeft den 15 goed gekeurd het vroeger vermelde vonnis van den krijgsraad tegen de Haagsche officieren der huzaren. rantjuist de kamer binnentrad. Hij maakte eene lichte buiging en vroeg daarbij op tamelijk genadigen toon „Waarmede kan ik u van dienst zijn, mijnheer?" „Vooreerst hiermede", antwoordde de baron koel „dat gij mij den schrijver noemt van het onbeschaamde artikelin numero 415 van uw blad." Bergheim zette een hoogst verontwaardigd gezicht. „Mijnheer, wat denkt gij wel, wat komt u in het hoofd Hoe kunt gij zeggendat mijne courant onbeschaamde artikelen bevat Onbeschaamd is bo vendien eene zeer onstaatkundige uitdrukking waar voor ik u ter verantwoording zou kunnen roepen „Doe dat, als 't u belieft, waarde heer", viel de baron, met eene onmerkbare beweging van de bovenlip, den spreker in de rede. „Gij komt daarmede, op aan gename wijze mijnen weusehen tegemoet. Ik zelf had namelijk plan, om u, zoowel als den uitgever, den verantwoordelijken redacteur en eindelijk den schrijver van het kwajongensachtige artikel tot een tweegevecht op het pistool uit te dagen. Ik heet baron Menken en sta voor u als vertegenwoordiger van in uwe courant beschimpte en aangevallen personen. Wanneer gij er niets tegen hebtdan zend ik u en den redacteur in den loop van de eerste twee uren mijnen secondant natuurlijk is de keuze der wapenen en van tijd en plaats aan u overgelaten. Er blijft dan nog slechts overdat gij de goedheid hebtmij den schrijver te noemen." Bergheim werd door Menken's woorden volstrekt niet van zijn stuk gebracht. Hij boog nogmaals en zeide op den beminnehjksten toon „Wilt gij zoo vriendelijk zijn baronmede naar mijne kamer te gaanwij kunnen daar ongestoord praten." De kamer van mijnheer Bergheim Jag eene trap lager dan het redactiebureau en was met veel smaak ingericht. „Ga zitten baron als ik u verzoeken mag", zeide mijnheer Bergheimzelf plaats nemende. „Gij wilt - Den 15 is te Ostende bij den internationalen roeiwedstrijd de le prijs voor tweeriems (juniores) ge wonnen door de Rotterdamsche roei- en zeilvereeniging de Maas en bij den wedstrijd voor tweeriems gieken (Seniores) door de vereeniging Njord uit Leiden de le prijs, de Maas uit Rotterdam de 2e en Parijs de 3e prijs. In den nacht van den 15 op den 16 is de po litieagent 4e klasse S. te 's Gravenhagegehuwden in het bezit van 4 kinderen, terwijl het 5e verwacht wordt, in half slapenden toestand in bet water geloopen en verdronken. Den 16 is te Wageningen in den ouderdom van 50 jaren overleden de heer C. J. M. Jongkindt Co- ninck directeur der Rijks landbouwschool. Den 16 is te Veenwouden tot kandidaat der libe rale partij voor de 2e Kamer in het hoofdkiesdistriet Dokkum gekozen de heer mr. W. J. van Weideren baron Rengers met 158 st. tegen 31 op den heer B. Heldt te Amsterdam. De heer Kuiperskantonrechter te Delft had voor de kandidatuur bedankt. Den 16 des namiddags viel een kind van ruim 2 jaren te Koedijk in de breede achtersloot van het dorp en werd geheel bewusteloos uit het water opge haald. De vader, een koopman, had bij afwezigheid van den geneesheer het geluk door doeltreffende aan wending van de behandelingvoorgeschreven door de maatschappij van drenkelingen het kind in het leven te behouden. Den 16des avonds, is te Hoogwoud de boe renplaats van K. Diepenwaarschijnlijk ten gevolge van hooibroeiinggeheel afgebrand. Den 16 is in het Noorden Buiten-Spaarne te Haarlem het lijk van een onbekend mansperson ge vonden naar gis 25 jaren oud gekleed met zwarte jas broek en vestborstrok gemerkt G. H. Te Hoorn is een 19 jarig jongeling in den nacht van den 16 op den 17 te water geraakt en verdronken. Den 17 werd het been van een werkman der Hol!. Spoorwegmaatschappij te Amsterdam verbrijzeld doordat daarop een ijzeren pijp viel tengevolge van het breken van een strop waaraan die pijp opgehesehen werd. Hij werd naar het binnen-gasthuis vervoerd. Aan de den 17 te Warmenhuizen gehouden harddraverij namen 16 der flinkste dravers deel. De prijs van f 100 werd gewonnen door de Snijboon donkerbruine merrie van den heer W. H J. Brom Utrecht en de premie van 40 door de Kroonprins, bruine bles ruin, van den heer C. J. de Wit, Zijpe. Vele bekende, flinke harddravers konden de sporen aldaar niet verdienen. Te Kralingen is den 17 een hooiberg met een schuur in den Prins Alexanderpolder afgebrand. De woning bleef gespaard. Bij de den 17 te Hillegers'oerg gehouden wedrennen was de uitslag als volgt Tribuneprijs. (Welter Handicap). Afstand ongeveer 1200 el. Prijs Bambin van baron Osy premie Brouil- lard van luit Metelerkamp. Prijs van Overschie. Afstand ongeveer 1600 el. Prijs: Lady Margery van den heer C. Janssenspremie Woodbine van den heer G. Alleweiveid. (De Cassolette kwam het eerst aan maar had zijn bereider afgeworpen). Landzichtprijs (Stelling Stakes). Afstand 1000 el. PrijsWoodbine van den heer G. Alleweiveid. De premie niet uitgereikt. Prijs de Maas (Hurdle Race met 8 hindernissen). Afstand 3200 el. PrijsVindex van den heer G. Esdon premie Le Nil van baron Osy. Troostprijs (Vrije Handicap). Afstand 1200 el. Prijs: Brune van den heer Mertens. (Er waren maar twee mededingers). Bij een der rennen viel het paard de Comtesse van baron Osy in eene sloot en brak de ruggegraat. De joekev bekwam geen letsel. Den 17 is door de Hollandsche Spoorwegmaat schappij aanbesteed a het maken van ophoogingen wegen en slooten het leggen van houten kokers voor dus met mij veehten en met den redacteur en den schrijver van het artikelwaardoor gij u in naam van uwen vriend beleedigd gevoelt. Dat kunt gij gemak kelijker hebben. Ik ben gaarne bereid u den schrijver te noemen wend u direct tot hem dan bespaart gij u veel moeite en vermorst geen kruit." Hoe ernstig de baron op het oogenblik ook was, toch moest hij glimlachen over den praetischen zin van den man. „Wie is de schrijver vroeg hij. Mijnheer Bergheim sloeg een groot boek open en bladerde daarin. „Numero 415 van den 6en November „Uit de groote wereld", zeide hij als tot zich zelf, „zeventig regels a twintig centsmaakt veertien gulden be taald den 8en Novembervoldaan geteekend door Hasdrubal Rahlow daar hebben wij hetRahlow is de schrijver Mijnheer Bergheim stond op en drukte op een knopje van eene electriscbe schel naast de deur. „Laat Rahlow hier komen riep hij den binnen- tredenden knecht toe Daarop wendde hij zich weder tot Menken: „Gij kunt dadelijk met hem zelf praten, baron ontzie hem nietwanneer hij werkelijk onwaar heden heeft berichtook ik zal dan niet nalaten het hem behoorlijk onder het oog te brengen. Zulke lieden kan ik niet gebruiken De waarheid de waarheid gaat bij mij boven allesdoor haar is mijne courant groot geworden Menken knikte hij wistdat het blad van den wak keren man juist aan het tegendeel zijn succes te dan ken had. Rahlow schriktetoen hij den baron bij zijnen pa troon zag. Dat voorspelde hem niets goeds mijnheer Bergheim was een tyran in zijn klein rijk, die onbarm hartig alles wegstootte wat hem niet paste. „Baron Menken wenscht u te spreken", zeide Berg heim op stroeven toon tegen Rahlowdie onderda nig boog. Menken stond op. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2