No. 102. Zeven en tachtigsteJaargang. 1885. V R IJ D A G 28 AUGUSTUS. ONZICHTBARE HANDEN. Prijs der gewone Advertentiën: Buitsuïaub FEUILLETON. Drie gelukwenschen. ISimienlanb. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondordag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DENEMARKEN. Tegen een der leiders van de oppositie in het FolkethiDg (2e Kamer) is een vervolging ingesteld wegens hoogverraad terwijl 4 personen waarvan een lid van dat college, op dezelfde gronden reeds (ot gevangenisstraf veroordeeld zijn. DUITSCHLAND. De Nordd. Zeitung Bismarck's orgaan zegt ten aanzien van de met Spanje over de Carolinen-eilanden gerezen kwestiedat de eenige po ging van Spanje om gezag op die eilanden uit te oe fenen geschied is in 1875 en toen dadelijk krachtig door Duitschland en Engeland bestreden is. Het Bcbrijven van Engeland uit dien tijd eindigde met de uitdrukkelijke verklaring, dat de regeering Spanje's aan spraken op die eilanden niet erkende, daar de spaansche regeering er nooit eenig gezag uitgeoefend had, noch er toen eenig gezag uitoefende. De Köl. Zeitung betoogt, dat de spaansche regeering het als een teeken van Duitschlands bijzonder vriend schappelijke gezindheid moet aanmerken, dat prins Bis- mark reeds nu en geheel uit eigen beweging aanbiedt, het geschil omtrent de Carolinen-eilanden aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen. Er is nog niet eens officieel bericht ontvangendat een dier eilanden door de duitschers bezet isde spaansche regeering heeft nog niets bewezenwel daarentegen wordt in Spanje Engeland en Frankrijk alles gedaan om Duitschlands toorn uit te lokken de duitschers te tarten. In die omstandigheden bewijst bet aanbod der duitsche regeering dat zij gezind ishet geschil zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen en de duitsche inbezitneming ongedaan te maken mochten de spaan sche aanspraken gegrond blijken te zijn. ENGELAND. De in den laatsten tijd bekend ge worden bijzonderheden omtrent de verregaande onzede lijke handelingen die te Londen gepleegd worden hebben aanleiding gegeven tot het houden eecer volks vergadering in het Hydepark aldaar op den 22, die zeker door meer dan 50.000 personen uit alle rangen en standen der maatschappij werd bijgewoond. Onder fanfares en eindelooze toejuichingen werden nadat tal van sprekers opgetreden warende volgende motiën aangenomen 1°. Het Londensche volk uit hierdoor zijne schaamte en verontwaardiging over de zedelijke misdrij ven in zijn midden plaats vindende. 2°. De vergadering verbindt zich bij de overheid aan te dringen om streng de hand te houden aan de onlangs aangenomen strafwet en alle pogingen te ondersteunen, welke noodig worden geacht voor de bescherming van jonge meisjes. 3°. Het is de plicht van alle eerzame onderdanen de maatschap pelijke en zedelijke gebreken waaruit de wandaden jegens jonge meisjes voortspruiten onverschrokken te bekampen om daaraan voor goed een einde te maken. Lord Salisbury, de minister van buitenl. zaken, is den 25, na een onderhoud met den russischen gezant naar 87) XXIX. Vóór het café Florian op het Marcusplein te Vene tië had zich zulk eene talrijke menigte verzameld dat de kleine, sierlijk bewerkte tafeltjes tot voorbij de marmeren pilaren van de galerijdie het plein omgeeft, moesten worden vooruitgeschoven. Het was een heer lijke Meiavond en de militaire muziekcorpsenop twee ronde, met guirlandes versierde estrades, lieten zulke verlokkende tonen hoorendat behalve de vele vreem delingen ook talrijke burgers der groote stad zich op het plein hadden verzameld. Wie niet vóór het caié zat en zich daar aan ys vergastte, die wandelde in het midden van het plein op en neder en kon zich vermeien in de wandelende toilettententoonstelling die hem voorbij trok. Naast de talrijke italiaansche officieren in hunne nanwe vlugge uniformen en de dandy's uit de stad vormt gewoonlijk, op deze muziekavonden de vreemde- lingenkolonie het hoofdbestanddeel der bezoekers van dit plein. Een opmerker ziet reeds aan het uiterlijk en de manierenwelke nationaliteit hij voor zich heeft. In den strakken stijven toegeknoopten maar zelfs in zijne onverschilligheid voornamen Engelschman kan men zich niet vergissen want ook van den met hem ver wanten Amerikaan onderscheidt hij zichdie zijnen practischen aard geen oogenblik verloochentmeestal zeer ten ongerieve zijner medemenschen. Belangwek kende verechijningen zijn de armeensche albaniscbe istrisohe en grieksche groot- en kleinhandelaars, wier zaken hen naar Venetië voeren en wier nationale dracht zijne goederen te Dieppe gegaan waar hij eenige weken denkt te blijven. De minister van oorlog heeft een besluit openbaar gemaakt, waarbij de mobielverkiaring van het reserve- leger ingetrokken wordt. Ierland. De iersche leden van het Lagerhuis heb ben den heer Parnell een feestmaal aangeboden. In zijne bij die gelegenheid gehouden toespraak verklaarde hij dat de door de Ieren in het nieuwe parlement te leveren veldslag de laatste zou zijn. Alleen moest nog de nationale onafhankelijkheid verkregen worden en hij was overtuigddat dit geschieden zou. Bbitsch-Indie. De benoeming van Generaal Mac Gregor tot bevelhebber van het leger aan de grens van Pinjaub wordt beschouwd als voorbode van de instelling van een afzonderlijk militair bestuur voor de geheele afghaansche grens. FRANKRIJK. De min. van justitie heeft alle rech terlijke ambtenaren aanbevolen, zich bij den aanstaanden verkiezingstrijd volkomen onzijdig te houden. Den 25 zijn te Marseille 39 en den 26 27 lijders aan cholera overleden. Aan het engelsche blad de Times wordt gemeld, dat de ziekte daar in vele gevallen een vorm aan genomen heeft, die de geneesheeren buiten raad brengt. De lijders worden door een gevoel van koude over vallen dat voor geen enkel middel wijken wil en nog voordat braken of buikloop beginttreedt de dood reeds in waarbij het lichaam geheel zwart wordt. ITALIË. In de schatkamer van het koninklijk paleis te Turjjn is een hoogst belangrijke diefstal gepleegd o. a. van de gouden kroonen, door de steden Turijn en Napels aan wijlen Victor Emanuel aangeboden een paar gouden stijgbeugels door genoemden koning van den Sultan ontvangen twee sterren met 109 briljanten waard 200.000 vier kettingen der Annunziata-ordemet ongeveer 4500 edelgesteenten bezetwaard f 300.000 en eenige andere voorwerpen ongeveer f 1.000.000 waard. Uit bet door de politie ingestelde onderzoek is gebleken dat de dietstal ge pleegd moet zijn door in het gebouw wonende lieden. Tegen den bewaarder der schatkamer rezen zware ver moedens zoodat hij in hechtenis werd genomen waar op hij zich van kant heeft gemaakt. OOSTENRIJ K-HONGARIJE, Den 25 hielden do Kei'.er en de Keizerin van Rusland te 12 uur hun in tocht te Kremsier. Zij waren vergezeld van hun twee zoons en van den broeder des Keizers en werden door het oostenrijksche gezin verwelkomd. RUSLAND. De gezanten in China en Japan heb ben in last gekregen om de regeering gerust te stel len en de verzekering te geven dat Rusland geen overeenkomst met Korea gesloten heeftzooals onlangs verzekerd werd. SPANJE. De duitsche regeering heeft blijkens het alleraardigst bij hunne omgeving afsteekt. In het bonte gewoel worden de inheemsche volkstypen schier niet opgemerktde bloemenmeisjes met hare satijnen keurs lijven paarlen om den hals en valsche brillanten aan de vingersde kleine Slovenen, met hare bruine kopjes en hare Buikeramandelen in het aan den bals hangende kistjede marinari(schippers) met mossels en oester»de marskramers met voorwerpen van mo- zaiek en glas en allerlei andere personen die op het Corso op het plein hunne kost verdienen. Bij een der zuilen dicht véér het café Florian zou op het oogenblik een vriend van opmerken speciaal- studiën kunnen maken in het nationaliteitsverschil. Aan een tafeltje zat daar een jong paardat naar het hart zoo scheen het tenminste bij elkander be hoorde maar naar afstamming geenszins. Want terwijl de man in zijne geheele verschijning den Duitscher verried, was de jonge vrouw met haar overvloed van zwarttot een eenvoudigen knoop saamgebonden haar, hare donkere schitterende oogen en de bruinachtige tint van het aardige gezichtje zonder twijfel een kind van het zuiden. In den heerdie achter hen stond herkende men op den eersten blik den Franschman. Het lange pro fiel met zijne scherp geteekende lijnen en den snor a la Napoleon IIIwas geheel fransch evenals de wijze, waarop de door het drukke leven bleek en dor ge worden wangen door middel van crème de ronge waren bijgewerkt. De oude heer legde zijne hand van achteren op den schouder van den Duitscher. „Monsieur Waldau", zeide hij „vraiment ik be drieg mij niet. Het kwam mij voor, dat ik dezen be- langwekkenden kop meer bad gezien", zijn blik zweefde naar de dame tegenover hem „en ook „Mijne vrouw markies du Cat" sneed de aange sprokene met niet juist vriendelijk gelaat de opko mende herinneringen van den Franschman af, die zich in den ministerraad van den 24 medegedeelde telegram als antwoord op het tweede protest tegen het bezetten der Carolinen-eilanden verklaard, dat het geen gewicht hecht aan eene gebeurtenisdie geene verandering kan brengen in de goede betrekkingen met Spanje. Zij meentdat die eilanden aan niemand behooren want Spanje heeft er geen ambtenaar gevestigd. Zij zou uitvoeriger ophelderingen geven met een koorier. De regeering wacht die ophelderingen af, maar zal intus- schen niet verzuimen, toebereidselen te makeD tot hand having van Spanje's rechten. In de stad Granada heeft de cholera zeer hevig ge woed in het geheel zijn daar reeds 2500 personen gestorven. O. a. werden er eens 100 personen op één dag in ééne straat aangetastin sommige huizen alle bewoners. Soldaten en gevangenen moesten belast wor den met het begraven van lijkendaar zij anders on begraven zouden zijn gebleven. Er bestond veel behoefte aan geld de Koning had tweemaal f 2400 gezonden. De minister van binnenl. zaken is thans daarheen ver trokken met eene som van f 50000, om onderstand te verleenen en hospitalen en kerkhoven in orde te bren gen. De bevolking is vooral verwoed op de geneeshee ren die door haar zelfs mishandeld zijn ten gevolge waarvan de geneesheeren weigerenverder hulp te verleenen, als zij Diet door de politie beschermd worden. Den 24 werden 5088 cholera gevallen aangegeven waarvan 1561 met doodelijken afloop. De opgaven uit verscheidene provinciën ontbraken nog. Drie officieren hebben hunne duitsche ridderorden naar Berlijn terug gezonden. De militaire sociëteit te Madrid waarvan generaa Salamanca voorzitter is, werd op hoog bevel der regee ring gesloten. De brievengaarder van Oeffelt, Michel Kuipers is den 23 met aangeteekende brieven ter waarde van f 1320 verdwenen. Bij den cricketwedstrijd die den 23 op de Ma liebaan te 's Gravenhage plaats had tusscben de elf beste spelers uit Zuidholland tegen een gelijk aantal uit Noordholland, zijn die uit Zuidholland overwinnaars gebleven met 19 punten meer. In de volgende maand zal iu Noordholland een dergelijke wedstrijd plaats hebben. De gemeenteraad te Helder heeft zich den 24 vereenigd met de vroeger vermelde voorstellen van den burgemeester tot hervorming van het politiekorps, in werking zullende treden op nader vast te stellen tijd. Den 24 en 25 zijn te Groningen voor de hoog- duitsche taal o.a. geslaagd mej. A. C. J. Bosch en mej. A. F. Olivier en den 25 te Utrecht voor de fransche taal de dames J. W. P. J. Leenhard G. H. Krieger, H. A. Knipscheer enH. C. Lange, allen te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 24 is aan den heer C. J. Gonnet, met ingang van 1 Oct. a s., eervol ontslag deftig en met eene vertrouweüjken glimlach voor de jonge vrouw boog, „Wanneer mijne berekeningen juist zijn", ging hij daarna voort, „dan zijt gij op uwe huwelijksreis. Het was een voortreffelijk denkbeeld van u om Venetië op te zoeken. Venetië blijft altijd de kroon van het schoone in Europa. Gij weet immers, geachte heer Waldau, dat ik mij nu voor goed in de Lagunenstad gevestigd heb? Ja waarlijk en het was een zeer ver standige zet van mij Ik heb het spel vaarwel gezegd en sedert behoor ik tot de tegenstanders van Monaco, ik heb ook reeds eene brochure uitgegeven over den zedenbedervenden invloed van het Casino te Monte Carlo. Ik raak geen kaart meer aan en zonderling ge noeg, ik oude kereldie gedurende mijn geheele leven, niet bestaan kon zonder het aangename geruisch der rollende kogels en het „faite3 votre jeu" der croupiers, ik voel mij er zeer goed bij Hier in Venetië bevalt het mij hier wil ik mijne overige dagen in rust slijten en mijne spaarpenningen verteren. Is het gespaarde uitgeput, dan zal markies du Cat er ook wel niet meer zijn après moi le déluge Mag ik bij u gaan zitten ik zieer is nog plaats Een wenk van Waldau met de oogen beduidde zijne vrouw, om op te staan. „Ik zou gaarne nog wat met u praten beste mar kies," zeide de jonge echtgenooteene noodleugen te baat nemend „maar ik moet met mijne vrouw te tien uur naar een souper. Ik hoop dat gij het mij niet kwalijk neemt De oude Franschman antwoordde met een compliment. „Mijne groeten als ik u verzoeken magaan baron Meuken, wanneer gij hem wederziet", zeide hij; daarop namen Waldau en zijne vrouw afscheid met een vluch- tigen groet. „Ik vrees dat wij ons niet al te lang op dit schoone plekje aarde zullen kunnen ophouden", meende Elimar en drukte den arm van zijn vrouwtje teeder, „wij

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1