verleend als tijdelijk directeur der rijksverzameling van kunstwerken van hedendaagsche meesters. Den 24 is op eene door ongeveer 300 branders bijgewoonde vergadering, na uitvoerige bespreking van de maatregelen die er toe zouden kunnen leiden om aan den tegenwoordig onhoudbaren toestand een einde te maken, besloten 1°. tot de samenstelling eener vaste commissie tot behartiging van de onderlinge belangen der branders 2°. aan die commissie op te dragen het ontwerpen van statuten op den grondslag van de in het jaar 1864 bestaan hebbende brandersvereeniging 3°. als voorloopigen maatregel het stoken gedurende September e. k. te beperken wekelijks tot 15 of 20 bak per brandery. In den avond van den 24 werd te Amsterdam nog eene groote ruit van de firma Eijgenraam aan de Pa leisstaat ingeworpen en ondergingen op de Keizersgracht eenige vensterruiten en lantaarns hetzelfde lot. In den avond van den 25 toen het vuurwerk dat na afloop van den roeiwedstrijd van „de Hoop" zou worden afge stoken, op last van het gemeentebestuur niet doorging, waren weder duizenden ataatjongens op de been die de politie tergden en lastig vielen door het maken van allerlei geluiden, enz., terwijl eene zeer talrijke menigte zich op de Dam in de KalverstraatDamrak Kokin enz. bevond. Van tijd tot tijd werd de menigte door de politie-agenten uiteen gedrevenwaarbij deze en gene hetzij met den stok hetzij met den sabel ge- gevoelig in aanraking kwam. Te ongeveer 9 uren werd bevel gegeven om op den Dam geene tram wagens meer te laten staan terwijl die langs Rokin en Damrak het rijden staakten en die langs de Spuistraat alleen tot het Paleis kwamen waardoor meer ruimte werd verkregen. Te kwart over tie nen werd eerst de Dam en vervolgens ieder der omlig gende straten schoongeveegd, waarna het publiek allengs zeer verminderde. Te half twaalf heerschten er weder volkomen orde en rust. Er werden sommige personen doch minder dan den vorigen avond, aangehouden. Den 26 was het vrij rustig. De trams liepen den geheelen avond geregeld. Eenige oploopen van jongens werden spoedig uiteengejaagd. Enkele lantaarns werden door jongens uitgedraaid. De burgemeester richtte den 25 nog eene waarschuwing tot de ingezetenen, onder ken nisgeving, dat alle samenscholingen verboden waren. Den 24 zijn bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Wijk aan Zee en Duin 51 biljetten ingeleverd den 7 September zal herstemming plaats hebben tussehen de heeren P. W. H. de Wildt die 19 en H. Scholts, die 12 stemmen bekwam. Bij kon besluit van den 25 is met 15 Sept. a. s. benoemd tot directeur van het rijkstelegraafkantoor op Vlieland de beer E. van Bochovethans directeur £e Dokkum. Den 25 heeft te Noordwijk aan Zee, de heer E. uit W., 20 jaren oud, die zich, niettegenstaande de herbaalde waarschuwingen te ver in zee waagdezich wederom te ver gewaagd en is daarby verdronken. Van de 16 voor de hoofdacte te Amsterdam opge- roepenen kwamen den 24 en 25 14 op één de heer B. J. te Kaat van Nieuweramstel slaagde. Bij den wedstrijd in het schoonrijden van eenloo- pende paarden van vreemd of gekruist ras den 25 te 's Gravenhage gehouden van wege de afdeeling der Boll. Maatschappij van Landbouw, is de eerste prijs, een voorwerp, ter waarde van f 100, behaald door den heer J. G. Kuijs aldaar en de tweede prijseen voor werp, ter waarde van 50, door den heer J. H. Wal ker te Amsterdam, Bij den wedstrijd van spannen paarden van alle ras sen waaraan elf spannen deel namen werden de prijzen behaald door den heer G. M. van der Kuylen te 's Gravenhagede eerste met witvoet-merries van hongaarsch ras de tweede met den zwarten ruin Eaust en den schimmel-ruin Columbus, eveneens van hon gaarsch ras. Een buitengewone prijs werd toegekend aan den heer J. H. Walker voornoemd voor zijn vierspan zwarte paarden van mecklenburgscb ras dat zouden kans loopen, nog eens door dit levend kaartspel te worden aangesprokendat geen aangename herinne ringen by u moet opwekken. Dit wil ik echter niet alles wat er treurig was in uw verleden moet ver geten zijn wij willen slechts voor het tegenwoordige en voor de toekomst leven Lucia beantwoordde blozend den druk van den arm. „Hoe dankbaar ben ik u voor uwe voorzorg, lieveling", fluisterde zy „in uwe liefde heb ik reeds lang alles vergeten wat mij eens zulke pijnlijke wonden sloeg en wat kan mij verdriet aandoen, nu gij bij mij zijt I Zelfs de herinneringen die de oude speelprofessor bij mij moest opwekken zijn niet van droevigen aard; evenals de gezonde bijna met een gevoel van welbehagen terug denkt aan de koortsachtige droomen die hem in de dagen van hevige ziekte verontrustten, zoo gaat het ook mij. Het verleden kan mij geen schrik meer aanjagen, nu ik u bezit wie zou bij den aanblik van het Do genpaleis op eenen lenteavond als dien van heden den ken aan de smarten van hen die eertijds onder de looden daken versmachtten Het jonge paar was gedurende het korte gesprek het Marcusplein over gewandeld en stond nu op het plein tje tegenover bet Hertogelijk Paleis. In den mane schijn verhieven zich de uit spitsboogvormige hallen gevormde galerijen tot eene reusachtige hoogte en de fantastische gestaltendie uit het bladerenwerk der ornamenten te voorschijn keken schenen elkander een spokengroet toe te knikken. De beide granieten zuilen aan de zijde der Lagunen, die den gevleugelden leeuw van den heiligen Marcus en den Heiligen Theodorus met zijnen krokodil dragen wierpen eene reusachtige schaduw over het stille plein en de golvendie de marmeren oeverranden bespoelden zongen een helden lied uit lang vervlogen tijden. Dicht aan den oever wiegde een boot op het heldere watereen gondelier stond er rechtop in. En nu klonk plotseling eene schoone volle mannenstem door de nachtelijke stilte ter opluistering aan den wedstryd bad deel genomen. Voor bet uitvoeren van herstellingen aan onder bet beheer der genie staaude bruggen te Helder geraamd op f 2500, was den 25 laagste inschrijver de heer A. Vos Rz. te Amsterdam voor f 1835. Er waren 14 inschryvers. Den 25, des namiddags, is de bliksem geslagen in de door T. Alma te Koadum bewoonde boerenplaats behoorende aan S. B. Kramer te Molkweram. De schuur brandde gebeel af doch de voorwoning bleef behouden. De inboedel werd gedeeltelijk gered van de boerengereedschappen daarentegen niets Van het het hooi, ongever 100.000 p., ging ruim 2/3 verloren. Alleen de gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. Den 25 is de gewone vergadering der Algemeene Synode van de Herv. Kerkna het houden van 36 zittingen te 's Gravenhage gesloten. De tramweg van Deventer naar Barkuloo is den 26 voor het algemeen verkeer opengesteld. Door het weghakken van eenige boomen waartoe van rijkswege vergunning werd verkregen is een gevaar voor de- railleeren dat te Deventer bij de Koerhuisbrug be stond geweken. Het gerechtshof ta 's Hertogenbosch heeft den 26 César Timmermans, wegens moord op mr. van Oppen en moedwiiligen manslag op zijnen zoon en zijne dochter, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. De veroor deelde bleef onder de lezing van het vonnis en bij de uitspraak zeer kalm. Hij zal cassatie aauteekenen. Den 26 heeft bij de barddravery met sjees te 's Gravenhage de Willem III van den heer P. Brommer te Alkmaar bereden door A. Koster de prijs f 300 behaald de le premie f 100 werd behaald door Vitesse van den heer A. van Aardenne te Batavia, bereden door A. de Koningen de 2e premie 50 door de bruine merrie van den heer G. M. Langhout te Ha- zerswoude, bereden door den eigenaar. Den 26 is te Leiden, 's namiddags te 4 uren, een gesloten rijtuig, dat van den Vinkweg kwam aanrijden en waarin 4 personen gezeten waren, in de naar het Galgewater voerende sloot geraakt, doordat het paard even vóór de Haagbrug schrikte van de aldaar staande stoomtram. De heeren ea ééne dame werden spoedig gered doch de andere dame, de schoonmoeder, met zeer veel moeite. In een hotel gebrachtbleek het, dat zjj overleden was. - De Koning heeft aan den visscher Herman Katt, eigenaar van het reddingsvaartuig te Bohnsackde groote bronzen redding medalje met getuigschrift en aan ieder der 6 zeeliedendie hem geholpen had den f 25 geschonken voor het met levensgevaar red den der bemanning vau het in den nacht van 18 op 19 October 1884 tijdens een hevigen storm bij Bohn sack gestrande nederlandsche brikschip Noordzeete huis behoorende te Harlingen. Te Venloo heeft zich vrijwillig aangemeld een hu zaar die zich in April 1884 van zijn korps verwijderd had en meer dan een jaar werkzaam geweest was op eene stoomboot tussehen Amsterdam en Rotterdam zonder ontdekt te worden. Den 30 Juli heeft de nieuw benoemde gouverneur van Suriname, de heer mr. H. J. Smidthet bestuur over de kolonie aanvaard en den 31 is de oud-gouver neur de heer J. H. A. W. baron van Heerdt tot Eversberg vertrokken. Aan de gemeenschappelijke krygsoefeningen van zee- en landmachtin de tweede week van September te Helder te houden wordtbehalve door de daar aanwezige manschappen, deel genomen door het 2e bat. van het 7e reg. inf. te Hoorn, een detachement torpedis- ten uit Brielle en het ramschip Buffel van Helievoet- sluis. De vijandelijke oorlogsvlootvoorgesteld door het ramschip Buffelmoet trachten de zeegaten te forceeren, die verdedigd worden door kustbatteryen eene torpedo-versperring en de vlootbestaande uit het ramschip Stier, den monitor Cerberus de stoom- kanonneerbooteu Ulf, HefringBulgia Das en vier torpedobooten. De stoomkanonneerboot Ever moet Schlafe sanftschlafe süss Meine Liebe nicht vergisz Stern Du dor von Himmels Hallen 1st iür mich herabgefailen Du, mein Engelmein Kleinod Rose Du im Morgenroth Spröd', doch liebvoll ist Dein Sinn Meiner Liebe Königin Liebevoll nicbt spröd' allein - Sehlaf' sanft ein Elimar legde zijnen arm om Lucia's slanke taille. „Regina d'amor!" zeide hij, „gij, Koningin der liefde." „Hiersignoreriep de gondelier uit zijne boot. „Belieft Zijne Excellentie een gondel By maanlicht is het Canal Grande dubbel zoo schoon als op deu hel deren dagen ik zing u onder het roeien wanneer Uwe Excellentie het verlangt, mijne schoonste liede ren voor Lucia knikte toestemmendhet paar stapte in en langzaam gieed de gondel door de als zilver glanzende wateren. Geen van beiden sprak veel zij zaten dicht nevens elkander op de zwarte kussens en waren zoo gelukkig zoo zalig. Als donkere reuzen gleden rechts en links de oude paleizen aan hen voorbijde maan scbeen in de verlaten vensternissen en bevolkte de ver weerde marmeren gevaarten met spookachtige figuren. Nu en dan gleed eene andere gondel aan de hunne voorbij donkerzwijgend en zwaarmoedig. Onwillekeurig vlogen in deze vreedzame stilte Lucia's gedachten naar het verledene terug maar zonder dat hare stemming droeviger werd. Het was waarheid ge weest wat zij Elimar had gezegd zij gevoelde zich te gelukkig in het tegenwoordige, te gelukkig in de hoop op de toekomst om nog met smart aan de wonden te kunnen terugdenken. Wat hadden de treurige da gen, die achter haar lagen te beteekenen tegenover de jaren van geluk vóór haar 1 Wordt vervolgd. 's nachts met electrisch licht de watervlakte verlichten; tot hetzelfde doel is een toestel voor electrisch licht op het fort Kijkduin geplaatst. Als aanvallers aan de landzijde treden op het 2e bat. van het 7e reg. inf., de te Wil lemsoord in garnizoen zijnde mariniers en eene lan dingsdivisie der marine welke troepen het vijandelijke leger voorstellen dat op de kusten van Noordholland geland is. Het garnizoen van Helder bezet de forten KijkduinErfprins, Dirks-Admiraal en de tussehenge- legen linie. Eene proefneming met fransche wintertarwe (Blé Rou8selin) op de proefvelden der Ryfes landbouw- s hooi te Wageningen heeft de volgende uitkomst ge had. Er waren gepoot korrels 1°. van den kant, 2°. uit het midden en 3°. uit de heele aar. Van één korrel uit de middelrij kwam eene plaat met 58 halmen, van den kantkorrel eene met 45 halmen en van één korrel uit de heele aar eene met 33 halmen. Van Me korrels uit de kantrijen kreeg men de best ontwikkelde planten. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft besloten tot opheffing van den curgus ter opleiding van hoofd onderwijzers met 1 September, wegens de weinige be langstelling, door de onderwijzers in dit onderwijs, dat belangrijke kosten vorderde, betoond. Het Nederlandsch Vrouwenbond tot verbooging van het zedelijk bewustzijn zal zich tot de 2e Kamer wenden met het verzoek, middelen te beramen tegen den blanke slavinnenhandel. De vennootschap „Verkooplokaal Frascati" te Amsterdam behaalde over 1884/5 f 10287 winst tegen f 10335 in 1883/4, zoodat 5 pet. kan worden uitge keerd. Er werden volgens het jaarverslag 1316 per- ceeien geveild, waarvan voor f 6.044.691 verkocht en voor f 4,597.138 opgehouden werd. Het maatschap pelijk kapitaal werd van f 200.000 op f 250.000 ge bracht voor den aankoop van 2 huizen met de ver bouwing waarvan een flinke bijzaal bij het verkooplo kaal verkregen is. De gemeenteraad van Zwolle, ia bennis gesteld met de beprekingen tussehen de heeren jhr. van Hu- malda van Eysinga, lid van den Raad van State Tak van Poortvlietjhr. van Swinderen, leden der Eerste Kamer; CiemerBuma de Ruiter, Zijiker, Duyvis, leden der Tweede Kamer jbr. Lewe Qaintus lid van Gedepu teerde Staten van Groningen baron van Heeekeren van Kei! oud-minister van buitenl. zaken; C. Donker, notaris te Benmngbroekmr. J. Thiebout en mr. P. J. G van Diggelen, leden der Provinciale Staten van Overijaelgehouden over het vormen van een comité tot voorbereiding eener van rijkswege uit te voeren afsluiting van de Zuiderzee, de Friesehe Wadden en de Lou werzee in bet belang vau de oever- of kustbesc'oer- ming heeft op het verzoek dier heeren, om op eene weldra te houden algemeene vergadering ook een afge vaardigde uit zijn midden af te vaardigen om mede te werken tot het vestigen van een „Zuiderzee-comité", den wethouder, den heer mr. G. Royer, daarvoor aangewezen. Op de door het gemeentebestuur van Leeuwar den ter inschrijving aangeboden 2e serie, groot f8 L000, der 4 pet. geldleening voor de uitbreiding der gasfa- briek, groot f 243.000, is ingeschreven voor ƒ651.000. Het gevraagde bedrag is verkregen tegen den midden koers van ruim 100% pet. Benoemd tot onderwijzer te Opperdoes P. Dekker te Berkhout. - De rijkstelegraaf b'acht in Juli /92.074,13% op, tegen 94.402.30% in Juli 1884; de opbrengst der zeven eerste maanden is echter hooger dan over dat tijdvak in 1884. Beroepen te Eikerzee (toezegging) ds. G. J. van der Hoeven te Spanbroek c.a. Volgens de Bode der Heldringgestichten wordt het examen voor de bewaarscholen voor de eerste maal in April 1886 te Utrecht gehouden door de daarmede belaste commissiebeslaande uit de dames T. A. Rengers te Amsterdam en Verdonk te Utrecht, beiden aan het hoofd van bewaarscholen geplaatst en uit de heeren H. Pierson te Zetten voorzitterG. P. Post te 's Gravenhagesecretaris en H. P. Mitze te Am sterdam. Het examen zal voor een deel practisch afgenomen worden. Dat blad bevat eene uitvoerige omschrijving van de beginselen, waarvan men daarbij zal uitgaan. De voordracht voor kommandant der brandweer te Arnhem bestaat uit de beeren N A. van Diemen en E. M. Chevalier, beiden te Amsterdam. Het getal inlagen in de rijks-postspaarbank over 1884 was 267.298, voor een bedrag van f 3.857,453.50%, zijnde 50,607 inlagen en een bedrag van f 972.975.42% meer dan in 1884. Wegens belegging van gelden werd eene gezamenlijke rente verkregen van f 148.111.51 waarvan uitgekeerd of bijgeschreven werd ten behoeve van de inleggers f 98.793,35 zoodat meer aan rente ontvangen dan uitgegeven werd 49.318,29 of f 10,650.60% meer dan in 1883. Het gemiddelde rentebedragover 1884 verkregen was 3.82 pet. De kosten dezer instelling, volgens art. 17 der wet uit de overschotten der belegde gelden te bestrijden voor het dienstjaar 1883 op f 62.206.43 geraamd hebben werkelijk f 62.262.82% bedragen. Een bedrag van 38.417.65% zijnde het overschot op de belegde gelden in 1883, werd in 1884 in's rijks schatkist overgebrachtop afrekening der door het rijk ten behoeve dezer instelling voorgeschoten gelden, zoodat deswege over 1881/1883 nog 111.496.64 te ver goeden blijft. De kosten over 1884 zullen vermoedelijk f 73.862.30 bedragen dus 1.58 pet. van het gezamenlijk tegoed aan het einde van dat jaar tegen in 1883 1.93 pet. van dat tegoed. Mej. G. Laan te Bovenkarspel is benoemd tot vroedvrouw te Loon op Zand. De gemeenteraad van Hemelumer-Oldephaert heeft besloten alle vaarten der gemeente te laten uitdiepen door aldaar wonende arbeiders, ter verschaffing van werk. Te Veenendaalwaar sedert geruimen tijd te

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2