Binnenlaat). QUerlei. vak, waarvoor zij den meesten aanleg schenen te bezitten. Zou iemand zoo iets in ernst durven aanbevelen Zoo jadan geve hij tevens aan de band, wie ieders aanleg moet keurenwat men zal doen bij later gebleken on geschiktheid en door welke belastingen de kosten zul len gedekt worden. Maar eindelijk als de wensch der Groninger werk lieden vervuld kon worden, zou dat een geluk zijn voor de alduB bevoorrechte jongelieden "Waarvan zouden zij later moeten leven De stellers van het adres aan de Tweede Kamer Bcbijnen te meenen dat iemand, die gestudeerd heeftnu ook een middel van bestaan bezit. Zij konden beter weten. Van allen, die in de rech ten studeeren, is dit zeker niet met de helft hfet geval. De meesten hebben inkomsten van anderen aard. Artsen, doktoren in de medicijnen, in de letteren en in de na tuurkundige wetenschappen mogen er nog niet te veel zijn, spoedig kan dit het geval worden, en ongetwijfeld zou het onmiddelijk gebeurenindien er een nieuwe toe vloed van studenten op 's lands kosten bijkwam. Er is reeds overvloed van ingenieurs. Waarvan zouden nu al die gestudeerde werkmanszonen die tot nog toe uit de hand werden gevoed, zonder betrekking, zonder praktijk en zonder werk moeten leven P De Staat, die hen in het ongeluk had gebracht, zou hen billijkerwijze wel tot aan hun dood mogen onderhouden. Neen, waar de verstandige werkman naar moest vra gen is nooit bedeeling, nooit voeding en kleeding uit de algemeene kas maar onderwijs en opleiding in zijn eigen vak of soortgelijke handwerken niet om enkele weinigen te begunstigenmaar om den geheelen werkmansstand vooruit te brengen. Bovenal moest hij daartoe de gelegenheid opzoeken, en, waar zij bestaater gebruik van maken. Het laatste geschiedt, helaas, veel te weinig. En waar zich het geval voor doet, dat er een werkmanszoon met buitengewonen aan leg voor studie wordt gevonden die buitengewone menschen zijn in eiken stand dun gezaaid ontbreekt daar de noodige medewerking en hulp? Vindt men daar niet in belangstellende meer bemiddelden, in toelagen en studiebeurzen voor onvermogenden de middelen, om den buitengewoon begaafde de opleiding te verschaffen, waaraan hij behoefte heeft? Het Oranjekanaal in Drente, dat sedert Juli voor de scheepvaart gesloten waswordt den 1 Sep tember heropend. Te Zwolle is door de patroons gelijke kennis geving tot de gegoede ingezetenen gericht, als te Tiel, betreffende het verrichten van werkzaamheden aan hunne bezittingen nog vóór den aanstaanden winter ter voorziening in het gebrek aan werk. Voor de betrekking van hoofd der school te Waal op Texel op 750 jaarwedde, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. De minister van justitie heeft bepaald dat aan ontslagen gevangenen die binnen de 5 uur de plaats hunner bestemming kunnen bereiken geen reisgeld meer zal worden verstrektzoo veergeld betaald moet wordenzullen zij daarvoor van het noodige voorzien worden. Het anti-dienstvervangingsbonddat thans 10 jaren bestaattelt 10117 leden en begunstigers. De gemeenteraad van Bergharen heeft den secre taris gelastzijne werkzaamheden geheel te staken of hij wordt op staanden voet ontslagen. Bij den ericquetwedstrijd tusschen een Arnhemsche en de Apeldoornsche cricquetclub is door laatstgenoemde de overwinning behaald met 71 tegen 63 punten. De Amstfrdamsche afdeeling van het Sociaal-De mocraten Bond heeft een te 's Gravenhage gedrukt biljet door Amsterdam verspreid waarin zij verklaart de baldadigheden der jongste dagen af te keuren. Zij zegt dezelfde belangen te hebben als de nijvere burgerij en de verantwoordelijkheid der rustverstoring niet op zich te nemen. Verder wordt daarin o. a. beweerd dat de baldadigheden en straatschenderijen door be taalde of onbetaalde handlangers der politie bedreven of uitgelokt zijn met het doel om dat op rekening der sociaal-democraten te stellen of hen daardoor ver dacht te maken. Het schijntdat hun blad „Recht voor allen" voortaan slechts over dag langs de straat zal worden Menken's plan zou men in Amerika blijven en zich dan aansluiten aan eene expeditie naar het binnenland van Afrika, die door een rijk braziliaansch particulier ontworpen en geleid zou worden. „De baron is met slechts mijn verzorgermijn opvoedermijn vader", schreef Francesco„hij is ook mijn onderwijzer. O kon ik mijne dankbaarheid jegens hem ten minste hiermede bewijzendat ik den grooten schoonen en edelen geest kreegdie in hem woont Aan het slot voegde de schrijver er nog ter loops bij dat men te Buenos Ayros Herbert von Hackert had ontmoet die daar onder een aangenomen naam eene onder geschikte betrekking bekleedde, maar later door Menken's tusschenkomst op het kantoor van eenen koopman aldaar geplaatst werd. Elimar vouwde den briet toe en stak dien in den zak. „Ook Herbert blijft een Hackert-Selchern", zeide hij, „zelfs wanneer hij uit begrijpelijke schaamte den ouden goeden naam aflegtdaaraan zal Menken hebben ge dacht toen hij den ongelukkige eene fatsoenlijke positie verschafte. Nu den derden en laatsten brief, die is aan n geadresseerd Lux De jonge vrouw opende het met potlood geschreven briefje van Anney Döring en gaf hetna het gelezen te hebben aan baren echtgenoot. Zij wendde daarbij het lieve kopje atom de blos te verbergen die plot seling verraderlijk hare wangen kleurde. „Slechts enkele regels, lieve Lucia", schreef Aenny; „gij weet waarom ik nietzooals ik zoo gaarne wilde, een dikken briet aan u schrijven kan het is dezelfde reden, die mij verhinderde, bij uw huwelijk tegen woordig te zijn. Ik moet nog altijd het bed houden maar ik voel mjj zoo onuitsprekelijk gezond dat ik het liefst zou willen opspringen en de geheele wereld gevent en dat de rondventers daarbij alleen den naam en den prijs zullen vermelden. Op de lijn Haarlem-Zandvoort werden in Juli 55182 reizigers vervoerd waarvan de opbrengst f 14350 bedroeg. Geheele ontvangst f 15817 zijnde per dag en per mijl f 60.02. Mej. Boon te 's Hertogenbosch is benoemd tot onderwijzeres aan de bewaar-handwerkschool te Ter schelling. Op de aanbeveling van burg. en weth. voor secre taris te Rijp zijn geplaatst de heeren D. Koeleman, lid van den gemeenteraad te Enkhuizen en B. Koker te Broek in Waterland. In de maand Juli is bij de rijkspostspaarbank ingebracht f 464 920 79, terugbetaald 272 863.15 op den 31 bedroeg de som der inlagen 5.611.170.04%, 2359 boekjes werden uitgegeven en 786 geheel afbe taald zoodat den 31 104031 boekjes in omloop waren. De minister van binnenl. zaken heeft kerkvoog den der Ned. Herv. gemeente te Bolsward, die de Kleine- of Broerenkerk aldaar voor afbraak wenschten te verkoopen verzochtaan dat voornemen geen ge volg te geven en in elk geval voorloopig de slooping aan te houden opdat hij den toestand nauwkeurig zou kunnen opnemen en nagaanwat eventuëel tot her stelling of behoud ware te verrichten. Inmiddels heb ben de stemgerechtigde manslidmaten over het besluit tot verkoop voor afbraak hun oordeel uitgesproken. Van 370 leden kwamen 281 opwaarvan zich 174 tegen en 105 voor den verkoop verklaarden. Het be sluit wordt dus niet uitgevoerd. Drietal voor de doopsgezinde gemeente te Noord en Zuid-Zijpe ds. J. G. Boekenoogen Hindeloopen, ds. R. Kuiken, Warga en C. N. Wijbrands, West- zaan Zuid. Den 9 September heeft de inschrijving plaats op 1500 schuldbekentenissen, ieder groot 1000, des verkiezende splitsbaar in stukken van 500 of f 100 uitmakende de eerste reeks van de 4 pet. geldleening, groot 5.000 000, ten laste van de gemeente Rotterdam. Storting 1 Oct. a.s. De openbare school te Reusel werd door geen enkel kind meer bezochtdaar alle kinderen school gingen op de twee aldaar bestaande bijzondere scholen; het hoofd en de onderwijzer werden op verzoek eervol ontslagen. Eene door den raad dier gemeente met de naburige gemeente Hooge Mierde gesloten overeenkomst, om tegen betaling die kinderen in hare scholen toe te laten, voor wie te eeniger tijd openbaar onderwijs mocht worden gevraagd, zoolang het getal beneden 12 bleef is door Ged. Staten niet goedgekeurdop grond dat art. 16 der wet op het lager onderwijs vordert, dat in elke gemeente voldoend openbaar lager onderwijs wordt gegeven en dat het met die wetsbepaling niet zou zijn overeen te brengen om kinderen uit Reusel, waar voor openbaar onderwijs wordt gevraagd, te verwijzen naar scholen eener naburige gemeente. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam bericht thansdat hij geheel vreemd is aan het in de bladen opgenomen verzoek tot opsporing van dr. Richard C. Brandus, uit Nieuw-Tork sedert Dec. 1884 vertrokken. In de 4 pet. geldleening ten laste van de gemeente Bergen op Zoomgroot f 132.500is ingeschreven voor 139000. Te Pest werd Maandag zekere Yincenz Balazs door de politie gearresteerd. Hij was indertijd als geestelijke in de gemeente Mer- menyfalva zeer gezien en genoot er de algemeene achting. Op zekeren dag in den vorigen winter, stond de pastorie echter ledig en was Balazs in het geheele dorp niet te vinden. Het bleek al spoedig, dat hij met eene jonge weduwe uit den omtrek op den loop was gegaan en al de aan de kerk behoorende gelden ten bedrage van onder scheidene duizenden guldens had medegenomen. Onmiddellijk werd een nauwkeurig onderzoek inge steldmaar de man was nergens te vinden. In Juni van dit jaar liet Balazs zich met zijne geliefde in eene kleine gemeente in de nabijheid van Pest, in het hu welijk veieenigen en in het begin dezer maand kwam om den hals vallen het allereerst het kleine menschen- kind dat naast mij in de wieg met alle macht ligt te schreeuwen. Hans zal hij heetenevenals zijn vader die sinds eenige dagen weder bij mij isnadat men bij de eindelijk gevolgde opening der St. Gothardbaan ook zijn voorhoofd met lauweren heeft gekroond. Zoodra ik weer marcheeren kan gaan wij naar Berlijn terug; oom en tante willen het met alle geweld, mij is het zeer goed en ook Hans heeft er niet tegente minder nu hem een mooi postje aan het ministerie voor open bare werken is aangeboden.Daar komt juist oom de kamer binnen, om naar mijne gezondheid te vragen; hij ziet mij schrijven en roept natuurlijk „Ongeloofelyk maar draagt mij tevens uitdrukkelijk de hartelijke groeten voor u beiden op. Tante issedert de nieuwe wereld burger gekomen is weder jong gewordenmaar de keuken ik moet waarlijk eindigen want oom dreigt, dat hij mij het papier onder de handen zal wegnemen; ik troost mij met een spoedig weerzien in de hoofdstad. Adieu Lux Mijne wenschen voor je huwelijk heeft oom reeds persoonlijk overgebrachtzij concentreeren zich allen hierindat gij zoo gelukkig moogt worden met uwen man als ik het ben met mijnen Hans Het papier viel Elimar uit de handen. Hij sloeg beide armen om Lucia heen en hield haar zoo vast. „Zullen wij zoo gelukkig worden als zij Lux mijn lieveling vroeg hij. Zij boog het hoofdje zoodat dit op zijnen schouder rustte en hare wang tegen den zijne lag en antwoordde half snikkend „Gelukkiger veel gelukkiger 1" EINDE. het paartje in die stad en leefde er, onder aangenomen namen in vrij bekrompen omstandigheden. Dezer dagen hoorde de echtgenoote van Balazsdat men hen op het spoor waszij zeide haren mandat het verreweg het beste was om zich bij de politie aan te geven toen bet bleekdat bet hem daartoe aan moed ontbrak begaf zij zich zelve naar het politie bureau en deelde mede waar zij woonde waarna de arrestatie volgde. De componist Yerdi is niet enkel een groot musicus maar ook een weldoener der menschheid. Naar het te Parijs verschijnend blad Ménestrel ver neemt laat hij op het oogenblik te Villa Nova d'Arda een groot hospitaal bouwen dat nagenoeg gereed is. Onlangs heeft hij het armbestuur te Busseto eene som van zestienduizend francs voor een te bouwen gesticht en eene som van zesduizend francs voor lief dadige doeleinden doen toekomen. Bovendien heeft Verdidie groot grondeigenaar is al zijnen pachters eene reductie van tien percent der pachtsommen toegestaan met het oog op het mislukken van den oogst van dit jaar. Op de binnenplaats van het centraal-station der brand weer te Liverpoolwerden in de vorige week proeven met een brandbluschpoeder genomendie zeer nood lottige gevolgen hadden kunnen hebben. Er waren veel toeschouwers en daaronder eenige hooggeplaatste politie-beambten aanwezig. Men had een kolossalen brandstapel van hout gemaakt en dien met teer en petroleum overgoten. Het poeder was in vloeibaren toestand gebracht en twee vaten waren met het bluschmiddel gevuld. Omstreeks drie uur staken de beide heeren die de proefnemingen leidden den houtstapel van twee zijden tegelijk in brandmen hoorde een verbazenden knal en aanschouwde weldra niets anders dan eene razende en knetterende vlammenzee. Men bemerkte onmiddellijk, dat de proefneming bin nen een te kleine ruimte was genomen vlammen en rook bereikten de toeschouwers, waarvan onderscheidene brandwonden in het gelaat bekwamen. Er ontstond eene paniek en de menigte drong naar de uitgangen. Middelerwijl schenen de gebouwen van het station in groot gevaar te verkeeren want de vlammen grepen onbeteugeld om zich heen de bevelvoerende chef gaf order brandspuitslangen te doen werken die ook dade lijk ter plaatse waren. Op dit oogenblik traden de beide proefnemers op den brandstapel toe en goten het bluschmiddel met emmers tegelijk in de vlammen, die toen dadelijk uit doofden. Het houtwerk van het station had hier en daar reeds vuur gevatdat echter spoedig door de aange rukte spuiten werd gebluscht. Aan het telegraafkantoor te Dusseldorf werd dezer dagen eene depêche uit Londen ontvangendie aan eene handelsfirma was gericht. Zij bevatte eene aan vrage die onmiddelijk antwoord vereischte en de tele grafist, die haar ontving, telefoneerde den inhoud van het telegram dadelijk aan den geadresseerde. De opgeroepen persoon moest echter eerst met zijn compagnon confereeren die niet op het kantoor was en wiens woning zich op vijf kilometers afstand bevond en verzocht daarom het centraalbureau hem met dien compagnon te willen aansluiten. Het onderhoud duurde slechts zeer kort en daarop kwam op het telegraafkantoor het verzoek „wees zoo beleefd op te schrijven wat ikin antwoord naar Londen wil seinen." Dit geschiedde en het telegram vertrok onmiddellijk naar Engelands hoofdstad. De geheele zaak ontvangst der dépechemededee- ling er vangesprek der compagnonsantwoord en verzending der dépêche naar Londen had gezamenlijk slechts een minuut en dertig seconden geduurd en men meent algemeen, dat dergelijke snelheid nog niet overtroffen is. Toen ik jaren geleden, te Dresden, Wagner's Lohengrin hoorde opvoeren zoo vertelt een Engelschman zat ik op de eerste rij in een proscenium-loge en ver scheidene vrienden zaten om mij heen. Eensklaps werd dadelijk na de ouverturede loge deur opengerukteen vreemdeling trad binnen, ging op de eenig overgebleven plaats zitten en begon tot onze algemeene verontwaardiginghardop kritiek uit te oefenen. „Hemel, hoe slechtriep hij nu eens en dan weder „dat was goed heel goedHij sprong nu en dan on stuimig op, trappelde met de voeten, klapte ongeduldig in de banden kortom hij gedroeg zich zoo onverdra- gelijk dat wij besloten om ons, na het eerste bedrijf, van hem te ontslaan aangezien wij hem voor half mal aanzagen. Ik zocht een suppoost op en verzocht hem den on ruststoker te verwijderen die ons van ons kunstgenot beroofde. De man ging beel beleefd mede en keek in de logemaar eensklaps sloeg hij de deur met een eigenaardig gebaar en geheel veranderde gelaatsuit drukking haastig weder toe. „Die kleine heer zeide hij „die met de grijzen overjas maar mijnheer dat is Richard Wagner 1" Eenige maanden geleden wist een ondernemend Londensch journalist, de beer Ch. Payne, een door twee bekwame geneesheeren onderteekend bewijsals gevaarlijk krankzinnigete verkrijgen en liet zich in een welbekend gesticht opsluiten. Na een verblijf van drie dagen werd hij volgens vooruit genomen maat regelen bevrijd en schreef verscheidene artikelen over hetgeen bij daar ondervond en over den schandelijken toestand der engelsche wetten op krankzinnigen-ge- stichten. De regeering stelde na het verschijnen van die artikelen in de Fall Mall, een nagezet onderzoek in.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2