No. 103*. Zeven en tachtigste*Jaargang. 1885. Groute Paardenmarkt ZONDAG 30 AUGUSTUS. (Officieel (BebttUt Binnenlanb. Qllcrlei. kennisgeving. op Maandag, 7 September 1885. Burgeravondschool. BttiUttlattb. ALKIAARSCHE COURANT. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n° 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de Personeele belasting over het le kwartaal 1885/6 No. 4, op 27 Augustus 1885 door den Provincia len Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe belas tingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ter voorkoming van rtw VerVOlSi"Sen'/W Hoofd van het Bestuur voornd., Aug 1885. A. MACLAINE PONT. V E R G A D E R I N G van den RAAD der gemeente ALKMAAR op D i n s d a g 1 September 1885 's namid dags 12'U uren- d j Namens den Voorzitter van den Kaad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. te ALKMAAR, De inschrijving van leerlingen voor den cursus 1885/86 zal plaats hebben op Maandag, 7 September, des avonds te7 uur, in het locaal Doelenstraat, hoek Gedempte Nieuwesloot. De Directeur Dr. H. W. WAALEWIJN. DUITSCHLAND. Er is sprake van eene bijeenkomst van de Keizers van Duitscbland en Rusland in het aanstaande najaar. ENGELAND. De Pall Mali heeft een brief mede gedeeld van den bekenden ier O'Donovan Rosa uit Ame rika aan zijne agenten in Europawaarin hij hunne werkeloosheid afkeurt en te kennen geeft, dat de ame- rikaansche ieren hiermede instemmen. Hij hoopt spoe dig te vernemen dat zij weder dynamiet-aanslagen hebben uitgevoerd. Zij hebben overvloed van dynamiet en moeten dit behoorlijk gebruiken. De regeering heeft de van russische regeering ont vangen voorstellen betreffende den Zulflkarpas medege deeld aan lord Dufferin, den Onder-Koning in Britsch- Indie en aan majoor Ridgway. De leden der engelsche commissie voor de grens regeling bij Afghanistan zijn zeer ontevreden op den gouverneur van Heratomdat hij het geheim der voor de commissie bestemde brieven schond en in andere opzichten ook van gebrek aan hoffelijkheid blijk gal. De Emir is verzocht, den gouverneur te berispen. Iebland. Den 27 had in het dorp Millinavatt graafschap Kilkenny, een ernstige opstand plaats. Toen een honderdtal politie-agenten eenige pachters, die hunne pacht niet betaald hadden wilden verwijderen werden zij door het gepeupel aangevallen. De politie deed daarop een uitval met de bajonet. Van weers kanten werden velen gekwetst. ERANKRIJK. Te Marseille stierven den 27 31 en den 28 28 personen aan cholera. ITALIË. Den 26 is te Cinta-Vecchia in eene vuurwerk-fabriek een ontploffing ontstaan, waarbij ver scheidene personen gedood en velen gewond zijn. RUSLAND. Te Petersburg werd den 26 eene depeche uit Prerau van den minister van buitenl. zaken von Giérs ontvangen, inhoudende, dat de Keizer en de Keizerin Kremsier verlaten hadden den besten indruk medenemende van de hartelijke ontvangsthun daar te beurt gevallen en van de volkomen overeenstemming, welke bij de bijeenkomst met den Keizer van Oostenrijk bleek te bestaan. SPANJE. Den 26 werden 4388 choleragevallen aan gegeven waarvan 1498 met doodelijken afloop. De ministerieele bladen verklaarden den 27 dat de regeering hoopte, tot eene bevredigende oplossing van het met Duitschland gerezen geschil over de Oaroli- nen-eilanden te geraken. Zij raadden voorzichtig heid aan, opdat door heftige taal de uitslag der onder- handelingen niet in gevaar werd gebracht. TURKIJE. De Sultan zal den 29 den heer Wolff, den buitengewonen engelschen gezant, ontvangen ZWITSERLAND. Te Bern waren den 26 op de muren bekendmakingen tot het volk aangeplakt, waarin het aangehitst werd tot plundering der gebouwen van de buitenlandscbe gezantschappen. Zij waren onder- teekend door het geheim comité der zwitsersche anar chisten. EGYPTE. De troependie den 24 ingescheept waren tegen wier vertrek den 25 tegenbevel kwam vertrokken den 26 krachtens nieuwe lastgeving der engelsche regeering naar Engeland. ZUID-AFRIKA. Volgens bericht uit Pretoria van den 30 Juli is de transvaalsche regeering geslaagd in het sluiten eener geldleening van 60000. In den Volksraad was de grondwet voor de derde maal gelezen. Bij de den 24 te Bergen gehouden harddraverij werd de prijs behaald door Jacoba van den heer J. Oldenburg, berijder de heer IJ. Oldenburg Jbz., de le premie door Noormanvan denzelfdeberijder de heer Jn. Oldenburg Jbz., de 2e premie door Pieter, van den heer M. Baltusbereden door den eigenaar. Den 25 is te Amsterdam overleden de heer dr. J. G. D. Martens hoogleeraar aan het Ev. Luthersch Seminarium en aan de Universiteit aldaar. Den 25 heeft de gemeenteraad van Leeuwarden overeenkomstig de voorstellen van burg. en weth. be sloten a. tot verandering der gewone 4£ p. ct. ge meente schuld, per resto groot op 1 Jan. 1886/512.500, en van de restanten der 5 en 4J p. ct. schuld, ten behoeve der gemeentelijke gasfabriek aangegaan gezamenlijk op dat tijdstip nog f 110.000 bedragende, in 4 p. ct.'s schuld b. tot wijziging van het besluit tot heffing van den hoofdei ij ken omslag, in dien zin, dat het maximum zal worden verhoogd van f 160.000 tot 190.000. Het kohier der plaatselijke directe belasting te Maastricht is den 25 door den gemeenteraad vastgesteld op 46.176.60. Den 26 is een onlangs uit Rusland aangevoerd en op de markt te Leksmond gebracht paard, een zoo genaamde hitonteigend en afgemaakt. Den 26 trokken te Rotterdam tal van werklieden naar het stadhuis om aan den burgemeester werk te vragen. Deze was niet in de stad zoodat zij onver- richterzake aftrokken. Den 26 zijn te Utrecht voor de fransche taal o.a. geslaagd de dames C. D. Mannourij te Amsterdam C. A. L. van Orden te Haarlem en W. M Manuel te' Beemster en te Groningen voor de duitsche taal de dames J. C. Mulder, R. Mendes da Costa en G. A. Werst te Amsterdam. Aan den kolfwedstrijd, den 25 en 26 te Bolsward gehoudennamen 62 personen uit alle streken des lands deel. De winners waren: le prijs J. W. Tui- nenburg te Bolsward 2e prijs K. Govers te Dirks- horn 3e prijs P. J. de Boer, te Bolsward 4e prijs Tensén, te Schellinkhout; 5e prijs W. Nierop, te Nieuwe Niedorp 6e prijs R. E. de Boer, te Bolsward. De prijzen van den gelijktijdig gehouden biljardwed- strijd werden behaald door Tenaen, te Schellinkhout le prijs Tuinenburg, te Bolsward, 2e prijs; K. Tromp, te Bolsward, 3e prijs; H. Schuur mans te Grons4e prijs. Den 26 is bij het schoonrijden met paard en sjees te 's Gravenhage waaraan 20 paarden deel namen, de le prijs door de jury, bestaande uit de heeren P. J. Langeveld te Amsterdam J. de Koning te 's Gra venhage en M. de Kat te Hillegom toegewezen aan de zwarte merrie van Jb. de Vos te Puttershoek ge reden door den eigenaar en de 2e aan den schimmel van den heer S. Hulselman te 's Gravenhage, mede door den eigenaar gereden. Hit het op de algemeene vergadering van den Nederlandschen Bakkersbond den 26 te Rotterdam uitgebrachte verslag is gebleken dat hij thans 11 at deelingen en 4j9 leden telt. De rekening werd goed gekeurd met een batig slot van 52 86. De vergadering werd bijgewoond door den heer Ch. de Smechtvoor zitter van het in Juli 1.1. te Antwerpen gehouden congres. Den 26 en 27 zijn te Amsterdam voor de hoofd- acte van de 16 geëxamineerden 6 toegelateno. a. M. Mok en J. A. Notenboom te Haarlem. Den 27 is voor de fransche taal te Utrecht o. a iagd mej. E. Roodhuizen te Amsterdam. Den 27 was het des avonds te Amsterdam vol komen rustig. Den 27 is het bouwen eener school met conciërge woning aan het Molenpad te Haarlem aanbesteed aan de firma Martens en Zoon te Haarlem voor f 36743, den laagste van 28 inschrijvers. De raming bedroeg f 41000. Den 27 is door het prov. bestuur te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed a. het maken van 3 steigers en van eenig daarmede in verband straatwerk aan" den zuidelijken oever der binnenhaven nabij de Noordzeesluizen te IJmuiden geraamd op 14600 Laagste inschrijver de heer Kok te IJmuiden voor f 10540; b. het planten van helm in de rijks duinen te Schoorl, behoorende tot de rijks zeewerken in Noord- holland geraamd op f 5000. Laagste inschrijver de heer J. Oldenburg te Bergen voor f 3588.^ De min. van justitie woonde den 27 een deel der vergadering van de Nederl. Juristenvereeniging te Rotterdam bij. Den 27 heelt de Dordrechtsche roei- en zeilvereem ging een openbaren wedstrijd op de rivier de Merwede, nabij het Papendrechtsche veerhuis gehouden. Bij kon. besluit van den 27 is de heer mr. J. H M. baron Mollerus van Westkerke, 's Konings com missaris in de provincie Gelderland benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandschen leeuw. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 28 de gewezen dienstbode van den advokaat-generaal jhr. de Savornin Lobman aldaar tot ééne maand cel straf veroordeeld wegens het ten nadeele van haren meester in loontrekkenden dienst ontvreemden van een lap biefstuk en eene geringe hoeveelheid thee, niet be stemd voor de keuken. De geringe waarde van het ontvreemde gold als verzachtende omstandigheid. Te Bergen op Zoom is het miltvuur uitgebroken onder een koppel rundvee. In de Australische kolonie Victoria hebben de af schaffers langzamerhand de overhand gekregen. De Regeering heeft in het Huis van Afgevaardigden te Melbourne een wetsvoorstel ingediend strekkende om het aantal logementen en koffiehuizen te beperken. Op iedere 250—1000 inwoners kcmt ééne herberg voor iedere 500 meer eene tweede. Waar dit getal voor het cogeublik overtroffen wordtzal volgens het beginsel van „lokale stemming'' beslist worden. Zoodra de wet aangenomen is, zal de invoering van „lokale stem ming", over algeheel verbod van drankverkoop in een ge heel district, nog slechts eene quaestie van tijd zijn. In ver band met dit verwonderlijk ontwerp staat een ander, dat de openbare zedelijkheid moet in de hand werken. Het strekt tot afschaffing der „barmaids", buffetjuf frouwen. Er zijn er in de geheele kolonie 346, alzoo een op de 2662 inwoners. De staatssecretaris allicht een man van ondervindingvreest van het voortbestaan der „barmaids" ernjtige gevaren minder voor het publiek dan wel voor de deugd dezer meisjes zeiven. De staatssecretaris acht zijne medeburgeressen niet hoog de engelsche barmaids toch wandelen niet, gelijk de duitsche biermamselln in de gelagkamer rond, maar staan achter haar hoog buffet tegen iedere verlei ding bescliuthaar in het belang der deugd deze plaats te willen misgunnen, mag wel overdreven voorzorg heeten. De aandacht van de Amsterdammer wordt gevestigd op eene praktijk, waarvan menig eenvoudig huishouden dupe kan worden. Agenten van een handelaar in huurloten komen bij eenvoudige lieden, liefst op uren, waarop de man van huis is. Zij praten wat met de vrouw over de groote winstendie uit deze of gene buitenlandsche loterij te behalen zijn en verkoopen eindelijk een „winst aandeel," waarop 4 moet betaald worden. De vrouw begrijpt de zaak niet bestde hooge cijfers der prijzen spoken haar door het hoofd en och vier gulden voor zulk een kans om duizenden en tienduizenden te winnen het is zoo weinig. Het geld brandt haar reeds in den zak. Niet gewend aan dergelijke geld zaken informeert zij maar vluchtig naar de verplich ting, die zij op zich neemt, geeft de vier gulden en neemt een papier aan. Bovenaan staat Twee prijzen gewaarborgd Winstaandeel, uitgegeven door De vrouw houdt haar bewijs verborgen in de hoop manlief op den bepaalden trekkingsdag met een grooten prijs te verrassen. Allerlei ongezonde illusiën spelen door haar brein. Maar dat genot duurt niet lang. Al spoedig komt er eene quitantie van f 4 van de firma, wier naam op het lot is vermeld. De man moet nu wel in het vertrouwen worden genomen. Hij leest het biljet en ontdekt dat bet slechts eene verbintenis van de firma is om een winstaandeel te leveren, indien betaald zijn negen termijnen van f 4dus f 36. De eerste f 4 zijn de provisie van den agent die ver dwijnt om elders dit spel te herhalen over de andere f 32 wordt door de firma rechtstreeks beschikt. Nu is Leiden in last. De som kan slechts met ontberingen worden gemist in het huishouden de man is terecht boos en huiselijk ongenoegen treedt voor de vrouw in de plaats der illusiën. In het gevalwaarvan wij de bewijsstukken voor ons hebbenkrijgt de koopster den 12den Augustus het berichtdat voor de levering der winstaandeelen de volle prijs van f 36 vóér 10 December moet betaald zijn. Het geldt hier van twee Badensche loten 1845 voor de trekking van 31 December, uit de serietrek king van 30 November. Acht gulden in de maand twee gulden in de week moet door het werkmansgezin worden uitgespaard om eene kans te verkrijgen. En kan dit geld niet betaald wor den dan kan de koopster ook op het reeds betaalde geen recht laten gelden. En welke waarde heeft die kans? De prijs der Ba densche loten zooals die door de kansrekening welke de vraag regeltis bepaald, bedraagt volgens de laatste ons bekende opgave f 160voor twee loten dus f 320. En een twintigste van twee loten behoort dus te kosten f 16. Reken daar nog iets bij voor de facili teit door de betaling in termijnen gegeven en voor eene mogelijke koersverhooging na de trekking van 31 Augustusdan is de prijszoo ruim mogelijk berekend, hoogstens f 20. En deze waarde wordt nu aangeboden, of liever met praatjes aan den man gebracht voor 36. Aan alle zijden dus teleurstelling. De werkman die deze historie mededeeltschrijft aan het slot van zijn brief, waarin hij ook vertelt hoe hij tevergeefs trachtte bij de firma zijn geld terug te krijgen „Hopende dat gij door openbaarheid hieraan te geven, menigen werkman voor schade en huiselijke twist zult behoedenenz. Nu, dit hopen wij ook. Wij vertrouwen dat deze praktijken waaraan wetteljjk geen oneerlijkheid kan te laste gelegd wordenmaar die niet meer zijn dan eene speculatie op onkunde en lichtgeloovigheid, telkens weer en zoo algemeen mogelijk zullen bekend gemaakt worden, en dat de vrouwen uit den arbeidenden stand tegen het praten dier onheilbrengende agenten over wat meer voorzichtigheid en gezond verstand zullen be schikken.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5