No. 104. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 2 SEPTEMBER. De mijngroeve op Stulzenhagen. wB: Prijs der gewone Advertentiën: (Dfficiëel (Öcbeclte. P ATENTE IV. De volj aar spa tent en van ingezetenen dezer gemeente, dienst 1885/86, kunnen van de secretarie worden afgehaald van af heden 2 September tot en met 16 September as., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. Iturgeravondschool. linitsnianö ^EUILLETOJNT. fóinnenlanb. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het gebeele Kijk f 1, De 3 nummers 0 00. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TEK ZOON. De inschrijving van leerlingen voor den cursus 1885/86 zal plaats hebben op Maandag, 7 September, des avonds te7 uur, in het locaal Doelenstraat, hoek Gedempte Nieuwesloot. De Directeur Dr. W. WAALEWIJN. DUITSCHLAND. Volgens berichten uit Berlijn zijn al daar de twee volgende geruchten iu omloop omtrent de bij eenkomst der Keizers van Rusland en Oostenrijk te Kremsier. Het eeue gerucht schrijft die bijeenkomst toe aan duitscben invloed. Rusland zou reeds voor geruimen tijd pogingen gedaan hebben tot aansluiting bij Duitsch- land de duitsche regeering gaf echter te kennen dat een afzonderlijke toenadering niet mogelijk was maar dat Rusland eerst meer tot Oostenrijk-Hongarije naderen moest. Van daar de bijeenkomst te Kremsier. Het andere gerucht is dat deze bijeenkomst gericht is tegen Engeland en gedeeltelijk ook tegen Turkije mocht de Porte een bondgenootschap met Engeland willen slui ten. Mocht het plan daartoe bestaan hebben dan is dat thans zeker verijdeld. De russische minister van bui- tenl. zaken von Gier3 beeft dit laatste bericht echter geheel ontkend het bezoek te Kremsier was volgens hem eenvoudig een antwoord op bet bezoek van den Keizer van Oostenrijk te Skiernevice. Phuisen. De regeeringdie zich in den laatsten tijd reeds bezig hield met het over de grenzen zetten van russische en poolscbe ingezelenen beett thans, volgens uit Danzig gekomen bericht, 76 personen uit russisch-Polen en Galicia afkom tig waaronder koop lieden, die zelfstandig zaken doen en bezittingen aldaar hebbenaangezegddat zij vóór 1 October a.s. het koningrijk Pruisen moeten verlaten. ENGELAND. Alle engelsche bladen keuren af de door bet iersche lid Parnell te Dublin afgelegde ver klaringen. Een blad vraagt zelfs, of de engelsche kie zers zich aan zijne tyrannie willen onderwerpen. De oud-minister Hartington. zijne kiezers te Water ford in Lancashire toesprekende gaf als zijne meening te kennen, dat geene partij zal toestemmen iu de eischen van den heer Parnell. Mocht die heer blijven volhar- deD bij zijne onmogelijke vorderingen en het engelsche parlement lastig blijven vallen om zijn zin te krijgen i) Het landgoed Stolzenbagen ging door voor een der schoonste en meest winstgevende der provincie. Het was inderdaad eene prachtige bezitting. Terwijl reeds vroeger de voor den verbouw van tarwe voortreffelijk geschikten grond en het goed onderhouden uit hooge stammen bestaande bosch welks honderdjarige eiken de afgunst wekten van de geheele omgeving zeer aanzienlijke inkomsten hadden opgeleverd gaven nu sinds kort de groote kolengroeven, door de zaakkundige exploitatie van den tegenwoordigen bezittergraaf Walter, zulk eene belangrijke opbrengst, dat de in komsten van het landgoed minstens verdubbeld waren. Tot den tijd dat de graaf de erfenis van zijnen zonder testament overleden neef aanvaardde, was de omvangrijke bezitting geheel op de aartsvaderlijke wijze der oude groote grondeigenaars bestuurd geworden „uiterst onpractisch", naar de nieuwe eigenaar meende. Hij greep dadelijk met krachtige band in het loome en verouderde raderwerk van de huishouding en bracht de nieuwe denkbeelden die hij op de kleine goederen, die tot nu toe zijn eigendom waren geweest, slechts in beperkte mate had kunnen toepassen op groote schaal en onlochenbaar met uitstekenden uitslag in practyk. Aanvankelijk werd hem en niet slechts door zijne ondergeschikten maar ook door enkele zijner buren het verwijt gedaan, dat hij de zaken te >terk aanpakte, (laar hij zonder twijfel niet zonder hardvochtigheid onder de vroegere voor zyn doel nauwelijks bruikbare, beamb. ten opruiming hield en zijn personeel menig voordeel, dat het onder liet vorige bestuur genoten had, onbarmhartig ontnam. Toeu echter de resultaten van zijn bestuur voor den dag kwamen en bet meer en meer bleek welk «ene strenge orde in alle takken van bet bedrijf beerschte, dan zou men middelen weten te vinden, waardoor het vereenigd parlementvertegenwoordigende het ver- eenigde volk zyn afkeuring zou uitspreken over voor stellen die noodlottig waren voor de onschendbaarheid en de welvaart van het rijk. PR AN KRIJK. Den 27 zou Henri Rochefort als voorzitter optreden in eene openbare vergadering in de Rivolizaal te houden „om te protesteeren tegen het vermoorden van Olivier Pain in Egypte Volgens Rochefort's blad „de Onverzoenlijke" zijn de engelschen schuldig aan dien moord De vergadering zou te 8 uur geopend worden, maar reeds te 7 uur was de zaal zoo vol dat Rochefort niet door de menigte kon heen dringen en de vergadering zonder hem gehouden moest werden. Een zevental sprekers voerden het woord, ten betooge, dat Frankrijk door dien moord beleedtgd was en van Engeland voldoening moest vragen. Daarna werden eenige motiën aangenomen ter berisping zoo van de engelsche als ^de fransche ministers, ter betui ging van instemming met de Ieren enz. De gezondheidscommissie te Marseille heeft het aan bod van dr. Ferran om zijne iDëntingen aldaar te ko men verrichten van de hand gewezen. Den 29 over leden aldaar 25 personen aan cholera, den 30 24 en den 31 28. Te Toulon breidt zich de epidemie uit. Er kwamen op één dag reeds meer dan 30 sterfgevallen voor. Den 30 stierven er 17. NOORWEGEN. Den 13 zeilden de visscherebooten van Aalesund met een frissche bries uit het N.O. uit, om te visschen. Op 8 a 10 mijlen van land gekomen, begonnen eenige boo en reeds aanstalten tot het vis schen te maken toen een storm uit bet N.N.W. met oustuimige zee losbrak. Z-ven booten met eeue be manning van 37 personen werden een prooi der gol ven. Slechts 2 mannen werden gered de een na 18 uren op de kiel zijner omgeslagen boot te hebben ge zeten werd door eene stoomboot opgenomen de ander bracht 3 etmalen in zijne met water gevulde boot door, totdat hij eindelijk over de klippen en door do bran ding heen op een eilandje aankwam. Alle booten zijn later aan land gespoeld. Deze 37 personen hebben 29 weduwen en 113 kinderen nagelaten. SPANJE Den 28 zijn 3539 choleragevallen aan gegeven. waarvan 1230 met doodelijkeu afloop. Uit verscheidene provinciën ontbraken nog de opgaven. Het bericht dat de spaansehe oorlogschepen bezit hebben genomen van het eiland Yab en de Palaosgroep (Carolinen eilan en), zonder daar een duitsch oorlogs vaartuig of eene duitsche vlag te vinden werd te Ma drid met vel genoegen vernomen Intusschen hebben voortdurend nog tegen Duitschiand gerichte bewegingen TURKIJE. Den 29 werd de buitengewone engelsche gezant de heer Wolft, door den Sultan ten gehoore verstomden de kwaadsprekende tongen spoedig en werd de nieuwe eigenaar bijna bewonderd. En inderdaad, wie de mijnen bezocht, wie de scherp geregelde bosch eelt met kennersoogen beschouwde de met "zorg bewerkte akkers en de voortreffelijke, bestrate wegen zag die de graaf had doen aanleggen voelde de van scheppende kracht en geestkracht getuigende leiding van het geheel. En wie dau bet middelpunt van dat alles, bet slot Stolzenhagen zelf, met het groote aantal van omringende bijgebouwen de branderij en de stijfselfabriek de gevulde schuren en stallen bezocht, bemerkte overal bet waakzame, besturende oog van den eigenaar. Eveozoo in bet slot, dat de graaf, met uitzondering van de weinige weken, gedurende welke hij als afgevaardigde de zittingen der kamer moest bijwonen, steeds bewoonde. Overal dezelfde orde overal naast de natuurlijke met 's graven stand overeenstemmende weelde toch croote spaarzaamheid nergens iet wat te veel maar evenmin wat te weinig was maar overal ook eene zekere koele berekening, die voor deel en noodzakelijkheid zorgvuldig scheen af te wegen. De graaf was weduwnaar Zijn zoon Edgard stond iu de residentie bij eene der garde cavallerie-regimenten; gravin Else, de eenige dochter, die sinds twee jaren ongeveer hare intrede in de wereld had gedaan woonde bij haren vader. De verhouding tusschen dezen en zijne kinderen was eenigzins koel en afgemeten bLi hield er niet van. uit zijne gewone plooi te omen en vond in zijnen onafgebroken inspannenden arbeid zoo volop bezigheid en voldoening dat hem voor een eigenlijk familieleven, zooals bij zelf' zeide nauwelijks tijd overbleef. In wer kelijkheid gevoelde zijne koele, berekenende natuur geen beboette naar een meer harte;ijken omgang met zijae kinderen en hij meende aan zijne vaderlijke plichten volkomen te hebben voldaan toen hij bun den besten onderwijzer gegeven had en wanneer hij zorgde, hun eenmaal eeDe zoo groot mogelijse erfenis Da te laten. De zoon kreeg eene aanzienlijke toelage, maar toen hij eens in jeugdigen overmoed eenige, voor iemand van de positie als van den graaf, tamelijke onbeduidende ontvangen. Hij las een eigenhandigen brief van Ko ningin Victoria voor, waarin de hoop uitgesproken wordt, dat Groot-Brittanje en Turkije steeds in vrede en vriend schap zullen leven en dat zij, met medewerking van den Sultan een einde zal kunnen maken aan de m Egypte bestaande verwikkelingen en een staat van zaken vestigen evenzeer bevorderlijk aan des Sultans rechten als aan het welzijn van het egypt'scbe volk de belangen van Engeland en die van andere volkeren. De Sultan antwoordde dat hij prijs stelde op een verbond met de Koningin, die zijne souvereine rechten over Egypte ten volle" erkende. Over eenige dagen zou hij één of meer personen aanwijzen om met den gezant over de verschillende egyptiscbe vraagstukken van gedachten te wisselen. Binnenkort zal de Sultan dien gezant een nieuw gehoor verleenen. ZUID-AFRIK.A. Generaal Warren is door den en gelschen minister van koloniën uit Bechuani land terug geroepen volgens de engelsche Daily News, omdat de minister zijn gevoelen over de zaken aldaar niet deeit volgens de regeeringsorgauen omdat de hem opgedra gen werkzaamheden volbracht waren. Verscheidene bladen keuren deze terugroeping af'; de Spectator noemt haar de meest betreurenswaardige fout, daar nu de Hol- landscbe staatkunde weer den boventoon zal voeren. Den 24 had te Lambertschaag eene harddraverij plaats, waaraan 10 paarden uit de gemeente Abhekerk en dat deel van Hoogwoud, dat gerekend wordt tot Lambertschaag te beboeren, deel namen. De prijs werd gewonnen door „de Snuit" van den heer G. Benit en de premiën door „de Deugd" en „Pincoffs van den heer P. Best M z. Op de den 25 te Schagerbrug door de afdeeling Zijpe der Holl. maatschappij van landbouw gehouden tenioonstellmg van melk- en fokvee zijn de volgende bekioningen gedaan Rubriek 1Koe die de meeste melk geeftge kalfd hebbende vóór 1 Mei 1885, niet ouder dan 7 jaar. Ingezonden 6 stuks. Ie prijs n et toegekend 2e 7 50 M. J. Koelman te Schagerbrug. Rubriek 2 Melkgevende Koeien geboren in 1882. Ingezonden 10 stuks. Ie prijs f 7 50 J. J. de Wit te Zijpe 2e f 5, D. Sleu'el te Wieringerwaard Rubriek 3: Melkgevende Vaarzen geboren in 1883. Ingeschreven 5 stuks. Is prijs 7.50, A. Heddes te Schagen 2e f 5. Jb Stammes te Anua Paulowna. Rubriek 4, Hokkelingen geboren in 1884. Inge zonden 15 stuks, le prijs 5. K. van Leeuwen te Sint Maarten; 2e 2 50 P. Berkhouwer te Schagerbrug. Rubriek 5 Kuikalveren geboren in 18ri5 Ingezonden 27 stuks le prijs f 5 M. J Koelman te Schager brug, 2e f 2.50 P. Boekei teWieringerwaard. schulden had gemaakt, betaalde deze wel is waar, maar verklaarde tevens dadelijkdat dit de eerste en laatste maal was Edgar moest zijn ontslag nemen, zoodra bij nog eens zieh in schulden stak en de lui tenant wist, dat zijn vader woord hield. Hij kwam zelden op Stolzenbagen ofschoon hij met groote tee- derheid aan zijne zuster was gehecht en het hem om harentwille zeer hinderde dat de slechte verhouding tot zijnen vader hem het verblijf in bet ouderlijke buis vergalde. Else was de lieveling, de afgod van het geheele huis, en zelfs de graaf kon zich niet geheel aan den indruk harer betooverende lieftalligheid onttrekken zoo iemand dan vermocht zij eenigen invloed op hem uitoefenen. Hij noemde baar vaak het evenbeeld harer moeder wie het portret der overleden gravin in de familiezaal van bet slot met de lieve Else vergeleek, kon zich eerst niet goed vereenigen met die opmerking; de moeder was eene brunette geweest de dochter had het bl inde haar haars vaders geërfd kin mond en neus schenenieder op zichzelf beschouwd niets op elkander te gelijken en slechts de donkere oogen bij de jonge graviu, door de tegenstelling tegen de blonde vlechte"n dubbel belangwekkend, hadlen beiden gemeen. De gelijkenis was minder eene lichamelijke dan eene naar het gemoed daarom lag dit ook hoofdzakelijk in de oogen die de trouwste spiegel der ziel zyn. De werkkamer van den graafwaar hij ook placht te ontbijten lag gelijkvloers en had het uitzicht op bet pleiu waaromheen de bijgebouwen stonden. Het was een tamelijk groot pleindicht bij bet venster stond eene kolossale schrijftafelgeheel met papieren en de nieuwste werken op landhuishoudkundig ge bied en op dat van het mijnwezen bedekt. De wanden waren uitsluitend ingenomen door boekenkasten, a leen tegenover de sctirijftafel hing een portret der overleden gravin door een immortellenkrans omlijst. In de nabijheid van de groote naard stonden eene met groen laken overtrokken tafel, eene chaise longue en eenige amerikaansche schommelstoelen. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1