(jTclegraHecng i9ertchf«n.. &tabjsr~i2£rie¥tt£tf. Rubriek 6Stierengeboren in 1873. Ingezonden 6 stuks. Ie prijs 10, P. J. de Wit te Ztjpe 26/7.50 D. Stammes te Scbagen. Rubriek 7, Stieren, geboren in 1884. Iügezonden 10 stuks. Ie prijs f 5. J. de Heer Az. te Beemster 2e f 2.50 P. van der Oord Jbz. te Schagen. Rubriek 8Stierengeboren in 1885. Ingezonden 8 stuks. Ie prijs 1 5. J. Helder te Heerhugowaard 2e f 2.50 M. J. Koelman te Schagerbrug. Na den afloop bad een volksfeest plaats. De likwidatie-balans der Nederl. Indische Droog dok-maatschappij den 26 uitgebracht, wijst een verlies aan van f 1,014,406. Door de crisis op Java bleef de opbrengst van den verkoop der dokkeu en stoombooten der maatschappij beneden de verwachting. Daar het verlies grooter is dan het door aandeelhouders en hou ders van inkomsten-obligatiën gestorte bedrag, kan aan dezen niets worden uitgekeerd terwijl nog f 46000 te kort komt, om de vorderingen der pandhouders ten volle te voldoen. Na goedkeuring der balans werd het bestuur ontlast. Het bestuur der spaarbank te Tiel heeft den 27 in eene buitengewone vergadering der leden van bet Nutsdepartemeut voorgesteld, uit de fondsen dier in stelling ongeveer f 45000 te bestemmen tot het stich ten op het terrein der oude rechtbank van een Nuts- gebouw, met daaraan verbonden groote za3l voor mu ziek- en tooneeluitv'beringen. Het voorstel werd in handen eener commissie van 3 ledan gesteld, om te worden onderzocht. Het departement Zaandam der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den 27 tot zijn vertegen woordiger in de commissie, bedoeld bij art. 41 der wet, benoemd den heer J. van Witsenburg en tot zijn plaats vervanger den heer P. F. Dekker. De nederl. monitor Cerberus is den 27, met het vloedgetij binnenkomende, tegen het nederl. fregatschip Evertsen aangeloopen waardoor beide schepen eenige averij bekwamen. Den 28 is op het eiland Marken de heer C. Pe tersin leven predikant aldaar en ridder van het Me talen Kruis in tegenwoordigheid van bijna alle bewo ners begraven. Den 28 ontstond voor de 3e maal in 2 jaren tijds brand in een der ovenloodsen van de stoomsteenfabriek der heeren Wolff en Co. te Renkum. Met buitenge wone krachtsinspanning is de fabriek behouden kunnen worden bet gebouw, waar de brand ontstond, is groo- tendeels verbrand. Verder zijn honderden tonnen turf vernield. Alles was tegen brandschade verzekerd. Den 26 herdacht de heer F. J. M. Rits, notaris te 's Hertogenbosch den dag, waarop hij vóór 50 jaren tot die betrekking benoemd was. Den 29 zijn de examens voor de hoofdacte in Zuidhollaud afgeioopen. Tot het doen van dat examen meldden zich 234 mannelijke en 26 vrouwelijke kan didaten aan bij het schriftelijk gedeelte kwamen 8 mann. niet op en tijdens het schriftelijk gedeelte trok ken zich 4 mannen terug zoodat voor het mondeling gedeelte opgeroepen werden 222 mannen en 26 vrou wen. Na bekomen inlichtingen over het schriftelijk werk trokken zich nog 24 mannen en 1 vrouw terug zoodat mondeling ondervraagd werden 198 mannen en 25 vrouwen daarvan werden toegelaten 55 mannen en 10 vrouwen en alzoo afgewezen 143 m. en 15 vr. Den 29 is op de Nederl. Juristenvereeniging de vraag 1°. behoort uitlevering van eigen onderdanen te worden verboden bevestigend beantwoord met 32 tegen 22 st. Esn lid bleef buiten stemming. 2°. behoort dat verbod in de grondwet uitgedrukt te worden outkennend beant woord met 39 tegen 15 st. Twee leden bleven buiten stemming. In 1886 zal de vereeniging te Groningen vergaderen. In de plaats van de aftredende bestuursle den mr. G. de Vries Az., van Verschuer en Nupeia zijn gekozen mr. J. A. Levy met 37, mr. W. L. P. A. Molengraaf! met 32, mr. C. H. B. Boot met 27 stem men. Tot secretaris is herkozen mr. Eysseil. Het 25 jarig bestaan der kweekschool voor onder wijzeressen te Arnhem is den 29 gevierd o. a. met een feestmaal, waaraan wel 70 dames, meest oud-leerlingen der school, deel namen. Den 29 zijn o.a. geslaagd voor de fransche taal te Utrecht de dames C. W. J. Stumpff en D. M. Wei drager te Amsterdam. In den Waardpolder, te Kolhorn is den 29 een woonhuisbewoond door drie gezinnen met schuurtje, afgebrand en wel het huis tot den grond toe. Van de inboedels werd nagenoeg niets gered een kalf en eenige hoenders kwamen in de vlammen om. Huis zoowel als inboedels waren tegen brandschade verzekerd Den 30 is te Meppel een nieuw orgel in de Remon- strantsehe kerk ingewijd. Den 30 is ter hoogte van Muiderberg een man door de Gooische stoomtram overreden. In den avond van den 30 is te Soest eene groote boerderij afgebrand. Het Nederl. schaakbond herkoos den 30 te 's Gravenhage tot voorzitter den heer J. de Vogel en bepaalde Amsterdam voor de volgende bijeenkomst. Honderd vijftig kinderen der christelijke school te Beverwijk hebben den 31 een bezoek aan de Artis te Amsterdam gebrachtde jongste kinderen zullen den 2 een bezoek aan het Bloemendaalsche bosch brengen. Dezer dagen werden weder voor amerikaanscbe rekening aangekocht en den 31 verscheept 21 stuks veewaaronder de stier „Hendrik II" van den heer 8. de Jongh te Oudorpterwijl de overigen afkom stig zijn van den heer jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo. Bij de op den 31 te Bennebrcek gehouden hard draverij, waaraan 15 paarden deelnamen, werd de prijs behaald door de Kroonprins van den heer C. de Wit te Zijpe, en de premie door de Vogel van den heer v. d. Acker door hem zeiven bereden. Te Krommenie is tot onderwijzer aan de open bare burgerschool benoemd de heer K. Mauritz te Hoorn. De leden van den Nederl. bond voor Algemeen stemrecht, en die van de Nederlandsche en de Sociaal- demokratische werkliedenvereeniging hebben tbans ver gunning bekomen tot het houden van een optocht zonder muziek op Zondag den 20, 12 uur, te 's Gra venhage mits opvolgende de bevelen der pol tie. In de vorige week zijn voor het Dotariëel exa men o.a. geslaagd voor het le ged< elte de heer C. M. Hammes te Andijk en voor het 2e gedeelte de heeren M. A. Joosten te Medemblik en mr. H. Wiegman te Amsterdam. Do minister van oorlog heeft bepaald dat voor taan bij de militaire begrafenissen zooveel mogelijk geleiders en personeel gekozen zullen worden van de gezinte, waartoe de overledene behoorde. Aaugenomen het beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Noord-Ztjpe door ds W. Korvezee te Scher- merhorn. - Den 4 's namiddags 2 uur, wordt te Schagen een vliegerwedstrijd gehouden voor jongens tot 15 jaren hij, die zich aangeeft, moet zelf zijn vlieger opla en en mag alleen geholpen worden door eendie ook niet ouder dan 15 jaren ia. Bij één afdeeling is men ge houden aan 350 el voor de lengte van het koord. Te Hoorn is eene flobert-schietvereen ging op gericht. Te Goes is een brievenbesteller ontslag 'Dop grond dat hij brieven voor een bepaald persoon be stemdachterhield en van den inhoud kennis nam om zich geldelijke voordeeien te verzekeren door be dreiging van openbaarmaking der briefwisseling door hem minder vleiend geacht voor genoemden persoon. De regeering heeft ook rechtspersoonlijkheid ge weigerd aan de naamlooze vennootschap „Het Veree- nigingsgebouw Walhalla" te 's Gravenhage op grond dat zoowel uit de namen der oprichters en de benaming der op te richten naamlooze vennootschap, als uit de bepaling van art. 16 der overgelegde ontwerp akte duidelijk was gebleken dat die vennootschap moest strekken om lokalen beschikbaar te stellen voor ver gaderingen en bijeenkomsten der sociaal-demokraten en zoowel daaidoor als door het bijeenbrengen van kapi taal den sociaal demokratischen bond in zijn streven te steunen. Ged. Staten van Friesland hebben den minister van justitie verzochtmaatregelen te nemen ter voor koming dat de kievitten uitgeroeid worden De Unie-collectie, van wege het plaatselijk comité Wormerveer e.a., aldaar gehouden, beeft f 128,40% opgebracht, tegen f 121,08% ten vorigen jare. Den 7 bestaat gelegeubeid tot inschrijving op 500 aandeeien van f 1000 der maatschappij Zeebad Scbeveningen a pari. De storting moet den 15 geschieden. De president en de directeur der Kon. maat schappij de Schelde hebben zich naar Bremen begeven, om met den Bremer Lloijd een overeenkomst te sluiten betreffende het aanloopen der duitsche stoombooten op Australië en Azië te Vlissingen. César Timmermans heeft cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerecht-hof te 's Hertogen bosch waarbij hij tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld is. Bij de te Groningen gehouden harddraverij waaraan 19 paarden deelnamen is de le prijs van f 400 behaald door bet paard van den heer K. Wasse naar te Sint Jacobi Parochie de 2e van f 200 door dat van den heer W. H. Brom te Utrechtde 3e van f 100 door dat van den heer K. Boonstra te Wieuwerd. De minister van justitie heelt door den procureur- generaal bij bet gerechtshof te 's Hertogenbosch 100 laten uitreiken aan den concierge bij het hypotheek- kantoor te Maastricht, J. J. Legras onder dankbe tuiging voor zijn moedig gedrag op 9 April 1.1. bij de geweldplegingen van César Timmermans ten huize der familie van Oppen. De onderwijzer H. H. L. van Bakel te Egmond aan Zee is door den minister van koloniën gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Iudie om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse voor den dienst daar te iande. Op de leden-vergadering der afdeeling 's Graven hage en omstreken van de Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft een der leden medege deeld, dat hij als behoedmiddel tegen kanker en worm in appelboomen eene verrassende uitkomst had verkregen door aanwending van een mengsel van zwavel met sigarenasch, terpentijn en zeepwater, Ged. Staten van Friesland hebben hunne goed keuring onthouden aan hef raadsbesluit van Kollumerland en Nieuw-Kruisland, waarbij de jaarwedde van de on derwijzers der 3e klasse verminderd werd van f 500 tot f 400, als van oordeel, dat dit besluit in strijd was met de bedoeling van den wetgeverdie f 400 als minste bedrag eischte. Op de 4 pet. leaning, groot f 1.324 000, der gemeente Arnhem ter aflossing van de tegen booger rente aangegane leeningen is op nieuw ingeschreven voor f 1.829.700waarvan boven pari 598.200a pari f 520.500 en beneden pari f 711.000 en voor f 687.300 van aflosbaar gestelde obligatiën. Van de nieuwe inschrijvingen zijn aangenomen die boven pari en van die a pari voor f 38500. Het Rolterdamsche Tooneelgezelschap der heeren Legras en Haspels heeft eene overeenkomst gesloten met het Nederl. Tooneel, om gedurende het aanstaande winterseizoen eiken Donderdag in den stads-Schouw- burg te Amsterdam op te treden. Aangenomen naar de N d. Herv. gemeente Berk bout door ds. C. Woutman te Arkel. De erfgroothertogin van Saksen Weimar heeft vóór haar vertrek uit Scbeveningen aan den heer dr. van der Mandele geneesheer der Sopbia-stichting een bijdrage van f 50 doen toekomen als bewijs van inge nomenheid met die instelling. De jongste aflevering der katholieke illustratie bevat, behalve een vrij goed geslaagd portret in kleu rendruk van het Prinsesjeeen welkomsgroet van „Grootje aan 't Prinsesje" van den heer B. van Meurs, een nieuw volkslied voor den nieuwen nationalen feest dag of Prinsesjesdag van den heer J. R. van der Lans en een gedicht van denzelfden aan het Prinsesje op haren vijfden verjaardagdat aldus eindigt Groei op, aanminnig koningskind, Van heel een volk gevierd, bemind, Heel Neerlands zonneschijntje 1 Zoolang voor 't lieve vaderland Ons 't harte slaatblijft 't U verpand Prinsesje Willemijntjo Dinsdag 1 Sept. 's Gravenhage. De acte van besehuldiging tegen Jeanne Maria Lorette is verschenen. De beschul diging luidtmoedwillige doodslag met voorbedachten rade en geleider lage. Zij had reeds op haar 17e jaar een kind en maakte in 1884 kennis met Sakuradadie haar als maitresse en leermeesteres in het fransch naar Nederland medenam. In den aanvang van 1885 ont stond verkoelingdie op scheiden eindigde tegen betaling eener som van f 3000 francs. Toen Sakurada haar wilde ontvluchtenspoorde zij hem nasprak van zwangerschap en zelfmoord de gedachte om ook Sakurada te dooden rijpte na het bericht, dat deze haar valsche telegrammen ter misleiding had gezonden en dat de politie baar had ontboden. Na het plegen der daad had zij berouw. Parijs. De spaansche regeering zond naar Berlijn het verdrag, dat, drie jaren geleden, tusschen den com mandant van een spaanseh oorlogschip en de inboorlin gen der Caroline-eilanden gesloten was, en waarbij deze Spanjes souvereiniteit erkenden. De opwinding in Spanje duurt voort; men brengt gelden bijeen voor oorlogskosten. Op Zaterdag, den 5 dezer, 's namiddags één ure, zal onder de leiding van de Generaal Agenten Fred. Stieltjes Co., te Amsterdam, op het Doelenvel.i alhier, in het bijzijn van geuoodigden eene openbare proefne ming geschieden met de Haywards-Handgranaten waarvan bet agentschap voor Alkmaar en omstreken bij den heer H. J Vonk alhier is gevestigd. De proeven te Amsterdam 's Hage en Zaandam genomen hebben met allergunstigst gevolg plaats gehad. De heer C. J. Reiziger Jr., onderwijzer alhier, is den 1 te Amsterdam geslaagd in het examen als hoofd. GEMEENTERAAD. Voorzitter de Burgemeester A. Maclfine Pont. No. 7. Zitting van Dinsdag 1 September 1885. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig wegens uitstedigheid de heer J. C. Vonk en de heer A. P. de Lange, wegens ambs- bezigkeden. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor No. 1. over te gaan tot de beëediging der nieuw inkomende leden van den raad, de heeren mr. M. Buchner, mr. J. P.Kraakman en W. Helling. Daartoe besloten zijnde, leggen die heeren in han den van den Voorzitter de voorgeschreven eeden af en ne men na gelukwensching met hunne herbenoeming zitting. Vervolgens noodigt de Voorzitter den heer P. Bruinvis de Lange, oudsten wethouderuittijdelijk als Voorzitter op te tredenom hem te beëedigen als lid van den raad. De heer A. Maclaine Pont legt daarop de voorgeschreven eeden af in handen van den tjjde- lijken Voorzitter, die hem met zijne herbenoeming mede ge luk wensckt. 2. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot het voldoen van 442.50 aan het bestuur der bad- en zwem inrichting uit de onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting van 1885. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van de steenwerf aan de Oudegracht en een stuk grond aan het Zeglis aan P. Messelaar, timmerman en steenkooper alhier. Ns. 3 en 4 voor kennisgeving aangenomen. 5. Deelt de Voorzitter mede, dat reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn de rekening van het gasthuis over 1884 en de begrooting voor die instelling voor 1886. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief van Burg. en Weth ten geleide van de gemeente- begrooting voor 1886 in ontvang en uitgaaf sluitende op f 250,297,36%. Is overgegaan tot het trekken der sectiën voor het onderzoek. De eerste sectie zal bestaan uit de heeren C. W. Bruinvis H. J. Bruinvis, T. L. Koorn en Goede. De tweede uit de heeren J. C. Koorn A. P. de Lange Preijer en Kraakman. De derde uit de heeren Helling, Conijn, Vonken Buchner. Daarna wordt mede bij trekking tot het geven van inlich tingen toegevoegd aan de le sectie de heer wethouder Bruinvis de Lange aan de tweede de heer wethouder C. Bosman en aan de derde de heer Burgemeester. 7. Verzoek van den heer W. F. Stoel, industrieel alhier, om op zijn terrein genaamd „Nicolaas Witsen", nabij het Hei ligland, eene nieuwe sleephelling voor schuiten te maken onge veer op de plaats, waar vroeger een scheepshelling heeft gelegen en alzoo uitloopende op den oostelijken punt van dat terrein, wenschende tevens de hellingen aan het Schelvischje nabij het Zeglis op te ruimen. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 8. Verzoek van bewoners langs den Westerweg om verbete ring der gemeente-verlichting aldaar. He Voorzitter stelt voor, dit adres ter secretarie neder te leggen, om daarop bij een eventueele uitbreiding der straat verlichting zooveel regard te slaan, als de raad vermeent te behooren. De heer Kraakman zou dit verzoek in handen willen stellen der vaste commissie voor de gasfabriek, om bericht en raad. De Voorzitter antwoordtdat adressen om uitbreiding der gemeente-verlichting steeds ter secretarie nedergelegd zijn. Bo vendien is het tijdstip om uitbreiding aan de straatverlichting te geven, hoogst ongelukkig gekozen, nu bij de gasfabriek nog niet gemaakt is de vierde gashouder, die hoog noodzakelijk is. Zoodra die gashouder gereed is, zullen Burg. en Weth. al die aanhangige adressen eens nagaan en te dien aanzien voorstel len doen. Na die toelichting heeft de heer Kraakman geen verder bezwaar. Nos. 9 tot en met 14. Verzoeken van G. W. van de Pol, J. de Raat Az., D. Haasbroek, C. de Wijn, C. Hartog en JC. Dollallen alhierom benoemd te worden tot markt meester der visclimarkt. Ter lezing voor de leden gelegd om daarop bij de straks aan de orde zijnde benoeming zooveel acht te slaan, als de raad vermeent te behooren.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2