No. 105. Zeven en tachtigsle Jaargang, 1885, De mijngroeve op Stolzenhagen. V R IJ D A G U SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: #ff»ctëel (Scheelte. Bu^eravondschool. Bnitenlftub. FEUILLETOKT. jSimtetJÜAnb. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers 0 08. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van den 1 dezer den heer Mr. M. Buchner heeft herbenoemd als lid der vaste commissie voor de verorde ningen, tegen welker overtreding straf bedreigd is, en den heer W. Helling als lid der vaste commissie van financiën, voor het jaar 1885 zijnde de benoeming van een lid in beide com mission noodzakelijk geworden door de periodieke aftreding van genoemde beeren als lid van den gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Sept. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR herinnert de in gezetenen aan het voorschrift van art. 3 der wet van 27 April 1884 (Staatsblad No. 96) tot regeling van het staatstoezicht, op krankzinnigen dat hijdie een krankzinnige verpleegt, over wien bet staatstoezicht zich uitstrekt (dat zijn alle krankzin nigen met uitzondering van hendie, zonder van hunne vrij heid te zijn beroofd, in hunne eigene woning of in die hunner ouders of echtgenoolen worden verpleegd), hiervan aangifte moet doen aan den burgemeester der gemeente van zijn werkelijk verblijf binnen tweemaal 24 uren na de aanvraag dier verpleging. Hij, die nalaat deze aangifte te doen, wordt gestraft volgens art. 38 dier wet met geldboete van vijftig cent tot drie honderd gulden. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 2 Sept. 1885. A. MACLAINE PONT. De inschrijving van leerlingen voor den cursus 1885/86 zal plaats hebben op Maandag, 7 September, des avonds te7 uur, in bet locaal Doelenstraat, hoek Gedempte Nieuwesloot. De Directeur Dr. H. W. WAALEWIJN. De DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat, ingevolge beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de postdienst op Zondagen en de algemeen erkende Christelijke feestdagen namelijk 2e Paasehdag, de Hemelvaartsdagde 2e Pinksterdag en de Kersdagenmet ingang van 6 September e.k., zal zijn geregeld als volgt: Openste11 i n g van het kantoor: 's m. 8 910 12 en 's av. 1 3 u. Bestellingen: le 's m. 9 en 2e 's av. 3 u. De Directeur voornoemd GOUWE. ENGELAND. Eene vereenigde commissie van en- gelschen en franschen uit de internationale vereeniging tot bevordering van vrede en scheidsrechterlijke uitspra ken heeft een besluit genomen, verklarende, dat zij geene bewijzen heeft kunnen vinden voor de bewering, dat Olivier Pain op last der engeische overheden ver moord is. Een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, 2) Toen de graaf van zijne wandeling door de bijge bouwen terug kwam wierp bij zich als gewoonlijk op de chaise longueslurpte haastig een kop thee op en greep toen dadelijk naar de ingekomen brieven die altijd 's morgens naast zijn bord moesten worden ge legd. Hij was op het puntde eerste enveloppe te openen toen de kamerdienaar de deur opende en de gravin aandiende. De graaf legde den brief neder en schikte haastig een en ander aan zijn toiletook tegenover zijne dochter bewaarde hij steeds zijne waardige houding. Else begroette hem met kinderlijken eerbied en wilde hem de hand kussen die bij echter dadelijk terug trok. „Vergeef' mij, papa, dat ik u vroeger dan gewoonlijk kom storen om u goeden morgen te zeggen", begon zij „maar ik wilde Hij viel haar in de rede op haar rijkleed wijzende, dat zeer eng om hare jeugdigelenige gestalte sloot. „Juistgij wilt uitrijden. Gij stoort mij ove rigens volstrekt nietde brieven zullen geen haast hebben. Ga zitten mijn kindof staat uw paard reeds voor F" Zij trad aan het venster en keek naar buiten. „Wind hond" is er nog niet", zeide zij en ging toen bij den graaf zitten die zich met zijne thee bezig hield. „Wij zullen huisgenooten krijgen", begon hij na eene kleine pauze. „Tenminste voor eenigen tijd." „Verwacht u gasten F Ook Edgar zinspeelde er in zijnen laatsten brief opdat bij van plan was om ons in den herfst een bezoek te brengen." De graaf deed alsof bij het laatste niet hoorde. „Gasten eigenlijk niet, lieve Else", zeide bij. „De dat de gouverneur van Herat onschuldig is aan het hem ten laste gelegde vergrijp van schending van het geheim der brieven. Ierland. Aan een door den lord-mayor van Dublin aan de Parnellistische afgevaardigden aangebo den feestmaal het woord voerendebeeft de heer Parnell bet staken der agrarische misdrijven aanbevolen daar deze nadeelig waren voor de nationale zaak. Hij raadde den grondeigenaars aan, de pachters, die ten gevolge van ongunstige oogsten in den aanstaanden winter hunne pacht niet konden betalen niet uit te zetten. Deed men dit weldan voorzag hij dat lang zamerhand niemand meer eene pacht zou willen sluiten. FRANKRIJK. De oud-minister Jules Ferry is te Bordeaux in eene door 4000 personen bijgewoonde vergadering opgetreden en heeft daar de beginselen der gematigde republikeinen en de koloniale staatkunde verdedigd. Door eene groote menigte werd bij toege juicht, doch de kreet, weg met Ferry, werd ook gehoord. Den 1 werden te Marseille 25 en te Toulon den 31 13 en den I 22 sterfgevallen aan cholera aangegeven. ITALIË. De cholera heeft zich thans ook in het zuiden des lands vertoond. RUSLAND. Met 1 Januari 1887 is afgeschaft de belastingwelke de gewezen lijfeigenen nog hadden op te brengen, bekend onder den naam van hoofdgeld. Door die afschaffing worden alle russische onderdanen met dat tijdstip gelijk voor de schatkist. SPANJE, Den 31 zijn 1068 en den 1 1053 per sonen aan cholera overleden. Van de duitscbe regeering werd een schrijven ont vangen waarin Spanje's rechten op de Carolinen-ei- landen worden betwistmaar van het bezetten dier eilanden door Duitscbland wordt geen gewag gemaakt. TURKIJE. De Sultan is tot dusver zeer ingenomen met de zending van den heer Wolff, omdat deze, zelfs in bet bijzonder gehoorniet beeft gesproken van een engelsch-turksch verbond, maar alleen den wensch heeft geuitdat de moeielijkheden in Egijpte door een gemeenschappelijk optreden uit den weg mochteD worden geruimd. Den 28 heeft de bisschop van Roermond, mgr J. A. Paredis zijn negentigsten verjaardag gevierd. Den 28 en 29 zijn te Amsterdam voor de hoofd- acte o a. nog geslaagd F. J, A. Paesi te Haarlem J. Pijl Dzn. te Enkhuizen IJ, van Randen te Zaandijk, den 31 en 1 o.a. nog W. Verburg van Haarlem. Op de den 29 te Breda gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van leeraren bij het middelbaar onderwijs werd door den beer P. C. F. Frowein die onlangs met den inspecteur, den heer Salverda in ge voelen verschilde omtrent natenoemeu tweede punthet nieuwe mijningenieur zal dezer dagen komen en voor- loopig bij ons inwonentotdat zijne woning aan de mijnen gereed is." „Zeidet gij niet, dat hij gehuwd is F Gij hebt hem in het geheel nog niet gezien, niet waar F Is hij jong of oud F" vroeg zij levendig. „Dat zijn vele vragen op eensen ik kan u niet eens voldoend antwoord geven daar bet contract niets omtrent zijnen ouderdom veimeldt en ik hem nog niet gezien heb. Ik heb er ook volstrekt niet naar ge vraagd want na de aanbeveling van den opperbergraad waö ik blijdat deze zoo kundige man in mijnen dienst kwam. Gehuwd is mijnheer Renner echter niet." „Maar gij hebt toch van huisgenooten gesproken, papa." „Hij heeft als voorwaarde gesteld, een eigen huis te hebben en daaruit maakte ik op dat hij familie heeft. Toen nu echter bleek dat door het talmen van den aannemer het voor hem bestemde huis niet op tijd gereed zou zijn en ik hem verzochtdit te willen verontschuldigen en tegelijkertijd schreef, dat hij met zijne familie bij ons in het slot een onderkomen zou vinden antwoordde bij dat hij in dit geval zijne zuster voorloopig in de hoofdstad zou achterlaten en alleen komen zou. Natuurlijk noodigde ik de dame toen ook uit. Ik kon daar niet buiten want Renner is de eerste en vooral de gewichtigste mijner beambten en er is mij veel aan gelegen hem zijne positie zoo aangenaam mogelijk te maken. Het is slechts mijn eigen voordeel." „Maarpapahet spreekt van zelf. Het slot is groot genoeg en eenige afwisseling De graaf viel haar in de rede: „Nu, wij zullen zien. In ieder geval is bet maar voor eenige weken. Ik heb voor hem de logeerkamers op de tweede ver dieping laten gereed maken. In hoeverre wij met hen kunnen omgaanis eerst te beslissenwaQneer wij hen hebben leeren kennen." „Nu ik stel mij een ouden, knorrigen technicus voor en eene zoo mogelijk nog oudere jongejuffrouw volgende vraagstuk ingeleid „Heeft volgens de bestaande wetten de leeraar het recht, buiten de school, vrij zijne meeningen in woord en geschrift te verkondigen F Zoo ja, is het wenschelijk dat bij van dit recht een naar zijn oordeel gepast gebruik make F Na levendige beraadslaging stelde de heer Hom als motie voor: „De vergadering, gelet op art. 8 der grondwetbepalendedat ieder het recht heeft door de pers zijne gevoelens openbaar te maken, behoudens de door de wet voorgeschreven verantwoordelijkheid besluithet voorstel-Froweiu niet aan te nemen en over te gaan tot de orde van den dag." Na gevoerde beraadslaging over deze motie werd zij verworpen met 19 tegen 18 stemmen. Verder werd na verwerping van nog enkele motien en amendementen, bet voorstel-Frowein in stemming gebracht alinea 1, „De vergadering geeft als hare meening te kennen, dat volgens de bestaande wetten de leeraar het recht heeft, buiten de school, vrij zijne meeningen in woord en geschrift te verkondigen", werd met 23 tegen 10 stemmen en 5 b anco stemmen aangenomen. Een amendement van den heer IJzerman om uit de 2e al. de woorden „naar zijn oordeel" weg te laten, werd mede aangenomen met 29 tegen 8 stemmen en 1 blanco Btem. Daar hierdoor het voorname doel van het voor stel verviel leidde het tot geene afdoende beslissing. In den nacht van 29 op den 30 is door middel van braak uit het huis van arrest te Utrecht, waar hy voor den tijd van een jaar in verzekerde bewaring ge steld wasontsnapt Joannes van Tilburgoud 21 jaar, geboren te Oss lang 1.46 el, geen baard bruine harengezonde kleur en gekleed met zwart laken- sche broek en buis, zijden pet, zwart vest en strikje. Op de vergadering van de afdeeliDg "an het „Algemeen Kies- en Stemrecht" te Maastrichtden 30 gehouden ging het zóó onstuimig toe, dat de politie zich genoodzaakt zag het lokaal te doen ontruimen. Een gerucht, dat een inwoner aan de Bake- nessergrachtte Haarlem, de heer Peterson Ramring een jongen die over den muur in zynen tuin geklommen was en peren gestolen hadwat hard handig zou hebben behandeld en in het gasthuis, waar heen hij overgebracht had moeten wordenoverleden zou zijn gaf in den avond van den 31 aanleiding tot een oploop van honderden menschen, die op luidruch- tigen toon hunne ontevredenheid en hunne wraakzucht te kennen gaven. Hoewel door de politie aangemaand om uiteen te gaan, bleven zij zich verzetten en wierpen zelfs steenen tegen zijne woning, zoodat eenige glasruiten, alsmede bij de buren, verbrijzeld werden. Eindelijk bogon- nen eenige belhamels een gedeelte der straat op te breken en rechts en links met steenen te werpen, waardoor de politie zich genoodzaakt zag, een uitval met de sabel te doen. Eerst te half één des nachts was het volk verdwenen. De jongen had in het gasthuis een ferme boterham gebruikt en was volmaakt gezond naar huis gegaan. met krullen langs het voorhoofd en een groote werk- tasch. Ik zie haar in mijne verbeelding voor mij alsof ik haar reeds jaren kende." De gravin lachte luid. „In ieder geval moeten wij tegenover hen alle égards in acht nemen. Maar daar wacht Krüger reeds om u te zeggen dat uw paard gereed staat nietwaar, Krüger F" De zooeven binnengetreden kamerdienaar antwoordde bevestigend en Else stond op. „Miss Dowler is onwelwilt gij niet met mij mede gaan papa F" Zij verzuimde die vraag nooitofschoon zij vooruit wistdat baar vader geen tijd zou hebben. Hij wees ook nn op zijne brieven. „Heiaas onmogelijk adieu tot het diner en wees voorzichtig; Windhond is wat schrikachtig." Zij lachte vroolijk en ijlde weg nadat zij hem nog eene kushand had toegeworpen. De graaf nam zijne correspondentie weder ter hand. Hij keek de eerste brieven even in en legde zeals niets bizonders bevattende ter zijde. Plotseling schrikte hij en liep nog eens een van de brieven door om die daarna voor de derde maal langzaam en zorgvuldig letter voor letter over te lezen. Toen hij daarmede gereed wasstond hij op en liep langzaam de kamer op en neer. Zijn voorhoofd was bewolktde borstelige wenkbrauwen trokken zich drei gend samen. Eindelijk scheen hij een besluit te hebben genomen hij ging in den stoel voor zijne schrijftafel zitten en schelde. Toen de kamerdienaar binnentrad en vroeg wat mijnheer de graaf te gelasten bad zag hij hem eenige oogenblikken scherp aan alsof hij hem in de ziel wilde lezen. „Hoe lang zijt gij bij ons in dienst Krüger F" vroeg hij daarna. De oude zag verwonderd op. „Ik ben sinds mijn vijftiende jaar op slot Stolzenhagen, mijnheer de graaf met Kerstmis wordt het zeven en veertig jaar dat ik in dienst van den graaf zaliger kwam." „En gij zijt hier naar uwen zin niet waar F Gij

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1