No. 108. Zeven en tachtigste Jaargang. 1881 V li IJ 1) A G 11 SEPTEMBER. De imjngrocve op Stolzeahagen. ®cbe«Ue. Prijs der gewone A&vertentiën BuiUulaub. ^esttHjUestokt. IMnnenlauO. Dsze Courant; wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheels li ijk f 1, De 3 nummers 0.08. lilAIT Per reael f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de postdienst op Zondagen en de algemeen erkende Christelijke feestdagen namelijk 2e Paasehdagde Hemelvaartsdag, de 2e Pinksterdag en de Kersdagen, is geregeld als volgt: Openstelling van het kantoor: 's morg. 8—9, 10—12 en 's av. 1—3 u. Ie 's morg. 9 en 2e 's av. 3 u. De Directeur voornoemd GOUWE. BELGIE. De Etoile Beige merkt op dat Kot iag Leopold nooit als scheidsrechter tussehen Duitschlaud en Spanje in zake de Carolinen-eilanden zou kunnen optreden omdat Belgie zelf vroeger met Spanje on derhandeld had over den aankoop van een der Phihp- pijnon. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Ztg. meldde den 8 dat de kanonneerboot litis reeds verscheidene weken' geleden hevel ontvangen had tot het bezetten van het eiland Tap. Niemand kon toen verwachten dat zulk een bij de nieuwere koloniale schikkingen meer malen voorgekomen feit de openbare meening in Spanje geheel van haar stuk zou brengen. Zelfs indien de riuitscbe regeering de zaken op de Carolinen-eilanden nog op haar beloop had willen laten zou het bij gebrek aan middelen van gemeenschap onmogelijk geweest zijnde litis nog tijdig te bereiken. Hieruit blijkt wel dut men in het minst niet heeft kunnen voorzien dab de zaak in Spanje zoo hoog zou worden opgenomen. ENGELAND. De regeering beeft de voorstellen van Rusland tot regeling der afgbaansehe grenzen thans aangenomen. FRANKRIJK. De oud-minister Lepere is overleden. De heer Brisson ministerpresident, heeft den 8 op een kiezersbanket eene lange redevoering uitgesproken, waarin hij uitweidde over de taak welke de nieuwe Kamer te vervullen zal hebben, namelijk de herziening van het belasting-stelsel. Wat do binnenlandsche staat kunde betreft, zeide hij, dat de republiek vrede ver langt maar tevens hare waardigheid wenscht op te houden. Hij gaf bet verlangen naar het einde van den kolonialen veldtocht te kennen maar erkende, dat die naar Madagascar haar doel nog niet had bereikt; daar bestonden nog moeielijkhedendie echter niet onover komelijk waren. Den 8 overleden te Marseille acht personen aan de cholera en den 9 mede 8. GRIEKENLAND. De toestand der geldmiddelen ia zoo Biechtdat de meeBte ambtenaren reeds eenige maanden op do uitbetaling hunner jaarwedde wachten. De Nationale bank beeft geweigerd 10 miljoen aan de regeering voor te schieten op de schatkistbiljetten, welke zij gemachtigd is uit te geven. OOST EN RIJK-HONGARIJE. De Rijksraad is bij keizerlijk besluit tegen den 22 bijeengeroepen. Kroonprins Rudolf is den 6 uit het rijtuig gevallen, waarin hij zich van Seböabrunn naar Laxenburg bega! en waarvan de paarden op hol gingen. Hij werd ern stig gekneusd aan de dij. SPANJE. De Koning maakte den 7 een rijtoer door Madrid zonder eenig geleide waarbij bii zelt de teu gels der paarden hield. Hij werd overal met blijken van eerbied begroet. De duitsehe gezant diende den 8 een offieiëale klaeht bij de regeering in over de be- leediging, waaraan het duitsehe .gezantschap bloot ge steld is geweest. De dagbladen blijven zich tegen eene scheidsrechterlijke beslissing verzetten als rakende Spanje's eer. Den 9 heerschfe in geheel Spanje rust. Officieel werd bericht ontvangen dat de duitsehe ka nonneerboot litis den 7 Manilla aangedaan en daarop haren tocht naar Singapore voortgezet heeft De ge zagvoerder van dien bodem had geen ontmoeting met generaal Velueco. Het schip waarop die generaal zich bevindt blijft voor Tap ten anker. Aan de Times ia van den 7 uit Madrid gemeld dat de Keizer van Duitschland aan den Koning gete legrafeerd bad dat hij in de verste verte de be doeling niet had en ook nooit gehad heeftom Spanje's rechten aan te tasten en niets zou doen, dat hem in eenig opzicht zou kunnen schaden. Duitschland zou daarom het eiland Tap ontruimen en alle aanspraken op de Carolinen-eilanden laten varen eu Spanje's sou- vereiniteit daarover erkennen, indien deze werkelijk bleek te bestaan. Het aantal ziektegevallen aan cholera is gedaald tot 1875 en het aantal sterfgevallen tot 034, ZWITSERLAND. Wederom zijn door den bonds raad vijf anarchisten het land uitgezet. EGTPTE. Yan verschillende zijden wordt thans vernomen dat Kassaiah nog steeds stand houdt en dat Oatnau Digna in een geschil met eenige opper hoofden gedood is. VERE.ENIGDE STATEN. Een verschrikkelijke cy cloon beeft in sommige districten van Ohio gewoed. Het dorp Blooningbury ia in een puinhoop veranderd. In Courthouseeene plaats met 4000 inwonerszijn 400 woningen vernield en andere beschadigd 5 lijken zijn daar onder de puiuhoopen gevonden en 300 per sonen gekwetst. De schade wordt op 2 500.000 geschat. Den 7 is te 's Gravendeel door den bliksem eene boerenwoning getroffen eu afgebrand te Lekkerkerk sloeg de bliksem in een korenmolen. Het voorstel van het bestuur der spaarbank te Tiel tot aankoop van een nutsgebouw is den 7 in een druk bezochte vergadering van leden van het departe ment met bijna algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur dier inrichting werd gemachtigd voor aankoop van terrein en stichting van het gebouw te beschikken over i°. f 22500 uit het meerdere bedrag van het re servefonds dan 25 pet. van de bij de bank berustende gelden en 2<>. f 22500 uit het gewoon kapitaal der bank. Het gebouw zal jaarlijks op de balans worden gebracht voor ten hoogste 50 pet. van de kosten van stichting en inrichting. Den 8 des morgens omstreeks half acht, is de locomotief van de IJselstoomtram tussehen Hekendorp en Oudewater in de rivier den IJsel gevallen; de beide wagens, waarin 2 a 3 personen gezeten waren, bleven op de rails staan door het breken van den koppelstang. De machinist en de stoker waren bij tijds van de machine afgesprongen. Aan de te Sloten gehouden harddraverij uitge schreven door de afd. Sloten der Holl. Maatschappij van Landbouw werd den 8 deelgenomen door 15 paar den. De prijseen pendule in brons werd behaald door het paard Jansje eigenaar A. Balder bereden door J. Balder. De 1ste premie, een theeservies, door het paard Alivan J. van Bladeren, bereden door hem zeiven en de 2e premieeen azijnstel in berl. zilver door het paard Jeannette, behooreude aan J. C, Sinck en bereden door J. Langeberg. De kamer van koophandel en fabrieken te Har- lingen heeft den 8 beslotenaan het verzoek der heeren Buma en van Diggelen om ter bespreking van de drooglegging der Zuiderzee een afgevaardigde te benoemen ter bijwoning eener algemeene vergadering, waarin een Zuiderzee-comité zal worden gekozen geen gevolg te geven omdat bij een eventneele uitvoering van het plan de handel en scheepvaart van Harlingen vernietigd zouden worden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 8 besloten aan den Koning te verzoeken do gemeente voor goed te ontbefien van de verplichting tot het op richten en in stand houden eener burger dag- en avondschool op grond dat in de behoefte aan onder wijs voor aauc-taande ambachtslieden op voldoende wijze voorzien wordt. Den 8 is te Haarlem de levering van fourages voor de paarden der aldaar in garnizoen zijnde troepen aanbesteed. De heer H. van der Veen werd, behoudens goedkeuring van den minister, aannemer van hooi voor f 0,33stroo 0,22 en haver f 0,84 per 10 pond. Te Zutphen waren die prijzen respeetivelijk f 0,40, 0,18 en f 0,88 per 10 pond. Den 9 is te 's Gravenhage aanbesteed het ver diepen van het groot scheepvaartwater in de Scheur tot vorming eener losplaats en voor de verbetering van den Waterweg naar Rotterdam. Laagste inschrijvers waren de heeren A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bosch te Gorinchem voor f 94.900. 5) Langzamerhand verbeterde zich mijne positie ik kreeg zelfs toegang tot het huis van mijnen patroon. Peranni had eene dochter maar ik wil kort zijn met de treurigste episode uit mijn levenmet dien tijd uit mijn leven, waarin ik aan de waarde daarvan meende te moeten twijfelen. Juanita was schoon, schoon als eene in den dauw schitterende rozenknop. Spoedig zag ik haar dagelijks wanneer 's avonds de arbeiders naar huis waren draafde ik op mijn kleinen pouey naar het niet ver afgelegen Launcocba en bracht, als in een droom eenige uren van onuitsprekelijk geluk door dat echter snelzeer snel in eene troos- telooze leegte veranderen zou. Dwaas, die ik was, die Juanita met alle vezels van mijn hart liefhad ik meende evenzeer bemind te worden ik meende het ontvankelijk hart van de warmbloedige Mexikaanecbe die, de neigiDg van het oogenblik volgend, geheel de mijne scheen te zijn, te kunnen beoordeelen naar den maatstaf mijner levensbeschouwing, geloofde aan de standvastigheid en innigheid eener liefde die toch slechts het kind van het oogenblik wasIk zou bitter teleurgesteld ontwaken. Ik bad misschien drie maanden in de mijn gewerkt, toen zich plotseling het gerucht verspreidde dat bet met de zaken van mijuen patroon verkeerd stond bij zou zich gewaagd hebben in gevaarlijke speculatiëu men sprak zelfs vau geprotesteerde wissels, die aan het kantoor iD Mexico waren aangeboden. In de villa bemerkte men daarvan eekter niets en Juanita was v rooi ijker dan ooit. Slechts een ding trof mij. Een verbazend rijk paardeukaudelaar uit Puebla wien zij kort te vorenzooals zij mij zelf lachend had verteld op tamelijk kwetsende wijze, een blauwtje had laten loopen kwam weder voor den dag en trad tegenover Juanita op met eene zekerheid, die mij moest opvallen. Zij reed met hem uitnam geschenken van hem aan waarin men daar overigens niets vindt en duldde zijne complimenten en vleyenjen met een welgevallen dat slecht paste bij de wijze waarop zij zijn huwelijksaan zoek kort geleden van de hand geslagen had. Ik had het recht, Juanita op de verandering in hare houding opmerkzaam te maken zij zelf had mij dat recht gegeven want ik meende nog slechts eenige weken te wachten voordat ik hare hand zou vragen. Ik smeekte haar op de teederste en meest discrete wijze, om zich tegenover Don Quilea wat ingetogener te ge dragen schertsend en lachend zocht zij echter mijne opmerkingen te ontwijken. Toen ik echter sterker aan drong verklaarde zij ronduitdat zij niet gewoon was, zch te laten bedillen. Eu dan weder toen zij zag hoezeer mij baar antwoord smarttehing zij plotseling aan mijnen hals eu bad en smeekte zij met duizend kussen tn vurige liefdesbetuigingen om vergitfenis. Er was haren vader veel aan gelegen Don Quilea te vriend te houden daar hij zeer veel aan hem verplicht was verzekerde zij onder een vloed van tranen en ik moest toch weten dat zij de mijne geheel de mijne wes En ik dwaas geloofde haar Twee dagen later was er eene soiree op de villa; de champagne vloeide bij stroomen en bij het dessert stelde Senuor Peranni den verheugden gasten Don Quilea ais den verloofde zijner dochter voor. Het blued stokte mij iu de aderen, ik wilde opspringen en hem toe schreeuwen: „gij liegt." Toen zag ik Juanita in het vrooiijk lachende gelaathoorde hoe zij stralend van geluk de golukwem-cben harer gasten met schertsende woorden beantwoordae en ik ytae ais een waanzin nige naar buiten. Buiten niet ver van onze mjjnlag een oud zeer uitgüBireat stuk grond, vol ingestorte schachten en door water ingevreten vervallen putteneen woest ongebruikt terrein dat sleehts zelden door een men- schelijken voet betreden werd. De sagedie onder onze italiaansche arbeiders voortleefde, was, dat het eens de graven der koningen waren geweest. De laatste Inca echter, Tupae Amaruhad kort voordat hij in het jaar 1572 den Spanjaarden in banden gevallen en door hen onthoofd waszijn vloek over dit veld ge slingerd en sedert dien dag waren de ertsen diep in de aarde teruggezonken en zouden eerst met de herstelling van de oude heerlijkheid weder te voorschijn komen. Een feit was het echter, dat sedert een eeuw alle po gingen om in de putten weder aftedalen als geheel onvruchtbaar waren opgegevenmen had mij ronduit uitgelachen toen ik eens de gedachte had geopperd om nog eene laatste poging te wagen. Daarheen leidde m mijne wanhoop het toeval of veel eer de voorzienigheidin dien nacht mijne schreden. Recht het veld inloopende in de gedachte aan mijn verlies alles vergetende bemerkte ik in de duisternis niet dat ik die gevaarlijke plek betrad totdat ik plotseling vnelde hoe de grond onder mijne voeten wegzakte. Te vergeefs grepen mijne armen in de lucht, ik gleed, hier en daar tegen aanstaande, in eene schuin afloopende onbekende diepte, voelde toen nog eenen plotselingen schok en verloor het bewustzijn. Toen ik ontwaaktezag ik schuin over mij door eene smalle spleet het daglicht schemeren. Ik lag naar het mij toescheenop den grond van een wel honderd voet diepe schuin afgehakte mijnput en alleen aan de omstandigheid dat ik meer naar beneden ge gleden dan eigenlijk gevallen was, had ik het te dan ken dat ik er ten minste mijn leven niet bij inge schoten bad. Mijn linkerbeen deed mij ontzettende pijn ik bemerkte spoedigdat het voetgewricht gebro ken was maar met het bewustzijn van het gevaar was ook de zucht naar het leven weder ontwaakt, de ge beurtenissen van den vorigen avond schenen mij nog slechts een wilde droom. Met behulp van een pakje waslucifersdie ik in den zak hadtrachtte ik mij ia

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1