Den 13 kwamen ongeveer 30 personen in het Volkspark te Amsterdam biieen ter behandeling hun ner grieven tegen de houding der politie tijdens de laatste ongeregeldheden. De voornaamste woordvoerders waren de Light en Fortuyn, bewerende dat men in die dagen terwijl er met de sabel geslagen werd onmo gelijk tijd en gelegenheid bad het nummer van den agent die sloeg op te merken en te onthouden, en het even onmogelijk was om getuigen mede te brengen, zooals de burgemeester verlangd had. Eene commis sie werd gemachtigd, om bezwaren in te dienen tegen de handelingen der politie gedurende de volksoploopen, ieder voor zooveel hem betreft. Een drietal op schrift gestelde klachten werden in gediend, waarvan ééne van eene vrouw, E. van Haar lem wonende Nieuwstraat No. 34 die den 25 Aug. door de politie verwond was met een sabelhouw on haar arm bij het oversteken over de Dam om thuis te komen zoodat zij de kost als versteln3aister tijdelijk moest staken. Dat de politie niet waszooak zij behoorde te zijn bleek volgens een der aanwezigen uit zijne mededeeüng, dat bij vijf maanden lang 's nachts ,de wacht aan de Handelskade had gehad en dat dan de wachthebbende politieagenten van 's avonds 10 uur tot 's morgens 6 uur bij hem kwamen slapen en den aan hunne waak zaamheid toevertrouwden post in den steek lieten. Te half één uur kwamen ongeveer vijftienhonderd personen bijeen meest mannen, tot wie Fortuyn eene uitvoerige toespraak hield, vol scherpe en hatelijke opmer kingen over en tegen de politie. Hij verweet haar volslagen gemis van tact in haren omgang met het volk; zij was niet goed georganiseerd de opleiding 6n het gehalte, zoo van hoogere als lagere poiitie-ambtenaren, liet zeer veel te wenschen over. Van daar dat de politie-agen- ten hun vak niet kenden, hunne macht te buiten gingen en zeiven onlusten veroorzaakten. Zij werden veel te slecht betaaldvan elf gulden in de week kan een huisgezin niet leven. Dat was de oorzaak van hunne bevattelijkheid voor den indruk van het zilver. Het politiekorps moest opgeleid worden en niet langer uit de militairen gerecruteerd maar uit de burgers. Tegen misbruiken der politie mocht men met geweld van wapenen optreden; al was dit niet bij de wet geoorloofd, dan moest men het zonder de wet doen. De sociaal- demokraten,wier denkbeelden hij uiteenzette,wilden geene opstandjes zooals die welke plaats hadden. Zij wilden niet het eigendom vernietigen, maar als iets vernietigd moest worden, dan zouden het enkele bezitters zijn enz. De voorzitter der vergadering E. Eis dankte For tuyn voor zijn „kalm en bezadigd optreden tegen de polite" en vroegof een der aanwezigen iets te haren gunste in het midden wilde brengen. Niemand ver scheen. Toen hij de vraag herhaalde, riep men Neen neen weg met de politie of„Er is politie op het tooneel laat die zich verdedigen Gedurende de ver gadering hadden twee inspecteurs van politie op het tooneel plaats genomen. Fortuyn deelde nog mede, dat er den 14 des avonds in het Volkepark eene vrouwen-vergadering zou gehou den worden ter vorming eener vrouwen-arbeiderspartij; dat de burgemeester de beweging ten gunste van alge meen stemrecht alleen a.s. zaturdag om vijf uur wilde toestaan wat gelijk stond met eene weigering of an ders 's vrijdags avonds. In eene bestuurs-vergadering zou beslist worden of men zich „die tyrannie" zou laten welgevallen. Hij riep de aanwezigen tot algemeene deelneming op, om kalm en ernstig aan de bezittende klasse te toonen dat men recht eischte. De vrouwen-vergadering is niet gelukkig geslaagd. Er heerschte zulk een leven, dat de presidente, bur geres de Lightde orde niet kon handhaven en dat Fortuijn zich niet langer verstaanbaar kon maken. De vergadering werd verdaagd tot over twee weken dan zal een kleine toegangsprijs gevorderd worden om hen die het niet goed meenen thuis te houden. Onge veer 1200 personen waarsan 3/5 vrouwen waren in den aanvang tegenwoordig. In den nacht van den 12 op den 13 is te Mid delburg voor de derde maal, in den tijd van 3 weken, eene spiegelruit ingegooidthans bij den hypotheek bewaarder. Te Kolborn vertrok in den nacht van den 12 op den 13 in alle stilte een scheepstimmerbaas, IJ. V. geheeten zonder order op zijne zaken te hebben ge- telijk „Denk aan mij en blijf mij liefhebben de kamer. Else zag hem zwijgend na. „Ik had hem toch nog een vriendelijk woord moeten geven", dacht zij „maar het is misschien beter zóó voor hem en voor haar, ver standiger, dat hij zelf strijdt, totdat hij besloten is." Gerta had boven op den berg aan de helling waarvan haar huis stondeen liefelijk rustplekje uitgezocht een aardig prieel van bloeiende jasmijnenmet een verrukkelijk vergezicht over het daldat naar het kleine tot de heerlijkheid behoorende stadje voerde. Hierheen was zij hare omgeving ontvluchteenige dagen na het korte bezoek van den jongen graaf, om ongestoord te kunnenlezenzooals zij haren broeder wijs maakte. Doch in werkelijkheid lag het boek onaangeroerd op haren schoot lusteloos steunde zij het lieve kopje met de zwarebruine vlechtenin de handen en hare gedachten waren op gansch iets anders gevestigd dan op hare lectuur. Waarschijnlijk waren het ernstige en treurige overpeinzingen waar mede zich hare geest bezig hieldwant hare groote gazel lenoogen bleven droefgeestig en strak naar den grond gericht en hare frissche lippen krulden zich tot eenen bitteren lach. Zij bemerkte niet eens, dat er voetstappen naderbij kwamen en schrikte hevig toen plotseling twee meisjes handen voor hare oogen werden gelegd en eene heldere, welluidende stem uitriep: „Wie ben ik, kleine droomsterP" Het scheen weldat 't Gerta eenige inspanning kostte om op eenen ietwat opgeruimden toon te ant woorden „Alsof er in gansch Stolzenhagen nog een tweede tiental zulke fijn gevormde vingertjes te vinden waren Neen gravin indien gij mij daarin op de proef steld. Den volgenden dag vertrok eene vrouwmet wie hij in ongeoorloofde betrekking stond. Men ver moedt dat zij zich samen ergens zullen vestigen. De man verliet vrouw en kind de vrouw man en kind beide zijn jonge menschen sedert enkele jaren gehuwd; vier geachte burgerfamiliën zijn door dit geval in diepe droefheid gedompeld. Den 13 waren te Botterdam duizenden nieuws gierigen bijeengekomen op het Beursplein dat aange wezen was als plaats van bijeenkomst voor hen die deel wilden nemen aan de beweging ten gunste van algemeen stemrecht. Ongeveer 200 a 300 deelnemers waren bijeen onder de banieren van het Algemeen Stemrechtde schildersvereenigingde sigarenma- kersvereeniging en de roode vlag der sociaal-demokraten. Enkele vereenigingen hadden zich teruggetrokken, om dat zij met de roode vlag niet wilde mede gaan. Voorafgegaan door eene menigte schreeuwende en zin gende straat jongens trokken zij langs een grooten omweg naar het feestgebouw waar P. van der Stadt de bekende sociaal-demokraat uit Zaandijk eene zeer heftige rede uitsprak met de gewone klachten en de ver zekering dat algemeen kiesrecht het middel was tot wegneming van alle klachten. Men ging nu voor 't laatst naar 's Gravenhage om algemeen stemrecht te vragen en als het niet gegeven werdzou men het nemen. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen: dat ten spoedigste het algemeen kiesrecht, bij de grond wet gewaarborgd moest worden verleend en dat een iaDger ontkennen van dezen volkseieeh eene misdadige daad was. De voorzitter keurde bij de besprekingen de jongste ongeregeldheden af en noemde hen die ruiten verbrijzelen en huizen beschadigen, lafaards, die echter volgens hem uit domheid handelden. Een duitsche badgast is den 13 te Scheveningen ofschoon gewaarschuwd te ver in zee gegaan, doch na groote inspanning met dreggen nog gered. Door een langdurige zorgvuldige behandeling kwam bij weder tot bewustzijn. Den 13 is des morgens te 7 uur te Kampen een achter den Nieuwenmuur uitgebroken brand met 4 spuiten in ruim een half uur gebluscht. Den 14 heeft voor bet gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep gediend de zaak van J. G. de Hoogh bewaarder in het huis van arrest te Haarlem, J. B. Vermeire directeur van dat huis en B. Sluiter te Beverwijk allen beschuldigd van medegewerkt te hebben tot de ontvluchting van den makelaar G, Visser uit de gevangenis te Haarlem. De advokaat- generaal vroeg bevestiging van het veroordeelend vonnis tegen de 2 eerstgenoemde personen en vroeg tegen laatstgenoemden bekrachtiging der vrijspraak. De gemeenteraad v. Wageningen heeft den 14 besloten terug te komen op zijn besluit om voor re kening der gemeente een haven te maken en alsnog de helft der kostenten bedrage van f 26180, van de provincie te vragen. Bedankt bij de Ned. hc-rv. gemeente voor Eijer- land op Texel door ds. F. T. de Mazure te Waal en Koog aldaar en voor Baarland door as. A. Gelderman te Burg aldaar. Burg. en weth. van Leeuwarden hebben tegen den 17 October a s. de inschrijving opengesteld op twee 4 pets- geidleeuingenééne van f 113.000, voor de aflossing van oude leeningen van 4% en 5 pet. ten behoeve der gasfabriek aangegaan, en ééne van f 250.000, als le serie eener geldleening van 528.000, voor buitengewone werken en aflossing van oude 4% pets. schuld. De storting is bepaald op den 2 Januari 1886. De rekening der gemeente Beemster over 1884 is vastgesteld in ontvang op f 66.309.29%, in uitgaaf op f 57915.49%, alzoo met een voordeelig slot van f 8393.80. De heer H. J. Steenbergen onderwijzer aan de christelijke school te Beverwijk is benoemd tot onder wijzer te Franeker. De heer C. L. F. van Schelven te Beverwijk is door het prov. kerkbestuur van Zeeland tot de evan geliebediening toegelaten. Benoemd tot onderwijzeres aan de christ. school te Purmeriand mej. A. Spaander te Purmerend. De kerkeraad der Ned. kerv. gemeente te 's Gra venhage heeft aan den burgemeester verzocht, terug te komen op zijn besluitwaarbij aan „het Bond voor algemeen stemrecht" vergunning is verleend tot het wilt stellen zult gij het anders dienen aan te leggen, gravin. Welkom welkom Willen wij niet liever in huis gaan Else lachte. „Wel zeker, waarom niet! Zou er wel een bekoorlijker plekje in den geheelen omtrek te vinden zijn dan juist dit jasmijnprieel, met haar heerlijk vergezicht op het dal en het meer: „Gerta's rust", zooals Edgar het zeer terecht gedoopt heeftNeenlaat ons hier een kwartiertje samen blijven praten ik heb het rijtuig voor het buis moeten laten stilhouden omdat miss Dowler eenige hoogst gewichtige en diep zinnige vragen aan uwen broeder wilde doen. Als die plotselinge passie van mijne bekoorlijkekleine En- gelsche maar niet gevaarlijk wordt voor de gemoedsrust van uwen broeder „En al was dat nu eens het geval Houdt gij mij misschien voor naijverig op het geluk van mijnen eigen broedergravin ,,'t Is maar gekheid beste Gerta. En bovendien miss Dowler is werkelijk het beminnelijkste persoontje ter wereld behalve gij natuurlijk, behoorlijke bergfee." „Gravin Een innemend lachje krulde de fijnekersroode lippen der adelyke spreekster. „Gij zult mij nog eens ernstig boos maken als gij blijft voortgaan mij mijne adelijke afkomst voor te houden. Nu gij mij verlof gegeveu hebt u Gerta te noemen maak ik voor mij ook aanspraak op dezelfde gunst. Dus „Lieve Else!" „BravoDat is om te beginnenlater hoop ik met eenen hartelijken kus den vriendschapsband tus- schen ons nauwer toe te halen. Al pratende zou ik houden van een optocht op den 20, zich daarbij gron dende op het feitdat door dien optocht de Zondag op treurige wijze zal worden ontheiligd in strijd met de bestaande zondagswet en tot niet geringe schade van de geestelijke belangen der gemeente moet strek ken zonder overigens in eene beoordeeling te treden van het streven van het Bond. Den 5 October a.s is het 50 jaar geleden dat Gerrit de Euyter benoemd werd tot veldwachter der gemeente Wijde Wormer. Te Leeuwarden is eene vereeniging opgericht, onder den naam van „Waarde der kleinigheden", welke zich ten doel stelt allerlei voorwerpen die als waarde loos worden weggeworpen of vernietigd te verzamelen, te verkoopen en de opbrengst te doen strekken ten bate van de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin. Benoemd aan de gemeenschappelijke school te Spierdijk tot onderwijzeres mej. M. J. A. van den Donk, te Venhuizen, en tot onderwijzer de heer C. Pas, te Heteren. Drie raadsleden te Delft hebben voorgesteld drie in plaats van vier wethouders te benoemen zooals er in den iaatsten tijd waren. - De gemeenteraad van Gorinchem heeft besloten een krediet van f 2500 te verleenen voor het houden van feestelijkheden bij gelegenheid der algemeene ver gadering van de Holl. Maatschappij van landbouw in 1886 aldaar waarschijnlijk te houden. De min. van binnenl. zaken heeft afwijzend be schikt. op een verzoek om vernietiging van de verorde ning te Buiksloot op het houden van collecten als van oordeeldat die verordening niet strijdt met de wet en dat het algemeen belang bij het al dan niet houden van collecten aldaar niet betrokken is. Onder de in de vorige week voor het notarieel examen geslaagden komen o.a. voor het derde gedeelte voor de heeren M. A. Joosten te Medemblik, A. Schel- tema Beduin en L. J. Beijuvaan te Amsterdam. De gemeenteraad van Nijmegen beeft besloten vergunning te vragen tot het heffen van tol op de Oude Kleefsche baan den weg naar Berg en Dal. Een groot aantal ingezetenen uit alle rangen en standen te Zwolle hebben aan den burgemeester dank be tuigd voor zijne waardige en krachtige houding tijdens de plaats gehad hebbende rustverstoringen en voor de doeltreffende maatregelen ter beteugeling daarvan ge nomen. - Op de voordracht voor onderwijzer aan de open bare school te Oudorp zijn geplaatst: 1°. P. J. Steen hoven te Helder, 2°. Bakker te West-Graftdijk3°. Nuijens te IJmuiden. Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Egmond aan Zee hebben zich niet minder dan 30 sollicitanten aangemeld. In het Handelsblad leest men Aan de werklieden in Nederland. Diep doordrongen van de overtuiging dat de bal dadigheden, die op verschillende plaatsen in ons va derland worden gepleegd onze zaak bederven en een schande zijn voor onzen goeden naam waar werklieden er aan deelnemen, veroorlooft zich het bestuur van de werkliedenvereeniging „Hulp naar vermogen" te Zatlbommel een beroep te doen op alle werklieden in Nederland tot handhaving van de orde in aller belang. Zorgelijk voorzeker zijn reeda de dagen die wij be leven en een zorgelijker toestand van werkeloosheid bedreigt ons. Alleen samenwerking van alle gcedgezinden uit alle standen kan redding aanbrengen. Het zijn onze vijanden die ons willen drijven op den weg van ruw en dom geweld. De maatschappij moet thans vooral blijken in waar heid een maatschap te zijn vele leden maar ÉÉN lichaam. Hoofd en hartoog en oorhand en voet moeten eendrachtig zijn. Hand en voet moeten echter niet de plaats willen innemen van hoofd en hart. Het is een onwaarheid dat het kapitaalde werk gevers de aanzienlijken onze vijanden zijn. Wij tellen odder hen onze beste vrienden wier voorbeeld slechts algemeene navolging vraagt. Wtj kunnen wijzen in onze gemeente op onze Werk liedenvereeniging wier leden tot de onderscheidene gezindten behoorendie gesteund door onze werkge- waarlijk mijne boodschap vergeten Daar, zie zelf maar Zij haalde een allerliefst mandje uit gouddraad ge vlochten te voorschijn dat zij, bij hare komst, naast het prieel verborgen had en dat met heerlijk riekende bloemen was gevuld. Gerta kleurde lichtzij scheen te vermoeden van wien die voorjaarsboden kwamen. Else merkte het en lachte hartelijk. „Maar lieve bergfee wat hebt gij toch? Ja, als men jong is en er aardig uitziet, zooals gij, moet men ook de gevolgen er van voor lief nemen. Yoor den dag dus met het geheim Mijn gestrenge heer broeder zond mij heden uit de residentie deze bloemenmet het uitdrukkelijk verzoekze u in persoon te gaan brengen met zijne hartelijkste groeten er bij hij hoopte biunen weinige dagen zelf te komen om u zijne opwachting te maken." De lichte blos op de wangen van het jonge meisje had langzamerhand voor een donker rood plaats gemaakt. Hare stem beefdetoen zij zacht de bloemenkorf van zich afschuivende ten antwoord gaf„Ik kanik mag deze bloemen niet aannemen." Else keek haar met ongeveinsde hartelijkheid in de sprekende oogen die nudoor eenen verraderlijken traan als met eenen doorzichtigen sluier waren bedekt. „En waarom niet, lieve? Wat hebben die arme bloemen u gedaandat zij zoo hardvochtig worden afgewezen „Ik kan nietElseik mag nietEn aan de bevende lippen en den droevigen toon van spreken kon men hoorendat die verklaring haar moeite kostte. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2