No. 114. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ I) A G 25 SEPTEMBER. De mijngroeve op Stolzenhagen. Prijs der gewone Advertentiën (Bcbeelte. PATENTKN. De patenten aangevraagd Mei, Jnni, Juli, dienst 1885/86, ook voor buitengemeenten, kunnen tot en met Zaterdag den 3 October a s. van 's morgens 9 tot 2 ureter secretarie dezer gemeente wor den afgehaald. iSnitsnlimb. FEUILLETON. -CBB Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag-e® Zaterdagavond uitgegeven. Abonnem*nfcspras per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. C.08- TER AZOON. SCHUTTERIJ. JAN BAKKER, geboren te Oterleek 9 September 1859 wordt verzocht, zich ter gemeente-secretarie alhier aan te melden. DENEMARKEN. De rijksdag is tegen den 5 Oc tober bijeen geroepen. DUITSCHLAND. Het wordt nu vrij zeker geacht, dat de oorlogskorvet Augusta met eene bemanning van 238 officieren en matrozenbenevens detachementen van 3 andere duitscbe oorlogschepen aan boord, in den storm van den 2 en 3 Juni 11. in de golf van Aden vergaan is. De Köln. Zeitung bericht, dat niet alleen Engeland en Italië maar ook Erankrijk, Oostenrijk en Rusland de spaansche regeering aangeraden hebben het Caro- linen-vraagstuk door een scheidsrechter te laten beslissen. ENGELAND. Te Londen is op eene vergadering van handelaars met de Kaapkolonie en Zuid-Afrika waar de lord major als voorzitter optrad, met alge- meene stemmen eene motie aangenomen houdende uitdrukking van leedwezen over het terugroepen van den heer Charles Warren als gouverneur van Bechua- nalandverklaring, dat daardoor de diplomatieke en handelsbelangen van Zuid-Afrika benadeeld zijn het uitspreken van den wensch dat het besluit tot terug roeping ingetrokken en hij in zijn ambt gehandhaafd worde. De Times vertrouwt, dat de staatslieden van het vasteland wel begrijpen zullen dat het zaak is om de omwenteling in Bulgarije binnen de engst mogelijke grenzen te beperken en eene regeling tot stand te brengeD zoowel met den geest als met de letter van het berlijnsche verdrag overeenkomende. Sedert het sluiten van dat verdrag is de toestand op het balkan- sche schiereiland echter werkelijk veranderd. Het blad hooptdat de Porte geene overhaaste stappen zal doen en zich door den raad der mogendheden zal laten leiden. FRANKRIJK. Den 20 zijn op eene vergadering in het Palais de la Bourse van socialistische werklie den die werklieden door de anarchisten aangevallen. Bij de daarop revolgde vechtpartij waarbij o.a. eenige revolverschoten gelost werdenzijn 16 personen ge kwetst. De meubelen werden voor een groot deel vernield. ii) De graaf was in eene zeer Blechte stemming van Berlijn teruggekeerd. De bespreking met zijnen advo caat had zijne kansen in een voor hem zeer slecht licht geplaatsthij moest zelf bekennen dat de afloop bezwaarlijk gunstig voor hem kon zijn. Niettemin moest de advocaat al zijne overredingskracht aanwenden om van zijnen cliënt, die zich telkens weder nieuwe illusies scheptetoestemming te krijgen om te trachten tot een vergelijk te komen. Maar al gaf de graaf, wat het proces betrof, nog niet alle hoop op en geloofde hij veeleer in het ergste geval met eene, zij het misschien ook booge, afkoopsom, de zaak tot een einde te kuunen brengen wat Edgar echter aaDging moest hij, bij het gesprek met dezen erkennen dat de tot nu toe zoo zwakke jonge man geheel veranderd was en aan het eenmaal genomen besluit vasthield met eene standvastigheiddie hem verbaasde. Een onverklaarbare invloed moest zich van hem hebben meester gemaakt hij had zijn verzoek om ontslag reeds ingediend en weigerde beslist, het terug te nemen ofschoon zijn vader die nog altjjd meende, dat geldelijke verlegenheid er aanleiding toe gegeven had aanbood, om hem in dat geval op iedere wijze behulpzaam te zijn. Het kwam ten slotte tot heftige woordenwisseling en vader en zoon scheidden in vol komen tweedracht. Naar het hotel teruggekeerd en op het puntom naar het station te rijdenontving de graat nog een briefje van zijnen advocaat, met de korte, zaakrijke mededeeling dat de advocaat van zijnen tegenstander ieder aanbod om tot een vergelijk te komen beslist van de hand weesja zelfs weigerdedaarover te on derhandelen. Lat was de hardste slagdie den graaf Den 19 hebben de te Parijs gevestigde duitschers den duitschen gezantprins van Hobenlohebij zijn vertrek naar Elzas-Lotharingen waarvan bij stadhouder is geworden een afscheidsmaal aangeboden waaraan 120 personen dee! namen. De heer van Hohenlobe gewaagde met ingenomenheid van de 12 te Parijs doorgebrachte jaren en sprak de hoop uitdat hij met gelijk vertrouwenals hij daar genoten hadop zijn nieuwen zoo zeer moeielijken post zou worden ont vangen. Aile fransche gezanten die thans met verlof op reis waren, zijn uiigenoodigd, onverwijld naar hunne stand plaatsen terug te keereu met het oog op de gebeurte nissen in het Oosten. De Tempsin buitenlandsche aangelegenheden de zienswijze van den minister-president de Freycinet ver tegenwoordigende houdt het er voor, dat men te Phi- lippopel niet zonder voorkennis der bulgaarsche regee ring en deze laatste wederom niet zonder voorkennis van Rusland gehandeld heeft, en dat Rusland niets heeft kunnen doen zonder bet met zijne bondgenooten er over eens te zijn, de zaken te laten begaan. Oosten rijk en Duitschïand zullen nu Turkije eene poging laten doen om de beweging te onderdrukken maar te rechter tijd tusscheubeide komen om een groot bloedbad te verhinderen waarna de Porte niets zal overschieten dan de vorming van een Groot-Bulgarije te dulden. Ten slotte echter zal Oostenrijk bij dit alles in de klem geraken want deze beweging kan zeer gemakke lijk tot Macedonië overslaanwaar het bulgaarsche element sterk is en op die wijze zou Rusland in den wedijver om de Aegeïsche-zee op zijnen mededinger een aanmerkelijk eind vooruit krijgen. GRIEKENLAND. De Koning is onmiddelijk van Kopenhagen naar Athene gereisd toen hij de op het Balkan-Schiereiland uitgebroken omwenteling vernam. De regeering heeft besloten eene afwachtende houding aantenemen. Zij heelt alleen alle verlofgangers naar hunne reg meuten teruggeroepen. ITALIË. Angelo Sommarugadie gewoon was kunstenaars geld af te persen om hunne stukkeu te verkoopenhun bekroningen te verschaffen, enz., is thans bij verschillende vonnissen wegens het oplichten van verscheidene schilders veroordeeld tot 6 jaren ge vangenisstraf en ongeveer f 250 boeten. OOSTENRIJK HONGARIJE. De Keizer heeft den 16 van Pozsega uit een uitstapje gedaan naar Brod in Bosnië, aiwaar bij met groote geestdrift ontvangen is. De burgemeester van Brod een turk verklaarde zich gelukkig te rekenendat hy de eerste burge meester op bosnisch grondgebied was die den Keizer mocht begroeteD. De bladen bespreken zeer druk dit bezoek en wijzen allen op bet groote belang en het hooge gowicht van dit geschiedkundig feit. Ook de gebeurtenissen in Bulgarije en Oost-Rume:ië geven tot treffen kon want bet schonk hem de overtuiging dat ziju tegenstander zeker van zijne zaak moest zyn. In dit oogenblik voelde hij voor de eerste maal den grond onder zijne voeten wegzinken. Wat bleef hem nog over, wanneer hij het landgoed moest afstaan, welks verbetering het doel zijus levens was geweest, wat bleef hem overwanneer hij mogelijk zells ver oordeeld werd tot terugbetaling van de inkomsten der laatste vijf en twintig jarenZyn rustelooze geest ontwikkelde allerlei plannen voor de toekomst. Hij hoopte het proces minstens nog in twee instanties gaande te fcunnen houden en ten minste nog eenige jaren in het bezit van Stolzenbagen te blijvenom gedurende dien tijd zooveel bij elkander te garen, als mogelijk was; dan weder wilde hij nu reeds het zekere voor het onzekere nemen en met alle altijd nog zeer aanzienlijke, beschikbare middelen zich uit de voeten maken. Ju, wanneer het nog mogelijk geweest waseen vergelijk te treffen dan bad alles zich geschikt. Het landgoed was bijna geheel onbezwaard onder zijne leiding was de waarde daarvan verdubbeld het zou niet moeielyk geweest zijn dien man een half miljoen uit te betalen, maar hij gevoeldedat hij een onverzoenlijken vijand tegenover zich had. Het was in het middaguur en Else had zich nog niet vertoondtoen de kamerdienaar den graaf een visitekaartje overreikte. De oude man was geheel ver anderd het zilveren blad met bet kaartje beefde zoo in zijne hand dat de graaf, ofschoon zijne gedachten zich wel met iets anders hadden bezig te houden dan met het wel of wee zijner bedienden hem verbaasd in het bleeke gelaat zag en nog voordat hij den naam op het kaartje las, vroeg: „Zijt gij ziek Wat hebt ge?" Kruger was nauwelijks in staatom te antwoorden, slechts met moeite en stotterend zeide hij „Graaf Hasso is daar I" De graaf wierp eenen snellen blik op het kaartje dat hij in de hand hield en schrikte onwillekeurig Camile graaf Stolzenhagen-Yenaggio liet zich bij hem verschillende beschouwingen aanleiding. Zy zijn een pang van oordeel, dat de gevolgen zullen afhangen van den indruk dien het voorgevallene zoowel te Kon- etantinopel als op de ooderteekenaars van Berlijn zal maken. De Neue Freie Presse zegtdat, zoo dit voorval niet het teeken is voor moorddadige botsingen zulks niet te danken zal zijn aan de diplomatie maar aan de oogenblikkelijke machteloosheid van Turkije. Het verdras; van Berlijn echter wordtmet toestemming zijner onderteekenaarsgeschonden op eene zijner ge wichtigste bepalingenwaarop wijlen lord Beaconsfield in het bijzonder roem droeg. De Presse meent, dat, nu de vorst van Bulgarije zich zelf aan het hoofd der beweging heeft geplaatst het Vereenigd Bulgarije een feit is geworden. Zij gelooftdat deze omwenteling door hare bewerkerB geheel op eigen hand ontworpen en uitgevoerd is in de hoopdat hunne daad ten slotte wel zal worden bekrachtigd. Het verdrag van Berlijn roept het Tagblatt uit is niet alleen geschonden maar verscheurd. Er kan nu geenerlei praktische waarde meer aan worden toe gekend tenzij al de onderteekenaars de noodige stap pen doen om eerbied voor zijne bepalingen af te dwingen. SPANJE. De min. van financiën heeft aan het algemeen bestuur der openbare schuld last gegeven tot betaling der coupons van alle spaansche schulden van den 1 Oct. a. s. af. RUMENIE. De Koning is in verband met da ge beurtenissen in Oost-Rumelie dadelijk van Munehen naar Bucharest teruggekeerd. Den 23 is het militair hospitaal aldaar verbiand. SERVIE De Koning, die te Weenen was, is in verband met de gebeurtenissen in Oost-Rumelië, na een onderhoud met den engelschen gezantdadelijk naar Belgrado vertrokken. Bij zijne aankomst aldaar op den 22 werd hij door eene groote menigte waar onder vele studenten met bijzondere geestdrift en on der het aanheffen van den kreetvoorwaarts Oud- Serviërs ontvangen. Tot de mobilisatie der troepen ia besloten. De eerste lichting bedraagt 60000 man. De bevolking wenscht, dat Oud-Serv en Macedonië beveiligd worden. De Kamers zijn bijeengeroepen. BRAZILIË. Den 15 zijn de artikelen 1 en 2 van het wetsontwerp tot geleidelijke afschaffing der sla vernij aangenomen. Bij de beraadslaging over het wetsontwerp houdende bepalingdat de staatsbe- grootiDg voor 1885 ook voor 1886 van kracht zal zijn, stelde een lid voor, de beraadslaging te schorsen, tot dat de minister-president op eenige hem gedane vra gen geantwoord had. Dit voorstel werd verworpen met 64 tegen 38 stemmen. aandienen Zyn eerste gedachte was, om den tegenstan der de deur te laten wijzen maar dadelijk kwam eene tweede bij hem op: hij komt, om de verklaring van zijnen advocaat terugtenemen hij wil met n onderhandelen. „Laat binnen!" zeide bij gebiedend tot den bediende. Eene minuut later Btonden beide mannen tegenover elkander. Bij den aanblik van den gehaten man kwam bij Ca mile de lang gekoesterde bitterheid nog eenmaal met ge weld naar boven, het was hem, alsof hij de vermaning zijner moeder hoorde „vergeet mij nietToen viel zijn blik toevallig boven de schrijftafel van den graaf en zag hij daar het portret van Else's moeder en alsof deze zelve hem toelachtekwam er een gevoel van vrede over hem en beide gestalten smolten voor zijn geestelijk oog ineen en schenen hem toe te roepen „Vergeving en verzoening 1" De graaf kon de heftige beweging op het jeugdig schoone gelaat van zijnen tegenstander voor verrassing, voor verlegenheid houden en legde dien ten zijnen gunste uit. Met de bebeersching van den man van de wereld wees hij op een stoel en verzocht zelfs zijnen bezoeker, plaats te nemen. Ook Camile had reeds weder zijne volle kalmte terug gekregen. Hij had het karakter zijns tegenstanders voldoende bestudeerd en meende het best te doen hetgeen hij te zeggen badin zuiver zaakrijken vorm te behandelen. „Het zal u verwonderen graaf, mij hier te zien", begon hij. „Nadat uw advocaat mij eerst gisteren „Neem mij niet kwalijk dat ik u in de rede val. Ik ben sinds langen tijd niet in de residentie geweest. Mijne tegenwoordigheid hier en hetgeen ik u zal voor stellen hebben dus niets te maken met hetgeen mijn advocaat wellicht heeft gedaan." Over het gelaat van den graaf vloog een haast on merkbaar ongeloovig lachje. Hij onderdrukte het echter dadelijk. „Ik luister", zeide hij.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1