STA ATS-LOT ft It IX Nr 10669 f 2000; Ns. 6158 en 15116 f 1000; Nr. 12207 400 Ns. 3833 13201 13448, 16001 en 20213 f 200 Ns. 2975 5473 7637 10204 16031, 16866, 17991 en 20004 f 100. Donderdag 21 Sept., 4e Ifist. Ns. 2114 en 4-053 400; Ns. 45, 1779, 9215, 11424, 14170 en 14807 f 200; Ns. 304, 5724, 6292, 8537, 11021, 11884, 12901, 16686, 16755 en 20363 100. 21 lier lei. jStabg-Beriehten. De heer Hart Nibbrig is den 20 ran Amsterdam naar Arnbem een atstand van ongeveer 100 mijlen per rijwiel, in 4 uur 50 minuten gegaan. Een vijftal andere hadden meer tijd noodig doch allen deden de reis binnen 6% uur. Den 21, des avonds, is te 's Gravenbage een ge vangene, B. van Rijsselbergheuit het huis van ver zekering ontsnapt. Hij moet aan de straatzijde uit een openstaand dakvenster in de goot geklommen en tua- echen de aangrenzende daken ontsnapt zijn nadat hij onopgemerkt op den zolder was gekomen, door een ope ning te maken in den zolder van het privaat en daar een deel van het houten dakbeschot afgerukt en een paar pannen uitgebroken had. Vervolgens klom hij door een openstaand raam in het 3e huis der ge vangenis bewoond door den heer Dirks en verliet dat perceel door de voordeurna het licht in den gang uitgedraaid te hebben. De ontvluchte was we gens een belangrijken, in den afgeloopen winter aldaar gepleegden diefstal veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis straf en was nog te 's Gravenhage in de gevangenis in afwachting van de beslissing op zijn aan den Koning ingediend verzoek om gratie. Hij zou den volgenden dag naar Leeuwarden overgebracht zijn. Den 21 werd aan den Ringdijk te Haarlemmer meer, nabij Halfweg, een man gevonden geheel naakt en verstijfdgebonden aan het hek van de pastorie der christ.-geref. kerk. Zijne kleederen, waarvan men hem outdaan hadwaren aan flarden gescheurd. In den avond van den 20 was hij zeer beschonken geweest, terwijl de bedrijvers van deze daad waarschijnlijk in denzelfden toestand verkeerd hebben. De nieuwe r. k. kerk te IJmuiden is den 21 door den bisschop van Haarlem plechtig gewijd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 22 Wil- lempje Schokmanwegens opzettelijke brandstichting te St. Maartensdijk veroordeeld tot 3 jaren gevange nisstraf, en den 23 Gerrit Teunis Jurriëns, te Apel doorn tot 10 jaren tuchthuisstraf, wegens moedwilligen doodslag. Den 22 is aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam met goed gevolg van stapel geloopen het schroefstoomschip Condor in aanbouw voor de gouvernements-marine in Nederl. Indië. - Bij kon. besluit van den 22 is met ingang van 1 Nov. a.8. benoemd tot directeur van het postkantoor te Yelsen de heer W. H. Mirandolle thans directeur te Steenbergen. Te Utrecht moet voor een lid van den gemeen teraad herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. J. W M. Bosch (kath.)die den 22 650 en E, L. G. P. C. Andrau (lib die 546 stemmen bekwam. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot sub stituut-griffier bij de arr. rechtbank te Haarlem de heer mr. P. J. J. Scholten, advokaat te Utrecht, te vens beëedigd klerk ter griffie der arr. rechtbank aldaar. Bij kon. besluit van den 22 is op zijn'.verzoek eervol ontslagen als bewaarder der hypotheken enz. te Breda de heer jhr. A. C L. W. Treussart ridder van Rap- pard en als directeur der registratie en domeinen voor Noordholland en Utrecht de heer H. J. Vonk met dankbetuiging voor 58jarige bewezen landsdiensten en in zijne plaats benoemd de heer G. A. Loeff, directeur voor Zeeland en een gedeelte van Noordbrabacttot directeur der registratie en domeinen voor Zuidholland is benoemd de heer J. A. Molhuysen thans inspecteur le klasse te 's Gravenhage. Bij kon. besluit van den 23 is met ingang van 1 Dec. benoemd tot leeraar in de geschiedenis en de Nederl. taal- en letterkunde aan de Kon. Mil. Akade- mie te Breda de heer M. van der Bruggethans leeraar aan de hoogere burgerschool te Harlingen. Bij kon. besluit van den 23 is de heer mr. E. J. J. B. Cremers benoemd tot voorzitter der 2e Kamer voor het tijdperk der tegenwoordige zitting. Den 23 is een van de ruiten eener coupe in den trein, die te half vijf uit Amsterdam vertrok, waarin acht personen gezeten waren, tusschen het stationsgebouw en de nieuwe gasfabriek door een schot doorboord. De slag was vrij hevig het schot kwam met kracht aan, zoodat glasscherven zich in de coupé verspreidden. De glasruit aan de Yzijde was geheel vernield. De 23 is te 2 uur 45 min. brand uitgebroken in den krijt- en cementmolen, genaamd de Leeuw vau den heer D. Ditmar te Nieuwendam, Te kwart voor vieren stortte de molen in waarbij een persoon aan het hoofd verwond werd. De herkozen raadsleden te Bergharen blijven steeds afwezig hoewel herhaaldelijk ter vergadering opgeroe pen. De burgemeesterde heer Grameer, is thans door den Commissaris des Konings in Gelderland benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Te Leeuwarden is voor het groote op 67 8 en 9 Augustus 1886 te houden Zangersfeest van het Nederlandsch Zangersbond eene feestcommissie benoemd, waarvan de burgemeester als eere-voorzitter optreedt. Feestdirectenren zijn de heeren B. Blank te Leeuwarden en M. J. Bouman te Utrecht. De kosten zijn begroot op ongeveer f 10000, De ingezetenen zullen uitge- noodigd worden in te schrijven voor een op te richten waarborgfondsterwijl van de gemeente zal worden gevraagd öf een subsidie óf inschryving voor dat fonds. Te Marssum (Friesland) is een 16jarige jongen die na de kermis op den straatweg door een onbekende met een mes in de buik getroffen werd aan de ge volgen dier messteek overleden. j)e gemeenteraad van Heerlen heeft den rentewaar- borg ad 4 pet. voor een aan te leggen stoomtram S'.t- tardHeerlen—KerkradeSimpelveld met 10000 verhoogd en op f 60000 gebracht. Tot commissaris-plaatsvervanger bij de Nederl. handelmaatschappij zijn verkozen de heeren A. W. van Eeghen en A. C. Wertheim te Amsterdam. Het departement Nijmegen der maatschappij van nijverheid had voor een groot aantal werklieden de gelegenheid geopendom kosteloos de wereldtentoon stelling te Antwerpen te bezoeken. In de plaatselijke bladen en bij bekkenslag was dit bekend gemaakt. Daar zich bijna geene personen aanmeldden ging men naar de reden onderzoeken en daarbij bleek dat de werklieden verontwaardigd warenomdat zij bij bek kenslag opgeroepen waren zich daarvoor aantemelden. Tot gemeente-secretaris te Rijp is benoemd de heer B. Koker Cz. te Broek in Waterland. Wegens bet heerschen van het roodvonk in het gezin van het hoofd der school te Oost-Graftdijk is de school aldaar gesloten. Bedankt voor toezegging van beroep naar Eiker zee door den heer G. J. van der Hoeve te Spanbroek. Te Monnikendam is bij de ingezetenen eene lijst rond gegaan om ingenomenheid te betuigen met de plannen van het Zuiderzee-comiténa de beslissing van den gemeenteraad om geen afgevaardigde te benoemen. 132 personen, waaronder de meeste kiezers voor leden van den gemeenteraad, hebben op die lijst geteekend. Het bouwen van 4 paviljoens met waterverver- sching voor christelijke krankzinnigen op het landgoed bij Ermeloo is door het bestuur niet gegund aan den laagsten inschrijver, maar aan den heer H. Timmer te Meppel voor f 65250. De gemeenteraad van Harlingen heeft met 10 tegen 5 st. besloten tot benoeming van een afgevaar digde in het Zuiderzee-comité en daarvoor gekozen den heer jhr. H. M. Speelman, burgemeester. Benoemd tot hoofd der christelijke school te Zaan dam de heer L. Vogelzang te Hoogeveen. Benoemd tot secretaris te Graft de heer C. Schultze te Oegstgeest, Te Zevenbergen beeft zich een geval van pokken voorgedaan. -— De leening van f 2 000.000 uitgeschreven door de stoomvaartmaatschappij Zeelandis ruim 5 maal vol- teekend. Onder de in de vorige week voor het notarieel examen geslaagden komen voor het eerste o. a. voor de heeren P. H. A. Ratten te Medemblik J. Th. Zur Mühlen te Amsterdam en C. D. L. Leccius de Ridder te Helder. 23 Sept., 5e kl., 3e lijst. De inhoud van het Septembernummer van de Economist is als volgt A. Pruys van der Hoeven versterking der indische middelen A. J. Servaas van Rooijen, voor munt- en penningverzamelaars H. H. la Cnapelle stoomvaart in N. Indie (correspondente); G. M. Boissevain de om vang en de verdeeling van het stoffelijk vermogen in Nederland Lijst van wettenkon. besluiten en minis- teriëele beschikkingen betrekking hebbende op nijver heid finantiën vereenigingen enz. en opgave van sta tistieke bescheiden verslagen en verleende concessiën, met aanduiding van het nr. der Staatscourant, waarin zij voorkomen (1 Juli 188430 Juni 1885): 1. wetten, 2. koninklijke besluiten tot bekrachtiging der akte van naamlooze vennootschappen, 3. koninklijke besluiten tot goedkeuring der statuten van zedelijke lichamen, 4. sta tuten van Coöperatieve Vereenigingen 5. koninklijke besluiten andere onderwerpen betreffende6. conces siën 7. verslagen mededeolingen enz.Armand Sassen, spaarbankzaken. Mededeelingen uit binnen- en bui tenland Economische nalezingen en berichtenprijs vraag. Rijks-Postspaarbank. In de Landbouw Courant leest men „Helaas worden vele appelenen peren van de vrueht- boomen afgeschud afgeslagen of met een zoogenaam- den vruchtenplukker afgetrokken. Die dat doet, denkt er r.iet aan hoe verkeerd hij zijne boomen behandelt en hoeveel schade hij zich voor het volgende jaar be rokkent. Gelijk ieder gemakkelijk zien kan zit toch aan den top van den kleinen twijg waaraan een appel of een peer groeide thans reeds de bloemknop voor den a. s. zomer. Die dezen knop mee aftrektafslaat of afschudtdie krijgt van dien knop in het volgende jaar natuurlijk niets. Velen meenen dat een vrucht boom slechts om de twee jaren draagt. Zou dat misschien een gevolg zijn hiervan dat zooveel bloem knoppen in een vorig jaar vernietigd worden Die na denkt plukt eiken appel en peer voorzichtig met de band af en laat de bloemknoppen zitten, waaruit in een volgend jaar zich nieuwe vruchten kunnen ontwikkelen". Omtrent eene nieuwe Mormonen-kolonie wordt uit Londen aan de Erankf. Zeit. het volgende gemeld Een brief uit El Paso (Texas) bericht, dat de gronden in Mexicowaar de uit Europa komende nieuwe aan hangers van het mormonisme gevestigd zullen worden, in het noorden van den Staat Chihuahua liggen. Een gedeelte van het land ligt in Senora en het „Nieuw Kanaan" bestaat uit overheerlijk weilandis rijk aan water en bij uitstek geschikt om bebouwd te worden. Het nieuwe Mormonenland omvat ongeveer een mil- lioen morgen gronds en de bodem er van is maagdelijk. De voorhoede van het Mormonen-leger zal in het begin van December uit Utah in de nieuwe kolonie aankomen. Te Warschau is dezer dagen een hartstochtelijk post zegelverzamelaar gestorven. Naar de Dnewnik mededeeltlaat hij eene kostbare collectie na die uit 45.760 nummers bestaat. Bij testa ment heeft de overledene bepaald dat de verzameling slechts in haar geheel en aan één persoon mag ver kocht worden. Do drukkersaanplakkers en papierhandelaars in Frankrijk bevinden zich naar een correspondent van de Frankf. Zeit. mededeelt, in den zevenden hemel, daar de aanstaande verkiezingen hunne zaken bijzonder doen bloeien. Hoeveel invloed de verkiezingsstrijd op het drukkers vak heeft, blijkt wel het best uit het feit, dat in April 1873, in een enkel departement, bij gelegenheid van eene tusschentijdsche verkiezing, 92.000 aanplakbiljetten, 100 000 strooibiljetten, 4.000.000 stembriefjes en 350.000 circulaires werden gedrukt. Uit Serajewo werd der Neue Freie Presse dezer dagen een zonderling voorval gemeld. Eenigen tijd geleden bevatten de dagbladen het be richt, dat de meest beruchte roover van Bosnië, Milan Nibolicop wiens hoofd een prijs van acht honderd dukaten was gesteld, was doodgeschoten. Een deserteur van het legerzekere Zavic, kwam zich als de gelukkige schutter aanmelden en liet het afgesneden hoofd van den roover zien; hij deelde mede, dat hij met voordacht was gedeserteerd, om zich bij den bandiet te bunnen aansluiten en dien onschadelijk te maken, ten einde ook op die wijze het geld te verdienen; op andere wijze zou het niet mogelijk zijn geweest met den roover in aanraking te komen. De man werd met veel voorkomendheid behandeld en gedurende het onderzoek, dat men instelde, werd hij op vrije voeten gelaten. Reeds zou bet bedrag van 800 dukaten aan Zavic worden uitbetaald toen hij eensklaps spoorloos was verdwenen en elk onderzoek naar zijne verblijfplaats vruchteloos bleek. Men zegt thans, dat het afgehouwen hoofd niet van den roover was dat deze nog leett en het zaakje zelf op touw heeft gezet om de achthonderd dukaten machtig te worden. Zavic schijnt bevreesd te zijn ge worden dat men zijne bedriegerij zou ontdekken, in welk geval hij ongetwijfeld zou zijn opgehangen en daarom zijne biezen hebben gepakt De Messaggiero vertelt een zonderling feit, dat over tuigend aantoont hoezeer het bijgeloof nog onder de mindere standen in Italië wortelt. De Carabiniers van Teuleda arresteerden den 3en een geslepen bedrieger, die, als geestelijke vermomd aan de huizen rondging ten einde zieke vrouwen te onttooveren hij vroeg twintig lires voor het werkje om iemand van booze geesten te bevrijden. Hij werkte op deze wijze in een ketel kookte hij water en goot ditals het begon te borrelen in een schaalaan weerszijden waarvan hij een stoel plaatste op de stoelen werd een plank gezet en daarop moest de zieke gaan zitten. Daarna stak hij twee kaarsen aan die naar zijn zeg gen door den paus waren gewijd en aan hem toege zonden, teneinde daarmede helsche geesten te verdrijven. Van iedere kaars nam hij een stukje was en maakte er een kruisje vanwaarna hij uit een oud wetboek van strafrecht voorlas en duizend kruisen boven het ko kende water sloeg. De patiente werd daarop vastgehouden en de duivel banner besprenkelde haar, terwijl hij bleet lezen met het gloeiend heete water. Natuurlijk brulde de zieke, door de veroorzaakte pijnen als eene bezetene, waarop Cadolanogelijk de man heette, eenige onverstaanbare woorden mompelde en de besprenkeling voortzette totdat de arme vrouw geheel verschroeid en moede van het schreeuwen in de armen van de personen viel die haar ondersteunden. Cadolano maakte dan het kruisteeken op het voor hoofd der zieke liet haar te bed brengen en nam de twintig lire3 in ontvangst, waarna hij zich verwijderde. Donderdag 24 Sept. 's Gravenhage. Jeanne Marie Lorette is tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Tweede Kamer. De heer Cremers heeft het voor zitterschap aanvaard. Hij wees op de partijverhouding in de Kamer die voor eene spoedige afdoening der zaken niet gunstig is op de storing der economische toestanden in en buiten Europa. Meer dan ooit ziet het nederlandsche volk uit naar vruckteu van den par lementairen arbeid. Alle wenschen waren niet te be vredigen de Staten-Generaal kunnen de zieke econo mische toestanden niet genezen, maar de Kamer behoort alles te doen wat mogelijk is door werken en gemeen overleg. Ook de heer Wybenga had vooraf aange spoord om te toonen, dat wij de toestanden aandurven. Er werd besloten, de troonrede te beantwoorden. Mor gen, te 2 Va uur, aanbieding der staatsbegrooting. Weenes. De russische Keizer zond een telegram naar Sofia, waarin hij het gedrag van den Vorst ver oordeelt en de russische officieren machtigt, naar Rus land terug te keeren. De engelsche regeering heeft te RomeBerlijn 6n Parijs voorgesteldten gunste van Turkije optetreden. Alle mogendheden weigerden. Volgens particuliere telegrammen is geheel Creta in opstand tegen Turkije gekomen. Stockholm. Toen Christine Nellson gisteren avond op haar balkon liederen zong en 30 a 40000 menschen verzameld waren ontstond door eene onbekende oor zaak plotseling gedrang en paniek. Voor zoover be kend is werden 18 personen gedood en vele gewond. Petersburg. Volgens hier ontvangen telegram mar- scheeren 60000 Turken naar Bulgarije. Gisteren avond ontstond brand in den winkel van mej. wed. Prent van Dalen, aan 't Ritsevoort, die, dank zij de tegenwoordigheid van geest en hoedanig heid van twee voorbijgangers, de heeren Pool en van Marle spoedig gebluscht was. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 22 Sept. Evert, Z. van Cornelis Lugtig en Bartje van der Moolen.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3