No. 115". Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 27 SEPTEMBER. 33tuUt*iaub. jöiuusulaufe. BELGIB. De burgemeester van Nazareth de heer Kervijn van Volkaarsbekedie wegens inbreuk op de wet, regelende de begrafenissen, door het hof te Gent tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld isbeeft aan het openbaar ministerie bericht, zich tot het ondergaau dier straf niet te willen aanmelden daar hij zijne ver oordeeling onwettig acht en niet uit eigen beweging de uitvoering gemakkelijk wil maken van een arreBt, dat aan zijn geweten en zijn goed recht als christen geweld aandoet. FRANKRIJK. De havenwerkers te Marseille heb ben bi) den min. van binnenl. zaken aangedrongen op maatregelen tegen do italiaansehe werklieden aldaar die steeds talrijker worden en met de franschen mede dingen. De minister heeft hun doen antwoorden, dat bij de zaak onderzoeken en ieders rechten waarborgen zal. GRIEKENLAND. De regeering heeft besloten tot het bijeenroepen der Kamers en het mobiliseeren der reserve. Onder de Grieken in de turksche provinciën heerscht groote geestdrift. Er loopen geruchtendat Creta zich onafhankelijk wil verklaren. ITALIË. De regeering heeft het voorstel van Frmkrfk tot hervatting der muntbijeenkomst op den 12 October aangenomen. Te Palermo deden zich volgens de laatste opgave op eenen dag 200 ziekte- en 1- 00 sterfgevallen aan cholera voor. De orde op Sicilië is hersteld. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De bankier Kuffler teWeenen, die zich schuldig maakte aan verduistering van hem door de Zuid-Oostenrijksche Disconto-Maat schappij toevertrouwde gelden en deze gelden voor groote speculatiën gebruikteis tot 7 jaren zware gevange nisstraf veroordeeld. Zijn kassier ia vrijgesproken. RUSLAND. Het optreden van vorst Alexander van Bulgarije wordt zeer afgekeurd. Het invloedrijk blad de Nowoje "Wremja valt hem heftig aan en verwijt hem dat hij zoowel jegens Turkije als jegens Rusland dubbel spel speelde. Yan andere zijde wordt zelfs be weerd dat die Yorst van de Russen veel te onafhan kelijk is zoodat de regeering geen bezwaar zou hebben tegen zijne afzetting. SPANJE. De tegen den 24 belegde ministerraad werd wegens eene zware verkoudheid des Komngs niet gehouden. De ministeriëele bladen verklaren dat Spanje geene scheidsrechterlijke uitspraak in het vraag stuk der Carolinen-eilanden wenschtwant daardoor zou de onderstelling gewettigd zijn dat Spanje zich bij voorbaat aan de uitspraak van den scheidsrechter onderwerpt. De regeering zou zich echter kunnen vereenigen met eene bemiddelende tusschenkomst om dat zij zich dan vrijheid van handelen voorbehoudt. Zij zou er verder niets tegen hebben orn den Paus als bemiddelaar aan te nemen. Latere berichten laten het reeds voorkomen dat Spanje de bemiddeling van den Paus aangenomen zou hebben. De cholera vermindert steedsde laatste opgave luidde 600 ziekte- en 235 sterfgevallen in het ge- heele rijk. TURKIJE, In het ministerie is verandering ge komen. Kiamil-pacba is in de plaats van Snïd-pacha o a. tot grootvizier benoemd. De gezant te Parijs Essad-pacha is benoemd tot gezant te Berlijn en te Parijs tot gezant Edhem-pacha. BULGARIJE. Op aandrang van Rusland heeft de heer Cantacuzèue ontslag gevraagd als minister van oorlog. Dit verzoek is ingewilligd en een kapitein der artillerie in zijne plaats benoemd. De staat van beleg is afgekondigd. De regeering heeft aan de diplomatieae agenten een schrijven gerichtwaarin zij mededeelt dat de muzelmansche bevolking van Rumelie gewapende benden on richt. Zij vraagt daarom de bemiddenng der mogendheden bij den Sultan, om een bepaald antwoord te verkrijgen op de vraag of de Porte de vereeniging van Bulgarije en Oost-Rumelie al dan niet wil erkennen. Yorst Alexander kon de lastgeving aan die benden om de wapenen neder te leggen niet langer dan 2 dagen uitstellen. Tegen personendie zouden willen beproevende orde in Macedome te verstoren, zijn strenge maatregelen genomen. De metropolian van Tunovo en de directeur der Bank werden door de Nationale Vergadering aangewezen, om de Rumelische commissie te verge zellen die den 24 naar den Keizer van Rusland vertrok, aan wien per telegraaf een adres naar Kopen hagen was gezonden. De Kamer heeft de regeering uitgenoodigd, zich tot de groote mogendheden te wen den met verzoek de vereeniging van Rumelie met Bulgarije te erkennen. De buitengewone begrooting van tien miljoen voor het geval van noodzakelijüheid is goedgekeurd. Bij kon. besluit van den 31 Aug. zijn benoemd in de orde van den Ned. Leeuw tot riddor grootkruis: 1° de heer E. C. de Saulces de Ereijcmet, min. van buitenl. zaken der fransehe republiek 2<>. de heer L D. Legrand, buitengewoon gezant dier republiek bij bet Nederl, hof tot kommandeur1°. de heer P. Claverij, gevolmach tigd minister directeur der afdeeling voor handel en consulaire zaken aan het ministerie van buitenl. zaken te Parij3 2°. de beer Marie directeur der afd. voor buitenl. handel aan het departement van handel aldaar; tot ridder 1°. de heer S. P. du Boijs, onder directeur van het kabinet van den min. van buitenl. zaken te Parijs 2°. de heer P. H. B. B. baron de Constant de Rebecque d'Estournelles, le secretaris bij het fransehe gezantschap te 's Gravenhage. - Bij bon. besluit van den 7 (Staatsblad N°. 179) is de samenstelling en indeeling der dienstdoende schutte rijen in de onderscheidene provinciën des rijks herzien in verband met de uitkomsten der laatste lOjarige volkstelling. - Bij kon. besluit van den 13 zijn benoemd in de orde van den Nederl. Leeuw tot ridder grootkruis, de kommandeur N. F. Ravn minister van marine van den Koning van Denemarken; tot ridder, de beer Hol- ger Amundsen, luitenant ter zee der bon. deensche marine. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 24 van de Puiten, wegens opzettelijke verbreking van afsluiting, bet ingooien eener glasruit in de Lange Begijuestraat op den 1 j veroordeeld tot 3 maanden celstraf en f 25 boete subsidiair 3 dagen celstraf en W. Kruyer wegens diefstal uit den tuin van den heer Bakker aan het Heerenhek door middel van overklimmingtot 14 dagen celstraf. Marie Jeane Lorette was den 24 bij de uitspraak in rouwgewaad gekleed met eene zwarte voile die zij opsloeg, toen de voorlezing van het arrest begon. Zij was zeer bleek en hield haar zakdoek voor het gelaat. Zij hoorde de voorlezing, die een half uur duurde, staande aan. Bij dat arrest wordt aangenomen, dat door hare bekentenis, gestaafd door de verklaringen der getuigen, het bewezen is het haar ten laste gelegde feit van moedwillige verwonding van Sakurada. Vervolgens gaat het arrest uit de verklaringen van de getuigen en deskundigen na dat de dood van Sa- burada het gevoig is geweest van de verwonding der hersenmassa en uitstorting van bloed in de hersenen welk oordeel der deskundigen door het hof overgenomen is; dat Sakurada dus is overleden door de verwonding met den opzettelijk op hem gerichten revolver. Het hof acht niet bewezen het aan haar ten laste gelegde dat zij na op 14 Maart met Sakurada een kamer te hebben betrokken het voornemen heeft op gevat hem het leven te benemen en de daad gepleegd heeftnadat hij sliep of niet bemerkte wat zij verrichtte. De ten laste legging dat zij het voornemen heeft gehad hem te dooden en met de uitvoering in bet algemeen heeft gewachtis gebleken uit hare beken tenis dat zij van II uur af het voornemen had aan haar eigen dood dien van hem te verbinden en oat zij, alvorens zich te bed te begevenheeft geschreven het bekende briefje alsmede uit de verklaringen vsn getuige van den Broek dat hij dat briefje op tafel heeft gevonden. Hare bekentenisovereenstemmende met genoemd geschrift en de verklaringen en bevestigd door de ver klaring van een getuige dat hij heeft hooren gillen en haar heeft gevonden boven voor de deur van haar kamer, bewijst wel, dat zij de daad niet heeft uit gevoerd dadelijk ca het opkomen van het denkbeeld om Sakurada van bet leven te berooven doch dat hierdoor niet in rechten vaststaatdat zij gehandeld heeft met voorbedachten rade (dessein formé avant Vaction). Voor 's Hofs overtuiging staat met onbetwistbare zeker heid vast dat er tusBchen het tijdstip van het opvatten van het voornemen en de volvoering van de daad heeft gelegen een oogenblik van kalm beraad als onmisbaar is om die tijdstippen te mogen scheidenzoodat dit gedeelte der beschuldiging, dst zij gehandeld heeft met voorbedachten rade niet voldoende is bewezen. Wat betreft de geleider lage, wordt overwogen dat in het arrest van terechtstelling niet wordt gevonden, dat zij Sakurada zou hebben opgewacht om hem het leven te benemen; dat dus de beschuldiging van gelei der lags niet aan zijne kennisneming is onderworpen. Ten aanzien van de bewering, dat zij door een zenuw toeval, overgeërfd van hare moeder, die in hevigen graad aan zenuwtoevallen leed, niet toerekenbaar is voor hare daad, overweegt het Hof, dat inderdaad in overgelegde geneeskundige verklaringen respectievelijk bij doch ter en moeder die ziekte wordt aangenomen dat uit het bewijs der feiten en de bekentenis hoe en door welke verstoordheid en andere beweegredenen geleid, zij de daad heeft gepleegd en in de gansehe geschie denis der zaak blijktdat zij de daad met on be em merden wil heeft uitgevoerd dat uit geen enkel feit bij haar is gebleken van eenige uiting van verstands verbijstering op welken tijd vari baar leven ook en zij zelve erkent nimmer te 's Gravenhage genees kundige behandeling te hebben genoten dat in die overtuiging geen wijziging gebracht wo^dt door het oordeel van dr. Piepers en den speciaal arts dr. Donkersloot, die als deskundigen gehoord zijn en van wie de eerste verklaardedat zij zeer stellig in zoo- danigen zielstoestand verkeerde en haar de daad niet kon worden aangerekend terwijl de tweede verklaarde dat bij hem hieromtrent twijfel was gerezen dat het Hof in de voorlichting dier deskundigen omtrent de bij haar bestaande manie wel een bijdrage kan zien over wetenscbappelijke uitlegging, maar met kan aannementegen alle waarneembare feiten in, dat die mogelijke manie werkelijk beeft bestaan; dat mitsdien naar de regelen van strafrecht de toefe kenbaarheid voor 's Hofs geweten ongeschokt blijft gelden; dat hare schuldplichtigheid door wettige bewijsmid delen overtuigend is bewezen, zoo is zij schuldig ver klaard aan moedwillige doodstrufterwijl niet bewe zen verklaard wordtwat meer is ten laste gelegd waarvan zij dus vrijgesproken is. Hare nog jeugdige leeftijd het verlies barer moeder vóór haar 15de jaar, en de opgewonden toestand, waarin de gebeurtenissen der laatst aan de daad voorafgaande dagen haar gebracht hebben, zijn zoovele verzachtende omstandigheden welke aanleiding geven een zachtere straf toe te passen als in 't algemeen bedreigd is waarom zij veroordeeld is tot eene correctioneele ge vangenis van drie jaar. Nadat de voorzitter baar den cassatietermijn had aan gezegd, werd zij teruggeleid naar hare kamer. Halver wege de zaal viel zij in onmacht doch was spoedig hersteld. Den 25 was de heer S. Bregman te Zijpe voor f 26.90 per 1000 P. laagste inschrijver voor de leve ring van het benoodigde ligstroo ten behoeve van het garnizoens nachtleger te Helder, van 1 Nov. 1885 tot 31 Oct. 1886. De gemeenteraad van Edam heeft den 25 met 6 tegen 5 stemmen afstand gedaan van het aloude agre- atie recht te Warder, naar aanleiding van een adres van den kerkeraad aldaar. Uit Kolborn wordt ons gemeld dat de vrouw die den 13 baar man en kind verliet, in den nacht van den 23 op den 24 is terugeekomen, om eenige achter geblevene goederen te halen en 's morgens weder te vertrekken. Daar de man ongenegen was, haar de gewenschle goederen mede te geven vertrok zij des morgens onverrichter zaketot ver buiten het dorp gevolgd door eenige straatjongens, en onder het gezang van een nieuw lied op haar en hare handelwijze toe passelijk. De man dien zij volgdeis te Amsterdam VVO rkzöQ. rn In 'den nacht van den 23 op den 24 is in het magazijn van goudenzilveren en diamantwerken in de galerij langs het Knrhaus te Scheveningen alwaar een depót gevestigd was van de ontbonden firma A. D. Yerschuir te Amsterdam, een belangrijke diefstal "epleegd. Tegen middernacht was de beheerder van dat magazijn naar bed gegaan en had als gewoon lijk het gordijn van het winkelraam neergelaten. Toen den 24, des morgens half acht, de brievenbestel ler een brief wilde bezorgen en den knop met eenig geraas in beweging bracht, om de nog slapende bewo ners te doen ontwaken bemerkte hij, dat de deur aan de voorzijde geopend was. De beheerder, beneden komende, ontdekte, dat de geheele winkelkast leeg geplunderd was sporen van braak of verbreking van afsluiting waren niet te vinden zoodat de dieven met een sleutel de winkeldeur geopend hebben. Er werd alleen een eindje kaars gevonden. Van de 80 met edelgesteenten versierde ringen was er een blijven liggen. Voor zoover de eigenaar heeft kunnen nagaan zijn de volgende kostbaarheden gestolen 30 gouden arm banden^ afgezet met groote diamanten en briljanten eene glad gouden parure afgezet met opaal en diamant en versierd met steenen 16 medaillons met diamanten, briljanten en amethisten 30 gouden heeren- en dames- vestkettmgen 12 diamanten en briljanten hangers; 6 paar briljanten oorbellen 80 gouden ringen met dia manten 12 zilveren armbanden ongeveer 50 gouden broches10 dasspelden met briljanten steeneneen partijtje bloedkoralen kruisen; 5 gouden colliers; flacons en 250 aan bankpapier en specie. Het gestolene wordt begroot op eene waarde van f 15100. Een pakket met f 1000 waarde dat den 23 nog aan bet adres van den winkelhouder bezorgd had kun nen zijn was door eene toevallige omstandigheid aan het bestelkantoor blijven liggen en aldaar gedurende den nacht in veiligheid gebracht. Nabij het paviljoen Scheveningen zijn voorwerpen in het duin gevonden afkomstig van dezen diefstalhet goud was er afgerukt. De politie te Rotterdam vermoedde, blijkens bet Politieblad, dat Dina Geertruida v. Weel oud 18 jaren, laatst aldaar wonende aan den Oost-Zeedijk, den des avonds het laatst gezien in de Lambertusstraat te Kralingen waar zij van eene vriendin afsche.d nam tegen haren wil was ontvoerd. In den morgen van den 19 was baar mantel opgevouwen gevonden aan de Korte Kade te Kralingen, waar in de sloot en andere slooten vruchteloos was gevischt. Voor deugdelijke inlichtingen zou eene geldelijke belooning u.tgereikt worden. Later werd f 500 uitgeloofd voor de mededeelmg van baar in leven zijn en opgave van hare verblijfplaats. Den 24 is haar lijk in den plas onder Kralmgen gevonden. Den 24, des nachts te 3 uur, is in de nabijheid van Groningen, eene boerenwoning afgebrand toebe- boorenda aan het lid der 2e Kamer mr. S. van Houten.^ eenteraad van Castricum heeft den 24 de vergunning tot het aanleggen en exploiteeren eener trambaan van daar naar Egmond aan Zee verlengd tot eo raefc 30 Juni 1886. Bii kon. besluit van den 2o is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helder met 15 Dec. a.s. de heer D. van Drumpt. Het badseizoen te Scheveningen wordt den 30 gesloten.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5