No. H6. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. De mijngroeve op Stolzenhagen. DINSDAG 29 SEPTEMBER. Ij. P. VAW DER WAAL. HER Ms. COSTER ZOON. Prijs der gewone Advertentiën BniUulattb. FBUIXjIjETON. fiimtsulanfr,, Deze Courant wordt Dinsdag-, Dond.6rd.ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0-06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HERMb. COS- TER ZOON. De man, wiens naam wij hier nederschrijvenherdenkt heden, den 29, den dag, waarop hij vóór 50 jaar aan onze firma verbonden werd. Was hij tot vóór korten tijd onze meesterknecht overjjde geheele drukkerij, in 1880, toen de Alkmaarsche Courant driemaal per week werd uitgegeven, was voor de regeling der veelvuldig daaraan verbonden werkzaamheden, een afzonderlijk toezicht noodig en nam van der Waal de zorg, uitsluitend voor de courant, op zich. Heeft hij gedurende die vijfjaren, niettegenstaande zijnen reeds hoogeren leeftijd, met zeldzamen ijver en groote nauwgezetheid, den eigenaardig moeielijken en veel zorg eischenden arbeid aan het zetten der courantenvormen ver bonden, geleid en daaraan werkdadig deelgenomen, deze jaren zijn slechts een klein deel van den tijd dat hij met nooit verflauwende ambitie onze belangen behartigde en wij stippen die dan ook slechts aan, om te doen uitkomen, dat hij de laatste jaren van het vijftigtal even flink en even voortvarend werkzaam was, als zijn geheele diensttijd zich kenmerkte. Het ia ons eene behoefte, den wakkeren man openlijk onzen dank te betuigen voor het vele goededat hij in onze zaken ver richtte en voor de trouwe plichtsbetrachting, die hem, vooral in deze tijden, tot een voorbeeld maakt voor menig werkman. DUITSCHLAND. De Bondsraad heeft den 25 be sloten den kleinen staat van beleg voor Hamburg- Altona nog te bestendigen. ENGELAND. De heer George Hamilton, hoofd der admiraliteitheeft den 2-1 te Glasgow eene rede uitgesproken over de gebeurtenissen in Oost-Rumelie. Hij verzekerde, dat er grond was om aan te nemen dat een gemeenschappelijk optreden der groote mogend heden de beweging zou voorkomen. Tegen den 29 is een ministerraad uitgeschreven. GRIEKENLAND. Minister Delyannis vertrok den 25 te middernacht uit Athene, om den Koning te spre ken, die te Corintke 2 dagen quarantaine moest houden. Hij zou den Koning een besluit voorleggen tot het bij eenroepen der Kamer om eerstdaags te vergaderen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de troonrede, waarmede den 25 de rijksraad door den Keizer geo pend werd worden de betrekkingen met andere mo gendheden geheel voldoende genoemd. Er bestaat vol komen overeenstemming tuaschen de mogendheden bij hun streven naar behoud van den vredewaaraan allen levendig behoefte hebben. Het zal steeds de taak des Keizers blijven om terwijl hij de eenheid en de machtige rang van het rijk blijft handhaven de belan gen van alle landen en volkeren der monarchie gelijk te behartigen. 13) (Slot). Langzaam eindeloos langzaam verliep de tijd. Else had geen woord gesproken toen Camile in de diepte afdaalde zij hield do handen krampachtig als tot een gebed gesloten en hare oogen schenen de plek, waar het dierbaarste, wat zij op aarde bezat verdwe nen was te doorboren. Een kwartier, een half uur verliep geen teeken van leven uit de diepte. Ein delijk zag men een schijnsel van een licht voor den dag komen als eene ver verwijderde ster der hoop, een der beide personen, die mede waren afgedaald, kwam langzaam de ladder op. „De hoofdgang is tot op halverhoogte vrij van gas wij hebben meer handen noodig beneden er is veel kans op redding riep hij zegevierend uit. Tien, twintig wakkere mannen daalden af, wie had kunnen aarzelea om den kameraden hulp en redding te brengen En weder verliepen de minuten onder bangangstvol wachten en van minuten werden het urenlange onmeedoogende uren. Lang reeds was de avond gevallenmaar wie van de honderdendie rondom de plaats des onheils verzameld stonden, lette op den tijd. Uit de stad was een hooggeplaatst amb tenaar voor de bergwerken aangekomen en spoedig daarna kwam ook Edgar weder terug. Hij zag bleek en verstoordzijne rechterhand beefdetoen bij Else en Gerta de hand drukte. Zwijgend ging hij naast hen staan slechts nu en dan wrongen zich afgebroken volzinnen over zijne lippen. „Een man te zijn en niet te kunnen helpen!" herhaalde hij telkens op smar- telijken toon het gelaat in de handen verbergende. Te middernan f eindelijk kloDk eene vreugdekreet, het werk was geluktMen was tot de mijnwerkers doorgedrongen. Langzamerhand werden zij naar boven ITALIË. Den 26 stierven te Palermo 74 personen aan de cboiera. RUSLAND. Men verzekert, dat alle mogendheden het voorstel van Rusland om te Konstancinopel eene bjieenkomst te houden tot regeling van bet rumelisch- bulgaarsche vraagstuk aangenomen hebben. Het dagblad van St. Petersburg meldt, dat de samen- stolling van het nieuwe turkscbe ministerie doet ver wachten, dat de Porte zal volharden bij baar voornemen, om in de tegenwoordige crisis met wijsheid en voor zichtigheid en in overleg met de europeesche mogend heden te bandelen. Daarmede kan men zich niet anders dan geluk wenschen. TURKIJE. Volgens uit Berlijn ontvangen bericht heeft prins Bismarca aan Said-pacfaa toen hij hem zijn vertrek naar Konatantioopel aankondigde de gebeur tenissen in Oost RumeÜe ten sterkste afgekeurd en hem verzocht ter kennis van den Sultan te brengen dat Duitschland door vreedzame middelen a-les zal aan wenden om des Sultans rechten in Bulgarije en Ru- melie te handhaven. Het nieuwe ministerie wacht de beraadslagingen der mogendheden af, maar zet de toebereidselen voort, voor het geval dat zij handelend optreden mochten aanbevelen De reserve in de europeesche provinciën en Stnirna is opgeroepen. CHINA. De Hooge raad der Prinsen op last van de Keizerin bijeengekomen tot het onderzoeken der stukken betreffende de chineesche spoorwegenheeft gevoerd eerst eentoen nog eendan verscheidene tegelijk totdat allen boven aangekomen waren en uit geput en krachteloos, de teekenen van het doorgestane lijden in hunne doodmoede trekkenhunnen betrek kingen in de armen zonken. Allen allen kwamen zij boven alleen Camile en eenige der redders ont braken nog zij en de graaf met Renner. Uit de verwarde verhalen der mannen was niet wijs te worden alleen een der hoofdmannen gaf tamelijk duidelijke inlichting. Het ongeluk was plotseling en met vernielende kracht geschied het was zelfs een wonder geweestdat de mijnwerkers nog allen den hoofdgang hadden kunnen bereiken waar de ingestorte stellage voor het op- en nederdalen hun den weg naar boven versperd hadtotdat het houweel der redders hun verlossing bracht. „En waar is mijn vader, waar is de directeur?" riep de jonge graaf opgewonden. De menschen keken elkander aan niemand had aan beiden gedacht, niemand had hen sedert het oogenblik der ontploffing, waarin ieder slechts zichzelf trachtte te reddengezien. Maar een der mijnwerkers, die in de nabijheid van de plaats der ontploffing gewerkt hadherinnerde zich ten slottekort vóór het oogenblik der ontploffing de stem van den graaf in de grootste opgewondenheid dicbt naast zich te hebben geboord toen was de slag gevolgd en instinctmatig achteruit snellende, meende hij twee personen te zijn voorbijgekomen die balf onder nedervallend puin begraven, elkander, alsof zij wor stelden omvat hielden. Dat moesten de graaf en de directeur geweest zijn zij zouden wel reddeloos ver loren zijn. Met een luiden gil zonk Gerta in elkanderEdgar had nauwelijks den tijdhaar in zijne armen op te vangen. Miss Dowler wierp zich jammerend aan zijne voetenhij zoubij moest naar beneden gaan om Renner te zoeken, te redden. Else alleen bleef zwijgen, maar baar hart leed daarom niet minder, zij vermoedde, wat Camile nog in de mijn terughield. Geen traan met 4 tegen 2 stemmen beslistdat er aanleiding be staat tot bet aanleggen van ijzeren wegen. Het bericht uit Cochin-China, dat onder de chris tenen een groote moord gepleegd was, is bevestigd. Volgens eene door het hoofd der missie te Parijs ver strekte opgave werden in Tonkin, Annam en Chochin- China gedurende den afgeloopen zomer 24000 christe nen omgebracht. Aan generaal de Courcy wordt ten laste gelegd dat hij, ofschoon gewaarschuwd door den vicaris van Cochin-Chinaniets deed om den mooru te verhinderen. BRAZILIË. De wet tot afschaffing der slavernij is thans door beide Kamers aangeriomen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Indische begrooting voor 1886. De eindcijfers dier begrooting zijnuitgaven in Nederland 1 25.18+ 803, in Indie f 114.766.211, samen f 139.951.014. De middelen bedragen in Nederland f 31.078.8C5 in Indie 1 104.425 109, samen f 135 503.914. Er is dus een tekort van 1 4.447.100, zijnde onder de uitgaven 6.185.000 uitgetrokken voor aanleg van spoorwegen. Wat de vroegere diensten betreft, tot bd met 1884 bedraagt het vermoedelijk tekort over al de dienstenmet reserve van 12% miljoen voor administratief kapitaal f 48.171.694. Het tekort over 1885 is te stellen op f 2.250.000. Met inbegrip van het nu geraamde tekort over 1886 zou er dus op 31 December 1886 een tekort zijn van f 54868 79 of, na aftrek van f 45.157.365 (het bedrag van het aan Indie toegekende deel der geldleening) van f 9.711.429, dat nog met 1 miljoen kan verminderenhij aanneming van de wijziging der indisohe tariefwet.. Een afzonderlijk wetsontwerp zal worden aangebo den Ier voorziening in het indisch kas-tekort voor 18S6. Wat de begrooting voor 1886 aangaat, het eindcijfer der middelen is 7.136.872 lager. Er kan slechts gerekend worden op een verkoop van 750.000 picols koffie, tegen een middenprijs van f 0.28 per half pond. Wei zou de in veiling te brengen hoeveelheid vermeerderd kunnen wordenwanneer uit den oogst van 1885 zooveel mogelijk in 1886 werd verkocht, maar de minister acht dit uit een geldelijk oogpunt niet raad zaam. Een onderzoek naar de middelen om de marktwaarde der koffie te verhoogen heeft geleerddat de verzending naar Nederland zoodanig moet worden geregeld, dat sommige soor tendie in marktwaarde zeer veel winnen, wanneer men die na den oogst gedurende eenige maanden op Java aanhoudt en in de pakhuizen behoorlijk verwerkt, later herwaarts worden gebracht dan tot heden gebruikelijk was. Het is te verwachten, dat door dezen maatregel de samenstelling der koffieveilingen in het vervolg beter en daardoor de opbrengst gunstiger zal worden. De inkomsten uit de koffiecultuur worden f 8.266.800 en die uit de suikercultuur f 755000 lager geraamd dan in 1885. Voor terugbetaling van het renteloos voorschot over vorige jaren door de Nederl Indische Spoorwegmaatschappij wordt f 250000, t 200000 minder, uitgetrokken. Voor op brengst der in 1885 in werking gebrachte belastingen wordt meer geraamd vergunningen op den verkoop van tabak 600000 en zegelrecht 75000 hooger. Inkomsten uit de landrente in verband met de hervorming van het bestuur op Madura 600000, uit de verpachte middelen t 374000 en uit de exploitatie der verlichtte haar leed zij vond geen woord van jammer of medelijden stom en strak keek zij naar den on- meedoogenden aardbodem alsof haar geestelijk oog dien doordringen kon en den geliefden man vergezellen bij zijne moedige schreden. De morgenschemering viel in het mijnhuisjetoen twee personen somber en zwijgend een verstijfd li chaam boven brachten het was het lijk van den graaf. Eene zwarte mijnwerkersjas bedekte het ver pletterde lichaam waarbij Edgar en Else in een stil verzoenend gebed nederknielden. En weder klommen twee mannen de ladders op - maar hun gelaat schit terde van vreugdetoen zij langzaam en voorziehtig hunne last nederlegden. „Hij leeft klonk het uit den mond der mannen en met eene onderdrukte vreug dekreet trok Gerta het dek van bet doodsbleeke gelaat haars broeders en luisterde met verrukking Daar zijne zachte ademhaling, totdat de aanwezige docter baar fluisterend verzochtvoor hem plaats te maken. En voor de derdemaal bracht men een met wonden bedekt, bewusteloos liebaam te voorschijn het was de redder van allenCamile En Elsedie tot nu toe geen woord en geen traan had kunnen vinden wierp zich op hem zonder op de omstanders acht te slaan en kuste zijne bleeke lippen en riep als in den waanzin der wanhoop „Camile, gij moet leven; lieve Camile zeg dat gij leeft of laat mij met u sterven Daar opende hij de oogen een zalig lachje speelde om zijne lippen zijne borst verhief zich. „Hij ste ftl" riep Else in doodsangst. „Neen gravin hij is gered", zeide naast haar de docter, „de stijfkramp die wij, doctoren, vaak tever geefs bestrijden, beeft nu de stem der liefde overwonnen." Een jaar is verloopen op „Gerta's rust" staan drie gelukkige menscbenparen bij elkander en kijken in verrukking naar het weelderige groen van het e

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1