staatsspoorwegen f 544.000 meer. Er is niet gerekend op meer dere inkomstenuit wijziging der indische tarietwet te verkrij gen doch de minister teekent aandat die met omstreeks f 1.000.000 kunnen stijgen. De cijfers dezer begrooting zijn hoogst ongunstig door de geringe hoeveelheid koffie, die in 1886 geveild zal worden. In de naaste toekomst mag men gemiddeld rekenen op een verkoop in Nederland en Indie samen van 950000 picols Java en Menado koffie 'sjaars. Bij aanne ming van een verkoopsprijs van f 0.28, zou het tekort op de begrooting dan slechts f 2.633.682 hebben bedragen. Onder de uitgaven is o. a. f 36000 uitgetrokken voor gedeeltelijke vernieuwing van het meubilair in de paleizen van den gouver neur-generaal te Rijswijk en Buiteuzorg en t 12000 meer voor nieuw te benoemen reühtskundige griffiers bij de landraden. De afdeeling financiën is f 313029 hooger voor burger lijke pensioenen wordt f 225000 en voor het tegengaan van den sluikhandel in opium f 16000 meer aangevraagd. De afdeeling binnenlandseh bestuur is lager doorlagere raming van f 1 000.000 voor vervoer en verkoop van koffie, f 156000 voor aankoop van ko'fiezakken en van ƒ550.100 voor de suikercultuur. De vermindering van uitgaven op deze afdeeling, door de her vorming van het bestuur in Atjeh verkregen in 1885 berekend op 116312, is f 41000 grooter geweest. Het inlandsch on derwijs is reeds gedeeltelijk hervormd, terwijl nog verscheidene andere besluiten aanhangig zijn, o. a. een om de nederlandsche taal te schrappen als vak van onderwijs aan de kweekscholen. Voor dat onderwijs wordt geraamd 1.032.846 tegen f 1.234.380, op de begrooting voor 1886voor onderwijs aan europeanen is t 53000 meer uitgetrokken. Voor aanleg en exploitatie van Staatsspoorwegen is 6.185.000 of f 347 000 meer uitgetrokkenwaaronder de lijn Djokjo- kartaTjilatjap voor f 5.866.800 hooger. Het eindcijfer der afd. burgerlijke openbare werken is t 805.821 lager, vooral door de verlaging der uitgaven voor de havenwerken bij Batavia. Tegenover vrij aanzienlijke vermindering van uitgaven voor het waterstaatspersoneel wordt 208.000 meer aangevraagd voor be vloeiingswerken en f 398.500 of f 4000 meer voor voortzet ting der werken ter bescherming van het vaarwater in Straat Madura. Voor de waterwerken in Demak is wederom 7 ton uitgetrokkendeze werken zullen vereenvoudigd worden en dc kosten ver beneden de ruim 9 miljoen blijven, daarvoor in 1881 geraamd. In afwachting van de gelegenheid om de ex ploitatie der havenwerken te Tandjong-Priok aan particulieren over te latenwordt de arbeid aan die werken bepaald tot het gewoon onderhoud. Daarvoor wordt thans 383.000 aan gevraagd tegen 1.308.000 in 1885. De afd. oorlog is t 180.000 lager wegens aanvulling der genie-magazijnen geniewerken en levensmiddelen; welke laatste post, in verband met den nieuwen staat van zaken in. Aljeb, 3 ton lager is gesteld. In de som van f 1.672.000 voor aan vulling der oorlogs-magazijnen is ongeveer f 40.000 begrepen voor de uitzending van provision voor de troepen in Atjeh, voor welke een gewijzigd voedingstarief is vastgesteld, waarin peul vruchten en spek behouden zijn. Op voorstel van het legerbe stuur is besloten, om bij de veld-bataillons het door alle deskun digen om zijne militaire waarde geprezen Amboinesche element aanzienlijk te versterken met gelijktijdige inkrimping van het aantal inlandsche compagniën. De afdeeling marine is ook lager. Er is niet meer gere kend op I Vz millioen voor tijdelijke versterking van de maritime middelen in de wateren van Atjeh. Voor den bouw van sche pen is evenveel uitgetrokken in afwachting eener beslissing om trent eene nieuwe regeling der maritieme middelen in Indie waaromtrent het overleg met den nieuwen minister van marine nog niet afgeloopen is. De sterkte van het personeel der oor- logs-marine wordt voor 1886 begroot op 4188 koppen (3139 europeanen en 1049 inlanders). Rijks-opvoedingsgestichten. Uit het verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer omtrent het ontwerp, houdende bepalingen tot uitvoering van de art. 38 en 39 van het Wetboek van strafrecht, blijkt, dat een deel der commissienaar aanleiding van dit ontwerpdie artikelen ter sprake bracht. De opmerking werd gemaakt en ook met aan drang besprokendat het wenschelijk scheen van deze bepa lingen terug te komenwaartoe de nog te behandelen novelle op dat Wetboek gereede aanleiding gaf en wel door wijziging in den zin van de art. 66 en 67 Code Pénal. Voor zoover bekend, had de toepassing dezer artikelen hoogst zelden aan leiding tot moeielijkheid gegeven. De rechter onderzocht daarbij, of het begane feit aan het kind kon worden toegerekend, en of straf of opzending naar een verbeterhuis moest worden op gelegd dan wel of het kind aan zijne naastbestaanden kou worden teruggegeven. De nieuwe bepaling werd geacht de toepassing van een doc trinair denkbeeld te zijndie aan een kind tot zijn tiende jaar, straffeloosheid verzekerde voor elk feit, dat het zou be gaan. Voor de meest voorkomende gevallen politie-overtre- dingenzon zelfs geene macht bevoegd zijn, straffend tusschen- beide te treden. Het beschadigen van boomen en plantsoenen, het werpen met steenen naar paarden of naar de glasruiten van particulieren of winkels en vele dergelijke baldadigheden zouden voortaan straffeloos kunnen geschieden. Hiervan wenschte men woud. Camile en Elsegisteren door de band des priesters voor het leven verbon.den en Renner met zijn klein sierlijk vrouwtje die hunnen vrienden reeds eenige maanden geledenmet een goed voorbeeld waren voorgegaan. Een weinig meer naar achteren leunt Gerta aan de borst van Edgarharen verloofde. Edgar is een geheel ander menseh geworden. Uit het wankelende riet is een krachtigeflinke stam ge groeid. Van alle slagendie hem hadden getroflen had op hem den meesten invloed de mededeeling die Benner hem deedna herhaald vragen omtrent de oorzaak der ramp. De graaf zelf was het geweest die haar ten minste middelijk veroorzaakt had. Hij had Benner reeds op weg naar de mijn gevraagd, of de aan wezigheid van Camile op Stolzenbagen hem bekend was geweest. Toen Benner hem daarop in alle kalmte ge antwoord had dat hij geen reden had gehad om zijn vriend gastvrijheid te weigeren, had hij eerst gezwegen. Eerst nadat de graaf zeer oppervlakkig de werken in oogenschouw genomen hadwaarbij hij reeds had op gemerkt dat de zaak hem eigenlijk nog slechts weinig belang inboezemdedaar hij Stolzenbagen wilde ver- koopen, was hij nogmaals op de zaak teruggekomen. Het eene woord had het andere uitgelokt, hij was zeer opge wonden geworden en had ten slottevermoedelijk juist op een oogenblik, waarop zich veel gas daar had ver zameld door eene toevallige heftige beweging zijne veiligheidslamp op den grond geworpenwaarop de door het gaas slaande vlam het mijngas had doen ont branden. Beiden werden zij onder het puin bedolven besloot Benner en slechts aan een gelukkig toeval had hij het te danken dat dit boven hem een beschuttend dak vormdewaaronder Camile hem na bijna boven- menschelijke inspanning vond. De jonge graaf had het tusschen zijnen vader en Camile gesloten contract volstrekt niet willen erkennen zijn edele inborst kwam er tegen op om een vermogen terug te komen. Een kind beneden tien jaren weet dikwijls zeer goed, dat het misdoet, wanneer het gemeentelijke en andere verordeningen overtreedt. In zoodanig geval geene straf op te leggen, scheen door niets gerechtvaardigd. Afgescheiden van die beschouwingen ontmoetten de door de regeering voorgestelde bepalingen tot uitvoering van art. 38 bij de commissie weinig bijval. Na ernstige overweging is zij eenparig tot de overtuiging gekomendat in deze eene eenvoudigevoluntaireciviel- rechterlijke jurisdictie het meest zou strooken zoowel met de bedoeling van dat art. als met den aard van het onderwerp. Om van hare bedoeling aan de regeering te doen blijken, heeft zij hare denkbeelden in een twaalftal artikelen saamgevat, die zou den kunnen dienen om de algemeene bepaling en 1 van het ontwerp te vervangen. De bedoeling is hoofdzakelijk den rechter ten opzichte van het bewijs volkomen vrijheid te laten en ook de bepalingen omtrent beëedigingverschooningwraking van getuigen enz., in het Wetboek van Strafvordering voorkomende, hier ter plaatse uit te sluiten. Ook werd verplichte toevoeging van een raadsmanop de naar aanleiding van art. 10 van het regee- rings-ontwerp ontwikkelde gronden onnoodig geacht. De be- voegheid van den minderjarige om zich door een raadsman te doen bijstaan, zooals die ter zake van faillissement en ontzetting uit de voogdij wordt aangenomen blijft natuurlijk onverkort. Deze voorstellen zijn door den minister van justitie in hoofd zaak bij een gewijzigd ontwerp overgenomen. HERZIENING DER KIESTABEL. De memorie van antwoord der regeering op het wetsontwerp tot herziening der kiestabel meidt, dat door het oponthoud, dat de behandeling dezer zaak in de afdeelingen heeft ondervonden, de tijd zoover verstreken is dat thans inderdaad het bevol kingscijfer van 31 December 1884 tot grondslag moet worden genomen. Op een toen aangenomen bevolkingscijfer van 4.278.272 meent de regeering, dat de eerbied voor de grondwet eene tabel voor 95 leden vordert. Zij kent de nieuw aan te wijzen plaats toe aan Amsterdam dat in bevolking het meest toenam en dus een kleinen aanwas kan ontvangen in plaats van de eerst voorgestelde kleine vermindering. De wijzigingen, hieruit voortvloeiende, zijn zoo beperkt mogelijk genomen. Het ge wijzigd ontwerp sluit zich in verschillende opzichten nog nauwer dan het oorspronkelijke aan bij de bestaande indeeling. De wijzigingen komen hierop neder: Steenwijk blijft een enkel district en daarnevens wordt een afzonderlijk district Meppel gevormd. Het district Steenwijk blijft dan zooals het was volgens de wet van 1871, maar staat Avereest af aan het nieuwe distriet Meppel en verkrijgt daaren tegen van het tegenwoordig district Zwolle, IJselmonde, Grafhorst en Nieuwleusen. Het nieuwe district Meppel ontvangt van het tegenwoordig district Sneek, Weststellingwerf, van het tegenwoordig district Assen, Meppel, NijeveenHavelte, Vledder, Ruinerwold, Zuidwolde en de Wijk en van het tegenwoordig distriet Steen wijk Avereest. Aan het district Arnhem wordt Doesburg toegevoegd en staat Valburg aan het district Nijmegen af. Bij het district Tiel blijft Kuilenburg, terwijl Wageningen en Bunschoten overgaan naar het district Amersfoort. Bij het district Utrecht blijft Bunnikdat district verliest Jutfaas en Vreeswijk. Het district Breukelen verliest NieuwveenLeimuiden, Aals meer, Rijnsaterwoude en Nieuwkoop, maar ontvangt Jutfaas, Vreeswijk, LoenenLoenersloot, IJselstein en Benschop. Het distriet Hoorn verliest Nieuwendammaar ontvangt Winkel thans bij Alkmaar. Het thans met 2 plaatsen vermeerderd district Amsterdam ontvangt Ouder- en NieuweramstelNieuwendam, Buiksloot en Watergraafsmeer. Het district Haarlemmermeer wordt nagenoeg zooals het nu is. Het zal bestaan uit Haarlemmermeer Lisse, Alkemade, Ter Aar, SassenheimNieuwveen, Leimuiden, Aalsmeer, Rijnsaterwoude, Nieuwkoop, Aarlanderveen en Sloten. Het district Leiden verliest Sassenheim, Ter Aar, Noordwijk, Noordwijkerhouten verkrijgt StompwijkVeurZegwaard en Nootdorp. Het distriet Haarlem krijgt Noordwijk en Noordwijkerhout. Het district Gouda verliest Aarlanderveen en bekomt Hoen- koop en Polsbroek. Het district Delft verliest StompwijkVeurZegwaard en Nootdorpmaar bekomt Rijswijk. Het district Rotterdam verliest Pernis. Het district Brielle verliest Numansdorp en krijgt Pernis. Het district 's Gravenhage verliest Rijswijk. Het district Dordrecht verliest Alblasserdam en krijgt Nie- mansdorp. Het district Gorinchem verliest IJselstein, Benschop, Pols broek en Hoenkoopmaar krijgt Alblasserdam. Het district Zierikzee krijgt Oosterland van het district Goes. Overigens handhaaft de regeering de voorgestelde indeeling die meer rekening houdt met de provinciale grenzen dan de bestaande. Van verbetering, op beginsel gegrond, naar zekere motieven van billijkheid of wel partijbelang, heeft de regeering aan te netnen dat bij den stand van het proces weinig anders dun een geschenk kon zijn. Eerst toen Camile hemna diens volkomen herstelbewees dat de waarde van Stolzenbagen onder het bestuur van den graaf verdubbeld wasliet hij zich bewegen een ge deelte van de overeengekomen koopsom aan te nemen. Deze onderhandelingen en Camile's zelfopoffering op den dag van het onheil en de innige verhouding tusschen dezen en zijne geliefde zuster brachten Edgar nader tot zijnen zwager en boezemden hem zelfs warme ge negenheid voor dezen interwijl Camile met zijne scherpe menschenkennis spoedig den goeden grond in het karakter van den jongen man opmerkte. Zij sloten vriend schap het was ten slotte Camile, die Qerta's hand in die van zijnen zwager legde en de bezwaren overwon, welke ondanks hare liefde haar hart onophoudelijk verontrustten. Edgar ontwikkelde in het bestuur van de van zijne moeder geërfde goederendie bij door middel van de door Camile uitbetaalde som door aankoop belangrijk uitbreidde, degelijkheid en werkzaamheid en in de liefde tot zijne vrouw ernstige standvastigheidGerta glim lacht er nu over wanneer zij bedenkt hoe bang zij eens was voor het „mevrouw de gravin". Een van de geiukkigsten is echter onze oude Krüger. Hij is sedert lang op pensioen gesteldvan het slot heeft hij zich echter niet kunnen scheiden en zijn grootste genoegen is, de beide jongens, die de jongste tak der graven Stolzenhagen-Yenaggio vertegenwoordigen, aan hunnen strengen gouverneur hun Cornelis Nepos en de regel van drieën te ontvoeren en hun in de fami liezaal voor het door dezen zelf geschilderd portret van graaf Hasso, van hem en hunne schoone groot moeder met hare zwarte lokkenvan de dagen der jeugd en van de stad der wonderen, Rome, te ver tellen. EINDE. gemeend zich te moeten onthouden. Het denkbeeld om de nieuwe leden der Kamer te doen verkiezen in de bestaande districtenwaar het grootste surplus van bevolking boven 45,060 zielen of meervouden daarvan wordt aangetroffen, ware strijdig met de verhouding van het zielental, door de grondwet aangeduid en zou aan groote districten een voorrecht geven, dat hun niet toekomt. Wegneming van „de vele onbillijkheden in de bestaande kiestabel" zou geleid hebben tot eene zeer in grijpende verandering van alle districten, waarvan onmiddellijke ontbinding der Kamers het gevolg zou moeten zijn. Reeds daarin alleen heeft de regeering een afdoend en grond gevondenom de kiestabel thans niet op dien voet te herzien. Verdeeling in enkele districten zou hetzelfde ongewenschts gevolg hebben, zoo al de regeering die indeeling uitvoerbaar en in vele opzichten aanbevelenswaardig achttede beslissing daarover zal echter bij het tot stand komen van eene verande ring van het lilde hoofdstuk der grondwet de taak des toe- komstigen wetgevers zijn. De stelling, dat de voorgestelde herziening tot ontbinding der Kamer zou moeten leidenisnaar de vaste overtuiging der regeeringgeheel en al ongegrond. De lidmaten der Ned. herv. gemeente te Maas sluis hebben den 24 met 141 tegen 40 stemmen ver worpen het voorstel van den kerkeraad, om geen derden predikant te beroepen en daarvoor een godsdienston derwijzer aan te stellen. Den 25 zijn bij een onweder te Zevenbergen drie voor een ploeg gespannen paarden doodelijk getroffen. De voorzitter van den gemeenteraad van Zaan dam heeft den 25 in de vergadering van den raad medegedeeld dat de werken in de Yoorzaan voltooid waren en de haven dus met het Noordzee-Kanaal ver bonden was. Deze mededeeling werd met toejuichingen begroet. Aan burgemeester ec wethouders werd dank gebracht voor al hetgeen door hen in het belang dezer vorbinding was verricht. Den 25 des namiddags is een hevige brand uitgebroken in een der gebouwen van de beetwortel- suikerfabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen. Door het flink optreden der brandweer is het fabrieksgebouw behouden kunnen blijven. Den 26 is te Utrecht aanbesteed het verbeteren der zeehaven te Spakenburggemeente Bunschoten geraamd op f 57.500laagste inschrijvers waren de heeren C. de Buyter en H. Schuite te Hardinxveld voor f 46 363. Het gemeentebestuur van Tilburg heeft naar aanleiding van de oploopendie eenige avonden plaats hadden en waarbij ergerlijke baldadigheden uitgevoerd werden o. a. het inslaan van eene ruit bij den bur gemeester, eene uitnoodiging tot de ingezetenen gericht, om hun invloed op hunne kinderen en ondergeschikten uit te oefenen ten einde mede te werken tot het doen ophouden dier straatschandalen. De fabrikanten hebben hunne werklieden gedreigd dat zij bij deel neming aan die oploopen onmiddellijk ontslagen zouden worden. De avond van den 27 was veel rustiger. Den 27 herdacht ds. J. W. Ph. Eeith voor eene zeer talrijke schare zijn 25jarig jubilé als predikant der herv. gemeente van de Beemster. De godsdienstoefe ning werd opgeluisterd door de medewerking van Beem- sters Mannenkoor dat een paar koornummers uitvoerde, benevens een feestzang voor deze gelegenheid ver vaardigd door den beer C. Provily, organist dier ge meente. Onder de talrijke hem vereerde geschenken was eene prachtige marmeren pendule met eandelabres en toepasselijk opschrift van de leden der gemeente en een zilveren theeservies van de leden en oud-leden van den kerkeraad en het kerkbestuur. Volgens het nieuwe besluit betreffende de samen stelling en indeeling der dienstdoende schutterijen zal de sterkte der dienstdoende schutterij bedragen te Am sterdam 6340, Haarlem 739, Helder 393, Nieuwer- Amstel 292 Zaandam 266Hoorn 204 Hilversum 183, Enkhuizen 115, Edam 112, Purmerend 99, Wormerveer 77, Beverwijk 75, Huizen 74 en Weesp 72 man. In de onderaardsehe gangen der versterkingswer- ken aan de stelling Helder is een sterke echo ontdekt. De Holl. Spoorwegmaatschappij heefc een voor- loopig dividend over 1885 van f 20 betaalbaar 1 Oct., aangekondigd. Mevrouw M. J. KleineGartman is na eenige aanvankelijke beterschapin de laatste dagen weder verergerd. Door den winkelhouder van het te Scbeveningen bestolen magazijn is f 200 uitgeloofd voor de aanwij zing der schuldigen of het verstrekken van inlichtin gen die aanhouding ten gevolge hebben. De Deli-Spoorwegmaatschappij keert over IS84/5 42 per aandeel uit. Aan den persoon die indertijd de justitie te Arnhem mededeelde, dat hij was de kooper van het horloge door W. Regeling na den moord te Wage ningen bemachtigd is van wege den minister van jus titie f 25 uitgereikt geworden als erkenning voor zijn dienst, aan de justitie bewezen. Beroepen bij de vrije Qeref. gemeente te Helder de heer D. Versteeg, predikant te Dirksland. Den 11 October, 's namiddags 2 uur, wordt te St. Maarten een vliegerwedstrijd gehouden voor alle jongens en meisjes aldaar, die op den dag der aangifte, den 1, den leeftijd van 16 jaren nog niet bereikt hebben. De Unie-collecte te Zaandam heeft opgebracht f 281,14, waaronder niet begrepen is de collecte, tot dat doel in de Christ, Geref. kerk gehouden. De heer mr. Elout van Soeterwoude te 's Gra venhage heeft aan zijne vereerders en vrienden die hem op zijn 80en verjaardag zoovele blijken van be langstelling gaven door de aanbieding eener prachtige cassettebevattende 1925 handteekeningen met toe passelijke bijschriften of teksten een blijvend aanden ken toegezonden bestaande in een fraai boek getiteld: Enkele herinneringen uit Mr. Groen van Prinsterer's laatste dagen. Eenige invloedrijke en vermogende ingezetenen van Middelburg willen te Domburg een nieuw badhuis doen bouwen dat onder bijzondere leiding van dr. Mezger zal staan. Benoemd tot pastoor te 's Gravenhage de heer A. W. Scholte pastoor te Enkhuizen.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2