m No. 117. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V B IJ D A G 2 OCTOBER. De Condées*. j, jM. Prijs der gewone Advertentiën Bij dit No. wordt aan onze abonné's in de stad de dienstregeling van het Postkan toor alhier verzonden, aangevangen 1 Octo ber welke overigens a 10 cents verkrijg baar is. Aan onze abonné's buiten de stad wordt die op verlangen gratis toegezonden. (DOiciiel ®eb«eïtt. B*ATfiüVrSE!V De patenten aangevraagd Mei, Juni, Juli, dienst 1885/S6ook voor buitengemeenten, kunnen tot en met Zaterdag den 3 October a s. van 's morgens 9 tot 2 ure ter secretarie dezer gemeente wor den afgehaald. ItaitsnI&nb FBUILLEiTOISr. fSitmenlauft. ecoubant Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnem entaprije per 8 maanden voor Alkmaar f 0.80; franco door aet geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 08. IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat zij den gemeen teraad voorgesteld hebben aan J. KLUET, timmerman alhier, in ruil af te staan een klein deel tot den gemeenen dienst van allen bestemden gemeentegrond ter verbetering van de rooilijn bij het door hem te bouwen woonhuis aan den oprit der mo lenkluft ter zijde van de Vroawenstraat. Zijdie bezwaren hebben tegen het onttrekken van dien grond aan zijne bestem ming, worden verzocht, die bezwaren kenbaar te maken aan den gemeenteraad vóór 7 October 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Sept. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijvingden verlofganger dezer ge meente KLAAS DRENT, plaatsvervanger voor DIRK GO- VERS, lichting 1881, in dienst bij het 2e bat. van het 7e regement infanterie, om zich, voorzien van zijne kleeding en uitrustingstukken, zakboekje en verlofpas, vóór of op 19 October 1885, 's namiddags vóór 4 uur, aan te melden bij zijn korps te Hoorn. De oproeping geschiedt wegens overtreding van art. 143 der Militiewet. De opgeroepene heeft recht op vrij transport naar zijn korps, bijaldien dit meer dan 30 kilometers gelegen is van zijne woon plaats, en op een daggeld van 25 centen, dat ter gemeente secretarie alhier of bij den burgemeester zijner woonplaats kan worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 30 Sept. 1885. A. MACLAINE PONT. DENEMARKEN. De uit Bulgarije naar den Kei zer van Rusland afgevaardigde commissie is den 30 te Kopenhagen, waar de Keizer thans is, aangek >men. ENGELAND. De ministerraad is tot den 6 uitgesteld. De heer Michael Hicks Beach kanselier der schatkist, heeft den 30 te Salisbury in eene redevoering de ge beurtenissen in Rumelië ter sprake gebracht. Hij zeide i) De oorlog kwam in hst landuit Zwitserland en van den Boven-Rijn in het sterk verbrokkelde rijksland van den opper-zwabischen kreits. Reeds lang had men het wel is waar kunnen verwachten waar Franschen en Oostenrijkers sinds maanden tegenover elkander stonden. Een ongelukkig en onheilspellend begin van de nieuwe eeuw voor de bevolking der anders zoo vreedzame landen tusschen Bodensee en Schwarzwald Alle rampen van den oorlog begonnen zich nu te doen gevoelen nadat de kwellingen van nauwelijks minderen aarddie de doormarcbeerende bevriende troepen en hunne inkwartiering met zich hadden gebrachtpas waren te boven gekomen. De boeren vluchtten met hun vee en have hals over kop naar de bosschen en naar de steden door jammerende vrouwen vergezeld die schreeuwende kinderen aan de band medevoerden en bundels met linnengoed en kleederen op het hoofd droe gen. Anderen versperden hunne hoeven sloten deuren en venstersverborgen hun geld in den schoorsteenin holle hoornen in den tuin of onder de grat'steenen op het dorpskerkhof. Want het waren de Franschen die zegevierend tegen de Oostenrijkers en de rijkstroepen voortrukten. Diefachtig gespuis zwierf bij benden door het land. Het vormdeals altijd in die dagen de onvermijde lijke voorhoede van terugtrekkende legers, en de zwakke politie en de machtelooze overheidspersonen trachtten vaak niet eens het tegen te gaan. Het was nu eenmaal oorlog. Daartoe behoorde volgens oude overlevering brand en plundering en naar oud recht struikrooverij roof en moord van maraudeursdeserteurs en allerlei brutaal optredende dievenbenden. o. a., dat het verbreken der verplichtingen door alle groote mogendheden opgelegd, niet zonder toestemming dier mogendheden mocht geschieden. De regeering zou trachten de beweging te beperken en eene oplossing te vmdenovereenkomstig de rechtvaardigheid en de hand having van den europeesehen vrede. FRANKRIJK. Den 28 is te Melun de heer Du- fraigneradicaaltot iid van den Senaat gekozen. ITALIË. De Vatikaansche Osservatore Romano maakt met groote ingenomenheid melding van het be roep, door Duitschland en Spanje gedaan op de recht vaardigheid en de wijsheid van den Paus. Deze stap van het sedert jaren in levendigen strijd met het Va- tikaan gewikkelde protestactsche Duitschland is van te meer beteekenis, omdat de volkeren en hunne heer- sehers zich niet meer aan den pauselijken troon plegen te onderwerpen. Deze groote, verrassende gebeurtenis werpt haren glans op het pausdom en in het bijzonder op den persoon van den Paus, die zoozeer op de hoogte zijner taak is. RUSLAND. Volgens het Dagblad van St. Peters burg zal te Konstantinopel niet eene vormelijke con ferentie, maar een gezantenvergadering gehouden worden, om aan het diplomatiek optreden der groote mogend heden het karakter eener gemeenschappelijke handeling te geven. Met het oog op de verzoeningsgezindheid en vredelievendheid der groote mogendheden zal de crisis zich niet uitbreiden en weldra tot bedaren komen. De Moskauer Zeitung verklaart zich tegen de vernie tiging der tusschen Rumeiië en Bulgarije voltrokken vereeniging en vóór de hervorming van den inwendigen toestand en de buitenlandsche betrekkingen dier pro vinciën. Dit kan geschieden zonder gewapende tus- sehenkomstwanneer aan het hoofd van het Vereenigd Bulgarije geen avonturier, maar een man komt, die op de hoogte der omstandigheden is. Het blad is verder tegen eenvoudig herstel van den toestand vóór de omwenteling en vóór verbetering der zichtbare gebreken van het Berlijnsche verdrag. TURKIJE. Alle gezanten te Konstantinopeluit gezonderd die van Oostenrijkhebben bevelen ont vangen, om deel te nemen aan de beraadslagingen over het op het Balkan-Schiereiland gerezen vraagstuk. De italiaansche gezant, graaf Corti, za! als oudste in jaren als voorzitter de beraadslagingen leiden. RUMENIE. De r8geering logenstraft de berichten uit Belgradowaarin verzekerd werd dat eene over eenkomst was gesloten tusschen ServieRumenie en Griekenland. Het rijk is rustigom zelfs den schijn van eenige opschudding te vermijden, zullen de gewone herfst-oefenii gen van het leger voor dit jaar niet plaats hebben. De Koning zal alleen de verschillende garni zoenen bezoeken. BULGARIJE. Vier honderd russische officieren Door een wonder mag men zeggen was van zulk omzwervend volk eene landhoeve tot nu toe verschoond gebleven, die niet ver van den straatweg, van Singen naar de Bodensee op eenen heuvel lag. De voorbij- Lekkende Oostenrijkers, evenals de op hen volgende Franschen hadden het eveneens onaangetast gelaten. Natuurlijk echter leefden de bewoners in hunne een zaamheid dagelijks in angst voor een overval al was de hoeve ook sterk omheind met eene gtevige goed gesloten poort voorzien en in geval van nood door de knechts te verdedigen. Deze hoeve heette Arisheim naar den eigenaar Gnido Aris eenen Zwitser uit Graubiioden, die haar jaren gele den verworven had en als vermogend man daarop het land- bedrijf uitoefende. Hij was landman met hart en ziel zoodat hij ondanks zijne zestig jaren vaak den geheelen dag, krachtig als hij nog was, met knechts en meiden op het veld medewerkte. Zijne vrouw was in Zwitser land jong gestorven en haar verlies had in hem eene zucht naar eenzaamheid gewektdie hij nu op zijn af gelegen goed naar hartelust volgen kon. Twee dochters bestierden zijn huishouden en de oudste Renate een stil meisje van nagenoeg dertig jaar, dat eenigzins hoog in de schouders zat, verving de vrouw des huizes. Toni, die tien jaar jonger waseene lieve blondine met licht blauwe oogen groot en slank van levendigen en nog kinderlijken aard stond haar in keuken en kelder trouw ter zijde. Eenvoudighuiseljjk en zeer huishoudelijk op gevoed zonder veeleischende behoeften en zonder kennis van grootsteedsehe vermaken zou zij echter door hare natuurlijke lieftalligheid en opgeruimdheid ook in fijner beschaafde kringen op hare plaats geweest zijn. Boven dien behoorde tot hun gezin nog een jong, bescheiden, schuchter man van ongeveer twintig jarenArnold een neef van mijnheer Aris, wien hij als wees vóór eenige jaren in zijn huis had opgenomen. Het was in de maand Mei en de dringende veld arbeid werd ondanks de onzekere tijden niet achterwege gelaten. Aris riep juistdaar da zon reeds bijna onder die in het bulgaarsche leger dienden hebben hun ont slag genomen. De Vorst heeft bij dagorder de militaire hoofden aan geschreven om elk geschil te voorkomen, voor de vei ligheid der inwoners te zorgen en het overtrekken der grenzen door gewapende lieden te beletten. Overtre dingen moeten met de uiterste gestrengheid gestraft worden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Maandag 28 September. Aan de orde is het gewijzigd ontwerp-adres van antwoford op de openingsrede. Algemeene beschouwingen. De heer Mees lichtte namens de commissie de strekking toe. De troonrede gaf geene breede lijst van wetsontwerpen, zoodat geene gelegenheid tot behandeling van praktische punten bestond. Velen zijn getroffen door hetgeen de troonrede niet vermeldt. Soberheid is eene groote deugdmaar wordt eene ondeugd, als zij strekt om de dingen onzichtbaar te maken. Te ontveinzen is het nietdat de indrukken eener troonrede de Kroon zelve treffen. De indruk der troonrede op de com missie kwam hierop neer, dat verschillende paragrafen samen vatting toelietendoch dat de rede tal van onevenredigheden op het gebied der economische verschijnselen bevatte, zonder op die van Nederland te letten en wel op de schaduwzijden, waarop ieders oog moet vallen bij de moeielijkhedenwaarmede land bouw en nijverheid te kampen hebben, zoodat een bemoedigend woord niet had mogen ontbreken. De commissie meendedat het niet aanging te zwijgen over belangen in Indiedie het geheele nederlandsche volk in het moederland dierbaar zijn en, wat de paragraaf over de financiën betreftdat vóór alles op de noodzakelijkheid van herstel van het financieel evenwicht en eene evenredige verdeeling van lasten gewezen moest worden, omdat vooral dit laatste van dringenden aard is. Waar eene beslissing over de herziening der grondwet mag verwacht wor den en een zittingjaar, daaraan gewijd, te gemoet wordt gegaan, achtte zij het wenschelijk ook daarover niet te zwijgen, omdat die behandeling alleen reeds eene zeer groote gebeurtenis is. Zij meentdat het adres van antwoord niet zelfstandigdoch samenvattend en aanvullend is. De heer Keuchenius erkent, dat het adres gelijktijdig is een weerklank op en eene aanvulling van de troonrede, hoewel de heer Mees vergat te zeggendat het adres zwijgt over het Congo-verdrag de uitbreiding der schutterijen, de verbetering harer oefeningen en de voltooiing van de Staatsspoorwegen. Daarentegen doet het hem genoegen, dat het adres spreekt over de gedrukte tijdsomstandigheden, de moeielijkheden, die de handel ondervindt en de noodzakelijke verdeeling van lasten. Ook deelt hij de meening, dat de troonrede phlegmatiek en zinledig mag genoemd wordengelijk ook de pers schier eenparig toe- geelt in wier organen van alle richtingen een scherp af keurend oordeel over de troonrede wordt uitgesproken, terwijl er zelfs één isdie het staatsstuk een zouteloos huismanspraatje noemt. Met de algemeene strekking gaat hij echter niet geheel mede omdat in het adres gewezen wordt op het belang dezer zitting door de grondwetsherziening. Hij toch houdt nog altijd vol, dat elke beslissing daarover onwettig is, omdat aan de Kamer nog de leden ontbrekendie zij volgens de volkstelling moest hebben. Hij zal een amendement op 2 voorstellen, strekkende om een woord te wijden aan de handhaving van het gezag der Kroon en de rechten van het volk. wn »iii—iniiiiiiiiiiiiimu—urn— ging zijne knechts bijeen om naar buis te gaan toen de verschijning van verscheidene vreemde menschen zijne opmerkzaamheid trok. Twee van hen in landelijke kleederdracht voerden in hun midden langzaam eeD man met zich om wien8 schouders eene reisjas hing. Zijne overige kleeding bestond slechts uit hertlederen korten broek blauwe kouzen en dik gezoolde schoenen maar een der geleiders droeg eene fijne koffiebruine laken- sche jaB op den arm, die hem blijkbaar ook nog toe behoorde, de andere eenen reiszak in de hand. Toen de zichtbaar zieke man genaderd was, bemerkte Aris, dat diens hemd aan borst en mouwen sterk met bloed was bevlekt Zijn bleek gelaatzijn moeieljjke gang, waarbij hij door twee personen werd ondersteund deden be grijpen dat men een gewonde bracht. „Mijnbeer sprak ook dadelijk een der begeleiders tot Aris„dezen vreemdeling vonden wij op den straat weg op het punt, waar deze door het jonge pijnboomen bosch gaat. Roovers hebben hem overvallen en door een schot zwaar in den arm gewond. Wij kwamen toevallig dien weg langs en hebbeD zijne wond verbonden. Maar wij konden hem toch niet op straat laten liggen. Het naastbij gelegen dorp is meer dan een uur van hier. Behoort gij tot die hoeve daarheb dan medelijden met dozen hulpeloozen man die niet verder kan gaan. Al was het maardat gij hem voor een uur een bed gaaft en een dronk water daar hij anders versmacht. Onderwijl zullen wij een wagen zien te vinden." De gewonde was uitgeput op den grond gaan liggen. Deelnemend waren de knechts en Arnold nader geko men en stonden naar den ongelukkige te kijken. „Dat zou moeielijk zijn antwoordde Aris. „Uit het dorp is iedereen gevluchtdie nog iets aan have te bergen had en eene herberg, om zulk een vreemdeling te kunnen verplegen is daar niet. Maar in mijn huis is plaats genoeg. Daar kan mijnheerals hij wilzijn intrek nemen en voor een chirurgijn zal ik evenzeer zorgen." „Dank! Dank!" fluisterde de vreemdeling, tot Aris

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1