ftittnettlanb. STAATS-IiOTSEifcMJ. Nr. 15878 15000; Ns. 3627, 5941, 9101, 11124, 11991, 13071, 15686 en 17353 f 1000 Ns. 7798, 8425 en 12805 f 400Ns. 1010, 7743 en 9906 f 200, Ns. 2321, 3534, 4936, 6028, 8732,8887,9180; 9214 10240 11039 11549 12102 12980 13558 20312 en 20421 100. &cUgrftfi&cft£ ötrichtsw. &tab0~iSeyic6icn. KANTONGERECHT. een regeling van het kiesrecht in die richting Wie heeft uiteengezet, hoe het in de tegenwoordige maat schappij zou moeten worden ingericht en zou kunnen werken? Wanneer er hier van plichtverzuim sprake kan zijn dan zijn de antirevolutionairen de schuldigendie het geheim van een regeling op dien voet schijnen te bezitten maar bet voor zich hebben gehouden en in gebreke zijn gebleven de denkbeelden hunner leiders uit te werkenduidelijk te maken en er een vorm aan te geven voor de praktijk. Wanneer heeft de liberale partij het koninklijk gezag miskend of te kort gedaan aan de waardigheid der Kroon De heer Lobman kon geen ander voorbeeld bijbrengen dan ditliberale Ministers hebben den Ko ning den raad gegeveneen wetdoor den Koning zeiven voorgesteld en door de wettige Volksvertegen woordigers de Staten-Generaal aangenomen, te hand haven in weerwil van een zeer krachtig volkspetitionne ment. Nu kan men over de schoolwet, waartegen dat volkspetitionnement gericht was verschillend denken maar hoe men ooit kan zeggen, dat men het koninklijk gezag en de waardigheid der Kroon versterkt zou heb ben door den Koning te raden de wet ter zijde te stellen ter wille van een volkspetitionnement dat blijft ons onverklaarbaar. Door den gemeenteraad van Haarlem is den 30 besloten, wegens geldelijke bezwaren geene subsidie te verleenen aan het schouwburg-comité door welk be sluit deze lang aanhangige zaak waarschijnlijk gedu rende langen tijd van de baan is geschoven. Het museum van schilderijen en oudheden op het Kaadhuis te Haarlem is in September door 604 betalenden en 469 niet-betalenden bezocht. De schouwburg aan den Jansweg, te Haarlem (directie H. van Veen e. a.) nadert zijne voltooiing. Binnen zeer korten tijd ziet men de eerste voorstel ling te gemoet. Omtrent de poging tot ontvoering van twee kin deren te Apeldoorn is gebleken dat voor eenigen tijd een net gekleed heer aan eenige sjouwerlieden te Am sterdam vroeg, of zij hem tegen betaling helpen wilden bij het overbrengen van een krankzinnige, dat door drie aangenomen werdwaarna zij ieder een goede fooi ontvingen en bepaald werd, dat zij later bericht zouden ontvangen wanneer hunne hulp noodig zou zijn. Na enkele dagen kwam die heer weder, zeggende ten minste 8 personen tot het overbrengen noodig te hebben. Daar het overbrengen van een krankzinnige met zooveel personen wel wat vreemd werd gevonden gaf men de politie hiervan kennis. Met voorkennis van de bevoegde macht lieten zich daarop een rechercheur en een rijks veldwachter aanwerven om bij de vermeende overbren ging dienst te doen waardoor de justitie geheel op de hoogte bleef. Den 23 des morgens werden de achtmannen plotse ling opgeroepen, om naar Apeldoorn te gaan. Om daar de politie te misleiden ging men per spoor naar Har derwijk van daar terug naar Amersfoort en toen per rijtuig naar Apeldoorn. De werver der manschappen, J. B. Kloppers te Haar lem ging alleen per spoor naar Apeldoorn en kwam in gez dschap van nog een persoon het rijtuig met de gebuurde mannen in het Soerensche bosch tegen, liet hen daar uitstappen, zond het rijtuig terug en ging met hen te voet naar de woning van mevrouw de wed. Bulkiey de schoonmoeder van den heer Hoek wiens zoon zij onlangs naar Engeland ontvoerde en voor welk feit zij te recht stond doch waarvoor zij vrijgesproken is. Te haren huize werd aan de manschappen door Kloppers in bijzijn van mevrouw Bulkiey medegedeeld, dat men naar de woning van den heer Hoek ging en datzoodra men in zijne woning was zijne huishoud ster en dienstmeid moesten worden gekneveld. Ieder man werd toen 60 uitbetaald en aan elk 300 toege zegd, indien alles gelukte. Ook werd medegedeeld dat het niet om een krank zinnige te doen was maar dat men zcodra die per sonen gebonden warende noodige proppen in den mond gedaan en snuif en peper in de oogen gewor pen had de twee kinderen van den heer Hoek moest brengen in het rijtuigdat gereed stond en waarin de grootmoeder, mevrouw Bulkiey, hen opwachtte. Ieder ontving daarop een touw de noodige stukken vleesch gedeeld dat hij u op eene voor hem veilige plek over. vallen kon", zeide Toni bijna verwijtend tot Horak. „Gij waart misschien in de herberg zoo onvoorzichtig om uw geld te laten zien." „Ja ja", antwoordde hijhaar toelachend „gij hebt niet geheel ongelijk. Ik ben veel te onvoorzichtig in deze onveilige streek geweest. Maar wat wist ik van zulke rooverbenden bier en van dien vervloekten Con- déerJahij zal het wel geweest zijn in wiens handen ik gevallen ben. Hoe ziet hij er uitmijnheer von Prangen wendde hij zich tot dezen. „Hoe ziet hij er uit herhaalde de oude heer op de tot hem gerichte vraag wat hem bij een gesprek tot eene vaste gewoonte geworden was. „Indien ik hem maar eens voor mij gehad had mijn waarde heer Horakdan zou hij nu zijne schanddaden niet meer bedrijven daarop kunt gij u verlaten." „Herinnert gij u dan niethoe de aanvoerder der roovers er heeft uitgezien vroeg Toni den Bohemer. „Wie eigenlijk de aanvoerder was, mejuffrouw, zou ik niet kunnen zeggen. Waarschijnlijk degene, die mij „halt" toeriep en op mij schootnadat ik mijn pistool als antwoord op zijne dreigende vraag op hem afgeschoten had ongelukkigzonder hem te raken." „Nu?" vorschte het nieuwsgierige meisje verder. „Wat voor een man was hij? Ik stel mij zulk een rooverhoofdman voor als een verschrikkelijk mensch mijnheer Horak." „De hemel beware mejuffrouw Die mij het eerst aanvielwas een zeer nietig kereltje. Ik had hem eerder yoor een snijderdan voor een sluwen etruik- voor den hond, indien deze mocht aanslaan en zoo ging men op bet huis van den heer Hoek los, die reeds van alles was ingelicht. Men belde aan zijne woning aan, één der mannen overhandigde hem een brief ea fluisterde hem binnen dringende toe zich bedaard te houden. De beer H. raakte echter in de war en schreeuwde luidkeels „moord De aangeworvenenallen genoegzaam ingelicht, deden schijnbaar nog eene flauwe poging om volgens den hun opgedragen last te handeleneene kleine schermutseling volgde en eer de politie den aanvoerder nog kon vatten was hij reeds in het rijtuig met me vrouw de wed. Bulkiey en mejuffrouw S., de gezel schapsjuffrouwpijlsnel op weg naar Arnhem, alwaar zij gevangen werden genomen. Kloppers had een ge laden revolver een dolk en een stok met looden knop bij zich. Hij is met mevrouw Bulkiey naar Zutfen overgebracht; de gezelschapsjuffrouw S. die aanvankelijk op vrije voeten werd gesteld, is later ook naar Zutfen gebracht. Het rijtuigwaarmede de ontvoering zou plaats hebben was als het ware een magazijn van onder- en boven-kinderkleeding. Alles is in beslag genomen. Het is geblekendat maatregelen waren genomen tot ontvoering zoowel naar Engeland als naar Duitsch- land. Al was de politie niet zoo flink opgetreden dan was de ontvoering waarschijnlijk toch ook mislukt, daar op het geschreeuw van den beer Hoek reeds per sonen uit het logement tegenover zijne woning toege schoten waren. - Tot pastoor te Enkhuizen is benoemd de heer J. G. Bock. De Koning heeft aan de commissie uit de 2e Kamerbelast met het aanbieden van het adres op de troonrede het volgende geantwoord Mijne heeren „Gaarne vereenig ik mij met den wenschdat de gewichtige arbeid die de Vertegenwoordiging wacht bevorderlijk zal zijn aan 's lands belangen en ik ver zoek uaan da 2e Kamer der Staten-Generaal dank te zeggen voor haar adres van antwoord." De begrafenis van mevrouw KleineGartman zal plaats heböen den 5 op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam; het door eenige dames voor haar aange- gekochte graf is gelegen naast dat van Albregt. In het sterfhuis is het vertrekwaar zij ligttot rouw kamer ingerichteenvoudig maar zeer smaakvol zijn de wanden met effen zwart fluweel behangen. Bij het binnentreden van het vertrek valt het oog dadelijk op haar welgelijkend portreteigendom van den raad van beheer der koninklijke Vereeniging het Neder- landsch Tooneel. In het midden ligt het lijk op een katafalk waarbij aan het hoofdeinde op zwart fluwee- len consoles twee zilveren candelabres zijn geplaatst, wier licht een zachte schemering in het vertrek verspreidt. Hare sprekendegoedaardige trekken zijn niet veran derd. Zij ligt met het hoofd eenigszins op zijde, alsof' zij sliepterwijl haar zilveren lokken van onder een eenvoudig muisje te voorschijn komen. Op haar lijk kleed is een fraaie bloemkrans nedergelegd en om haar hoofdpeluw zijn witte rozen gerangschikt. De toevloed van belangstellenden was den 2 zoo grootdat des avonds te 9 uur de toegang geweigerd moest worden. Behalve eenige ledige haringvaten, van engelsche merken voorzienzijn den 2 te Egmond aan Zee aan gespoeld 7 groote ledige vatengemerkt als volgt Een kroontje. C. W. H. No. 3. Voorwaarts. Kendal. De andere nummers zijn 5, 7, 11, 12, 14 en 15. 2 Oct., 5e kl., 8e lijst. Zaterdag 3 Oct. Weenen. Men verwacht, dat den 8 Servische troe pen Turkije zullen binnenrukken. Pakijs. De fransche vloot in de Levant wordt ver sterkt. 25000 man grieksche troepen staan aan de roover gehouden. Zijn gelaat was opgeblazen en zie kelijk bleekhij droeg eene dunne blonde baard en ik geloof, dat hij blauwe oogen had. Woester zagen de andere personen er uitongeveer een twaalftal." „Zij zullen hunne welverdiende straf niet ontgaan vroeger of later", meende Aris die tot nu toe, woord- karig als gewoonlijk naar het gesprek geluisterd had. „Het is te hopenviel Toni levendig in. „Maar hoeveel ongeluk kan zulk een booswichtdie op eigen hand tegen vreedzame lieden oorlog voert nog niet stichten En misschien vat men hem nooit. Op Schinderhannes bijvoorbeeld wordt reeds jaren tevergeefs jacht gemaakt en die beft nog altijd zijne schatting van boeren en koopliedenzooals voorheen de roofridders deden." Von Prangen nam weder met een zeker gewicht het woord „Indien hier niet zoovele landelijke en stedelijke overheden waren dan kwam al dat gespuis spoedig in het tuchthuis of aan de welverdiende galg. Doch nu kan het gemakkelijk ontsnappen en zich licht verstoppen. Nu eens is het in Oostenrijk dan weder in Wurtemberg, Baden, Elzas Zwitserland of in een of ander zelfstandig stads- of kloostergebied. Voordat de eene overheid het met de andere eens is is het galgenaas verdwenen en menig hoog overheids persoon wil het zelfs niet eens vatten omdat hij zich verbeeldtdat het de plicht van een ander is. Wie kan daaraan iets veranderen En nu bij den oorlog wordt het er niet beter op." Daarmede liet men dit onderwerp van het gesprek rusten. Wordt vervolgd. turksche grenzen. Bussische troepen worden in Bessa- rabie samengetrokken. Kopenhagen. Na eerst geweigerd te hebbenzal de Czaar heden de bulgaarsche deputatie ontvangen. De heer D. G. van Os vroeger werkzaam ten kantore van den notaris W. F. G. L. Gouwe alhier thans te Purmereude is den 2 geslaagd voor het 2e! gedeelte van het notarieel examen. De heer J. P. Lubbe Bakker luitenant ter zee le klasse beboorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met 15 Nov. a.s. op non activiteit gesteld. Dijkgraaf en hoogheemraden van de Uitwaterende Sluizen hebben den heer A. Maclaiue Pont, alhier, gekozen tot afgevaardigde naar het Zuiderzee-comité. In de zitting van den gemeenteraad van den 7 zullen de volgende punten aan de orde zijn Beëediging van den heer J. C. Vonk als raadslid. Bapport van de commissie van financiën op de reke ning van het gasthuis over 1884. Idem op de begroo ting voor 1886. Idem op de begrooting van het bur gerlijk armbestuur over 1886. Van Burg. en Weth. Voorstel tot vermindering van den aanslag in de plaatseljke directe belasting dienst 1885 van J. Lan- gewis Jz. Bapport op het verzoek om vergunning tot het leggen van een riool van C. J. Geels naar het gemeente-riool in de Bidderstraat. Idem van H. J. Vonk, in de Paardensteeg en het bestuur der St. Jozefvereenigingnaar het Verdronbenoord. Voorstel tot verpachting van het grasgewas van het ongebruikt blijvende deel van den Tiendsingel, over 1886, aan G. Zevenhuizen voor f 45. Bapport op het verzoek van het kerkbestuur der Nederl. Israël, gemeente betreffende de afscheiding zijner begraafplaats. Bapport op het adres, waarbij J. H. J. Hofhui ibij Ged. Staten in beroep is gekomen van de afwjzende beschikking op zja bezwaarschrift, tegen den aanslag in de plaatseljke directe ^belasting, dienst 1885van mej. de wed. F. Kimman. Bapport op het verzoek van den heer W. F. Stoel, om yergunning tot het maken eener scheeps helling op zijne werf Nicolaas Witsen. Voorstel tot het aangaan eener ruiling van grond met J. Kluft, aan het plantsoen nabij de Vrouwen straat. Bapport der speciale commissie op het verzoek der concessionarissen van de duinwaterleidingom hunne concessie in te mogen brengen in de op te rich ten maatschappj tot exploitatie van waterleidingen. Benoeming van eenen leeraar in het hand- ea rechtlij nig teekenen en in de wiskunde aan de burgeravond- schooi. Benoeming van een lid der vaste commissie voor de strafverordeningen. Zitting van 2 October. S. Gte Alkmaarhet houden van een hazardspel op straat te Egmond aan Zeef 3 boete of 1 dag gev. K. v. V., te Egmond aan Zee, het des nachts los laten loopen van zijn hond op straat aldaar, (tweemaal), twee boeten elk van 3 of 1 dag gev. voor elke boete. J. T., te Egmond-binnenjagen zonder vergunning, 10 boete of 1 dag gev. P. H., te Koedijkhet vissollen zonder vergunningf 3 boete of 1 dag gev. W. L., te Egmond-binnenwerpen van vuilnis op straat te Egmond aan Zeef 3 boete of 1 dag gev. J. P. en A. S., beiden te Egmond-binnen diefstal van gras, ieder 1 dag gev. K. B., te Egmond binnenzetten van een wildstrik des nachts40 boete of 5 dagen gev. K. B., te Egmond aan Zee rijden met een hondenwagen te Cnstricum (2 maal), twee boeten elk van 3 of 1 dag gev. voor elke boete. J. S., te Egmond aan Zeeals vorenstraf als voren. A. Z., K. V. en A. Z., allen te Egmond aan Zeeals voren, ieder f 3 boete of 1 dag gev. C. V., te Heemskerkals vorenf 3 boete of 1 dag gev. L. B., te Limmen, jagen zonder vergunning, 1 10 boete of 1 dag gev. J. Pluimgraaf, te Egmond aan Zeeopenbare dronkenschap en verstoren van de orde in het openbaartwee boeten elk van 15 of 5 dagen gev. voor elke boete. J. B., J. B. en L. S., allen te Castricumnachtelijk buren gerucht aldaarieder f 5.50 boete of 1 dag gev. C. O. en E. T., beiden te Alkmaarhet te Alkmaar uitslaan van een karpet op straat des avonds te elf uurieder 1 1 boete of dag gev. J. H., te Alkmaar, het in zijne tapperij niet ophangen van een tarief, f 10 boete of 1 dag gev. G. Z te Alk maarzich vastklemmen achter een wagen al daar t 1 boete of 1 dag gev. A. J., te Alkmaarrijden over de voetstraat aldaarf 1 boete of 1 dag gev. J. K., te Alkmaardes nachts laten staan van een wagen op straat aldaart 1 boete of 1 dag gev. J. J., te Alkmaar C. K. en A. H., beiden te Heerhugownard, rijden met een hondenwagen te Alkmaarieder f 1 boete of 1 dag gev. A. P., te Oudkarspelals voren te Broek op Langedijk 3 boete of 1 dag gev. A. M. de J., te Alkmaarafsteken van een kanonnetje op straat aldaareen dag gev. en f 10 boete of 3 dagen gev. Zitting van 3 October. A. Wijker, te Egmond aan Zee, 3 dagen gev. T. Mulderte Alkmaar3 dagen gev. H. Vogelezangte Alkmaar3 dagen gev. J. F. Baars, t,e Alkmaar, 3 dagen gev. K. Zonjéete Uitgeest, 3 dagen gev. en 15 boete of 5 dagen gev. L. Zomerdijkte Alkmaar15 boete of 7 dagen gev. J. Waleb en C. Hop, beiden te Rijp, ieder 2 boeten elk van 15 of 7 dagen gev. F. Fucbs, te Rijp, 15 boete of 5 dagen gev. K. Rod, te Rijp, f 15 boete of 5 dagen gev. P. Commandeur, te Graft, f 15 boete of 5 dagen gev. P. Boots te Rijp, f 10 boete of 3 dagen gev. P. Z., te Uitgeest, f 5 boete of 2 dagen gev. N. M,, te Hoogwoud, t 5 boete of 2 dagen gev. D. S., te Castricum, en A. v. D., te Heiloo, ieder 2 boeten, elk van f 1, of 1 dag gev. voor elke boete.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2