No. 120. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ O A G 9 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: Plaatsgebrek noodzaakt ons ditmaal bet feuilleton achterwege te laten. #fliciëel (Bcbeelte. Btittenlanb ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag" e® Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De GEZONDHEIDSCOMMISSIE heeft bij een onderzoek der verkochte melk van een twaalftal melkverkoopers hier ter stedede ervaring opgedaandat sommigen hunner zich niet ontzienondeugdelijke waarbepaaldelijk min of meer afge roomde melk voor volle melk te verkoopen. Zij stelt zich voor, dit onderzoek nu en dan te herhalen en zal, ingeval de uit komsten ook voortaan ongunstig zijn, daaraan openbaarheid geven. Alkmaar, Dr. C. J. DE LANGE, "Voorzitter. 8 Oct. 1885. Dr. J. D. BOEKE, Secretaris. DENEMARKEN. Den 5 is de rijksdag door den minister-president geopendde leden der linkerzijde waren afwezig. De 2e Kamer herkoos den heer Berg tot voorzitter. De voor 1886/7 ingediende begrooting sluit met een tekort van f 6 175 000 tengevolge van het brengen van uitgaven op de begrooting in vroe gere jaren herhaaldelijk uitgesteld, maar die nu niet langer uitgesteld kunnen worden. Het tekort kan uit vroegere overschotten gedekt worden. Men vreestdat de lin kerzijde de begrooting wederom zal verwerpen. DUITSCHLAND. De beschuldigden in het socialis ten-proces te Chemnitz zijn vrijgesproken. FRANKRIJK. De minister van onderwijs en eere- dienst Goblet heeft den 28 een schrijven aan de bis schoppen gericht, waarin hij hunne aandacht vestigt op de bepaling in de organieke wetten betreffende het Concordaatvolgens welke geen bul, besluit, bevel schrift regeling of eenig stuk van wege het Hof te Rome mag worden openbaar gemaaktgedrukt of op andere wijze ten uitvoer gelegd zonder machtiging van de regeering. Ondanks deze bepaling hebben sommige prelaten apostolische brieven en een besluit der Con gregatie voor den ritus in herderlijke brieven afgekon digd dat een inbreuk is op de vrijheden en gebruiken der Gallikaansche Kerk en eene overtreding van de wetten der republiek. Hij besluit met de bisschoppen nogmaals uit te noodigen zich voor het vervolg daar van te onthouden. Den 5, des avonds, was het gebouw vau het blad de Gaulois verlicht met een opschrift, luidende: gekozen 175 conservatieven leve Frankrijk Dit ver oorzaakte ongeregeldheden waarbij eenige steenen te gen het gebouw geworpen werden. De politie joeg de menigte uiteen. In den avond van den 6 hadden op den Boulevard des Italiens wederom ongeregeldheden plaats voor het bureel van dat blad. Ongeveer 4000 personenvoor het meerendeel nieuwsgierigen, hieven herhaaldelijk de kreten aan „Leve de Republiek "Weg met de Gaulois Eenige troepen straatjongens, van de driekleurige vlag voorzien, zongen de Marseil laise, De politie deed den omtrek voor bet bureel ontruimen. Eene regenbui joeg vervolgens de nieuws gierigen uiteen, Eenige straatjongens trokken nog door de aangrenzende straten onder het zingen der Marseillaise, maar geen enkel ernstig voorval kwam voor. Van aanhoudingen wordt geene melding gemaakt. Den 7 herhaalden zich nogmaals die ongeregeldheden. De geheel onverwachte uitslag der verkiezingen ten voordeele van de conservatieven wordt door de bladen druk besproken. De meeste republikeinsche bladen be schouwen dezen uitslag als een ernstige beproeving voor de republiek en eene waarschuwing voor de re publikeinen om een einde te maken aan hunne ver deeldheden en, evenals 8 jaar geleden zooals de 363 deden zich aaneen te sluiten. Alleen de tuchtdie hun vroeger de overwinning verschafte zal zulks ook thans vermogen. De ministers zouden besloten hebben tot de opening der Kamers aan te blijven, dan eene verklaring af te leggen en daarna af te treden. ITALIË. Graaf de Robilant beeft de benoeming tot minister van buitenlandsche zaken aangenomen. SPANJE. De cholera vermindert steeds. Het laatste officiëele bericht maakte melding van 275 ziekte- en 112 sterfgevallen. TURKIJE. De gezanten verdaagden den 5 hunne bijeenkomst zonder een dag vast te stellen voor eene volgende bijeenkomstte houden na den ontvang der bevelen van de respectieve regeeringen. EGYPTE. Een telegram uit Asman van 29 Sep tember door Marcopoli-beij aan den kolonel Chermside gericht, bevesiigt de overwinning der Abyasiniers op de door Osman-Digma aangevoerde oproerlingen waarvan 3000 man op het slagveld bleven. Onder de gesneuvelden was Osman-Digma zelf. Zijn lijk werd herkend. Ook de Abyssiniers leden zware verliezen. SERVIE. Het adres vau antwoord op de troonrede, dat de Kamer vóór haar uiteengaan vaststeldeis eenigzins oorlogzuchtig. Het betreurt de poging die gedaan is om den grondslag van het bestaan der Bal- kan-staten aan het wankelen te brengen. Wilde men de mogelijkheid toegeven dat een internationaal ver drag als dat van Berlijn met geweld verscheurd kon worden dan zouden de gevolgen niet te overzien voor alles de deur geopend zijn. Het Servische volk kon dat niet lijdelijk aanziendaarom was de Volksvertegen woordiging vol geestdrift de roepstem des Konings ge volgd en had zij zonder aarzelen alle voorstellen der regeering goedgekeurd opdat deze in staat zou zijn óf den vroegeren toestand of het evenwicht te her stellendat Servie's voortbestaan moest waarborgen, (jet volk stelde blind vertrouwen in zijn eersten Koning. VEREENIGDE STATEN. Kardinaal Mac Closkeij ligt bedenkelijk ziek en ontving reeds de laatste sacra menten de Paus deed hem per telegraaf zijnen aposto- liscben zegen toefcomen. Den 8 zou men de rots aan den onder den naam van „Hellepoort" bekenden ingang der haven van Nieuw- York in de lucht doen springen. Negen jaren lang is men bezig met het boren van gaten in die rotswaarin ongeveer 45000 dynamiet-patronen in roodkoperen hulzen gestoken zijn. Met de plaatsing dezer patronen is men meer dan vier jaren geleden begonnen en 275.000 pond dynamiet bevindt zich nu in de rots. De ontploffing geschiedt door middel van eleetrische geleidingen en men verwacht dat de rots tot stof vergruisd zal worden zonder dat bet water in beroering komt of schade wordt veroorzaakt buiten een omtrek van 1000 voet. De overblijfselen worden later verwijderd en aldus zal eene doorvaart verkregen worden tot een diepte van 26 voet bij laag water. Deze werken hebben tot heden 7.500.000 gekost. jÖt'-«ItCMlftHÖ STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 6. Ingekomen zijn de begrootingen voor de landsdrukkerij en voor Suriname. Tot rapporteurs over hoofdstukken III, Vila en de wet op de middelen zijn benoemd de heeren Blussé, RutgersA. Mackay, Eabius en Gleichman en over hoofdstuk III (buitenl. zaken) de heeren van Bijlandt, SchimmelpenninekBrant- sen van de ZijpeSchimmelpenninek van der Oye en van der Lindenover hoofdstuk IV (justitie) de heeren Huber, de Ranitz, van der Kaay, van Berckel en van Osenbrugge. De Voorzitter deelt mede, dat de eindverslagen gereed zijn omtrent de ontwerpen tot bekrachtiging der overeen komst met de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij, betreffende de exploitatie van de lijn Amersfoort—Kesteren, en tot verlegging van de uitmonding van de Maas naar de Amer. Hij stelt voor, de beraadslaging daarover nader te bepalen. De heer van der Schrieck wenscht laatstgenoemd ont werp bepaald aan de orde te zien gesteld. Een geheele pro vincie wacht op de beslissing. Wie weet, welke onheilen haar dezen winter weer wachten. De Voorzitter zegt, dat de heer van der Schrieck straks gelegenheid heeft een voorstel te doen. Hij deelt nog mede dat de eindverslagen gereed zijn omtrent de ontwerpen tot her ziening der kiestabel en het voorstel-Lohman tot wijziging der kieswet. Daarover zal de dag van beraadslaging nader worden bepaald. Hij stelt nu verder voor, aan de orde te stellen de in staat van wijzen zijnde ontwerpen, noodig voor de invoering van het strafwetboek, nl. de wijzigingen in het wetboek van strafrecht, van strafvordering en tot uitvoering van art. 38 en 39 van het strafwetboek. In overleg met de regeering, stelt hij de behandeling van het ontwerp tot wijziging van het wetboek van strafvordering het eerst aan de orde. De heer van Asch van Wijck wenscht vóór alles te be handelen de overeenkomst met de H. IJS. M. over de exploi tatie van de lijn Kesteren—Nijmegenmet het oog op den langen tijd dat deze zaak reeds aanhangig is. De Voorzitter meentdat het strafwetboek van over wegend belang is en daarna eerst andere ontwerpen aan de orde kunnen komen. De heer A. Mackay meentdat eerst de ontwerpen tot wijziging van het strafwetboek zelf moeten behandeld worden vóór de wijziging van het wetboek van strafvordering. De heer Kist bestrijdt dit. De wijzigingen in het straf wetboek zijn geen wijzigingen van beginsel en practisch van geen invloed op dat voor strafvordering, welk laatste boven dien het langst in staat van wijzen is. Bovendien loopt men anders kans, een van de leden der oommissie van rapporteurs (den heer van Blom) te moeten missen. De heer G r a t a m a sluit zich hierbij geheel aan en wijst er nog op, dat in 1884 ook reeds wijzigingen in andere wet boeken noodig voor die invoeringzijn voorgegaan. De heer A. Mackay zegt volstrekt geen moeilijkheden in den weg te willen leggen en zijn voorstel in te trekken. Het voorstel des Voorzitters wordt aangenomen met 43 tegen 31 stemmen. Achtereenvolgend zullen den 13 dus behandeld worden 1 de wijzigingen in het wetboek van strafvordering, 2». die in het nieuwe strafwetboek j 3°. de wetsvoorstellen tot uitvoering van art. 38 en 39 van het strafwetboek4°. de overeenkomst be treffende de exploitatie der lijn Kesteren—Nijmegen. De heer van der Schrieck stelt voor, alsdan te behan delen het ontwerp tot verlegging van den Maasmond. De heer Rutgers bestrijdt dit. Bij de behandeling is geen haast. Voor dezen winter kan dat werkje toch niet afloopen en de beslissing kan dus best nog wat wachten. De heer S e r e t ondersteunt den heer Rutgers. Er is nog veel voorbereiding noodig. De belanghebbenden hebben nog adressen ingediend. AT De heer van den Biesen wijst op de behoefte van Noord brabant aan dit werk. De adressen zijn reeds ingekomen. De heer van der Sleijden dringt ook aan op behandeling. Het voorstel van der Schrieck wordt aangenomen met 40 tegen 34 stemmen. Daarna werd de zitting gesloten. De begrooting der algemeene landsdrukkerij voor 1886 be draagt f 253,354, f 3000 minder dan die voor 1885 door den laveren priis, waarvoor de levering van papier aangenomen is, De inkomsten over 1884 zullen vermoedelijk f 288,793,75 be dragen en een batig slot van f 41,891,14 overlaten. Bij de 38e seriëntrekking van aandeelen Paleis voor Volksvlijtgroot f 10, van 1867, op den 1, zijn 8 se riën getrokken ns. 326, 364, 385, 1146, 1553, 1821, 3052 en 3998. Uit het den 2 uitgebrachte verslag van den toestand der maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin is gebleken dat het getal pupillen dat blijkens het vorig verslag sedert de oprichting 204 (100 jongens en 104 meisjes) bedroeg in 1884 klom tot 24L,3129 j. en 112 m. In dat jaar werd aan ver- pleeggelden f 20.659.15 betaald sedert de oprichting 110.325. Van de verpleegden behooren 143 tot de geretorm.,' 58 tot de r. k., 17 tot de israël. 10 tot de doopsgez.. 10 tot de hersteld lutb. en 3 tot de remonstr. gemeeDte. Voor 86 dezer weezen werd de medewerking ingeroepen door voogden, 72 door den Staat, 45 door het burgerl. armb., 20 door het kerkel. armbestuur., 5 door bet burg. en kerk. armb., 13 door regenten vau weeshuizen. 54 hunner zijn uit Friesland41 uit Noordholland, 18 uit Groningen, 14 uit Zuidholland, 12 uit Noordbrabant, 11 uit Gelderland, 5 uit Utrecht, 5 uit Zeeland 4 uit Drenfe 4 uit Overijsel3 uit Limburg en 5 uit Ned.-Indie. Bovendien werden 11 kindereu in Belgie38 in Frankrijk, 16 in Duitscb- land door hunne nederlandsche ouders onverzorgd ach tergelaten en hunne opvoeding aan deze maatschappij opgedragen. In 1884 overleed één wees in het geheel sedert de oplichting 17. Drie legaten werden ont- vangeD ten bedrage van 1550 eene diepbedroefde dochter schonk f 100. Vier aandeelen renteloos voor- schot werden uitgeloot en 20 dergelijke aandeelen aan de maatschappij ten geschenke gegeven door iemand die onbekend wenschte te blijven. In de uitbetaalde verpleeggelden droeg de maatschappij bij voor ƒ5787.93%, terwijl f 14871 22% verstrekt werden door den staat, burgerlijke en kerkelijke armbesturen en particulieren. Dr. C. E. Koetsveld, predikant bij de Ned. herv. gemeente te 's Gravenhage heeft den 4 in de Wil lemskerk herdacht zijne 55jarige herderlijke loopbaan bij die gemeente. Bij kon. besluit van den 4 is bepaalddat te Dieren en te Borkeloo (Gelderland) op een nader door den minister van waterstaat aan te geven tijdstip eeu postkantoor zal worden gevestigd. Den 5 is te Rotterdam de opgerichte industrie school voor meisjes hoofd mej. A. Duker, met 41 leer lingen geopend. Den 5 des avondsis te Raasdorp, gemeente Slotende door 2 gezinnen bewoonde woning van T. Dijksman afgebrand. De inboedel van één bewo ner, die niet verzekerd was, werd grootendeels gered. Den 5 is des morgens omstreeks 7 uur een hevige brand uitgebroken in de stoelen fabriek van den heer v. d. Poel te Kuilenburg. Aangewakkerd door den sterken zuidwestenwind werden spoedig twee be lendende huizen aangetast. De brandweer kon den biand tot die perceelen beperkende schade is vrij aanzienlijk, daar alle perceelen te laag verzekerd waren. Benoemd bij kon. Lesluit van den 5 tot rechter in de rechtbank te Amsterdam de heer mr. A. J. Roijaards, thans rechter-plaatsvervanger te Utrecht. Den 6, des avonds, elf uur is op den spoorweg bij de brug over de Brouwersvaart te Haarlem het zwaar verminkte lijk van een onbekend man gevonden, die vermoedelijk door den laatsten van Rotterdam ge komen trein overreden was. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 6 op nieuw afgewezen het verzoek van den heer F. Do- mela Nieuwenhuis om van gemeentewege voedsel te verstrekken aan arme kinderen op openbare scholen nadat een 3tal sprekers aangetoond had, dat de bij zondere liefdadigheid hierin voldoende voorziet. De kerkeraad der Waalsche gemeente te Amster dam heeft den 6 besloten de predikanten, die den 18, den 200en verjaardag van de herroeping van het edict van Nantes, in de beide Waalsche kerken zullen voor gaan uit te noodigen den geheelen dienst te wijden aan de herdenking van die herroeping. Op dien dag zal in de Waalsche kerken een algemeene inzameling van giften gehouden worden, waarvan de opbrengst aangebo den zal worden aan het fonds der Nederl. herv. kerk ter voorziening in de geestelijke behoeften der gemeenten, waar eigen middelen ontbreken als bewijs van erken-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1