No. 122. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 14 OCTOBER. De Condéer. Prijs der gewone Advertentiën (öebeelte. Bniisulanb. FESUILLETOKT. fiianenlanb. ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. IA Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in het Gast huis is van Maandag, 12 October 1885 tvlleen opengesteld op WOENSDAG en ZATERDAG van iedere week, van 's morgens 7 tot 's avonds 7 unr. BELGIE. Den 9 is de Nederlandache afdeeling op de tentoonstelling te Antwerpen door den Koning be- zc oht. Pruisen. De gemeenteraad van Koningsbergen heeft met 50 tegen 27 stemmen besloten aan den minister van binnenl. zaken een adres in te dienen om hem te overtuigen dat de verbanning der russische onder danen even nadeelig is voor de belangen der ingezete nen zeiven als voor de verbannen vreemdelingen. ENGELAND. De schade door den grooten brand te Londen veroorzaaktwordt begroot op f 2.400.000. Lord Churchill heeft een adres aan de kiezers van Birmingham gerichtwaarin hij zegtdat de staatkunde der Tory-partij ten doel heeft de vriendschap der mogendheden te herwinnen en die vriendschap tot eene daadwerkelijke vruchtbare samenwerking der mogend heden te doen dienen. Voorts door materiëele hulp middelen de veiligheid van Indië te verzekeren en onafhankelijk te maken van den invloed van paniek valsch alarm of zelfs bezorgdheid. Overigens komt zijn programma overeen met den inhoud der redevoering van den minister Salisbury. FRANKRIJK. De einduitslag der verkiezingen in het Seine-departement is eerst den 10 bekend gemaakt. Gekozen zijn de heeren Lockroy FloquetDeiaforge en Brisson (president-minister), met 272- a 215.000 stemmen alle overige kandidaten komen in herstem ming Clémenceau bekwam 200.000, Rochefort 130.000 stemmen. Volgens de Fran9ais zijn van de 6.700.000 in het geheele land uitgebrachte stemmen 3.200.000 door con servatieve kandidaten verkregen. In antwoord op een adres van gelukwensching ver klaarde de heer Brisson dat de stemming van den 4 het vertrouwen in de republikeinen die in de nieuwe Kamer meer dan 150 stemmen meerderheid zullen hebben niet kan schokken. De monarchalen willen de bestaande instelliogen omver werpen en de revolutie uitlokken, doch noch de monarchalen noch de republikeinen wenschen een buitenlandschen oorlog de republikeinen kunnen even wel alleen den binnenlandsehen vrede verzekeren. GRIEKENLAND. De heer Tricoupis heeft den 10 op een hem door de grieksche kolonie te Londen aan geboden feestmaal in antwoord op een dronk gezegd dat Griekenland de bepalingen van het berlijnsche ver drag aannam doch dat thans nu de bestaande toestand was geschoktlevensbelangen voor haar in Macedonië ter sprake kwamen welke geene grieksche regeering uit 5) Den roodbaard zat de verrassing nog als een schrik in alle leden. Zijne gedachten en gevoelens woelden verward dooreen. „Duivels 1" riep hij eindelijk uit en hij draaide op gewonden aan zijne vuurroode baard, „Dat mag men uog eens een genialen zet noemen De Condéer dood, verdwenen in plaats van den Bohemer! Dien heb ik dusom zoo te zeggen doodgeschoten den Condéer namelijk, onzen hoofdman, mijn boezemvriend en broeder Gij zult ons dus verlaten? Gij zult dus rust gaan nemen Treurig Maar verstandig Gij pakt de for tuin bij het hoofd Ik gun het u van harte broeder Gü gaat wel voor mij verlorenmaar boe zou ik uw geluk kunnen verstoren? Nooit! Op het schavot zou ik u niet verraden dat zweer ik u DuivelsCondéer Condéer dus voor de laatste maal top hier hebt gij mijne hand Gij zijt dood ik zal het aan iedereen vertellen en den onzen zweren dat gij hier aan uwe wond gestorven zijt en mij tot uwen opvolger benoemd hebt. Is het goed? Zoo? De wereld is dom!" „Voortreffelijk Michelen Horak schudde de hand van den opgewonden bezoeker. „Uwe hand neem ik als pand uwer eer en uwer vriendschap voor mij. Mijn aandeel in de buit, dat nog onder uwe berusting is, vermaak ik u. En u wil ik van het geld van den Bohemer nog in het bizonder een eerlijk verdiend deel geven." De valsche Horak haalde daarop uit de geldtasch die hij van den verslagene bezateene band vol du katen en overhandigde ze aan zijDen overbluften makker. „Als uwen hoofdman behoorde mij alle buit", zeide hij daarbijalsot hij zijne positie tegenover zijnen op volger nog eens scherp wilde teekenen„en het stond het oog mocht verliezen en hij durfde zeggen dat dit ook niet geschieden zou. Zoowel de aanhangers der regeering als de leden der oppositie zullen de pogin gen om deze belangen te bevorderen ondersteunen. Hij verklaarde te rekenen op den steun der europee- sche volkeren doch was dit niet het gevaldan had de regeering toch volkomen begrip van de plichten welke het landsbelang haar oplegt. Zijne rede werd levendig toegejuicht. ITALIË. Te Palermo kwamen volgens de laatste opgaven 105 en 94 choleragevallen voor waarvan 53 en 47 bezweken. TURKIJE. Na verscheidene bijeenkomsten van den buitengewonen engelschen gezant met de ministers zijn de algemeene grondt lagen gelegd voor eene over eenkomst lusschen Turkije en Engeland tot hervorming van het burgerlijk militair en geldelijk beheer in Egypte op zoodanige wijzedat de egyptische regee ring op eigen voeten Btaan en eene voor haar voor- deelige schikking met de Soedaneezen maken kan. Het zenden van turksche troepen is daarbij uitgesloten en als beginsel aangenomen dat Egypte door de engel schen ontruimd zal wordenzoodra het mogelijk iB daartoe over te gaan. De militaire partij heeft de bovenhand. De lorte heeft aan de mogendheden op nieuw een schrijien ge zonden waarin zij antwoord vraagt op haar eerste schrijven en verklaart, dat de houding van bervië en Griekenland haar noodzaakt tot nieuwe groote wape ningen welke bijna voltooid zijn. Zij wacht nu slechts op de besluiten der mogendheden, om de uitvoering van het Berlijnsche verdrag te verzekeren. Men bericht het uitbreken van een opstand in Has- keni (Roumelie). De bulgaarsche boeren zouden hunne wapenen weggeworpen hebben, verlangende naar hunne haardsteden terug te keeren. BULGARIJE. De bulgaarsche afgevaardigden die te Kopenhagen bij den Keizer zijn geweest, hebben te Weenen verklaard, dat de Keizer hun verklaard had het gebeurde zeer te betreuren doch dat hij handelen zou in overleg met de mogendheden, die het berlynsche verdrag onderteekenden. Hij hoopte, dat alle mogend heden de vereenigiug van Bulgarije met Oost-Rumelie zouden goedkeuren en dat geen der mogendheden daar tegen zou opkomen. Hij raadde echter ernstig aan om zich van elke beroeringvooral in Macedoniëte onthouden. Het bericht, dat de sultan de vereeniging met Oost Rumelië zou hebben erkendis niet bevestigd ZWITSERLAND. Den 25 heeft de volksstemming plaats over de wetdie ten deel heeft de vermeerde ring der tapperijen enz. tegen te gaan, daar in de laatste jaren zoowel het aantal tapperijen als de open- bare dronkenschap steeds toenam. De uitslag dier stemming is zeer onzeker. geheel aan mij, wat ik allen en ieder in het bijzonder geven wilde. Gij hebt van mijne laatste winst de duch tig gespekte beurs ontvangen hier hebt gij nog ruim zooveel voor u alleen hoofdman Michel Ruodbaard en ik kan het overige met te meer recht voor mij zeil, voor mijne nieuwe levenspositie gebruiken nu ik u bovendien laat behouden wat gij nog var. de buit der laatste weken in handen hebt." „Gij zijt als een vorstaltijd ede,Dat hebt gij steeds bewezen Michel zeide dit met overtuiging en met een waarlgk dankbaar hart. Hij nam nuop Horaks verlangen van dezen af scheid eensdeels geroerd over de scheidingdie wel voor eeuwig zou zijn, anderdeels echter ook weder getroost bij de gedachte, dat hij voortaan de eemge aanvoerder zijner bende zou zijn. Voordat hij het huis verlietontmoette hij lom beneden en daar haar gelaat vrees en verwondering over zijne aanwezigheid verried, nam hij eerbiedigals een braaf boertje zijne muts af en haar recht vrien delijk aanziende, zeide hij als ter verklaring„De goede God vergelde wat in dit huis aan den armen mijnheer Horak gedaan wordt. Achzulk een moedig en edel man Een echte cavalier schoone juffrouw En hij is nu weder gezond en voelt zich gelukkig hier God loone hetOok u juffrouw I" Hij ging met dezen zegewensch naar buiten en lom zag hem met bevreemding na. Toen zij na eenigen tijd beneden in de huiskamer weder in Horaks ge zelschap wasen van hare ontmoeting verteldezeide zij Wanneer ik dien man naar boven bad zien gaan, lieve"Jozef, bad ik doodsangsten om u uitgestaan. Ik had hem eerder gehouden voor de gevaarlijkste kerel dan voor een levensredder. Zoo kan men zich bedriegen Y. De Condéer mocht inderdaad voor eene buitengewoon CHINA. Admiraal de Courcy seinde den 10, dat thans bijna overal van Hué tot Tonkin rust heerschte. De fran8che garnizoenen waren goed gehuisvest en van levensmiddelen voorzien. In het zuiden van Annam vielen nog eenige onperegeldheden voor. De ex koning had met den ex minister Tuijer en eenige aanhangers de wijk genomen naar Laos. Er bestond geene reden voor ongerustheid. EGYPTE. De Sultan heeft per telegraaf den Onder- Koning gemelddat hij hem ter gelegenheid van het Nieuwjaar de Nichani-Imfciar-Orde (de hoogste onder scheiding in het turksche rijk), alsmede de gouden en de zilveren medalje verleende. De Onder-Koning ont ving een groot aantal ulema's en arabische grooten die hem geluk kwamen wenschen. De inlandsche bladen vermeldden in bijzondere uitgaven deze onderscheiding, die een diepen indruk op de arabische bevolking maakte. YEREENIGDE STATEN. Kardinaal Mac Closkey, aartsbisschop van Nieuw-York is den 10 overleden. Hij was den 20 M«art 1801 te Brooklijn geboren. Den 10, des voormiddags te II uren, heeft men een gedeelte der rotsen onder water in de Hellepoort bij Nieuw-York door dynatpiet laten springen. De ont- pljffiug geschiedde door middel van electriciteit van den kant van Long-Island en gelukte volkomen. De schok werd slechts licht gevoeld aan de oevers maar meer en overal te Nieuw-York en op een afstand van verscheidene mijlen. Op het oogenblik der ont ploffing werd het water sterk bewogen en eene groote waterkolom met steenen en hout 150 a 200 voeten hoog opgeworpen. Schade is niet aangericht. Aan de oevers stonden duizenden toeschouwers. Volgeus het verslag van het ministerie van landbouw omtrent de verwachtingen van den oogst hebben stor men regens en insecten den katoenoogst benadeeld. De gemiddelde verhouding viel van 87% op 78, doch het herfstweder kan in dit cijfer nog verandering bren gen. De oogst van maïs gaat het gemiddelde cijfer een weinig te boven. Waarschijnlijk zal hij 26% schepel per acre bedragende gemiddelde opbrengst van tarwe is 10% die van haver 28, die van rogge 104/,, en die van garst 22 schepel per acre. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De reseering heeft een wetsontwerp ingediend tot goedkeu ring van de artikelen 1, 2, 3, 4, 7 2°, 8, 9, 10, 11 en van het slotprotocol 1 en 2 der overeenkomst, den 30 Juni 1885 te Berlijn tusschen Nederland, Duitschland en Zwitserland ge sloten, tot regeling der zalmvisscherij in het stroomgebied van den Rijn. In de memorie van toelichting zegt zij dat de overeenkomst in hoofdzaak tweeërlei voorschriften bevatvooreerst om den zalmrijkdom der rivier te vergrootenen ten tweede om aan begaafde natuur gelden. Op de goede plaats in het leven zou hij door zijn vindingrijk hoofd en zijnen koenen aard zich op roemrijke wijze op den voorgrond hebben gesteldmet eenen zedelijken grondslag in zijn karakter zou bij zijne groote bekwaamheid ten beste zijner medemensehen hebben aangewend. Maar hij was zonder zulk eene zedelijke richting opgegroeid en door züne naar het fantastische neigende natuur steeds tot d&t avontuurlijke aangetrokken, waarmede slechte daden gepaard gingen. Als jong bediende van een^ groot handelsbuis bestal hij zijnen patroon en slaagde er in, zich aan het gerecht te onttrekken door dienst te nemen in het leger van den prins van Condée. Als een vlug en behendig soldaat werd hij spoedig bevorderd eene vechtpartij maakte hem tot moordenaar en deserteur. Weder gelukte het hemaan de gevolgen van deze misdaad te ontkomen en wist hij zich buiten de maat schappij eene positie te verschaffendoor zieh als straatroover op te werpen. Zijne beteekenis als van geestkracht en moed bracht hem aan het hoofd eener bende en dat bevredigde zijne eerzuchtdie sterker was dan zijne begeerte naar geld en goed. Daar hij sedert dien tijd zich aan iedere straf voor zijne misdaden wist te onttrekken en aan alle gevaren voor zijne persoonlijke vrijheid door listtegenwoor digheid van geest en dolzinnigen moed steeds ontkomen wasmeende hij dat hij niet te vatten was en hield de wereld voor zoo dom dat hij haar verachten kon. De overval van den reizenden Bohemer Horak in het bosch was een gelegenheidsstuk geweestwaarvan de bandiet de voor bem persoonlijk zoo merkwaardige gevolgen niet had kunnen voorzien. Op het vermoorden van den aangevallene was hetzooals bjj al de straat- roovcrijen der bendovolstrekt niet aangelegd. Eerst toen deze zich dapper met zijn pistool verweerd en den Condéer verwond bad, schoot de roodbaard hem met een karabijn van achteren in den nek zoodat hij onmiddelijk dood van het paard viel. Snel werd de verwonde nu tot op de kleederen beroofden terwgl

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1