Ill j SÏAATS-LOTK Kt IJ. 13 Oct., 5e kl., 13e lijst. Nr. 13271 25000; Ns. 705, 4076, 9223, 13347 18704 en 20749 1000 Ns. 14105379 6699, 8373 en 17370 400 Ns. 952 en 19109 200- Ns 4894 8805, 10528, 10822, 11408, 12799! 14749 15204 15377, 15410, 16325 en 18035 100. &Ueriei. ffielegrafiocfie Berichten. £&fabjsr~ Berichten. Jftarfct- eu ScargberitfelsB een deel der uit zee komende zalmen gelegenheid tot door zwemmen te geven. Zij is overtuigd, dat de voordeelen, daaruit voor de nederlandsche zalmvisscherij zullende voortvloeien veel grooter zijn dan het nadeel, door eenige nederlandsche zalmvisscherijen van beperking van haren vischtijd zullende lijden, een nadeel dat trouwens opgewogen wordt door de grootere hoeveelheid zalmdie voor hare netten te verwachten is. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rap porteurs voor het hoofdstuk Einancien, de heeren Vos de Wael Zijlker, De Meijier, De Bruijn Kops en Mees; voor het hoofd stuk Oorlog: de heeren Van der Schrieck, ReutherA. Van DedemSchimmelpenninck van der Oye en Rooseboom voor het hoofdstuk Waterstaat: de heeren Gildemeester, Rut gers van Rozenburg, Roëll, Kielstra en Dirks. De min. van waterstaat, daartoe gemachtigd door den Koning, heeft den 3 aan de lokaal spoorweg-maat schappij Hollands-Noorderkwartier gevestigd te Me demblik, vergunning verleend tot den aanleg en de exploitatie van een lokaalspoorweg van Medemblik naar Hoorn op de voorwaardenopgenomen in de Staats courant van den 8. Te Schagen is in de vergadering der Vereeniging tot bevordering der bouwkunst op den 4 besproken een door den heer Vlaming geopperd voorstel tot werkver schaffing om de Schagerwiel te dempen door afgra ving van den Ouden Dijk waardoor ongeveer 12 bun ders land aangewonnen zouden worden. Volgens zijne be rekening zouden 40 arbeiders mits zij van 1 Mei 1885 te Schagen reeds woonden gedurende den winter, te beginnen met den 1 Nov., dagelijks f 0.80 kunnen verdienen wanneer het herv. kerkbestuur, eigenaar van den dijktoestemde in de afgraving en f 1000 bijdroeg het r. k. kerkbestuur 500, het gemeente bestuur f 500 en particulieren f 250. De nieuwe grond zou verdeeld worden tusschen de beide kerkbesturen naar verhouding van de getalsterkte der lidmaten. Het polderbestuur zou de demping moeten vergunnen. Den 6 is de begrooting der gemeente Zijpe voor 188G vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op ƒ34533.39%; aan het weeshuis is eene subsidie van 1900 en aan de algemeene armen-administratie van 8432 85% uit de gemeentekas verleend. De vergoeding voor de vroeger genoten 4/5 gedeelten der pers. belasting bedraagt 11114 54. Te Vlissingen is den 7 een 7jarig knaapje, dat, te 12 uur uit school komende, dwars over de rails van de stoomtram wilde overstekengestruikeld en onder de locomotief der juist aankomende tram geheel verroor- seld. De tram reed met de voorgeschreven snelheid en er was behoorlijk gebeld. Voortaan zal een man voor de tram loopen om het zacht rijden te waar borgen. Het vroeger genomen besluit tot verplaatsing van het gymnasium te Zetten is den 7 ingetrokken door de aanneming met 7 tegen 6 stemmen van de door den directeur ingediende voorstellen tot hervorming. Den 8 is te Bleskensgraaf een 3jarig zoontje van den machinist tusschen de raderen der watermachine geheel vermorseld. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 8 be sloten tot het stichten eener pontwachterswoning aan het veer over het zijkanaal geraamd op 2325 na vooraf verworpen te hebben met 10 tegen 3 stemmen een voorstel van burg. en weth. tot het maken eener pontwachterswoning met politiepost of havenmeesters bijkantoor, geraamd op f 2800. Den 9 was de heer J. de Bruyn te Haarlem voor 7929 laagste inschrijver bij de door het gemeente bestuur gehouden aanbesteding van het dempen van slooten door het terrein tusschen het Korte Groene- wegje en de van der Duynstraat en het leggen van riolen door die demping. De heer J. L. Wildenbeest te Lent was den 9 hoogste inschrijver bij de verpachting van het garen der veergelden van het veer over de Waai tusschen Lent en Nijmegen voor 1 jaar, ingaande 1 November a. s., voor 11400. Den 9 is de gemeente-begrooting te Purmerend vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 105077.75. De liberale kiesvereeniging te Leeuwarden heeft den 9, na de behandeling van het adres van het comité der liberale Unie in zake het kiesrecht, zich in begin sel voor de huurwaarde als grondslag van het kies recht verklaardna verwerping van een voorstel tot invoering van het algemeen stemrecht verder voor eene zoodanige verlaging van de door het comité voorgestelde huurwaarde dat ook de gezeten werkman thans reeds het kiesrecht erlange en verdere uitbreiding mogelijk blijft en tegen de opneming van capaciteiten, als overbodig in een stelselwaarbij de huurwaarde laag wordt gesteld. Die te Maastricht verklaarde dien zelfden dag, dat zij zich met het advies van het comité niet kon vereenigen en het volgende artikel wenschte vast te stellen De leden van de Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen Nederlandersdie daartoe bij de wet zijn bevoegd verklaard en op de wijze door de wet te regelen. Den 9 en 10 zijn te Amsterdam van de 16 voor een paar der roovers het lijk in het bosch sleepten en op verren afstand in een moeras wierpen anderen het paard met de bagage wegvoerdenonderzocht de Condéer ondanks zijn verwonden arm de zakken van de uitgetrokken kleederen. Het buitengewoon vele geld, dat hij hierin en in de geldtasch vond nog meer echter een blik in de portefeuille en de daarin behalve bankbilletten en wissels geborgen documentendeed hem terstond begrijpen hoe hij dezen schat ten zijnen gunste kon aanwenden. Zijne zware verwonding ver- eischte eene verpleging die hem te midden van eene rondzwervende bende of in een dervaak door de sol daten verontruste schuilhoeken niet of toch slechts zeer moeielijk te verleenen was. Maar met het sprookje, dat hij de overvallen Bohemer washetgeen hij met diens papieren en het vele geld overal bewijzen kon kon hij wagen een fatsoenlijk kwartier te zoeken en daar a's Jozef Horak zijne genezing rustig en veilig at te wachten. Wordt vervolgd. onderwijzeres geëxamineerden 10 geslaagdte weten behalve 1 uit Alkmaarde dames A. W. Rosedahl w* d u ^amsteker A- C. HugasN. Brumsen en A. te AmBterdaniN. van Heijcop ten Ham, ®cbuurinan B- J- G. J. Snethlage te Haarlem en A. Koopman te Tessel. Den 10 is de heer dr. H. F. R. Hubrecht te Amsterdam herkozen tot directeur der Nederl. Bell- Telephoon-maatschappij. Op de 15 algemeene vergadering van het Neder- landsch tooneelverbond te Utrecht den 11 gehouden, is o. a. besloten, het tijdschrift, waarvan de afschaffing was voorgesteld te behouden. Het voorstel om de tooneelschool tot vakschool te hervormen werd met al gemeene stemmen behalve die van de afdeeling 's Gra- venhage, verworpen. Het bestuur der liberale Unie heeft aan de leden medegedeeld dat het zich vereenigt, met de hoofdbe ginselen en hoofdgedachten nedergelegd in het vroeger medegedeelde advies van bet comité omtrent de kies bevoegdheid en dat ten aanzien van de vraagof naast den maatstaf der huurwaarde nog de capacitei tenmaatstaf, in ruimen zin opgevat, gelden moet, de meerderheid zich aansluit bij die helft van het comité welke zoodanigen tweeden maatstaf wenscht. Het kan zich echter niet vereenigen met de aanneming van het cijfer van f 200 als grondwettig maximum. Het erkent volkomen, dat, volgens het advies, dat cijfer den gewonen wetgever slechts zal binden als een algemeen maximum zonder in eenig opzicht te kort te doen aan zijne vrijheid om daarbeneden voor iedere gemeente het peil der huurwaarde, waaraan kiesrecht verbonden is, zelfstandig vast te stellen, naar de toestand in iedere gemeente medebrengtzocals uitdrukkelijk in het advies gezegd is. Maar het is van oordeeldat Let beter iseo als band voor den wetgeverèn voor eene juiste beoordeeling van het voorgedragen stelsel het maximum in de grondwet niet hooger dan bij voorbeeld op f 150 te stellen, als met den feitelijken toestand meer in overeenstemming. Den gewonen wet gever zij overgelatenna onderzoek de vraag te be antwoorden of hij het fixum ook in die steden waar de woningen het duurst zijn, dadelijk lager wil stellen, b. v. op 100 dan wel of hij slechts langzamerhand lager wil dalen. Ook in het eomité werd de keuze van 150 voorgestaanwaarmede het bestuur zich dus vereenigt. Uit oe grondwet moet, naar de meening van het bestuur, duidelijk blijken dat de hoogste staats wet opneming van den gezeten werkmansstand onder de kiezers verlangten dat zijook door eene breede opvatting van het capaciteiten-stelselde ruimste uit breiding der kiesbevoegdheid geleidelijk en op goeden grondslag wil mogelijk maken. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 8 den heer C. WKortsarts te Leiden benoemd tot gemeente-geneesheer. Pe heer A. van der Houwen te IJselmonde is uit 166 sollicitanten benoemd tot opzichter van den Grooten IJpolder. De min ster van financiën heeft de ontvangers der registratie aangeschreven nauwlettend toe te zien dat bij wissels en kwitantiënvan plakzegel voorzien de dagde maand en het jaar gesteld worden, niet over het plakzegel heenmaar geheel en al op het plakzegel en bij niet nauwkeurige naleving het stuk als ongezegeld te beschouwenwaardoor eene boete van f 25 verbeurd wordt. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben mede hunne instemming betuigd met het plan der heeren Barna en van Diggelen in zake de afdamming en droogmaking der Zuiderzee. De gemeente Groningen zal vertegenwoordigd worden door den heer mr. S. M. S. Modderman wethouder. De sedert 1 Juli 1868 te Wormerveer gesloten oude begraafplaats zal tot meer dan een half el diepte uitgegraven en daarna tot plantsoen aangelegd worden. Over den spoorweg HaarlemZandvoort zijn in Augustus 53244 reizigers vervoerd. De opbrengst was 15757.48% zijnde per dag en per mijl 59.80. Het bestuur der Holl. spoorweg-maatschappij heeft aan den wisselwachter J. C. Berendsen te Anna Paulowna die langs de spoorlijn gaande eenig bank papier vonddat hij aan zijnen chef ter hand stelde eene geldelijke belooning toegekend. Te Urk zijn bij het graven van eene regenbak op 1 el diepte gevonden 19 zilveren muntstukken ter grootte van een tienstuiverstukjemet een leeuw tot wapen, terwijl het randschrift uit romeinsche letters be staat en één gouden muntstuk, ter grootte van een guit den, hebbende tot wapen een os of stier, omgeven me dezelfde romeinsche letters, doch daartusschen de cii fers 1.1.1.1. 1 De Asser werkliedenvereeniging heeft onder le vendige toejuichingen ten strengste afgekeurd de bal dadigheden onlangs te Assen gepleegd. Een portret van den uit de gevangenis te 's Gra- venhage ontsnapten van Rijsselberghe is onder de be ambten der politie en justitie verspreid. Beroepen bij de christ. geref. gemeente te Hoorn ds. A. W. Vlieg te Noord wijk en bedankt voor het beroep naar de ned. herv. gemeente te Zuidscharwoude door ds. J. H. Mühring te Puttershoek. De heeren mr. J. C. de Koning te Amsterdam en mr. A. J. Royaards te Utrecht hebben bedankt voor de op hen uitgebrachte benoeming tot leden der commissie in zake de nuts-kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen te Utrechtde overige heeren na men de benoeming aan. Voor het le gedeelte van het notariëel examen is in de vorige week o.a. geslaagd de heer J. R. Rie- stra te Medemblik. De examens zijn thans afgeloopen. De gemeenteraad van 's-Graveland heeft, behoudens goedkeuring van Ged. Staten en onder eenige nader vast te stellen bepalingen omtrent den dienstde veiligheid enz., aan de concessionarissen eener paarden tram 's-GravelandHilversum een rentewaarborg toe gezegd van 4 pet. over 50000 gedurende 20 jaren. Te Helder is een valsche rijksdaalder met de beeltenis van Koning Willem II in beslag genomen. Het verbouwen der openbare school te Landsmeer is gegund aan den laagsten inschrijver N. Brueman voor f 11118. 8 BÜ de barddraverij te Egmond-binnen is de prijs behaald door het paard van den heer J. de Wit te Rinnegom en de premie door dat van de wed. G. Apel doorn te Egmondbinnen. Pe dftder van den diefstal in het huis aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam is in hechtenis genomen. Te Kolhorn is een geval van typhus geconstateerd. Burg. en weth. van Purmerend hebben den ge meenteraad voorgesteld, bij Ged. Staten van Noord Hol- and bezwaren in te brengen tegen het besluit van het hoogheemraadschap Waterland, om voortaan lasten te heften van de erven en huizen binnen de besloten kom der steden. 1 Volgens het Dagblad is de makelaar G. Visser uit Beverwijk te Parijs aangehouden. Hij was bediende in de magazijnen van de Printemps onder een val- schen naam. De guillotine, onder wier valbijl de hoofden der „burgers" vielen gedurende de revolutie van 1789 werd in 1871 door de stad Parijs voor een hoogen prijs (men spreekt van 30,000 frs.) verkocht aan het panopticum te Berlijn. Zij zou daar in de gruwelkamer een plaatsje vinden. De eigenaars van het panopticum kregen echter een wenk van hoogerband, dat men het tentoonstellen van dit moordtuig zeer zou betreuren en dus bleef de uitvoering achterwege. De zware balken en de dikke planken, waarover de laatste schreden van honderden gingende bijl en wat er verder bij behoortbleven in de kelders of op de zolders van de Berlynscbe „Madame Tussaud" rusten. De eigenaars schijnen echter thans den tijd geschikt te vinden om het historische stuk weder te Parijs van de oand te doen Het werd althans eenige dagen ge leden in elkander gezetom te zien of alles nog com pleet was en werd weder afgebroken toen men zag daLt..ef. ",ets aan ontbrak. Weldra zal men er waar schijnlijk nu wel iets naders van vernemen. Dinsdag 13 Oct. s Gbavekhage. Tweede Kamer. Het algemeen debat over het ontwerp, wijzigende het wetboek van straf vordering ia afgeloopen na een kort debBt over de wen- scbelijkheid eener meer algeheele herziening, die door den minister niet ontkend werd, maar thaus niet voor gedragen werd om de invoering van het strafwetboek niet in de waagschaal te stellen. In art. 11 van het wetboek zijn de inspecteurs der politie niet bevoegd verklaard op te treden als hulpofficieren van justitie. Morgen voortzetting. Weenen. Ondanks de vertoogen der mogendheden wapent Servië zich voortdurend het bestelde 20 mil- lioen patronen bij belgische fabrieken. Eene gepant serde turksche vloot vertrekt naar Salonika. Turksche troepen deden eenen aanval op bulgaarsche voorposten. Op last van vorst Alexander trokken de Bulgaren terug zonder den aanval te beantwoorden. Aangenaam is het ons, te kunnen mededeelen dat, blijkens achterstaande advertentie, weder pogin gen in het werk worden gesteld dezen winter twee concerten te doen geven door de „Orcbestvereeniging" uit Amsterdam. Elke aanbeveling is overbodigdaar deze vereeniging haren goeden naam zoowel hier als elders gevestigd heeft. De lijst tot deelneming wordt reeds aangeboden en het is met recht te hopen, dat een ieder, die de kunst na ter harte gaat en goededegelijke muziek op prijs steltmedewerke tot het welslagen dier uitvoeringen. Hoewel de uit gaven belangrijker zijn dan voorheen, blijft bij intee- kemng de toegangsprijs slechts 0.99 per persoon voor elk concert. BURGERLIJKE STAND GETROUWD. 11 Oct. Gerardus van Nieuwkuyk en Maria Wiinanda Beekman GEBOREN. 5 11 Oct. AntjeD. van Pieter Hoffman en Maartje Hartog- IranciscusZ. van Johannes Boersen en Maria Anna Ligtvoet. Pieter Gerrit, Z. van Gerrit van 't Hof en Immetje Diederiks. 13 Jan Joseph AnthonieZ. van Eelix Marie Aghina en Geertruida Maria Cornelia Bruin. Jan, Z. van Mat- theus Metz en Gerardina Bonda. OVERLEDEN. 10 Oct. Eupbemia Paulina Lohmeijer, 66 j. en 9 m 11 Hillegonda Anna, D. van Wilhelm Lutjekarms en Anna Lingeman 2 dagen. VEILING VAN VASTE GOEDEREN 12 Oct. Notarissen H. J. DE LANGE en M. GOUVERNE. Koffiehuis »Marktzicht," Waagplein, A, 2706, —,1,96. Str. P. H. M. Ibink Meienbrink f 13200,— (Afslag 19 Oct.) Alkmaar 12 Oct. Aangevoerd I Koe 80, 119 vette Kalve ren 30 a 104, 13 nucht. dito f 12 a 24, 796 Schapen 23 l «O - 89 vette Varkens f 0,40 a 0,50 per P., 19 Magere dito A 13 a 18. Amsterdam 12 Oct. Aardappelen. Eriesche Dokkummer jam men f 1,80 a 2, dito Eraneker 1,80 a 1,90, Zeeuwsche Spuische Jammen /2a 2,30, dito Elakkeesche 1,90 a 2,10, dito Blauwe f 1,60 a 1,80, Geldersche blauwe f 1,30 a 1,40, Eruissische Hamburgers f 2,40 a 2,50, Katwijker zand 2 a 3, Noordwijker dito f 2,50 a 4, Hillegommer dito /2a 3,80,

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2