So. 123, Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V li IJ n A G 16 OCTOBER. lie Prijs der gewone Advertentiën: <©IEsi*cl Oebeelte. BniSsnlanb^ -TT ."ETOM. Bit-s ts&tJÏSKÏ». Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs! per maanden voor Alkmaar f 0,80, franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DeBURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis het bericht van den minister van marine, dat op een of meer daartoe geschikte dagen in het tijdvak van 16 -31 October van zonsop- tot zonsondergang schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op het fort telJmuiden, in de richting van de Noordzee, over het geheele veld uit het fort zichtbaar en dat in het belang van de veiligheid der scheepvaart de noodige maatregelen zullen worden genomen. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 15 Oct. 1885. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, ontdekt hebbendedat in de laatste dageu herhaaldelijk de steenen uit de straten getrokken worden door kinderen met eene zuigmachine, roepen de medewerking der ouders inom zulks te voorkomenonder herinneringdat art. 68 der poli tieverordening bfedreigt eene geldboete van f 1 tot 25 met of zonder gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen tegen hendie gemeente-eigendommen beschadigen. Zij maken tevens bekenddat zij de hoofden der scholen uitgenoodigd hebben, de kinderen van de scholen te verwijderen, die in het bezit zijn van eene dergelijke zuigmachine. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 15 Oct 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DENEMARKEN. De 2e Kamer heeft met 79 tegen 17 stemmen aangenomen een voorstel waarbij zij hare toestemming weigert tot de voorloopige wet op de mid delen. Het ministerie, dat dit voorstel ongepast geacht had verliet de zaal toen de voorzitter der Kamer de heer Bergzijn gevoelen bestreden had. Het zal nu zonder wet op de middelen toch het beheer blij ven voeren. ENGELAND. De min. van binnenl zaken, de heer Crossheeft den 9 in eene redevoering verklaard dat de regeering niet tegen het nemen van buitenge wone maatregelen in Ierland zou opzien als de open bare orde en veiligheid recht en wet daar toenemend geschonden werden en zoo de gewone wet onmachtig bleek te zijn om het schrikbewind van het nationale verbond te" bestrijden. De Times heeft deze verklaring wel met genoegen gehoord doch vreestdat het tot een krachtdadig tegengaan van dat schrikbewind nog zoo spoedig met komen zal. Bbitsch-Indie. De Koning van Birma heeft in beleedigendo termen geantwoord op de memorie van den hoofdcommissaris van engelsch Birma in zake de in beslag neming van de booten der Bombaij-Birmasche handelsvereniging doorde Birmeezen. Die hoofdcom missaris heeft 8000 man versterking aangevraagd vóór het zenden van zijn ultimatum naar de hoofdstad Man- dalay. ERANKRIJK. Tusschen de republikeinsche comités en de vertegenwoordigers van 26 republikeinsche bladen 6) Zoo nam bij dadelijk maatregelen om eerst maar van den straatweg en zijne medgezellen weg te komen. De roodbaard en de kleine, die hem onvoorwaardelijk waren toegedaan moesten, tot uitvoering van het plan, hunnen bijstand verleenen. Persoonlijk te worden her kend, daarvoor behoefde in deze streek aan de Bodensee de Condéer het allerminst te vreezen. Nog had geen soldaat, geen rechter hier hem ooit in de oogen gezien en de signalementen die volgens opgave van anderen van hem verspreid waren, maakten bem niet ongerust. Zijn goed geluk bleek ook weder in de ont vangst, die hij op het eenzaam gelegen Arisheim genoot. Nog den eersten avond, toen hij ongestoord te bed lag had hij zijne buit en vooral de documenten daaronder aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en met blijde verrassing bemerkt, dat deze alles be vatten om hem in staat te stellen zich op de meest afdoende wijze als Jozef Horak te legitimeeren. Niet alleen door geboorte-acte, gerechtelijke verklaringen en den paswaarin het signalement zelfs tot op gemakke lijk overeenstemmend te maken aanwijzingen omtrent kleeding, baard en haardracht op zijn persoon kon slaan, maar ook door zeer uitvoerige bijzonderheden die hij in het dagboek van den verwonde vond omtrent diens reisplannen en bizondere omstandigheden, omtrent diens gedachten en gemoedsstemming tot op den laatsten dag zijns levens. Naar de liefhebberij van dien tijd had de reislu. tige Bohemer een en ander uitvoerig beschreven, bljjkbaar te meer, daar hij, zooals verscheidene plaatsen van zijn dagbeek aanwezen zonder familie op de wereld en een menscbvnschuwende zonderling wasdie aan niemand brieven behoefde te schrijven en zich evenmin daartoe opgewekt gevoelde. is den 11 overeenstemming verkregen voor de herstem, miug in het departement der Seine op een 18, Op de algemeene lijst staat de heer Barodet boven aan daa Clémenceau AllainTargé Raspail. Paul Bert was de 18 Roehefort de 26 de mijnwerker Baaly, de bewerker der werkstakingen in bet noorden ia de o Op die bijeenkomst ia door den heer IMoquefc de hoop geuit, dat de beer Grévy op nieuw president zal wo den. De eenige conservatief, die voor Parijs in de Kamer zat de heer Callazal niet herkozen worden. Verder is de uitslag der verkiezing aldaar in zoo verre merk waardig dat de nederlaag der eigenlijke revolutionairen- anarchisten enz. veel grooter is geweest dan die der opportunisten. De leden van den parijschen gemeen teraad Vaillant en Joffrin verkregen 39.000 en 33.000 stemmen, de communistische generaal Eudes 31 000 en de dichter der communisten Clement niet meer dan 2000 stemmen. Deroulède de voorzitter van het pa triotten-verbond, bekwam 60000 stemmen en heeft zich bij dé herstemming terug getrokken. GRIEKENLAND. De volksbeweging tegen Turkije neemt toe. Aan eene te Athene gehouden volks bijeenkomst namen ongeveer 60000 personen deel waaronder de grootste geestdrift heerschtetoen de oproeping der leger-reserves bij koninklijk besluit be kend werd. D© regeering moet op de raadgeving der mogen cine- den om gematigd te handelenverklaard hebben dat Griekenland gedwongen zal zijn tot handelend op treden indien Europa de Lulgaarsche vereeniging er kent. TURKIJE. De gezanten zijn den 13 vergaderd ge weest. Zij zonden den 14 hunne nota 's aan de Porte, waarin zij aankondigen dat zij bet eens zijn in de afkeuring der schending van het berlijnscbe verdrag door Bulgarije en Ooet-Rumelië. Zij gewagen tevens met waardeering van de vredelievende houding der Porte. SERVIE. De verhouding tot Turkije was den 13 verbeterd, maar met Bulgarije slechter geworden, omdat papierengevonden bij aan de grenzen aangehouden personen die Bulgarije verlieten het bewijs leveren van kuiperijen van den bulgaarschen minister-president tegen Servië. Die handelwijze heeft te Belgrado al gemeene verontwaardiging verwekt. Het gerucht looptdat de Servische troepen uit het kamp van Nisch naar de grenzen opgerukt zijn. YEREENIGDE STATEN. Te St. Louis hebben de koetsiers en bedienden der trammaatschappijen, ten bedrage van ongeveer 1500 den arbeid gestaakt ter verkrijging eener vermindering van den werktijd van 16 tot 12 uren daags. Hieruit ontstond groot on gerief, daar juist eene tentoonstelling werd gehouden en ongeveer 50000 bezoekers dier tentoonstelling te voet naar bunne meest in de voorsteden gelegen wo ningen moesten gaan. De werkstakers handelen onder de "bevelen eener geheime vereenigingwelke onder Den Condéer met zijn beider hoofd en zijne levendige verbeelding viel het daarom gemakkelijk de misdadige rol van plaatsvervanger van dezen nu spoorloos van de aarde verdwenen man te spelen. Was hij door nood gedwongen op dezen inval gekomen ten einde in alle rust en veiligheid de genezing zijner wond at te wachten en zich slechts zoolang van den valschen naam te be dienen, na eene nadere kennismaking met, alle omstan digheden van den Bohemer werd de inval tot een levensplandat hij zich met al zijne opgewekte ver- beeldingskracht vormde en uitwerkte. Hij bemerkte Toni's neiging en hij beantwoordde ze. Has werd nu ook de hoop bij hem levendig, haar als de vreemdeling Horak tot vrouw te kunnen nemenals zoodanig de schoonzoon te worden van den gegoeden, in deze streek zeer gezienen Aris en daardoor op eens, als door toover- maeht, aan zijn leven eene wonderbare wending te geven. Het gelukte der gewetenloosheid en der verbeelding des misdadigers zich over zijn zondig en vogelvrij ver leden heen te zetten als over iets waarmede geheel is afgerekend dat afgeschud en in den nacht der ver getelheid geworpen is. Er was geen Condéer meer, ook voor hem zelf niethij was als Jozef Horak opnieuw opgestaan deze was hij werkelijk en in levenden lijve. En deze Horak hield zich voor iemanddie er alle aanspraak op hadom door de menschen te worden geachtin de familie op Arisheim bemind te zijn door zijn min of meer terughoudenden en toch gezelUgen aard als Toni's bruidegom de verpersoonlijking barer levensillusies te zijn en met vader Aris eendrachtig alles in orde te brengen wat die levensillusies zou kunnen verwezenlijken. Hij reisde nadat hij weder geheel ge zond en er na den oogst meer tijd beschikbaar was geworden met hem over Constanz naar Zwitserland en het gelukte hem spoedig, bg Kreuzlingen niet ver van de duitsche grenzen een lief klein landgoed met huis en bijgebouwen te vindendat den schoonzoon beviel en den schoonvader niet te duur scheen. De koop werd zonder moeielijkheden gesloten. den naam van „Ridders van den arbeid" te genwoordig in het geheele land grooten invloed uit oefent. Den 9 ontstonden ongeregeldhedendaar zij op de lijnen waar nog wagens liepen versperringen aanbrachten en de wagens vernielden. De politie was genoodzaakt van hare vuurwapenen gebruik te maken om de orde te herstellen, waarbj één oproer maker gedood en verscheidene gekwetst werden. Den 10 werd de politie door 500 burgers bijgestaan om de nog dienstdoende tramwagens te beschermen. Da orde werd toen niet verstoord. Eene commissie uit de burgerij zal trachten het geschil door scheidsrechterlijke uitspraak bij te leggen. Genoemd geheim genootschap telt 111395 leden, 1610 vereenigingen vormende en raadt den werklieden in het algemeen aan slechts 8 uren daags te arbeiden. De hoeveelheid ontplofbare stof, gebruikt bij net in de lucht laten springen van de „vloedrots" in de Hel lepoort aan de haven van Nieuw-York was zes maal grooterdan die vóór 9 jaren gebruikt werd^ oin een andere rots op te ruimen. Een meisje van 11 jaar, het dochtertje van den hoofdingenieurgeneraal New ton, drukte op de knop, welke den stroom in be weging bracht. Volgens dien hoofdingenieur zullen 2 jaren en f 1.125.000 noodig zijn om de overblijfselen der rots op te ruimen. Zoodra het werk voltooid iswordt de doorvaartin plaats van 600 1200 voet breed en 26 voet diep zoodat de stoombooten bij alle getij binnen kunnen loopen. Van meer dan eene zijde wordt de Hellepoort voortaan de beste weg voor sche pen naar Europa gehouden. De heer Eoraker, republikein, is gekozen tot gou verneur van Ohio. ZUID-AERIKA. De heer Hercules Robinson de gouverneur der Kaapkolonie is tevens benoemd tot gouverneur van Britsch Bechuanaland met do bevoegd heid om alle ambtenaren te benoemen. Daarvan ge bruik makende had hij den heer Sheppard tot admi nistrateur van Bechuanaland benoemdalsmede tot hoofdrechter en voo. zitter der land-commissie die verder uit drie officieren zou bestaan, -^og eenige ambtenaren waren benoemd allen engelachen. De tot dusver voor Bechuanaland uitgevaard'gde wetten waren gelijk aan die van de aangrenzende koloniën. «tnra.iiH.. mui STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 13. De Voorzitter deelde aan de leden mede, dat hij, aan vangende den 14, de zittingen precies te ll'/4 uur zou doen aanvangenterwijl hij hen nogmaals herinnerde, dat thans meer dan ooit zelfbeperking en bevordering van gemeen overleg wenscbelijk waren. Ingekomen zijn wetsontwerpen tot wijzi- ring [van het tarief van in- en uitvoerrechten in Ned- lndie en tot verbooging der indische begrooting voor 1886. Nu kon ook het huwelijk plaats hebben zoo een- voudi» mogelijk zoo wenscbten het Aris, Toni en Horak. Het werd in het katholieke kerkje te Singen voltrokken; op Arisheim werd daarna een eenvoudig feestje gehouuen. Behalve den pastoor, den heer von Prangen en diens beide dochters benevens de houtvestersfamilie uit de buurt, woonde geen vreemdeling het genoegelijk fami liefeest bij. Voor alle aanwezigen was het inderdaad een feest ter eere van eene nieuwe, geluk voorspellende ver bintenis voor het leven van twee menschen, die elkander innig liefhadden. Tonide lieve bruid straalde onder de myrtenkrans in het weelderige blonde haar. Horak was in de vroolijkste stemming en men zag en hoorde het aan hem dat hij de Bchoone en hooge beteekenis van den dag naar waarde wist te schatten. Wanneer men den ervaren gerechtsambtenaar mijnheer von Prangen, in het bijzijn van dezen onbevangen vroolijken man oezegd haddat hij een doortrapten en een der ge vaarlijkste schurken voor zich hadden gevreesden Condéerhij zou het niet geloofd hebben. Zijn instinct als gerechts- en politieambtenaar schoot hier te kort hij schudde vriendelijk de hand van hem dien hij had hij hem in zijne ware gedaante gekend aan den galg had gebracht. De goede Renate kon niet op merkzaam genoeg jegens haren lieven zwager zijn en Toni's vader wenschte zich zelf geluk met de partij die zijne dochter op zulk eene toevallige en romantische wijze gemaakt had. Alleen Arnold was treurig. Zwij gend en met eene knagende smart in de borst, woonde bij het huwelijksfeest bij. Hij haatte den bruidegom nu hefti gen meende, dat zijne machtelooze ijverzucht daarvan de oorzaak was. Maar meer nog dan deze haat ver ontrustte hem eene onbestemde vrees voor Tonieen duister vermoeden omtrent het lotdat zij tegemoet ging. Hij wist niet waarom. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1