No. 124*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. TWEEDE BLAD. ZONDAG 18 OCTOBER. ©ö»jciê*I (Bebezltz. SCHOUW. de groote Veemarkten dit jaar in. rallen op 2 en £S JVorember 18SS en dat op Zondag IVorember 1885 geen ree op de markt zat teorden toege laten róór des middags £2 uren. BttitcaiAttb. fiiunculaub. Jugczoubew ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, onder herinnering aan de verplichtingen, aan eige naren ofagebruikers van slooten opgelegd bij de politie-veror- dening op de gebouwen, straten, pleinen wegen en wateren van IA December 1881w töqiter algemeene kennis, dat op Woensdag 18 Januari 1881, D 21 October 1885 door den opzichter over den hout en de plant soenen zal worden gehouden de jaarlijksche schouw over de vaarten en slooten in de gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Oct. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, ontdekt hebbendedat in de laatste dagen herhaaldelijk de steenen uit de straten getrokken worden door kinderen met eene zuigmachineroepen de medewerking der ouders inom zulks te voorkomenonder herinneringdat art. 68 der poli tieverordening bedreigt eene geldboete van f 1 tot 25 met of zonder gevangenisstraf van 1 tot 3 dagen tegen hen die gemeente-eigendommen beschadigen. Zy maken tevens bekenddat zij de hoofden der scholen uitgenoodigd hebbende kinderen van de scholen te verwijderen, die in het bezit zijn van eene dergelijke zuigmachine. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Oct. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat Burgemeester en Wethouders voornoemd f Alkmaar, A. MACLAINE PON1. 15 Oct. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. FRANKRIJK. De heer Grévy heeft verklaard, dat hij herkozen wordende de benoeming van president der republiek zou aanvaarden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 16 bestreed de minister-presidentgraaf Taaffe in het Heerenhuis bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede, de aanvallen der oppositie. Hij verklaarde, dat de regeering naar de geleidelijke ontwikkeling van alle volken der monarchie streeftonder hand having van de eenheid des rijks. Wat het gebruik der duitsche taal betreft, acht zij het utiliteitsstandpunt het verkieslykst. De regeering weet zeer goed, hoe ver zij kan en mag gaan. Deze woorden werden door de rechterzijde toegejuicht. Het antwoord op het adres werd ten slotte goedgekeurd met slechts 22 stemmen tegen. SER VIE. De duitsche gezant is van Nisch naar Begrado teruggekeerd. Aan zijne zending wordt geen bijzonder gewicht gehecht. Hij bepaalde zich tot het geven van den vriendschappelijken raad om voorzich tigheid te betrachten en deze stap zal geen invloed uitoefenen op het door de regeering te nemen besluit. De Koning hield den 15 eene revue over de bi) Nisch gelegerde troepen. Hij was zeer voldaan over hunne uitmuntende houding. Uit Hongarije kwamen 1500 paarden aan. TURKIJE. De Porte richtte den 15 een schrijven aan de mogendheden waarin hare aandacht gevestigd wordt op de voor den vrede bedenkelijke wapeningen in Griekenland. BR1TSCH-INDIE. De engelsche regeering laat den Onderkoning in het met Birma gerezen geschil volko men vrij. Het bestuur der Liberale Unie stelt in zijn advies over den schooltijd op den voorgrond, dat, ware het alleen te doen om het zoeken eener oplossing, het zou voorstellen, de zaak voorshands niet te behandelen, daar na het uitvaardigen der twee bekende nota's en na de houding der tegenstanders bij het voorloopig onderzoek der ontwerpen tot grondwets-herziening ie dere poging tot oplossing vooruit tot onvruchtbaarheid is veroordeeld. Met eene tegenpartij, die nadrukkelijk weigert hare eischen duidelijk en verstaanbaar te for muleeren is overleg onmogelijk. Maar het stichten van vredehet streven naar verzoening is niet het eenige doelveelmin het koopen van den vrede door het doen van concessien. Het houdt zich overtuigd dat bü geen liberaaldie wijziging van art. 194 der grondwet wenschtdit laatste de beweegreden is. Veeleer zoekt het die in het ernstig streven naar waar heid en recht in het staatsbeleideen strevendat noopt tot vernieuwd onderzoek ook naar de waarde van die opvattingen van welker juistheid men sedert lang overtuigd was. Alleen in dezen zin meent het het stellen der vraag te mogen opvatten. Het geldt geen loven of bieden met de tegenpartijmaar een hernieuwd onderzoek in eigen boezem, tot vorming van nieuweof tot bevestiging van bestaande overtui ging. Ziet het zich dus ontheven van de verplichting om het door de bestrijders van art. 194 verlangde te onderzoeken het kan en moet zich bepalen tot het onderzoek van de beginselen der bestaande grondwet. Leert dat onderzoek dat wijziging gewenscht ishet bestuur bepaalt zich tot het duidelijk aangeven van de verlangde wijzigingenzonder tot hare formuleering over te gaan. Het is te doen om eene gemeenschap pelijke overtuiging van alle liberalen over de hoofd punten zooveel mogelijk te vestigen of te bevestigen. Uitgaande van het bestaande voorschrift der grond wet stelt het als eerste vraag: Moet de zorg der overheid zich over het onderwijs uitstrekken? Zoo ja binnen welke grenzen Het antwoord komt in hoofd zaak hierop neder. Dat het onderwijs in het algemeen een voorwerp van de aanhoudende zorg van het staatsgezag moet zijn kan redelijkerwijze niet worden betwist. De rechts grond van die aanhoudende zorg is gelegen deels in de roeping van den Staatwaaraan hij niet beant woordt wanneer zijne leden beneden het algemeen gevorderde peil van verstandelijke ontwikkeling blijven en daardoor ook hunne stoffelijke belangen schade lij den deels in den plicht der overheid om zich de be langen aan te trekken van hen die niet voor zich „zelf kunnen zorgen. De werkelijkheid leert maar al te duidelijk dat zonder hulp van de overheid de ouders niet in staat zijn dien plicht naar behooren te vervul len. Tusschenkomst van het staatsgezag is dus onmis baar en moet zich noodwendig alleen uiten in het van overheidswege verschaffen van de gelegenheid aan de ouders, om hunne kinderen te doen onderwijzen. De zorg van den Staat moet zich uitstrekken tot het ver schaffen van onderwijs naar de behoefteoveral waar die behoefte bestaat en niet van elders wordt vervuld. Nevens die onmiddelijk ingrijpende zorg moet de over heid toezicht houden op het buiten bare bemoeiing ge geven onderwijs. Het door de overheid verschafte onderwijs moet blij ven buiten leerstellige begrippen: het moet de gods dienstige begrippendie in eindelooze schakeeringen bij het volk leven eerbiedigen en mag niet leiden tot haat en minachting der godsdienstige gevoelens van andersdenkenden. Nevens dat onderwijs blyve het bijzonder onderwijs volkomen vrijmits onderworpen aan de eischen van het algemeen belang dat waarborgen vordert voor be kwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers. Die waar borgen mag en moet de overheid eischen evenals zij bevoegd is voor de gezondheid van de schoolgaande kinderen te waken mits beperkt tot het hoog noodige. Met deze beginselen als punt van uitgangis de vraaghoever zich de staatszorg voor het onderwijs moet uitstrekken geheel eene vraag van opportuniteit waarvan de beantwoording afhangt van tijdelijke en plaat selijke omstandigheden. Overal waar en zoolang zonder staats-tusschenkomst voldoend onderwijs wordt gegeven, kan de overheid zich van het verschaffen van onder wijs onthouden zij trekt hare onmiddelijke werkzaam heid terugniet omdat zij die als een noodzakelijk kwaad beschouwtmaar omdat zij niet meer noodig is. Die onthouding kan eerst plaats vinden, waar wer kelijk zonder hare tusschenkomst voldoend onderwijs te verkrijgen isvoldoend èn naar gehalte èn met het oog op de godsdienstige meening der ouders. Deze hoofdbeschouwingen geven het bestuur aanleiding als slotsom van zijn onderzoek te stellen, dat hetter ver duidelijking van het voorschrift van art. 194 der grond wet wenschelijk is in a'.inea 1 te doen vervallen het woord „openbaar"; in alinea 2 te omschrijven de eerbiediging der gods dienstige begrippen. Hoever die eerbiediging moet gaan, worde gerust aan den tact des onderwijzers en de zorg van het schooltoezicht overgelaten. Dat zij zich kan bepalen tot eerbiediging der godsdienstige begrippen van de ouders der aanwezige leerlingen kan geree- delijk worden toegegeven. Slechts worde gewaakt, dat het onderwijs niet worde gebezigd tot het aankweeken van geloofshaat en verachting van andersdenkenden. In alinea 3 uit te drukken, dat de overheid zich te rugtrekt van het direct verschaffen van onderwijs daar waar, en zoolang als door het bijzonder onderwijs in de behoefte op voldoende wijze wordt voorziendie onthouding te bepalen door de regeering en mits dat bijzonder onderwijs gegeven worde zonder subsidie van overheidswege alinea 4 onveranderd te behouden. Verder als nieuwe alinea aan het artikel toe te voe gen, dat de Staat verplicht is te zorgen, dat voor onver- mogenden de gelegenheid tot het ontvangen van kos teloos lager onderwijs niet ontbreke. Bij kon. besluit van den 2 is aan den heer mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nijeveltlaatstelijk gezant bij de fransche republiek een tweede pensioen toegekend van 2398 's jaars. Bij kon. besluit van den 7 No. 17 is aan de ar- rondissements-schoolopzieners voor de jaren 1886 en 1887 de vergoeding hunner reis- en verblijfkosten verbonden aan het gewone toezichtop den ouden voet bij abonnement verlengd. Den 8 heeft de heer mr. P. F. van Cooth ge durende 32 jaren griffier der Staten van Noordbrabant, medegedeelddat hij in de aanstaande zitting der Sta ten uit die betrekking eervol ontslag zal vragen. In den nacht van 8 op den 9 is bij een goud en zilversmid kashouder te Alfen a/d. Rijn eene belang rijke waarde aan gouden voorwerpen ontvreemd. Van dien diefstal worden 2 landloopers verdachtdie den vorigen dag het terrein verkend hadden. Den 11 is te 's Gravenhage overleden de heer I. Esser, oud-resident van Timor, een der steunpilaren van de anti-revolutionaire partij en meer in het bij zonder bekend door zijne predikingen op straat. -— Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Rotterdam de heer mr. Th. J. Hoppe rechter te Roermond. In den nacht van den 11 op den 12 is by Slo- terdijk in de weide van den heer P. Franzen te Wijde Wormer, de ram geslachtdien deze op de verkooping op de Badhoeve had gekocht voor f 80 en waarvoor indertijd 400 betaald is. De daders namen het vleesch mede en lieten kop en huid achter. Te Meppel is in den nacht van den 12 op den 13 in het Kanaal een schip gezonken. De schipper met zijn gezin kon zich met moeite redden. - Te Sneek waar eenige avonden ongeregeldheden plaats haddenzijn den 13 des avonds bij sommige in gezetenen de glazen ingegooid. De avond van den 14 ging rustig voorbij. De burgemeester heeft samen scholingen van 3 of meer personen verboden. Den 14 is van den Oostertoren te Zaandam de blauwe vlag uitgestoken als seindat de waterstand der Zaan zoo hoog wasdat geen water van nabij ge legen polderswaarop ongeveer 200 molens hun wa ter bergen meer mag ingelaten worden. Te Oldebroek is den 14 een paarddat aan kwaden droes leed afgemaakt en begraven. Te Zevenaar is den 14 bij een uit Duitschland gekomen reiziger naar Amsterdam die aan de beambten verklaarde, niets belastbaars bij zich te hebben in zijne schoenen en zijn ondergoed eene gezamenlijke belastbare waarde te hebben van ruim f 1000. Dit was het 4e geval in een paar dagen. Den 14 en 15 zijn te Amsterdam van de 16 voor onderwijzeres geëxamineerden 10 geslaagd te weten de dames F. A. Kooiman J. T. van Heyningen H. C. P. Bosch A. S. BijlC. A. C. van OlstL. Su- verijnS. H. Bok W. C. van Swaaningen M. de Vries en A. J. Cardinaalallen te Amsterdam. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 15 bij enkele inschrijving aanbesteed de voorzie ning der boorden van het Noordhollandsch Kanaal en het maken van een bestraat paardenpad in den grind weg op den kanaaldijk in drie pereeelen. Minste in schrijvers waren voor perceel 1, geraamd op f 2950 A. Prins Tz. te Sliedrechtvoor f 2483 2e perceel geraamd op f 7500, dezelfde, voor ƒ2636; 3e perceel, geraamd op 4730, R. Schreuders te Kolhorn voor 2020. Uit het verslag van het tooneelverbond over het jaar 1884/5 blijktdat het ledental slonk van 1800 tot 1730. De rekening Bloot met een tekort van ruim f 330 en de begrooting voor het volgende jaar met een van ruim 1330, grootendeels een gevolg van het besluit der Staten van Noordholland, om het 2 jaar geleden toegekende subsidie niet verder te bestendigen. Op de algemeene begrooting is de post voor het tijd schrift van 1135 tot 600 teruggebracht kunnen worden door de inkrimping van het aantal afleveringen en door het besluit van den redacteur, den heer Taco H. de Beer en den uitgever, den heer JL. Beyers om afstand te doen ten behoeve van de tooneelschool van het tot du3 ver genoten tractement. De directeur der tooneelschoolde heer Bouberg Wilson, heefc af stand gedaan van f 500 van zijn tractementdat daar door op 3500 uitgetrokken is. Door die verminderin gen is het tekort op de begrooting verdwenen. 's Rijks middelen hebben in September opgebracht 10.439.493 tegen 9.626.626 in September 1884 en gedurende de eerste 9 maanden f 76.091.301 tegen 75.578.443. De raming bedroeg 80.467.782. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Zuid- scharwoude ds. A. G. Reede te Osch. M. de R. Ten vorigen jare, als ik mij wel herinner, werd bij gemeenteraadsbesluit bepaald, dat het water langs het zoogenaamde Baanpad buiten de voormalige Boom poort, zou gedempt worden, doch werd vreemd genoeg de riolering van den nieuw te winnen weg, zoo al ter sprake gebracht, dan toch daaromtrent zeker geen be palingen opgenomen, althans werden geen riolen gelegd. Onlangs werd de weg weder opgebroken voor het leg gen van buizen voor de nieuwe waterleiding en kunnen de bewoners eerlang wel goed drinkwater bekomen, maar ontbreekt hun dan zoo goed, als nu, de gelegen heid om het vuile en het overtollige hemelwater te loozen. Daarom wordt nu de kortste weg bewandeld en eenvoudig alles op den openbaren weg geworpen. Het zal wel geen betoog behoevendat ook zonder het tegenwoordige regenachtige weerdie weg wel op een modderpoel, een specie van een vuilnisplaats gelijkt en uit een hygiënisch oogpunt beschouwd een waar broeinest is van schadelijke miasmen. Waarom word ons net stadje ontsierd door besten diging van een dergelijken toestand, die toch niet houdbaar mag geacht worden 't Is vooral voor de bewoners te wenschendat hierin zoo spoedig mogelyk verbetering worde gebracht. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Alkmaar, UWEd dw. Dr. 15 Oct. 1885. M.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5