No. 125. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 21 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën: Plaatsgebrek noodzaakt ons ditmaal het feuilleton achterwege te laten. ëniUnlanb. fiiftotalftnb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers 0-06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEE ZOON. BELGIE. De heer Numa Ensch de liberale kan didaat is te Virton tot lid der Kamer gekozen met 295 st. tegen 293 st. op den clerikalen kandidaat Mernier. DENEMAEKEN. De russische keizerlijke familie is den 18 des namiddags van Kopenhagen naar Peters burg vertrokken. DUITSCHLAND. De Nordd. Zeitung schrijft, dat de besluiten der gezanten te Konstantinopel berusten op de gemeenschappelijke opvatting dat de vraag van oorlog of vrede niet van de wisselende stemming op het Balkanschiereiland mag afhangen. In het op gemaakt stuk wordt op de duidelijkste en plechtigste wijze verklaard, dat aan de eerzucht van enkele Bat kan-stammen niet mag vrijgelaten worden om den vrede onder de mogendheden in gevaar te brengen. Terwijl die eerzucht tot twisten onder de stammen onderling of met Turkije aanleiding geeftwordt ook uit het oog verloren dat de gevolgen dezer kortzichtige en zelf zuchtige staatkunde de groote mogendheden zouden kunnen dwingen aan den strijd deel te nemen waar door de overigens zorgvuldig bewaarde vrede zou ver stoord worden. Geheel Europa behoort zoodanige han delingen nadrukkelijk tegen te gaan. De Köln. Zeitung meldt, dat Servië zich verbonden heeft om niets tegen Bulgarije of Turkije te onderne men wanneer de mogendheden zorgen, dat de bestaande toestand niet worde gewijzigd. Verder zouden te Kon stantinopel de europeesche mogendheden bijeen komen ter regeling van den toestand op het Balkan-schier eiland met behoud van het berlijnsche verdrag als grondslag. De brunswijkscbe landdag is tegen den 20 November bijeen geroepen ter verkiezing van een regent. Prins Albert van Pruisen zal waarschijnlijk gekozen worden. ENGELAND. De minister van buitenl. zaken heeft te Brighton eene tweede verkiezingsrede uitgesproken, waarin de kiezers aangespoord werdenom toch vooral de liberalen niet te Bteunen. De staatkunde der Tories volgde ook nu dezelfde beginselenwelke Beacons- field was toegedaan zij verlangde een eervollen vrede en het streven was, zich te houden buiten alle geschil len waarbij geene engelsche belangen betrokken waren. Wat in Birma zou gebeuren, wist hij nietwant deze zaak behoorde tot den werkkring der indische regeering, maar zeker was het, dat Engeland geen anderen in vloed mocht dulden in een land, dat zoo nauw in be trekking stond tot het indische rijk. Volgens de Times heeft de indische regeering aan den Koning van Birma als laatsten eisch ge stelddat hij de afgezanten der Britsch-Birma-maat- schappij behoorlijk zal ontvangen dat alle belemme ringen dezer maatschappij gestaakt worden totdat de twist tusschen haar en de regeering van Birma onder zocht is. Worden die twee punten niet toegegeven dan wordt zonder verdere kennisgeving onverwijld tegen Opper-Birma opgetreden. Ten derde wordt verlangd dat de Koning de vestiging van een bntsch agent met eene wacht te zijner bescherming te Mandalay zal toestaan. De regaering heeft een blauwboek uitgegeven be treffende de Transvaal en aangrenzende landen. Hierin zijn alle stukken opgenomen betrekkelijk de zending van generaal Warren en den toestand in Bechuana-land. FBANKBIJK. De gemeenteraad van Marseille heeft met 14i tegen 6 stemmen aangenomen de door het socialistische lid Gras voorgestelde motie, de verbanning der prinsen die aanspraak maken op den troon van Frankrijkwenschelijk verklarendedoch verworpen het voorstel om de invoering der doodstraf op po gingen tot herstel der monarchie aan te bevelen. Een handelaar in kunstbloemen Eibout, beschuldigd van zijne vrouw vergeven te hebben om met een meisje, dat bij hen in dienst was, te kunnen trouwen, is den 15 door de jury te Parijs onschuldig verklaard. Hij had een geheel jaar preventief gevangen gezeten. Van de 234 bekende uitkomsten der herstem mingen voor de Kamer op den 18 zijn uitgezonderd het departement der Seinegekozen 208 republi keinen of radicalen en 26 conservatieven. Onder de verkozenen behooren Bouvier, Oochery, EaynalOie- menceauSadi Carnot en Spulier. EepUblikeinsche candidaten zijn gekozen in AisneEureOrau con servatieve in Oise Sarthe Belfort. In Somme zijn twee conservatieve en twee republikeinsche candidaten verkozen. De heer de Broglie heeft de nederlaag ge leden. Goblet en Turquet zijn verkozen. In het departement der Seine werd de republikein- lOhe lijst gekozen met 247.000 tot 290.000 stemmen. Op die der conservatieven waren 105.000 tot 136.000 stemmen uitgebracht. ITALIË. Te Palermo is het getal choleragevallen reeds tot 24 per dag verminderd. De nieuw opgetreden minister van buitenl. zaken graaf Bobilantheeft bij de ontvangst van den fran- schen gezant Decrais het verlangen te kennen gegeven, dat de vriendschapsbanden met Frankrijk nauwer worden toegehaald. SPANJE. De cholera blijft steeds afnemen. Vol gens het laatste bericht werden in het geheele rijk 138 personen aangetast, waarvan 76 overleden. Te Sevilla, tot nog toe gespaard gebleven is nu die ziekte uitge broken. BULGABIJE. Na rijp beraad over het gemeen schappelijk schrijven der mogendheden heeft de regee- zich in beginsel bij de raadgevingen der mogendheden nedergelegd en met het oog op Servie's houding be sloten, het grootste deel der bulgaarsche troepen terug te roepen en slechts een zaak garnizoen achter te laten, totdat de mogendheden voor goed over het lot van Bumelie uitspraak hebben gedaan. anaatuwiwnffgaw—briihi niwnanwH—g—mephiiiiiih in ie—wBawui-amjwwwin'i ruimum STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. De door den minister van koloniën ingediende voorstellen tot wijziging van de tarieven van in- en uitvoerrechten in Ned. Indie zijn tbans in druk verschenen. De verhooging van sommige invoerrechten is te baat genomen tot versterking der inkomsten, terwijl herziening van het tarief van uitvoerrechten is gegrond op de veranderingen in de nijver heid en de prijzen der voortbrengselen. Vooraf wordt medegedeeld, dat de verhooging van het in voerrecht bij den handel geen bezwaar ontmoet heeft. Het normale invoerrecht wordt daarom van 6 op 10 p.ct. der waarde gebrachtbehoudens eenige noodzakelijke uit zonderingen. Verder wordt voorgesteldde anders dan naar de waarde belaste goederen aan een verhoogd invoerrecht te onderwerpen. Overigens wordt het tegenwoordig tariefstelsel zoo weinig mo gelijk veranderd. Als maatstaf voor heffing der invoerrechten blijft de waarde aangenomen, waarvan de toepassing geene moeielijkkeden oplevert. De vrijstellingen worden gehandhaafd, behalve die voor mu- ziek-instrumenten. De omschrijving van de artikelen ijzer, koper en papier is verduidelijkt. Krachtens het verdrag met het Tolverbond is het invoerrecht van eene reeks van arükelenals zij van duitschen oorsprong zijn), aan een bepaald bedrag gebonden. Het invoerrecht voor azijnthans op fust f 2 en afgetapt 2,50 per valwordt niet verhoogdmaar door aanneming van de waarde als maatstaf bepaald op 10 p.ct.; dat op bier verdubbeld. Blik wordt uitdrukkelijk vrijgesteld als vallende onder pla ten enz., maar blikwerk Delast met 10 p.ct Ambachtsgereedschappen worden onder fabriek- en stoomwerk tuigen opgenomen en alzoo vrijgesteld. Gambier blijft belast met nagenoeg 100 p.ct. der waarde en het bestaande recht op manufacturen en garen als grondstof voor die artikelen behouden. Met een voorstel omtrent het van buiten aangevoerd gedis tilleerd wordt gewacht tot na de voorgenomen herziening van den accijns. Vrijdom kan verleend worden voor eene andere zelfstandig heid dan houtgeestvoor het denatureren van gedistilleerd geschikt. Bladgoud en bladzilver worden, evenals goudwerk met 10 p.ct. getroffen. Verhooging van het bestaande recht voor sen op f 12 per 100 F. of 15 p.ct. der waarde komt onge- wenscht voor. Vetkaarsen worden onder hetzelfde recht gebracht. Het invoerrecht op manufacturen blijft onveranderd, omdat het verdrag met het Tolverbond het belasten der zijden manu facturen niet hooger dan 6 p..ct. verbiedt en belastingstijging niet van verhooging verwacht wordt. Meel wordt weder naar de waarde getroffen tot het normale cijfer van 10 p.ct. Meubeien en rijtuigen blijven op 6 p.ct. Mineraalwater en opium worden uiet verhoogd. Voor muziekinstrumenten, tot dusver vrij, wordt een invoer recht van 10 p.ct. voorgesteldvoor petroleumwaarvan het gebruik in Indie toeneemt, 2 per vat. Alcoholhoudende reukwerken worden met gedistilleerd ge lijkgesteld. Het recht op speelkaarten wordt verhoogd tot t 1 per 12 spellen, met toepassing van het normale recht voor de chineesche kaarten. Alle tabakuitgezonderd sigarendie zonder onderscheid van soort met f 2 per pond getroffen wordente belasten met 0,16 per pond. Deze verhooging geeft alleen 54.500. Thee wordt aan het 6 p.cts. invoerrecht onderworpen, terwijl op uurwerkenverfwaren en wapens de rechten van 6 p.ct. be houden blijven. Het invoerrecht op wijn wordt niet verhoogdals zijnde in Indie minder een weelde-artikel dan in Europa. Zout, thans niet bij name in het tarief genoemd, wordt op genomen met een reent van 2 per 100 pond. De hoogere opbrengst der invoerrechten wordt op f 2.000.000 'sjaars geraamd. Ten aanzien van de uitvoerrechten geeft de verandering der opbrengst en prijzen vooral wat de suiker betreft, aanleiding, om het uitvoerrecht op suiker op de helft van het bestaande recht en op koffie tot op 1/3 van het tegenwoordig bedrag voor te stellen. De daling der theeprijzen en de geringe opbrengst der rech ten op thee zijn redenen om eene geheele afschaffing van dat recht, 1 de 100 pond, voor te stellen. Aan uitvoerrechten zal minder ontvangen worden f 1,250,000, of ua aftrek van f 275,000 voor verhooging van den koopprys der koffie in Indie, 975,000. Dit bedrag aftrekkende van de 2 miljoen verhooging aan invoerrechten, verkrijgt men eene versterking der middelen van ongeveer f 1,000,000. Bij eene verhooging der indische begrooting wordt f 30,000 als jaarlijksche uitgaaf aangevraagd tot verbetering der jaarwed den van en tot aanstelling van een controleur en adjunct by het douane-personeel. De ministers van financiën en waterstaat hebben in een nieuw schrijven de wenschelijkheid betoogd van de vereeniging van verschillende rijkskantoren te Groningen in één gebouwals zullende strekken ten bate van het publiek en in het belang van den dienst. De koopsom van f 25000 is niet te hoog voor een gebouw in het midden van de stad daargelaten de onge neigdheid van de gemeente Groningen om dit huis te verhuren. De geraamde som van f 15000 voor het maken van verande ringen behoeft niet overschreden te wordenterwijl deze uit gaaf opgewogen wordt door op andere posten vry vallende uitgaven. Accijns op het gedistilleerd. Uit het Afdeelings-ver- slag blijktdat enkele leden de verhooging van dezen accijns niet bestendigd wenschten te zien, zoolang niet de meergegoeden een grooter deel in de klimmende behoeften der schatkist bij droegen. Was dit geschied, dan kon tevens eene blyvende verhooging van dezen accijns zijn voorgesteld. Doch zelfs omtrent de voornemens der regeering in dat opzicht verkeerde men in het duister. Andere ledendie met het oog op de behoeften der schat kist tot de aanneming wilden medewerkenmerkten hiertegen opdat wel degelijk voorstellen gedaan waren om de meer gegoeden een ruimer aandeel in de algemeene lasten te doen dragen. De voorgestelde verhooging en uitbreiding van het recht van overgang en van het zegelrecht op effecten komen toch uitsluitendde buitengewone opcenten op het personeel hoofdzakelijk ten laste der gegoeden. Het was dan ook de vraagof niet een langere termijn voor deze verhooging of zelfs eene blijvende verhooging tot het tegenwoordige bedrag de voorkeur zou verdienen. Gedurige afwisseling van het bedrag van den accijns scheen niet gewenscht. Werd hy thans weder tot f 57 teruggebrachtdau zouden vermoedelijk alleen de slijters en tappers daardoor worden bevoordeeld terwyl de verbruikers van de vermindering niets zouden bespeuren. Zelfs eene tijdelijke bestendiging der verhooging van den accijns was naar het oordeel van enkele leden onaannemelijk, zoo niet tevens ooit de wijnaccijns werd verhoogd. Huns inziens leverde de handelsovereenkomst met Frankrijk daartegen geen onoverkomelijken hinderpaal op. Hiertegen werd van verschil lende zijden bezwaar gemaakt. In ééne afdeeiing wenschten sommigen een anderen weg te zien ingeslagenzy achtten verhooging van den accyns tot bij voorbeeld 65 per vat en afschaffing van den wynaecyns aanbevelenswaardigom het gebruik vau wijn meer en meer tot de mindergegoeden uit te breiden en dat van gedistilleerd te vervangen. In eene andere afdeeling waren er ledendie tegen dit wetsontwerp in beginsel bezwaar liaiidenomdat zy niet konden aannemendat de hoog opgedreven accijns strekte om het misbruik van sterken drank te keer te gaanterwijl de aanzienlijke inkomstendie de schatkist daaruit trekt tegenover de mindergegoeden onbillijk moesten worden geacht. Bij sommige leden bestond nog bezwaar tegen bestendiging van den verhoogden accijns om den gedrukten toestand, waarin de branderijen verkeeren door de lage prijzen die zij tegen woordig voor hare artikelen kunnen bedingen. Tegenover dit bezwaar merkten andere opdat vele branderijen hoofdzakelijk voor den uitvoer werken en dus in zoover niet door den accyns bezwaard worden en dat de lage prijs harer artikelen opgewo gen wordt door den niet minder lagen prys der grondstoffen. Eene voorgestelde wijziging van het hoofdstuk marine voor 1884 is algemeen ongunstig ontvangen. Men zag daarin een bewijsdat men zich bij dit departement weinig houdt aan de bij de wet vastgestelde begrooting. Niet alleen zyn een groot aantal artikelen zeer belangrijk overschredensommige zelts met 70 p.ct. en meer, maar vele overschrijdingen betreffen uit gavenmoeielijk onder de onvoorziene te brengen. Nu moge üet eindcyfer der begrooting geene verandering ondergaan, het valt niet te ontkennen, dat door de talrijke overschrijvingen de raming der uitgaven alle waarde verliest. De verminderingen geschieden bovendien grootendeels op posten betreffende den voorraadwaarvoor gelden zijn toegestaandie thans voor andere zaken uitgegeven zijn. Men vroeg, of de voorraad in de magazijnen op deze wijze voldoende bleef. Overgangsrecht. Bij het onderzoek van het wetsontwerp tot verhoogiug en uitbreiding van het recht van overgang be treurde een deel der ledenhet zoeken naar kleine middelen tot herstel van hetgeldelyk evenwicht moede, de wederindiening daarvan. Daarentegen was de meerderheid bereid, tot de vast stelling mede te werken. Intussehen waren sommige leden nog steeds het gevoelen toegedaan, dat het recht van overgang ruimer dan volgens het ontwerp moest worden dienstbaar ge maakt aan het belasten van het roerend vermogen. Zy zouden zicu daarom niet tegen de aanneming verzetten. Sommige leden betuigden hunne instemming met de denk beelden Oij de behandeling van het vroegere wetsontwerp door den heer Kolkman ontwikkeld en in amendementen nedergelegd. De beraadslaging over de wijziging van het wetboek van strafvordering werd den 19 voorgezet. Een door den heer van Gennep ingediend amendement be treffende de huiszoeking in zekere gevallen werd zoo ingrijpend geacht, dat het na eenige beraadslaging verzonden werd naar de commissie om daarover den 20 verslag uit te brengen. Het voorstel der commissieom de memorie vau suggestie te doen vervallen werd, na verdediging door de heeren Kist, van Blom, Ruys en van Gennep en bestrijding door de heeren van der Biesen, Gratama, van der Lin den, van der Kaay en den minister vanimtiti0| verworpen met 34 tegen 13 stemmen.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1