b rengst van het Wfttet in het 32 el hooge reservoir. De heer van Houten doet in No. 16 zijner staatkundige brieven verschenen den 16 uitkomen dat bij de overgroots meerderheidook in de staat kundige kringen vast staatdat er grondwetsherziening moet plaats hebben vooral ter verruiming der kiesbe voegdheid en dat ook de bekrompen opvattingen om trent den omvang dier verruiming beginnen te wijken. Aanvankelijk heeft menigeen in Grondwetsherziening berust in de meening, dat het zou kunnen gelukken voor den hoogen belasting-eensus van ƒ20,tot 160, een hoogen huurwaarde-census in de plaats te stellen. Die toeleg, waarvan de sporen zichtbaar zijn in het rapport aan de Liberale Unie is door de September- demonstratiën onmogelijk geworden. Eene uitbreiding van het kiesrecht, die slechts de lagere bourgeoisie bereiken zou is daardoor verijdeld. Na de bewijzen opgesomd te hebben waaruit blijkt, dat de kansen voor de invoering van een kiesrecht, dat ook den werkman bereiktsnel veld winnen verklaart hij dat het doel van bet commissoriaal Unie-ontwerp is, om de liberale Unie te vervormen in een Bond tot wering van den werkman van de stembus. De Grond wet zal blijvend ons land voor toenadering tot het alge meen stemrecht moeten behoeden. Dit beginsel wordt in het rapport zelfs niet eens der bestrijding waardig gekeurd. Of deze in de Unie-commissie ontloken spruit levens vatbaar is? Zeker is al vast, dat zij onder de liberalen geene Unie maar tweedracht zal brengen. Menigeen verklaart reeds nu het voorstel alleen geschikt om te dienen als avant-poject voor eene toekomstige conservatieve Unie. Het gevoeligst werd dit plan in de kamerzitting van 29 September getroffen. Geen minder dan de heer Gleichman maakte zich kort en bondig los van de stuurlieden aan den waldie de liberale partij naar zulk een hoogen huurwaarde-census wilden doen koers zetten. Hij sprak het volgende gedenkwaardige woord Verbetering van den toestand verwacht ik voors hands allereerst van eene ernstig opgevatte en ernstig doorgezette grondwetsherziening met zeer aanmerkelijke uitbreiding van het kiesrechtin dier voege dat de in zijneu Btand gezeten werkman in het bezit van kiesrecht worde gesteld." Deze uiting is eene kloeke daad tegenover de advi seurs der liberale Unie. En zij is zulks niet minder met het oog op de geschiedenis der liberale partij in de laatste 'jaren. Geen lid der liberale partij verwierp het door Mr. Gleichman geuite denkbeeld. De lijn bestond de proefzoo goed zelfs dat ook de zinkende minister Heemskerk het geraden vond zijne hand er naar uit te strekken door te zeggen dat ook de regeering nage noeg hetzelfde denkbeeld koesterde ala de heer Gleich man en op dit punt wijziging van zijn voorstel aan te kondigen. En de aldus meegesleepte Heemskerk zal op zijne beurt de kroon wel medesleepen. Hij geeft *oor eene voorloopige regeling van het kiesrecht de volgende wijze aan Bij het zoeken naar zichtbare, voor de praktijk van het recht bruikbare kenmerken van een in zijn stand gezeten werkman komt het fiscale recht het staatsrecht te hulp. Een gezeten werkman behoort kiezer te zijn zegt het theoretische staatsrecht naar de opvatting der liberalen. Een gezeten werkman behoort naar diezelfde opvatting eeneal zij het kleinebijdrage te betalen in de directe belastingen. Approximatief zal dus het kenmerk van den gezeten werkman zijndat hij aangeslagen is in de ter zake van den niterlijken staat geheven algemeene directe be lasting (het personeel). Nu is echter de grenslijn onzer personeele belasting verouderd. De tienduizende oninvorderbare posten be wijzen dat zij afdaalt tot eene volksklassewaarin öf eene mate van onmacht óf eene mate van onwil heerscht, die met het begrip van gezeten werkman onbestaanbaar is. Een gezeten burger (werkman of niet) laat zijn naam niet brengen op den staat van oninvorderbare posten. Wie zich zelf aldus voor een fiscalen non-valeur laat verklarenkan zich niet beklagen als de staat hem ook tot een electoralen non-valeur maakt. Door deze overwegingen word ik geleid om als de beste voorloopige regelingdie zich aansluit aan den wensch om de in hun stand gezeten werklieden kies recht te geven te blijven verdedigen wat ik in mijn ontwerp van grondwetsherziening heb voorgesteld. Het gekweten aanslagbiljet in het personeel zij voorloopig de titel tot inschrijving op de kiezerslijsten. In de door 142 leden bijgewoonde vergadering der kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam is den 14 voorloopig besloten dat de voorwaarden voor kiesbe voegdheid niet in de grondwet aangewezen moeten worden. Nadat de vraag, wordt algemeen stemrecht verlangd, ontkennend beantwoord was, werd de behan deling der overige vraagpunten tot den 19, des avonds, uitgesteld. Den 14 is te Enkhuizen in eene vergadering van belangstellenden de demping van het Venedie aldaar besproken. De wenschelijkheid dier demping werd algemeen beaamd alleen werd aangevoerd dat bij uit voering der demping de belastingen aanzienlijk verhoogd zouden moeten worden. Den 14 is het noordelijk deel van den Diemerpol- der onder water geloopen, door het doorbreken van de Diemerkade. Pogingen om die kade te herstellen moesten in den avond van den 15 gestaakt worden door het voortdurend binnenstroomen van het water. De landlieden verlieten hunne woningen en zochten met hun vee elders een goed heenkomen. Te Driehuizen gemeente Zuid- en Noordscher mer, is den 15 het 2jarig zoontje van den kruidenier K., dat waarschijnlijk spelende te water geraakt was verdronken. Den 15 heeft te Bergen een proefstoomen plaats gehad in het machinegebouw der Alkmaarsche duin waterleiding in de duinen aldaar die bijzonder goed geslaagd schijnt te zijn zoowel wat betreft de zachte werking der machine, het geringe kolenvetbruik als de Machines en ketels zijn vervaardigd en gesteld door de heeren Stork te Hengeloo. Den 16 waren op de eerst6 najaars veemarkt te Sloten 375 koeien aangevoerd. De prijzen der gelde- koeien liepen van ƒ80 tot 200 met levendigen handel. Den 16 zijn te Andijk de zoon van D. Tensen Klz. en zijne dienstbode verdronken terwijl zij met de schuit naar het land waren gegaan om de koeien te melken. De Botterdamsche Vrijzinnige Kiesvereeniging heeft den 16, na bespreking van het advies van het bestuur der Liberale Unie over het kiesrecht bij accla matie verandering van art. 76 der grondwet wensche- lijk verklaard maar niet uitgemaakt waarin zij moe ten bestaan. Met 13 tegen 12 stemmen werd be sloten dit alles aan den gewonen wetgever over te laten. Tot voorlichting der naar de vergadering af te vaardigen personen werd de beslissing van eenige bij zonderheden noodzakelijk geacht. Algemeen stemrecht werd verworpen met 24 tegen 1 st. Huurwaarde als grondslag werd goedgekeurd met 20 tegen 1 st., terwijl 4 buiten stemming bleven en capaciteiten als tweede grondslag met 18 tegen 4 en 3 onthoudingen. Bij kon. besluit van den 16 zijn benoemd tot heem raad van den polder Oostzaan de heer A. Dral Dirks- zoonvan den polder Wieringerwaard de heer J. Janszoon Kaan Sr. en tot dijkgraaf van den polder Waal en Burg de heer J. Jacobszoon Boeper - Den 16 en 17 zijn te Amsterdam van de 16 voor onderwijzeres geëxamineerden 5 geslaagd te weten de dames M. 0. Mauser, A. M. Wijs W. M. Best en A. M. Mulder te Amsterdam en H. van Dillewijn te Aalsmeer. De Zaanlandsche kamer van koophandel heeft den 17 een feestmaal aangeboden aan burgemeester en wethouders van Zaandam, als blijk van waardeering voor hetgeen door hen verricht is ter verkrijging der verbin ding vaD de Yoorzaan met het Noordzeekanaal. De commissaris des Konings in Noordholland de afge vaardigden voor Haarlem ter 2e Kamer en de leden der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Zaandam waren mede uitgenoodigd. Den 17 is des morgens te Purmerend uit eene sloot langs den Purmer steenweg het lijk gevonden van een onbekenden man naar gis 30 a 40 jaren oud. Den 17, des avonds half elfis een werkman op de viaduct bij de Korte Prinsengracht te Amsterdam overreden door den trein die van Zaandam kwam. Hij was dadelijk dood. De liberale kiesvereeniging „de Grondwet" te 's Gravenhage heeft den 17 na beraadslagingten op- zigte van het kiesrecht den wensch uitgesproken dat in de grondwet de bepaling worde opgenomendat het kiesrecht wordt verleend aan alle meerderjarige mannelijke ingezetenen in het genot hunner burger schapsrechten naar den maatstaf van de huurwaarde en alle verdere bepalingen aan den gewonen wetgever over te laten. Dit besluit werd genomen met 15 tegen 9 stemmen en over nadere bijzonderheden werd verder niet beraadslaagd. Den 17 heeft te Amsterdam plaats gehad het „concours hippique", dat door het slechte weder tot dien dag uitgesteld was. Bij den eersten wedstrijd voor het mooiste springpaard over vijf hindernissen van ongeveer 1 el hoogte waaraan zes paarden deel namen behaalde Wallach van ritmeester vanderWijck den eerstenCrusader van baron van Brienen den tweeden en Orizaba van den heer Deutz van Schaik den derden prijs. Orizaba stootte bij de derde hin dernis met de voorbeenen tegen den boom waardoor de ruiter van het paard stortte maar in een oogwenk zat bij weder in den zadel en de twee laatste hinder nissen werden glausrijk door hem overgesprongen. Aan het concours voor het mooiste rijpaard niet aan officieren toebehoorendenamen eenige fraaie paarden deeldie beurtelings stapvoets in draf en in galop den ring rondreden. De le prijs werd behaald door Annie van P. A. C. van der Helm te Utrecht de 2e Lady van N. N. en de 3e Omar van Brumund te Zeist. Daarop volgde een wedstrijd voor rijpaarden, aan officieren toebehoorendewaaraan drie paarden deel namen. Armstrong van luit. G. Bömer behaalde den len Nubio van luit. Hoogstraten den 2en en Emigrant van ritm. v. d. Wijck den 3en prijs. Onder leiding van ritm. v. d. Wijck als jagermeester volgde een jachtrijden voor nederl. officieren en heeren, waaraan van de acht ingeschreven paarden slechts vier deelnamen. Luit. Metelerkamp wou den len prijs met Banderolle de heer Suermondt met Cora den 2en en de heer Kuipers met Mary den 3en. Luit. Beters viel bij dezen rit van het paard, zonder zich te bezeeren. Aan den wedstrijd voor het mooiste ingespannen rijtuigpaard namen vele paarden deel. Van die van inlandsch ras behaalde Willem III van C. Brommer te Alkmaar den len prijsvan die van vreemd of ge kruist ras viel de le prijs ten deel aan Knighteen Mecklenburger van mr. J. H. W. Kool te Amsterdam. Vervolgens traden vier vierspannen in het krijt twee Orloffs en Mecklenburgers van J. H. Walker te Amsterdam een span inlanders van A. G. Antonijssen te Amsterdam en een span van drie inlanders en één bovenlander van Th. Moolhuizen te Amsterdam. De le en de 2e prijs werden toegekend aan de vierspannen van den heer Walker, de 3e aan dat van den beer Moolhuizen. De daarop gevolgde wedstrijd voor den mooisten draver wekte veel belangstelling ook omdat daarbij onderscheidene algemeen bekende dravers in het strijd perk traden. De le prijs werd toegekend aan Apollo van A. en H. Jurgens te Ossde 2e aan Willem III van C. Brommer te Alkmaarde 3e aan Elik van M. A. van Niekerken te Utrecht. De laatste wedstrijdvoor het mooiste tweespan was verdeeld in twee af deelingen n.l. voor inlandsche paarden en voor paarden van vreemd of gekruist ras. Van de inlandsche spannen behaalde dat van A. A. van den Berg te Haarlem den lendat van G. M. van der Kuylen te 's Gravenhage den 2en en dat van G. G. de Groot te Amsterdam den 3en prijs- Van de vreemde werd de le prijs toegekend aan twee Orloffs van J. H. Walker te Amsterdam de 2e aan twee bovenlanders van A. van den Berg te Haarlem de 3e aan twee Mecklenburgers van Walker te Amsterdam, Het aantal toeschouwersdat bij den aanvang zeer gering was geweest was bij het einde waarschijnlijk door het opklarende weder, grooter dan bij den aanvang. Om in de gevangenis te komen wierp een man in den nacht van den 17 op den 18 eene spiegelruit in eene der voornaamste winkelhuizen te 's Herto genbosch in. In den nacht van den 17 op den 18 is te Go- rinchem op den Langendijk eene zeer nauwe straat een broodfabriek en een deel van de daaraan grenzende beddenfabriek afgebrand. De verf der huizen aan den overkant is afgebrand en de meeste ruiten zijn ge sprongen. In de Enkhuizer Courant van den 18 wordt in een ingezonden stuk onderteekend door H. v. Griet- huysen veehouder, aangedrongen op het weder in het leven roepen der groote koemarkt te Enkhuizen die in vroegere jaren op Vrijdag vóór de Hoornsche koe markt gehouden werd en dit jaar alzoo zou invallen op 6 November a.s. De zuid- en noordnederlandsche tooneelwedstrijd uitgeschreven door de rederijkerskamer „Vreugdendal" is den 18 geopend door de vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem. Den 19 zijn van de 8 voor onderwijzer te Amster dam geëxamineerden 4 geslaagdte wetenB. J. Hoogkamer8. Abramsz en E. A. Bandag allen te Amsterdam en J. W. Kuiper te Helder. Één trok zich terug. Het openbaar ministerie bij den Hoogen Baad heeft den 19 geconcludeerd tot verwerping van het cassatie-beroep van Timmermans den moordenaar van de familie van Oppen te Maastricht. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met 11 tegen 6 stemmen overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. besloten, geen afgevaardigde te zenden naar het Zuiderzee-comitÓ. De door het gemeentebestuur van Hilversum uit geschreven 4 pet. geldleening, groot f 27000, is den 14 3 maal volteekend. Gegund werd 20000, a 98'/u pet. en 7000 99 pet. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft bij den minister van waterstaat met nadruk aangedrongen op den snelleren voortgang der werken aan het Mer- wede kanaal en als haar gevoelen uitgesproken dat de quarantaine bij besmettelijke ziekten vervangen moet worden door nauwgezet toezicht en oordeelkundige behandeling der zieken. Te Middelburg zijn twee werklieden die bezig waren om eene in de regenbak liggende looden buis te soldeeren door de damp der houtskool bedwelmd ge raakt en levenloos uit de bak opgehaald. Een notaris in het arrondissement Breda heeft zich bij de regeering beklaagd dat verscheidene ge meente-secretarissen de betrekking van zaakwaarnemer uitoefenen en verzocht in de gemeentewet eene bepa ling op te nemen waarbij aan een hooger gezag be voegdheid wordt gegeven handelingen van secretaris sen en ontvangers die met de wet strijden te keer te gaan zoo de gemeenteraad hierin nalatig blijft. De heer J. Heinstman is gekozen tot lid van den raad te Petten. Tot heemraad van den West wouderpolder bij Akersloot is gekozen de heer C. Los te Woude. De gemeenteraad van Edam heeft de heeren Calkoen burgemeester, en Tuyn wethouder, benoemd tot afgevaardigden naar het Zuiderzee comité. 17 branders uit Schiedam Botterdam, Delfsha- ven en Delft hebben aan den minister van financiën uiteengezet de voortdurende kwijning van hunnen tak van nijverheid waarin geene kans op verbetering be staat tenzij de regeering helpt om de mededinging met het buitenland mogelijk te maken. Zij vragen den accijns weder terug te brengen op 57 en het mini mum van den te leveren trek te verminderen met 5 centiliter gedistilleerd ad 50 p.ct. van elk pond te ge bruiken graan. In het atelier van de firma Erve L. Grisanti te Amsterdam is thans voltooid eene herinnering aan wij len mevrouw M. J. Kleine—Gartman. Het ie een paneel (1.65 bij 0.73), op het midden waarvan een medailjon-portretmet eene omlijsting van palm- en lauwertakkenwaaraan de zinnebeelden zijn gehecht van blij- en treurspel. De vervaardiger heeft gepoogd aldus op de eenvoudigste wijze een geheel te verkrijgen, wat het leven der kunstenares teekentgroot in beide takken van hare kunst door dankbare tijdgenooten gevierd en geëerd. Het stuk werd ontworpen en ge boetseerd door den heer Tereille een Parijsch artist aan het atelier verbonden. Het denkbeeld was iets te leveren als geheel monumentaal genoeg om op zijne plaats te wezen in de foyers der schouwburgen waar mevr. Kleine zoovele honderden heeft geboeid en verruktin de vergaderzalen van rederijkerskamers, in groote vertrekken enz. Het portret-medailjon afzon derlijk kan dan eene gedachtenis zijn in de huiskamer. De gelijkenis van het portret is naar het oordeel der vertrouwdste vrienden en naaste betrekkingen volkomen. Afgietsels zullen weldra in den handel worden gebracht. Het kassierskantoor Th. v. L. en Zoon te Eind hoven heeft de betalingen gestaakt. De arbeid in de fabrieken van de gebroeders Stork en Cie. te Almeloo is weder hervathet uit voeren van eenige herstellingen was oorzaak dat de werkzaamheden een paar dagen moesten stil staan. Te Hilversum is in den ouderdom van 48 jaren overleden de heer G. L. Eunke, aanvankelijk uitgever, later directeur van het Nieuws van den Dag. De heeren de Bruyn en Zoon te Amsterdam, eige naars der Holiandsche gasfabriek hebben thans besloten hunne gasverbruikers te gerieven door hun toe te staan die maatregelen te nemen welke hun het ge bruik van gas na 1 November a. s. waarborgenvoor zoover deze fabriek ia weerwil van haar verietkracji*

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2