No. 126. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V 11 IJ D A G 23 O CTOBER. De Condéer. Prijs der gewone Advertentiën: Officieel (Bebeelte. IStiitealAttb. FEUILLETON". 8) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnem 'nfcaprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. IA -V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Augustus 1885 L. Kesseler, Amsterdam; G. SpoorvinkAnna Paulowna- polderP. Sernee Gouda. Van het hulpkantoor: Sehermerkorn: ten Bosch Amsterdam. Schoorldam: J. Vertuin, Amsterdam. DUITSCHLAND. De Landdag te Brunswijk heeft zich den 20 met op 2 na algemeene stemmen veree- nigd met het voorstel der staatsrechterlijke commissie, waarin opgekomen wordt tegen de beschuldiging van den hertog van Cumberlanddat de Landdag zou hebben medegewerkt tot bestrijding zijner hertogelijke rechten. Hij verklaarde tevens, dat er geen wettelijke middelen bestonden om den toestand te veranderen dien de hertog zelf in het leven had geroepen door het blijven handhaven zijner rechten op de pruisi- sche provincie Hannover. De minister von Görtz diende namens den regentschapsraad het voorstel in om prins Albert van Pruisen tot regent te benoemen. Den 21 is de prins met algemeene stemmen benoemd. Alle leden waren tegenwoordig. In het reeds vermelde artikel der Nordd. Allgemeine Zeitung over de gebeurtenissen op het Balkanschier eiland laat dat blad o. a. uitkomen dat 300 miljoen europeaneninwoners van beschaafde landenniet kunnen dulden dat de vrede verstoord zou worden, omdat 3 kleine Balkan-staten met nog geen 7 miljoen inwoners plotseling op het denkbeeld komen dat hun evenwicht gevaar loopt. Daarom zijn de mogendheden vast besloten, den vrede te ^andhaven. DENEMARKEN. Toen de minister-presidentde heer Estrup den 21 's namiddags 5 uur naar zijn huis gingloste een jong man 19 jaar oud, een drukkers gezel een schot op hem dat niet trof. De dader werd terstond in hechtenis genomen terwijl de heer Estrup naar een feestmaal ging. ENGELAND. De oud-minister Gladstone heeft in een aan den heer Gueshoff, lid der bulgaarsche Kamer, thans te Londen gerichten brief verklaard dat hij voor de erkenning van het voldongen feit der vereeniging van Bulgarije met Rumelie gestemd was en dat hij hoopte, dat die vereeniging werkelijk goed zou zijn. Maar van bewegingen als die waarmede thans Servie en Griekenland dreigden, zag hij het recht niet in. Hij begreep nietwaarop die landen hun recht grondden om buiten hunne grenzen te kuipen. Hij heeft verder een kort schrijven aan de bladen gerichtwaarin hij zegtdat de door minister Salisbury den 15 her haalde bewering als zou het vraagstuk van de afschaf fing der staatskerk waarvoor hij gestemd was, weldra aan de orde moeten komen eene beschuldiging was Op eenen goeden dag was Toni in het nabijgelegen Constanz geweestwaar zij hare inkoopen placht te doenen had eene dier vlugschriften der volkslitera tuur medegebrachtdie toenmaals de courant voor opzien barende gebeurtenissen vervingen en eertijds en nog van verschrikkelijke misdaden of van de bloedige straf daarvan door het gerecht verspreid werden. Het blaadje werd door iedereen gekocht, want het verhaalde van de te Mainz plaats gehad hebbende terechtstelling van den zoolang aan den Bovenrijn en in het Scbwarz- wald gevreesden rooverhoofdman Schinderhanneswien de Eranschen toch eindelijk hadden gevat. Natuurlijk werd bij die gelegenheid de geheele levensgeschiedenis van den populairen booswicht verteld. Toni stelde daarin en in het einde van den roover onder de valbijl te Mainz niet minder belang dan alle andere menschen vooral in de streekwaar hij sedert jaren had vertoefd. Zij las thuis het verhaal met de spanning, waarmede het overal gelezen werd; want het volk plaatst een beroemd roover gaarne in een roman tisch licht en de levensomstandigheden en lotgevallen van zulk een man wekken de verbeelding in hooge mate op. De geschiedenis van Schinderhannes, die door het snel verspreide vlugschrift zeker in iedere boerenwoning aan den Rijn en de Bodensee den stof der huiselijke gesprekken vormdekwam dus ook in Horak's woning ter spraketoen de kleine familie met knechts en meiden des avonds aan tafel zat. Toni had banr kleine Lotje op den schootHorak las het vlugschriftdat zijne vrouw hem had ter hand gesteld en steeds weder kwam het gesprek op de groote gebeurtenis van de terechtstelling te Mainz terug. In met een staatkundig doel gedaanmaar volkomen ongegrond. Het geschil tusschen de engelsche „Botnbay-Birma- maatschappij en Koning Theebau is ontstaan doordat deze engelsche maatschappij, die van genoemden Koning vergunning had gekregen tot het exploiteeren van teak- bosschen veel meer boomen had gehakt dan baar ver gund was. Zij werd daarop voor de rechtbank te Birma veroordeeld ten gevolge waarvan beslag op hare goe deren werd ge'egd. De britsch-indische regeering ia toen voor de maatschappij in de bres gesprongen en heeft het vonnis der rechtbank van onwaarde verklaard, omdat, volgens de overeenkomst, ieder geschil aan eene gemengde rechtbank moest onderworpen worden. Daar dit te Mandalay niet toegegeven werd, stelde de britsch- indische regeering een scheidsgerecht voor. Koning Theebau antwoordde toen met den gemelden beleedi- genden brief, waarop hem de in ons vorig nummer opgegeven laatste eisch gesteld is. Volgens sommige berichtgevers zou de reden van Engelands optreden gelegen zijn in den naijver over het sluiten van een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Birma. De oud-Onder-Koning van Britsch-Indie, lord Ripon, heeft den 16 verklaard, dat hij, mocht Engeland in oorlog met Koning Theebau geraken en dezegelijk te voorzien was, de nederlaag lijden, niet voor inlijving van Birma zou zijn. Liever zag hij in zijne plaats een birmasche Prins op den troon geplaatst, van wien men zich verzekerd kon houden dat hij de handels betrekkingen van Engeland niet belemmeren zou. In lijving achtte hij niet wenschelijk, omdat dan het grond gebied van Engeland onmiddeiijk aan dat van China en aan dat van Frankrijk in Tonkin zou grenzen. De Daily News is van oordeel, dat deze raad van den niet lang geleden afgetreden Onder-Koning, die zelf tijdens zijn bestuur veel met Birma te doen had, allezins over weging verdientte meer daar ook hij niet van een krachtig optreden tegen dien Koning afkeerig is. De Times noemt dezen grond van lord Ripon zwak. Aan China thans aan Frankrijk zoozeer vijandig, zou En geland als nabuur zeker welkom zijn. Wat Frankrijk aangaat, zou een inlijving van Birma voorkomen dat Frankrijk mettertijd dat land inlijft. De min. van buitenl. zaken heeft tot toelichting op zijne rede te Newport gezegd dat hij krachtige ver- toogen te Belgrado en Athene ingediend had tegen elke daad van vijandschap door Servie ot Griekenland te plegen. FRANKRIJK. De Kamer wordt tegen den 10 Nov. bijeen geroepen tot het onderzoeken der geloofsbrieven. President Grésy heelt het ontslag der niet als afge vaardigden herkozen ministers Legrand en Magnon en der onder-ministers Hérault en Rousseau aangenomen. De niet herkozen hertog de Broglie verkreeg in het departement Eure 40348 stemmen terwijl de republi- keinsche tegenkandidaat Paponeen weinig bekend man 40554 stemmen verkreeg. het vlugscbrift werd ook veel gesproken over de jonge vrouw van Schinderhannesdie hij eerst eenige jaren te voren gehuwd hadeen lief boerenmeisje uit het SehwarzwaldJulia Blatius. Toni hield niet op bare deelneming voor deze te betuigen en overprikkelde daarmede hare verbeelding. „Hoe is het mogelijk", zeide zij „dat zulk een fat soenlijk en welgesteld meisje zulk eenen man trouwt Horak keek na deze woorden zijner vrouw van zijne lectuur opwaarin hij zich eene poos scheen verdiept te hebben. Zijne zwarte oogen schoten vuurzijn voorhoofd verduisterde daarbij een oogenblik en zijn antwoord klonk opvallend ruwzoodat Toni schrikte. „Wat gaat u dat aan?" Toen nam zijn gelaat weder de gewone kalme uit drukking aan en voegde hij er bij op gewonen toon „Zij zal niet geweten hebbendat zij den roover hoofdman Schinderhannes tot man nam." „Hoe?" vroeg Toni nadenkend. „En hij zou haar tot zijne gevangenneming in dien waan gelaten hebben?" „Waarom niet Zoo iets is toch denkbaar, en boven dien al had zij later de waarheid gehoord gelooft gij danTonidat zij als zijne vrouw hem daarom niet meer zou hebben liefgehad?" Hij liet zijn blik vorschend op haar gelaat rusten. Dit werd ernstigerstreng zelfs. Er sprak eene zede lijke verontwaardiging uit, zooals Toni's woorden ook verriedentoen zij antwoordde„Zulk een arm oner varen meisje bij het huwelijk bedriegen neen Jozef, dat zou eene vrouw haren man nooit kunnen vergeven. Hoe zou zij dengene nog kunnen liefhebben, die met het masker van een eerlijk man naar hare hand ge dongen had en daarna zich aan haar had getoond als een misdadiger, die reeds lang vóór het huwelijk den dood waardig was „Ik weet het niet, Toni. Maar wanneer dat nu zoo was En waarom ook niet, hij had haar immers lief en wilde haar trouwen Had hij dadelijk gezegddat hij Schinderhannes was, dan zou zij hem hebben afgewezen." Rochefort heeft te Parijs bij de verkiezing op den 18 de minste stemmen bekomen. Ook Basly behoorde onder hen op wie de minste stemmen werden uitge bracht. De Parijsche berichtgever der Times keurt zeer af het stellen van Basly als kandidaat door de gematigde republikeinen. Hij is een kroeghouder in het Noorder- Departement en de aanlegger der verderfelijke werksta kingen van Anzin, waardoor patroons en werklieden ge lijkelijk werden te gronde gerichtin die mate dat de mijnwerkers aldaar bij wijze van protest als een man voor de conservatieven hebben gestemd. Het is monster achtig, zulk een man naast den minister candidaat te zien gesteld, vooral naast den minister van binnenland- sche zaken die de orde moet handhaven welke het zijn werk is te storen. Dit' is een hoon aan de open bare meening en de zetel van afgevaardigde, ten prijs van dergelijke kameraadschap te duur gekocht. De rechterzijde schrijft de nederlaag harer kandidaten op den 18 toe aan den invloed door de regeering vóór de herstemmingen uitgeoefend. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De in het hongaar- sche huis van afgevaardigden ingediende begrooting voor 1886 sluit met een tekort van ruim 14 miljoen florijnen bijna 3 miljoen florijnen meer dan het tekort op de dienst 1885. De gewone ontvangsten overtreflen de gewone uitgaven met ongeveer 4% miljoen florijnen. Graaf Taafle antwoordde den 17 in het oostenrijksche huis van afgevaardigden op de vragen om inlichtingen in zake de uitzetting van oostenrijksche onderdanen door Pruisen, dat de regeering zich tot de pruisische regeering gewend had. De verkregen ophelderingen kwamen hierop neer dat Pruisen de uitzetting als een maatregel uit sluitend van binnenlandsch belang beschouwde. Verdere stappen beloofden geeD kans op gunstigen uitslag. De regeering blijft zich voorbehouden in bijzondere gevallen tusschen beide te komen, om den maatregel minder gestreng te doen toepassenin welk geval Pruisen steeds welwillend aan haar verzoek voldoet. Den 19 verklaarde dezelfde minister in antwoord op interpellatiëu over de ongeregeldheden in Bohemen, dat de regeering de ongeregeldheden door personen van beider nationaliteit bedreven streng afkeurde en dat de overheid en rechtbanken volkomen haar plicht hadden betracht. De regeering wees ten krachtigste de beweering terug, dat de duitschers in Bohemen onvoldoend beschermd werden. Hij som de de veroordeelingen op die ten gevolge dier onge regeldheden waren uitgesproken en zeidedat men in de meeste gevallen slechts met op zich zelf staande uitbarstingen van nationale opgewondenheid te doen had zoodat dan ook de beweeringdat de nationale strijd tot in het leger zou zijn doorgedrongen geheel ongegrond was. De overheidspersonen in Bohemen hadden in last ontvangen met verdubbelden ijver te waken tegen herhaalde ongeregeldheden onverschillig van welken kant die mochten bedreven worden en de regeering zal daarbij met alle gestrengheid der wet te Verbaasd over de ernstige kalmte waarmede Horak van znlk eene eigenaardige opvatting blijk gafant woordde Toni; „Hij had haar lief? Juist daarom mocht hij haar niet bedriegen. Hoe is het denkbaar dat iemand uit liefde eene vrouw bedriegtmet wie hij zich voor het leven verbindt en met het innigste vertrouwen zal omgaan Wilt gij zoo iets nog veront schuldigen Jozef?" „Oriep haar man levendig„iets dergelijks ge beurt dikwijls, dat iemand op een meisje verliefd raakt en het tot zijn vrouw maaktzonder haar het geheim van zijn verleden te onthullen. Wat gaat het de vrouw aan of haar man vroeger een misdadiger was Toni's verbazing werd steeds grooter. Zij was innig verontwaardigd en hare zachte oogen schitterden. „Hoor eens, Jozef, dit is u toch geen ernst", zeide zij. „Jadat eene vrouw uit liefde haren man eene misdaad vergeeftdie hij gedurende den echt heeft begaan, dat laat ik daar, maar wanneer bij te voren, ongestraftin het openbaareen schuldig leven heeft geleid en dit aan een argeloos meisjedat hij tot vrouw begeertverzwygt dan is hij een schurkdie zijns gelijke niet vindt." „EeD schurk?" kwam het ontzet over Horak's lippen, en had Toni een flauw vermoeden gehad hoeveel belang dit gesprek haren man begon in te boezemendan zou haar het verbleeken zijner wangen opvallend zijn toege schenen. Maar nu gleed haar blik over zijn gelaat, zonder op de verandering daarin te letten. Hij trachtte ook snel zich zelf weder meester te worden en terwijl hij het vlugschrift weder voor zich nam mompelde hij „Dat is spoedig gezegd een schurk Er ontstond een kort zwijgende knechts stonden met een „goeden nacht" op en de meiden ruimden de tafel opwaarbij Toni hielp. Maar haar gevoel was nog in zekeren zin in oproer en daarom begon zij opnieuw en ijveriger dan te voren„Maar kan dan zulk een booswichtals die Schinderhannes waszoo innig liefhebben als van hem verteld wordt

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1