werk gaan. Hij verdedigde ten slotte het leger tegen de daartegen gerichte aanvailen. Den 20 werd een brief van den minister van oorlog voorgelezen inhou dende dat hij geen vertrouwelijk schrijven had uit gevaardigd, ten einde te verhinderen dat de geschillen van nationaliteit in het leger doordrongen. Hij zou niet geaarzeld hebben om pogingen ter bevordering daarvan in de kiem te verstikken, maar zij hadden niet plaats gehad. De beproefde geest des legers was niet geschokt. (Toejuichingen.) Den 21 is het ontwerp-adres der minderheid in antwoord op de troonrede verworpen met 194 tegen 129 stemmen en dat der meerderheid aangenomen met 177 tegen 146 stemmen. Do democraten en anti-semieten hadden zich voor de stemming over het voorstel der minderheid uit de zaal verwijderd, doch stemden tegen dat der meerderheid. De afgevaardig den uit Zuid Tyrol verwijderden zich bij de stemming over bet adres der meerderheid. RUSLAND. De verkoop van het blad Nowosti (Nieuwstijdingen), een zeer verspre>d orgaan van de meest liberale richting is op de straat te Petersburg verboden geworden omdat hef met te veel ijver voor de bnlgaren en andere zuid-slaven partij trok. De Keizer beeft een besluit uitgevaardigd waarbij het gebruik der russische taal ia de OoBtzee-provinciën LijflijndEsthland en Koerland verplichtend wordt gesteld voor alle olficiëele stukken en voor het verkeer tusschen de overheidspersonen onderlingoverigens moet die taal ook gebruikt worden, doch met bijvoeging eener vertaling in de duitsche, esthiscbe of lethische taal. Bij het departement van financiën is eene bijzondere commissie belast met een onderzoek betreffende het uitbreiden der handelsbelasting tot de spoorwegonder nemingen en het belasten der inkomsten uit spoorweg- aandeelen. BULGARIJE. Vorst Alexander heeft den 19 aan de gezanten der mogendheden een schrijven overhan digd waarin hij verklaartzich geheel aan het ver langen der gezanten te onderwerpen. De Vorst meldde verder den Koning van Servië dat hij hem een ge zant met eene bijzondere lastgeving zou zenden maar deze verklaarde dien gezant niet te zullen ontvangen, omdat de zending ten doel had een gezamenlijk op treden tegen Turkije. De Koning van Servië wilde zich aan de verdragen houden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De surinaamsche begrooting voor 1886 stemt overeen met het ontwerpdoor den gouverneur aan de koloniale staten voorgesteldbehoudens drie afwijkingen1°. er is niet gere kend op verhooging der bezoldiging van den tegenwoordigen kantonrechter te Paramaribo met f 5002°. voor alimentatie van weezen geene verhooging met f 2000 uitgetrokken5°. alsnog t 9000 uitgetrokken ter verkrijging van een nieuw lichtschip, De begrooting bedraagt aan uitgaven f\.513.021.55, aan ontvangsten f 1.321.543.38 zoodat de rijks-bijdrage moet bedragen t 191.478.22 of f 39.224 61 minder dan voor 1885. In de memorie van toelichting brengt de minister van ko loniën de verwerping ter sprake van de ontwerp-begrooting door de koloniale statenals verzet tegen het regeeringsbeleid van Nederland, voorgesteld als eene stelselmatige onthouding aan de kolonie van de middelen tot hare ontwikkeling. Naar aanleiding hiervan vestigt hij er de aandacht opdat 1. de minderheid geldelijken steun van het moederland gerecht vaardigd achtte, eerst nadat Suriname de gewone uitgaven uit eigen middelen bekostigde; 2. posten voor verbetering der gemeenschaps-middelen alleen geschrapt zijn, omdat de ver betering onvoldoende was voorbereid of omdat het koloniaal bestuur de behoefte betwistte. Voorts ontkent hijdat dezerzijds tegen de verbetering van de bediening der transporten in Suriname in beginsel bezwaar is gemaakttot staving waarvan hij herinnert aan de uitnoo- diging aan het koloniaal bestuur om eene uitbreiding van die transportdiensten te water voor te bereiden. Den 20 bracht de commissie voor de verzoekschriften verslag uit over het verzoek van mevrouw de douairière van Hogendorp en duizenden nederlandscke vrouwen om maatregelen te nemen Haar man hief het hoofd op en keek haar strak aan. Hij aarzelde blijkbaarof hij haar zou antwoorden en weder een gesprek aanvangen dat zulk een ona&nge- namen indruk op hem had gemaakt. Die demonische macht, welke de misdadigers onwillekeurig volgen, terwijl zy naar het tooneel hunner laatste misdaad gaan om te onderzoeken of zij ontdekt zijn of verdacht worden die macht alleen moest hem nu bewegen op de vraag zijner vrouw in te gaan op eene wijzedie haar ten hoogste verraste. „Gij zijt eene zonderlinge vrouwToni", zeide hij op gekunsteld schertsenden toon. „Wanneer ik nu eens zulk een kerel geweest was zulk een roover die zijn handwerk verstaat zou ik u dan ook niet met geheel mijn hartmet eene ware liefde kannen beminnen „Maar Jozef, wat zegt gij nu voor zonderlinge dingen „Neen neenToni stellen wij het gevaldat gij zonder het te wetende vrouw van eenen roover ge worden wordt, evenals Julia van Schinderhannes „Foeifoeiman Welke gedachten „Bij voorbeeld", ging hij voort, en op zijn glimlachend gelaat lag een duivelsche trek„in mijne plaats was de Condéer in uws vaders huis gekomen gij herin nert u nog welwat de oude beer von Prangen van hem vertelde F Nu, wanneer ik hem du eens bij den aanval gewond had, evenals hij mij met zijnen kogel getroffen heeft en hij was op Arisheim gekomen, waar niemand hem kende en hij was gedurende den tijd zijner verpleging op u verliefd geworden en gij hadt die liefde beantwoord jaToniwat zoudt gij dan na zijn aanzoek gedaan hebbenals hij u was voorgekomen als een onschadelijk manzooals zulk een listige kerel, zoo'n schurk zich weet voor te doen F Gij waart zijne vrouw geworden uit liefde Zij weerde met beide handen dit beeld der verbeel ding ai terwijl zij verontwaardigd uitriep „Dat zou de lieve God niet hebben toegelaten 1" tegen den handel in blanke slavinnen. Zij brengt hulde aan den ijver en de edele bedoelingen der nederl. vrouw, die dit adres adres indiende en duizenden zusters wist te bewegen, het mede te onderteekenen Zij zou zeker voorgesteld hebben verzending naar de regeering, ware het niet, dat deze den 30 September j.l. medeileelingen had gedaan, die hoop geven op onderhan delingen met andere Staten. Er bestaat dus geene aanleiding voor de Kamer, om een voorstel te doen en zij hoopt, dat die onderhandelingen leiden tot eene uitkomst. Zij stelt voor, het adres ter griffie neder te leggenter inzage van de leden. Daartoe wordt beslotenevenals omtrent het adres van het Antiprostitutieverbond. De beraaadslaging over het wetboek van strafvordering werd voortgezet en wel over het voorstel der commissie van rappor teurs om een nieuw artikel in te voegen betreffende de ambts hal vetoevoeging van raadslieden. Door eene wijziging der redactie stelt zij nu voor, dat de toevoeging zal geschieden door den president der rechtbank uit de advokaten en proku- reurs, in liet arrondissement gevestigdbij verwijzing ter zake van misdrijvenwaarbij volgens art. 88 gevangenneming is toegelaten en waaromtrent eene gerechtelijke instructie is ge voerd. De toevoeging zal den beklaagde gelijktijdig met de beschikking waarbij de zaak naar de terechtzitting is verwezen, worden beteekend. Eindelijk kan de toegevoegde raadsman nog door een gekozen raadsman worden vervangen. De heer van Blom licht dit amendement toe. De heer G r a t a m a stelt voor, art. 119a te lezen «Beklaagde kan zich bij het openbaar onderzoek te zijner verdediging doen bijstaan door een raadsmangekozen naar art. 891-bepalende, dat als raadslieden slechts worden toegelaten advokaten en prokureursbinnen het rijk de praktijk uitoefenende". De heer Mackaj stelt voor, in art. 119a. te bepalen, dat alleen in geval de beklaagde in verzekerde bewaring isde rechtbank ambtshalve toevoeging van een raadsman kan bepalen. Deze voorstellen wordenna toegelicht en bestreden te zijn in stemming gebracht. Dat van den beer üratama wordt ver worpen met 46 tegen 10 stemmen dat van den heer Mackay aangenomen met 41 tegen 16 stema en en dat der commissie van rapporteurs, gewijzigd volgens voorstel Mackay, aangenomen met 50 tegen 7 stemmen. Het amendement van den heer van Gennep, om de huiszoe king te beperkenwerd na bestrijding door de commissie van rapporteurs, den minister van justitie en de heeren Beelaerts van Blokland en Mackay verworpen met 45 tegen 7 stemmen. Den 21 werden o. a. art. 116, alsmede een viertal nieuwe artike len door de regeering daarna voorgesteld, regelende de toepassing in beginsel cn toevoeging van een raadsman aan den beklaagde, aangenomen Bij art. 122 heeft de regeering het beginsel van cassatieberoep tegen de beschikkingen der rechtbank omtrent verwijzing ingetrokkenen zich vereenigd met het voorstel der commissie om aan de beklaagden het middel van verzet toe te kennenwaarvan de termijn op voorstel van den heer van den Biesen op acht dagen werd bepaald. De gemeenteraad van Caetricum beeft den 14 besloten de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare school te verminderen en wel die van het hoofd van f 900 tot f 800 van den onderwijzer Hille van 700 tot f 600 van den onderwijzer Dekker van f 650 tot ƒ600 en van de 2 onderwijzeressen van 600 tot f 500. Bij kon. besluit van den 15 is de heer mr. P. van Blom president der arr. rechtbank te Heerenveen, lid der 2e Kamer benoemd tot raadslid in den Hoogen Raad der Nederlanden. Te Brummen zijn den 17 door de rijkscommissie 7 paarden voor het leger aangekocht voor f 4390. Den 18 is te Valkoog gemeente St. Maarten het lijk van een bejaard werkman drijvende gevonden. De Amsterdamsehe kiesvereeniging Burgerplicht heeft in den avond van den 19 de beraadslaging over het kiesrecht voortgezet en ten slotte overeenkomstig een voorstel van den heer Levy met 68 tegen 47 st. besloten over geen der gestelde vraagpunten te stem men. Daarmede is de bespreking van bet advies der liberale Unie in zake het kiesrecht toen geëindigd. De laatste trein van Amsterdam naar Helder in den avond van den 19 kwam te Helder bijna een uur te laat aan door het oponthoud veroorzaakt door het breken van een veer der locomotiefwaardoor men te Uitgeest een andere machine voor den trein had moe ten plaatsen. Te Vught is in den avond van den 19, na het eindigen der werkzaamheden bij den bouw van het krankzinnigengesticht Voorburg, een gevecht ontstaan tusschen ongeveer 300 hollandsche werklieden en een 50tal belgische stukadoors. De belgen vluchttenna erg mishandeld te zijn in naburige huizen waar ver- Hij stiet een stuitenden lach uit en ging op kwel lenden toon voort: „Gij waart misschien zoo gelukkig met hem gewordenals met mijjuist omdat hij u niet gezegd had dat hij de Condéer was." „Zwijg dan toch Jozef 1" „En misschien zou hij na een paar jaren van geluk kigen echt", ging bij steeds stoutmoediger voort met de verdediging zijner door Toni afgekeurde opvatting „u zijn geheim hebben toevertrouwd „Zwijg toch in 's Hemelsnaam „Evenals Schinderhannes stellig met zijne Julia zal gedaan hebben. Nu F Zoudt gij hem dan niet ver geven hebben terwijl gij hem liefhadt en hij u zijn liefde bewezen bad F" „Maar wat wilt gij toch F Houdt toch opJozef wat een dom gepraatzeide zij bestraffend en ver drietig. „Neen zeg ik", riep hij terwijl hij van zijnen stoel opstond en zyne oogen fonkelden zoodat zij schrikte. „Het is volstrekt niet domToni. Gij zijt er mede begonnen wij kunnen de quaestie toch wel uitmaken; ik vraag u dus Zoudt gij hem vergeven hebbeD, zooals Julia Hannes vergaf F" „Nooit 1" riep zij heftig. „Nooit F" herhaalde hij ontsteld. „En gij hadt hem toch lief F Waar was uwe liefde dan F" „Verachting en afschuw zouden mij dan vervuld hebben." „Ook wanneer hij een brave man voor u geweest was F" „Ook dan „Een goed vader voor uw dochtertje F" „Hij zou zijn recht daarop verbeurd hebben „Waarom F Zeg my, Toni, waarom F" kwam het bevend over zijne lippen. Zij dwong zich zelf, om aan zijnen wensch die haar misdadig voorkwamte voldoen. Als om haar laatste woord te spreken zeide zij „Omdat hij zijne vrouw bedrogen hadterwijl hij haar verheeldewie hij in volgens de ruiten ingeworpen werden. Vermeende ach terstelling der nederlanders bij de belgen schijnt de oorzaak te zijn geweest. De orde is hersteld door de inmiddels aangekomen maréchaussees. Enkele personen zijn aangehouden. Den 19 is voor het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak van den sociaal-de- mokraat Luttink venter van Recht voor allen, wegens verzet tegen en mishandeling van de politie bij een volksoploop op den 24 Aug. bij het Amsteiveid te Amsterdam. Het openbaar ministerie vereenigde zich geheel met het veroordeelend vonnis. Uit de overge legde stukken bleek dat hij vroeger o. a. veroordeeld was tot 1 jaar celstraf wegens diefstal van vee uit de weide 1 jaar celstraf wegens diefstal en tot 4 jaren gevangenisstraf wegens diefstal met braak. Den 21 is hij veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Hij heeft on middellijk cassatie aaugeteekend. Voor de arr. rechtbank te Amsterdam heeft den 20 te recht gestaan Belderok rondventer van het blad Recht voor allen wegens verzet tegen de politie op den 28 Sept. 1.1,, toen deze hem wilde beletten den verkoop van zijn blad voort te zetten. Het openbaar ministerie eisebte 1 jaar celstraf. De verklaringen der politie-agenten waren geheel in strijd met de getuigen ter ontlasting van de schuld van Belderok. Hij droeg zelf zijne verdediging voor, waarin hij tegen alle overheids personen en in het bijzonder tegen de politia-beambten zulke heftige scheldwoorden bezigde, dat de president herhaaldelijk genoodzaakt was hem in de rede te vallen, Ten slotte zag hij vrijwillig van de verdere voorlezing van zijne verklaringen af. Na den afloop der zitting toog bij met ongeveer 200 menschen, die hem opwachtten, joelende door de stratentotdat eene sterke politie macht hen op den Zeedijk staande hield. Belderok werd daar met nog 5 personen aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Yan de 8 die den 20 te Amsterdam geëxami neerd werden voor onderwijzer slaagden 2 te weten J. J. A. Bolkeatein te Haarlemmermeer en J. J. Janzen te Helder, Den 21 slaagden van de 8 vijf, te weteD J. Kohnhorst en J. de Bruijn te Amsterdam C. de Jong te Haarlemmermeer, M. van Geelen te Beverwijk en P. D. Gorter te Helder. In de vergadering van het bestuur van Geest- merambacht (Oosterdijk en Molengeersen), den 20 te Oudkarspel gehouden, is gekozen tot hoofdingeland voor de banne Oudorp de heer J. Bijman in plaats van deu heer P. Blom, overladen, en voor de banne Zuidschar- woude de heer J. Boon, in plaats van den heer A. van Twuijver Mz., mede overleden. Voor de gewone af treding zijn benoemd tot molenmeesters de heeren C. Bos voor de banne Eenigenburg en A. Eecen Pz. voor de banne Oudkarspelterwijl de heer C. Bos weder tot voorzitter werd herkozen. Den 21 is te Haarlem tot gemeente-secretaris be noemd de heer mr. A. A. Land commies ter provin ciale griffie aldaar, en tot hoofd eener school de heer C. de Vries Hz. te Zaandam. Den 21 zijn te Amsterdam o. a. tot onderwijzers benoemd C. van der Oord te Helder en H. J. Schnei ders te Spanbroek. In de vorige week zijn te Leiden 24 nieuwe ge vallen van roodvonk voorgekomen terwijl 1 lijder aan die ziekte overleed. Te Zuidwolde is eene boerenwoning met 40000 pond hooi, 9 schapen en 4 biggen ten gevolge van hooibroeiing afgebrand. De wanordelijkheden te Sneek hebben geheel opgehouden. De voor eenigen tijd te Utrecht benoemde com missie uit de ingezetenen, ter bespreking van het plan tot het stichten van een blijvend aandenken bij gele genheid van het 250jarig bestaan der Hoogeschool was tot bet besluit gekomen dat het eenige wensche- lijke plan was de oprichting van een akademiegebouw. Op eene in de vorige week gehouden vergadering is na langdurige bespreking aan de commissie in deze zaak het volste vertrouwen geschonken, om op den in geslagen weg voort te gaan. werkelijkheid was en dat hij der straffende gerechtig heid toebehoorde. Omdat hij zoo slecht was geweest, een onschuldig meisje naar het altaar te leiden waar achter het schavot voor hem gereed stond. Maar ach, wat hebben wij er aan, om ons zulk eene leelijke geschie denis vóór het naar bed gaan in bet hoofd te halen En daarna werd het doodstil in de kamerzoo stil dat men eene speld had kunnen hooren vallen. Horak stond nog altijd bij de tafel en nadat hij eene poos als verpletterd door het vonnisdat zijn vrouw had geveld strak voor zich had uitgezien richtte hij de oogen op het kind dat Toni tot op het hemdje ont kleed had en zoo op haren schoot hield. Ontstemd liet zij de gewone liefkozingen achterwege voordat zij het te slapen legde en streek het zwijgend de fijne blonde haren van het blanke voorhoofd. De drukkende stemming, die er heerschte, scheen ook door de kleine te worden gevoeld. Zij zag met hare groote lichte oogen nu eens hare moeder, dan weder haren vader aan, alsof het haar verbaasde, dat noch van de eene noch van de andere zijde notitie van haar geno men werdzooals hare ouders anders in ruime mate dedenwanneer zij naar bed ging. Omdat het echter gewoonte was geworden dat Lotje eenen nachtkus van vader kreeg strekte Toniterwijl zij opstondhem het kind tegemoet. Met brandenden blik volgde hij deze beweging zijner vrouw en toen rukte hij haar wild het kind van den arm. Hij drukte alsof het kind hem betwist werdhaar gelaat tegen het zijne en bedekte het met kussen. „Papa Papa riep het. Maar niet blijde als andersmaar angBtvolals een protest, kwam bet uit haren mond en smeekend strekte zij de armpjes naar hare moeder uitom door haar bevrijd te worden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2