No. 131. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. He Condéea*. WOENSDAG 4 NOVEMBER. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; fruncodoor het geheele Rijk f 15 De 3 nummers 0.06. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëiel (ScbeeUe. Groote Paardenmarkt te A 1 k m a a r Woensdag, ft ft November ft8§5. jBnittnlanb. FEUILLETON. BhmstÜAuö. ALKM AARSCHE COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat HENDRIK SMIÜS, laat stelijk te Helder, hun vergunning gevraagd heeft, den verkoop in sterken drank in het klein te mogen voortzetten in het per ceel aan de HouttilNr. 37, waarin laatstelijk sterke drank in het klein verkocht is door J. RU1JS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Nov. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Pruisen. Bij de eerste verkie zingen voor den Landdag hebben de nationaal libera len iets gewonnen doch de onderlinge verhouding der blijft vrij wel dezelfde. ENGELAND. Den 28 is te Londen besloten tot bet oprichten van twee standbeelden voor den heer Shaftesburyonlangs ovorleden één van marmer in de Westminsterabdij en één van brons op een der openbare plaatsen te Londen Britsch-Indie. De eerste afdeeling van het naar Birma bestemde engelscbe espeditie-korps is naar Rangoon vertrokken. OUSTENRIJK-HONGARIJE. In het comité der hougaarsche delegatie heeft graaf Kalnoky den 31 op verschillende tot hem gerichte vragen verzekerd dat geene verandering in de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland had plaats gevondenen evenmin in de verhouding van die twee rijken tot Rusland. Hij herinnerde zijne vroegere verklaring dat de betrekkingen met Duitschland op een onwrik- baren grondslag berustten. De verhouding tot Rus land bleef, zoo als hij ze ten vorigen jare kenschetste. Bijzondere verdragen bestonden niet. Geen enkele mogendheid had het voldongen feit in Rumelië erkend waarin andere staten aanleiding had den gevonden tot het vragen van vergoeding. Het schiijven der Porte beperkte de taak der conferen tie tot het Rutnelische vraagstuk, en alle mogendheden hadden de uitnoodiging in dien zin aangenomen. Aan Servië was dezelfde raad gegeven als aan Grieken land door te wijzen op de gevaren van een oorlog zuchtig optreden. Aau Servië was opgemerktdat eene handeling zijnerzijds op eigen gevaar zou geschieden; dat een inval in Bulgarijeals zijnde turksch ge bied eene schending van het berhjnscbe verdrag zou zijn. Van den aanvang af zagen de drie keizerrijken net eenig hulpmiddel in herstel van den vroegeren toestand. Van den kant der bevolking werd geen verzet verwacht ■H'i.b wwti' Hi Hl r.vn—avpf r>-» .ue »n "~un jj'H'H'ni 12) Verbaasd zag Toni hem aan Horak hief het hoofd op maar wendde het dadelijk weder af. Michel richtte zich tot de vrouw des huizes. „Ik kom u vaarwel zeggen", zeide hij met eene stem, die als onheil verradend haar sidderen deed. „Ik dank u voor de genoten weldaden. Ik ga heen dat zal u wel van harte genoegen doen." Beschaamd vernam Todi deze ruwe, honende woorden. „Hoe?" zeide zij, zich tot een vriendelijk antwoord dwingende. „Gij wilt nu toch niet heengaan Midden in den nachtbij zulk een weder? Waarheen dan 1" „Dat is mijne zaak!" „Maar wa hebt gij dan op eensMichel Heeft mijn man u iets gedaan Zij zag daarbij vol onrust naar Horak die deed alsof de zaak hem niet aanging. „Of uw man mij iets gedaan heeft antwoordde Michel met een korten, honenden lach. „Vraag hem dat zelfHet is toch voldoendedat ik u voor uwe gastvrijheid bedank. By hem daar, uwen man, zal het niet noodig zijn denk ik." Bij hem daar! Welk eene taal zeide Toni tot zich zelve, steeds meer verward. Waar was nu de schijnbare eerDied van den gast voor den heer des huizes? Waar de anders aan den dag gelegde haar wel is waar geveinsd voorgekomen ootmoedigheid van den armen duivel in toon en houding? En Horak verroerde zich niet; hij zat daar als iemand die zich zijner schuld be wust is „Ik zie aan uwat gij denktging Michel voort „Ik heb reeds lang bemerktboe Jasug ia u was en flat gij mij verdacht. Gij hebt eene fijne neus maar en men hoopte, dat het aan den zedelyken invloed der mogendheden zou gelukken om den vorigen toe stand te herstellen. Servie stelde die vriendschappelijke raadgevingen op prijs en plaatste zich nog op het ter rein der bestaande verdragen. De Servische regeerin<* verklaarde zich volkomen tevreden met een herstel vanhet berlijnsche verdrag Hij wees voorts op de nood zakelijkheid van handhaving der verdragen omdat wanneer ze zoo gemakkelijk overtreden kónden wor- den een slecht voorbeeld ter navolging zou gesteld worden. Ook kwam bij nogmaals terug op de ver houding tot Rusland. Men moest rekening houden met 'het uiteenloopende der belangenJdat men niet moest denken aan kwaden wit maar aan den aard der omstandigheden. De wederzydsche belangen eisehten overigens goede betrekkingen. Elk oosten- rijksch minister zou trachten zich met Rusland te ver staan. Indien het gelukte, om aan de betrekkingen met Ruslanddie op het oogenblik zeer bevredigend waren en van goed vertrouwen blijk gaven een nog hechter grondslag te geven voor alle gevallen, die zich voordoen dan zou dit eene gelukkige gebeurtenis zoo wel voor Oostenrijk als Rusland zijn, EGYPTE. De buitengewone engelsche gezantde heer Wolff, overhandigde den 31 zijne in algemeene bewoordingen gestelde geloofsbrieven aan den Onder- Koningdie hem antwoorddedat hij alle door En geland in overeenstemming met zijne doorluchtige sou- verein genomen wordende maatregelen krachtig zou steunen. De Onder-Koning bracht hem eenige oogen- blikken later een tegenbezoek. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Den 30 na de aanneming van hel wetsontwerp betrekkelijk de exploitatie van den spoorweg Amersfoort— Kesteren—Nijme gen door de Hoilandsche Spoorwegmaatschappij gal de Voor zitter thans gevolg aan zijn vroeger te kennen gegeven voor nemen en stelde voor, na het aan de orde gestelde, te behan delen o. a. de interpellatie-Schimmelpenmnck (zeehaven Sche- vmgen); verder de wetsontwerpen betreffende uitvoering der overeenkomst over onderzeesche telegraafkabels; onderhandschen verkoop van spoorweggedeellen van grond te Uosterhouide overeenkomst met de Jvomnklijke Maatschappij „de Öcüelde"; de begrootiug voor de landsdrukkerij; bekrachtiging van pro- vmciale belastingen; wijzigiug en verhuogmg van Hootdstuh 1V; verhooging der Degrooting voor de bedeiaarsgesticliten; wijziging der indiscne begrootiug voor 1884 en verlioogmg van die voor 1885 wijzigiug van Hoofdst. VI begrootmg 1884: bijdrage voor een stoomtramweg naar de- belgrsche grenzenbet opma ken eener nominatie voor den Hoogen Raadwijzigingen voor de tLooistukken VII B en IX dienst 1385verovering der haven te Lemmer; verkoop van grond te Maastricht; verhuuging van Hoofdst. VIII, dienst" 1834; vereenigmg van Rotterdam en He.isbaven; herziening der kiestabel; net voorstei-Loüman tot wijziging der kieswet, en vóór of tusschen deze de indiscbe begrooting voor 188Ó. Verder gaf bij kennis van zijn voorne men om voor te stellen, bij de begrootmg voor financiën te toch met altijd slechts jegens my openbaarde zich die, gy hebt den spitsboef in my geroken." 'loni deinsde terug bare oogen bleven groot en angstig op den man gevestigd. „Ja", herbaalde by. „Hen spitsboef. Ik ben er een 1 V au beroep 1 Rooverdiet en moordenaar zelfs voor den duivel!" De deur werd weder geopend en knechts en meiden kwamen binnen, om aan tatal te gaan. Leze omstan digheid nep Horak tot zicu zelf. „Er uitriep hy den binnentredenden woedend toe. „Wacht, totdat ik u roep." En toen deze verschrikt terugweken en de deur achter zich slopen stotterde hy legen zyne vrouw „He kerel is gek geworden gek zeg ik u. Up bet water heb ik bet reeds bemerkt." „Het is wel goed 1" riep Michel honend. „In uwe oogen moge ik gek zijn Coudóer. iHaar uwe vrouw zal weten dat ik eeu echte spitsboef ben wien alle rechtbanken hier in het land zoeken om hem op te hangen." „Schurk I Zwijg I" riep Horakterwijl hij zich op den lange wierp zinneloos van ungst over mens üe- kentemssea waarvan by de bedoeling raadde. Maar een vuiststoot van dezen voor zyne borst deed hem terug- tuimelen en de pistooldie Michel nu op hem gericht meidmaakte hem weder onderworpen als te voren. Zyne vrouw bad zich met smee&enu opgeheven banden vóór uet wapen geplaatst; bet kina stond van schrik 111 oenen üoe& te scareeuweu. Niet in slaat, zich aau dit onverwachte straf gerecht van zijnen wraakgmrigen voormahgen makker «.e untt. ekken met gebroken moed en wilskracht, zonk Horak op zyuen stool terug. Hy zag in dal alles verloren was. Het onweder dat bij bij zyne terugkomst van het meer over zynen huisvrede bad zien opkomen brak los en de bliksem trol hem doodeiyk. Hij was kalm eveuals een veroordeelde vóór net souavot. En de bem, waarin Michel zich inderdaad veranderd behandelen de voorstellen tot verhooging van de overgangs rechten van den accijns op het gedistilleerd en van het zegel. De heer Schaepman dankte den voorzitter voor de zeer milde wijze waarop hij zijn woord gestand deed, maar vroeg, of voor de behandeling van die lange lijst geene korte rust kon worden genomen met het oog op de noodzakelijkheid voor ver schillende leden om de zittingen der Provinciale Staten bij te wonen. De heer v. d. B o r cli billijkt deze laatste redenmaar zou dan ook wenschenhet ontwerp betreffende den Maasmond uit te stellen en dadelijk uiteen te gaaD opdat het bedaard kon worden behandeld. De Voorzitter, aanvankelijk voornemens geen rust voor te stellen, is bereid te voldoen aan den geuiten wensch naar een kort uiteengaandoch staat er op het ontwerp van den Maasmond te behandelen. Hij stelt dus voor, na afhandeling van het ontwerp-Maasmond, eene zeer korte rust te nemen. Daartoe wordt met 44 tegen 12 stemmen besloten. Het wetsontwerp tot verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer wordt zonder beraadslaging aangeno men met 48 tegen 18 stemmen waarna de vergadering ver daagd wordt tot dinsdag, 10 November, 's nam. 1 ure. Algemeene beschouwingen der afdeelingen over destaatsbegrooting voor 188 6. Bij de overweging van Hoofdstuk I werden ditmaal, met het oog op de aanhangige grondwetsherziening, geene staatkundige beschouwingen gevoerd en in ééne afdeeling onthield men zich zelfs van financiëele beschouwingen. In de andere afdeelingen werd betwijfeldof de begrootmg voldoende blijk gaf van den ernstigen wil om te bezuinigen. Wel waren de gewone uitga ven t 70.000 lager geraamd, maar men vreesde daarvan teleur stelling, terwijl overigens de uitgaven voor Oorlog en Marine zeer aanzienlijk verhoogd waren. Men meende, dat de minis ter van financiën zich daartegen had moeten verzetten en dat de minister van biunenl. zakendie bij zijne optreding zelf beperking in de uitgaven op den voorgrond had gezet hem krachtig had moeten steunen. Met leedwezen had men weer zeer vele tractementsverhoogingen zien voorstellen, vooral waar dit geschiedde door vrijgevallen gelden te bestemmen tot verhoo ging van andere jaarwedden. De nauwkeurigheid der ramingen Uet te wenschen overzij waren vaak te hoog, omdat niet ge- noeg gelet was op den lagen prijs der materialen. Uok deze minister van financiën had te groote uitbreiding gegeven aan het begrip van buitengewone uitgaven. Die voor de voltooiing van het vestingstelselvoor de verbetering van den Rotter- damschen Waterweg, aanleg van het jVierwede-kanaal en ver- iegging vau den Maasmond werden door enkele leden zelfs volstrekt niet als buitengewoon beschouwd. Verscheidene leden acutten dekking van het tekort door be zuiniging mogelijkzoo de regeering het initiatief nam tot inkrimping ol vereenvoudiging van te kostbare of omslachtige regelingen verdediging openbare werken recüterlijke macnt, onderwijs schenen in aanmerking te komen voor vermindering en bepaald drongen sommige leden werderom aan op afschaffing van ééne of twee hoogescfiolen. Over de mogelijkheid om door amendementen belangrijke bezuinigingen aan te brengen werd verschillend geoordeeld. Up nieuw werd aandrongenvan verdere leeningen af te zien en het plan tot overdracht der indiscüe staatsspoorwegen wedsr op te vatten; andere leden hadden in nieuwe leening geen overwegend bezwaar. Vele leden drongen aan op ruimer versterking van mid delen. De tot dusver gedane voorsteilen door den minister van financien werden door hen wel niet versmaadmaar kwamen hun toch onvoldoende voor; zij waren teleurgesteld, dat hij in gebreke was gebleven degelijker middelen voor te stellen. In ééne afdeeling was aangedrongen op invoering eener belas ting op bet roerend vermogen. hadbad geeu medelijden met hem met zyne vrouw en kind. „Uw man", zeide hij het wapen latende zinken, tot Toni die ais versteend van sctink voor hem stond, „was myn vriendmijn kameraad als rooveronze hoofdman. Voor den duivel dat hebt gy zeker niet geweten en ook met geroken met uwe wat my betrot, zoo fijne neus. Aan iemanddien wij in het bosch doodsloegen heeft hy geid en ook naam ontroofd. En deze vermoordevan wten niemand iets weetwas de Bohemer Jozet Horak. Hem daar echter, die zich sedert zoo noemt en wien gy slechts als zoodanig kent, zal men hier m de buurt nog wei niet vergeten zyn wanneer men zijnen roovernaam hoort: hy is de Con- d e r. Vraagt er maar naar, of iaat hem zelf zijne geschiedenis vertellen, ik ben er mede klaar. Hy wilde my in de boot te lijf. Verraad om verraad. Dat is zoo ruoverswet, voor den duivel 1 Goeden nacht Haarop ging hij met luiden tred heen. In de kamerdie bij verlaten had was hetdaar ook bet kind in den hoek met schreien nad opgehouden, stil als in het graf. Vernietigd was alles, wat voor man en vrouw waarde had gehad in het leven. Toni stond nog steeds als een steeuen beeld middeu in de kamer. Minuten lang bewoog zich niemand. Eindelijk hield haar man het niet langer uithy moest die onverdragelyke stilte verbreken. Hy sprong op liep met groote schreden op en neder eu begon een verzonnen wanhopig verhaalin afgebroken volzinnen. „He duivel hale hemUieu gen Met zulke zot beden ons hier in huis te overvallen, zoodat menstom is van verbazing Inderdaad He kerel is van doods angst op zee krankzinnig geworden. Zonder twijfel Het onweder sloeg hem 111 het hoofd. Uinaac hy haug was te verdrinken daardoor werd hy gek. Hat merkte ik reeds op het water. Maar ernstig aon ik het toch met opnemen. Gy nebt gehoord dat hy zich verbeeldt, dat ik hem vanmiddag in de boot heb widen ombrengen. Kan men iets dwazers bedenkenAlsof ik onder»

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1