Wordt vervolgd. Evenrediger verdeeling van lasten werd in eene andere af- deeling besproken, meer bepaald met het oog op den materiëelen toestand der mingegoede klassen. Er waren leden, die verminde ring of afschaffing aanbevalen van de acciinsen op zout, zeep en azijn en de kleine patenten, die den minderen man druktenan dere ontkenden ten stelligste, dat de mingegoeden thans te zwaar werden belast; terwijl de voordeelen, die zij van de maatschappij genieten, steeds toenamen, waren de op hen drukkende lasten voortdurend verlicht. Afschaffing der kleine patenten keurden zij echter goed, waartegenover de invoer rechten konden worden verhoogd. Met genoegen was gezien, dat de aandacht van den minister op deze zaak gevestigd was. Ook werd gewezen op de rechtmatige ergernisdie de gunning van belangrijke werken of leveringen aan buitenlanders telkens verwekte, en op het wenschelijke om bij aanbestedingen de voorkeur te geven aan Nederlanderswier inschrijving die der buitenlanders slechts met een gering bedrag overtrof. De becijferingen des ministers van financien in zijne rede lokten kritiek uitsommigen schatten het tekort op 6 a 7 millioen. Wederom werd gewezen op het wenschelijke, om ontwerpen van belangrijke overeenkomsten vóór de onderteekening ter overweging aan den Raad van State te zenden. In ééne afdeeling werd de wensch geuit, om de bevoegdheid van ambtenaren om door de drukpers of in openbare vergade ringen gedachten of gevoelens te openbaren, bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te regelen Eindelijk waren er ledendie twijfeldenof bij de plaat sing van advertentien van regeeringswege in particuliere dag- of weekbladen niet somtijds overwegingen golden vreemd aan het belang der zaak. Zij drongen er op aan bij de keuze alleen te letten op de grootst mogelijke verbreiding in den kring van hen, die konden geacht worden bij de advertentien belang te hebben. Hoofdstuk II (Hooge Collegiën). De meeste leden hadden geen bezwaar tegen de traotements-verhooging van ambtenaren ter griffie van de Tweede Kamer met het oog op het geringe personeel voor den veelvuldigen arbeid. Ver scheidene leden hadden ernstig bezwaar tegen het gebruiken van vrijvallende gelden voor tractements-verhoogingen bij den Raad van State. Aangedrongen werd op beperking van perso neel bij het Kabinet des Konings. Tegen de wijze van toe kenning der Broederorde van den Nederlandschen Leeuw werd door sommigen bezwaar gemaakt. Wet op de Middelen. Verscheidene leden achtten de middelen te hoog geraamdvooral het patentrecht. Her ziening der wet op de personeele belasting werd aanbevolen. Tegen eene eventuëele waardeberekening der goederen naar eene vastgestelde prijslijstzooals in Ned Indie, bij eene verbeterde wijze van invordering der invoerrechten, werd bij voorbaat opgekomenverbeterde regeling van het benaderingsrecht scheen gewenschter. Eene voor den Staat voordeeliger overeenkomst met de Exploitatie-Maatschappij scheen wenschelijk. üp de hervorming der regeling van de leges-uitkeering werd aange drongen en eene vermeerdering van het weduwenfonds niet meer noodig geacht. Vereeniging van de gemeenten Rotterdam en Delfshaven. De groote meerderheid der leden had tegen deze vereeniging geen bezwaar. De onderwijzer P. S. Duinker te Texel is be noemd tot onderwijzer te Watergraafsmeer. Het lijk van den jongen die den 26 teIJmuiden verdronk is den 28 aangespoeld. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 29 aan de heeren D. de Leeuw Jr. en P. Langeveld Pz. toe gestaan de hun verleende concessie voor den aanleg en de exploitatie eener duinwaterleiding over te brengen in de naamlooze vennootschap tot exploitatie van wa terleidingen in Nederland mits zij zich verbinden tot het aanvullen der statuten op de aangegeven wijze en besloten tot het doen herbouwen der onlangs verbrande tonnenloods op het terrein van den reinigingsdienst geraamd op ƒ870 en tot vaststelling der jaarwedde van den te benoemen directeur van dien dienst op 1000, benevens 5 pet. van de opbrengst der meststoffen boven 3000. Den 29 is de heer dr. Schaepman in de R K. leesvereeniging te Haarlem als spreker opgetreden hij behandelde bij die gelegenheid de sociaat-demokraiie. In den avond van den 29 woedde boven Texel stellen wij het eens dat niet had kunnen doen wanneer ik gewild had Het was omdat hij gek was Wat zeide hij u dat ernstig en onbeschaamd in het gezichtToniKondet gij toen nog twijfelenmet wien gij te doen hadt Ik dacht bij mij zeiven laat de kerel maar uitpraten; dat is bij zoo iemand het best 1" Toni verroerde zich nietalsof zij niet hoorde wat hij zeide. Zichtbaar wond hem dat nog meer op en hij begon weder met koortsachtige heftigheid „De kerel maakt van zich zelf een dief, een roover en van mij ook I Het is eigenlijk om te lachen wanneer gij er niet zoo van geschrikt waart. Het is echter begrijpelijk. Hij sprak schijnbaar zoo verstandig Zooals men trouwens vaak vindt bij iemand die plotseling krankzinnig is ge worden. Indien ik hem bij de kraag had gepaktzooals ik gewild had dan had hij mij en u waarachtig overhoop geschoten. Dat zag ik in en daarom hieid ik mij kalm. Den waanzinnige moest ik zijnen gang laten gaan om uwentwille Toniom uwentwille I" Hij legde zijne hand op haren schouder hij meende, dat zijn leugenachtig verhaal reeds zooveel geloof bij haar gevonden had dat hij het wagen durfde, zijne vrouw te liefkozen. Zij huiverde bij zijne aanraking. Hare oogen stonden als die van eene waanzinnige groot en strak. „Kom toch tot u zelf, Toni!" begon hij weder. „Zet n de geschiedenis uit het hoofd en laat ons aan tafel gaan. Het volk wacht." Daar zij onbewegelijk bleef staan liet hij haar los en ging weder het vertrek op en neder loopen. „Van middag, toen hij boven bij mij op mijne kamer was en wij eene pijp tabak met elkander rookten, had ik met hem over Schinderhannes gesproken. Hij begon hij had de geschiedenis ook gelezen. Deze nu maalde hem in het hoofd. Ik vertelde hem wat wij met elkan der besproken hadden zooals dat gaat; van het eene woord komt het andere. Ik moest den kerel toch bezig houden. Vertelde hemdat ik uit malligheid u ge vraagd had of gij mij ook nog zoudt liefhebben, wan neer gij vernaamt, dat ik ook zulk een rooverhootdman was als Schinderhannes of zooals de Condéer en wat gij daarop had geantwoord. Eq nu sprak hij over een zwaar on weder, vergezeld van plasregens en hevige hagelbuien. Vier schapen werden door den bliksem gedood en een drietal kwamen in eene sloot terecht, waaruit zij later dood opgehaald werden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30, bij gelegenheid van de behandeling der gemeentebe- grooting voor 1886 na zeer langdurige beraadslaging met 21 tegen 11 stemmen aangenomen een voorstel van het raadslid Sülem, om burg. en wetb. uit te noodigen, voorstellen te doen tot verhooging van bet schoolgeld der openbare lagere scholen 4e klasse voor jongens (nu f 70 per leerling*, om de ontvangsten voor die scholen meer in overeenstemming te brengen met de uitgaven. Over eene motie van gelijke strekking ten aanzien der meisjesscholen staaaten de stemmen, 16 voor en 16 tegen. De gemeentebegrooting te Enkhuizen is den 30 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 74.720.11. By kon. besluit van den 30 October is aan den eervol uit zijne betrekking ontslagen hoogleeraar aan de Kon. Militaire Akademieden heer dr. J. J. de Hollander, een pensioen van 2134 's jaars verleend. Den 31 is te Rotterdam na kortstondige ziekte, in den ouderdom van 75 jaren, overleden de heer nar. H. H. Tels sedert 1 Januari 1844 als hoofdredacteur aan de N. Rutterd. Courant verbonden. Den 31 zijn op eene vergadering vau afgev ar- digden der liberale kiesvereenigingen in bet kiesdistrict Sneek tot kandidaten voor het lidmaatschap der 2e Kamer, in plaats van den heer van Blomgesteld nadut de heer mr. H. Binnerts, advokaat te Heeren veen verklaard had een eventueele kandidatuur niet te kunnen aannemen de heeren M. P. Troelstra, rijks ontvanger te Joure, B. H. Heldtvoorzitter van het Nederl. Werkliedenverbond te Amsterdam en mr. P. J. van Diggelen, rechter te Zwolle. Den 31 October hebben de amblearen der regi stratie die onder hem stonden, aan den heer H. J. Vonk bij zijn aftreden als directeur der registratie en domeinen te Amsteruam na den lande bijna 60 jaren onafgebroken te hebben gediend een album aange boden bevattende hunne potretten. Dit album werd hem in tegenwoordigheid van een dertig tal ambtei aren aangeboden bij mon e van den heer H. L. de Grave, bewaarder der hypotheken te Alkmaar. Den 2, des avonds elf uur, brak op het Dam rak te Amsterdam in het door den heer Wenzel be woonde huis, tegenover het Bible-hotel, brand uittoen deze naar men zegtbij bet naar bed gaan den win kel sloot en de lamp daarbij omviel. Het geheele buis stond spoedig in brand daar de winkel geheel gevuld was met rietwerk en andere licht brandbare stoffen. Alle bewoners werden bijtijds gewekt en gered, o. a. ook de dienstbode, die zich moedig door de vlam men heensloeg. Het huis is geheel uitgebrand. Te Helder is een valsche rijksdaalder in beslag genomen. Bij kon. besluit van den 26 October is de heer K. Blom benoemd tot burgemeester der gemeente Warmenhuizen. Den 1 heeft te Amsterdam bet feitelijk beletten der verdere werkzaamheden aan de hollandsche gasfa briek van de heeren G. de Bruijn Zonen plaats gehad door burg. en weth., krachtens art. 180 der gemeentewetnadat zij vooraf aangekondigd hadden dat dit geschieden zou onder vermaning aan allen in wier woningen nog meters van die heeren aanwezig waren om 1° de kranen dier meters voor dat tijdstip behoorlijk en zorgvuldig te sluiten en gesloten te hou den 2° de eventueel afgekoppelde meters der Holland sche gasfabriek in geen geval met open in- of uitlaat- buis te laten staan doch die in- en uitlaten behoorlijk af te sluiten 3°. zoolang de meters der Hollandsche gasfabriek niet weggehaald warenniet met vuur of licht in de nabijheid daarvan te komen. Toen op bet behoorlijk afgezet terrein de hoofdbuizen dien Condéer, diens daden, diens dood en weet ik het al nietHet gebabbel boezemde hem belang in en hij kon er maar niet mede ophouden. Ziet gijToni'', wendde hij zich nogmaals tot haar, alsof hij verwachtte, dat zijne vrouw nu overtuigd was, „daarom spookte hem at die onzin van den Condéer van roovers en moor denaars in het hoofd. In den waanzinwaaraan hij ten prooi werd verwarde hij alles dooreen en kwam hij met al die zotte dingen voor den dag. Dat laat zich toch zeer goed verklaren Maar waarom maak ik zooveel woorden vuil om die dwaze gesch edenis Laat ons haar vergeten! Miehei is van angst krankzinnig ge worden wij mogen blijde zijn, dat wij hem kwijt zijn. Kom vrouw laat ons aan tafel gaan Ik zal het vuik roepen neem het kind op uwen arm Hij liep naar de deur en opende die. Op zijn ge roep traden knechts en meidendie buiten gewacht hadden en over de opvallende gebeurtenis de boefden bij elkander hadden gestoken de buiskamer binnen. Met hunnen heer plaatsten zij zich aan tafel. Toni echter snelde weg. Haar man begreep weldat zij de huisgenooten ontvluchtte omdat zij hare ontzetting niet overwinnen kon maar hij deed alsof hij het niet bemerkte. Een der knechts sprak, zooals de gewoonte was, het tafelgebed uitwaarop heer en volk gingen zitten, en omdat Toni niet terugkwam en hij er ook de voor keur aan gaf, om haar buiten aan zich zelve over te laten riep hij zijn dochtertje en nam het op zijne knie, om haarzooals anders moeder deed de soep met den lepel te voeren. Stilzwijgend nam het kind de hem toegediende spijs spoedig echter wendde het zich af omdat het niets meer wilde eten en niet langer op naars vaders knie wilde blijven. „Waar is moeder?" vroeg het angstig. Waar was zij Buiten in den tuin lag zij op de knieën, Met de handen uitgestrekt naar den naehtelyken hemel, waaraan nu tusschen jagende donkere wolken enkele sterren schitterden smeekte zij Goddat haar Hebt mocht worden geschonken in de stormachtige duisternis harer ziel. Want hare liefde wilde gelooveu en toch was zij er niet toe in staat. der leiding door de werklieden der gemeente afgesne den werden riepen de heeren de Bruijn bij exploit de tusschenkomst der rechterlijke macht in op korten termijn om staking van den maatregel te bevelen zij vroegen uitvoerbaar verklaring van het vonnis bij voorraad. De vice-president der rechtbank, mr. C. A. Chais van Buren die deze zaak behandeldehoorde van 5 tot 7% ure de rechtsgeleerde raadslieden der beide partijen namens de heeren de Bruyn, mr. van der Breggen en namens de gemeente, mr. Brugmans. Zijne uitspraak des avonds te 10 uur was dat hij zich onbevoegd verklaarde aannemende de door mr. Brug mans opgeworpen eerste exceptiedat in dezen stand der zaak bet bevel tot staking zou zyn eene beslissing ten principale en eene beslissing ten principale door dezen rechter niet kon worden gegeven. Door deze be slissing verviel de vraag of het rechterlijk gezag het recht had in de toepassing van art. 180 der gemeente wet tusschenbeide te treden. De afsnijding der pijpen geschiedde onder de vol gende omstandigheden. Te 31/* ure werd bet door honderden nieuwsgierigen bezette terrein door de po litie afgezet. Dit ging wel met eenige moeite gepaard, daar o.a. enkele herbergen in de buurtwelke zeer vol waren ontruimd moesten worden. Op dat afge zette terrein waren het geheele dagelijksch bestuur eenige raadsleden en mr. P A. Brugmans, stads advo kaat aanwezig. Alle voorzorgen waren genomen en in de Baangracht lag de drijvende Btoomspuit Jan van der Heydenstoom op gereed. Het gevaar was tot een minimum beperkt. De gas-reservoirs stonden zeer laag en van de zijde der heeren de Bruijn en Zonen waren voorzorgen genomen ter beperking van gevaar, o. a. door het sluiten der hoofdgeleidingen. Een achttal pijpen moest worden afgesneden. Na den afloop der voorbereidende werkzaamheden begon men te ongeveer half vijf gaten in de pijpen te boren. Duor de fabriek werd geen gas aangevoerd terwyl het gas, nog in de buizen door de stad aanwezig, een uitweg vond, doordien men in 27 zinkers twee openin gen gemaakt en daar pijpen aangebracht bad, waardoor het gas kon ontsnappen. Op zeven andere plaatsen waren voor dat doel nog enkele pijpen aangebracht. De Hollandsche fabriek had met het gas dat zij in voor raad hadnog ongeveer anderhalf uur de stad kunnen voorzien. Kort nadat de boringen waren begonnen kwamen de twee jongste leden der firma de Bruijn Zonen op het terrein met den beer mr. van der Breggen die hen aan den burgemeester en de wethouders voor stelde waarop eeu der heeren de Bruijn den burge meester vroeg of op zijn last de gasbuizen der Hol- laadsche fabriek werden doorgesneden. De burgemeester antwoordde dat het gesehiedde op last van den ge meenteraad aan wiens hoofd hij de eer had te staan. De heer de Bruijn zei daaropdat er geen gevaar bestondwant dat de kleppen gesloten waren. De heeren de Bruijn verlieten met hun rechtsgeleerden raadsman daarop het terreinwaarna de boringen voortgezet werden. Kort daarna werd het reeds gemelde exploit aan den burgemeester beteekend. Met veel moeite eu harde mokerslagen kregen de arbeiders in de buis eene opening van ongeveer drie ned. duimen middellijn. Men nam blazen van gutta perehadie opgerold in de buis werden gestoken door een slag werden zij met een kleinen blaasbalg vol lucht geperst, waardoor de buis versperd was en het gas zou verhinderd zijn door te stroomen, wanneer de kleppen niet gesloten waren geweest. De opening der blazen werd daarop gesloten. Ongeveer drie voet van deze blaas werd eene tweede opening gem akt en daarin mede eene blaas aangebracht en opgevuld. De tussehenruimte van de buis tusschen deze twee blazen werd weggehakt, de twee monden der aldus verbroken geleidingen door een houten prop gesloten daarover heen een grijzen hoed gezet en de naden dicht ge soldeerd. Zoo ging het zeven malen met zeven buizen. Altes liep vrij goed af. Meu werkte voorzichtig en bedaard en toen bet donker werd werden in lantaarns kaarsen ontstoken. Te negen uur was de zaak geëin digd. De kuilen werden gevuld en met planken over dekt terwijlvoor alle zekerheidpolitieagenten en brandwachfcs toezicht bleven uitoefenen. Bij de afvoer pijpen in de stad werd de wacht eveneens door brandweer en politie gehouden. De 34 punten waren verdeeld onder elf opzichters. De gemeenteraad van Hoogwoud beeft besloten, de jaarweede van de te benoemen onderwijzeres van f 700 op 500 te verminderen. Benoemd tot pastoor te Middelburg de heer J. E. Bernsenthans pastoor te Scboorl. Uit Kolhorn wordt ons nader gameiddat de verkooper van „Vernickeling" slechts aandrong op het koopen van 3 flacons van f 0,60 en dat dit aanleiding gaf, dat de winkelier de zaak niet vertrouwde. Hij be zocht nog verscheidene andere winkeliers en verzekerde hundat hij hen als eenigste verkooper aanstelde. Zijn waardeloos artikel werd nog in twee winkels ge- plaats beide als eenig verkooper. Als verkooper te Amsterdam noemde hij Grootte Alkmaar Mesman te Schagen J. Ranke. Het adresop de etiquetteu vermeld, was de Vries Co. te Rotterdam. Tusschen de schutsluizen in de Rijp is den 31 Oct. een schuitmet meel en rijst geladen gezonken. De schipper, die de vracht voor de heeren Wessanen Laan van Wormerveer naar Graft moest vervoeren wist zich nog bijtijds te redden. Door dit ongeval was de doorvaart geruimen tijd gestremd. Op de groote veemarkt te Gorinchem de St. Huberts-beestenmarkt, waren ruim 4000 stuks vee aan gevoerd. De handel was vlug. Dinsdag 3 Nov. 's Geavenhahe. De reieering heeft afzonderlijk een voorstel ingediend tot wijziging van artikel 194 der grondwet strekkende om de tweede en derde zin snede te vervangen door deze bepalingen De inrichting van het openbaar onderwijs wordt doop de wet gerö;

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2