1 m il j i I h I ill! fill fiiunculanü». PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. GLtUqvhfiscUe Berichte»» .Stabs-Berichten:. S&avttl- cu Ssursiitncisteu W' I <5 I <C I I 5 I j I schouwingen mogen verdiepen dat is zijne taak niet en daartoe is hij onbevoegd maar de kinderen, die de catechisatie bezoeken, zullen naar onze meening er de toepassing in zien van hetgeen zij daar hebben geleerd. Hoe het dat onderwijs kan ondermijnen of als iets overbodigs doen beschouwen verklaren wij niet te be grijpen. Ziedaar de Nederlandsche openbare, voor allen toe gankelijke en naar onze ongeschokte overtuiging voor allen bruikbare schooldie men kortheidshalve, niet zeer gelukkig en minder juist, de neutrale school noemt. Wij hebben dien naam meestal vermeden. Hij heeft aanleiding gegeven tot allerlei valsche voorstellingen en aardigheden die bij een ernstige bespreking dezer zeer ernstige zaak buiten aanmerking kunnen blijven. De school is niet neutraal wat haar eigen werkkring het onderwijs betreftmaar daar het godsdienstonder wijs daartoe niet behoort en de onderwijzer zich bij gevolg daarvan behoort te onthouden en nog veel min der iets mag leeren wat strijdig is met den eerbied, aan oe godsdienstige begrippen van andersdenkenden ver schuldigd kan men de openbare school in dien zin neutraal noemen. Zoo is ook de Kerk niet neutraal waar het haar gebiedgodsdienst en zedeleer geldt maar wel neutraal ten aanzien van hetgeen daar buiten ligt j zij kiest geen partij tussehen liberalen en con servatieven tussehen vrijhandelaars en verdedigers van het beschermend stelsel, tussehen onbeperkte monarchie en parlementaire regeering zelfs niet tussehen monar chie en republiekveel minder tussehen directe en indirecte belastingen. Ten aanzien van hetgeen zij niet tot haar gebied rekentis dus ook de Kerk evenzeer als de sehool neutraal. Nu moge men van deze openbare school niet gediend willen zijn iets anders iets meer van de school wen- schen maar wij komen er tegen op wanneer men het wezen en het doel der openbare sehool anders teekent dat het is en moet zijn. Ware de voorstelling, die haar bestrijders gewoon zijn van haar te geven, juistwij zouden haar met hen verwerpen. Daar wij goed on derwijs wenschen en zoo goedkoopdat het zooveel mogelijk onder het bereik van allen komt onver- mogenden behooren het kosteloos te kunnen krijgen en het voor den Staat onmogelijk is, voor elke richting goede scholen te onderhouden, achten wij de voor allen toegankelijke en bruikbare school nog steeds de beste. Maar velen wenschen tegenwoordig iets anders. Zij begeeren een andere schoolwaar zoo al geen gods dienstonderwijs dan toch onderwijs wordt gegeven, dat een bepaalde kerkelijke kleur heeft, waarbij een be paalde godsdienstige richting in alles op den voorgrond treedtwaar ;n de leesboeken godsdienstige of kerke lijke leerstelsels worden gehuldigd, waar de vaderland- scbe geschiedenis wordt onderwezen uitsluitend volgens de antirevolutionaire opvatting of volgens de daarmede meestal volkomen strijdige voorstelling van sommige Katholieke schrijvers. Wil men die schoolmen ijvere er voormaar men beginne niet met een voorstelling van de bestaande openbare school en haar doeldie met de wet en de werkelijkheid in strijd is. zeer voorloopig avant-projet voor dit werk aan de regeering in de maand Mei 1.1. verslag uitgebracht hadden, maar nadien tijd mets meer van de zaak gehoord hadden. De heer Boissevain, wensehende, dat de staten van liunne belangstelling in deze zaak zouden doen blijken, heeft daarop eene motie voorgesteld, waarbij de vergadering haar vertrouwen uitspreekt, dat het voorloopig plan voor dit werk zoo spoedig mogelijk zal worden uitgewerkt tot een eindplanwaarbij rekening wordt gehouden met eventueele technische bezwaren, tegen het eerste plan in gebracht en houdende uitnoodiging aan Ged. Staten, om hun nerzijds alle pogingen aan te wenden tot oplossing der gerezen bezwaren. Deze motie zal gedrukt en behandeld worden den 12, des voormiddags half twaalf. Den 5 brachten de verschillende commissiën verslag uit om trent de in hare handen gestelde ontwerpen en werd besloten die verschillende rapporten te behandelen den 6 des voormid dags te 10 uren. Den 6toen 65 leden tegenwoordig waren zijn alle voorstellen van Ged. Staten aangenomen, uitgezonderd die betreflende de bestrijding der kosten van de voorgenomen uitbreiding van het gesticht Meerenberg. De heer van Nierop daarin gesteund door andere leden, maakte bedenking tegen het aangaan eener geldleening voor de kosten van dat werk door net gesticht zelf. Zij wenschten, dat de provincie recht streeks daarvoor eene leening zou sluitenevenals met de koop som het geval was. Dat deel van het voorstel werd verworpen met 37 tegen 28 stemmenwaarna Ged. Staten het geheele voorstel introkken, onder mededeeling dat zoo spoedig mogelijk eene nadere regeling zou worden voorgesteld. Op de vraag van den heer Boissevain om inlichtingen om trent hetgeen aan Ged. Staten bekend was ten aanzien van het plan der regeering tot vergrooting der haven van IJ muiden en het maken eener tweede zeesluis nevens de bestaandeant woordde de heer Westerwoudt, dat Ged. Staten omtrent een worden jongen man en als eene vraag schitterde het dan wel eens in hare zachte oogen, die zich op hem richtten, om zich dan echter spoedig weder met sombere gestrengheid te verduisteren. Hij noodigde haar fcussehenbeide uit om met hem en Lotje te gaan wandelen en zij wei gerde het niet meer zoo dikwijls als in het eerste jaar barer aanwezigheid. Zijn gesprek beviel haar behalve het vertrouwen als bloedverwant gevoelde zij voor hem blijkbaar nog die erkentelijkheid eener ziel, die door innig medegevoel zonder opdringen van de andere zijde ontstaat. Hij wi6t van den ouden Aris en Eenate, dat Toni niet gevraagd wilde zijn naar haar s eheitn dat het door een ieder in huis moest worden geëerbiedigd. Ea daartegen te handelendaartoe kwam hij niet. Niettemin toen hij gevoelde dat hij langzamerhand haar nader begon te staan dan vroegerals man als de heimelijk minnende door wiens hartelijke deelneming h» zaS óat z'j weldadig werd aangedaan kwam het op eene der wandelingen in het veld bij zonsondergang toch over zijne lippen „Toni! Wanneer ik u eenen dienst kon bewyzen om u weder opgeruimd te zien al zou het mij het leven kostenik wiide het met vreugde doen." Nooit had hij zoo openhartig aan zijne gevoelens voor baar uitdrukking gegeven en zij moestnaast hem wandelend, het vuur opmerken, dat hem in de aderen gloeide. „Gij zijt goed Arnold", antwoordde zij vriendelijk zonder hem aan te zien „maar ik heb geenen dienst noodig zooals gij bedoelt en ik zal nooit weder opge ruimd kunuen zijn. Spreek er dus maar niet meer over." Hij gehoorzaamde zonder een woord tegen te spre ken en peinsde er slechts te ernstiger over, wat voor ge heim zij zoo ongenaakbaar te verbergen had. Wordt vervolgd. 234 departementen der Maatsch. tot Nut van 't Alge meen samen uitbrengende 775 stemmen hebben aan de verkiezing voor hoofdbestuurders deelgenomen met dezen uitslag. Tot hoofdbestuurderste Amsterdam gevestigd, zijn gekozen de heeren ds. J. A. Böhringer ds.°W. F. Lobman mr. J. P. Moitzer, mr. H. P. G. Quack, dr! H. C. Eoggeen mr. J. E. Veltman respectievelijk met /32, 714, /54, 757, 757 en 695 stemmen. Op de heeren H. BoumanJ. Coninck Westenberg, mr. O. A. van Hamelmr. J. O. N. de Hoop Schefler J. E. de Kruijff en mr. W. H. K. Mouthaan, 2e kandi daten op de voordrachten, werden respectievelijk 43, 61, 21, 18, 18 en 80 stemmen uitgebracht. Tot hoofdbestuurders, buiten Amsterdam gevestigd, zijn benoemd de heeren i mr. W. H. de Beaufort, té Leusden: mr. H. Goeman Borgesius, te 's Gravenhage; mr. J. T. Buys, te Leiden; mr. P. J, G. van Diggelen, te Zwolle mr. H. L. Drucker te Groningen en mr. E. Fokker, te Middelburg, die 773 730, 773, 729, 667 en 699 stemmen bekwamen. De 2e kandidaten de heeren mr. K. M. G. de Meijier, te Arnhem; mr. H. H. C. A. Coenegraehtte EoermondH. D. Levyssohn Norman, te 's Gravenhage W. A. baron van der Feltz, te Assen; mr. J. C. Bergsma, te Leeu warden en mr. C. H. B. Boot, te Bredaverkregen 2 45 2 46180 en 76 stemmen. De heer mr. E. Fokker, te Middelburg, heeft de benoeming niet aangenomen. Bij kon besluit van den 4 is het eereteeken tot belooning van eervollen, landurigen werkelijken dienst by de schutterijen o. a. toegekend aan J. P. Briannj muzikant te Haarlem J. van der Waaij, sergeant te Hoorn en H. C. Haarman, sergeant te Enkhuizen. Den 5 zijn te Benningbroek door een Zeeuwseh landeigenaar bij verschillende veehouders veertien gras kalveren aangekocht om te dienen tot veredeling van den Zeeuwschen veestapel. De vorige week kochten de heeren Sluiter achttien hokkelingen en koeien voor export naar Amerika. De gemeenteraad van Wormerveer heeft den 5 het verzoek van de heeren D. de Leeuw Jr. en P. Langeveld Pz, concessionarissen voor den aanleg en de exploitatie eener duinwaterleiding aldaarom die con cessie te mogen brengen in de naamlooze vennootschap maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Ne derland toegestaanwanneer binnen één jaar de sta tuten met een paar bepalingen aangevuld zijn o. a. met eene, dat een door den gemeenteraad te benoemen commissaris de vergaderingen bijwone en dat geene geldleening mag worden aangegaan zonder goedkeuring van den gemeenteraad. Op de le groote veemarkt te Enkhuizen waren den 6 154 koeien 25 hokkelingen en 12 kalveren aan gevoerd. De prijzen der koeien waren van f 90 tot ƒ256. Den 6 is te Krommenie een vierjarig meisje in de sloot achter de ouderlijke woning verdronken. In de liberale kiesvereeniging te Schiedam heeft het oud-lid der 2e. Kamer, de heer mr. K. A. Poort man, den 5 het advies van bet comité der liberale unie over het kiesrecht ingeleid; hij kon zich met dat advies niet vereenigen en stelde voor, het kiesrecht in de grondwet ala volgt te regelen „De l,eden der Tweede Kamer worden gekozen door ingezetenen Nederlanders die hetzij niet jonger dan 2o jaar en van eendoor de wet te bepalen bewijs van wetenschappelijke bekwaamheid voorzien zijn, hetzij, zulk een bewijs niet bezittende of niet vertoonende den ouderdom van 35 jaar bereikt hebben voorts in ieder geval in het volle genot zijn der overige burger- schaps- en burgerlijke rechten en niet vallen in nage- melde uitsluiting. „Kiezer kan niet ziju wie niet voldoet aan de bij de wet gestelde vereisebten nevens de bovenvermelde wie de over het laatstverloopen dienstjaar schuldige directe rijks-, provinciale- of gemeente-belasting niet betaald heeft wie bedeeling of onderstand van we- ge het algemeen armbestuur geniet of in eene instel ling van liefdadigheid of godshuis opgenomen isof in het jaar vóór de verkiezing zoodanige bedeeling of on derstand genoten heeftof in zulk eene instelling of een godshuis opgenomen geweest is." Hij betoogdedat men voor de uitoefening van het kiesrecht wel den rijperen leeftijd mocht stellen van 25 jaren voor hen die zekere mate van kennis verworven hadden en van 35 jaren voor hen die zulke kennis misten maar dan meer ervaring in het maatschappelijk leven hadden opgedaan. De uit 27 leden bestaande vergadering vereenigde zich in hoofdzaak met zijn stel seldat door 2 of 3 der aanwezigen bestreden werd. Het bestuur van de vereeniging van kleinhande laars in sterken drank „Vergunning" te Utrecht, heeft aan de 2e Kamer verzocht, niet aan te nemen het voorstel der regeering om de wet, waarbij de accijns op het gedistilleerd met f 3 per vat verhoogd wordt tot 1 Januari 1887 te verlengen. In zijn daartoe strekkend adres voert het o.a. aan, dat, ware de verhooging belangrijk hoogerde kleinhandelaars den prijs van den sterken drank met het bedrag der verhooging zouden kunnen vermeerderen doch dit is thans onmogelijkdaar door de verhooging van 3 cent per kan de prijs van een glas sterken drank niet kan verhoogd wordenook niet die van 1 of 1% maatje. Wel blijven den tapper nog twee middelen over waardoor hij de verhooging door de verbruikers kan doen betalen nl. het aanschaffen van glazen van minder inhoud en verdunning van den sterken drank met water, doch beide middelen zijn zoovrel by op volgende verhoogingen van den accijns als door de in- voering van het vergunningsrechtreeds zóó veelvuldig toegepastdat de uiterste grens zoo van den inhoud der glazen als van het alcoholgehalte van den sterken drank geacht kan werden te zijn bereikt. Mejonkvrouw M. M. Snouck van Loosen den 31 October 1.1. in den ouderdom van 78 jaren te Enk huizen overleden, heeft, voor zoover hare uiterste wilg beschikkingen reeds bekend geworden zijnvermaakt aan de Herv. gemeente te Enkhuizen ƒ40000, aan de diakoniën of armenfondsen der doopsgezinden herst. evangel, lutherschen, christ. gereformeerden, oud bis schoppelijk elerezier. katholieken en israëlieten ieder 1000 en aan de dames-vereeniging voor moederlijke liefdadigheid aldaar f 800, alles vrij van successierecht. Te Zwolle is overleden het oud lid der le Kamer de heer Mr. C. J. E. Nobel. Door Ds. Thomson predikant te Benningbroek, c. a. is emeritaat aangevraagd tegen 1 Februari 1887'. Voor de vacante betrekking van hoofd der open bare school te Zuidscharwoude hebben zich 71 solli citanten aangemeld. Den -15 is het 25 jaar geleden dat Trijntje Vissereene der meest gewaardeerde leerlingen van wijlen den lector ten Houte de Langete Alkmaar hare betrekking van gemeente-vroedvrouw te Oudkarspel' aanvaardde. Zaterdag 7 Nov. Sneek. De centrale vergadering verkoos den heer Heldt tot definitief eandidaat der liberalen. Pabijs. Het ministerie diende haar ontslag in. Grevy weigerde hetoordeelende dat de positie van het kabinet in overeenstemming is met den toestand; het kabinet zal dus aanblijven. Te Brest is plotseling de cholera hevig uitgebroken. Tien gevallen deden zich reeds voor. Op het drietal voor predikant by de evang. luth. gemeente te Leidenalphabetisch opgemaaktkomt onder No. 3 voor ds. P. van der Veen alhier. Den 23 October zijn van den wal alhier aan de Zaadmarkt, op klaarlichten dag3 zakken met erwten verdwenenbestemd voor en voorzien van den naam B. Schoen en afkomstig van schipper Kroon van Oud karspel. Tot heden zijn deze niet teruggevonden. De Staats-courant van den 6 bevat de statuten der vereenigingde bond van de Alkmaarsche graan- en zaadmarkt alhier goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 20 Aug. 1865 No. 23. Het doel dier vereeniging is het bevorderen der be langen van verkooperskoopers en schippers die van de zaad- en graanweekmarkten te Alkmaar ge bruik maken. Zij wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaar. Tot leden worden aangenomen be langhebbenden bij en belangstellenden in die markten. De leden betalen 2,— per jaar of gedeelte daar van opzegging van het lidmaatschap moet geschieden schriftelijk vóór 1 Januari. Het bestuur zal bestaan uit negen personen, waarvan 5 kooplieden, 3 landbouwers en 1 schipper. Voor de eerste maal zjjn tot bestuurs leden benoemd de heeren Jhr. Mr. J. H. van Foreest van der Palm landbouwer te Anna Paulowna Jacob van Gelder, koopman te Wormerveer; J. Bakker Jz. landbouwer te Wieringerwaard Klaas Breebaart, land bouwer te Winkel; P. Buijs Jz., koopman te Zaandam; H. A. Bots koopman te Alkmaar H. H. van WAveren, koopman te HillegomB. A. Janzen koopman te Nieuwediep en P. Stapel, schipper te Winkel. - Wie den 5 in het locaal „Harmonie" de voor stelling van „In den Gemeenteraad", door de Veree- nigde Eotterdamsehe Tooneelistenonder directie van de heeren Le Gras en Haspels, bijwoonde heeft zon der twijfel een prettigen avond doorgebracht. Het stuk is eene opeenstapeling van dwaasheden en allerlei on mogelijke vergissingendat alleen weergegeven op zoo uitnemende wijzeals door dit tooneelgezelschap geschieddeden toeschouwer behagen kan. Het spel van den hoofdpersoon in het stuk de rentenier Berkenstock (de heer Willem van Zuijlen) was dan ook hoogst verdienstelijk, terwijl mevr. Cath. Beersmans, benevens de heer Eosier Faassen en mejuffrouw Marie Vink niet minder aanspraak hebben op een waardee- rend woord voor hun talentvol spel. Allen overigens werkten op verdienstelijke wijze medeom van het stuk te maken wat mogelijk is en dat men er in geslaagd is mag het gezelschap tot groote lof worden aange rekend. Wij hebben eene stille hoop ten slotte, dat de zeer gevatte opmerking van den heer Berkenstock toen men hem de kamer waarin gespeeld werd lief wilde doen vinden „dat de behanger wel eens aan het werk mocht worden gezet", ook tot den ondernemer der „Harmonie" doorgedrongen en door hem ter harte genomen zij. Het bestuur der Moederlijke Sociëteit zal de aangekondigde schaalcollecte deze week doen plaats hebben. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 5 Nov. Egbertus Hermanus Petrus Broers en Elisabeth Caro lina Maria Brinkman. Johannes Mulder en Johanna Wijdeman. -- Pieter Wit en Maria Elisabeth de Moor. -Dirk van Maarleveld, te Heiloo en Maartje Struving alhier. Dirk Peijs en Jannetje Borst beiden te Heer Hugowaardonlangs te Alkmaar. GEBOREN. 6 Nov. Jeannette Helena, D. van Jan Oudejans en Johanna Maria Hubertina Moetwil. OVERLEDEN. 7 Nov. Heije Kuyper, 40 j. en 10 m. 'mmibwm—, IMM Iiiimin, hbihh—mmmL Alkmaar 6 Nov. Kleine Kaas 34,50, Commissie 33, Mid delbare 35, aangevoerd 424 stapels, wegende 110193 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3386 mudden. Tarwe f 6,50 a 7,75, Rogge f 5,75 a 6,12% Gerst 3 a 5,50, idem chev. 5,25 a 6,75, Haver 3,25 a 4,30, Paardenboonen f 5,50

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2