JSUnmiiaub. RUSLAND, Vorst Alexander van Bulgarije die lui tenant-generaal a la suite van het russische leger was, is bij keizerlijke dagorder van de lijst der russische of ficieren geschrapt en tevens ontslagen van zijne betrek king als hoofd van het 13e bataljon russische fuseliers. TURKIJE. De gezanten der mogendheden kwamen den 5 te Konstantinopel bijeen. De zitting was van korten duur, daar zij geheel gewijd was aan de over legging der geloofsbrieven en de samenstelling van het bureau. De volgende zitting werd op den 7 bepaald. SERVIE. De Koning heeft aan den franschen ge zant geantwoord, dat Servië zich met het herstel van den vroegeren toestand niet tevreden zou stellen zoo men het niet tevens een waarborg gaf tegen de terugkeer van dergelijke gebeurtenissen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Indische begrooting 1 8 8 6. Regeerings- antwoord. De minister van koloniën belooft de indiening van indiscke begrooting en koloniaal verslag aan de Kamer zooveel mogelijk te zullen bespoedigen De eischdat de tekortenwaarmede vorige begrootingen sloten, nu reeds geheel verdwenen moesten zijn, niettegenstaande de daling der koffieprijzenacht hij overdreven. Ingrijpende bezuinigingen kunnen maar niet voortdurend aanhouden. Hij verzekert, dat de regeering op bezuiniging bedacht blijft, o.a. in de inrichting der maritime instellingen in Indie. Zijn streven blijft gericht op een duurzaam herstel van het financiëel evenwicht. Hij meentdat in den laatsten tijd wel degelijk iets gedaan is in de richting van vrijmaking van den arbeid en de aanwijzing van duurzamer grondslagen voor de staatsinkomsten en dat hij aan het programma waarmede hij optradgetrouw is gebleven. Tot bevordering van den bij zonderen ondernemingsgeest en den aanleg vau spoor- en stoom tramwegen blijft de regeering werkzaam. Hoewel tegen invoering van nieuwe verplichte cultures,juist uit vrees voor verwarring in de. indische geldmiddelen, is hij voor instandhouding der gouvernements-cultuurook omdat hij miskenning van de rechten der bevolking ziet in overgave van de gouvernements-cultuur aan particulieren. Tegen eventuëele mededeeling der uitkomsten van de land rente-onderzoekingen heeft hij geen bezwaar. Bij niet te groot prijsverschil wordt bij de aanbestedingen voor Indie de voorkeur gegeven aan nederlandsche, boven vreemde inschrijvers. Naar de overtuiging der regeering is de tegenwoordige saam getrokken stelling in Groot-Aljeh duurzaam te handuaven. In Atjeh bestaat thans naar zijne meening niet de toestand ge naamd dienst te veldedoch een buitengewone toestanddie bijzondere voorzieningen eischt. Norland's rechten op Borneo's Oostkust zijn ten duidelijkste aangetoond De vormelijke delimi tatie met de N.-Borneo-Company heeft nog niet plaats gevonden. Dezeevenmin als de britsche regeeringliet na het laatste betoog iets van zich hooren. Bij de beantwoording der opmerkingenbij de hoofdstukken in het midden gebracht, verklaart hij, tegen overdracht der inspectie van het gevangeniswezen aan residenten of rechterlijke ambtenaren bezwaar te hebben en in verpachting en fnuikmg van den smokkelhandel nog altijd het beste middel ter beperking van opiumgebruik te zien. Het onderzoek naar de gevolgen van het opiumgebruik leverde geene uitkomsten van beteekenis op. Eene nieuwe regeling betreffende de vendukantoren wordt spoedig verwacht. Hij wacht advies in over de door den heer van Delden voorgestelde bereiding der koffie in centrale etablissementen. Voor tijdige uitbesteding der pakketvaart in Indie is zorg gedragen. Hij zet nog uiteen, waarom hij aan afschaffing van het onderwijs in het Nederlandsch aan de kweekscholen de voorkeur gaf boven beperkingverzekert, dat de wetenschappe lijke reis in West-Nieuw-Guinea geene uitbreiding van neder landsche vestigingen beoogt; is tegen inkrimping der organisatie van het mijnwezen is gezind, aan den eventuëelen concessiona ris voor ontginning van een gedeelte van het Ombilien-kolen- veld eenigen geldelijken steun van regeeringswege te verzeke ren; hoopt eerlang te onderhandelen over eene nieuwe concessie aan de Billiton-Maatschappij, en verzekert, dat het toenemend gebruik maken van heerendiensten niet in de bedoeling ligt. Particulieren hebben zich voor eene concessie voor exploitatie der havenwerken te Tandjong Priok niet nader aangemeld. In Indie hoopt men weldra in het bezit te zijn van de ge gevens voor eene beslissing omtrent de vraag, of de staats spoorwegen op Java aan particulieren in exploitatie (en even tueel in koop) overgedragen kunnen worden. Bedenkingen tegen te hooge eischen voor het verleenen van spoorweg-concessiën vonden bij den Gouv -Gen. tot dusver een geopend oor. Ook ten aanzien van spoorweg-aanleg weusckt de regeering het particuliere initiatief zooveel mogelijk aan te moedigen. Hij wenscht niet alle risico's voor producten-vervoer voor gouvernements-rekening te nemen. Hij heldert de bekende helmhoeden-kwestie op met de mededeelingdat de opdracht der levering van 10000 helmhoeden aan een belgisehen fabrie- kant het gevolg was van vergeefsehe pogingen om een geschikt model van dat hoofddeksel te bekomen. Hij is voornemens de nog benoodigde 27000 helmhoeden bij openbare aanbesteding te doen leverenmits vervaardigd in Nederland en des- verkiezende met namaak van de belgische grondstof. Hoewel het overleg over hervorming der indische marine nog geene uitkomsten opleverdestaat het echter reeds vastdat die marine ontheven moet worden 4an alle niet-militaire diensten. De te verkoopen hoeveelheid koffie is van 750.000 pikols tot 710.000 teruggebracht. Door de veranderingen zijn de uitgaven op 1 139.685.706de middelen op f 134.217.669 geraamd en alzoo het tekort op 5,468,037. Hoofdstuk Y. (Dep. van Binnen 1. Zaken.) Uit het voorloopig verslag blijktdat de meeste leden niet den indruk hadden gekregendat het hoofd van het Kabinet tot een ernstige zucht van bezuiniging werd gedreven. Het lager eindcijfer was toch het gevolg van omstandigheden, onafhankelijk van zijnen wil. Andere leden meenden, dat hij wel blijk gaf van bezuinigingszucht en wezen o.a. op de verminderde kosten van het lager onderwijs. Sommigen keurden het toelaten der optochten en "betoogen" te Amsterdam en 's Gravenhage af. Zij wenschten eene wet, die aan de regeering de bevoegdheid zou gevenom vergun ningen, door den burgemeester gegeven, te vernietigen: de landsregeering moest de macht hebben dergelijke optochten waar zij tot onlusten aanleiding konden geven, gevaarlijk voor de rust des landste beletten. In verband hiermede werd een wettelijke regeling der politie gewenscht. De meeste leden deelden dit gevoelen niet; zij meenden, dat de bepalingen van art. 184 en volgende der gemeentewet te recht en in voldoende mate bij samenscholingenverstoring der openbare orde en oproerige bewegingenhet gezag in handen van den burge meester leggendie als plaatselijke overheid beter dan ieder ander kan bekend zijn met den aard en de kracht der beweging en de middelen kan beramen, om die te voorkomen of in haren voortgang en gevolgen te stuiten. Zij waren bovendien van oordeeldat het verkeerd zou geweest zijnzoo de burge meesters van bedoelde gemeenten die optochten verboden had den en dat het wellicht tot ernstige gevolgen had kunnen aanleiding geven. Ook werd de meening uitgesprokendat de politie in onlangs gehouden vergaderingenwaarin opruiende woorden waren gesproken van haar macht had moeten gebruik maken, om die te doen uiteengaan. Anderen meenden, dat dit bevel niet dan in de uiterste gevallen moest gegeven worden daar elke inbreuk op de vrijheid van spreken en schrijven waarop men in Nederland van oudsher naijverig is geweest uit den aard der zaak een onguustigen indruk maakt. Het niet vernietigen der gemeenteverordening te Buiksloot, verbiedende het inzamelen van gelden voor de school met den bijbel, werd in verschillende afdeelingen besproken. Ofschoon erkennendedat vernietiging bezwaarlijk had kunnen plaats vindenachtte men het een leemte in de wetgeving dat het al of niet toelaten van dergelijke inzameling afhing van het goedvinden van gemeentebesturen zonder eenig beroep op een hooger gezag. De voorgestelde verbetering der traktementen aan het depar tement vond bijna onverdeelde afkeuring. De voorstellen tot uitbreiding en betere oefening der schut terij wekten groote bevreemdingdaar na de aanstaande grondwetsherziening de schutterijen waarschijnlijk opgeheven zouden worden. Ernstig werd aangedrongen op eenvoudiger regeling van het geneeskundig staatstoezichtherziening der wet op de besmettelijke ziektender wet op de artsen-examensbezuini ging op de schadeloosstelling bij besmettelijke ziekten. Ook werd geklaagd over de hooge eischen door de inspecteurs van het krankzinnigenwezen aan bestuurders van krankzinni gengestichten gesteld. Sommige leden kwamen terug op de wensehelijkheid van opheffing van een of twee rijks hoogescholen, terwijl het voort bestaan van een godgeleerde faculteit aan elk der drie hooge scholen noodig, noch wenschelijk werd geacht. Op nieuw werd opgekomen tegen het te hoog opvoeren van het leerplan der gymnasiën. Verschillende leden drongen wederom aan op afschaffing van hoogere burgerscholen en op trapsgewijze vermindering der subsidiën voor die scholen. Men wenschte le weten, hoever het stond met de herziening der wet op het middelbaar onderwijs. 's Ministers denkwijze werd gevraagd over de interpretatie van art. 16 der wet op het lager onderwijs, met het oog op het gebeurde in de gemeente Reusel. Onderscheidene leden keurden de afschaffing eener openbare school te Uitwellingerga af, niettegenstaande het verzet van enkele ingezetenen. Eene wijziging der schoolwet met het oog op den werkkring van kweekelingen werd door sommigen gewenscht, door anderen bestreden tecwijl velen op wetswij ziging aandrongen met het oog op de groote macht der ge meenten in het toekennen van onderWyzers-tractementen. De afschaffing van ééne of meer kweekscholen werd door sommigen verlangd, op nog grootere bezuiniging bij de normaallessen aangedrongen, het premiestelsel ter bevordering van de op leiding van onderwijzers en matiging in het verleenen van subsidiën krachtens art. 49 aanbevolen. Under de vele vragen, die gedaan werden, behoorde deze, wanneer de stichtings- en inrichtingskosten van bet rijksmuseum zullen afloopen en of aan de regeering iets bekend was, dat er reeds ruimte tekort kwam voor de beschikbare schilderijen en welke eischen wat kleeding betreftaan de bezoekers gesteld werden. Belegging. Met het oog op het feitdat in 'slands kas eenige miljoenen van tijd tot tijd ongebruikt en ren teloos blijven liggen, acht de regeering het wenschelijk de over- groote sommendie zich bij voortduring in 's rijks schatkist bevinden, zooveel mogelijk productief te maken. Daarom stelt zij in een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorhet ter leen verstrekken van gelden tegen zakelijke zekerheid. De hoofdbepaling daarvan strekt, om den minister van finan ciën te machtigen om, wanneer de stand van 's Rijks schatkist dit mogelijk maaktschatkistpromessenschatkistbiljetten en door een der departementen van algemeen bestuur geaccepteerde wissels te disconteeren gelden aan gemeenten ter leen te verstrekken gelden telkens voor niet langer dan drie maanden tegen voldoend onderpand in beleening te geven. Die vervroegde betaling en dat ter leen en in beleening geven geschieden te Amsterdam ten kantore van den agent van het ministerie van financiën. Als onderpand voor de in beleening gegeven gelden worden alleen aangenomen fondsen, ter beurze te Amsterdam verhan delbaar en door den minister van financiën daartoe aan te wijzen. Andere middelen om het overtollige kasgeld productief te maken worden niet raadzaam geacht. Van de zekerheid, waarop geld zal geschoten wordenzijn bij het ontwerp uitgesloten: koopmanswiren en roerende goede ren waarvan de waarde niet behoorlijk kan worden nagegaan en is de soort der onderpanden beperkt tot ter beurze verhan delbare fondsen, waarvan de waarde bijna dagelijks kan nage gaan worden, terw.jl verder uit den aard der zaak bij de uit voering der wet nauwkeurig zal toegezien worden op de nood zakelijkheid om niet alle effecten toe te latenmaar alleen die, welke als solide bekend staan. Van deze wijze van het ter leen verstrekken van geld worden niet onbelangrijke geldelijke voordeelen verwacht. Aannemende dat er in 1886 een gemiddeld bedrag van minstens 5 miljoen gulden gedurende een half jaar ter leen kan uitgezet worden, dan kunnen bij tijdige aanneming van het voorstel 's rijks inkomsten tot i April 1889 met enkele tonnen gouds versterkt worden. In het belang van eene geregelde voortzetting der spoorweg- werken Djokjokarta-Tjilatjapwaarvoor de bij de begrooting toegestane fondsen vóór liet einde des jaars reeds verwerkt zijn, is eene verhooging der loopende indische begrooting met f 600.000 onvermijdelijk. Deze verhooging wordt voorgesteld, alsmede eene som van 60.000 tot voltooiing der lijn Soerabaya-Oedjongwaaraan meer te verwerken is overgebleven, dan waarop gerekend was. Men verwacht, dat de lijn in het begin van 1887 voor ex ploitatie gereed is. Met een bedragaan beide verhoogingen gelijk worden de kosten voor tijdelijke versterking van de maritime middelen in de wateren van Atjeh verminderd. In September zijn over den spoorweg Haarlem— Zandvoort 17812 reizigers vervoerd. De opbrengst was f 5906.71%, zijnde per dag en per mijl f 23.16. Gedeputeerde Staten van Noordbrabant hebben hunne goedkeuring onthouden aan een besluit van den raad der gemeente de Werken en Sleeswijk om de jaarwedden van het tegenwoordig onderwijzend perso neel aan de openb. school voor ieder met 100 te verminderen en te brengen op 500. Bedankt voor het beroep bij de Christ. Geref, gemeente te Hoorn door ds. A. de Vlieg te Noordwijk aan Zee. Ds. C. W. Thomson te Benningbroek c. a. zal na bijkans SOjarigen diensttijd wegens langdurige ongesteldheid, zjn emiritaat aanvragen. De aan de gemeente Edam behoorende boeren plaats in de Purmer met ongeveer 34 bunders best grasland is in het openbaar verhuurd voor f 3947.62, f 1160 per jaar minder dan tot hiertoe. Het gemeentebestuur van Assendelft heeft be. sloten een verbindingsweg te maken tusschen den As- sendelver Zeedijk en den Noorderdijk van het Amster- damsch kanaal bij Buitenhuizen wanneer het rijk en het zeedijksbestuur daartegen geene bezwaren maken, ter verschaffing van werk in den werkeloozen tijd en ter verkrijging van eene wenschelijke verbetering. Voor het; huisgezin van den bij de ontploffing in de gasfabriek te Helmond omgekomen werkman is rnim f 1700 bijeengebracht. De gemeentelaad van 's Hertogenbosch heeft besloten de oude gemeenteschuld groot f 270 000 aangegaan tegen 5 pet. rente te veranderen in eene 4 pet. schuld, met aflossing van 2 pet. 's jaars en tot dekking der kosten van aanleg der hoogdrukwaterlei ding eene 4 pet. leening te sluiten van f 300,000. Voor de uitwendige herstelling van de Kathedraal van St. Jan is eene bijdrage van 3000 verleend. De werkcommissie der te Rotterdam bestaande vereeniging tot verbetering van armenzorg heeft een verslag uitgebrachtwaarin zij aan het slot verklaart dat in het algemeen de klachten niet evenredig zijn aan den werkelijken toestand die in bijna alle bedrijven overdreven ongunstig wordt voorgesteld. Het totaa. aanbod van werklieden is grooter dan in vorige jarenl maar bekwame werklieden zonder werk zijn zeldzaam. De loonen bleven in alle bedrijven vrijwel onveranderd. Zij verklaart nog o. a., dat Rotterdam voortdurend overstroomd wordt door van elders komende handwerks lieden met hunne gezinnen. Van 24 Augustus tot 26 October, dus in 9 weken vestigden zich 340 gezinnen uit den werkenden standterwijl 250 dergelijke ge zinnen vertrokken. Ieder der 90 gezinnen die over schieten op 5 personen stellendegeeft samen 450 personen. De heer D. C. Loman burgemeester van Texel, is benoemd tot consulair-agent van bet duitsche rijk voor Texel en Vlieland. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het kiesdistrict Sneek heeft tot kandidaat voor de 2e Kamer gesteld den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oije te 's Gravenhage oud lid der Kamer. De heer Brantsen van de Z'jp, eigenaar van uit gestrekte landerijen te Arnhem heeft aan alle huur ders van het bouwland behoorende tot het landgoed „Zijpendal", 15 pet. der huurpenningen geschonken. Op een drijfjacht te Amerongen zijn geschoten 133 hazen 23 faisanten en 279 konijnen. Te Harlingerzijl is binnengeloopen de schuit van den blazerschipper Boon van Texel. De visschers had den veel gevaar en groote ellende doorgestaan doeh de schuit had geringe schade bekomen. Voor het bouwen eener school in de Paramaribo- straat te 's Gravenhage, voor rekening van de Ver eeniging van den H. Vincentius de Paulo waarvoor slechts aannemers uit die gemeente werden toegelaten, was de heer W. P. Teeuwissen voor 54989 laagste inschrijver. De gemeente-begrooting te Haarlem voor 1886 is vastgesteld jin ontvangst en uitgaaf op f 975.303.55%; de opcenten op het personeel werden van 40 tot 60 verhoogd. Te Amsterdam wordt door de justitie een onder zoek ingesteld naar f 50000 die aan het ontvangbu- reel der kiesvereeniging vermist worden. De door de duinwatermaatschappij te Amsterdam uitgeschreven leening, groot f 6.000.000, is ruim 3 maal volteekend. Twee onderwijzers werden in den avond van den 1 op den weg van Terwolde naar Deventer door vijf boeren uit Terwolde aangevallen en mishandeld. Een hunner werd met een|mes verwond. De politie heeft de daders ontdektalleen is nog niet gebleken, wie de verwonding met het mes toegebracht heeft. In den nacht van den 2en op den 3en is te Ben- nebroek onder Heemstedeingebroken op het buiten verblijf Soeka Brentibewoond door den heer Münzen- brock. Door bet uitsnijden eener glasruit verschaften de dieven zich toegang tot de benedenvertrekken, waar eene bast opengebroken werdwaaruit tafelzilver en andere voorwerpen van waarde ontvreemd werden; ook wijn, cognac en kistjes sigaren werden medegenomen, Van dezen diefstal worden verdacht 2 als heer gekleede personen die den 3 des morgens vroeg met een zak op de rug Haarlem van de zijde van Heemstede binnen kwamen. Waarschijnlijk hebben deze twee personen in den volgenden nacht op twee buitenplaatsen bij Naarden ingebroken. Althans op Zuid Crailoobe woond door den heer P. Langerhuizengebeurde het volgende. Die heer zat omstreeks middernacht in zijne hniskamer te lezen, toen hij geritsel hoorde in de salon aan de andere zijde der vestibulewaar de dieven toegang hadden gekregen door met een beitel de glazen deurdie naar den tuin leiddelos te wringen. Toen hij de deur van de salon opendezag hij bij bet licht van 3 kaarsen waaronder eene vetkaarstwee personen bezig met het bijeenbrengen van eenige uit de opengebroken kasten genomen zilveren voorwerpen. Van verscheidene voorwerpen was het waardelooze reeds losgerukt. Zij waren gekleed als heeren en droegen hoeden een had een roode baard. Een der dieven loste op den heer Langerhuizen twee revolverschoten j het eerste mistede kogel werd in den muur ge vonden doeh het tweede schot trof hem boven den enkel en ging door en doordeze kogel is niet terug gevonden. De huisknechtdie boven sliep en op het geroep om hulp toegeschoten was, en de koetsier, door een electrische bel opgebeld onderzochten dade lijk het terrein doch vonden niemand. Zij kunnen de dieven wellicht toch herkennendaar zij den zelfden avond met een lantaarn uitgegaan zijndein de nabijheid der woning twee personen ontmoet hadden, die op de persoonsbeschrijving van den heer Langerhnizen geleken. In de salon werden gevonden een beitel, een sigarenpijpje en twee sigarenzakjes, een van een winkelier

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 6